“טרור ההצתות”: שיטת פעולה חדשה שגיבשה חמאס במסגרת “צעדות השיבה”, שנועדה לפגוע ביישובי עוטף עזה ובשגרת החיים שלהם

שריפות בעוטף עזה (דף הפייסבוק הרשמי של

שריפות בעוטף עזה (דף הפייסבוק הרשמי של "יחידת העפיפונים ובלוני התבערה", 17 ביוני 2018).

שריפות בעוטף עזה (דף הפייסבוק הרשמי של

שריפות בעוטף עזה (דף הפייסבוק הרשמי של "יחידת העפיפונים ובלוני התבערה", 17 ביוני 2018).

-שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).

שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).

שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).

שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).

מסיבת העיתונאים של יחידת העפיפונים והבלונים (דף הפייסבוק הרשמי של

מסיבת העיתונאים של יחידת העפיפונים והבלונים (דף הפייסבוק הרשמי של "היחידה", 14 ביוני 2018).

עפיפונים, שעליהם תמונות שהידים. מימין: דמותה של השהידה רזאן אלנג'אר, שנהרגה באחת מ

עפיפונים, שעליהם תמונות שהידים. מימין: דמותה של השהידה רזאן אלנג'אר, שנהרגה באחת מ"צעדות השיבה" (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018).

על העפיפון כתוב: אתם בטווח עפיפוני בני אלזוארי: בארי, רעים, כיסופים. על החתום: בני אלזוארי, מרכז הרצועה (דף הפייסבוק של איאד מחמד אלבאז אבו משיר, 8 ביוני 2018).

על העפיפון כתוב: אתם בטווח עפיפוני בני אלזוארי: בארי, רעים, כיסופים. על החתום: בני אלזוארי, מרכז הרצועה (דף הפייסבוק של איאד מחמד אלבאז אבו משיר, 8 ביוני 2018).

תמונה שהעלה לדף הפייסבוק שלו אבו מעאד' מחמד זינו (דף הפייסבוק של אבו מעאד' מחמד זינו, 14 ביוני 2018).

תמונה שהעלה לדף הפייסבוק שלו אבו מעאד' מחמד זינו (דף הפייסבוק של אבו מעאד' מחמד זינו, 14 ביוני 2018).

thumb

כלי הרכב שהותקף במזרח העיר עזה (סוכנות שהאב, 17 ביוני 2018).

כללי

תופעת “טרור ההצתות” באמצעות עפיפונים, שהחלה בקנה מידה קטן בשבוע השלישי של צעדות המחאה האלימות, הולכת וצוברת תאוצה בשבועות האחרונים בהובלת חמאס. אל עפיפוני התבערה נוספו בלוני הליום, שאליהם הוצמדו חומרי תבערה ומאוחר יותר עפיפונים ובלונים נושאי מטעני נפץ. יתרונם של בלוני ההליום, בראיית חמאס הינו יכולתם להגיע למרחק רב יותר בשטח ישראל, ולגרום לנזקים רבים יותר מאשר העפיפונים. אחד משיאי “טרור ההצתות” היה בשבת, 16 ביוני 2018, כאשר עשרות עפיפונים ובלוני תבערה גרמו לכ-25 שריפות שכילו עשרות אלפי דונמים של שטחים חקלאיים וחורש טבעי.

 

 • חמאס, המנהלת את אירועי צעדת השיבה מעורבת גם בשיגור העפיפונים ובלוני התבערה לעבר ישראל והיא מעודדת שימוש נרחב באמצעי זה במסגרת מה שהיא מכנה “ההתנגדות העממית”. חמאס ושאר ארגוני הטרור מודעים היטב לנזק הכלכלי, המוראלי ואף התדמיתי הנגרם לישראל כתוצאה משיגור העפיפונים. הם רואים בכך אמצעי זול, זמין ויעיל, שאינו מסכן את תושבי הרצועה, ואשר לישראל אין תשובה הולמת נגדו.

כרזה של חמאס המתגאה בשריפות בעוטף עזה בשבת האחרונה עקבות שיגור עפיפוני ובלוני תבערה: "24 שריפות פרצו באזורי עוטף עזה כתוצאה מעפיפוני ובלוני התבערה (דף הפייסבוק PALDF של חמאס, 16 ביוני 2018).
כרזה של חמאס המתגאה בשריפות בעוטף עזה בשבת האחרונה עקבות שיגור
עפיפוני ובלוני תבערה: “24 שריפות פרצו באזורי עוטף עזה כתוצאה מעפיפוני
ובלוני התבערה״ (דף הפייסבוק PALDF של חמאס, 16 ביוני 2018).

