טרור וכספים: קמפיין של ארגון ג’האדיסטי הפועל ברצועת עזה לגיוס כספים באמצעות הביטקוין

כללי

“צבא האומה הסלפי בירושלים”, ארגון ג’האדיסטי המזוהה עם אלקאעדה הפועל ברצועת עזה, חידש לאחרונה קמפיין לגיוס תרומות באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין. על פי הודעת הארגון מיועדות התרומות לספק נשק וציוד צבאי ללוחמי הארגון (עלות הכנת נשק עבור לוחם אחד נאמדת על ידי הארגון ב-2,000 דולר). בכרזה שפרסם הארגון מופיעים כתובת של ארנק וירטואלי, כתובת אימייל וכתובת של חשבון טוויטר עבור התורמים. הקמפיין אינו מפרט באלו כלי נשק מדובר אך בקמפיין קודם (מאי- יוני 2018) הוזכרו טילי נ”ט ורקטות מסוגים שונים.

  • הקמפיין הינו חלק ממאמצים, שעושים ארגוני הטרור, לגייס כספי תרומות באמצעות הביטקוין. יוזמות לגיוס תרומות באמצעות ביטקוין נעשו בחודשים האחרונים ע”י דאעש[1] וע”י ארגוני טרור הפועלים ברצועת עזה (חמאס, ועדות ההתנגדות העממית[2]). בשלב זה לא ברורה לנו מידת האפקטיביות של גיוס תרומות בשיטה זאת אולם התמשכות הפניות מצידם של ארגוני הטרור והצטרפות ארגונים חדשים עשויים להעיד, כי ארגוני הטרור ממשיכים לראות בשיטה זאת אמצעי נוח לגיוס תרומות ללא פיקוח מצד המערכת הבנקאית ורשויות אכיפת החוק.
קמפיין גיוס התרומות של “צבא האומה הסלפי בירושלים”
  • “צבא האומה הסלפי בירושלים”[3] , ארגון ג’האדיסטי הפועל ברצועת עזה, פתח ב-5 במאי 2019 קמפיין לגיוס תרומות באמצעות ביטקוין. מטרת הקמפיין, על פי כרזה שפרסם הארגון ברשת החברתית טלגרם, הינה לצייד את לוחמי הג’האד בנשק ובציוד צבאי. הכנת לוחם ג’האד לקרב, על פי כרזה, שפרסם הארגון, נאמדת בסכום של 2,000 דולר (טלגרם, 5 במאי 2019).

בתחתית הכרזה מופיעה כתובת של ארנק וירטואלי לצד סמל ביטקויין, כדי שהתורמים יוכלו להעביר אליה את הכספים. כתובת הארנק הווירטואלי היא: a41d56d7-ec3a-4747-a0c2-07cfd7046a32. כמו כן מופיעה בכרזה כתובת אימייל (omma.ps@mail.com( וכתובת של חשבון טוויטר (@Omma_ps) בצירוף בקשה מהתורם “צור עמנו קשר”. כתובות אלו הינם של קמפיין לגיוס כספים המתחדש מידי פעם.

הכרזה של צבא האומה לגיוס תרומות באמצעות ביטקוין

סמל של "צבא האומה הסלפי בירושלים" (למעלה משמאל); לוחם רעול פנים על רקע מסגד אלאקצא וכיפת הסלע (למטה מימין); מסורת (חדית') של הנביא מחמד הקוראת להכין ולצייד לוחם היוצא לפשיטה למען אללה במסגרת הג'האד (במרכז). למטה מופיעים הכתובת של הארנק הווירטואלי, כתובת האימייל של הארגון וכתובת של חשבון טוויטר (טלגרם, 5 במאי 2019).
במסגרת הג’האד (במרכז). למטה מופיעים הכתובת של הארנק הווירטואלי, כתובת האימייל של הארגון וכתובת של חשבון טוויטר (טלגרם, 5 במאי 2019). 
סמל של “צבא האומה הסלפי בירושלים” (למעלה משמאל); לוחם רעול פנים על רקע מסגד אלאקצא וכיפת הסלע (למטה מימין); מסורת (חדית’) של הנביא מחמד הקוראת להכין ולצייד לוחם היוצא לפשיטה למען אללה

