חמאס ממשיכה להעביר הכשרה צבאית לבני הנוער בבתי הספר התיכוניים הממשלתיים ברצועה כהכנה להשתלבותם בעתיד בשורותיה

פעילות במסגרת תוכנית

פעילות במסגרת תוכנית "אלפתוה" בבתי הספר התיכונים במחוז מרכז הרצועה ובמערב ח'אן יונס (דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי ברצועה, 24 בנובמבר 2018)

הרצאה אודות רובה AK-12 (רובה סער רוסי) ואימונים צבאיים במסגרת תכנית

הרצאה אודות רובה AK-12 (רובה סער רוסי) ואימונים צבאיים במסגרת תכנית "אלפתוה". את ההרצאה מעביר פעיל לבוש מדים (דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי ברצועה, 24 בנובמבר 2018)

חניך בתכנית

חניך בתכנית "אלפתוה" בבית הספר על שם ג'מאל עבד אלנאצר מקבל תעודת הוקרה מבכירים במשרד החינוך של ממשל חמאס ברצועה (דניא אלוטן, 4 באפריל 2013(

חניכי תכנית

חניכי תכנית "אלפתוה" במהלך תרגיל בו דימו תקיפת עמדת צה"ל וחטיפת חייל צה"ל (דף הפייסבוק של תכנית "אלפתוה", 28 במרץ 2013)

חניכי תכנית

חניכי תכנית "אלפתוה" מתרגלים באש חיה תרגיל הסתערות וכיבוש עמדת צה"ל (דף הפייסבוק של תכנית "אלפתוה", 26 במרץ 2013)

חניכי תכנית

חניכי תכנית "אלפתוה" מתרגלים באש חיה תרגיל הסתערות וכיבוש עמדת צה"ל (דף הפייסבוק של תכנית "אלפתוה", 26 במרץ 2013)

כללי

במהלך 2018 המשיכה חמאס להעביר הכשרה צבאית לבני הנוער הלומדים בבתי הספר התיכוניים הממשלתיים ברצועה, כשברקע “צעדות השיבה” והמתיחות המתמשכת עם ישראל. ההכשרה הצבאית מועברת במסגרת תכנית “אלפתוה” (נעורים/גבורה), שנועדה להכשיר בני נוער להצטרפות לחמאס (ולארגונים נוספים). בתי הספר הממשלתיים ברצועה כפופים להלכה למשרד החינוך של הרשות הפלסטינית בראמאללה אולם בפועל חמאס היא זאת שמפקחת על התנהלות מערכת החינוך.