 • עד כה שוגרו למעלה מ-800 עפיפונים ובלוני תעברה, הם גרמו לכ-1,000 שריפות ביישובי עוטף עזה של אדמה חקלאית, חורש טבעי ושמורות טבע. על פי נתוני הרשות הארצית לכבאות והצלה בישראל טיפלו הכבאים עד כה ב-412 אירועי שריפה. זאת במשך 75 ימים רצופים של לחימה באש, ממוצע יומי של 11 אירועים. בשריפות הללו עלו באש למעלה מ-25,000 דונמים של אדמה חקלאית וחורש טבעי. לנזקים החומריים והכספיים שנגרמו כתוצאה מטרור ההצתות מצטרפים שיבוש שגרת החיים של יישובי הרצועה והנזק המורלי והפסיכולוגי הנגרם למראה השדות ושמורות הטבע העולים באש.

כוחות הביטחון הישראלים ניסו ליירט את העפיפונים באמצעים טכנולוגיים (רחפנים) אך ללא תוצאות אפקטיביות. לנוכח זאת, ובעקבות הנזקים המצטברים, ביצעו כלי הטיס של חיל האוויר לאחרונה מספר פעמים תקיפות אזהרה כלפי חוליות השיגור. ב-16 וב-17 ביוני 2018 ירה צה”ל מספר פעמים בסמוך לחוליות של משגרי עפיפוני ובלוני תבערה. בליל 18-17 ביוני 2018 צה”ל “עלה מדרגה” נוספת ותקף תשע מטרות חמאס, אותה הוא רואה אחראית לשיגור העפיפונים והבלונים. בתגובה שוגרו שלוש רקטות מרצועת עזה, שתיים מהם נפלו בשטח ישראל. חילופי מהלומות אלו ממחישים היטב פוטנציאל של הסלמה, כאשר חמאס מנהלת מדיניות הליכה על הסף, העלולה לצאת מכלל שליטה.

התפתחות תופעת שיגור העפיפונים והבלונים
 • תופעת שיגור העפיפונים החלה בממדים קטנים בשבוע השלישי של “צעדות השיבה” (13 באפריל 2018). מאז מתבצע “טרור ההצתות” ברציפות תוך שהוא הולך ומשתכלל וצובר תנופה. בנוסף לעפיפוני התבערה החלו הפלסטינים לשגר גם בלוני הליום, שאליהם הוצמדו אמצעים דליקים. יתרונם של בלוני ההליום הוא יכולתם להגיע למרחק רב יותר מהעפיפונים והסבירות הגבוהה יותר, שהם יפלו בשטח ישראל ויגרמו נזק.

 