במרכז הכרזה נכתב: “אחי המוסלמי, קח עמנו חלק, ולו קטן, בהכנה של לוחם ג’האד למען אללה ע”י אספקת נשק וציוד [צבאי]. [זאת] לנוכח המצור שנכפה על לוחמי הג’האד, והעדר קיומם של הצרכים [הבסיסיים] שלהם להם הם זקוקים, כדי לקיים את הג’האד למען אללה. זכור כי זוהי מעלה עצומה לתת צדקה בדרך מבורכת זו”. לאחר מכן, נכתב במסגרת אדומה: “עלות של פרויקט ערבות להכנת לוחם ג’האד הינה 2,000 דולר”[4].

השקת קמפיין קודם במאי- יוני 2018

  • במאי 2018 השיק הארגון קמפיין ביטקוין תחת השם “הכן/צייד לוחם [ג’האד]” (אתר מוסד אלראיה, 6 ביוני 2018). במהלך יוני 2018 הופסק ככל הנראה הקמפיין, שלאחרונה הושק מחדש.

כרזה מיוני 2018 במסגרת הקמפיין "הכן לוחם [ג'האד]". (אתר מוסד אלראיה, 6 ביוני 2018).
כרזה מיוני 2018 במסגרת הקמפיין “הכן לוחם [ג’האד]”. (אתר מוסד אלראיה, 6 ביוני 2018).

  • במסגרת הקמפיין התפרסמה התבטאות אנטישמית ובה ציטוט של שיח’ עבד אלחמיד באדיס (איש דת שקידם את הרעיון של האסלאם הפוליטי באלג’יריה ונפטר בשנת 1940). בציטוט נאמר: “כל עוד הציונים שולטים בכוח ובכסף, וכל עוד הפלסטינים שולטים במחאה ובדיבורים, אבוי לה לפלסטין מאלה שמדברים ולא עושים”. בהמשך מופיעה הפנייה לכתובת של ארנק וירטואלי לתרומה בביטקוין (אתר מוסד אלראיה, 15 במאי 2019).
שימוש בביטקוין לגיוס תרומות (פברואר 2019)
  • חוקר התנועות האסלאמיות אימן ג’ואד אלתמימי, פרסם ב-20 בפברואר 2019, מאמר המתבסס על התכתבות שערך באמצעות האינטרנט עם גורם (ככל הנראה בכיר) בארגון “צבא האומה הסלפי בירושלים”, אלתמימי העלה בסוף ההתכתבות את השאלה “כיצד המוסלמים של האומה [האסלאמית] יכולים לסייע למאמציכם?”. התשובה של אותו גורם לשאלה הייתה: “יש לנו קמפיין תחת השם ‘הכן/צייד לוחם [ג’האד]’. הקמפיין נמשך מזה זמן רב, עד שהפך לחשבון קבוע, שמתחדש פעם או פעמיים בשנה באמצעות הרשתות החברתיות, ושעודנו פועל דרך כתובות קבועות, הכוללות: דואר אלקטרוני, [חשבון] טלגרם ומטבע דיגיטלי – ביטקוין. הפרטים הם אלה”:

E-mail: omma.ps@mail.com

Telegram: @Omma_ps

Bitcoin: a41d56d7-ec3a-4747-a0c2-07cfd7046a32

(הערה: כתובת האימייל וכתובת הארנק הווירטואלי המוזכרים במאמרו של אלתמימי הופיעו גם במאי-יוני 2018 ושבו והופיעו במאי 2019).

צילום מסך מתוך מאמרו של אימן אלתמימי.

צילום מסך מתוך מאמרו של אימן אלתמימי.

