מבט לאיראן

14 במרץ 2024 – 20 במרץ 2024 מאת: ד"ר רז צימט
איגרת לרגל רמדאן משר החוץ האיראני לראשי

איגרת לרגל רמדאן משר החוץ האיראני לראשי "ההתנגדות" (איסנ"א, 15 במרץ 2024)

פגישת שגריר איראן במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי (אילנ

פגישת שגריר איראן במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי (אילנ"א, 15 במרץ 2024)

מפגש בין משלחות בראשות שרי ההגנה של איראן וסוריה (מהר, 16 במרץ 2024)

מפגש בין משלחות בראשות שרי ההגנה של איראן וסוריה (מהר, 16 במרץ 2024)

פגישת שר ההגנה הסורי עם ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים (תסנים, 18 במרץ 2024)

פגישת שר ההגנה הסורי עם ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים (תסנים, 18 במרץ 2024)

שיגור הכטב

שיגור הכטב"ם (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)

שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר נמל בן גוריון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)

שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר נמל בן גוריון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)

עיקרים[1]
 • המשך התיאומים בין איראן לשותפותיה ב”ציר ההתנגדות”: שר החוץ האיראני שלח מכתבים למנהיגי חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לרגל חודש רמצ’אן, בהם שיבח את פעילות “כוחות ההתנגדות והעם הפלסטיני”. דווח כי בכירים במשמרות המהפכה נפגשו בפברואר 2024 עם נציגים מ”חזית ההתנגדות” מהאזור וסיכמו עימם על הצורך להימנע מהרחבת המלחמה. עוד נמסר בדיווח, כי מזכ”ל חזבאללה דן עם מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה בסיכונים הכרוכים בעימות צבאי כולל בין ישראל לחזבאללה, לרבות האפשרות לתקיפת מתקני הגרעין באיראן. דיווח זה מצטרף לדיווחים נוספים המעידים על חשש איראני גובר מהסלמה אזורית נוספת, שעלולה לגרור אותה לעימות בלתי רצוי עם ישראל ואף עם ארה”ב.
 • שר ההגנה הסורי הגיע במחצית מרץ 2024 לביקור בטהראן ונועד עם בכירים בממשל האיראני. הביקור התקיים על רקע המשך התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה, ובכלל זה סיכולים של מפקדים בכירים במשמרות המהפכה. בתוך כך, דווח כי הנוכחות האיראנית בסוריה הצטמצמה משמעותית בחודשים האחרונים מחשש להמשך הסיכולים המיוחסים לישראל וכי אלפי בני משפחות פעילים בכוח קדס שבו מסוריה לאיראן.
 • דווח כי איראן משתמשת בנמלים אירופאיים גדולים כדי לספק כיסוי למשלוחי נשק לחזבאללה.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר הגולן ונמל התעופה בן גוריון.
 • ערוצי חדשות סוריים דיווחו בימים האחרונים על פעילות חריגה של המיליציות הפרו-איראניות באזור אלבוכמאל שבמזרח סוריה, שכללה העברת עשרות משאיות נושאות אמצעי לחימה לעמדות באזור וכן פעילות להכשרת שדה תעופה באזור לצרכים צבאיים.
 • נמשכות התקיפות על בסיס יומיומי של החות’ים בתימן נגד כלי שיט בים האדום באמצעות טילים בליסטיים וכטב”מים. במקביל, נמשכות תקיפות מצד כוחות הקואליציה נגד מטרות של החות’ים בשטח תימן. ב-19 במרץ 2024 הודיעו החות’ים על שיגור טילי שיוט לעבר מטרות באזור אילת. בהצהרה, שעשויה להעיד על הרחבה אפשרית של המרחב הגיאוגרפי בו פועלים החות’ים, הודיע דובר החות’ים על תחילת תקיפות נגד כלי שייט ישראלים או הקשורים לישראל גם באזור האוקיינוס ההודי ובנתיבים הימיים המובילים לכף התקווה הטובה בדרום אפריקה, המשמשים כנתיבים חלופיים לספינות הנמנעות משיט בים האדום.