“חרבות ברזל” המערכה בדרום ישראל – תמונת מצב נכון ל-8 באוקטובר 2023 13:00

תיעוד חדירת פעילי חמאס רכובים על גבי אופנועים (מען, 7 באוקטובר 2023).

תיעוד חדירת פעילי חמאס רכובים על גבי אופנועים (מען, 7 באוקטובר 2023).

פלסטינים על טנק צה

פלסטינים על טנק צה"ל לאחר שהשתלטו עליו (חשבון הטוויטר של שהאב, 7 באוקטובר 2023)

כלי רכב ובו פעילי חמאס בשדרות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)

כלי רכב ובו פעילי חמאס בשדרות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)

תקיפת בניין פלסטין בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023).

תקיפת בניין פלסטין בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023).

תושבי רצועת מעזה תופסים מחסה בבתי ספר של אונר

תושבי רצועת מעזה תופסים מחסה בבתי ספר של אונר"א (ופא, 8 באוקטובר 2023)

הנהגת חמאס, ובראשה הניה ואלעארורי, חוגגת את המבצע בתפילת תודה לאללה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023)

הנהגת חמאס, ובראשה הניה ואלעארורי, חוגגת את המבצע בתפילת תודה לאללה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023)

תהלוכת הזהות במרכז ראמאללה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 7 באוקטובר 2023)

תהלוכת הזהות במרכז ראמאללה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 7 באוקטובר 2023)

הפגנת התמיכה בבצרה (אלסומריה, 7 באוקטובר 2023)

הפגנת התמיכה בבצרה (אלסומריה, 7 באוקטובר 2023)

עיקרים
 • ב-7 באוקטובר 2023 בשעות הבוקר פרצו מאות פעילי חמאס חמושים את גדר הביטחון על גבול רצועת עזה והחלו להגיע בכלי רכב, אופנועים, ברגל ובאמצעות רחפנים לבסיסי צה”ל וליישובי עוטף עזה. במקביל נעשה ניסיון חדירה דרך הים שסוכל על ידי ספינות חיל הים. במקביל לכניסתם שוגרו מטחי רקטות לעבר ישראל כולל מרכז הארץ. נכון למועד כתיבת שורות אלה נמשכת הלחימה במספר מוקדים ביישובי עוטף עזה ונמשך שיגור הרקטות.
 • בצה”ל הכריזו על כוננות מלחמה. מספר שעות לאחר תחילת המערכה החלו כלי טיס של צה”ל לבצע תקיפות מאסיביות נגד יעדים ברצועת עזה ובכלל זה מטרות צבאיות וסמלי שלטון.
 • נראה שמבצע חמאס המכונה “סופת אלאקצא” (טופאן אלאקצא) תוכנן על ידי הזרוע הצבאית כבר זמן רב אולם רק מעטים היו בסוד העניינים. לדברי דוברי חמאס המבצע נועד להעביר מסר לישראל במיוחד על רקע עליית יהודים להר הבית. גם פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין הצטרפו ללחימה.
 • עד כה לא צלחו קריאות חמאס לרתום פעילים ביהודה ושומרון להצטרף. יחד עם זאת ברחבי יהודה ושומרון נראו ביטויי שמחה רבים שכללו צעדות תמיכה של פעילים חמושים, חלוקת מיני מתיקה לעוברים והשבים וקריאות עידוד להמשך הלחימה. הרשות הפלסטינית מרכזת מאמצים במישור הדיפלומטי ונערכת לסייע לתושבי הרצועה.
 • בצפון המדינה ביצעו פעילי חזבאללה ירי לעבר הר דב. צה”ל השיב באש. בעולם הערבי הביעו תמיכה בפעולות חמאס. ארה”ב גינתה את תקיפת חמאס והבעיה תמיכה מלאה בישראל. מדינות מערביות נוספות הביעו תמיכה בישראל.
עיקרי האירועים בשטח
7 באוקטובר 2023
 • ב-7 באוקטובר 2023, שבת שמחת תורה, בשעות הבוקר המוקדמות, פרצו מאות פעילי חמאס חמושים את גדר הביטחון על גבול רצועת עזה והחלו להגיע בכלי רכב ואופנועים לישובים בעוטף עזה. מחבלים נוספים הגיעו לשטח ישראל רגלית ובאמצעות רחפנים. במקביל נעשה ניסיון חדירה דרך הים שסוכל על ידי ספינות חיל הים. יתכן ובוצעה חדירה גם דרך מנהרות תקיפה.
 תיעוד חדירת פעילי חמאס רכובים על גבי אופנועים (מען, 7 באוקטובר 2023).     פעילים חוצים את גדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)
מימין: תיעוד חדירת פעילי חמאס רכובים על גבי אופנועים (מען, 7 באוקטובר 2023). משמאל: פעילים חוצים את גדר הביטחון במזרח ח’אן יונס (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)
פעילי הזרוע הצבאית של חמאס חוצים בכלי רכביהם את גדר הביטחון בנחל עוז (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023).     פלסטינים על טנק צה"ל לאחר שהשתלטו עליו (חשבון הטוויטר של שהאב, 7 באוקטובר 2023)
מימין: פעילי הזרוע הצבאית של חמאס חוצים בכלי רכביהם את גדר הביטחון בנחל עוז (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023). משמאל: פלסטינים על טנק צה”ל לאחר שהשתלטו עליו (חשבון הטוויטר של שהאב, 7 באוקטובר 2023)
 • המחבלים חדרו למספר בסיסים ומוצבי צה”ל, ביניהם מפקדת אוגדת עזה, וכן לערים שדרות ואופקים ומספר רב של ישובים בעוטף עזה. בשלב מסוים שלטו פעילי חמאס על יותר מעשרה ישובים במקביל. כמו כן תקפו מחבלים כמה אלפי צעירים שהיו במסיבת טבע באזור. בכל העת המשיכו להגיע מהפרצות שנוצרו בגדר מחבלים לשטח ישראל. המחבלים צרו על הישובים פרצו בתים, הרגו את יושביהם והעלו מבנים באש במספר מקומות התבצרו המחבלים שבידיהם בני ערובה. בכמה ישובים התנהלו קרבות במשך שעות רבות. מחבלים רבים לקחו שבויים אזרחים וחיילים ושבו עמם לרצועה. במהלך היום הצליחו כוחות צה”ל להשתלט על מוקדים רבים בהם היו מחבלים.
כלי רכב ובו פעילי חמאס בשדרות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)
כלי רכב ובו פעילי חמאס בשדרות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)
שיגור רקטות
 • במקביל לפריצת המחבלים שוגרו מטחים כבדים של רקטות לעבר ישראל כולל לעבר גוש דן. שיגור הרקטות נמשך לאורך כל היום וגם למחרת. נכון ל-8 באוקטובר 2023 בשעות הבוקר שוגרו למעלה מ-3,200 רקטות לעבר ישראל (דובר צה”ל, 8 באוקטובר 2023). מירי הרקטות נפגעו בתי מגורים רבים, כולל בערי המרכז, ומספר מבני ציבור ביניהם בית החולים ברזילי באשקלון. כמו כן נגרם נזק רב לרכוש. כתוצאה מירי הרקטות נפגעו בני אדם רבים.
 נפילת רקטה ששוגרה מרצועת עזה בתל אביב. (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)    פגיעת רקטה ששוגרה מעזה בבניין מגורים באשקלון (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)
מימין: נפילת רקטה ששוגרה מרצועת עזה בתל אביב. משמאל: פגיעת רקטה ששוגרה מעזה בבניין מגורים באשקלון (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023)
8 באוקטובר 2023
 • בליל 8-7 באוקטובר 2023 סיכלו לוחמי זרוע הים ניסיון חדירה מהים באזור זיקים של מחבלים. לוחמי חיל הים וכלי טיס של צה”ל תקפו אותם סמוך לחוף הים בזיקים והם נהרגו (דובר צה”ל, 8 באוקטובר 2023).

תקיפת חיל הים במרחב זיקים (אתר צה"ל, 8 באוקטובר 2023)
תקיפת חיל הים במרחב זיקים (אתר צה”ל, 8 באוקטובר 2023)

 • בבוקר 8 באוקטובר 2023 נמשכת הלחימה במספר מוקדים בשטח ישראל בהם עדיין מצויים מחבלים שחלקם אף מחזיקים בבני ערובה (שדרות, כפר עזה, בארי, כיסופים). דובר צה”ל דיווח, כי המשימה של צה”ל ביממה הקרובה היא לפנות את כל יישובי עוטף עזה. במקביל נמשך שיגור הרקטות בעיקר לעבר יישובי עוטף עזה.
 • הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה בשעה 09:10 כי לוחמיה ממשיכים לנהל קרבות במספר מוקדים בשטח ישראל: אופקים, שדרות, יד מרדכי, כפר עזה, בארי, יתד וכיסופים, וכי הארטילריה של הזרוע הצבאית מסייעת ללוחמים באמצעות ירי פגזים. מאוחר יותר בשעה 10:20 הודיעה, כי לפנות בוקר הסתננו לוחמי הזרוע הצבאית כדי לתגבר בכוח אדם ובציוד את הלוחמים שבשטח ישראל במספר מוקדים ובהם מוצב סופה, קיבוץ סופה, חולית ויתד בציר רפיח (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 8 באוקטובר 2023).
"זעם השמיים": כרוז שפורסם בעקבות סרטון על שיגור מספר כלי טיס מתאבדים בידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס (ערוץ הטלגרם של גדודי אלקסאם, 8 באוקטובר 2023).       קריקטורה שפורסמה (ערוץ הטלגרם של יחידת בני אלזוארי ברפיח, 8 באוקטובר 2023)
מימין: “זעם השמיים”: כרוז שפורסם בעקבות סרטון על שיגור מספר כלי טיס מתאבדים בידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס (ערוץ הטלגרם של גדודי אלקסאם, 8 באוקטובר 2023). משמאל: קריקטורה שפורסמה (ערוץ הטלגרם של יחידת בני אלזוארי ברפיח, 8 באוקטובר 2023)
נפגעים ישראלים
 • משרד הבריאות דיווח נכון לצוהרי 8 באוקטובר 2023 על 2,028 פצועים שפונו לבתי החולים. כמו כן דווח על למעלה מ- 600 הרוגים. בין ההרוגים קצינים וחיילי צה”ל שוטרים, אנשי מגן דוד אדום , לוחמי כיבוי אש ואזרחים. כמו כן דווח על כמה עשרות בני אדם (אזרחים וחיילים) שנחטפו ונמצאים בידי פעילי חמאס בשטח רצועת עזה.
 • אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, ציין כי בידיהם עשרות קצינים וחיילים שבויים, שנמצאים במקומות בטוחים ובמנהרות ברצועה (ערוץ הטלגרם של אבו עבידה, 7 באוקטובר 2023). בתגובה לדברי ראש הממשלה אמר, כי נתניהו דיבר על עשרות חטופים, אך מספר החטופים הישראלים גדול פי כמה (ערוץ הטלגרם של חמאס; אלג’זירה.נט, 8 באוקטובר 2023). צלאח אלעארורי סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, ציין, כי בידי הארגון נמצאים קצינים בצה”ל וכי השבויים שבידיהם יאפשרו את שחרורם של כלל האסירים הפלסטינים מבתי הכלא בישראל (שהאב, 7 באוקטובר 2023).
תגובת צה”ל
 • בצה”ל הכריזו על כוננות מלחמה. מספר שעות לאחר תחילת המערכה החלו כלי טיס של צה”ל לבצע תקיפות מאסיביות נגד יעדים ברצועת עזה. נכון ל-8 באוקטובר 2023 בשעות הבוקר הותקפו למעלה מ-500 מטרות ברחבי הרצועה ובכלל זה מטרות צבאיות וסמלי שלטון. בין היעדים שהותקפו (דובר צה”ל, 7 , 8 באוקטובר 2023):
  • מתחמים ומפקדות צבאיות ומבצעיות של חמאס ביניהן מפקדה של פעילי המערך הרקטי ומפקדה מבצעית ששימשה את הג’יהאד האסלאמי בפלסטין.
  • עמדות שיגור רקטות וחוליות ירי רקטות.
  • חוליות מחבלים שניסו לחדור לשטח ישראל.
  • תשתיות מבצעיות שמוקמו במסגדים.
  • בתי פעילים בכירי חמאס ביניהם יחיא אלסנואר, פתחי חמאד, סאמח סראג’, ע’אזי חמד, צלאח אלברדויל, מחמוד אלזהאר, נזאר עוצ’אללה, אבו אנס אלג’נדור, מפקד החטיבה הצפונית של חמאס, ועוד.
  • מבנים רבי קומות בהם מוקמו משרדים של יחידות ומערכים של חמאס ביניהם מטה המודיעין, מטה הייצור, מנגנון הביטחון הכללי, משרדים של בכירים בהנהגה ועוד.
  • סניפי בנקים המשמשים למימון טרור.
תקיפת פעילי חמאס סמוך לגדר הביטחון. חמאס (אתר צה"ל, 8 באוקטובר 2023)      תקיפת בנייני רבי קומות בהם מפקדות ומשרדים של חמאס (אתר צה"ל, 8 באוקטובר 2023)
מימין: תקיפת פעילי חמאס סמוך לגדר הביטחון. משמאל: תקיפת בנייני רבי קומות בהם מפקדות ומשרדים של חמאס (אתר צה”ל, 8 באוקטובר 2023)
תקיפת בניין אלעכלוכ בשכונת נצר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 8 באוקטובר 2023).      תקיפת סניף הבנק הלאומי האסלאמי של חמאס בשכונת נצר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 8 באוקטובר 2023)
מימין: תקיפת בניין אלעכלוכ בשכונת נצר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 8 באוקטובר 2023). משמאל: תקיפת סניף הבנק הלאומי האסלאמי של חמאס בשכונת נצר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 8 באוקטובר 2023)
תקיפת בניין פלסטין בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023).     תקיפת חיל האוויר במערב העיר עזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 7 באוקטובר 2023)
מימין: תקיפת בניין פלסטין בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 7 באוקטובר 2023). משמאל: תקיפת חיל האוויר במערב העיר עזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 7 באוקטובר 2023)
 • בישראל החליטו לנתק את אספקת החשמל לרצועת עזה. חברת החשמל בעזה הודיעה כי הגרעון באספקת החשמל עומד על 80% בעקבות “תקלה בקווים ישראליים” (מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 8 באוקטובר 2023).
 • משרד הבריאות ברצועת עזה דיווח, נכון לבוקר 8 באוקטובר 2023 ב-10:30, על 313 הרוגים ו-1,990 פצועים כתוצאה מתקיפות צה”ל. לדברי המשרד, בתי החולים ברצועה פועלים במתכונת חירום, הניתוחים המתוכננים בוטלו והופסקה פעילות מרפאות החוץ. המשרד קרא לארגונים בינלאומיים לפעול לאספקת ציוד רפואי נדרש בשל המצב (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 7 באוקטובר 2023). כמו כן דווח שאונר”א פתחה את בתי הספר שלה ברצועה לקליטת תושבים שבתיהם נהרסו. ודווח על כ-23 אלף תושבים שכבר הגיעו לשהות בהם (אלג’זירה נט, 8 באוקטובר 2023).
 תושבי רצועת מעזה תופסים מחסה בבתי ספר של אונר"א (ופא, 8 באוקטובר 2023)    תושבי רצועת מעזה תופסים מחסה בבתי ספר של אונר"א (ופא, 8 באוקטובר 2023)
תושבי רצועת מעזה תופסים מחסה בבתי ספר של אונר”א (ופא, 8 באוקטובר 2023)
חמאס
 • נראה שמבצע “סופת אלאקצא” (טופאן אלאקצא) תוכנן על ידי הזרוע הצבאית של חמאס כבר זמן רב, אולם רק מעטים היו בסוד העניינים. המסר שהמבצע נועד להעביר הוא שוב אחדות הזירות ועל פי הצהרות ראשי חמאס הוא בוצע בעיקר על רקע עליית יהודים להר הבית. גם פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין הצטרפו ללחימה אולם המובילה במערכה היא חמאס. דוברי חמאס ניסו לגייס לפעילות גם את הפלסטינים ביהודה שומרון וירושלים, את ערביי ישראל, את חזבאללה ואף את מדינות ערב.
 • מחמד אלצ’יף, מפקד גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, שהכריז במסר קולי, ששודר בערוץ אלאקצא, על תחילת המבצע, ציין כי במכה הראשונה שוגרו יותר מ-5,000 רקטות ופגזים לעבר ישראל. לדבריו, ישראל תקפה את המראבטאת (שומרי מסגד אלאקצא) וחיללה את מסגד אלאקצא למרות אזהרות שקיבלה בעבר מחמאס. עוד ציין כי בכל יום נמשכות ההפרות בשטחי יהודה ושומרון וכי ישראל ביצעה מאות “מעשי טבח נגד אזרחים”. אלצ’יף גם הכריז על סיום התיאום הביטחוני עם ישראל (למרות שהרשות הפלסטינית היא האחראית לכך), וקרא להתגייסות כללית לפלסטינים בירושלים ושל ערביי ישראל כמו גם ל”אחים” בלבנון, בעראק, סוריה ותימן (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023; צפא, 7 באוקטובר 2023).

נאום מחמד אלצ'יף (צפא, 7 באוקטובר 2023)
נאום מחמד אלצ’יף (צפא, 7 באוקטובר 2023)

 • אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, הכריז במסר קולי ששודר בערוץ אלאקצא, כי הפעולות בשטח מתנהלות כמתוכנן בכל הצירים, וכי תוצאות המערכה עדיין אינן ידועות לישראל ועל כן היא תהיה המומה “כשתתעורר מההלם”. הוא קרא לפלסטינים ביהודה, שומרון וירושלים ולערביי ישראל לצאת להשתתף ב”סופת אלאקצא”, שהחלה בתגובה לזעקות המראבטון במסגד אלאקצא (אתר גדודי אלאקצא, 7 באוקטובר 2023; דניא אלוטן, 7 באוקטובר 2023).
 • צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, שהינו ככל הנראה הוא אחד ממתכנני התקיפה, אמר כי התקיפה בוצעה על רקע הניסיונות לטמא את מסגד אלאקצא. בנוסף, ציין שהיו בידיהם ידיעות על כך, שצה”ל התכונן לבצע תקיפה נגד רצועת עזה ויהודה ושומרון מיד לאחר החגים וכי על רקע זה הם התכוננו להגנה על הפלסטינים. אלעארורי ניסה גם הוא לגייס את הפלסטינים ביהודה ושומרון ופנה אליהם בקריאה להשתתף באופן פעיל במערכת ולהסלים את פעילותם נגד צה”ל והמתיישבים היהודים (שהאב, 7 באוקטובר 2023). עוד הוסיף כי להתנגדות יש תוכנית להמשך המערכה וכי יש בידיהם מספיק שבויים חיים ומתים כדי לשחרר את כל אסירי החמאס הנמצאים בישראל (רשת אלאקצא, 7 באוקטובר).
 • אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, פרסם ממקום מושבו בקטר, הודעה לעיתונות שבה ציין ש”ההתנגדות הפלסטינית” מנהלת מערכה שכותרתה היא מסגד אלאקצא, המקומות הקדושים והאסירים. הוא פירט שהסיבות המרכזיות למערכה הן “התוקפנות הציונית הפושעת” נגד מסגד אלאקצא, שהגיעה לשיאה בימים האחרונים. כוונת ישראל להפתיע אותם ולהסלים את התוקפנות נגד רצועת עזה; המשך התוקפנות הבלתי פוסקת ביהודה ושומרון; פעולות ההרג והרצח בקרב ערביי ישראל; מעצר אסירים פלסטינים במשך עשרות שנים, והתנערות מההסכמות לאחר שישראל עצרה מחדש את משוחררי “עסקת שליט”. הוא גם ציין שהמערכה שהחלה ברצועת עזה ותתפשט לשטחי יהודה ושומרון ואף מחוצה להם, לכל מקום בו מצויים פלסטינים. בהמשך נשא הניה נאום שבו אמר כי היו להם ארבעה אסירים, וכי ישראל סירבה להיענות למתווכים לשחררם גם לאחר ש”בהתנגדות” אמרו יותר מפעם אחת שהמחיר יעלה, ועכשיו בידי גדודי אלקסאם ו”ההתנגדות” אסירים רבים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023).
הנהגת חמאס, ובראשה הניה ואלעארורי, חוגגת את המבצע בתפילת תודה לאללה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023)
הנהגת חמאס, ובראשה הניה ואלעארורי, חוגגת את המבצע בתפילת תודה לאללה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023)
יהודה, שומרון והרשות פלסטינית
 • עד כה לא צלחו מאמצי חמאס לרתום את הפעילים ביהודה ושומרון להצטרף לפעילות. יחד עם זאת ברחבי יהודה ושומרון נראו ביטויי שמחה רבים על האירועים שכללו צעדות תמיכה של פעילים חמושים, חלוקת מיני מתיקה לעוברים והשבים וקריאות עידוד להמשך הלחימה. חלק מההפגנות התפתחו לכדי עימותים אלימים עם כוחות ביטחון ישראלים. דווח על חמישה הרוגים פלסטינים (מען, 8 באוקטובר 2023). בעקבות האירועים, הוכרזה שביתה כללית ברחבי יהודה ושומרון (מען, באוקטובר 2023).
פעילי "גוב האריות" מחלקים ממתקים בשכם (חשבון הטוויטר "פלסטין פוסט", 7 באוקטובר 2023).      תהלוכת הזהות במרכז ראמאללה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 7 באוקטובר 2023)
מימין: פעילי “גוב האריות” מחלקים ממתקים בשכם (חשבון הטוויטר “פלסטין פוסט”, 7 באוקטובר 2023). משמאל: תהלוכת הזהות במרכז ראמאללה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 7 באוקטובר 2023)
גילויי שמחה במחנה הפליטים ג'נין (חשבון הטוויטר של @fouadkhreiss, 7 באוקטובר 2023)
גילויי שמחה במחנה הפליטים ג’נין (חשבון הטוויטר של @fouadkhreiss, 7 באוקטובר 2023)
 • ממשלת הרשות הפלסטינית הטילה את האחריות על ישראל והיא פועלת במישור הדיפלומטי. אבו מאזן קיבל שיחת טלפון מאנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, בה הדגיש אבו מאזן, כי הסיבה העיקרית להסלמה היא היעדר אופק מדיני ושלילת זכויות הפלסטינים. הוא קרא לעצור את ההסלמה הישראלית המתמשכת נגד הפלסטינים ואת התוקפנות נגד אתרים מקודשים לאסלאם ולנצרות, במיוחד במסגד אלאקצא, וציין כי העם הפלסטיני התריע מראש מפני תגובתו. בלינקן מצדו הדגיש כי ארה”ב פועלת יחד עם כל הצדדים כדי לעצור את ההסלמה (ופא, 7 באוקטובר 2023). שיחה נוספת ערך אבו מאזן עם עמנואל מקרון נשיא צרפת (חשבון הטוויטר של עמנואל מקרון, 7 באוקטובר 2023; elasemawelnas.com, 8 באוקטובר 2023).
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, שוחח בטלפון עם ג’וזף בורל, נשיא מועצת האיחוד האירופי ושר החוץ שלה. בשיחה הדגיש אשתיה, כי יש צורך בפתרונות מדיניים ולא ביטחוניים לסוגיה הפלסטינית ויש להגן על הפלסטינים מפני “הפשעים שמבצעים חיילי הכיבוש ומתנחליו”. לדבריו, ישראל נושאת במלוא האחריות למתרחש, וזכותם של הפלסטינים להגן על עצמם. עוד ציין, כי מה שקורה היום הוא תוצאה טבעית של יהירות הכוח והתעקשותה של ישראל לבצע פשעים נוראיים נגדם (ופא, 7 באוקטובר 2023).
 • הרשות הפלסטינית הגישה בקשה לליגה הערבית לקיים בהקדם דיון חירום בדרג שרי חוץ כדי לעצור את “ההסלמה הישראלית” ברצועת עזה וכדי להעניק הגנה לפלסטינים (אלקדס, 8 באוקטובר 2023).
 • במקביל פועלים ברשות לסייע לרצועת עזה. מחמד אשתיה דיווח, כי בהוראת אבו מאזן הוא הנחה את משרדי הרשות להגיש את כל הסיוע הדרוש לתושבי רצועת עזה (ופא, 7 באוקטובר 2023).
הזירה הצפונית
 • בתגובה למתרחש ברצועת עזה ב-7 באוקטובר 2023 מספר פעילי חיזבאללה התקרבו לגדר סמוך למטולה כשהם רכובים על אופנועים. וירו באוויר. כוחות צה”ל ביצעו ירי הרחקה לעברם והם התרחקו. ב-8 באוקטובר 2023 בוצע ירי של מספר פצצות מרגמה לעבר הר דב. שלא כאירועי ירי קודמים מלבנון, חזבאללה קיבל אחריות לביצוע הירי. בהודעה שפורסמה בערוץ הטלגרם של יחידת ההסברה הצבאית של הארגון צוין כי בדרך לשחרור מה שנותר משטחי לבנון, וכאות הזדהות עם ההתנגדות הפלסטינית, תקפו צוותים על-שם השהיד חאג’ עמאד מע’ניה שלושה מוצבים ישראלים באזור חוות שבעא באמצעות ירי ארטילרי וטילי נ”ט (ערוץ הטלגרם של יחידת ההסברה הצבאית, 8 באוקטובר 2023).
 • בתגובה ביצע צה”ל ירי ארטילרי לעבר האזור בו בוצע הירי מלבנון. כלי טיס ירה לעבר תשתיות חזבאללה במרחב הר דב )דובר צה”ל, 8 באוקטובר 2023). דווח על שני תושבי כפר שובא נפצעו מהירי (אלנשרה, 8 באוקטובר 2023). דווח כי בין המטרות שתקף צה”ל היה אוהל שהקים חזבאללה באזור הר דב אשר נהרס. מאוחר יותר דווח כי האוהל הוקם מחדש (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 8 באוקטובר 2023).
תקיפת צה"ל במרחב הר דב (אתר צה"ל, 8 באוקטובר 2023)     תקיפת צה"ל במרחב הר דב (אתר צה"ל, 8 באוקטובר 2023)
תקיפת צה”ל במרחב הר דב (אתר צה”ל, 8 באוקטובר 2023)
 • כוחות יוניפי”ל פרסמו בתגובה לאירועים הודעה, בה מסרו כי הם עקבו אחר התקיפות נגד המוצבים הישראליים ואחר תגובת ישראל וכי הכוחות מקיימים מגעים עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי להכיל את המצב ולהימנע מהסלמה באזור (אלנשרה, 8 באוקטובר 2023).
פיגוע במצרים
 • במקביל לאירועים בדרום ישראל דווח מקור ביטחוני במצרים, כי שוטר שהוצב באזור מנשיה באלכסנדריה ירה באקראי מכלי נשקו האישי לעבר קבוצת תיירים ישראלית שביקרה באזור. כתוצאה מהירי נהרגו שני תיירים ישראלים ומצרי נוסף . עוד נמסר שהיורה נתפס (אלמצרי אליום, 8 באוקטובר 2023). יתכן והפגוע בוצע בהשראת האירועים בדרום ישראל.
הזירה הערבית
 • פעילות צה”ל ברצועה זכתה לגינויים רבים במישור האזורי והבין ערב ובראשם קטר שדרשה לעצור את ההפרות של ישראל.
איראן
 • גנרל מוחמד באקרי, רמטכ”ל צבא איראן, אמר, כי “סופת אלאקצא” הפכה את הסיוט של קריסת ישראל למציאות וודאית עבור מנהיגיה. הוא גם ציין ששום מאמצים “מגוחכים” של נורמליזציה לא יוכלו להאט את תהליך השקיעה והקריסה של ישראל (“קורי עכביש אלו”- ביטוי בו מרבה להשתמש מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה) (תסנים, 8 באוקטובר 2023).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח בטלפון עם מקבילו התורכי, האכאן פידאן. עבדאללהיאן טען כי פעולת “ההתנגדות” הייתה ספונטנית כתוצאה מ”הפשעים המתמשכים” של ישראל נגד פלסטין. הוא הדגיש את הצורך בסולידריות ובאחדות המדינות האסלאמיות בתמיכה בירושלים ובעם הפלסטיני “העשוק” (אירנא, 8 באוקטובר 2023).

עלי שמח’אני, יועצו המדיני של מנהיג המהפכה וחבר המועצה לקביעת האינטרסים, פרסם הודעת תמיכה במערכה נגד ישראל בציינו כי מבצע “מבול אלאקצא” הוא דוגמא להגנה לגיטימית נגד “המשטר הפלילי של הכיבוש.” הפוסט בטוויטר פורסם גם בעברית, ברוסית, באנגלית ובערבית (חשבון טוויטר של עלי שמח’אני 8 באוקטובר 2023).

הודעת עלי שמח'אני (חשבון טוויטר של עלי שמח'אני, 8 באוקטובר 2023)
הודעת עלי שמח’אני (חשבון טוויטר של עלי שמח’אני, 8 באוקטובר 2023)
סעודיה
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, שוחח עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, ודן עמו בהתפתחויות. משרד החוץ הסעודי מסר כי השר ציין כי יש לפעול לעצירת ההסלמה באופן מידי והדגיש כי סעודיה מגנה כל פגיעה בחפים מפשע בכל צורה. הוא גם הדגיש את כי על שני הצדדים לכבד את החוק הבינלאומי ההומניטארי (אלערביה, 7 באוקטובר 2023).
מצרים
 • דווח כי נשיא מצרים, עבד אלפתאח אלסיסי, עוקב אחר האירועים מהמרכז האסטרטגי לניהול משברים במצרים וכי הוא קרא להגברת המאמצים להכלת האירועים ולמניעת הסלמה נוספת בין הצדדים (Extra News, 7 באוקטובר 2023).
נשיא מצרים עוקב אחר האירועים בעזה ובעוטף (Extra News, 7 באוקטובר 2023)
נשיא מצרים עוקב אחר האירועים בעזה ובעוטף (Extra News, 7 באוקטובר 2023)
תורכיה
 • נשיא תורכיה, רג’פ טאיפ ארדואן, קרא לישראל ולפלסטינים למנוע הסלמה ולנהוג בהגיון ולא באופן אימפולסיבי שעלול להעלות את רמת המתיחות (NEWS9, 7 באוקטובר 2023).
הפגנות תמיכה
 • במספר ערים התקיימו עצרות והפגנות תמיכה והזדהות עם רצועת עזה ביניהם בעיר כרכ בירדן (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 8 באוקטובר 2023); ברבאט, בירת מרוקו (אנטוליה, 8 באוקטובר 2023); בעיר בצרה בעיראק שם התקיימה הפגנת תמיכה מצומצמת שארגנו אנשי גדודי חזבאללה, המיליציה הפרו-איראנית (אלסומריה, 7 באוקטובר 2023).
ביטויי שמחה בעיר כרכ (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 8 באוקטובר 2023).     הפגנת התמיכה בבצרה (אלסומריה, 7 באוקטובר 2023)
מימין: ביטויי שמחה בעיר כרכ (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 8 באוקטובר 2023). משמאל: הפגנת התמיכה בבצרה (אלסומריה, 7 באוקטובר 2023)
מדינות המערב
פעילות האו”ם
 • דובר מזכ”ל האו”ם, סטפן דוג’ריק (Stéphane Dujarric), ציין כי מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרס (António Guterres ), מגנה בצורה החריפה ביותר את התקפת חמאס נגד הערים הישראליות (אתר האו”ם, 7 באוקטובר 2023). ב-8 באוקטובר 2023 בשעה 22:00 מתוכננת להתכנס מועצת הביטחון של האו”ם לדיון באירועים בעזה (Times of Israel, 7 באוקטובר 2023).
ארצות-הברית
 • בדברים שנשא נשיא ארצות-הברית, ג’ו ביידן, בפני התקשורת הוא הביע תמיכה בישראל והדגיש כי “לישראל הזכות להגן על עצמה ואזרחיה באופן מלא” וציין, כי אין הצדקה לטרור. לדבריו, ארה”ב עומדת לצידה של ישראל והיא תעשה הכול כדי שישראל תוכל להגן על עצמה. הוא גם שלח מסר למדינות האזור לפיו זה לא הרגע לנצל את המצב (il.usembassy.gov, 7 באוקטובר 2023).
בריטניה
 • שר החוץ הבריטי, ג’יימס קליבלי (James Cleverly), גינה בחריפות את מתקפת הטרור של חמאס שכללו רצח, חטיפה וירי אלפי רקטות בציינו כי הם מכירים בזכותה של ישראל להגנה עצמית (סקאי ניוז, 7 באוקטובר 2023).
צרפת
 • נשיא צרפת, עמנואל מקרון (Emmanuel Macron), שוחח עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ועם נשיא המדינה, יצחק הרצוג, והביע את תמיכתו בישראל. הוא גם ציין בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מגנה את ההתקפות שיצאו מעזה נגד ישראל חייליה ותושביה וכי צרפת מביעה סולידאריות עם ישראל ועם הישראלים. היא מחויבת לביטחונם ולזכותם להגן על עצמם. מקרון גם שוחח עם נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון (חשבון הטוויטר של עמנואל מקרון, 7 באוקטובר 2023; elasemawelnas.com, 8 באוקטובר 2023).
גרמניה
 • קנצלר גרמניה, אולפה שולץ (Olaf Scholz), ציין כי “גרמניה ניצבת לצד ישראל ומגנה תקיפות אלה” (deutschland.de, 7 באוקטובר 2023).
קנדה
 • ראש ממשלת קנדה, ג’סטין טרודו (Justin Trudeau), ציין בחשבון הטוויטר שלו כי קנדה מגנה בחריפות את מתקפת הטרור נגד ישראל בציינו שקנדה עומדת לצד ישראל ותומכת באופן מלא בזכותה להגן על עצמה (חשבון הטוויטר של ג’סטין טרודו, 7 באוקטובר 2023).