מבט לאיראן

17 באפריל 2024 – 1 במאי 2024 מאת: ד"ר רז צימט
ראשי הארגונים הפלסטינים בשגרירות איראן בסוריה (איסנ

ראשי הארגונים הפלסטינים בשגרירות איראן בסוריה (איסנ"א, 22 באפריל 2024)

רמטכ

רמטכ"ל צבא איראן (ח'בר אונליין, 25 באפריל 2024)

הפגנות הזדהות של סטודנטים ומרצים איראנים עם הפגנות הסטודנטים הפרו-פלסטיניות בעולם (מהר, 28 באפריל 2024)

הפגנות הזדהות של סטודנטים ומרצים איראנים עם הפגנות הסטודנטים הפרו-פלסטיניות בעולם (מהר, 28 באפריל 2024)

פגישת שגריר איראן בדמשק עם שרת התרבות הסורית (אירנ

פגישת שגריר איראן בדמשק עם שרת התרבות הסורית (אירנ"א, 22 באפריל 2024)

שיחה וירטואלית בין סגן שר החוץ האיראני לשליח מזכ

שיחה וירטואלית בין סגן שר החוץ האיראני לשליח מזכ"ל האו"ם לענייני סוריה (איסנ"א, 30 באפריל 2024 )

פגישת מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי האיראני עם היועץ לביטחון לאומי העיראקי (אירנ

פגישת מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי האיראני עם היועץ לביטחון לאומי העיראקי (אירנ"א, 23 באפריל 2024)

שיגור כלי טיס לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 27 באפריל 2024).

שיגור כלי טיס לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 27 באפריל 2024).

תיעוד שיגור לעבר בסיס עובדה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 19 באפריל 2024)

תיעוד שיגור לעבר בסיס עובדה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 19 באפריל 2024)