 •   הנזק שנגרם על ידי העפיפונים ובלוני התבערה לשטחים חקלאיים ולשמורות טבע באזור עוטף עזה, והתהודה התקשורתית הרבה שהייתה בישראל למראה השדות ושמורות הטבע העולים באש הביאו את חמאס למסקנה, כי זוהי שיטה מוצלחת ביותר לפגוע בישראל ולגרום לה נזק כלכלי ופגיעה תודעתית באמצעים זולים וזמינים. זאת, מבלי לסכן את תושבי הרצועה ומבלי שתהיה לישראל תשובה הולמת לדפוס פעולה זה. “הצלחת” “טרור ההצתות” סיפקה לחמאס מענה אופרטיבי לכישלונו להחדיר המונים לישראל או לפגוע בחיילי צה”ל במהלך “צעדות השיבה”.
הכנת עפיפון תבערה מזרחית לעזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 4 במאי 2018).   הכנת עפיפון תבערה מזרחית לעזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 4 במאי 2018).
הכנת עפיפון תבערה מזרחית לעזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 4 במאי 2018).
 • לאור “הצלחת” עפיפוני ובלוני התבערה “שיכללו” הפלסטינים את דפוס הפעולה ע”י חיבור מטעני חבלה או רימוני יד לעפיפונים ולבלונים, אשר נועדו להתפוצץ עם הגעתם לשטח ישראל. כך למשל ב-10 ביוני 2018 הוזעקו חבלני משטרה לטיפול במנגנון מאיץ תבערה, שהוצמד לעפיפון, ואותר על ידי ילדים באחד מיישובי עוטף עזה. לדברי המשטרה מטרת החפץ הייתה ככל הנראה לפגוע בחיי אדם. ביום שישי 15 ביוני 2018 פוצצו חבלני המשטרה בלון נפץ בשטח המועצה האזורית שער הנגב. הבלון אותר על ידי עוברי אורח. לא היו נפגעים. המשטרה פרסמה אזהרה לציבור שלא לגעת בעפיפונים ובבלונים מכיוון שהם עלולים להכיל חומרי נפץ (הארץ, 17 ביוני 2018).
 • שיגור העפיפונים ובלונים לעבר ישראל, שהוכח כאפקטיבי בראיית חמאס, לא הוגבל רק לצעדות ימי שישי והוא נמשך לאורך כל ימות השבוע. גם כאשר חלה ירידה משמעותית בכמות המשתתפים בצעדות השיבה והיענות הציבור ירדה, נמשכה תופעת שיגור העפיפונים ואף מוסדה, באמצעות הקמת התארגנויות ה”מתמחות” בתחום זה. דוגמא עדכנית לכך ניתן למצוא בשבת, 16 ביוני 2018, כאשר אותרו למעלה מ-25 שריפות שפרצו באזור עוטף עזה.
-שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).   -שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).
שיגור בלוני תבערה (PALINFO , 14 ביוני 2018).
ההיבט התעמולתי
 • כלי התקשורת של חמאס וגופים נוספים המזוהים עימה נרתמו כדי ללוות את שיגור העפיפונים והבלונים בקמפיין תעמולתי. קמפיין זה כוון הן לקהלי יעד פלסטינים והן לקהלים ישראלים. אחת ממטרות הקמפיין היא להאדיר את דמותם של הפעילים המאורגנים במסגרת “יחידות אלזוארי” או “יחידות בני אלזוארי”, על שמו של מהנדס התעופה התוניסאי מחמד אלזוארי, שפעל עבור חמאס ונהרג בתוניס[1]. בנוסף לכך מדגיש הקמפיין את המסרים שחמאס מעוניינת להבליט כגון “זכות השיבה”, “ירושלים בירת פלסטין” וההזדהות עם השהידים, שנהרגו באירועי “צעדות השיבה”.
 מסרי התעמולה של חמאס
עפיפונים, שעליהם תמונות שהידים. מימין: דמותה של השהידה רזאן אלנג'אר, שנהרגה באחת מ"צעדות השיבה" (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018).   עפיפונים, שעליהם תמונות שהידים. מימין: דמותה של השהידה רזאן אלנג'אר, שנהרגה באחת מ"צעדות השיבה" (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018).
עפיפונים, שעליהם תמונות שהידים. מימין: דמותה של השהידה רזאן אלנג’אר, שנהרגה באחת מ”צעדות השיבה” (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018).

דגם העפיפון שהגיע לידי מרכז המידע למודיעין ולטרור. למעלה: "צעדת השיבה, 15 במאי ["יום הנכבה"] הוא המועד שלנו." למטה: "האדמה לנו וירושלים לנו".
דגם העפיפון שהגיע לידי מרכז המידע למודיעין ולטרור. למעלה: “צעדת השיבה,
15 במאי [“יום הנכבה”] הוא המועד שלנו.” למטה: “האדמה לנו וירושלים לנו”.

 • במסגרת הקמפיין המלווה את שיגור העפיפונים והבלונים נוקטת חמאס לוחמה פסיכולוגית שמטרתה להפחיד את תושבי עוטף עזה, והציבור הישראלי בכלל. כך למשל קיימה “יחידת העפיפונים והבלונים” מסיבת עיתונאים שבהם איימה כי ב-15 ביוני 2018 ישוגרו 5,000 בלונים ועפיפוני תבערה (מספר מופרך, שפוברק למטרות תעמולה). הדוברים במסיבת העיתונאים הציגו גם “אולטימטום” לישראל ואמרו, כי הם מעניקים לממשלת ישראל ימים ספורים כדי להסיר את המצור מעל הרצועה. אם לא יוסר המצור הם יגרמו לתושבי עוטף עזה לחיות תחת “מצור בלוני התבערה”. הדוברים הזהירו את ישראל מפני פגיעה בהם בציינם, כי מאחוריהם ניצבת “ההתנגדות” (קרי, ארגוני הטרור) המגינה עליהם.