 • ההכשרות הצבאיות במסגרת תכנית “אלפתוה” מתבצעות לרוב ע”י קציני מנגנון הביטחון הלאומי המשתייכים למשרד הפנים ברצועה (הנשלט ע”י חמאס). במסגרת התוכנית רוכשים תלמידי בית הספר התיכוניים מיומנויות צבאיות בסיסיות. הללו כוללות אימונים תיאורטיים ומעשיים בשימוש בכלי נשק ופעילות מעשית בשטח, תוך שילוב צעירים בפעילותם הביטחונית השוטפת של גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס.
 • תכנית ההכשרה הצבאית הינה חלק מפעילות רחבה הרבה יותר של חמאס, תודעתית ומעשית, המתנהלת בקרב ילדים, בני נוער וסטודנטים ברצועת עזה. פעילות זאת, המתחילה בגני הילדים ומסתיימת באוניברסיטאות, נועדה לטפח קאדר של פעילים צבאיים ופוליטיים מבני הדור הצעיר ולהטמיע בקרבם את האידיאולוגיה של חמאס (“שחרור פלסטין”, סירוב להכרה בישראל, דבקות בדרך הג’האד, ערכי האסלאם הרדיקלי). בראיית חמאס אמורים הצעירים הללו ליטול חלק במאבק המזוין נגד ישראל, ולהשתלב בעתיד בפעילות המדינית והצבאית שלה. יוזכר כי ב”צעדות השיבה” בולט מקומם של צעירים המסכנים את חייהם בפעולות אלימות בקרבת גדר הביטחון המבצעים פעילות אלימה נגד כוחות צה”ל תוך סיכון חייהם, בהפעלה/עידוד של חמאס[1].
הפעלת תכנית הלימודים “אלפתוה” בבתי הספר התיכוניים במרכז הרצועה במהלך 2018
 • בדף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי הועלה ב22 בנובמבר וב-24 בנובמבר 2018 פוסט בזו הלשון: “מקצת מההרצאות הצבאיות לתלמידי בתי הספר התיכוניים אודות אופן השימוש בנשק ומיומנות [בשימוש בו], אשר ארגנה תכנית “אלפתוה” בבתי הספר שלה במרכז הרצועה ובמערב ח’אן יונס” . בפוסט אוזכרו שני בתי הספר ברפיח בית ספר אחד על שם אחמד יאסין (מייסד חמאס) והשני על שם פתחי שקאקי (מייסד הג’האד האסלאמי בפלסטין), המנוהלים על ידי חמאס. לפוסט צורפו כמה תמונות המתעדות את הפעילות הצבאית המתבצעת במסגרת התוכנית. בתמונות ניתן להבחין, כי את ההכשרות הצבאיות מעבירים לבני הנוער פעילים לבושי מדים של מנגנון הביטחון הלאומי הנשלט ע”י חמאס.
תרגילי סדר שמבצעים תלמידי תיכון בבתי ספר ברפיח (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 22 בנובמבר 2018)    תרגילי סדר שמבצעים תלמידי תיכון בבתי ספר ברפיח (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 22 בנובמבר 2018)
תרגילי סדר שמבצעים תלמידי תיכון בבתי ספר ברפיח (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 22 בנובמבר 2018)
פעילות במסגרת תכנית "אלפתוה" בבתי הספר התיכונים במחוז מרכז הרצועה ובמערב ח'אן יונס (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 24 בנובמבר 2018)    פעילות במסגרת תכנית "אלפתוה" בבתי הספר התיכונים במחוז מרכז הרצועה ובמערב ח'אן יונס (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 24 בנובמבר 2018)
פעילות במסגרת תכנית “אלפתוה” בבתי הספר התיכונים במחוז מרכז הרצועה ובמערב ח’אן יונס (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 24 בנובמבר 2018)
תכנית “אלפתוה” ומטרותיה
 • תכנית לימודים המכונה “אלפתוה” הוכנסה ע”י חמאס למערכת החינוך ברצועה בשנת הלימודים 2012. מאז עברו במסגרתה עשרות אלפי בני נוער הכשרות צבאיות, תיאורטיות ומעשית. התוכנית מקיפה בתי ספר רבים הנשלטים ע”י חמאס ברצועה. בניגוד למחנות הקיץ, שההשתתפות בהן היא על בסיס וולונטארי[2], “אלפתוה” היא חלק מתוכנית לימודי החובה בבתי הספר. הלימודים בתוכנית מתבצעים בהדרכה ופיקוח של קציני מנגנון הביטחון הלאומי הכפוף למשרד הפנים ברצועה (הנשלט ע”י חמאס). לדברי אנשי החינוך ב ממשל חמאס, מטרת התוכנית היא להכשיר את התלמידים במיומנויות לחימה כדי שיוכלו להתנגד ל”כיבוש” וליצור דור של נוער פלסטיני המסוגל לשחרר את ארצו ולהגן עליה (אלראי, פלסטין אלאן, 7 בינואר 2014) [3].
 • במסגרת התוכנית עוברים בני הנוער הכשרות צבאיות וסמי צבאיות בנושאים כמו מיומנויות צבאיות בסיסיות, מיומנויות שטח, אימוני קומנדו, לחימה בשטח בנוי, הגנה עצמית והגנה אזרחית, כושר גופני . בדרך כלל כוללת תכנית “אלפתוה” שלושה מרכיבים עיקריים:
  • שיעורים צבאיים שבועיים, המועברים בין כתלי בתי הספר לאורך כל שנת הלימודים. המדריכים בשיעורים הללו הינם לרוב פעילי מנגנוני הביטחון הפועלים ברצועה (בשליטת חמאס).
  • מחזורי אימונים מרוכזים המתקיימים במחנות אימונים, שישה ימים כל מחזור. מחנות אלה מתקיימים בעת חופשות הלימודים לעיתים בבתי הספר עצמם (ערוץ אלאקצא, 7 בינואר 2014).
  • פעילות מעשית בשטח, הכוללת שילוב של הנערים בפעילות המבצעית של גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס (דוגמת סיורים ליליים, משימות אבטחת צמתים ונקודות מפתח ואיוש מחסומים).

