טרור וכספים: אופן העברת תרומות לחזבאללה במסגרת הקמפיין המתבצע באמצעות “רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית”

 • חזבאללה השיק לאחרונה קמפיין לגיוס תרומות לסיוע לפעילותו הצבאית באמצעות “רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית”, המוסד המרכזי של הארגון לגיוס כספים. קמפיין מעין זה מתבצע ע”י רשות הסיוע בתחילת כל שנה בקרב קהילות שיעיות בלבנון ובחו”ל. הכספים הנאספים במהלכו מיועדים בעיקר לרכש אמצעי לחימה ללוחמי חזבאללה (תחת הכותרת “פרויקט לציוד איש ג’האד”). מדובר אומנם בסכומי כסף קטנים, בהשוואה לתקציב הכולל של חזבאללה המוענק לו ע”י איראן, אך נראה כי על רקע קשייו הכספיים הארגון זקוק להם והוא מייחס להם חשיבות[1].
 • מטעמי זהירות “רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית” אינה מפרסמת שמות בנקים או מוסדות אחרים, שבאמצעותם ניתן לבצע את העברת התרומות, בשל הסנקציות שהטילה ארה”ב על כל מי שמסייע לחזבאללה. גיוס הכספים נעשה באמצעות התקשרות טלפונית של התורמים, בלבנון ומחוצה לה, למספרי טלפון של רשות הסיוע ברחבי לבנון לאחר שחזבאללה והרשות פירסמו מספרי טלפון שאליהם יכולים התורמים להתקשר. אחד ממספרי הטלפון מיועד לתורמים מחוץ ללבנון. מספר זה שייך ל”מחלקת חו”ל” של הרשות שבראשה עומד חאג’ מניף קשמר (אבו עצאם).
 • ערוץ הטלוויזיה 11 של הטלוויזיה הישראלית (כאן חדשות) שדיווח אודות קמפיין הגיוס, יזם התקשרות למספר הטלפון שאליו מתבקשים להתקשר התורמים מחו”ל. הכתב שהתקשר הגיע למניף קשמר (ראש מחלקת חו”ל) והביע רצונו לתרום כסף. מניף קשמר ביקש ממנו להעביר את סכום הכסף על שמו למשרדים של חברת OMT ואחר כך למסור לו את מספר ההעברה. מבדיקה שערך מרכז המידע עולה, כי OMT הינה חברה להעברת כספים הפרושה ברחבי לבנון. החברה משמשת סוכן של חברת Western Union בלבנון ומקיימת זיקה הדוקה אליה (פרוט ראו נספח)[2].
 • להלן תוכן השיחה בין הדובר מטעמו של ערוץ 11 שהתקשר ללבנון ל”רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית” לבין מוניף אלקשמר העומד בראש מחלקת חו”ל של הרשות: מוניף קשמר: “יש בעיה אחת (לתרום לנו והיא) שאתה נמצא תחת שליטה ישראלית, לא יודע איך אני יכול לעזור לך. אם אתה רוצה להעביר, תעביר את הכסף לשם שלי במשרדים של OMT ואחרי זה תיתן לי את מספר ההעברה, וזהו”. הדובר מטעם ערוץ 11: “החברה הזאת עובדת עם ציר ההתנגדות?”. מוניף קשמר: “לא, לא, לא, לא, לא. זאת חברה רגילה. כמובן יש בכל העולם משרדים של OMT. זה משרד להעברת כספים ולא דרך בנקים…” (ערוץ 11, 24 בפברואר 2019).

מסע הלוויה של פעיל חזבאללה חסן עבד עלי עובר ליד סניף חברת OMT, בעיירה עיתית בדרום לבנון (אתר ואדי פרס, 10 בספטמבר 2016). בתמונה ניתן לראות, כי לצד לוגו OMT מופיע על שלט הסניף גם לוגו של Western Union וכי השניים חולקים מספר טלפון משותף (המזוהה כמספר הטלפון של שירות הלקוחות של OMT בסניף הראשי בבירות).
מסע הלוויה של פעיל חזבאללה חסן עבד עלי עובר ליד סניף חברת OMT, בעיירה עיתית בדרום לבנון (אתר ואדי פרס, 10 בספטמבר 2016). בתמונה ניתן לראות, כי לצד לוגו OMT מופיע על שלט הסניף גם לוגו של Western Union וכי השניים חולקים מספר טלפון משותף (המזוהה כמספר הטלפון של שירות הלקוחות של OMT בסניף הראשי בבירות).

