מבט לאיראן

11–17 באפריל 2024 מאת: ד"ר רז צימט
פגיעת טיל בבסיס נבטים.

פגיעת טיל בבסיס נבטים.

הפגיעה באזור החרמון (דובר צה

הפגיעה באזור החרמון (דובר צה"ל, 14 באפריל 2024)

שיגור טילים בליסטיים מאיראן לישראל (ח'בר אונליין, 15 באפריל 2024)

שיגור טילים בליסטיים מאיראן לישראל (ח'בר אונליין, 15 באפריל 2024)

אזרחים בטהראן מביעים תמיכה בתקיפה האיראנית נגד ישראל (מהר, 14 באפריל 2024)

אזרחים בטהראן מביעים תמיכה בתקיפה האיראנית נגד ישראל (מהר, 14 באפריל 2024)

פגישת עבדאללהיאן עם נציגים זרים בטהראן (אירנ

פגישת עבדאללהיאן עם נציגים זרים בטהראן (אירנ"א, 14 באפריל 2024)

רחים צפוי בטקס באצפהאן (תסנים, 12 באפריל 2024)

רחים צפוי בטקס באצפהאן (תסנים, 12 באפריל 2024)

פגישת הנשיא ראיסי עם סגן יו

פגישת הנשיא ראיסי עם סגן יו"ר המועצה השיעית העליונה בלבנון (איסנ"א, 16 באפריל 2024)

הנפת דגלי גדודי חזבאללה, הגיוס העממי ועיראק מול שגרירות איראן בבגדאד (חשבון X Jafar, 14 באפריל 2024).

הנפת דגלי גדודי חזבאללה, הגיוס העממי ועיראק מול שגרירות איראן בבגדאד (חשבון X Jafar, 14 באפריל 2024).