תמונת הנושא של דף הפייסבוק: בשורה העליונה נכתב "בני אלזוארי", על שמו של מהנדס התעופה התוניסאי ופעיל הזרוע הצבאית של חמאס. בשורה התחתונה נכתב "יחידת העפיפונים ובלוני התבערה" (דף הפייסבוק הרשמי של "היחידה", 15 ביוני 2018).
תמונת הנושא של דף הפייסבוק: בשורה העליונה נכתב “בני אלזוארי”, על שמו של מהנדס התעופה התוניסאי ופעיל הזרוע הצבאית של חמאס. בשורה התחתונה נכתב “יחידת העפיפונים ובלוני התבערה” (דף הפייסבוק הרשמי של “היחידה”, 15 ביוני 2018).

מעורבות פעילי חמאס בשיגור העפיפונים: המקרה של איאד מחמד אלבאז אבו משיר

חמאס נזהרת שלא לקשור עצמה ישירות “לטרור ההצתות” כדי למנוע תגובות ישראליות ולהציג את “טרור ההצתות” “כהתנגדות עממית” לכן בפרסומי “יחידת העפיפונים והבלונים” לא ניתן להבחין בסממנים בולטים הקושרים אותה לחמאס. אולם המקרה של איאד מחמד אבו משיר, פעיל מנגנון המשטרה הצבאית של חמאס ברצועה, מהווה אינדיקציה ברורה לכך, שפעילי חמאס נוטלים חלק ישיר “בטרור ההצתות”.

 • איאד מחמד אלבאז אבו משיר, שהינו משתתף קבוע בצעדות השיבה, העלה לדף הפייסבוק שלו פוסטים המתעדים את פעילות “יחידת אלזוארי”, יחידת משגרי העפיפונים והבלונים. הוא אף פרסם קישור בדף הפייסבוק שלו לדף הפייסבוק הרשמי של “יחידת העפיפונים ובלוני התבערה” (דף הפייסבוק של איאד מחמד, 16 ביוני 2018). אבו משיר מפעיל שני דפי פייסבוק, אחד על שם איאד מחמד אלבאז אבו משיר והשני על שם איאד מחמד. אבו משיר מעיד על עצמו בדפי הפייסבוק שלו כי הוא פעיל במנגנון המשטרה הצבאית ברצועת עזה. בדף הפייסבוק הוא פרסם תמונות שלו לצד בכירי חמאס, ובראשם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית ברצועת עזה ובכירי חמאס מחמוד אלזהאר, ופתחי חמאד.
איאד אבו משיר במדי המשטרה הצבאית עם ההאשטאג #אני_חוזר (דף הפייסבוק של איאד מחמד, 29 במרץ 2018) (בסיסמה "אני חוזר" משתמשים רבים מפעילי צעדות השיבה).     איאד אבו משיר לצד יחיא סנואר (דף הפייסבוק של איאד מחמד, 9 במאי 2018).
מימין: איאד אבו משיר במדי המשטרה הצבאית עם ההאשטאג #אני_חוזר (דף הפייסבוק של איאד מחמד, 29 במרץ 2018) (בסיסמה “אני חוזר” משתמשים רבים מפעילי צעדות השיבה). משמאל: איאד אבו משיר לצד יחיא סנואר (דף הפייסבוק של איאד מחמד, 9 במאי 2018).
 • ב-8 ביוני 2018 פרסם אבו משיר בדף הפייסבוק שלו תמונות של עפיפוני תבערה וכרוזים שהוכנו לשיגור לעבר ישראל. על העפיפון מופיעים שמות יישובים ישראלים. על הכרוזים חתומים “בני אלזוארי” (יחידת העפיפונים והבלונים).
 • ב-10 ביוני 2018 החליף אבו משיר את תמונת הנושא של דף הפייסבוק על שם איאד מחמד אלבאז אבו משיר והעלה בו כתמונת הנושא תמונה של משגר עפיפונים לבוש מסיכה. על פי השוואה של התמונה עם תמונותיו האישיות בדפי הפייסבוק שלו, נראה כי אבו משיר הוא האדם בחולצה השחורה עם המסכה הלבנה בתצלום זה.
 • בחלק מהפוסטים שפרסם בנושא עפיפוני התבערה הזכיר אבו משיר את שמות חבריו. אחד החברים הוא אסאמה אבו דלאל ((Osama Z. Abu Dalal, שפרסם גם הוא קישור לדף הפייסבוק הרשמי של “יחידת העפיפונים ובלוני התבערה”. גם אסאמה אבו דלאל פרסם פוסטים בנושא העפיפונים. אסאמה אבו דלאל כתב בדף הפייסבוק שלו כי הוא עובד במשרד הפנים בעזה ומשמש כיועץ בתחום המשפט הבינלאומי. חבר נוסף הוא אבו מעאד’ אבו זינו, תושב רצועת עזה, שהעלה גם הוא פוסטים בנושא פעילות “יחידת אלזוארי” ו”יחידת העפיפונים ובלוני התבערה”.
המענה הישראלי

