כדורגל בשימוש הטרור: קבוצת הכדורגל אלעהד של חזבאללה משמשת אמצעי בידי הארגון להגברת הפופולריות ולהשגת לגיטימיות (גירסא מורחבת)

שחקני המועדון במשחקי אליפות אסיה 2019. על החולצה (משמאל) מופיעה החסות של החברה השוויצרית 14Fourteen (אתר בכרה אחלא, אוקטובר 2019).

שחקני המועדון במשחקי אליפות אסיה 2019. על החולצה (משמאל) מופיעה החסות של החברה השוויצרית 14Fourteen (אתר בכרה אחלא, אוקטובר 2019).

נשיא מועדון הספורט אלעהד, עורך הדין תמים סלמאן, מעניק למנהיג חזבאללה חסן נצראללה את גביע האליפות שבו זכתה קבוצת הכדורגל באמצעות בכיר חזבאללה שיח' נביל קאווק (העיתון אלאח'באר, 18 במאי 2017)

נשיא מועדון הספורט אלעהד, עורך הדין תמים סלמאן, מעניק למנהיג חזבאללה חסן נצראללה את גביע האליפות שבו זכתה קבוצת הכדורגל באמצעות בכיר חזבאללה שיח' נביל קאווק (העיתון אלאח'באר, 18 במאי 2017)

טקס חנוכת אקדמיית הספורט. במרכז נראה לוגו מועדון הספורט אלעהד (אתר ג'נוב מדיה, ללא תאריך)

טקס חנוכת אקדמיית הספורט. במרכז נראה לוגו מועדון הספורט אלעהד (אתר ג'נוב מדיה, ללא תאריך)

דגל מועדון הספורט אלעהד על ג'יפ נושא מטול רקטות במוצב של חזבאללה, כנראה במדבר במזרח סוריה.

דגל מועדון הספורט אלעהד על ג'יפ נושא מטול רקטות במוצב של חזבאללה, כנראה במדבר במזרח סוריה.

כללי
 • מאז הקמתו מגלה חזבאללה פעילות רבה בקרב בני הדור הצעיר באמצעות שורת מוסדות וגופים: שתי רשתות חינוך הפועלות בקרב האוכלוסייה השיעית (גני ילדים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים); “גיוס החינוך”, גוף העוסק באינדוקטרינציה של התלמידים הלומדים במערכות החינוך הלבנוניות (כולל האוניברסיטאות); צופי האמאם אלמהדי, תנועת הנוער של חזבאללה ו”גיוס הספורט” גוף המקדם פעילות ספורטיבית ענפה באמצעותה מתבצעת אינדוקטרינציה של הצעירים.

כחלק מפעילות ענפה זאת אימץ חזבאללה בשנות התשעים את מועדון הספורט אלעהד, המפעיל את אחת מקבוצות הכדורגל המובילות בלבנון. המועדון מקיים זיקה הדוקה ל”גיוס הספורט” של חזבאללה וייתכן שהוא גם כפוף לו. מנהיג חזבאללה חסן נצראללה מתואר כאוהד נלהב של קבוצת הכדורגל. בחמש עשרה השנים האחרונות רשמה קבוצת אלעהד הישגים רבים ושחקניה זכו בשורה של אליפויות בליגה הלבנונית ובגביע לבנון. כמו כן זכתה הקבוצה לאחרונה בגביע אסיה (נובמבר 2019). קבוצת אלעהד משמשת אמצעי להגברת הפופולריות של חזבאללה בקרב בני הנוער, האוכלוסייה השיעית, והציבור הלבנוני בכללו. היא משמשת גם מקור הזדהות בקרב פעילי חזבאללה ומטמיעה באוכלוסייה השיעית את ערכי חזבאללה ובכלל זה תרבות השהידים ופולחן האישיות של חסן נצראללה.

קבוצת הכדורגל אלעהד, מקור הזדהות של פעילי חזבאללה
דגל מועדון הספורט אלעהד על ג'יפ נושא מטול רקטות במוצב של חזבאללה, כנראה במדבר במזרח סוריה.      פעילי חזבאללה בסוריה מניפים את דגל מועדון הספורט אלעהד על גבי כלי רכב נושא תותח נ"מ (פייסבוק)
מימין: דגל מועדון הספורט אלעהד על ג’יפ נושא מטול רקטות במוצב של חזבאללה, כנראה במדבר במזרח סוריה. משמאל: פעילי חזבאללה בסוריה מניפים את דגל מועדון הספורט אלעהד על גבי כלי רכב נושא תותח נ”מ (פייסבוק)
 • באמצעות קבוצת הכדורגל אלעהד זוכה ארגון חזבאללה, המוגדר במדינות רבות כארגון טרור, ללגיטימציה פנים-לבנונית ובינלאומית. מגרש הכדורגל הביתי שלו זכה להכרה רשמית וכנראה גם למימון מצד הפדרציה הלאומית לכדורגל (פיפ”א); הקבוצה מקבלת חסות מחברת Fourteen14, חברה שוויצרית בינלאומית לציוד ספורט, שבסיסה בג’נבה. הקבוצה השתתפה באליפות אסיה 2019 (שם ניצחה במשחק הגמר קבוצה מצפון קוריאה). הגביע בו זכתה הקבוצה באליפות הליגה הלבנונית (2017) הוענק למנהיג חזבאללה, חסן נצראללה, על-ידי שיח’ נביל קאווק (מבכירי חזבאללה).
שחקני המועדון במשחקי אליפות אסיה 2019. על החולצה (משמאל) מופיעה החסות של החברה השוויצרית 14 Fourteen (אתר בכרה אחלא, אוקטובר 2019).     נשיא מועדון הספורט אלעהד, עורך הדין תמים סלמאן, מעניק למנהיג חזבאללה חסן נצראללה את גביע האליפות שבו זכתה קבוצת הכדורגל באמצעות בכיר חזבאללה שיח' נביל קאווק (העיתון אלאח'באר, 18 במאי 2017)
מימין: שחקני המועדון במשחקי אליפות אסיה 2019. על החולצה (משמאל) מופיעה החסות של החברה השוויצרית 14 Fourteen (אתר בכרה אחלא, אוקטובר 2019). משמאל: נשיא מועדון הספורט אלעהד, עורך הדין תמים סלמאן, מעניק למנהיג חזבאללה חסן נצראללה את גביע האליפות שבו זכתה קבוצת הכדורגל באמצעות בכיר חזבאללה שיח’ נביל קאווק (העיתון אלאח’באר, 18 במאי 2017)