נספח

חברת OMT להעברת כספים

חברת OMT להעברת כספים
 • חברת OMT (Online Money Transfer) נוסדה בשנת 1998 על ידי עורך הדין תופיק יוסף מעוצ’, אמל חכמת אבו זיד ובשארה נג’יב ח’לף. היא נרשמה ברשם החברות הלבנוני ב-6 במרץ 2004, תחת השם “העברת כספים אונליין שירותי “או אם טי אס” בע”מ” On Line Money Transfer Services s.a.l – OMTS)) במחוז בירות, מספר חברה 1002870. בזמן הרישום הון החברה עמד על 30,000,000 דולר והיא נרשמה כחברה בערבון מוגבל בכתובת שדרות סאמי אלצלח בניין זהר פלאזה. עם רישומה בפני רשם החברות היו לחברה 2,000 מניות (פרופיל חברת OMT באתר רשם החברות הלבנוני).
הזיקה לחברת Western Union
 • תחומי הפעילות המוצהרים של החברה בזמן רישומה היו שירותי תקשורת כגון רכישה, שיווק, הפצה ומכירה של כרטיסי חיוג לטלפונים. בשנת 2011 חתמה החברה על הסכם לחמש שנים עם חברת Western Union חברה בינלאומית להעברת כספים, והפכה את לבנון למדינה השנייה במזרח התיכון ובאפריקה בה מוענקים שירותים של חברה זו (אלאתחאד, 10 באוגוסט 2011). מאידך, בשנת 2015 טען המייסד אמל אבו זיד כי החברה הוקמה למעשה בהשראת חברת Western Union (אתר העיתון אלאח’באר, 22 באפריל 2015); בשנת 2016 טען המייסד תופיק מעוצ’ כי החברה נוסדה כבר בשנת 1998 כסוכן מורשה בלבנון של Western Union (אתרAddiyar Carlos Charles , 22 ביוני 2016).

כיום משמשת החברה סוכן מורשה של חברת Western Union בלבנון, תחת השם המלא Online Money Transfer s.a.l. – Western Union authorized agent (פרופיל חברת OMT בלינקדין, ערוץ היוטיוב של חברת OMT, 22 בדצמבר 2016). בשנים 2008 ו-2009 אף זכתה החברה לפרסי הצטיינות מטעם Western Union (עמוד הפייסבוק של חברת OMT). החברה הוזכרה כ”סוכן מקומי של Western Union בלבנון” גם על ידי האו”ם (סקירת מדיניות ההשקעות בלבנון של ועידת האו”ם לסחר ופיתוח UNCTAD, 2018).