עיקרים
 • על רקע ההסלמה האחרונה בין איראן לישראל הזהיר נשיא איראן, כי אם תשוב ישראל ותתקוף את איראן, “לא יישאר דבר מהמשטר הציוני”. גם רמטכ”ל הצבא האיראני איים, כי איראן תגיב לכל תוקפנות נוספת בעוצמה רבה יותר מבעבר.
 • איראן בירכה על הפגנות הסטודנטים הפרו-פלסטיניים באוניברסיטאות ברחבי ארה”ב ואירופה וגינתה את דיכוי המחאות מצד השלטונות במדינות המערב. ב-28 באפריל 2024 התקיימו במספר ערים ברחבי איראן הפגנות הזדהות של סטודנטים ומרצים תומכי המשטר האיראני עם הסטודנטים הפרו-פלסטיניים בעולם.
 • סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה מפי מקור מקורב לחזבאללה, כי איראן צמצמה את נוכחותה הצבאית בדרום סוריה בעקבות התקיפות הישראליות נגד קצינים בכירים במשמרות המהפכה. דיווח זה הוכחש בידי מקור בחזית ההתנגדות, ששוחח עם רשת אלמיאדין המזוהה עם חזבאללה.
 • ערוץ חדשות סורי דיווח, כי קצינים במשמרות המהפכה נועדו לאחרונה עם מפקדים במיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה ודנו עימם בצעדים הדרושים כדי להתמודד עם חדירת סוכנים לשורות המיליציות על רקע הסיכולים המיוחסים לישראל בסוריה.
 • מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן נועד ברוסיה עם היועץ לביטחון לאומי של עיראק ודן עימו ביחסים בין המדינות, במימוש ההסכם הביטחוני ביניהן ובהמשך נוכחות האמריקאיים בעיראק.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות נגד מה שהם כינו “מטרות חיוניות” בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. יצוין כי בפועל לא אותרו אירועים אלה.
 • החות’ים בתימן חידשו את התקיפות נגד כלי שיט ישראליים בראייתם או הקשורים לישראל. רוב התקיפות סוכלו על ידי כוחות אמריקאים ואירופאים בים האדום.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם מקבילו העומאני, בדר אלבוסעידי, ודן עימו בהתפתחויות באזור וברצועת עזה. השניים הדגישו את הצורך במאמצים בינלאומיים לשם “סיום פשעי המשטר הציוני”, הפסקת אש מידית ושליחת סיוע הומניטרי לעזה (תסנים, 20 באפריל 2024).
 • משלחת של נציגי הארגונים הפלסטינים הגיעה ב-22 באפריל 2024 לשגרירות איראן בדמשק כדי לברך על התקיפה האיראנית בישראל בליל ה-14 באפריל 2024. חסין אכברי, שגריר איראן בדמשק, הודה לראשי הארגונים וסקר בפניהם את אופן התקיפה. קודם לכן נועדו נציגי הארגונים עם מג’תבא אמאני, שגריר איראן בבירות, ובירכו אותו על התקיפה נגד ישראל. אמאני ציין, כי שמחתם של הפלסטינים נראתה כאשר הטילים האיראנים הגיעו ל”שמי פלסטין הכבושה” (איסנ”א, 22 באפריל 2024).
ראשי הארגונים הפלסטינים בשגרירות איראן בסוריה (איסנ"א, 22 באפריל 2024)
ראשי הארגונים הפלסטינים בשגרירות איראן בסוריה
(איסנ”א, 22 באפריל 2024)
 • אבראהים ראיסי, נשיא איראן, אמר במפגש עם סטודנטים ומרצים במהלך ביקורו בפקיסטאן, כי אם “המשטר הציוני” יבצע טעות נוספת ויפר את ריבונותה של איראן, המצב יהיה שונה ולא ברור אם יישאר ממנו דבר. הוא ציין, כי העם האיראני העניש הפעם את “המשטר הציוני” על פשעיו ועל תקיפת הקונסוליה האיראנית בדמשק. ראיסי הוסיף, כי סוגיית שחרור ירושלים הפכה כיום לא רק לסוגייה הראשונה במעלה של העולם המוסלמי אלא של האנושות כולה וכי אין ספק בשחרור עזה, פלסטין וירושלים בידי ההתנגדות הפלסטינית (אירנ”א, 23 באפריל 2024). עבד אלרחים מוסוי, מפקד צבא איראן, השמיע אף הוא איומים נגד ישראל ואמר, כי איראן אינה מעוניינת במלחמה, אך תגיב לכל תוקפנות בעוצמה רבה יותר מבעבר (ח’בר אונליין, 25 באפריל 2024).