תעודת הכרה של הפדרציה הבינלאומית לכדורגל (פיפ"א) באצטדיון קבוצת הכדורגל אלעהד. על התעודה חתום הנשיא השמיני של פיפ"א ג'וזף בלאטר[1] (אתר חברת מונדו, שבסיסה בירדן, אשר בנתה את האצטדיון הביתי של קבוצת אלעהד)
תעודת הכרה של הפדרציה הבינלאומית לכדורגל (פיפ”א) באצטדיון קבוצת הכדורגל אלעהד. על התעודה חתום הנשיא השמיני של פיפ”א ג’וזף בלאטר[1] (אתר חברת מונדו, שבסיסה בירדן, אשר בנתה את האצטדיון הביתי של קבוצת אלעהד)

 • ב-27 בספטמבר 2018 בנאום בעצרת האו”ם חשף בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, שלושה אתרים בדרום ביירות, בקרבת שדה התעופה הבינלאומי, המשמשים לייצור טילים מדויקים. אחד מהשלושה היה אתר הנמצא מתחת לאצטדיון הביתי של קבוצת הכדורגל אלעהד. בעקבות זאת, ארגן שר החוץ הלבנוני ג’בראן באסיל, סיור דיפלומטים וצלמים באתרים הללו, ובכלל זה באצטדיון אלעהד, שנועד להזים את טענות ישראל. להערכתנו, מדובר היה במהלך תעמולתי שתואם עם חזבאללה, אשר דאג “להעלים” ממצאים מרשיעים מאצטדיון הכדורגל של קבוצת אלעהד ומהמקומות הנוספים עליהם הצביע ראש ממשלת ישראל.
שלושת האתרים, שבהם נעשה ניסיון ע"י חזבאללה לבנות תשתית להסבת רקטות לנשק מדויק. האתר האמצעי הינו מגרש הכדורגל של קבוצת אלעהד.      האתר של חזבאללה במגרש הכדורגל של קבוצת אלעהד בקרבת שדה התעופה הבינלאומי(דובר צה"ל, 27 בספטמבר 2018).
מימין: שלושת האתרים, שבהם נעשה ניסיון ע”י חזבאללה לבנות תשתית להסבת רקטות לנשק מדויק. האתר האמצעי הינו מגרש הכדורגל של קבוצת אלעהד. משמאל: האתר של חזבאללה במגרש הכדורגל של קבוצת אלעהד בקרבת שדה התעופה הבינלאומי(דובר צה”ל, 27 בספטמבר 2018).
מבנה העבודה
 • העבודה כוללת את הפרקים הבאים:
  • מועדון הספורט אלעהד:
   • נתוני יסוד
   • אצטדיון הכדורגל הביתי של המועדון
   • בכירי המועדון
   • נותנות החסות של המועדון
  • הקשר של מועדון הכדורגל אלעהד עם חזבאללה:
   • הקשר בין קבוצת הכדורגל אלעהד ו”גיוס הספורט” של חזבאללה
   • סממנים של חזבאללה במשרדו של מחמד עאצי, מזכיר מועדון אלעהד
   • ביטויי הזדהות של פעילי חזבאללה עם קבוצת אלעהד
   • חסות (ישנה) של ערוץ הטלוויזיה אלמנאר על גבי חולצות המועדון
   • שחקני כדורגל, שנהרגו בעת שירותם הצבאי בחזבאללה
  • זכיית קבוצת הכדורגל של חזבאללה בגביע אסיה:
   • הזכייה בגביע אסיה (AFC Cup)
   • קבלת הפנים בלבנון והניצול שלה לקידום פולחן השהידים של חזבאללה
  • כדורגל וטרור: חשיפת קיומו של אתר להסבת רקטות לטילים מדויקים מתחת למגרש הכדורגל של קבוצת אלעהד:
   • חשיפת קיומו של אתר הסבת טילים במגרש הביתי של אלעהד ע”י בנימין נתניהו
   • “העלמת” הממצאים במהלך ביקור דיפלומטים זרים, שארגן שר החוץ הלבנוני
  • נספח: פרסומי מרכז המידע אודות התשתית האזרחית של חזבאללה

    

[1] גוזף בלאטר, ממוצא שוויצרי, כיהן כנשיא השמיני של פיפ"א בין השנים 1998 – 2015. הוא הושעה לשש שנים מכל פעילות בפיפ"א בשל האשמות בשחיתות ואי סדרים כספיים (ויקיפדיה).