טרור ההצתות גורם נזק חומרי רב ומשבש את שגרת החיים של תושבי עוטף עזה. כ-25,000 דונמים של שדות ושמורות טבע נשרפו עד כה. גם בתי המגורים של תושבי עוטף עזה נתונים לאיום שריפה. על פי הרשות הארצית לכבאות והצלה לישראל טיפלו עד כה כוחות הכיבוי ב-412 אירועי שריפה, במשך 75 ימים רצופים של לחימה באש. הממוצע היומי של אירועי השריפה עומד על 11 אירועים ובימי שישי הוא עולה ל-21 (נתונים שהתקבלו מהרשות הארצית לכבאות והצלה לישראל). עלות הטיפול בשריפות עד כה עומדת על סכום של כשני מיליון ₪. מנהל קרן הפיצויים של מס רכוש מעריך את הנזקים לרכוש עד כה בכ-7 מיליון ₪ (הארץ, 17 ביוני 2018).

 

 • בתחילה לא הגיבה ישראל ל”טרור ההצתות” אולם כשהתרבו השריפות וגדל הנזק שנגרם נעשו ניסיונות לפתח שיטות ללחימה בתופעה באמצעים טכנולוגיים, בעיקר באמצעות רחפנים. עפיפונים רבים יורטו באמצעות אותם רחפנים ולא הגיעו לשטח ישראל. לדברי שר הביטחון אביגדור ליברמן, עדכני ל-5 ביוני 2018, שוגרו מרצועת עזה לעבר ישראל 600 עפיפוני תבערה. לדבריו כ-400 מהם יורטו על ידי צה”ל וכ-200 מהם הגיעו לשטח ישראל (הארץ, 5 ביוני 2018). אולם אמצעי זה לא היה אפקטיבי, שכן אותם עפיפונים שהצליחו לחדור לשטח ישראל גרמו לנזק חומרי ותודעתי רב.
 • אמצעי נוסף בו נקטה ישראל הייתה חקיקה לקיזוז עלות נזקי השריפות מהכספים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית. ב-11 ביוני 2018 אישרה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את החוק המאפשר לקזז מהתקציב המועבר לרשות הפלסטינית כספים המועברים על ידי הרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים וכספים עבור תשלומי פיצויים בשל נזקי השריפות בעוטף עזה. ספק רב אם אמצעי זה ירתיע את חמאס מהמשך עידוד “טרור ההצתות”, שכן הכספים הללו אינם מגיעים לחמאס אלא לרשות הפלסטינית.
 • לאחרונה, משצברה תופעה “טרור ההצתות” תנופה, שונתה מדיניות התגובה של ישראל. כלי טיס של חיל האוויר ביצעו ירי, בעיקר ירי אזהרה, לעבר חוליות משגרי בלונים ועפיפונים. התקיפות בוצעו תוך נקיטת זהירות שלא לפגוע בפעילים עצמם. גורמים בצה”ל ציינו, כי בשלב זה נועדו התקיפות רק להזהיר וכי הצבא נערך לאפשרות שחמאס תנסה לרכז מאמץ לשגר יותר עפיפונים ובלונים. עוד ציינו בצה”ל, כי התגובה תוחרף ככל שיימשך השימוש בבלוני הליום נושאי חומר נפץ (דובר צה”ל, 17 ביוני 2018).
 • להלן פירוט התקיפות של כלי טיס ישראלים:
  • 14 ביוני 2018: כלי טיס ביצע ירי אזהרה כדי להרחיק חולייה שעסקה בהכנת בלוני תבערה בדרום רצועת עזה. מאוחר יותר מסר דובר צה”ל כי כלי טיס תקפו באמצעות תשתית הסמוכה למרחב בו עסקה קודם לכן חולייה בהכנת בלוני תבערה בדרום רצועת עזה (חשבון הטוויטר של צה”ל, 14 ביוני 2018). בתקשורת הפלסטינית דווח, כי כלי טיס בלתי מאויש ירה טיל לעבר קבוצת צעירים במזרח מחנה אלבריג’ בשעה ששיגרו עפיפונים ובלונים מתוך שטח “מחנה השיבה”. לאחר שעתיים וחצי ביצע כלי טיס ירי לעבר קבוצה נוספת שהתכוננה לשגר עפיפונים, וגרם נזק למאגר המים במתחם “מחנה השיבה”. לא היו נפגעים (PALINFO, 14 ביוני 2018).