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן, שלח מכתבים לראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, למזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד אלנח’אלה, ולמזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, לרגל חודש רמצ’אן. עבדאללהיאן שיבח את “ההתנגדות ההרואית, הגאה וההיסטורית של כוחות ההתנגדות ושל העם הפלסטיני”, שמנעה מ”האויב הציוני” לממש את מטרותיו המוצהרות במלחמה. כמו כן, מתח עבדאללהיאן ביקורת על המוסדות הבינלאומיים, לרבות מועצת הביטחון של האו”ם, שאינם פועלים להפסקת “רצח העם” ברצועת עזה (איסנ”א, 15 במרץ 2024).
איגרת לרגל רמדאן משר החוץ האיראני לראשי "ההתנגדות"
 (איסנ"א, 15 במרץ 2024)
איגרת לרגל רמדאן משר החוץ האיראני לראשי “ההתנגדות”
(איסנ”א, 15 במרץ 2024)
 • דובר משרד החוץ האיראני, נאצר כנעאני, גינה את פעולת צה”ל בבית החולים אלשפאא’ ברצועת עזה. כנעאני אמר, כי הפעולה מהווה הפרה של החוק הבינלאומי וזכויות האדם, וקרא לאו”ם ולמועצת הביטחון למלא את חובתם ואחריותם במניעת המשך “פשעי המלחמה של המשטר בישראל” (איסנ”א, 18 במרץ 2024).
 • שגריר איראן במוסקבה, כאט’ם ג’לאלי, נועד עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, ודן עימו בהתפתחויות באזור, לרבות המצב ברצועת עזה (אילנ”א, 15 במרץ 2024).
פגישת שגריר איראן במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי (אילנ"א, 15 במרץ 2024)
פגישת שגריר איראן במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי (אילנ”א, 15 במרץ 2024)
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה, כי מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני, נועד במהלך חודש פברואר 2024 עם מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, ודן עימו בסיכון הקיים אם ישראל תתקוף את חזבאללה. על פי הדיווח, אמר נצראללה לקאא’ני, כי אם תיפתח מלחמה נגד ישראל, חזבאללה יילחם בעצמו וכי הוא אינו מעוניין שאיראן תיגרר למלחמה עם ישראל או ארה”ב. לפי רויטרס, זו הייתה הפגישה השלישית בין השניים מאז 7 באוקטובר. עוד נמסר בדיווח, כי לפגישה בין קאא’ני לנצראללה, קדם מפגש בן יומיים בטהראן בהשתתפות מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי, מפקד כוח קדס ונציגים מ”חזית ההתנגדות” מתימן, מעיראק, מסוריה ומלבנון. בסיום המפגש הסכימו כל המשתתפים, שישראל מעוניינת להרחיב את המלחמה ושצריך להימנע מליפול למלכודת זו, משום שהדבר יוביל לנוכחות נוספת של חיילים אמריקאים באזור. בעקבות המפגש הינחה קאא’ני את המיליציות השיעיות בעיראק לעצור את מתקפותיהן נגד הכוחות האמריקאים באזור. שני מקורות מסרו לרויטרס, כי איראן וחזבאללה מודעות למשמעויות הקשות של מלחמה כוללת בלבנון, לרבות האפשרות לתקיפת מתקני הגרעין של איראן כתוצאה מהתרחבות המלחמה (רויטרס, 15 במרץ 2024).
 • הטלגרף הבריטי דיווח, כי איראן משתמשת בנמלים אירופאיים גדולים כדי לספק כיסוי למשלוחי נשק לחזבאללה. על פי הדיווח, הספינות מעבירות אמצעי לחימה לנמל אללאד’קיה שבסוריה לפני שהן ממשיכות לנמלים בבלגיה, בספרד ובאיטליה. מסוריה מועבר הנשק ללבנון (הטלגרף, 14 במרץ 2024).