תכנית “אלפתוה” ממחישה היטב את האופן שבו מנצלת חמאס את שליטתה על מערכת החינוך ברצועה לשם קידום האינטרסים שלה. מערכת החינוך ברצועה כפופה למשרד החינוך של הרשות הפלסטינית בראמאללה ולהלכה מופעלת על ידה. אולם בפועל לרשות אין השפעה מעשית על אופן התנהלות בתי הספר ברצועה, המפוקחים ע”י חמאס[4]. בהקשר זה תוזכר התבטאות משנת 2014 של זיאד ת’אבת, שהיה אז תת שר החינוך ברצועה ועדיין משמש בתפקיד זה. לדבריו מתקיים קשר עם שרת החינוך בממשלת ההסכמה הלאומית [בראמאללה], אולם קשר זה רופף ואינו מעשי. הוא ציין, כי שרת החינוך בראמאללה אינה מסייעת למשרדו בעזה בניהול פעילותו השוטפת ובהקצאת תקציבים. הוא התלונן, כי עובדי המשרד ברצועה אינם מקבלים משכורות מהממשלה בראמאללה וכי משרדו נאלץ לבטל מספר רב של תכניות בשל העדר מימון (אתר משרד החינוך בעזה, 2 ביולי 2014).

[1] ראו פרסום מרכז המידע מה-9 באוגוסט 2018: "סרטון שהופק ע"י מארגני "צעדת השיבה" עוסק בהחדרת נערים לשטח ישראל וכניסה למוצב (נטוש) של צה"ל תוך סיכון מודע של חייהם".
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מה-18 ביולי 2018: "חמאס הודיעה על פתיחת מחנות הקיץ עבור ילדי ונערי רצועת עזה. השנה שאבו המחנות השראה מ"צעדות השיבה" וקיימו כבכל שנה אימונים צבאיים".
[3]
על התכנית ראו פרסום מרכז המידע מ- 8 במאי 2013 : "ברצועת עזה מיושמת ע"י חמאס תכנית לימודים חדשה ("אלפתוה") במסגרתה עוברים עשרות אלפי בני נוער הכשרה צבאית. מטרת התוכנית הינה ליצור דור חדש של פעילים ותומכים ולהבטיח את שלטונה של חמאס ברצועה לטווח הארוך".
[4]
לא ידוע לנו על ביקורת שהושמעה בחמאס או בהרשות הפלסטינית נגד העברת הכשרות צבאיות בבתי הספר. בשנת 2012, כשהחל יישום תכנית "אלפתוה". ביקורת חריגה הושמעה בזמנו ע"י בכיר ב-NGO הפועל ברצועה: סמיר זקות, מנהל יחידת מחקר השטח במרכז אלמיזאן בעזה, אשר מתח בזמנו ביקורת נוקבת, על ממשל חמאס ברצועה בשל יישום תכנית "אלפתוה" בקרב תלמידי בתי הספר התיכונים ברצועה. לדבריו, "פרויקט זה הינו ריק מתוכן ואין בתוכו כל ערך מוסף חינוכי". הוא הוסיף כי על ממשל חמאס לפתור קודם כל בעיות חשובות יותר בחינוך הפלסטיני ברצועה ולהעביר את הערכים והמסרים החינוכיים בדרכים אחרות (ערוץ mbc, דובאי, 12 בנובמבר 2012).