עיקרים
 • בליל ה-14 באפריל שיגרו משמרות המהפכה מאות כלי טיס בלתי מאוישים וטילים, לרבות טילים בליסטיים, לעבר ישראל בתגובה לתקיפה בסמוך לשגרירות איראן בדמשק ב-1 באפריל 2024, בה נהרג בכיר משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, חסן מהדוי. לאחר התקיפה הדגישו בכירים איראנים, כי איראן אינה מעוניינת בהסלמה נוספת ואיימו בתגובה חריפה ונרחבת אף יותר במקרה של תגובה ישראלית נגד איראן. נשיא איראן ושר החוץ האיראני קיימו שורה של התייעצויות טלפוניות במאמץ למנוע תגובה ישראלית.
 • רחים צפוי, יועצו הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, הצהיר בטקס זיכרון לחסן מהדוי, כי מזרח תיכון חדש, שבמרכזו איראן ו”חזית ההתנגדות”, ייווצר באזור בניגוד לתוכניותיהן ולרצונן של ארצות הברית וישראל.
 • בסוריה דווח על צעדי זהירות, שננקטו בידי משמרות המהפכה במזרח סוריה, מחשש לתקיפות אוויריות.
 • ערב התקיפה האיראנית נגד ישראל העלו המיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה את הכוננות. לאחר התקיפה תועדו הפגנות שמחה בערי עיראק.
 • החות’ים ביצעו בשבוע האחרון ארבע תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום. כוחות הקואליציה סיכלו את התקיפות. בתגובה לתקיפת איראן ציינו בכירים חות’ים, כי התקיפה הוכיחה שהמשוואה באזור השתנתה ואיימו כי התקיפה עשויה להוות תחילתה של מערכה רחבה יותר.
 • נשיא איראן שוחח בטלפון עם ראש המועצה המדינית העליונה של החות’ים, מהדי אלמשאט, ושיבח את פעילות החות’ים, שנועדה להפעיל לחץ כלכלי על ישראל.
התקיפה האיראנית נגד ישראל
 • בליל ה-14 באפריל 2024 פתחו משמרות המהפכה במתקפת כלי טיס בלתי מאוישים וטילים לעבר ישראל. המתקפה כללה שיגור של כ-185 כלי טיס, כ-35 טילי שיוט ו-110 טילים בליסטיים. בהודעת משמרות המהפכה נאמר, כי התקיפה בוצעה בתגובה ל”פשעים האחרונים של המשטר הציוני בתקיפת החלק הקונסולרי בשגרירות איראן בדמשק”. בהודעה לא ננקב מספר השיגורים האמיתי שבוצע לעבר ישראל ונטען כי התקיפה כללה כמה “עשרות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים”. זאת, ככל הנראה, כדי להמעיט בהצלחת היירוטים. עוד נאמר בהודעה, כי כל איום מצד ארה”ב וישראל משטחה של כל מדינה אחרת ייענה בתגובה הולמת מאיראן (תסנים, 14 באפריל 2024).
תיעוד הפלת כלי טיס בלתי מאוישים (דובר צה"ל, 14 באפריל 2024)     תיעוד הפלת כלי טיס בלתי מאוישים (דובר צה"ל, 14 באפריל 2024)
תיעוד הפלת כלי טיס בלתי מאוישים (דובר צה”ל, 14 באפריל 2024)
פגיעת טיל בבסיס נבטים.     הפגיעה באזור החרמון (דובר צה"ל, 14 באפריל 2024)
מימין: פגיעת טיל בבסיס נבטים. משמאל: הפגיעה באזור החרמון (דובר צה”ל, 14 באפריל 2024)
 • בהודעת משרד החוץ האיראני נאמר, כי הכוחות המזוינים של איראן מימשו את זכות ההגנה העצמית החוקית שלהם על פי אמנת האו”ם והגיבו לתקיפות הצבאיות הנשנות מצד “המשטר הציוני” בסוריה, ובמיוחד התקיפה נגד המתחם הדיפלומטי האיראני בדמשק ב-1 באפריל. ההודעה הדגישה את נחישותה של איראן להגן על ריבונותה, שלמותה הטריטוריאלית והאינטרסים הלאומיים שלה נגד כל תוקפנות צבאית ושימוש בלתי חוקי בכוח (אירנ”א, 14 באפריל 2024).