תיעוד נזקי התקיפה הישראלית (דף הפייסבוק של אבו מעאד' מחמד זינו, 14 ביוני 2018).    תיעוד נזקי התקיפה הישראלית (דף הפייסבוק של אבו מעאד' מחמד זינו, 14 ביוני 2018).
תיעוד נזקי התקיפה הישראלית (דף הפייסבוק של אבו מעאד’ מחמד זינו, 14 ביוני 2018).
 •  15 ביוני 2018: כלי טיס ביצעו ירי אזהרה לעבר חולייה, ששיגרה בלוני נפץ ולעבר כלי רכב בדרום רצועת עזה. כמו כן הותקפה עמדת תצפית של חמאס הסמוכה למקום ממנו שוגרו בלוני נפץ ותבערה בצפון רצועת עזה (חשבון הטוויטר של צה”ל, 15 ביוני 2018). בתקשורת הפלסטינית דווח כי במסגרת ירי האזהרה לעבר משגרי עפיפוני תבערה במזרח אלבריג’ נורו שני טילים. אחד מהם פגע באופנוע. לא דווח על נפגעים (פלסטין אלא’ן, 15 ביוני 2018).
אופנוע שרוף לאחר שהותקף על ידי כלי טיס של חיל האוויר (פלסטין אלא'ן, 15 ביוני 2018).   אופנוע שרוף לאחר שהותקף על ידי כלי טיס של חיל האוויר (פלסטין אלא'ן, 15 ביוני 2018).
אופנוע שרוף לאחר שהותקף על ידי כלי טיס של חיל האוויר (פלסטין אלא’ן, 15 ביוני 2018).
 • 16 ביוני 2018: ביצע כלי טיס ירי סמוך לחולייה ששיגרה בלוני תבערה בדרום רצועת עזה (חשבון הטוויטר של צה”ל, 16 ביוני 2018). בתקשורת הפלסטינית דווח על שני פצועים, אחד מהם באורח קשה, בתקיפה במזרח מחנה הפליטים אלבריג’ (פלסטין אלא’ן, 16 ביוני 2018; חשבון הטוויטר של דובר משרד הבריאות ברצועה, 16 ביוני 2018).
 • ליל 17-16 ביוני 2018: כלי טיס תקף כלי רכב של אחד מראשי חוליות משגרי העפיפונים ובלוני הנפץ והתבערה (אתר צה”ל, 17 ביוני 2018). בתקשורת הפלסטינית דווח, כי הותקף כלי רכב אזרחי בקרבת מסגד אלמראבטין במזרח שכונת אלשג’אעיה בעיר עזה. הרכב נשרף אך לא דווח על נפגעים (סוכנות שהאב, 17 ביוני 2018).
 • 17 ביוני 2018: כלי טיס ביצעו ירי לעבר חוליה ששיגרה בלוני תבערה בדרום רצועת עזה (דובר צה”ל, 17 ביוני 2018).
 • בליל 18-17 ביוני 2018 הוחרפה תגובת צה”ל. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו תשעה יעדים בשני מתחמים צבאיים ומתחם ליצור אמצעי לחימה של חמאס בצפון רצועת עזה. מדיווחי התקשורת הפלסטינית עולה כי המטוסים תקפו את “מוצב בדר” של הזרוע הצבאית של חמאס במערב העיר עזה כמו כן תקפו את “מוצב הספינה” בצפון העיר עזה. נמסר כי לא היו נפגעים בתקיפות (אלג’זירה, שבכת קדס, דניא אלוטן, 18 ביוני 2018).

[1] ב-15 בדצמבר 2016 דווח על הריגתו של מחמד אלזוארי, בן 49, מהנדס במקצועו, מהעיר צפאקס, שבמזרח תוניס. אלזוארי נהרג מירי לעבר כלי רכבו. אלזוארי נולד למשפחה דתית בתוניס. עם תום לימודיו ושירותו הצבאי עבר קורס טיס אזרחי שבסיומו התקבל לעבודה בחברת התעופה "תוניס אייר". בעקבות פעילותו במפלגה האסלאמית אלנהצ'ה הוא פוטר ממשרתו ונמלט לסודאן. ב-1991 עבר לסוריה והצטרף לזרוע הצבאית של חמאס. במסגרת פעילותו בחמאס עסק בפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים וטיסנים.