מבט לאיראן

16 -22 במאי 2024 מאת: ד"ר רז צימט
מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי (SNN.IR, 20 במאי 2024)

מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי (SNN.IR, 20 במאי 2024)

פגישת עבדאללהיאן עם נצראללה בבירות (תסנים, 10 בפברואר 2024)

פגישת עבדאללהיאן עם נצראללה בבירות (תסנים, 10 בפברואר 2024)

ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר

ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר "יעד חיוני" באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 17 במאי 2024)

כלי טיס בלתי מאויש ששוגר לעבר בסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 21 במאי 2024)

כלי טיס בלתי מאויש ששוגר לעבר בסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 21 במאי 2024)

יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש האמריקאי מסוג MQ9 ב- 17 במאי 2024.

יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש האמריקאי מסוג MQ9 ב- 17 במאי 2024.

יירוט ה- MQ9 האמריקאי ב- 21 במאי 2024 (חשבון X של הכוחות החות'ים, 17-21 במאי 2024)

יירוט ה- MQ9 האמריקאי ב- 21 במאי 2024 (חשבון X של הכוחות החות'ים, 17-21 במאי 2024)

עיקרים
 • השבוע האחרון עמד בסימן מותם של נשיא איראן ראיסי, שר החוץ עבדאללהיאן ובכירים איראנים נוספים בהתרסקות המסוק בצפון-מערב איראן ב-19 במאי.
 • המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק ובתימן הביעו צער רב על מות הבכירים האיראנים. סגן שר החוץ האיראני, עלי באקרי כני, מונה כממלא מקומו של עבדאללהיאן, שמילא תפקיד מרכזי בהובלת המערכה המדינית של איראן באזור, במיוחד מאז פרוץ המלחמה בעזה.
 • בכירים איראנים המשיכו להפגין ביטחון לנוכח מצבה של ישראל, במיוחד בעקבות התקיפה האיראנית נגד ישראל בחודש שעבר. נציג מנהיג איראן במשמרות המהפכה טען כי מעצמות המערב לא יכלו למנוע את התקיפה האיראנית בשל עמדתה הפרו-פלסטינית של דעת הקהל העולמית וכי הסיסמה “מוות לישראל” הפכה להיות סיסמה עולמית. מפקד משמרות המהפכה טען כי התקיפה נגד ישראל הייתה מבצע מוגבל, שנועד להעניש את ישראל, ובמשתמע מכך כי יש בידי איראן יכולות משמעותיות יותר לפגוע בישראל.
 • דווח כי משמרות המהפכה החלו להעביר משלוחים חדשים של אמצעי לחימה למחסן תת-קרקעי שהוקם במזרח סוריה, סמוך לגבול עם עיראק.
 • נרשמה ירידה במספר התקיפות שביצעה ההתנגדות האסלאמית בעיראק נגד מטרות בשטח ישראל עם קבלת אחריות על חמש תקיפות לעומת 13 בשבוע שלפני כן. צה”ל אישר שביצע שני יירוטים של שלושה כלי טיס בלתי מאוישים ממזרח לישראל.
 • החות’ים לא קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט בים האדום ובמפרץ עדן. פיקוד המרכז של צבא ארה”ב דיווח על מכלית נפט שניזוקה מטיל בליסטי חות’י ללא נפגעים ועל שיגור טיל בליסטי נוסף. החות’ים קיבלו אחריות על הפלת שני כלי טיס בלתי מאוישים אמריקאיים מעל תימן. מנהיג החות’ים טען לשתי פעולות נגד ישראל באזור הים התיכון. אין אימות לכך.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • ברהאן באקרי, נציג מנהיג איראן במשמרות המהפכה במשהד, אמר כי לאחר 75 שנים, בהן התקשורת המערבית והישראלית הזינה והנחתה את דעת הקהל העולמית, המסר של תושבי רצועת עזה הגיע לאוזני העולם בזכות עיתונאים הממלאים את תפקידם כראוי במלחמה. הוא ציין כי לפני שנה לא היה ניתן לחשוב שסטודנטים ומרצים ביותר מ-300 אוניברסיטאות בארה”ב ובאירופה ישמיעו קריאות נגד דיכוי הפלסטינים ויסולקו בשל כך מהאוניברסיטאות. הוא הוסיף כי איראן תקפה את ישראל חרף האזהרות מצד מעצמות המערב, שלא יכלו לעשות דבר משום שדעת הקהל העולמית אינה תומכת בהן. לדבריו, מאמצי איראן השתלמו בסופו של דבר וארה”ב ואירופה מדברות כיום באותה השפה, והסיסמה “מוות לישראל” הפכה להיות סיסמה עולמית (תסנים, 16 במאי 2024).