 • סוכנות הידיעות נור ניוז, המזוהה עם המועצה העליונה לביטחון לאומי, ציינה, כי “המבצע המוצלח של טהראן נגד ישראל הוא תגובה לגיטימית לאופיו הרשע של המשטר הציוני”. היא הוסיפה, כי אם ישראל ובעלות בריתה מעוניינות לבחון את נחישותה של איראן בכל הנוגע להגנה על האינטרסים שלה, הן ייפלו לחישוב מוטעה גדול יותר מאשר בפעם הקודמת (חשבון ה-X של נור ניוז, 14 באפריל 2024).
שיגור טילים בליסטיים מאיראן לישראל (ח'בר אונליין, 15 באפריל 2024)
שיגור טילים בליסטיים מאיראן לישראל (ח’בר אונליין, 15 באפריל 2024)
 • מחמד באקרי, ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, ציין, כי פעולת התגובה של איראן הסתיימה בהצלחה מלאה, הביאה לפגיעה קשה בשני בסיסים צבאיים חשובים של “המשטר הציוני”, ששימשו לצורך ביצוע התקיפה בדמשק, ואין לה כוונה להמשיך במבצע. עם זאת, הוא הזהיר, כי אם ישראל תגיב על התקיפה, אין ספק שתגובתה הבאה של איראן תהיה נרחבת הרבה יותר. הוא הוסיף, כי איראן שלחה מסר לארה”ב, דרך שוויץ, שאם היא תשתף פעולה עם ישראל בפעולותיה, בסיסים אמריקאיים לא יהיו בטוחים. חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, איים אף הוא על ישראל ואמר, כי איראן תתקוף את “המשטר הציוני” בכל מקום ממנו הוא יתקוף את האינטרסים, האישים והאזרחים של איראן. הוא ציין, כי איראן יכולה היתה לפתוח במבצע רחב יותר, אך הוא היה מוגבל למטרות ספציפיות שקשורות לתקיפה בדמשק (תסנים, 14 באפריל 2024).
אזרחים בטהראן מביעים תמיכה בתקיפה האיראנית נגד ישראל (מהר, 14 באפריל 2024)
אזרחים בטהראן מביעים תמיכה בתקיפה האיראנית נגד ישראל (מהר, 14 באפריל 2024)
 • אבראהים ראיסי, נשיא איראן, איים, כי כל תגובה פזיזה חדשה נגד האינטרסים הלאומיים של איראן תיענה בתגובה חזקה וחריפה יותר. בהודעה שפרסם בעקבות התקיפה האיראנית כתב ראיסי, כי הפעילות שבוצעה על ידי איראן נועדה להגן על ריבונותה ועל האינטרסים הלאומיים שלה, להעניש את התוקפן ולכונן יציבות באזור. ראיסי הוסיף, כי הפעילות האיראנית הייתה חכמה ומחושבת ונועדה לפגוע בבסיסים צבאיים בישראל (אתר נשיא איראן, 14 באפריל 2024).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, נועד ב-14 באפריל 2024 עם שגרירים ונציגי מדינות זרות בטהראן ואמר, כי איראן העבירה מסר לבית הלבן, שבמסגרתו הבהירה שפעולותיה מוגבלות ונועדו להעניש את “המשטר הציוני”. הוא הזהיר, כי אם ארה”ב תתערב ותגן על ישראל מתוך מדינות האזור, איראן תיאלץ לפגוע בבסיסים צבאיים אמריקאיים במדינות אלה. עבדאללהיאן הדגיש, כי איראן פעלה אך ורק נגד בסיסים צבאיים ולא כיוונה את התקיפה ליעדים אזרחיים או כלכליים בישראל (אירנ”א, 14 באפריל 2024).
פגישת עבדאללהיאן עם נציגים זרים בטהראן (אירנ"א, 14 באפריל 2024)
פגישת עבדאללהיאן עם נציגים זרים בטהראן (אירנ”א, 14 באפריל 2024)