רמטכ"ל צבא איראן (ח'בר אונליין, 25 באפריל 2024)
רמטכ”ל צבא איראן (ח’בר אונליין, 25 באפריל 2024)
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, בירך על ההפגנות הפרו-פלסטיניות בארה”ב ובאירופה וכתב, כי הקריאות נגד כיבוש פלסטין ורצח העם ברצועת עזה ולמען שחרור פלסטין הפכו כיום לדרישה עולמית וכי קול העצמות הנמחצות של הציונות העולמית נשמע חזק יותר מתמיד. כנעאני גינה את דיכוי מחאות הסטודנטים הפרו-פלסטינית באוניברסיטאות בארה”ב ובאירופה וציין, כי לא ניתן לעצור את קריסת עמודי הכיבוש בפלסטין (חשבון X של כנעני , 28 באפריל 2024). בתוך כך, התקיימו הפגנות הזדהות של סטודנטים ומרצים ברחבי איראן עם הפגנות הסטודנטים הפרו-פלסטיניים בעולם (מהר, 28 באפריל 2024).
הפגנות הזדהות של סטודנטים ומרצים איראנים עם הפגנות הסטודנטים הפרו-פלסטיניות בעולם (מהר, 28 באפריל 2024)
הפגנות הזדהות של סטודנטים ומרצים איראנים עם הפגנות
הסטודנטים הפרו-פלסטיניות בעולם (מהר, 28 באפריל 2024)
המעורבות האיראנית בסוריה
 • מקור מקורב לחזבאללה מסר, כי איראן מצמצמת את נוכחותה הצבאית בסוריה בעקבות התקיפות הישראליות נגד קצינים בכירים במשמרות המהפכה במדינה. בדיווח נמסר, כי הכוחות האיראניים פינו את אזור דרום המדינה, ובמיוחד את האזורים הכפריים של דמשק, דרעא ואלקניטרה במהלך השבועות האחרונים, אך משמרת את נוכחותה בחלקים אחרים של המדינה. עוד נמסר בדיווח מפי מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי הכוחות האיראניים הוחלפו בלוחמי חזבאללה ובכוחות עיראקיים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 24 באפריל 2024). בתגובה לדיווח אמר מקור בחזית ההתנגדות לרשת אלמיאדין המזוהה עם חזבאללה, כי אין אמת בדיווח וכי אין בסוריה כוחות איראניים אלא רק “יועצים צבאיים” הפועלים בהסכמת שלטונות סוריה. המקור הוסיף, כי יועצים אלה עדיין נמצאים בסוריה וממלאים את תפקידם כרגיל בהתאם למשימותיהם (אלמיאדין, 24 באפריל 2024).
 • חסין אכברי, שגריר איראן בסוריה, נועד עם שרת התרבות הסורית, לבאנה משוח, ודן עימה בהרחבת שיתוף הפעולה התרבותי בין המדינות (אירנ”א, 22 באפריל 2024). בתוך כך, ערוץ החדשות הסורי עין אלפראת דיווח (23 באפריל 2024) על חידוש פעילותו של מרכז התרבות האיראנית בדיר אלזור שבמזרח סוריה, לאחר שזו הופסקה לפני מספר חודשים בעקבות התקיפות האמריקאיות כנגד המיליציות הפרו-איראניות באזור. לפי הדיווח, המרכז החל להציע שורה של קורסים המיועדים ברובם לנשים ולילדים.
פגישת שגריר איראן בדמשק עם שרת התרבות הסורית (אירנ"א, 22 באפריל 2024)
פגישת שגריר איראן בדמשק עם שרת התרבות הסורית (אירנ”א, 22 באפריל 2024)
 • דווח שקצינים במשמרות המהפכה קיימו לאחרונה פגישה חשאית עם מפקדים במיליציות פרו-איראניות באלבוכמאל כדי לדון בחדירת סוכנים לשורותיהן. במהלך הפגישה הוצע תגמול כספי למי שיספק מידע בנוגע לחדירת סוכנים ומרגלים לשורות המיליציות. הפגישה נערכה ברקע הסיכולים המיוחסים לישראל בסוריה, שהגבירו את החשש לחדירה מודיעינית לשורות המיליציות הפרו-איראניות בסוריה (עין אלפראת, 25 באפריל 2024).
