חמאס “מנסה להסביר” מדוע לא שיגרה רקטות במהלך מצעד הדגלים

סרטון שפרסמה חמאס על ירי הרקטות הניסיוני לעבר הים (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)

סרטון שפרסמה חמאס על ירי הרקטות הניסיוני לעבר הים (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)

טאהר אלנונו מתראיין לערוץ אלאקצא של חמאס (יוטיוב, 3 ביוני 2022)

טאהר אלנונו מתראיין לערוץ אלאקצא של חמאס (יוטיוב, 3 ביוני 2022)

סרטון חמאס בעקבות מצעד הדגלים המתהדר בכך שהצליחה להכניס את ישראל לכוננות ביטחונית מלאה (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)

סרטון חמאס בעקבות מצעד הדגלים המתהדר בכך שהצליחה להכניס את ישראל לכוננות ביטחונית מלאה (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)

עיקרים
 • ב-29 במאי 2022 התקיים מצעד הדגלים המסורתי אשר עבר, על פי החלטת ממשלת ישראל, במזרח ירושלים ובשער שכם. ערב קיום המצעד נשמעו איומים מצד חמאס ושאר הארגונים להסלמה במהלך המצעד, כולל מרצועת עזה. בפועל, עברו אירועי המצעד בשקט יחסי, למעט עימותים מקומיים, ולמרות האזהרות המוקדמות, לא נרשמה תגובה מהרצועה במהלך קיום המצעד.
 • חוסר התגובה מצד חמאס והארגונים ברצועה עורר אכזבה בקרב הציבור הפלסטיני, רבים מתחו ביקורת על כך שהאיומים מהרצועה לא מומשו. בתגובה לדברי הביקורת הדגישו בתחילה בכירי חמאס, כי מה שהתרחש בירושלים ועדיין מתרחש היה אכן בבחינת “חציית קווים אדומים” והוא מצדיק תגובה אך זו לדבריהם תעשה בדרך ובמועד שהם ימצאו לנכון.
 • במקביל, ניסו בחמאס לטעון להצלחה תודעתית וביטחונית לאחר שאיומים, שהושמעו ערב מצעד הדגלים התישו את ישראל ביטחונית, מדינית וצבאית וגרמו לה לשנות את מסלול המצעד. כמו כן טענו שישראל נאלצה לפנות באמצעות המתווכים בבקשה לחמאס שלא תגיב. בהקשר זה הדגישו בכירי חמאס שהלחצים שהופעלו על ידי מדינות ומתווכים לא השפיעו על ההחלטה שלה שלא להגיב.
 • ככל שעבר הזמן ונמשכה הביקורת, הפכו תגובות חמאס למתנצלות יותר. בכירי חמאס ופרשנים המקורבים לתנועה פרטו שורה של סיבות שהצדיקו את חוסר התגובה ובניהן מצב הכוננות הגבוהה בו הייתה ישראל בשל התמרון הצה”לי שהתקיים באותם ימים, העדר גורם ההפתעה לאחר שאיומים הכניסו את הכוחות הישראליים לכוננות, רצון שלא להכניס את רצועת עזה למערכה נוספת ועוד.
 • כיום, שנה לאחר מבצע “שומר החומות”, מעדיפה חמאס להימנע ככל האפשר מכניסה למערכה נוספת ברצועת עזה. למרות מסכת האיומים שהשמיעו בכירי חמאס ערב צעדת הדגלים, חוסר התגובה של חמאס, נבע ככל הנראה מאותם שיקולים פרקטיים. הביקורת שהושמעה על ידי גורמים שונים בעקבות העדר התגובה אילצה את חמאס לנסות להסביר, בנימה מתנצלת, את המניעים להחלטתה. נראה שחמאס ,שהציבה עצמה כמי שמגינה על ירושלים ועל המקומות הקדושים לאסלאם, תמשיך לנסות להתסיס את השטח בירושלים וביהודה ושומרון ולנסות לערער את המצב הביטחוני בשטחי הרשות אך בה בעת היא תשתדל ככל האפשר לשמר את השקט ברצועה .