 • שר ההגנה הסורי, עלי מחמוד עבאס, הגיע לביקור בטהראן ונועד עם מקבילו האיראני, מחמד רצ’א אשתיאני (מהר, 16 במרץ 2024). אשתיאני גינה את תקיפות ישראל בסוריה ואמר, כי יצירת הרתעה היא המפתח להתמודד עם תקיפות אלה וכי יש צורך בצעדים ובתוכניות מידיים בעניין זה. הוא קרא לממשלת סוריה להסתייע באיראן וביכולותיה כדי לשפר את יכולת ההגנה וההרתעה שלה. כמו כן, גינה שר ההגנה האיראני את הנוכחות הצבאית האמריקאית בסוריה ואמר, כי אינה חוקית או מוצדקת. הוא הזהיר, כי כל טעות מצד ארה”ב וישראל תוביל להחרפת המצב באזור. שר ההגנה הסורי אמר, כי כאשר ישראל לא הצליחה להשיג את מטרותיה ברצועת עזה, היא ניסתה להגביר את המתיחות באזור, לרבות בסוריה ובלבנון. הוא ציין, כי ההתנגדות, הגברת יכולות ההגנה וחיזוק שיתוף הפעולה בין איראן וסוריה הם הדרכים הטובות ביותר להרתיע את אויביהן (אלעאלם, 16 במרץ 2024).
מפגש בין משלחות בראשות שרי ההגנה של איראן וסוריה (מהר, 16 במרץ 2024)
מפגש בין משלחות בראשות שרי ההגנה של איראן וסוריה (מהר, 16 במרץ 2024)
 • ב-17 במרץ 2024 נפגש שר ההגנה הסורי עם מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, עלי אכבר אחמדיאן, ודן עימו בהתפתחויות באזור וביחסים בין שתי המדינות. אחמדיאן שיבח את תפקידה של סוריה במסגרת “ציר ההתנגדות” מול ישראל והדגיש את הצורך בחיזוק הקשרים בין המדינות (מהר, 17 במרץ 2024). כמו כן, נועד שר ההגנה הסורי עם ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, מחמד באקרי, ודן עימו בהתפתחויות באזור, במיוחד במלחמה בעזה ותקיפות חיל האוויר בסוריה ובלבנון, ובשיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות (תסנים, 18 במרץ 2024).
פגישת שר ההגנה הסורי עם ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים
 (תסנים, 18 במרץ 2024)
פגישת שר ההגנה הסורי עם ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים
(תסנים, 18 במרץ 2024)
 • הערוץ הסעודי אלחדת’ דיווח, כי נוכחות איראן בסוריה הצטמצמה משמעותית בחודשים האחרונים מחשש להמשך הסיכולים המיוחסים לישראל של קציני משמרות המהפכה. לפי הדיווח, אלפי בני משפחות של פעילים ובכירים איראנים בכוח קדס עזבו את סוריה ושבו לאיראן, בעוד שאחרים נטמעים בקרב האזרחים הסורים, למשל באמצעות השתכנות בבתי מלון בדמשק (אלחדת’, 16 במרץ 2024).
פעילות המיליציות השיעיות בסוריה ובעיראק
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שיגור כלי טיס בלתי מאויש ב-18 במרץ 2024 לפנות בוקר לעבר “בסיס כטב”מים של חיל האוויר בגולן”. בהודעה נאמר, כי השיגור בוצע בתגובה “למעשי הטבח” שמבצעת ישראל נגד האזרחים הפלסטינים והיא תמשיך ואף תגביר את פעילותה “בהשמדת מעוזי האויב” במהלך חודש רמצ’אן. מאוחר יותר התפרסם סרטון שתיעד את שיגור כלי הטיס (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024לא אותר אירוע כזה בשטח.
שיגור הכטב"ם (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)     שיגור הכטב"ם (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)
שיגור הכטב”ם (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)
 • ב-20 במרץ קיבלה ההתנגדות האסלאמית בעיראק אחריות לתקיפת נמל התעופה בן גוריון באמצעות כטב”ם. ההתנגדות פרסמה תיעוד מהשיגור. בהודעת ההתנגדות נאמר, כי היא תמשיך ב”החרבת מעוזי האויב”, במסגרת השלב השני של פעולות העימות עם ישראל כתמיכה בפלסטינים ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 20 במרץ 2024). לא אותר אירוע כזה בשטח.
שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר נמל בן גוריון
 (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)
שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר נמל בן גוריון(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 18 במרץ 2024)