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם מקבילו הסורי, פיצל אלמקדאד, ודן עימו בתקיפה האיראנית נגד ישראל. עבדאללהיאן ציין, כי התגובה האיראנית היתה מחושבת ומדויקת וכי איראן לא תהסס לממש שוב את זכותה להגן על עצמה מפני “כל תוקפנות ישראלית חדשה”. הוא הוסיף, כי איראן וסוריה ניצבות בשורה אחת לצד העם הפלסטיני ונגד “הישות הציונית” (סאנ”א, 14 באפריל 2024). עבדאללהיאן דן במתיחות האזורית גם בשיחותיו הטלפוניות עם שרי החוץ של קטר, סעודיה, מצרים, טורקיה, רוסיה והאיחוד האירופי (אתר משרד החוץ האיראני, 15-14 באפריל 2024). ב-15 באפריל שוחח נשיא איראן, אבראהים ראיסי, עם אמיר קטר, תמים בן חמד, ודן עימו בהתפתחויות האזוריות ובהסלמה באזור (אלג’זירה, 15 באפריל 2024). על רקע הדיווחים לאפשרות לתגובה ישראלית לתקיפה האיראנית, שוחח שר החוץ האיראני עם כמה ממקביליו, בהם שרי החוץ של סין, בריטניה ועומאן ומזכ”ל האו”ם, והזהיר מפני תקיפה ישראלית נגד איראן (אתר משרד החוץ האיראני, 15 באפריל 2024). נשיא איראן ראיסי שוחח ב-16 באפריל עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, והדגיש בפניו כי התקיפה האיראנית היתה “מוגבלת” וכי איראן אינה מעוניינת בהסלמה נוספת (רויטרס, 16 באפריל 2024).
 • סעיד אירואני, שגריר איראן באו”ם, אמר במהלך דיון במועצת הביטחון בנושא התקיפה האיראנית, כי איראן נקטה באיפוק מירבי ותקפה באופן מדויק וביעדים צבאיים כדי למזער את האפשרות להסלמה ולפגיעה באזרחים. הוא מתח ביקורת על שתיקת הקהילה הבינלאומית כלפי ישראל, שהפכה אותה לנועזת יותר (תסנים, 14 באפריל 2024).
 • עלי באקרי-כני, סגן שר החוץ האיראני, הזהיר את ישראל מפני תקיפה באיראן ואיים, כי התגובה האיראנית תהיה חזקה יותר והיקפה יהיה רחב יותר. בריאיון לטלוויזיה האיראנית אמר סגן שר החוץ, כי על ה”ציונים” לדעת שאם יעשו טעות נוספת, איראן תגיב בתוך כמה שניות ולא בתוך 12 ימים (אירנ”א, 15 באפריל 2024).
 • אבו-אלפצ’ל שכארצ’י, דובר הכוחות המזוינים האיראנים, איים אף הוא בתגובה איראנית חריפה במקרה של תקיפה ישראלית. הוא ציין, כי איראן אינה מעוניינת להרחיב את המלחמה, אך תגיב לכל מי שיחצה את הקווים האדומים בעוצמה רבה יותר מאשר בתגובתה הקודמת לישראל. הוא קרא למנהיגי ארה”ב, בריטניה, צרפת וגרמניה להפסיק את תמיכתם ב”משטר הטרוריסטי של ישראל” (אירנ”א, 16 באפריל 2024).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • יחיא רחים צפוי, היועץ הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, אמר בטקס זיכרון לחסן מהדוי באצפהאן, כי “הציונים” נמצאים כבר שבוע בפאניקה מוחלטת ובכוננות, עצרו את הפעולה הצבאית ברפיח ואינם יודעים מה איראן רוצה לעשות והיכן ומתי תגיב. הוא ציין, כי המלחמה הפסיכולוגית, התקשורתית והפוליטית הזו מפחידה אותם יותר מהמלחמה עצמה, משום שהם ממתינים מדי לילה למתקפה ורבים מהם נסו למקלטים. צפוי הוסיף, כי דמם של החללים, ובהם קאסם סלימאני, הרוגי המלחמה בעזה והרוגי “חזית ההתנגדות” מלבנון ועד תימן, מעיראק ועד סוריה, יכשיר את הקרקע לשחרור ירושלים. הוא ציין, כי ניצחון “חזית ההתנגדות” והעם הפלסטיני בהנהגת איראן בטוח וכי מזרח תיכון חדש, שבמרכזו איראן ו”חזית ההתנגדות”, ייווצר באזור בניגוד לתוכניות ולרצונות של ארצות הברית וישראל (איסנ”א, 12 באפריל 2024).
רחים צפוי בטקס באצפהאן (תסנים, 12 באפריל 2024)