מצעד הדגלים
 • ב-29 במאי 2022 התקיים מצעד הדגלים המסורתי אשר עבר, על פי החלטת ממשלת ישראל, במזרח ירושלים ובשער שכם. ההחלטה על מתווה המצעד גרמה לגל של תגובות פלסטיניות. למתחים אלה נוספה גם הודעה של גורמים יהודיים על כוונתם לעלות להר הבית ביום ירושלים ופסיקה של בית משפט השלום המאפשרת תפילת יהודים על הר הבית. הארגונים הפלסטינים השמיעו איומים והזהירו מפני ההשלכות השונות הנוגעות לקיום המצעד ועליית יהודים להר הבית.
 • בחמאס, הגדירו את אירועי המצעד כ”חציית קווים אדומים” בציינם, כי משמעות קיומו של המצעד במסלול שנקבע היא מבחינתם הסלמה. הארגונים, קראו לציבור הפלסטיני לצאת להתקומם בשטח, כולל שימוש בנשק. כמו כן רמזו על אפשרות לשיגור רקטות דוגמת הרקטות ששוגרו במהלך המצעד במאי 2021 ואפשרות לפתיחת סבב לחימה נוסף (“חרב ירושלים השנייה”). עם זאת, רובן המוחלט של הקריאות להתנגדות והתססת השטח הופנו לעבר ערביי ישראל ומזרח ירושלים תוך הקפדה על שמירת הרגיעה ברצועת עזה.
 • ב-28 במאי 2022, ערב מצעד הדגלים, שיגרו הארגונים ברצועת עזה שמונה רקטות ניסוי מאזור דרום הרצועה לעבר הים. על פי הנמסר, הרקטות שוגרו במסגרת פיתוח יכולותיה של “ההתנגדות” וצוין כי הארגונים ברצועת עזה מזהירים את ישראל מפני הסתערות המתנחלים על אלאקצא במהלך מצעד הדגלים (אלרסאלה, 28 במי 2022).
סרטון שפרסמה חמאס על ירי הרקטות הניסיוני לעבר הים (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)
סרטון שפרסמה חמאס על ירי הרקטות הניסיוני לעבר הים
(פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)
 • על רקע האיומים נמסר שישראל העבירה מסרים, באמצעות המתווכים, כי אין לה עניין להתגרות וכי מצעד הדגלים ייערך באותו המתווה של שנים עברו. המצעד יעבור דרך שער שכם אך לא יגיע למסגד אלאקצא. ישראל גם העבירה מסר לארגונים לבל יישגרו רקטות שכן הדבר יוביל לתגובה ישראלית נרחבת נגד רצועת עזה (אלמיאדין, 25 במאי 2022).
 • אירועי המצעד עברו בשקט יחסי למעט מספר עימותים מקומיים. למרות האזהרות המוקדמות, לא נרשמה תגובה מהרצועה במהלך קיום המצעד.
תגובות חמאס על רקע הביקורות
 • על רקע חוסר התגובה של חמאס החלו להישמע בציבור הפלסטיני דברי ביקורת ואכזבה על שחמאס ושאר הארגונים ברצועה לא מימשו את האיומים שהשמיעו קודם לאירוע ונמנעו מלהגיב. בדברי הביקורת שהושמעו ברשתות החברתיות ובמאמרי פרשנות בעיתונות הפלסטינית צוין כי באיומים שהושמעו ערב המצעד הם עוררו ציפיות אשר לסוף לא מומשו.
 • בהקשר זה הוזכר נאומו המתלהם של יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה, אותו נשא חודש לפני המצעד אשר קרא לפלסטינים להתכונן למערכה גדולה להגנת אלאקצא ואף ציין כי מטח הרקטות הראשון יהיה של 1,111 רקטות (תאריך מותו של יאסר ערפאת- 11.11 ) (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 באפריל 2022). אלחיאת אלג’דידה, בטאון הרשות, האשים את חמאס בהפרכת סיסמאות שקריות (אלחיאת אלגדידה, 31 במאי 2022). באלאח’באר הלבנוני, המזוהה עם חזבאללה, פורסמה כתבה על האכזבה ברצועת עזה וכעס הפלסטינים על חמאס אשר לא הגיבה כפי שהבטיחה (אלאח’באר, 31 במאי 2022).
