מאפייני ארגון “הג’האד האסלאמי בפלסטין” מבצע פיגוע ההתאבדות בטיילת בת”א

המחבל המתאבד בקלטת ששודרה ב"אלג'זירה". המחבל תקף בחריפות את "הרשות הפלסטינית" ואיים כי תמשכנה פעולות ההתאבדות.
המחבל המתאבד בקלטת ששודרה ב”אלג’זירה”. המחבל תקף בחריפות את “הרשות הפלסטינית” ואיים כי תמשכנה פעולות ההתאבדות.

ב-25 בפבר’ ביצע “הג’האד האסלאמי בפלסטין” פיגוע התאבדות בטיילת בת”א (5 ישראלים נהרגו וכ-50 נפצעו) באכוונת הנהגתו בדמשק. המדובר בארגון טרור אסלאמי רדיקלי, החותר לחיסולה של ישראל ולהקמת מדינה אסלאמית פלסטינית. במהלך העימות האלים היה הארגון אחראי לפיגועי התאבדות רצחניים, שהבולט שבהם הפיגוע במסעדת “מקסים” בחיפה (21 הרוגים, כ-60 פצועים). המאפיין הבולט של הארגון הינו תלותו הרבה בשתי מדינות: סוריה המאפשרת להנהגתו בראשות ד”ר רמצ’אן שלח לפעול משטחה ומשטח לבנון ולאכוון משם את פעילות הטרור שלו ב”שטחים”; איראן, הפטרונית הראשית שלו, מעניקה לו סיוע כספי מאסיבי (מרבית תקציבו) ומשתמשת בו (וב”חזבאללה”) כמנוף להסלמת הטרור ב”שטחים” תוך טשטוש “טביעות אצבעותיה”. יוזכר כי בעבר (2003) ניסה הארגון לשים קץ להפסקת האש (“הדנה”) שהושגה בין ישראל לפלסטינים ובשנות התשעים ניסה לטרפד את תהליך אוסלו. הפיגוע בטיילת מציב אתגר בפני “אבו מאזן” וה”רשות” ויש בו כדי להקשות על הרגיעה והמשך ההידברות בין ישראל לפלסטינים.

פיגוע התאבדות בטיילת בתל-אביב – אפיונים כלליים

  1. בליל ה-25 בפברואר ביצע מחבל מתאבד מה-“גא”פ” פיגוע התאבדות במועדון ה-“סטייג'” בטיילת בת”א. בפיגוע נהרגו 5 ישראלים ונפצעו כ-50. הפיגוע בוצע ע”י תשתיות הגא”פ בשומרון (אזור שם יש לארגון אחיזה מבצעית) באכוונת מפקדת הארגון בדמשק.
  2. “פלוגות ירושלים”, הזרוע המבצעית-טרוריסטית של הארגון, נטלה אחריות על הפיגוע באמצעות קלטת וידאו ששודרה ב”אלג’זירה” (26.2.05) מטעם הנהגת הארגון (היושבת בדמשק). בקלטת זו, עבדאללה סעיד בדראן, טרם יציאתו לפעולה, מודיע על החלטתו לבצע את פעולת ההתאבדות ומאיים כי בהמשך יהיו עוד אלפי מחבלים מתאבדים (“אסתשהאדיין”). בהודעה תקף המחבל המתאבד בחריפות את “הרשות הפלסטינית”, שלדבריו “סוחרת בדם החללים” והולכת בדרכה של ארה”ב ואיים, כי גורלה יהיה כגורל צבא לחד בדרום לבנון.
  3.  המחבל המתאבד הינו עבדאללה סעיד בדראן, סטודנט מהכפר דיר אלע’צון שבאזור טול כרם. הוא מוכר כבן למשפחה עניה (אחת הגדולות בכפר), בחור דתי, אשר הקפיד להתפלל במסגד במשך כל השנים. בדראן היה סטודנט בשלוחות האוניברסיטה הפתוחה בטול כרם במגמת השפה הערבית ונחשב לתלמיד חלש.