 

 • צבא ירדן הודיע ב-17 במרץ 2024, כי מטוסי חיל האוויר הוקפצו לגבול סוריה בעקבות תנועות אוויריות חשודות שמקורן בלתי ידוע באזור הגבול (סוכנות הידיעות הצרפתית, 17 במרץ 2024). ייתכן שמדובר ביירוט כטב”ם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, ששוגר לעבר ישראל, אך אין ברשותנו מידע המאשר זאת.
גדודי חזבאללה
 • אחמד אלחמידאוי, מזכ”ל גדודי חזבאללה, נועד בטהראן עם מנהיגים ב”חזית ההתנגדות” מעיראק ומחוצה לה. במהלך הפגישה הדגיש אלחמידאוי, כי השעיית הפעילות הצבאית נגד יעדים אמריקאים אינה סופית וכי ההתנגדות יכולה לנהל מערכה ארוכת טווח. הוא הדגיש, כי על פעולות התמיכה ברצועת עזה להיות “יעילות ומיוחדות” (ערוץ הטלגרם של המיליציה, 19 במרץ 2024).
 • אבו עלי אלעסכרי, דובר המיליציה העיראקית הפרו-איראנית גדודי חזבאללה (כתאא’ב חזבאללה), מסר כי ממשלת עיראק חייבת להגן על כוחות “הגיוס העממי” ומנהיגיו לאחר כל מה שהם העניקו למדינה כאשר עמדה בשלבים המסוכנים ביותר שלה (המערכה נגד דאעש). הוא איים על ממשלת עיראק לבל תגן על הכוחות האמריקאים במדינה והזהיר, כי “שערי הגיהינום ייפתחו” אם הממשלה תעניק חסינות ל”כוחות הכיבוש האמריקאי”. בהתייחסו לאפשרות העברת מנהיגים של המיליציות הפרו-איראניות בעיראק מתפקידם, אמר אלעסכרי כי ההחלטה בעניין זה צריכה להתקבל בידי “הגיוס העממי” וכי כל פעולה אחרת בעיתוי שאינו נכון תהיה טעות גדולה (ערוץ הטלגרם של אבו עלי אלעסכרי, 15 במרץ 2024).
סוריה
 • ערוץ חדשות סורי דיווח, כי מיליציות פרו-איראניות פועלות להשמשת שדה התעופה אלחמדאן באלבוכמאל שבמזרח סוריה לצרכים צבאיים. בדיווח נמסר, כי המיליציות פועלות לשיקום השדה באמצעות אגודת ג’האד הבינוי וכי משלחת של מהנדסים איראניים וסוריים ביקרו בימים האחרונים באלבוכמאל בליווי ביטחוני של המיליציות הפרו-איראניות כדי לבדוק את המצב בשדה ואת הצעדים הדרושים להשמשתו מחדש (דיר אלזור 24, 18 במרץ 2024). בתוך כך, דווח, כי המיליציות הפרו-איראניות העבירו בימים האחרונים עשרות משאיות, שנשאו אמצעי לחימה וציוד לוגיסטי, לעמדות של המיליציות באלבוכמאל (ערוץ החדשות הסורי עין אלפראת, 19 במרץ 2024).
 • ב-19 במרץ 2024 דווח על תקיפה אווירית ישראלית, שכוונה נגד בסיסי המיליציות הפרו-איראניות וחזבאללה באיזור דימאס בדמשק (חשבון X של העיתונאי נור אבו-חסן, 19 במרץ 2024). יש לציין, כי האזור הותקף מן האוויר בחודש שעבר, וגם אז יוחסה התקיפה לישראל (אלערביה, 10 בפברואר 2024).
פעילות החות’ים בתימן