 • בחמאס ברכו את הפלסטינים שהגיעו להתקומם נגד כוחות הביטחון הישראלים במזרח ירושלים ובמקביל ניסו לענות לדברי הביקורת ולהסביר מדוע הזרועות הצבאיות של הארגונים ברצועה ובראשם הזרוע הצבאית של חמאס לא הגיבו בירי רקטי למה שהתרחש.
 • בכירי חמאס לא הכחישו בדבריהם שמה שהתרחש בירושלים ועדיין מתרחש מצדיק תגובה, אך זו לדבריהם תעשה בדרך ובמועד שהם ימצאו לנכון[1]. עוד דאגו להדגיש שהלחצים שהופעלו עליהם מצד המתווכים ומצד מדינות ערב, לא השפיעו על ההחלטה שלא להגיב. כך למשל צוטט “גורם בהתנגדות” אשר הכחיש את הדיווחים לפיהם “ההתנגדות” נכנעה ללחץ מצרי וקטרי. הוא ציין כי אכן הייתה התערבות של מדינות ערביות אך לא נכון יהיה לומר ש”ההתנגדות” לא הגיבה לאור אותן שיחות(רא’י אליום, 4 ביוני 2022).
 • טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, הצדיק את חוסר התגובה בציינו שהנהגת “ההתנגדות” נהגה בתבונה בנוגע לתגובה על מצעד הדגלים. לדבריו העימות עם ישראל הוא עימות אסטרטגי פתוח. הוא גם ציין, כי על העימות עם ישראל להסלים, לא רק ברצועת עזה אלא בכל האזורים הפלסטיניים (ערוץ אלאקצא, 3 ביוני 2022).
טאהר אלנונו מתראיין לערוץ אלאקצא של חמאס (יוטיוב, 3 ביוני 2022)
טאהר אלנונו מתראיין לערוץ אלאקצא של חמאס (יוטיוב, 3 ביוני 2022)
 • בחמאס ציינו שיש להתגאות על כך שהם נמנעו “ממערכה בלתי שקולה” נגד ישראל בעיתוי שצה”ל רצה בו והיה ערוך בכוננות גבוהה. הם גם ציינו כי בפעם הקודמת שילמה רצועת עזה את המחיר לבדה וכי ירושלים שייכת לכל הפלסטינים וכולם צריכים לשאת בנטל (אלרסאלה, 30 במאי 2022). הקריקטוריסטית אמיא ג’חא, המקורבת לחמאס, ציינה כי עזה חיה בביטחון כל עוד “ההתנגדות הנבונה מגנה עליה” והדגישה כי עזה, שחוותה ארבע מלחמות בפחות מ-13 שנים ראויה עתה למנוחה (חשבון הטוויטר של אמיא ג’וחא, 30 במאי 2022).
 • היו אף שציינו כי האיומים שהושמעו ערב מצעד הדגלים הרתיעו את ישראל וגרמו לה לשנות את מסלול המצעד אשר עצר בשער שכם ולא נכנס לרובע המוסלמי כפי שתוכנן (פלסטין, 1 ביוני 2022). כמו כן טענו שהאיומים אילצו את ישראל לפנות לחמאס באמצעות המתווכים בבקשה שלא תגיב. מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ציין, כי חמאס לא הגיבה למצעד הדגלים בישראל משום שלא היה צורך מכיוון שישראל “נכנעה” לכל תנאיה (חשבון הטוויטר של ערוץ עודה, 3 ביוני 2022).