מבנה ארגוני של חברת OMT
 • בין המחלקות שאותרו במבנה הארגוני של החברה ניתן למנות את מחלקת המחקר והפיתוח (כולל הנדסת תוכנה), מחלקה העוסקת באיסור הלבנת הון ומחלקת גבייה. בנוסף, מעסיקה החברה עובדים בתחומים כגון משאבי אנוש, ניהול לקוחות, קשרי לקוחות, שיווק ומכירות, תרגום, ראיית חשבון וביקורת, תמיכה טכנית, מחלקה משפטית, לוגיסטיקה, סמנכ”ל כספים, מנהלי פרויקטים וכספרים (פרופיל חברת OMT בלינקדין).
 • בסך הכל מעסיקה החברה כ-500 עובדים בהעסקה ישירה, אך תורמת לפרנסתם של עוד כ-2,500 בתי אב בלבנון על ידי הפעלת יותר מ-1,000 סוכנים (זכיינים) ברחבי לבנון (אלג’מהוריה, 31 באוקטובר 2018). נכון לינואר 2019, יו”ר מועצת המנהלים של החברה הוא המייסד תופיק מעוצ’ (ערוץ היוטיוב של חברת OMT , 23 בינואר 2019). נכון לינואר 2015, נשיא ומנכ”ל החברה היה חכמת ארסכ (ערוץ היוטיוב של חברת OMT , 12 בינואר 2015).
סניפים
 • כאמור, לחברה יותר מ-1,000 סוכנים בכל לבנון, לצד 3 מרכזים עצמאיים שלה בבירות. סוכנים רבים הם בתי עסק מתחום התיירות והנסיעות, חנויות סלולר ואלקטרוניקה וחלפני כספים. המרכז הראשי של החברה נמצא ברחוב סאמי אלצלח, שכונת המוזיאון בבירות, בבניין OMT, קומה 9, טלפונים: 9611391390+, שירות לקוחות: 9611391000+, פקס: 9611390497+ (אתר חברת OMT). בשירות המפות של גוגל רשומים שבעים סניפים של החברה ברחבי לבנון: 32 סניפים בבירות, 13 בדרום, 11 בבקאע, תשעה בצפון לבנון וחמישה בהר הלבנון. לפחות עשרים מתוך הסניפים נמצאים בתוך בתי עסק מהתחומים המפורטים לעיל.
שירותים ולקוחות
 • החברה מספקת שירותים בשלושה תחומים מרכזיים: העברת כספים, גבייה ושירותים ממשלתיים. שירותי העברת הכספים של החברה מתחלקים לשני סוגים: העברה פנימית (החל משלושה דולרים) באמצעות שירות בשם OMT INTRA והעברה בינלאומית הנעשית, באמצעות חברת Western Union. לצורך העברת כספים בינלאומית, המעביר נדרש למלא טופס סטנדרטי, להציג תעודת זהות לבנונית או דרכון בתוקף, לציין מי מקבל את הכספים ובאיזו מדינה הוא נמצא ולהעביר את הסכום הדרוש ודמי עמלה. לאחר חתימה על הקבלה וקבלת מספר מעקב להעברה (MTCN), נדרש המעביר ליצור קשר עם המקבל ולמסור לו את מספר המעקב (בן עשר ספרות), את שמו המלא ואת הסכום שהועבר. ניתן לבקש עדכון על מצב ההעברה בהודעת SMS וכמו כן ניתן לעקוב אחר ההעברה באתר חברת Western Union באמצעות המספר. בהעברות בתוך לבנון, התהליך דומה אלא שכאן מספר המעקב הוא בן 12 ספרות ואין הפניה לאתר למעקב אחר מצב ההעברה (אתר חברת OMT, עמוד הפייסבוק של חברת OMT).
 • החברה מספקת שירותי גביה לגורמים שונים בלבנון ובינהם בנקים, חברות ביטוח, חברות אינטרנט ועוד. להלן רשימת הבנקים להם מספקת החברה שירותי גבייה (אתר חברת OMT, אתר סידרוס בנק):
  • בנק אלברכה (alBaraka) מאז אפריל 2013.
  • בנק CSC מאז יולי 2011.
  • בנק מצרים-לבנון (BML) מאז ספטמבר 2011.
  • הבנק האזרחי הבינלאומי (ahli) מאז אוקטובר 2011.
  • הבנק הלבנוני-שוויצרי (LSB) מאז אפריל 2012.
  • בנק BLC מאז ספטמבר 2012.
  • בנק האשראי הבינלאומי (BCN) מאז יולי 2014.
  • בית המימון הערבי מאז אוגוסט 2014.
  • סידרוס בנק (Cedrus Bank) מאז נובמבר 2017.
 • לצד שירותים למגזר הפרטי ולעסקים, מספקת החברה שירותים רבים לממשלת לבנון. בסניפי חברת OMT ניתן להוציא תעודת זהות, תעודת יושר ואישורים שונים מטעם משרד העבודה (בעיקר אישורים לעובדי משק בית ולעובדים זרים) (אתר חברת OMT, ערוץ היוטיוב של חברת OMT, 12 באוקטובר 2018). בנוסף, עוסקת החברה בגבייה עבור הממשלה בתחומים רבים (אגרות רישוי, חשבונות מים, מס הכנסה, ארנונה ועוד).

[1] פרוט ראו פרסום מרכז המידע מה-11 בפברואר 2019: "חזבאללה השיק לאחרונה קמפיין גיוס תרומות לצרכים צבאיים המתבצע באמצעות רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית, מוסד מרכזי של הארגון לגיוס כספים".
[2]
שמה של חברת Western Union הוזכר גם בעבר בהקשר של תרומות לחזבאללה באמצעות "רשות הסיוע להתנגדות האסלאמית". על פי ידיעה, שמקורה באתר לבנוני אופוזיציוני לחזבאללה (אלג'נוביה), ניתן להעביר כסף דרך Western Union לאחר תיאום עם רשות הסיוע להתנגדות אמצעות מספרי טלפון המתפרסמים בהקשר למבצע (אתר ג'נוביה, 5 בפברואר 2017). להלן תרגום מילולי של שיחת טלפון שהתקיימה בין כתבת אתר ג'נוביה נסרין מרעב לבין נציג רשות הסיוע כפי שהופיעה באתר: "במספר הזה ענה לנו מענה אוטומטי שנתן לנו את המספרים של כל אזור, מבירות דרך הדרום, הבקאע, הר הלבנון ועד הצפון, בנוסף למספר למקרי חירום. הואיל והיום יום ראשון, כלומר חופשה רשמית, לא ענו לנו במספרים של האזורים ולכן נאלצנו להתקשר למספר החירום. ענה לנו בחור שאישר שהוא מרשות הסיוע להתנגדות, וכאשר דיברנו אתו על המודעה, על סיוע ללוחמי הג'האד ותמיכה בהם ועל אופן התרומה, הוא השיב לנו שניתן לתרום דרך Western Union ושבבוקר הוא ייצור אתנו קשר ממשרד רשות הסיוע להתנגדות כדי לתת לנו צילום של תעודת הזהות שלו, כך שנוכל לשלוח את התרומה!".