 • החות’ים ממשיכים לבצע תקיפות יומיומיות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות טילים בליסטיים וכלי טיס בלתי מאוישים. רוב השיגורים יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב. לא דווח על נזק או על נפגעים. במקביל, המשיכו כוחות הקואליציה לתקוף מטרות של החות’ים בשטח תימן. התקיפות פגעו בעיקר באתרי טילים וכטב”מים, שהיוו לטענת כוחות הקואליציה “איום מיידי” על ספינות מסחר וספינות צבאיות ששייטו בסמוך לחופי תימן. במסגרת פעילות זו תקפו כוחות הצי האמריקאיים ב-14 מרץ תשעה טילים נגד-ספינות ושני כטב”מים, שהוצבו בשטחים שבשליטת החות’ים בתימן (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב , 15 במרץ 2024).
 • “מקורות תימנים” מסרו, כי 15 מומחים זרים, בהם מומחים מאיראן ומחזבאללה, נהרגו בתקיפות אמריקאיות-בריטיות בתימן (ערוץ סקיי ניוז בערבית , 18 במרץ 2024). למרות שלדיווח זה אין אימות ממקור אחר, נוכחות פעילים ממשמרות המהפכה ומחזבאללה המסייעים לחות’ים בתימן, לרבות בייצור אמצעי לחימה, מוכרת מן העבר.
 • יחיא סריע, דובר כוחות הצבא החות’ים, הודיע ב-15 במרץ 2024, על הרחבת הפעילות של החות’ים וכי הם החלו לתקוף כלי שיט ישראלים או כאלה הקשורים לישראל גם באזור האוקיינוס ההודי ובנתיבים הימיים המובילים לכף התקווה הטובה בדרום יבשת אפריקה. נתיבים, אשר מהווים נתיבים חלופיים לספינות אשר בוחרות להימנע משיט סמוך לחופי תימן ובמרחב הים האדום. בנוסף טען סריע, כי הכוחות החות’ים ביצעו “שלושה מבצעים” נגד שלוש ספינות “ישראליות ואמריקאיות” באוקיינוס ההודי באמצעות טילים וכטב”מים וכי המבצעים השיגו את מטרותיהם (חשבון X של יחיא סריע , 15 במרץ 2024). הודעה על הרחבת אזורי הפעילות הושמעה גם מפי עבד אלמלכ אלחות’י מנהיג החות’ים ן, ב- 14 במרץ 2024.
שיגור כלי טיס לעבר אילת
 • ב- 18 במרץ 2024, פרסם דובר צה”ל כי מטרה חשודה חצתה לשטח ישראל ממרחב ים סוף ונפלה בשטח פתוח צפונית לאילת. עוד נמסר כי לא נגרם נזק ולא היו נפגעים (דובר צה”ל, 18 במרץ 2024). מספר שעות לאחר מכן פרסם חבר הלשכה המדינית של החות’ים, חזאם אלאסד, בחשבון ה-X שלו את המילה “אילת” (חשבון X של חזאם אלאסד, 18 במרץ 2024).
 • ב-19 במרץ 2024 הודיע יחיא סריע, דובר החות’ים, כי הכוחות שיגרו מספר טילי שיוט לעבר מטרות ישראליות באזור אילת וכי הטילים פגעו במטרותיהם בהצלחה. הוא הדגיש, כי החות’ים ימשיכו למלא את חובתם לתמוך בעם הפלסטיני וכי פעולותיהם הצבאיות תמשכנה “עד אשר תופסק התוקפנות ויוסר המצור על רצועת עזה” (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 19 במרץ 2024). דובר צה”ל מסר, כי טיל שיוט, ששוגר מכיוון ים סוף, נפל בשטח פתוח במרחב צפונית לאילת. עוד נמסר מדובר צה”ל, כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דובר צה”ל, 19 במרץ 2024).