 • פוזי ברהום, דובר חמאס, ציין בהקשר זה שהאיומים גרמו להגבלת מסלול הצעדה ולשינויים רבים שערכה ישראל. לדבריו, הארגונים הצליחו להתיש את ישראל ביטחונית, מדינית וצבאית ולהציב את הכוח הביטחוני והצבאי הישראלי מול הכוח הפלסטיני העממי שיצא להביע את זעמו (אלע’ד, 31 במאי 2022). אבראהים אלמדהון, עיתונאי ופעיל חמאס מעזה, השוהה כיום באיסטנבול, מתפאר בסרטון שפרסם בכוננות והלחץ שנכנסה ישראל בשל מצעד הדגלים שעלתה לדבריו לישראל לדבריו, הון עתק (חשבון הטוויטר של אבראהים אלמדהון, 30 באפריל 2022).
 • חמאס פרסמה סרטון בו הבליטה את “ניצחונה” במערכה ההסברתית והתודעתית נגד ישראל באירוע מצעד הדגלים ובכך שהצליחה להפיל את ישראל במלכודת המלחמה הפסיכולוגית. בסרטון מדגישה חמאס כיצד הצליחה להכניס את המערכת הביטחונית בישראל לכוננות שיא לקראת יום ירושלים אשר כלל בין היתר גיוס 3,000 שוטרים שהוצבו בירושלים. אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, המופיע בסרטון מדגיש הם יתנגדו בכל האמצעים ללא צל של ספק. בסרטון גם מוזכר כי ערב מצעד הדגלים בוצע ירי רקטות ניסיוני לעבר חוף הים בעזה במטרה להעביר מסר לגבי רצינות האיומים (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022).
סרטון חמאס בעקבות מצעד הדגלים המתהדר בכך שהצליחה להכניס את ישראל לכוננות ביטחונית מלאה (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)
סרטון חמאס בעקבות מצעד הדגלים המתהדר בכך שהצליחה להכניס את ישראל לכוננות ביטחונית מלאה (פלסטין בין אידכ, 30 במאי 2022)
 • מאוחר יותר, ככל שנמשכו דברי הביקורת, אשר הביכו את בכירי חמאס, החלו בכירי התנועה, פרשנים המקורבים לה וגורמים נוספים למנות שורה של סיבות מתנצלות מדוע לא הייתה תגובה צבאית. בין הסיבות נמנו:
  • לחץ שהופעל מצד מדינות ומתווכים אשר הפצירו בהם למנוע התדרדרת במצב: טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, ציין כי שורה של גורמים מתווכים יצרו קשר עם הניה כדי לפעול להכלת המצב ולמנוע התדרדרות נוספת (אלרסאלה, 29 במאי 2022). פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי מתווכים רבים פנו לחמאס במטרה להבטיח שהמצב לא יתדרדר לכדי מלחמה עם ישראל (אלע’ד, 31 במאי 2022).
  • עיתוי לא נוח מכיוון שצה”ל היה בכוננות עליונה בשל תרגיל המלחמה: הארון נאצר אלדין , חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הדבר היחיד שמנע מהם להגיב היה רצונם שישראל לא תהיה מי שתקבע את נסיבות המערכה ובפרט לאור העובדה שהיא הייתה ערוכה וציפתה לה. זאת, בנוסף לתמרון הצבאי שהתקיים באותה (פלסטין, 1 ביוני 2022).
  • לאור האיומים המוקדמים נמנע אפקט ההפתעה: ח’צ’ר חביב, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר ש”ההתנגדות” מחפשת להגיע להישג באמצעות הפתעה מכיוון שבמקרה זה ישראל הייתה בכוננות ומוכנה לעימות, הפגיעה בה לא הייתה מביאה להישג גדול. הוא הוסיף כי הם ימתינו לזמן בו ישראל לא תהיה מוכנה (סבק24, 30 במאי 2022).
  • שיקול של הימנעות מהסלמה שנה לאחר העימות הקודם: היו שציינו שלמרות היערכות הארגונים, הגיעו ראשי חמאס והארגונים למסקנה שיש למנוע הסלמה שהייתה מובילה את הרצועה למערכה נוספת שהיא לא הייתה יכולה לשאת שנה אחר מבצע “שומר החומות” (אלקדס, 30 במאי 2022).