רחים צפוי בטקס באצפהאן (תסנים, 12 באפריל 2024)
 • עלי אכבר ולאיתי, היועץ הבכיר לעניינים בינלאומיים של מנהיג איראן, שוחח ב-14 באפריל עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, והביע את תנחומיו על מות בניו בתקיפת צה”ל ברצועת עזה. ולאיתי אמר, כי תקיפת איראן נגד ישראל ניפצה את “ההגמוניה הכוזבת של הציונים”. הניה הביע את תודתו על תמיכת איראן בפלסטינים ואמר, כי התקיפה האיראנית מהווה נקודת מפנה בדרך ובאופן ניהול הסכסוך עם “המשטר הציוני” ומדגישה שתם עידן “הבריונות הציונית בפלסטין ובאזור” (אירנ”א, 14 באפריל 2024).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • ערוץ החדשות הסורי עין אלפראת דיווח (13 באפריל 2024) על צעדי זהירות, שננקטו על ידי משמרות המהפכה במזרח סוריה, מחשש לתקיפות אוויריות. בדיווח נמסר, כי מספר בתים ומרכזים באזור אלבוכמאל, ששימשו כמחסנים לאחסון ציוד צבאי ולוגיסטי, פונו והציוד שבהם הועבר בחשאי למקומות חלופיים. עוד דווח, כי אגודת ג’האד הבינוי האיראנית, הקשורה למשמרות המהפכה, הכשירה חווה ממוגנת לשימוש אנשי משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות.
 • שיח’ עלי אלח’טיב, סגן יו”ר המועצה השיעית העליונה בלבנון, ביקר במחצית אפריל 2024 באיראן ונועד עם בכירי הממשל בטהראן, בראשם הנשיא ראיסי ושר החוץ עבדאללהיאן. ראיסי שיבח את תמיכת המועצה השיעית העליונה בלבנון ב”התנגדות” ואמר, כי לבנון מהווה נדבך חשוב בציר התנגדות. הוא הוסיף, כי “מבול אלאקצא” היה תבוסה אסטרטגית עבור ישראל, ששינתה את המאזן האזורי לטובת הפלסטינים. הוא הזהיר, כי אם ישראל תגיב לתקיפה האיראנית, היא תבין את משמעותה של תגובה אמיתית ונרחבת (איסנ”א, 16 באפריל 2024).
פגישת הנשיא ראיסי עם סגן יו"ר המועצה השיעית העליונה בלבנון (איסנ"א, 16 באפריל 2024)
פגישת הנשיא ראיסי עם סגן יו”ר המועצה השיעית העליונה בלבנון
(איסנ”א, 16 באפריל 2024)
המעורבות האיראנית בתימן
 • נשיא איראן שוחח ב-15 באפריל עם מהדי אלמשאט, ראש המועצה המדינית העליונה של החות’ים, שבירך אותו על התקיפה נגד ישראל וציין כי פעולת איראן נועדה להגן על ריבונותה. הוא הדגיש את אחדות “חזית ההתנגדות” במאבק נגד “המשטר הציוני” ובתמיכה באיראן. ראיסי שיבח את תמיכת תימן בפלסטינים ואת פעילות החות’ים, שנועדה להפעיל לחץ כלכלי על ישראל (ח’בר אונליין, 16 באפריל 2024).
פעילות המיליציות השיעיות
המיליציות והתקיפה האיראנית נגד ישראל
 • על-פי “מקורות מודיעיניים אמריקניים”, איראן הנחתה את המיליציות בעיראק, מספר ימים לפני התקיפה, לבצע תקיפה נרחבת נגד ישראל וכי המיליציות נערכו לכך (CNN ו- Inews-iq.com, 9 באפריל 2024). בפועל, לא ביצעו המיליציות מתקפה שכזו. “מקורות” בעיראק דיווחו כי ביום שלפני התקיפה האיראנית נגד ישראל העלו המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה הכוננות (Inews-iq.com , 13 באפריל 2024).