 • עלי-אצ’ער ח’אג’י, סגן שר החוץ האיראני, קיים מפגש וירטואלי עם גייר פטרסן, שליח מזכ”ל האו”ם לענייני סוריה, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות בסוריה ובתהליך ההסדרה במדינה. ח’אג’י ציין, כי “פשעי המשטר הציוני כלפי הפלסטינים והמשך התקיפות בסוריה ובלבנון” מחריפים את המשבר באזור (איסנ”א, 30 באפריל 2024).
שיחה וירטואלית בין סגן שר החוץ האיראני לשליח מזכ"ל האו"ם לענייני סוריה (איסנ"א, 30 באפריל 2024 )
שיחה וירטואלית בין סגן שר החוץ האיראני לשליח מזכ”ל האו”ם לענייני סוריה
(איסנ”א, 30 באפריל 2024 )
המעורבות האיראנית בעיראק ותימן
 • עלי אכבר אחמדיאן, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, נועד ברוסיה עם קאסם אלאערג’י, היועץ לביטחון לאומי של עיראק, בשולי הכינוס הביטחוני הבינלאומי בסנט פטרסבורג. השניים דנו ביחסים בין המדינות, במימוש ההסכם הביטחוני ביניהן ובנוכחות הכוחות האמריקאיים בעיראק (אירנ”א, 23 באפריל  2024).
פגישת מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי האיראני עם היועץ לביטחון לאומי העיראקי (אירנ"א, 23 באפריל 2024)
פגישת מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי האיראני
עם היועץ לביטחון לאומי העיראקי (אירנ”א, 23 באפריל 2024)
מעורבות איראנית בתימן
 • ב- 18 באפריל 2024 דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג כי הספינה האיראנית בשהאד, אשר נחשד כי סייעה לחות’ים בפעולותיהם במרחב הים האדום, עזבה את האזור ושבה לאיראן. על פי הדיווח, הספינה אשר משמשת, לפי איראן, כספינת מודיעין ולוגיסטיקה, הפליגה ממיקומה בים האדום ב- 4 באפריל והופיעה מחדש במיצרי הורמוז ב- 18 באפריל. בדיווח נטען כי ייתכן שהספינה חזרה לאיראן כדי למנוע אפשרות שתותקף על ידי ישראל לאחר התקיפה האיראנית הרחבה נגד ישראל ב- 13 באפריל (בלומברג, 18 באפריל 2024).
פעילות המיליציות השיעיות
עיראק
פעילות בשטח
 • “ההתנגדות האסלאמית בעיראק פרסמה כרזה ובה סיכמה את פעולותיה במהלך 200 ימי הלחימה וביניהן 243 מבצעים, תקיפת 90 מטרות בעיראק, 65 מטרות בסוריה וכן 88 “יעדים בשטח ישראל (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 26 באפריל 2024).
סיכום פעילות ההתנגדות (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 26 באפריל 2024)
סיכום פעילות ההתנגדות
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 26 באפריל 2024)
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות נגד מה שהם מכנים “מטרות חיוניות” בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. בין המטרות: בסיס עובדה (סמוך לאילת) (15 באפריל); “מטרה חיונית” באילת (20 באפריל); “מטרה חיונית” ברמת הגולן ( 21 באפריל); ו”מטרה חיונית” בחיפה (26 באפריל). יצוין כי בפועל לא אותרו אירועים אלה.
שיגור כלי טיס לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 27 באפריל 2024).      שיגור לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 20 באפריל 2024)