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בנאום בטהראן כי התקיפה האיראנית נגד ישראל הייתה מבצע מוגבל נגד שני בסיסים צבאיים תוך שימוש במספר מוגבל של טילים וכלי טיס בלתי מאוישים במטרה להעניש את ישראל (מהר, 19 במאי 2024).
מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי (SNN.IR, 20 במאי 2024)
מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי (SNN.IR, 20 במאי 2024)
 • עלי באקרי כאני, שמונה כממלא מקום שר החוץ האיראני בעקבות מותו של שר החוץ אמיר חסין עבדאללהיאן בהתרסקות מסוק פמליית נשיא איראן ב-19 במאי, קיים שורה של שיחות טלפון עם מקביליו באזור ובעולם. בשיחתו עם שר החוץ הירדני, אימן אלצפדי, דנו השניים גם בהתפתחויות בזירה הפלסטינית וברצועת עזה. באקרי הדגיש את הצורך במאמץ משותף מצד איראן, ירדן ושאר המדינות המוסלמיות להשגת הפסקת אש מיידית ומלאה ברצועת עזה ובהגברת התמיכה בפלסטינים. בשיחה עם שר החוץ התורכי, הקאן פידאן, הוזמן באקרי על ידו להשתתף בכינוס החירום של שרי החוץ של המדינות חברות ארגון ה-D8 (ארגון המדינות המתפתחות) בתורכיה בנוגע למשבר ברצועת עזה (אתר משרד החוץ, 21 במאי 2024).
 • שר החוץ עבדאללהיאן מילא בשנים האחרונות, ובמיוחד מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה, תפקיד מרכזי בהובלת המערכה המדינית האיראנית באזור. הוא קיים מספר סבבי ביקורים באזור, שכללו את לבנון, סוריה, עיראק וקטאר, במהלכם נועד עם בכירי הממשל במדינות אלה, ועם ראשי הארגונים הפלסטיניים, ובראשם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, ועם מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה. כמו כן, קיים עבדאללהיאן שורה ארוכה של שיחות טלפון עם מקביליו בזירה האזורית והבינלאומית, וכן עם ראשי חמאס והג’האד האסלאמי הפלסטיני, במהלכן דן בהתפתחויות באזור וברצועת עזה, וכן השתתף בכינוסים של מדינות האסלאם, שעסקו במלחמה ברצועת עזה. מעורבותו הרבה של עבדאללהיאן בעניינים אזוריים, במיוחד בהשוואה לקודמיו בתפקיד, נבעה במידה רבה מהרקע המקצועי שלו, מהיכרותו העמוקה עם המזרח התיכון, משליטתו בערבית ומקשריו הטובים עם כוח קדס במשמרות המהפכה. עבדאללהיאן, שכיהן בעבר כסגן שר החוץ לענייני מדינות ערב ואפריקה, כשגריר בבחרין וכחבר בצוות המשא ומתן האיראני מול ארצות הברית בסוגיית עיראק, נחשב מקורב מאוד למפקד כוח קדס לשעבר, קאסם סלימאני, ולתומך מובהק במאמצי איראן לבסס את השפעתה האזורית.
פגישת עבדאללהיאן עם נצראללה בבירות (תסנים, 10 בפברואר 2024)
פגישת עבדאללהיאן עם נצראללה בבירות (תסנים, 10 בפברואר 2024)
המעורבות האיראנית בסוריה
 • אתר חדשות סורי דיווח כי משמרות המהפכה החלו להעביר משלוחים חדשים של אמצעי לחימה למחסן תת-קרקעי שהוקם בפאתי העיר אלבוכמאל שבמזרח סוריה, סמוך לגבול עם עיראק (דיר אלזור 24, 21 במאי 2024). לפי דיווח נוסף, משמרות המהפכה החלו לחפור מנהרות בעיירה אלצאלחיה שבאזור אלבוכמאל במטרה לחבר בין האתרים והמפקדות של המיליציות הפרו-איראניות (דיר אלזור 24, 18 במאי 2024).