פעילות דיפלומטית
 • נציגים חות’ים נועדו במרץ 2024 בלבנון עם נציגים מחמאס, מהג’האד האסלאמי בפלסטין ומהחזית העממית לשחרור פלסטין ודנו איתם על “הרחבת העימותים וכיתור ישראל. על פי דיווח נוסף, הפגישה עסקה במנגנון שיתוף הפעולה בין הצדדים כהכנה ל”שלב הבא” של המלחמה ברצועת עזה (אלערביה, 16 במרץ 2024).
 • עלי אלקחום בכיר בלשכה המדינית החות’ית, , פרסם הודעה לפיה ישנה התפתחות מתמשכת ביחסים עם רוסיה, סין ומדינות ה-BRICS (ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה) במטרה להחליש את מדינות המערב. לדבריו, ההתפתחות באה לידי ביטוי במגוון תחומים והיא נועדה “להטביע את ארה”ב, בריטניה ומדינות המערב במימי הים האדום”. בהקשר זה יש לציין, כי בסוף ינואר 2024 התקיימה פגישה במוסקבה בין משלחת של החות’ים לסגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, בה דנו הצדדים במלחמה ברצועת עזה ובמערכה בים האדום.
דיון מועצת הביטחון של האו”ם
 • ב-18 במרץ 2024 קיימה מועצת הביטחון של האו”ם דיון בנושא המצב בים האדום ובבאב אלמנדב ובמסגרתו גינתה את תקיפות החות’ים ב-6 במרץ 2024 אשר גרמה למותם של שלושה בני אדם ואת תקיפת החות’ים נגד הספינה MV RUBYMAR ב-18 בפברואר 2024. מועצת הביטחון גם דרשה את שחרורם המיידי של הספינה Galaxy Leader ואנשי הצוות. חברי המועצה קראו לשיתוף פעולה כולל עם ממשלת תימן כדי למנוע מהחות’ים לרכוש את הנשק לצורך ביצוע התקיפות הללו והדגישו את חשיבות הנתיב הימי בים האדום (אתר האו”ם, 18 במרץ 2024).
 • בתגובה לקריאת מועצת הביטחון, ציין משרד החוץ של החות’ים כי היא משקפת “כניעה מסוכנת” לרצון האמריקני ותמיכה בתוקפנות הישראלית. לדברי משרד החוץ זה מביש שקרוב למאתיים יום המועצה לא מצליחה לגנות את “הטבח הישראלי ברצועה” וכי פעילותיהם בים האדום קשורות בקשר הדוק לאירועים ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של החות’ים, 18 במרץ 2024).
 • במכתב למועצת הביטחון של האו”ם דחה שגריר איראן באו”ם, אמיר סעיד אירואני, את הטענות בנוגע לתמיכת איראן בחות’ים. הוא ציין, כי נציגי ארה”ב ובריטניה עשו שימוש לרעה במועצת הביטחון, שגינתה את תקיפות החות’ים, והעלו טענות חסרות בסיס נגד איראן. לדבריו, ההאשמות נגד איראן נועדו לקדם את האג’נדה הפוליטית של ארה”ב ובריטניה ולספק לגיטימציה לפעולותיהן הבלתי חוקיות נגד תימן (איסנ”א, 19 במרץ 2024).

[1] המחקר השבועי כולל את פעילות איראן, המיליציות השיעיות בסוריה ועיראק והחות'ים בתימן. ↑