מימין: שיגור כלי טיס לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 27 באפריל 2024). משמאל: שיגור לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 20 באפריל 2024)
תיעוד שיגור לעבר בסיס עובדה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 19 באפריל 2024)     תיעוד שיגור לעבר בסיס עובדה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 19 באפריל 2024)
תיעוד שיגור לעבר בסיס עובדה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 19 באפריל 2024)
אירוע בבסיס הגיוס העממי
 • ב-20 באפריל 2024 אירע פיצוץ בבסיס המיליציות הפרו-איראניות באזור ג’רף אלצח’ר, מדרום לבגדאד. בפיצוץ נהרג אדם אחד ושמונה נפצעו. מקורות ערביים, העריכו שכלי טיס ישראלי ביצע תקיפה (אלערביה ואלשרק אלאוסט, 20 באפריל 2024). במקביל, דווח כי הותקף גם בסיס בשם כאלסו, השייך למיליציות (רשת אלחדת’, 20 באפריל 2024).
 • אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל המיליציה העיראקית הפרו-איראנית, כתאא’ב סיד אלשהדאא’, אמר בתגובה כי לאחר השלמת החקירות הנדרשות, מי שעמד מאחור התקיפה ישלם את המחיר (חשבון X של אבו אלאא’ אלולאא’י, 20 באפריל 2024).
 • גורמי צבא וממשל עיראקיים משערים כי הפיצוץ לא נגרם מתקיפה. “גורם צבאי עיראקי” מסר, כי לצוותי החקירה אין מידע מכריע לגבי סיבת הפיצוץ. הוא ציין כי בבסיס כאלסו אוחסנו טילים רגישים ותחמושת השייכים לכוחות הגיוס העממי וכי יתכן שארע פיצוץ מקרי (אלערבי אלג’דיד, 21 באפריל 2024).
 • רויטרס דיווחה מפי כלי תקשורת עיראקיים כי בדו”ח שפרסמו חוקרי הפיצוץ בבסיס כאלסו בעיראק דווח כי לא זוהו מטוסי קרב או כלי טיס בלתי מאוישים מעל הבסיס בזמן הפיצוץ וכי האירוע נגרם כתוצאה מפיצוץ במחסני רקטות (רויטרס, 23 באפריל 2024).
 • כרים אלמחמדאוי, יו”ר ועדת הביטחון וההגנה של הפרלמנט העיראקי, מסר כי קיים ספק בנוגע לסיבת הפיצוץ וכי מתקיימת חקירה זהירה בנושא. הוא ציין שאם יאושר שגורם חיצוני אכן ביצע את התקיפה, יינקטו אמצעים וצעדים ממשלתיים, כדי להרתיע את כל מי שעמד מאחורי התקיפה (אלערבי אלג’דיד, 21 באפריל 2024).
 • חמאס גינתה את “התוקפנות האכזרית” נגד בסיס הגיוס העממי כאלסו שבעיראק. לדברי חמאס, תקיפה זו מהווה פגיעה בריבונותה ובביטחונה של עיראק ועדות ל”ברבריות של הישות הציונית” אשר מרחיבה את תוקפנותה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 20 באפריל 2024).
סוריה
 • ב-21 באפריל 2024 דווח כי שוגרו רקטות לעבר בסיס הקואליציה הבינלאומית, בהובלת ארה”ב בסוריה. הרקטות שוגרו ככל הנראה משטח עיראק. בעקבות זאת, הודיע תא ההסברה הביטחוני של עיראק על מבצע לאיתור מבצעי התקיפה. עוד נמסר כי כוחות הביטחון העיראקיים מצאו את כלי הרכב ממנו שוגרו הרקטות וכי לפחות רקטה אחת נחתה בבסיס (אלערביה וסוכנות הידיעות העיראקית, 21 באפריל 2024).
 • למחרת צוטט “גורם רשמי אמריקאי” כי כוחות הקואליציה הבינלאומית השמידו משגר רקטות בסוריה, לאחר שבוצע שיגור רקטות כושל סמוך לבסיס כוחות הקואליציה בסוריה, אשר בו לא נפגע איש (רויטרס, 22 באפריל 2024). פטריק ריידר, דובר הפנטגון, מסר כי התקיפות המיליציות נגד בסיסים אמריקאיים חושפות את הקואליציה ואת חיילי צבא עיראק לסכנה. הוא קרא לממשלת עיראק לנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי להבטיח את שלומם של הכוחות האמריקאיים בסוריה ובעיראק. עוד ציין כי אם התקיפות תמשכנה, הם לא יהססו להגן על כוחותיהם, כפי שעשו בעבר ( רויטרס.23 באפריל 2024).
 • מספר ימים לאחר מכן, דיווח גרנט שאפס, שר ההגנה של בריטניה, כי חיל האוויר הבריטי תקף משגר רקטות בעיראק שנועד לפעול נגד כוחות הקואליציה הבינלאומית. שאפס אף צירף תיעוד של התקיפה (חשבון X של שר ההגנה, 26 באפריל 2024).
התייחסות המיליציות הפרו-איראניות למחאות בקמפוסים בארה”ב
 • המילציות הפרו איראניות בעיראק התייחסו לאחרונה להפגנות האנטי-ישראליות הנרחבות באוניברסיטאות בארה”ב. נעים אלעבידי, שר החינוך הגבוה של עיראק ובכיר בעצאא’ב אהל אלחק (קבוצות אנשי האמת), הביע את תמיכתו בהפגנות ואף קרא להרחיב אותן לכל רחבי העולם (חשבון X של נעים אלעבידי, 30 באפריל 2024).
 • מזכ”ל אנצאר אללה אלאופיאא’, שיבח במיוחד את המחאות באוניברסיטת קולומביה שבניו-יורק ואת המחאות שהתקיימו בטקסס. הוא קרא לסטודנטים באוניברסיטאות הערביות, והעיראקיות בפרט, לנקוט צעדים דומים (חשבון X של חידר אלע’ראוי, 29 באפריל 2024).
 • בערוץ הטלגרם צאברין ניוז, המזוהה עם המיליציות העיראקיות הפרו-איראניות, צוין כי הם גאים לתמוך בחופש הביטוי שמעוגן בחוקה האמריקאית ומגנים “כל שימוש באלימות בלתי חוקית נגד הסטודנטים המוחים נגד המלחמה ברצועת עזה וממשים את זכותם למחות״ (ערוץ הטלגרם צאברין ניוז, 29 באפריל 2024).
תימן
פעילות נגד כלי שייט
 • לאחר מספר ימים של שקט יחסי, חזרו החות’ים לבצע תקיפות נגד ספינות אזרחיות וצבאיות “ישראליות” או הקשורות לישראל. התקיפות, עליהן דיווח יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים הן (חשבון X של יחיא סריע 30-24 באפריל 2024):
  • נגד הספינה MARESK YORKTOWN וספינה של חיל הים האמריקאי במפרץ עדן. בנוסף, הותקפה הספינה “הישראלית” MSC VERACRUZ באוקיינוס ההודי (24 באפריל).
  • הספינה “הישראלית” MSC Darwin במפרץ עדן באמצעות טילים וכלי טיס (25 באפריל). אישוש לתקיפת הספינה התקבל מארגון הסחר הימי של בריטניה, המנטר את השיט במרחב הים האדום וחופי תימן, שהצהיר כי צוות הספינה דיווח כי “שמע פיצוץ וראה עשן מיתמר מהים בסמוך לספינה”. לא דווח על נזק או נפגעים (חשבון X של ארגון הסחר הימי של בריטניה, 25 באפריל 2024).
  • מכלית הנפט Andromeda Star במרחב הים האדום (27 באפריל) . פיקוד המרכז של ארה”ב אישר כי בוצעה תקיפה נגד הספינה, שהסבה לה נזק קל שלא מנע את המשך מסעה (חשבון X של פיקוד המרכז, 27 באפריל 2024).
  • תקיפת שתי ספינות מלחמה אמריקאיות. פיקוד המרכז של צבא ארה”ב דיווח על כלי טיס ששוגר לעבר שתי ספינות חיל הים של צבא ארה”ב אשר יורט מבלי לגרום לנזק או נפגעים (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 30 באפריל 2024).
  • בנוסף, ביצעו כוחות הטילים והאוויר של החות’ים פעולה משותפת נגד הספינה CYCLADES. פיקוד המרכז של ארה”ב דיווח על התקיפה וציין כי לא היו נזק או נפגעים.
כלי הטיס ששוגר לעבר הספינה (ערוץ הטלגרם של החות'ים, 30 באפריל 2024)
כלי הטיס ששוגר לעבר הספינה (ערוץ הטלגרם של החות’ים, 30 באפריל 2024)
