טרור וכספים: גיוס תרומות ע”י אתר המזוהה עם דאעש באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין

כללי

בימים האחרונים חזר לפעילות אתר החדשות אח’באר אלמסלמין, המזוהה עם דאעש, תחת כתובת חדשה[1]. האתר עלה לרשת לאחר מספר חודשים, שבהם הוא לא היה פעיל. במקביל לחזרתו לפעילות הוחזר לאתר גם קמפיין גיוס התרומות, שהוא עורך, באמצעות חברת Local Bitcoins, חברה שמשרדיה ממוקמים בהלסינקי, הסוחרת במטבעות וירטואליים. אתר אח’באר אלמסלמין עשה בה שימוש בעבר[2] (פרטים נוספים ראו נספח). למרות שבאתר צויין, בדומה לעבר, שכספי התרומות נועדו לממן את פעילות האתר נראה לנו כי הם עלולים להגיע לדאעש ולשמש למימון פעילויות נוספות של הארגון.

הכוונה מוצגת עבור התורמים באתר אח'באר אלמוסלמין: "באפשרותך לקנות את הביטקוין באתר Local Bitcoins והדרך [לבצע זאת] בסרטון הבא" (אח'באר אלמסלמין, 12 בנובמבר 2019).
הכוונה מוצגת עבור התורמים באתר אח’באר אלמוסלמין: “באפשרותך לקנות את הביטקוין באתר Local Bitcoins והדרך [לבצע זאת] בסרטון הבא” (אח’באר אלמסלמין, 12 בנובמבר 2019).
  • קמפיין גיוס הכספים הנוכחי באתר אינו מסתפק במודעה אחת המפורסמת בדף הבית של האתר. לצד כל כתבה המתפרסמת באתר מופיע המשפט הבא מודגש באדום: “כדי לתרום לאתר [האינטרנט] באמצעות ביטקוין, לחץ כאן”. מתחת למשפט נכתב (באותיות בצבע צהוב על רקע אדום): “כדי לקבל את הקישורית העדכנית ביותר, שלח הודעה ריקה למייל זה – akhbar.almuslimin@bk.ru, ותגיע אליך תגובה מיידית [אוטומטית]”.
  • לחיצה על הקישורית “לחץ כאן” מובילה לעמוד נוסף, שבו מוצגת כתובת ארנק דיגיטאלי, שאליו ניתן להעביר את הכספים. הכתובת משתנה בכל כניסה. מתחת לכתובת הארנק הדיגיטאלי מפורטות הוראות עבור התורם הפוטנציאלי היכן וכיצד ניתן לרכוש את הביטקוין. ההוראות כוללות הסברים וקישור לסרטון יוטייוב המופץ לציבור הרחב, הכולל הסבר כיצד ניתן להעביר או להפקיד כספים במטבעות וירטואליים. לתורמים מומלץ לרכוש את המטבעות באתר Local Bitcoins. בנוסף מצוין בעמוד : “אחי לדת האסלאם, זוהי תרומה לאתר [האינטרנט] בלבד. לא ניתן לתרום כספים המיועדים לצדקה” (אח’באר אלמסלמין, 12 בנובמבר 2019).

מימין: אחת הכתבות המופיעות באתר. בכל כתבה הפנייה למתן תרומה באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין. משמאל: העמוד אליו מפנה הקישורית בעמוד הכתבה: העמוד כולל כתובת ארנק דיגיטלי אליה יש להעביר את הכספים ומתחת סרטון יוטיוב הכולל הסבר כיצד ניתן להעביר או להפקיד כספים במטבעות וירטואליים (אח'באר אלמסלמין, 12 בנובמבר 2019).
מימין: אחת הכתבות המופיעות באתר. בכל כתבה הפנייה למתן תרומה באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין. משמאל: העמוד אליו מפנה הקישורית בעמוד הכתבה: העמוד כולל כתובת ארנק דיגיטלי אליה יש להעביר את הכספים ומתחת סרטון יוטיוב הכולל הסבר כיצד ניתן להעביר או להפקיד כספים במטבעות וירטואליים (אח’באר אלמסלמין, 12 בנובמבר 2019).

פנייה זו לציבור התורמים מוכיחה כי דאעש (בדומה לארגוני טרור נוספים) ממשיך לגייס מתומכיו כספים בצורה דיגיטאלית. שיטת פעולה זאת נועדה לשמור על אנונימיות התורמים ולהבטיח קבלת הכספים ללא מעורבות בנקים או מוסדות פיננסיים אחרים. להערכתנו למרות שבאתר צוין במפורש כי כספי התרומות נועדו לתפעול האתר בלבד, עלולים כספי התרומות לשמש גם למימון מגוון פעולות אחרות של דאעש.

נספח
חברת Local Bitcoins
  • חברת Local Bitcoins, שאח’באר אלמסלמין ממליץ לתורמים לרכוש באמצעותה את מטבעות הביטקוין, היא חברת קניה ומכירה של מטבעות וירטואליים שנוסדה ביוני 2012. משרדי החברה ממוקמים בהלסינקי פינלנד. החברה מנוהלת על ידי :Jeremias Kangas ואחיו הצעיר Nikolaus Kangas , המשמש כ-ECO. החברה מעסיקה 15 עובדים. על פי אתר החברה ייחודה הוא בזה שהפעילות בה מתקיימת מול אנשים ולא מול אתרי מסחר וירטואליים. החברה תומכת בכל אמצעי תשלום שהוא(LocalBicoin.com) .
  •  החברה מפעילה פלטפורמה באינטרנט של קניה ומכירה של מטבעות וירטואליים, בין השאר ביטקוין כתובתה באינטרנט: https://localbitcoins.com . לדברי מנהלי החברה, נכון לספטמבר 2017, לחברה כ-350,000 לקוחות פעילים ברחבי העולם. רבים מהלקוחות אינם מוכרים למנהלים, שכן החברה אינה דורשת מלקוחותיה להעביר פרטים מזהים (רויטרס, 29 בספטמבר 2017). יצוין כי אין זו הפעם הראשונה בה מפנה אתר אח’באר אלמסלמין שימוש בשירותי חברת Local Bitcoins. גם במרץ 2019 הפנה אחבאר אלמסלמין את התורמים לרכוש מטבעות ביטקוין באמצעות אותה חברה.

אתר חברת Local Bitcoin  (www.localbitcoins.com , 14 בנובמבר 2019).
אתר חברת Local Bitcoin
(www.localbitcoins.com , 14 בנובמבר 2019).

[1] הכתובת החדשה של האתר https://ou7zytv3h2yaosqq.f101.ml/
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מ-7 במרץ 2019:" טרור וכספים: המשך גיוס תרומות ע"י אתר המזוהה עם דאעש, תוך שימוש במטבע הווירטואלי ביטקוין"