 • “מקור שיעי” בעיראק מסר כי על רקע ההסלמה בין איראן לישראל, התקבלה הסכמה בין מנהיגי המיליציות הפרו-איראניות בעיראק לפיה המיליציות לא יחדשו את התקיפות נגד בסיסים אמריקנים. “המקור” הוסיף כי המיליציות הסכימו להסיר את החבל הכורדי מרשימת המטרות לפגיעה במסגרת התגובה האיראנית להרג זאהדי, זאת משום שחששו כי הדבר יוביל לפרישתו של מסעוד ברזאני, יו”ר המפלגה הדמוקרטית של כורדיסטאן, מהזירה הפוליטית, דבר שייצור “מורכבות פנימית בעיראק” (אלשרק אלאוסט, 10 באפריל 2024).
 • לאחר ביצוע התקיפה, פרסמה המיליציה העיראקית גדודי חזבאללה, הודעת תמיכה בתקיפה האיראנית ובירכה את עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, על “הרתעת האויב מול תוקפנותו”. המיליציה טענה כי ההגנה שהבסיסים האמריקניים בעיראק ובסוריה סיפקו לישראל (“הישות הציונית”) מוכיחה כי אחד מהתפקידים המרכזיים של ארה”ב באזור הוא “תמיכה בפשעי הישות”. המיליציה גם תקפה את ירדן על השתתפותה ביירוט כלי הטיס האיראניים וטענה כי “הבושה תמשיך לרדוף את מנהיגיה לאורך ההיסטוריה” (ערוץ הטלגרם של גדודי חזבאללה, 15 באפריל 2024).
 • גורמים המזוהים עם המיליציות העיראקיות הפרו-איראניות ציינו את התקיפה בהפגנות שמחה בבגדאד וכרבלאא’. בבגדאד הונפו במהלך החגיגות, שהתקיימו מול שגרירות איראן, דגלי גדודי חזבאללה, הגיוס העממי ועיראק. בכרבלאא’ הונפו דגלים של גדודי חזבאללה ואיראן (חשבון X של אלסיד עלי אלחסיני, 14 באפריל 2024; אלמיאדין, 14 באפריל 2024; חשבון X Jafar, 14 באפריל 2024).
 הנפת דגלי גדודי חזבאללה, הגיוס העממי ועיראק מול שגרירות איראן בבגדאד (חשבון X Jafar, 14 באפריל 2024).     הנפת דגלי גדודי חזבאללה ואיראן בכרבלאא' (חשבון X של אלסיד עלי אלחסיני, 14 באפריל 2024)
מימין: הנפת דגלי גדודי חזבאללה, הגיוס העממי ועיראק מול שגרירות איראן בבגדאד (חשבון X Jafar, 14 באפריל 2024). משמאל: הנפת דגלי גדודי חזבאללה ואיראן בכרבלאא’ (חשבון X של אלסיד עלי אלחסיני, 14 באפריל 2024)
פעילות המיליציות מסוריה
 • בכיר עיראקי מסר כי התקיפות של המיליציות השיעיות נגד ישראל אינן מתבצעות מתוך שטח עיראק, אלא משטח סוריה, בקרבת רמת הגולן. לפיכך, ממשלת עיראק אינה קשורה כלל לסוגיה והיא אף לא טורחת להגיב עליה (אלערבי אלג’דיד, 9 באפריל 2024).
תימן
פעילות בשטח
 • על פי פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), במהלך השבוע האחרון, ביצעו הכוחות החות’ים ארבע תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות שלושה טילים נגד ספינות ושלושה כלי טיס בלתי מאוישים. השיגורים, שהוגדרו כאיום, יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב ולא דווח על נזק או על נפגעים. בנוסף, דיווח הפיקוד כי בימים האחרונים בוצעו על ידי כוחות הקואליציה מספר תקיפות נגד מטרות צבאיות חות’יות על אדמת תימן שלדבריהם, היוו סכנה מיידית לכלי שיט במרחב (חשבון X של פיקוד מרכז של צבא ארה”ב, (10-17 באפריל 2024).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, דיווח כי הכוחות החות’ים ביצעו ארבע “פעולות” בהן תקפו באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים ארבעה כלי שיט אמריקאים וישראלים. לפי ההצהרה, הספינות שהותקפו הן הספינה “MV Yorktown” שנמצאת בבעלות אמריקאית, שתי ספינות “ישראליות”: הספינה MSC Darwin והספינה MSC GINA, וספינה נוספת של חיל הים האמריקאי (חשבון X של יחיא סריע, 10 באפריל 2024). פיקוד המרכז של ארה”ב אכן דיווח על תקיפת הספינה “MV Yorktown” ע”י טיל בליסטי נגד ספינות ב- 9 באפריל 2024, וציין שלא נגרם לה נזק (חשבון X של פיקוד מרכז של צבא ארה”ב, 10 באפריל 2024). בנוגע לתקיפת שאר הספינות אין אישוש במקורות נוספים.