נספח א’
“צבא האומה הסלפי בירושלים”: מאפיינים כלליים
  • “צבא האומה הסלפי בירושלים” הינו אחדהארגונים הג’האדיסטים הפועלים ברצועת עזה. ארגונים אלו נמצאים תחת פיקוח הדוק של תנועת חמאס, הרואה בהם אתגר לשליטתה ומקור לפעילות טרור בלתי נשלטת נגד ישראל או מצרים.
  • הארגון הוקם בשנת 2005 תחת השם “צבא האומה”[5]. בשנת 2012 התאחד הארגון עם ארגון סלפי בשם “קואליציית הנוער הסלפי- פלסטין”. הארגון החדש שהוקם נקרא “צבא האומה הסלפי בירושלים”. הארגון מזוהה עם אלקאעדה שבראשות אימן אלט’ואהרי, אף כי הוא לא נשבע לו אמונים. הארגון דוגל ביישום ההלכה האסלאמית (השריעה), ג’האד נגד ישראל והקמת ח’ליפות אסלאמית (מתוך הבלוג של חוקר התנועות האסלאמיות אימן ג’ואד אלתמימי, 20 בפברואר 2019).
     
מימין: סמל הארגון, שהינו דגל הג’האד: חרב שמסמלת את הג’האד בצירוף השהאדה (העדות שכל מוסלמי מחויב בה, “אין אלוהים מבלעדי אללה, ומחמד הוא שליחו”). למטה הכיתוב: “צבא האומה הסלפי בירושלים”. משמאל: הלוגו של אלראיה, מוסד ההסברה הרשמי של “צבא האומה הסלפי בירושלים”. בלוגו צריח מסגד ודגל שעליו כתובה השהאדה: “אין אלוהים מבלעדי אללה, ומחמד הוא שליחו”(טלגרם, 5 מאי 2019).
  • בינואר 2017 ברך “צבא האומה הסלפי בירושלים” על פיגוע הדריסה בשכונת ארמון הנציב בירושלים, שבוצע על-ידי המחבל פאדי קנבר, תושב ג’בל מכבר, שהיה מזוהה עם הזרם הסלפי ג’האדי. בפיגוע הדריסה שבוצע ב-8 בינואר נהרגו ארבעה חיילים ונפצעו חמישה עשר. בזמנו פרסמו כמה גורמים סלפים ג’האדיים ברצועה הודעות שברכו על הפעולה. אחת מהם אף טענה כי המחבל שביצע את הפעולה השתייך לדאעש[6].


הודעה מטעם “צבא האומה הסלפי בירושלים”, שבה בירך הארגון על ביצוע פיגוע הדריסה בארמון הנציב. הארגון קרא לאחיו בגדה המערבית ו”בפנים” (קרי: ערביי ישראל) לבצע פיגועים נוספים מסוג זה. בתחתית הכרזה נכתב: “הילחמו ביהודים במסגרת ג’האד; באבן, בסכין, בבקבוקי תבערה, באמצעות דריסה, באמצעות אקדח, באמצעות ירי צלפים, באמצעות מטעני-חבלה ובאמצעות פיגועי התאבדות” (http://www.onlinejihadexposed.com , 26 בינואר 2017).

[1] ראו פרסום מרכז המידע מ-7 במרץ 2019: "טרור וכספים: המשך גיוס תרומות ע"י אתר המזוהה עם דאעש, תוך שימוש במטבע הווירטואלי ביטקוין".
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מ-3 בפברואר 2019: "חמאס וועדות ההתנגדות העממית פנו לתומכיהם לתרום באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין".
[3]
בערבית: ג'יש אלאמה אלסלפי פי בית אלמקדס.
[4]
יוזכר כי גם חזבאללה מקיים פרויקט לגיוס תרומות לרכש אמצעי לחימה ללוחמי חזבאללה תחת הכותרת: "פרויקט לציוד איש ג'האד". בשונה מ"צבא אומה הסלפי בירושלים" גיוס התרומות של חזבאללה אינו מתבצע באמצעות ביטקוין אלא ע"י התקשרות לטלפון של גוף בשם "רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית".
[5]
פרטים על הארגון בגלגולו הראשון ראו פרסום של מרכז המידע מה-3 בפברואר 2008: "ארגון בשם "צבא האומה ירושלים" מהווה שלוחה קדמית נוספת של הג'האד העולמי ברצועת עזה. בשנה האחרונה, בעיקר לאחר השתלטות חמאס על הרצועה, חלה עלייה בנפח הפעילות ההסברתית (ולעיתים גם המבצעית) של ארגונים אסלאמיים רדיקאליים המזוהים עם אלקאעדה והג'האד העולמי".
[6]
פרטים נוספים ראו פרסום מרכז המידע מה-9 בינואר 2017: "פיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים".