“חרבות ברזל” המערכה בדרום ישראל (תמונת מצב נכון ל-10 באוקטובר 2023, 13:00)

תקיפת מפקדות מבצעיות של חמאס והג'אהד האסלאמי בפלסטין (אתר צה

תקיפת מפקדות מבצעיות של חמאס והג'אהד האסלאמי בפלסטין (אתר צה"ל, 10 באוקטובר 2023)

תמונות מיישובי עוטף עזה לאחר מתקפת הטרור של חמאס (חשבון הטוויטר של QUDSN, 10 באוקטובר 2023)

תמונות מיישובי עוטף עזה לאחר מתקפת הטרור של חמאס (חשבון הטוויטר של QUDSN, 10 באוקטובר 2023)

תוצאות תקיפת בניין של חברת התקשורת הפלסטינית PALTEL בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 10 באוקטובר 2023)

תוצאות תקיפת בניין של חברת התקשורת הפלסטינית PALTEL בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 10 באוקטובר 2023)

נאום של אבו חמזה. על המסך כתוב: התנגדותנו נמשכת; הפצצה כנגד הפצצה והרג על הרג (חשבון הטוויטר של ערוץ אלמיאדין, 9 באוקטובר 2023)

נאום של אבו חמזה. על המסך כתוב: התנגדותנו נמשכת; הפצצה כנגד הפצצה והרג על הרג (חשבון הטוויטר של ערוץ אלמיאדין, 9 באוקטובר 2023)

תהלוכה בשכם (אתר ערוץ אלג'זירה, 9 באוקטובר 2023)

תהלוכה בשכם (אתר ערוץ אלג'זירה, 9 באוקטובר 2023)

הפגנת תמיכה בעזה בג'נין (ערוץ ה-YOUTUBE של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)

הפגנת תמיכה בעזה בג'נין (ערוץ ה-YOUTUBE של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)

עיקרים
 • גזרה דרומית:
  לוחמי צה”ל המשיכו לנהל קרבות נגד מחבלים ביישובים ובמוצבים באזור עוטף עזה. מאוחר יותר הודיע דובר צה”ל כי הושגה שליטה מלאה על הגדר. כמו כן נמשכו התקיפות המאסיביות נגד רצועת עזה מהאוויר, הים והיבשה. במקביל, נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל אם כי בקצב נמוך יחסית. כתוצאה מהשיגורים נפגעו מספר בני אדם ונגרם נזק לרכוש.

 • עקב תקיפות צה”ל רבים מצאו מחסה בבתי הספר של אונר”א. גורמים בחמאס רומזים, כי יפגעו בשבויים הישראליים במידה וישראל תמשיך בתקיפות. חמאס גם ממשיכה לעודד את הפלסטינים ביהודה ושומרון ואת ערביי ישראל להצטרף למערכה והיא קראה לפעילות ממוקדת ביום שישי הקרוב. עלי ברכה, בכיר חמאס, מסר בראיון פרטים אודות מתקפת הטרור של חמאס וטען כי איראן וחזבאללה לא היו שותפים לביצועה. הוא גם ציין שברשות חמאס אמצעי לחימה ופעילים רבים וכי היא יכולה לעמוד במערכה ממושכת.
 • גזרה צפונית:
  בצפון ישראל עלתה המתיחות לאחר שחוליית מחבלים, פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין, חדרה לשטח ישראל. שני חברי חוליה נהרגו והשלישי חזר לשטח לבנון. בהתקלות נהרג קצין צה”ל וחמישה בני אדם נפצעו. בירי שביצע צה”ל בתגובה נהרגו מספר פעילי חזבאללה. הארגון שיגר בתגובה פצצות מרגמה לעבר שני בסיסי צה”ל בצפון ישראל. לדבריו, “כתגובה ראשונית”.
 • יהודה ושומרון: ברחבי יהודה ושמרון היו מספר פיגועים/ניסיונות לביצוע פיגועים. כמו כן התקיימו עצרות והפגנות תמיכה במערכה. שני פלסטינים נהרגו במהלך עימותים עם כוחות ביטחון ישראלים. בכירי הרשות ממשיכים בפעילות דיפלומטית ומאשימים את ישראל במצב.
 • הזירה הבינלאומית: ברחבי העולם נמשכים גילויי התמיכה והאהדה לישראל. כמו גם במספר מדינות ערביות. גורמי מיליציות בעיראק וארגוני ג’האד בסוריה הביעו תמיכה בחמאס.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל
 • פעילות קרקעית: לוחמי צה”ל המשיכו לנהל קרבות נגד מחבלים ביישובים ובמוצבים באזור עוטף עזה. מוקדי הלחימה היו כיסופים, נתיב העשרה ונחל עוז, בהם הושגה מחדש שליטה על היישובים והמוצבים. במקביל, סייעו הכוחות בפינוי אזרחים (דובר צה”ל, 10 באוקטובר 2023). כמו כן, ביצעו הכוחות ירי ארטילרי לעבר הרצועה (דובר צה”ל, 9, 10 באוקטובר 2023).
 • דובר צה”ל עדכן, כי הושגה שליטה מלאה על גדר הגבול לאורך הרצועה וכי ביממה האחרונה לא נכנס אף מחבל לשטח ישראל. צה”ל שולט על כל הפרצות בגדר בתצפית ובאש וכוחות הנדסה פועלים למקש את הפרצות. במקביל פועלים כוחות צה”ל לטיהור השטח לאור ההערכה שעדיין מצויים מחבלים בודדים שמסתתרים. עוד ציין הדובר כי בשלב זה לא אומת החשד לקיומן של מנהרות שחוצות לשטח ישראל (דובר צה”ל, 10 באוקטובר 2023).
 • פעילות אווירית: נמשכו ואף גברו התקיפות מהאוויר נגד יעדי טרור בעיקר של חמאס, ברצועת עזה. במהלך היממה האחרונה בוצעו למעלה מ-200 תקיפות בשכונת רימאל בעיר עזה ובח’אן יונס. בין היעדים שהותקפו (דובר צה”ל, 9, 10 באוקטובר 2023):
  • מבנה המשמש את פעילי חמאס לחקירות.
  • פיר מנהרה התקפית ותשתיות צבאיות .
  • מסגד בו מוקמה מפקדה מבצעית .
  • מחסני אמצעי לחימה.
  • בית של פעילי הג’יהאד האסלאמי בפלסטין בו שהו מחבלים רבים.
  • מסוק צה”ל תקף חוליית חמושים על הגדר באזור זיקים.
תקיפת מפקדות מבצעיות של חמאס והג'אהד האסלאמי בפלסטין (אתר צה"ל, 10 באוקטובר 2023)      תקיפת מפקדות מבצעיות של חמאס והג'אהד האסלאמי בפלסטין (אתר צה"ל, 10 באוקטובר 2023)
תקיפת מפקדות מבצעיות של חמאס והג’אהד האסלאמי בפלסטין (אתר צה”ל, 10 באוקטובר 2023)
חיסול חוליה באזור זיקים.       תקיפת מטרות טרור ברצועת עזה
 (אתר דובר צה"ל, 10 באוקטובר 2023)
מימין: חיסול חוליה באזור זיקים. משמאל: תקיפת מטרות טרור ברצועת עזה
(אתר דובר צה”ל, 10 באוקטובר 2023)
 • פעילות ימית: במקביל לתקיפות מהאוויר תקפו כוחות חיל הים מטרות חמאס ברצועת החוף של עזה. כמו כן פועלות ספינות חיל הים למנוע יציאה של ספינות מרצועת עזה לים.
 • הזרוע הצבאית של חמאס טענה כי שיגרה רקטות קרקע-אוויר מדגם “מתבר 3” על מטוסי F16 שטסו בשמי הים של רצועת עזה בטווח של 35 ק”מ (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של חמאס, 9 באוקטובר 2023).
 • דובר צה”ל דיווח כי נכון ל-10 באוקטובר 06:30 בוצעו 640 תקיפות נגד יעדי טרור על פי החלוקה הבאה: 492 תקיפות נגד המערך הרקטי, 95 תקיפות נגד מטרות הכוונת לחימה וטרור, 26 תקיפות נגד תשתיות צבאיות אסטרטגיות ו-27 תקיפות נגד מטרות תת קרקעיות (דובר צה”ל, 10 באוקטובר 2023).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות של הרשות הפלסטינית, טענה כי “ישראל תוקפת בכוונה בתי חולים ופוגעת בצוותים רפואיים”. היא קראה לקהילה הבינלאומית להתערב בצורה מידית כדי לבלום את “התוקפנות” נגד מרכזי טיפול, אמבולנסים וצוותי הצלה ברצועה שכן, מדובר בהפרה בוטה של החוק הבינלאומי (ופא, 9 באוקטובר 2023).
שיגור רקטות
 • במקביל, נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל אם כי במידה פחותה יחסית. רוב השיגורים במהלך היממה האחרונה היו לעבר יישובי עוטף עזה. שני מטחי רקטות במהלך היום שוגרו לטווחים ארוכים יותר:
  • בשעות הצהריים שוגר מטח לעבר גוש דן והשרון.
  • בשעות אחר הצהרים שוגר מטח כבד לעבר אזור ירושלים. נפילות אותרו בהר אדר, מבוא ביתר ואבו גוש. מספר בני אדם נפצעו ונגרם נזק למבנים ולרכוש.
שריפה שפרצה בעקבות נפילת רקטה על בית באשקלון
 (חשבון הטוויטר של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)
שריפה שפרצה בעקבות נפילת רקטה על בית באשקלון
(חשבון הטוויטר של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)
 • מאז תחילת המערכה שוגרו כ-4,900 רקטות לעבר ישראל. 2,800 מהם נפלו בשטחים פתוחים. 350 רקטות יורטו על ידי מערכת “כיפת ברזל”. זוהו 80 פגיעות ישירות.
נפגעים ישראלים
 • עד כה דווח על למעלה מ-900 הרוגים. משרד הבריאות דיווח על 2,900 פצועים המאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. כ-150 ישראלים מוחזקים ברצועת עזה בידי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין.
תמונות מיישובי עוטף עזה לאחר מתקפת הטרור של חמאס (חשבון הטוויטר של QUDSN, 10 באוקטובר 2023)     תמונות מיישובי עוטף עזה לאחר מתקפת הטרור של חמאס (חשבון הטוויטר של QUDSN, 10 באוקטובר 2023)
תמונות מיישובי עוטף עזה לאחר מתקפת הטרור של חמאס (חשבון הטוויטר של QUDSN, 10 באוקטובר 2023)
רצועת עזה
המצב ברצועה
 • אמצעי התקשורת הפלסטינים בעזה ממשיכים להבליט בדיווחיהם את ממדי ההרס ועוצמת תקיפות צה”ל ברצועה. הם מבליטים בעיקר את הפגיעה בילדים ומפרסמים תמונות של גופות וחילוצם מאתרים שהותקפו (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, חשבון הטוויטר של שהאב, 9, 10 באוקטובר 2023).
 שכונת אלרמאל בעזה לאחר תקיפות חיל האוויר במהלך הלילה (חשבון הטוויטר של שהאב, 10 באוקטובר 2023).     תוצאות תקיפת בניין של חברת התקשורת הפלסטינית PALTEL בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 10 באוקטובר 2023)
מימין: שכונת אלרמאל בעזה לאחר תקיפות חיל האוויר במהלך הלילה (חשבון הטוויטר של שהאב, 10 באוקטובר 2023). משמאל : תוצאות תקיפת בניין של חברת התקשורת הפלסטינית PALTEL בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 10 באוקטובר 2023)
 תקיפות חיל האוויר בשעות הערב בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 אוקטובר 2023).     תקיפת יעד בצפון רצועת עזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באוקטובר 2023)
מימין: תקיפות חיל האוויר בשעות הערב בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 אוקטובר 2023). משמאל: תקיפת יעד בצפון רצועת עזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באוקטובר 2023)
 • אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, פרסם מסר מצולם בו איים כי אם ישראל דואגת לחיי חייליה, קציניה ומתנחליה שנמצאים בידיהם, עליה להפסיק לאלתר לתקוף בתים ולהרוג אנשים תמימים. ולא, איים, גורל החטופים יהיה כגורלו של רון ארד לפני יותר מארבעים שנה (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 10 באוקטובר 2023).
נאום של אבו חמזה. על המסך כתוב: התנגדותנו נמשכת; הפצצה כנגד הפצצה והרג על הרג
 (חשבון הטוויטר של ערוץ אלמיאדין, 9 באוקטובר 2023)
נאום של אבו חמזה. על המסך כתוב: התנגדותנו נמשכת; הפצצה כנגד הפצצה והרג על הרג
(חשבון הטוויטר של ערוץ אלמיאדין, 9 באוקטובר 2023)
 • משרד הבריאות ברשות הפלסטינית עדכן ב-10 באוקטובר 2023 ב-13:00 על 770 הרוגים ו -4,000 פצועים פלסטינים מאז תחילת הלחימה בעזה )מען, 10 באוקטובר 2023).
 • אונר”א עדכנה כי יותר מ-187 אלף איש נעקרו מבתיהם, ומתוכם לפחות 137 אלף איש מתגוררים בעשרות בתי ספר של הארגון. באונר”א ציינו שהמספרים צפויים לעלות בימים הקרובים. לטענתה, יכולת הקליטה שלה הגיעה ל-90% (ופא, 10 באוקטובר 2023). עוד נטען כי 18 מתקנים השייכים לאונר”א נפגעו מאז תחילת הלחימה .לדברי מזכ”ל האו”ם ,אנטוניו גוטרס (António Guterres), שני בתי ספר המנוהלים על ידי אונר”א, ששימשו מקלט למשפחות עקורים נפגעו (אתר האו”ם, 9 באוקטובר 2023).
 • רשות האנרגיה עדכנה, כי הדלק הזמין להפעלת תחנת הכוח בעזה יספיק עד יום שלישי הבא (17 באוקטובר 2023). עוד, ציינה, כי אם המצב הנוכחי יימשך, היא תיאלץ להשבית לחלוטין את תחנת הכוח מה שיכול להוביל ל”אסון הומניטרי”. היא קראה לקהילה הבינלאומית, ולארגוני זכויות אדם והומניטריים, להתערב באופן מיידי ובדחיפות, כדי לאלץ את ישראל לחדש את אספקת החשמל מישראל לעזה (אלבואבה 24, 10 באוקטובר 2023).
 • מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, הביע דאגה עמוקה מהודעת ישראל לפיה היא תטיל מצור מוחלט על רצועת עזה והדגיש כי המצב ההומניטרי בעזה היה חמור עוד לפני פעולות האיבה ועכשיו הוא רק יתדרדר . הוא קרא לכל הצדדים לאפשר לאו”ם גישה למתן סיוע הומניטרי דחוף לאזרחים פלסטינים ברצועת עזה (אתר האו”ם, 9 באוקטובר 2023).
 • אבו מאזן, שוחח בטלפון עם מזכ”ל האו”ם, וביקש ממנו להתערב באופן מיידי במצב הביטחוני בייחוד ברצועת עזה, שם מאיימת ישראל למנוע את כל הצרכים ההומניטריים מהאוכלוסייה. גוטרש השיב כי האו”ם עושה מאמצים לספק סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה ולנהל מגעים עם גורמים בינלאומיים כדי לעצור את ההסלמה (ופא, 9 באוקטובר 2023).
 • רשות המעברים עדכנה כי מעבר רפיח פועל באופן סדיר. דווח, כי כ-1,000 נוסעים צפויים לצאת מעזה (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 10 באוקטובר 2023). מאוחר יותר מסר איאד אלבזם, דובר משרד הפנים ברצועה, מסר כי הנהלת המעבר בצד המצרי הודיעה לפנות אותו לאלתר, בשל איומי תקיפה (צפא, 10 באוקטובר 2023). 
פעילות מעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 10 באוקטובר 2023)    פעילות מעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 10 באוקטובר 2023)
פעילות מעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 10 באוקטובר 2023)
 • בעקבות קריאת דובר צה”ל לאזרחים תושבי עזה להימלט למצרים עקב תקיפות צה”ל ברצועה, הזהירו “מקורות מצריים בכירים” מפני דחיקתם של פלסטינים לעבר הגבול עם מצרים ומקריאות ליציאה המונית מהרצועה. לדברי “המקורות” מטרת קריאות מסוכנות אלו היא לרוקן את הרצועה מתושביה ולחסל הסוגיה הפלסטינית, והדגישו כי “הריבונות המצרית אינה הפקר”. אחד “המקורות הבכירים” הטיל על ישראל את האחריות ליצירת מעברים הומניטריים להעברת סיוע לתושבי הרצועה (רשת אלקאהרה, 10 באוקטובר 2023).
חמאס
 • הלשכה המדינית של חמאס פרסמה הצהרה ובה מנתה מספר סיבות “המצדיקות את לחימתה במסגרת מבצע ‘מבול אלאקצא'”. לטענת התנועה, המבצע הוא זכות לגיטימית של הפלסטינים בהתבסס על כל החוקים הבינלאומיים וחוקי השריעה להגן על עצמם. סיבות נוספות שחמאס ציינה הן חילול המקומות הקדושים ובפרט מסגד אלאקצא, תוקפנות ישראל, הפרות המתנחלים וההתנחלויות, פשעי ישראל נגד האסירים והמלחמה שניהלה ישראל נגד הפלסטינים ביהודה ושומרון (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 באוקטובר 2023).
 • בחמאס ממשיכים בניסיונות לגייס את הפלסטינים למערכה. בהודעה שפרסמה חמאס היא קוראת לפלסטינים ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים, לערביי ישראל, לפלסטינים ש”בחוץ” ולאומה הערבית כולה להצטרף. בהודעה, נמסר כי יום שישי הקרוב (13 באוקטובר 2023 ) יהיה יום של התגייסות כללית בעולם הערבי והאסלאמי וסולידריות עם העם הפלסטיני ו”ההתנגדות” שלו, תחת השם “שישי מבול אלאקצא”. במקביל, קראה חמאס לצאת להפגנות ולהתעמת עם חיילי צה”ל (“צבא הכיבוש הפחדן”) בכל מקום. קריאה נוספת הופנתה לפלסטינים במחנות הפליטים ובתפוצות, לצעוד בהמוניהם לעבר גבולות ישראל (ערוץ הטלגרם של חמאס, 10 באוקטובר 2023).
 • במהלך היממה האחרונה פרסם אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, מספר הודעות. בהצהרה אחרונה ציין שחמאס לעולם לא תנהל משא ומתן תחת אש ועל ישראל “להתכונן לשלם את המחיר”. לדבריו, ההכרזות על מלחמה על הרצועה והרמיזות לכניסה קרקעית הן מגוחכות, שכן כיצד ישראל תלחם ברצועת עזה לאחר שחמאס הוציאה מכלל פעילות את אוגדת עזה. עוד ציין אבו עבידה כי חמאס ערוכה ללחימה ממושכת (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של חמאס, 9 באוקטובר 2023).
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי הם הודיעו לכל הגורמים שהיו עמם בקשר בנוגע לחטופים (“אסירי האויב”) בציינו שהסוגיה לא תיפתר לפני שתסתיים המלחמה, ורק במחיר שיספק את אותם. הניה הוסיף כי “‘מבול אלאקצא” היא מלחמה פלסטינית, אך הם מאמינים כי על כל בני העם והאומה ובראש ובראשונה “ההתנגדות”, להיכנס למלחמה זו. עוד ציין הניה כי ישראל תשלם מחיר יקר על ההרס והאכזריות שלה ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 10 באוקטובר 2023).
פרטים אודות מתקפת חמאס
 • עלי ברכה, שהיה נציג חמאס בלבנון ומשמש כעת כראש המחלקה לקשרים לאומיים של חמאס ב’חוץ’, האחראית על התיאום עם הארגונים פלסטיניים אחרים, חשף, כי המתקפה תוכננה על ידי כחצי תריסר מפקדי חמאס בכירים בעזה, וכי אפילו בעלי בריתה הקרובים ביותר של חמאס לא עודכנו מראש על מועד ביצועה אלא רק לאחר תחילת המתקפה. הוא הכחיש את הדיווחים לפיהם גורמי ביטחון איראנים סייעו בתכנון המתקפה או נתנו לה אישור בפגישה שנערכה בשבוע שעבר בבירות. יחד עם זאת ציין, כי בעלות ברית כמו איראן וחזבאללה יצטרפו למלחמה אם עזה תהיה נתונה למלחמת השמד.
 • הוא הודה שאיראן וחזבאללה סייעו לחמאס בעבר, אך אמר כי מאז מבצע “צוק איתן” ב-2014, חמאס מייצרת את הרקטות שלה ומאמנת את הלוחמים שלה בעצמה. ברכה גם הכחיש את ההשערות לפיהן המתקפה, שתוכננה במשך יותר משנה, נועדה לפגוע במאמצי ארה”ב לשכנע את סעודיה לנרמל את היחסים עם ישראל. לדבריו, המניעים למתקפה היו מגוון פעולות שנקטה “ממשלת הימין הקיצוני בישראל” בשנה האחרונה, ובכללם הביקורים הפרובוקטיביים בהר הבית והלחץ המוגבר על האסירים הפלסטינים. הוא גם אמר שחמאס מאמינה שלישראל יש תכוניות להתנקש בחיי מנהיגיה הבכירים.
 • עוד ציין ברכה כי אפילו חמאס הייתה בהלם מהיקף ההצלחה של המתקפה. הוא אמר כי הם ציפו שישראל תמנע או תגביל את מתקפת הפתע. הוא הוסיף כי הם הופתעו מהקריסה הגדולה, שכן הם תכננו להשיג כמה הישגים ולקחת שבויים כדי להחליף אותם. לדברי ברכה קרוב ל-2,000 לוחמי חמאס השתתפו בלחימה האחרונה, מתוך צבא של 40,000 פעילים. לדבריו חמאס מוכנה להילחם מלחמה ארוכה נגד ישראל, וברשותה ארסנל רקטות המספיק לחודשים. לדבריו, הם התכוננו היטב לכל תרחישי המלחמה הזו כולל תרחיש של מלחמה ממושכת.
 • עוד ציין ברכה שחמאס תשתמש בעשרות הישראלים שחטפה כדי להבטיח את שחרורם של כל הערבים העצורים בבתי הכלא הישראליים ואף כמה פלסטינים שנכלאו בארה”ב באשמת מימון חמאס (AP, 10 באוקטובר 2023; the Guardian, 10 באוקטובר 2023).
הזירה הצפונית
 • גם באזור הצפון עלתה המתיחות ביממה האחרונה. להלן מהלך האירועים (דובר צה”ל, 9, 10 באוקטובר 2023).
 • ב-9 באוקטובר 2023 בשעות אחר הצהרים עלה חשש לחדירת מחבלים מגבול לבנון בגליל המערבי. תושבי האזור התבקשו שלא לצאת מבתיהם. מאוחר יותר זוהו מספר מחבלים שחצו את הגבול לשטח ישראל. לוחמי צה”ל, מסוק קרב וכלי טיס הגיעו למקום וניהלו איתם חילופי אש, שני מחבלים נהרגו ומחבל נוסף מהם נמלט חזרה לשטח לבנון. בזמן חילופי האש, ירה כלי טיס של צה”ל לעבר שתי עמדות תצפית של חיזבאללה ועמדה המשמשת את כוחות הארגון בחירום. במקביל , בוצע ירי ארטילרי במרחב. בהתקלות עם המחבלים נהרג קצין צה”ל וחמישה לוחמים נפצעו (דובר צה”ל, 9, 10 באוקטובר 2023).
 • הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבלה אחריות על שיגור החוליה (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 9 באוקטובר 2023). השניים היו תושבי מחנות הפליטים בלבנון.
שני פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין שנהרגו בהתקלות בצפון
 (אתר הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי, 9 באוקטובר 2023)
שני פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין שנהרגו בהתקלות בצפון
(אתר הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי, 9 באוקטובר 2023)
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי והאחראי על מחלקת ההסברה, אמר כי “פיגוע הגבורה” שבוצע על ידי הזרוע הצבאית מלבנון היה במסגרת מבצע “סופת אלאקצא” (פאלטודיי, 10 באוקטובר 2023). יצוין, כי הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי הכריזה, בעצרת שנערכה ב-6 באוקטובר 2023 לציון 36 שנה להקמת הארגון על הקמתם של גדודים חדשים ובהם הגדוד על שם המפקד מחמוד אלמג’ד’וב בזירה הלבנונית, והגדוד על שם המפקד עלי אלאסוד בזירה הסורית (אתר alqudsnews, 6 באוקטובר 2023).
 • בתגובה לכניסת החוליה לשטח ישראל, ביצעו כוחות צה”ל ירי ארטילרי לעבר מספר עיירות וכפרים בדרום לבנון. דווח על מספר הרוגים בקרב פעילי חזבאללה (חזבאללה דיווח על שלושה אולם היו גם שדיווחו על שבעה).
 • כמענה לירי הארטילרי, ב-9 באוקטובר 2023 בסביבות תשע בערב זוהו מספר שיגורי פצצות מרגמה משטח לבנון לעבר בסיסי צה”ל בישראל. לא היו נפגעים. בתגובה לשיגורים ביצעו כוחות צה”ל ירי ארטילרי לעבר מוצבי חזבאללה בדרום לבנון.
 • חזבאללה פרסם הודעה בה ציין שלאחר ששלושה מלוחמי הארגון נהרגו מתקיפות ישראליות בלבנון, הגיב הארגון באופן ראשוני ותקף את הבסיסים בירנית ואביבים, באמצעות טילים מונחים ופצצות מרגמה שפגעו בהם באופן ישיר(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 9 באוקטובר 2023). בחזבאללה גם ציינו שהשמועות על מספר הרוגים גדול יותר אינן נכונות (אלמנאר, 9 באוקטובר 2023).
 • במאמר שכתב אבראהים אלאמין, המקורב לחסן נצראללה, הוא התייחס למתיחות בדרום לבנון ואמר כי יוזמת ישראל לתקוף מוצבים ידועים של חזבאללה בגבול משקפת את המתיחות שבה שרויה ישראל ומהווה מסר ברור מצידה לכך שחזבאללה נושא אחריות ישירה על כל פעולה שמכוונת נגדה משטחי לבנון. בנוגע להודעת חזבאללה לפיה תקיפת הבסיסים בירנית ואביבים היא רק “תגובה ראשונית” על הרג פעילי הארגון ציין, כי חזבאללה צפוי לפעול בהתאם למשוואת הסימטריה שמחייבת את הארגון לבצע פעולה צבאית שתוביל למותם של שלושה חיילים ישראלים לפחות, ותגובת ישראל על כך עלולה להוביל לעימות נרחב יותר. בהקשר למלחמה ברצועת עזה הוא חשף כי הנהגת חמאס ברצועה הודיעה לגורמי “ההתנגדות” מחוץ לרצועה כי יכולותיה הרקטיות מסוגלות להתמודד עם ישראל לאורך זמן רב וכי היא ערוכה למלחמה קרקעית נרחבת. (אלאח’באר, 10 באוקטובר 2023).
יוניפי”ל
 • כוחות יוניפי”ל דיווחו על פיצוצים באזור אלבוסתאן בדרום-מערב לבנון. דווח כי ארולדו לאזארו, מפקד הכוח, עומד בקשר עם כל הגורמים המעורבים וקורא להם לנהוג באיפוק ולהיעזר במנגנוני התיאום והקישור של יוניפי”ל כדי למנוע הסלמה נוספת ואובדן חיים ( חשבון טוויטר של יוניפי”ל, 9 באוקטובר 2023).
ראש ממשלת לבנון נפגש עם מפקד צבא לבנון

 • על רקע האירועים, נפגש נגי’ב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, עם ג’וזף עון, מפקד צבא לבנון, ודן עימו בהתפתחויות ( חשבון טוויטר של לשכת ראשות הממשלה, 10 אוקטובר 2023).     
יהודה, שומרון והרשות פלסטינית
אירועים
 • משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על שני פלסטינים שנהרגו מירי כוחות צה”ל במהלך עימותים על רקע תקיפות ישראל בעזה. האחד נהרג בבית אמר והשני במחנה הפליטים אלערוב (צפונית לחברון). מניין ההרוגים ביהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה בעזה עומד על 18 (מען, 10 באוקטובר 2023).
  • במקביל בוצעו מספר פיגועים /ניסיונות לביצוע פיגועים. להלן אירועים בולטים :
  • ב-9 באוקטובר 2023, בשעות הערב, דווח על ירי סמוך למעבר ג’למה (צפונית לג’נין). קליע פגע בקסדה של חיילת צה”ל, שהייתה בסיור מבצעי באזור (תקשורת ישראלית, 9 באוקטובר 2023). גדוד ג’נין קיבל אחריות לביצוע הירי. לדבריהם, בתגובה לתקיפות צה”ל בעזה (ערוץ הטלגרם של גדוד ג’נין, 9 באוקטובר 2023).
  • ב-10 באוקטובר 2023, בשעות הלילה, דווח על ירי מכלי רכב חולף לעבר הישוב טנא עומרים (דרומית-מערבית לחברון). לא דווח על נפגעים, כוח צה”ל הגיב בירי לעבר הרכב וערך סריקות באזור (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 באוקטובר 2023).
  • ב-9 באוקטובר 2023, דווח על ירי והשלכת מטען לעבר כוחות צה”ל סמוך לבית אל (צפונית לראמאללה). לא היו נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוקטובר 2023).
  • ב-9 באוקטובר 2023, בשעות הבוקר, התפוצץ רחפן נפץ מעל חוות שדה אפרים (צפונית לסלפית). לא היו נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוקטובר 2023).
הפגנות תמיכה
 • בשכם נערכה תהלוכת תמיכה בעזה. המשתתפים קראו קריאות תמיכה בעזה ובהתנגדות, בעיקר בזרוע הצבאית של חמאס. דלאל סלאמה, חברת הוועד המרכזי של פתח, אמרה בנאום שנשאה בכיכר אלשהדאא’ בשכם, כי תושבי עזה לא יהיו לבד, וכי ההתנגדות בעזה, שביצעה את מבצע הגבורה, הצליחה להכניס את ישראל לעין הסערה כך שהיא זו שחוששת על עצמה ועל המדיניות שלה. היא קראה לכל הפלסטינים להתאחד כדי להתעמת עם ישראל. מחמד חמדאן, מזכיר סניף פתח במחוז שכם, אמר כי הם הנחו את פעילי התנועה ותומכיה להתעמת עם כוחות צה”ל, אשר לדבריו, “הוא מיתוס והתברר שהוא עשוי מקרטון שיש לשרוף ולחסל” (אתר ערוץ אלג’זירה, 9 באוקטובר 2023).
תהלוכה בשכם (אתר ערוץ אלג'זירה, 9 באוקטובר 2023)     דלאל סלאמה נואמת (אתר ערוץ אלג'זירה, 9 באוקטובר 2023)
מימין: תהלוכה בשכם; משמאל: דלאל סלאמה נואמת (אתר ערוץ אלג’זירה, 9 באוקטובר 2023)
 • ב-9 באוקטובר 2023 נערכה בשכם תהלוכת תמיכה נוספת, כהענות לקריאת התארגנות “גוב האריות”. התהלוכה עברה בכיכר אלשהדאא’ והמשיכה לעבר מחסום חוארה במטרה להתעמת עם חיילי צה”ל (צפא, 9 באוקטובר 2023).

התהלוכה בשכם (צפא, 9 באוקטובר 2023)
התהלוכה בשכם (צפא, 9 באוקטובר 2023)

 • בג’נין, במחנה הפליטים ג’נין, ובעיירות יעבד ועראבה שמדרום לעיר נערכו הפגנות תמיכה בעזה על פי קריאת הפלגים הלאומיים והאסלאמיים (ופא, 9 באוקטובר 2023).
הפגנת תמיכה בעזה בג'נין (ערוץ ה-YOUTUBE של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)     הפגנת תמיכה בעזה בג'נין (ערוץ ה-YOUTUBE של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)
הפגנת תמיכה בעזה בג’נין (ערוץ ה-YOUTUBE של QUDSN, 9 באוקטובר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • בכירי הרשות המשיכו בפעילות דיפלומטית. חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, עדכן, כי ההנהגה הפלסטינית, בראשות אבו מאזן, מנהלת מגעים אינטנסיביים עם כל מנהיגי העולם כדי לעצור מיד את “המלחמה הישראלית ההרסנית” והיא דרשה הכנסת מוצרי מזון וציוד רפואי לעזה (ופא, 10 באוקטובר 2023).
 • אבו מאזן המשיך לקיים שיחות עם מנהיגים מרחבי העולם. בשיחה עם מנשיא תורכיה טאיפ ארדואן הוא ביקש העברת סיוע חירום לתושבי רצועת עזה. בשיחה שקיים עם מזכ”ל האו”ם דרש ממנו להתערב לאלתר כדי להפסיק את פעולות ישראל ברצועה ואת צעדיה כגון הפסקת אספקת החשמל והמים לעזה (ופא, 9 באוקטובר 2023).
 • בתקשורת הפלסטינית דווח, כי אבו מאזן נתון ללחץ בינלאומי לגנות את פעילות חמאס נגד ישראל על רקע האיומים של מדינות המערב להפסיק את הסיוע שלהן לרשות הפלסטינית. צוין, כי לפי שעה אבו מאזן לא נכנע ללחצים, ולא מוכן לגנות את “פעולות ההתנגדות” (וטן, 9 באוקטובר 2023).
 • משרד הכלכלה ברשות הפלסטינית הכחיש את הדיווחים אודות מחסור במוצרי מזון (ופא, 9 באוקטובר 2023). מג’די אבו בכר, ראש מנהלת הדלק ברשות הפלסטינית, ציין, כי אין כל מחסור בדלק (מען, 10 באוקטובר 2023).
איראן
 • מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, ציין בנאום שנשא, כי ישראל ספגה הפסד צבאי ומודיעיני בלתי ניתן לתיקון וכי הם “מנשקים את ידי הפלסטינים” שתכננו את המתקפה על ישראל. לדבריו, איראן גאה בפלסטינים ותומכת בהם אך מי שמקשר אות איראן למתקפה נגד ישראל טועה (אלעאלם, 10 באוקטובר 2023).
העולם הערבי
ירדן
 • מנהלת הביטחון הכללי הירדנית הודיעה על סגירת מעבר אלנבי לתנועת נוסעים ומטענים, וציינה כי אין שינוי בנוגע לתנועה דרך מעבר שיח’ חסין והמעבר הדרומי. המנהלה קראה לציבור לעקוב אחר הפרסומים בכלי התקשורת בנוגע לשעות הפעילות של הגשרים והמעברים (חשבון הטוויטר של מנהלת הבטכ”ל של ירדן, 10 באוקטובר 2023).
סעודיה
 • מחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי, ערך שיחות טלפון עם אבו מאן ומנהיגים ערביים אודות המצב:
  • בשיחה עם אבו מאזן הודה אבו מאזן לסעודיה והביע הערכתו לעמדותיה ומאמציה בתמיכת העם הפלסטיני . יורש העצר הדגיש כי סעודיה תמשיך לעמוד לצד העם הפלסטיני, והיא עושה מאמצים רבים כדי להשיב את השקט והיציבות (ופא, 9 באוקטובר 2023).
  • בשיחה שערך עם עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, הוא ציין שההסלמה הנוכחית מהווה סכנה גדולה לחיי אזרחים ומאיימת על היציבות באזור. במהלך השיחה הודגשה חשיבות האיפוק בשלב קריטי זה ומניעת ההידרדרות במצב הביטחוני וההומניטרי (אתר לשכת הנשיאות המצרית, 9 באוקטובר 2023).
  • בשיחה עם עבדאללה השני, מלך ירדן, הודגש הצורך לחזק את התיאום הערבי, לאחד מאמצים לעצירת ההסלמה ולהיזהר מהשלכותיה על האזור כולו. עבדאללה הדגיש כי יש לכבד את המשפט הבינלאומי ההומניטרי ולהגן על אזרחים (סוכנות פטרה, 9 באוקטובר 2023).
בחריין
 • משרד החוץ של בחריין פרסם הודעה בה צוין שתקיפות חמאס הן הסלמה מסוכנת. המשרד גם הביע צער על “האובדן הגדול של חיים ורכוש”. כמו כן מגנה בחרין את חטיפת אזרחים. המשרד פנה לקהילה הבינלאומית להתערב ולקדם מאמצים להשגת שלום, יציבות וביטחון באזור (אתר משרד החוץ הבחריני, 9 באוקטובר 2023).
עיראק
 • מקתדא אלצדר, יו”ר זרם אלצדר בעיראק, זרם שיעי המתנגד לנוכחות איראן במדינה העוין לישראל וארה”ב, קרא לכל מי שאוהב את הסוגיה הפלסטינית, לצאת להפגנה ולהניף את דגלי פלסטין ביום שישי הקרוב (ערוץ הטלגרם של אלצדר, 9 באוקטובר 2023).
 • האדי אלעאמרי, יו”ר ברית אלפתח העיראקית ונציג ועדת התיאום של המפלגות הפרו-איראניות במדינה, הדגיש את תמיכתו בסוגיה הפלסטינית ושיבח את העם הפלסטיני על “הניצחון הגדול שלהם על האויב הציוני”. הוא הבהיר כי על כולם להיות מוכנים להגן על הסוגיה הפלסטינית, ואם ארה”ב תתערב בלחימה ברצועה, הם לא יהססו לפגוע באינטרסים האמריקניים (רשת הטלוויזיה העיראקית אלע’דיר, 9 באוקטובר 2023).
 • יש לציין כי עד עתה המפגינים למען הפלסטינים בעיראק היו אנשי המיליציות הפרו-איראניות (במיוחד אלנג’באא’ וכתאא’ב חזבאללה) והציבור הרחב לא ממש השתתף. לעומת זאת, למקתדא אלצדר יש תמיכה נרחבת בקרב השיעים בעיראק, וייתכן מאד כי הוא מנסה באמצעות ההפגנה לאחד את השורות סביבו.
מדינות המערב
הצהרת תמיכה משותפת
 • הבית הלבן פרסם הצהרת תמיכה משותפת בישראל בשם מנהיגי ארה”ב, בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה שבה צוין כי הם תומכים בישראל ונישאר מאוחדים ומתואמים כדי להבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה ולקבוע את השלום במזרח התיכון. הם גינו את מעשי חמאס ובציינם, כי אלה הם מעשי טרור מחרידים וחסרי כל הצדקה ולגיטימציה. עוד ציינו המנהיגים שזה לא הזמן עבור אויבי ישראל לנצל את ההתקפות הללו. הם גם ציינו, כי זכויותיו של העם הפלסטיני ושל ישראל מוכרות ונתמכות כאחד, אך חמאס אינה מייצגת אותם ואינה מציעה דבר לעם הפלסטיני מלבד טרור (אתר הבית הלבן, 10 באוקטובר 2023).
ארה”ב
 • הרמטכ״ל רב אלוף הרצי הלוי שוחח עם ראש המטות של ארה”ב. בשיחה סוכם על תיאום מלא של הכוחות המבצעיים בהגנה, והיערכות לתרחישים מחמירים בהתקפה במקרה של מלחמה רב זירתית. לדברי צה״ל ישראל מקבלת את כל הסיוע הדרוש מארה”ב והוא רואה חשיבות רבה בכוח ההרתעה של ארה”ב (דובר צה”ל, 10 באוקטובר 2023).
האו”ם
 • מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרס (António Guterres), שוחח עם עיתונאים במטה האו”ם בניו יורק לאחר פגישה עם בכירי האו”ם בנושא “ההתפתחויות חסרות התקדים” בישראל וב”שטח הפלסטיני הכבוש”. הוא גינה את המתקפות “המתועבות” של חמאס וארגונים אחרים נגד ערים וכפרים ישראליים, שהותירו למעלה מ-800 ישראלים הרוגים ויותר מ-2,500 פצועים. הוא גם הוסיף שלמרות שהוא מכיר בצרכים הביטחוניים הלגיטימיים של ישראל, הוא מזכיר לישראל שפעולות צבאיות חייבות להתבצע בהתאם לחוק ההומניטארי הבינלאומי, יש לכבד ולהגן על אזרחים בכל עת, ואסור שתשתית אזרחית תהיה מטרה (אתר האו”ם, 9 באוקטובר 2023).
האיחוד האירופאי
 • אוליבר ורהלי, נציב האיחוד האירופי, הודיע כי האיחוד משהה באופן מיידי את הסיוע שהוא מעניק לפלסטינים בשווי 691 מיליון אירו ובוחן אותו מחדש. לדבריו, היקף הטרור והאכזריות נגד ישראל ותושביה מהווים נקודת מפנה כך שהעניינים לא יכולים להימשך כרגיל (חשבון הטוויטר של אוליבר ורהלי, 9 באוקטובר 2023). מאוחר יותר חזר בו האיחוד האירופי מהחלטתו וציין שהוא יבחן בדחיפות את הענקת הסיוע. זאת, כדי לוודא שלא נעשה בו “שימוש לרעה” (AP, 9 באוקטובר 2023).
ג’האד עולמי
גורמים ג’האדיים בסוריה הביעו תמיכה
 • עבד אלרחים עטון, הסמכות הדתית הבכירה ביותר בארגון המטה לשחרור אלשאם, הפועל בסוריה והמזוהה עם אלקאעדה, ציין כי על האומה האסלאמית להשתתף בלחימה ב”פלסטין” (טלגרם, 7 באוקטובר 2023).
 • אבו עבדאללה אלשאמי, מנהיג ג’בהת אנצאר אלדין (חזית תומכי הדת), ארגון-גג ג’האדי הפועל בסוריה ומזוהה עם אלקאעדה, ציין כי מתקפת חמאס “מחממת את לב המאמינים, מאשרת את חולשת הכובשים ואת רמת בגידת תומכי הנורמליזציה [עם ישראל] וחושפת את ניצול המצב מצד השיעים הסרבנים [איראן וחזבאללה]” . הוא ציין, כי הדבר מקרב את קיומה של המסורת האסלאמית, לפיה יום הדין לא יתממש לפני שהמוסלמים יילחמו ביהודים, עד אשר היהודים יתחבאו מאחורי העצים והאבנים, והעצים והאבנים ידווחו למוסלמים שמאחוריהם יהודים, כדי שיהרגו אותם, חוץ מעץ הימלוח, שיתמוך ביהודים (טלגרם, 7 באוקטובר 2023).
 • עאמר אלשיח’, מנהיג אחראר אלשאם, ארגון ג’האדי הפועל בסוריה, הביע שמחה לנוכח מתקפת הטרור של חמאס על ישראל. הוא קרא לפלסטינים לעמוד איתן והצר על כך שהמשטר האיראני מנצל את המצב כדי לקדם את האינטרסים שלו באזור ואת העובדה שעיני העולם המוסלמי נישאות לפלסטינים, תוך כדי התעלמות טוטאלית מהנעשה למוסלמים באדלב וסביבתה על-ידי המשטר הסורי, האיראנים והרוסים. הוא ברך את כל לוחמי הג’האד עלי אדמות הדגיש כי האומה האסלאמית היא אחת וכי קיומה באחדותה (טלגרם, 7 באוקטובר 2023).