התבטאויות בעקבות התקיפה נגד ישראל
 • בעקבות התקיפה הרחבה שביצעו איראן ושלוחיה לעבר ישראל ב- 14 באפריל 2024, הצהיר מחמד עבד-אלסלאם, דובר החות’ים, כי הפעולה שביצעה איראן נגד ישראל היא “פעולה לגיטימית” בתגובה על “פשעיה” של ישראל נגד הקונסוליה בדמשק (חשבון X של מחמד עבד-אסלאם, 14 באפריל 2024). יאסר אלחורי, מזכיר המועצה המדינית העליונה של החות’ים, ציין שהתקיפה הוכיחה כי המשוואה באזור השתנתה וכי על ישראל להכיר בהפסדה ולעצור את התקיפות ברצועת עזה. בהמשך דבריו איים כי התקיפה שבוצעה נגד ישראל עשויה להוות תחילתה של מערכה רחבה יותר אם זו תבצע “צעדים מטופשים נוספים” (ערוץ הטלגרם אלעמיד, 14 באפריל 2024).
 • משרד החוץ של החות’ים בתימן פרסם הודעה לפיה המתקפה הצבאית של איראן נגד ישראל (“הישות הציונית”) היא לגיטימית וחוקית והיא עומדת בקנה אחד עם החוק הבינלאומי ועם אמנת האו”ם. המשרד הביע את מורת רוחו מהתמיכה בישראל ומהשימוש בווטו באו”ם לטובתה (סבא, 15 באפריל 2024).
 • ב- 15 באפריל 2024, פרסם פיקוד מרכז של צבא ארה”ב הצהרה בנוגע לתקיפה נגד ישראל לפיה הכוחות האמריקאים ירטו בהצלחה יותר משמונים כלי טיס בלתי מאוישים ולפחות שישה טילי שיוט ששוגרו לעבר ישראל מאיראן ומתימן. בנוסף, במסגרת הפעולה האמריקאית הושמדו “רכב שיגור” ו- שבעה כלי טיס על אדמת תימן (חשבון X של פיקוד מרכז של צבא ארה”ב, 15 באפריל 2024). טרם התפרסם מידע לגבי מספר האמצעים ששוגרו מתימן במהלך התקיפה וגורמים חות’ים לא קיבלו אחריות ישירה לשיגורים כלשהם במסגרתה.
שיגור לעבר אילת
 •  ב- 14 באפריל 2024, עדכן דובר צה”ל כי כוחות זרוע הים וחיל האוויר שלו זיהו כלי טיס בלתי מאויש שהיה בדרכו לשטח ישראל מכיוון דרום-מזרח. עוד נמסר, כי המטרה יורטה במרחב ים סוף על ידי ספינת טילים באמצעות מערכת “כיפה ימית” (דובר צה”ל, 14 באפריל 2024). הכוחות החות’ים לא קיבלו אחריות רשמית על שיגור זה, אך חזאם אלאסד, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, פרסם בחשבון X שלו באותו יום את ההודעה “אילת ‘אום אלרשרש'” (חשבון X של חזאם אלאסד, 14 באפריל 2024). הודעה דומה פורסמה על ידי אלאסד במקרים דומים בהם בוצעו שיגורים לעבר אילת.
תיעוד הירוט (דובר צה"ל, 14 באפריל 2024)
תיעוד הירוט (דובר צה”ל, 14 באפריל 2024)
דיון במועצת הביטחון
 • ב- 15 באפריל 2024 התקיים דיון של מועצת הביטחון של האו”ם בנושא המצב במזרח התיכון בכלל ובתימן בפרט. במהלך הדיון הדגישו נציגי ארה”ב, בריטניה וצרפת (כפי שעשו גם בדיונים קודמים במועצת הביטחון) כי איראן ממשיכה לתמוך ולספק נשק לחות’ים ומגבירה בכך את חוסר היציבות במרחב הים האדום ובאזור כולו. הנציגים גינו גם את תקיפת ישראל על ידי איראן ושלוחיה ודרשו מאיראן לחדול מפעולות המגבירות את חוסר היציבות במזרח התיכון (אתר האו”ם, 15 באפריל 2024).