 • חסין ערנוס, ראש ממשלת סוריה, מסר כי ארבע מכליות נפט מאיראן נמצאות בדרכן לסוריה, לאחר שאספקת הנפט מאיראן לסוריה הופסקה בתקופה האחרונה. ערנוס אמר במהלך ישיבת ממשלה כי מכלית נפט איראנית ראשונה הייתה צפויה להגיע ב-15 במאי וכי הנפט מיועד לצרכי חקלאות, בתי חולים, מאפיות ותחבורה ציבורית (www.syria.tv, 18 במאי 2024).
פעילות המיליציות השיעיות
עיראק
פעילות בשטח
 • בשבוע האחרון נרשמה ירידה במספר התקיפות של ההתנגדות האסלאמית בעיראק נגד יעדים בישראל. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע חמש תקיפות באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, לעומת 13 תקיפות בשבוע שלפני כן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 21-16 במאי 2024). יעדי התקיפות היו:
  • בסיס ישראלי ברמת הגולן שבו מצויים כלי טיס בלתי מאוישים (20 במאי). דובר צה”ל מסר כי מטוסי קרב יירטו מטרה אווירית חשודה שעשתה דרכה לישראל מסוריה (דובר צה”ל, 20 במאי 2024).
  • “מטרה חיונית” באילת (20 במאי, בערב) באמצעות שני כלי טיס בלתי מאוישים. דובר צה”ל מסר כי ספינת טילים ומטוסי קרב יירטו שתי מטרות אוויריות שהיו בדרכן לישראל מכיוון מזרח (דובר צה”ל, 20 במאי 2024).
  • שלוש תקיפות נגד מה שהם כינו “מטרה חיונית” באילת (17, 19 ובבוקר ה-20 במאי).
 ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר "יעד חיוני" באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 17 במאי 2024)    כלי טיס בלתי מאויש ששוגר לעבר בסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 21 במאי 2024)
מימין: ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר “יעד חיוני” באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 17 במאי 2024); משמאל: כלי טיס בלתי מאויש ששוגר לעבר בסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 21 במאי 2024)
סוריה
דיווח על תקיפת בסיס אמריקאי
 • ערוץ המזוהה עם המשטר הסורי דיווח כי בסיס צבא ארה”ב בשדה הנפט עמר, שבאזור דיר אלזור במזרח סוריה, הותקף על-ידי ארבע רקטות או טילים (ערוץ סמא, 21 במאי 2024). לא פורסמה הודעת קבלת אחריות מטעם גורם כלשהו, וגם משרד ההגנה האמריקאי לא אישר את הדיווח. יש לציין כי המיליציות העיראקיות הפרו-איראניות הפסיקו כמעט לחלוטין את התקיפות נגד הבסיסים האמריקאיים בסוריה ובעיראק לאחר התקיפה האמריקאית נגד יעדי גדודי חזבאללה בתחילת פברואר 2024. יצוין כי הפסקת התקיפות נגד הבסיסים האמריקאיים הינה על רקע המגעים המתנהלים בין ממשלת עיראק לבין הממשל האמריקאי בנוגע ליציאת הכוחות האמריקאיים מעיראק.
תימן
 • בשבוע האחרון, החות’ים לא קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט. מנגד, ב-18 במאי, פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) דיווח כי טיל בליסטי נגד ספינות ששיגרו החות’ים פגע במכלית הנפט M/T Wind שבבעלות יוונית בעת שהפליגה בים האדום. המכלית הוצפה באופן חלקי ונגרם נזק למנוע ולמערכות ההיגוי. לפי הדיווח, ספינה מכוחות הקואליציה הגיעה לזירה, אולם צוות המכלית הצליח לתקן את הנזק והיא המשיכה בדרכה לנמל בסין. לא היו נפגעים (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 18 במאי 2024). בתקרית נוספת, החות’ים שיגרו טיל בליסטי נגד ספינות לעבר מפרץ עדן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לאף כלי שיט (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 19 במאי 2024).