  • תקיפה שלישית בוצעה נגד הספינה ה”ישראלית” MSC ORION באוקיינוס ההודי (30 באפריל 2024). יצוין שלתקיפה נגד הספינה באוקיינוס ההודי לא נמצא אישוש במקורות נוספים. מאז תחילת המלחמה אירע מספר לא מבוטל של מקרים בהם החות’ים טענו כי תקפו ספינות מבלי שנמצא לכך אישוש.
 • על פי פיקוד המרכז של ארה”ב (CENTCOM), ביצעו הכוחות החות’ים ארבע תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות שמונה טילים נגד ספינות, 14 כלי טיס בלתי מאוישים (כטב”מים) וכלי שיט בלתי מאויש אחד. השיגורים, שהוגדרו כאיום, יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב ולא דווח על נזק משמעותי או על נפגעים (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 30-17 באפריל 2024). ב- 25 באפריל 2024 דיווח כוח המשימה של האיחוד האירופי בים האדום כי ספינת המלחמה היוונית HYDRA יירטה שני כלי טיס ששוגרו לעבר כלי שיט במרחב. כלי טייס אחד הושמד והשני שינה את נתיב טיסתו. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. באירוע נוסף שהתרחש ב- 29 באפריל 2024, ITS FASAN, ספינת מלחמה איטלקית יירטה כלי טיס, ליד מיצר באב אלמנדב בים האדום, ששוגר משטח השליטה של החות’ים בתימן (חשבון X של כוח המשימה של האיחוד האירופי (EUNAVFOR ASPIDES), 25-30 באפריל 2024).
פעילות נוספת
 • החות’ים דיווחו על שיגור מספר טילים בליסטיים וטילי שיוט לעבר מטרות באזור אילת (חשבון X של יחיא סריע, 25 באפריל 2024). אין אישוש לדיווח ממקורות נוספים.
 • דווח כי הכוחות החות’ים הפילו כלי טיס בלתי מאויש אמריקאי מסוג MQ9 שטס בשמי מחוז צעדה באמצעות טיל. מאוחר יותר פרסם סריע סרטון בו נראה לכאורה יירוט כלי הטיס (חשבון X של יחיא סריע, 27 באפריל 2024). ב-28 באפריל דיווחה סוכנות הידיעות AP כי גורם במשרד ההגנה של ארה”ב אישר כי כלי טיס מסוג MQ9 אכן התרסק בתימן. הגורם מסר שהאירוע נחקר (AP, 28 באפריל 2024).
תמונות מתוך סרטון המתעד את יירוט הכטב"ם האמריקאי ב- 26 באפריל 2024 (חשבון X של זרוע המדיה של הכוחות החות'ים, 27 באפריל 2024)
תמונות מתוך סרטון המתעד את יירוט הכטב”ם האמריקאי ב- 26 באפריל 2024
(חשבון X של זרוע המדיה של הכוחות החות’ים, 27 באפריל 2024)
התבטאויות בכירים חות’ים
 • בעקבות הווטו שהטילה ארה”ב על הצעה במועצת הביטחון של האו”ם להעניק חברות מלאה לרשות הפלסטינית, הצהיר מחמד עבד-אלסלאם, דובר החות’ים, כי התנועה מגנה את הטלת הווטו האמריקאית למרות קוצנזוס רחב לאשר אותה, וזאת כדי לגבות את ישראל ולמנוע מהפלסטינים זכויות לגיטימיות ובסיסיות (חשבון X של מחמד עבדאסלאם, 19 באפריל 2024). בהצהרה נוספת אמר עבד-אלסלאם כי התנועה החות’ית מגנה בחריפות את קמפיין הדיכוי “האכזרי” של השלטון האמריקאי נגד ארגוני הסטודנטים באוניברסיטאות שדורשים את סיום “התוקפנות” הישראלית ברצועת עזה. עוד הוא הוסיף כי ארה”ב צריכה להתבייש בטענותיה להגנה על זכויות אדם בעוד היא רומסת אותן וכי עליה לדעת שהעולם רואה בה “רוע מוחלט שמאיים על כל האנושות” (חשבון X של מחמד עבד-אסלאם, 25 באפריל 2024).
 • חסין אלעזי, סגן שר החוץ של החות’ים, מסר כי הם מודעים לתוכניותיה העוינות של ארה”ב, וכי הן רואים בה אחראית להשלכות של תוקפנותה נגד תימן. הוא הדגיש כי הם ממליצים לארה”ב להפסיק את תוקפנותה ותוכניותיה, משום שנכסיה יהפכו להיות יעדים קבועים (אלמסירה, 27 באפריל 2024).