  • ישראל רצתה לפתור את בעיותיה הפנימיות באמצעות מערכה צבאית: בהקשר זה ציין הארון נאצר אלדין כי ממשלת ישראל נתונה במשבר פנימי והיא רוצה להיחלץ ממנו באמצעות מערכה חיצונית זה מה שגרם ל”התנגדות” בעזה לא להיגרר לתוכנית הישראלית (פלסטין, 1 ביוני 2022).
דעות פרשנים
 • טיעונים דומים השמיעו גם פרשנים המקורבים לחמאס אשר אמרו כי עצם העובדה שחמאס החליטה שלא להגיב למרות הלחץ הרב מצד הציבור וכי הדבר מוכיח שהנהגת חמאס שקולה ופועלת בצורה רציונאלית:
  • הפרשן חסאם אלדג’אני, המזוהה עם חמאס, ציין שהעדר התגובה מעזה נבע משילוב של ניתוח המצב בשטח בעזה, ניתוח הנסיבות האסטרטגיות של הצדדים. אולם, חוסר התגובה אינו מצביע על כך שהעניין נסגר. שכן, “ההתנגדות” היא פרויקט מתמשך ומי שמחליט על הזמן והמקום של התגובה הן הזרועות הצבאיות וחדר המבצעים המשותף. הוא גם ציין שאם היו עימותים נרחבים ביהודה ושומרון ובירושלים ללא ספק עמדת “ההתנגדות” הייתה שונה אך מכיוון שהעימותים היו מצומצמים הם נהגו במתינות כדי שתגובת ישראל לא תתמקד ברצועת עזה במיוחד לאור העובדה שחלפה רק שנה במערכה הקודמת (אלג’זירה, 20 במאי 2022).
  • יוסף פארס, כתב אלאח’באר הלבנוני ברצועת עזה, המזוהה עם חזבאללה, סיכם את הסוגיה במאמר “שיקולים שמונעים פיצוץ”. לדבריו היעדר פעולה מצד “ההתנגדות” ברצועת עזה אמנם איפשר לישראל לנצח סבב אחד בקרב על התודעה ולהתפאר בהישג סמלי בתחום “מימוש הריבונות”, אולם ל”התנגדות” היו סיבות רציונליות להימנע מהסלמה, בראשן הכוננות הישראלית חסרת התקדים, שהליכה למלחמה הייתה בבחינת התאבדות. הוא מנה מספר סיבות נוספות, טקטיות, שגרמו, שלא להגיב ביניהן נוכחות כלי טיס ישראליים רבים בשמי הרצועה בשעות שלפני הצעדה, ניסיונות צה”ל לגרור את הארגונים לירי על מטרות דמה בגבול הרצועה ועוד (אלאח’באר, 30 במאי 2022)  
  • באלרסאלה, ביטאון חמאס, פורסם, כי הנהגת “ההתנגדות” החליטה שלא להגיב למצעד הדגלים מתוך שיקולים רבים. לאחר קיום הערכת מצב היא הבינה שהעיתוי הנוכחי אינו מתאים והוא ישרת את ישראל שהייתה מוכנה לעימות. הודגש בכתבה שהדבר מעיד על כך שההנהגה גילתה תבונה ופעלה משיקולים נבונים שכן כולם יודעים ש”ההתנגדות” הייתה יכולה לשגר רקטות ולקלקל את חגיגות מצעד הדגלים כפי שקרה שנה קודם. בכוונת “ההתנגדות” להגיב אך לא בשעה שישראל ערוכה לתגובה (אלרסאלה, 31 במאי 2022).

[1] יצוין כי בינתיים דווח על חזרה לשגרה ברצועת עזה לאחר שבמהלך הימים שקדמו למצעד הדגלים הועלתה הכוננות וננקטו מספר צעדים בשטח מחשש להסלמה. ↑