 • ב-17 במאי, הכריז יחיא סריע, דובר הכוחות החות’ים, כי ב-16 במאי כוחות ההגנה האווירית של החות’ים יירטו כלי טיס בלתי מאויש אמריקאי מסוג MQ9. היירוט התבצע באמצעות טיל קרקע-אוויר מייצור חות’י בעת שכלי הטיס היה מעל שטח תימן. ב- 21 במאי, הכריז סריע על יירוט נוסף של כלי טיס אמריקאי מסוג MQ9 באמצעות דגם זהה של טיל קרקע-אוויר (חשבון X של יחיא סריע, 17-21 במאי 2024). מאז תחילת העימות הנוכחי, דיווחו החות’ים על חמש הפלות של כלי טיס בלתי מאוישים אמריקאיים. צבא ארה”ב לא אישר את שתי ההפלות האחרונות.
יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש האמריקאי מסוג MQ9 ב- 17 במאי 2024.      יירוט ה- MQ9 האמריקאי ב- 21 במאי 2024 (חשבון X של הכוחות החות'ים, 17-21 במאי 2024)
מימין: יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש האמריקאי מסוג MQ9 ב- 17 במאי 2024. משמאל: יירוט ה- MQ9 האמריקאי ב- 21 במאי 2024 (חשבון X של הכוחות החות’ים, 17-21 במאי 2024)
 • ב-16 במאי 2024, הכריז עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג התנועה החות’ית, כי הכוחות החות’ים ביצעו שתי פעולות נגד ישראל במרחב הים התיכון במסגרת “השלב הרביעי” בעימות. בנוסף, טען אלחות’י כי עד היום הכוחות ביצעו ארבעים פעולות נגד ישראל, בנוסף למאה פעולות נגד ספינות בים האדום באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים (חשבון X של הכוחות החות’ים, 16 במאי 2024). יש לציין כי אין אימות לגבי תקיפות חות’יות בים התיכון.
 • ב-18 במאי 2024, פרסם חזאם אלאסד, חבר המועצה המדינית של החות’ים, הודעה בעברית, שבה נאמר כי “הפעולות הצבאיות של הכוחות הימיים התימניים ימשיכו עד להפסקת התוקפנות על בני עמנו בעזה והסרת המצור על הנצורים בתוך רצועת עזה” (חשבון X של חזאם אלאסד, 18 במאי 2024).
הציוץ בעברית של חזאם אלאסד (חשבון X של חזאם אלאסד, 18 במאי 2024)
הציוץ בעברית של חזאם אלאסד (חשבון X של חזאם אלאסד, 18 במאי 2024)
תגובות בציר השיעי למות נשיא איראן ושר החוץ
 • המיליציות הפרו-איראניות ערכו מול השגרירות האיראנית בבגדאד טקס לזכר נשיא איראן ויתר הרוגי התרסקות המסוק (חשבון X של חנין אלרמאחי, 20 במאי 2024). גורמים בגדודי חזבאללה אף השתתפו באירועים בעיר תבריז (חשבון X של חסין 313pr4@, 21 במאי 2024).
 • אכרם אלכעבי, מזכ”ל תנועת האצילים (אלנג’באא’), פרסם הודעה, בה הודה לראיסי על תרומתו לאומה האסלאמית ועל עמידתו לצד העם העיראקי מול הטרור של דאעש ובסוגיית רצועת עזה (חשבון X של אכרם אלכעבי, 20 במאי 2024).
 טקס שקיימו המיליציות בבגדאד לזכר רא'יסי וההרוגים הנוספים (חשבון X של חנין אלרמאחי, 20 במאי 2024)    דגלי ההתנגדות האסלאמית בעיראק בלוויית ראיסי בטהראן (ערוץ הטלגרם של צבארין ניוז, 22 במאי 2024)
מימין: טקס שקיימו המיליציות בבגדאד לזכר רא’יסי וההרוגים הנוספים (חשבון X של חנין אלרמאחי, 20 במאי 2024); משמאל: דגלי ההתנגדות האסלאמית בעיראק בלוויית ראיסי בטהראן (ערוץ הטלגרם של צבארין ניוז, 22 במאי 2024)
 • עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג התנועה החות’ית, ודובר התנועה, מחמד עבד אלסלאם פרסמו הודעות תנחומים המביעות תנחומים למנהיג ח’אמנהאי ולכל העם האיראני על מותם של ראיסי, שר החוץ ויתר הבכירים (אלמסירה, 20 במאי 2024). בהודעת דובר התנועה נמסר כי הנשיא ראיסי היווה דוגמה למוסלמי הנאמן לעקרונות הדת והמדינה, ובראשם הנושא הפלסטיני. ההודעה הוסיפה כי מות ראיסי הוא לא רק אובדן עבור איראן, אלא גם עבור האומה המוסלמית כולה, ולפלסטין ולרצועה עזה (חשבון X של מחמד עבד אלסלאם, 20 במאי 2024).