חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ממשיכים לעשות שימוש בפייסבוק ובאינסטגרם לפרסום מסרי הסתה

העברה בשידור חי של נאום מנהיג חמאס יחיא סנואר (30 באפריל 2022), בו קרא לבצע פיגועים כולל באמצעות גרזינים, ואיים בירי רקטות לעבר ישראל, בנוכחות בכירים בזרוע הצבאית של חמאס.

העברה בשידור חי של נאום מנהיג חמאס יחיא סנואר (30 באפריל 2022), בו קרא לבצע פיגועים כולל באמצעות גרזינים, ואיים בירי רקטות לעבר ישראל, בנוכחות בכירים בזרוע הצבאית של חמאס.

עיקרים
  • אירועי חודש רמצ’אן ושורת הפיגועים שבוצעו בישראל ממחצית חודש מרץ 2022 העלו שוב את נושא השימוש שעושים חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ברשתות החברתיות כפלטפורמה להעברת מסרי הסתה וקריאה לביצוע פעולות טרור. רשתות אלה פופולריות בעיקר קרב בני הדור הצעיר והן משמשות אותם כאמצעי מרכזי לצריכת חדשות (כולל פייקניוז). סביר שיש להן גם השפעה על מידת ההקצנה שלהם ועל נכונותם לקחת חלק בפעילות אלימה ובביצוע פיגועים.
  • לצורך העברת מסרי ההסתה עושים חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין שימוש בפלטפורמות כמו טוויטר, טיק-טוק, ווטסאפ, טלגרם ויוטיוב.. פלטפורמות אלה אינן נתונות לפיקוח ואין בהן מדיניות עקבית של הסרת תכנים וחסימת עמודים וחשבונות המסיתים לטרור ולאלימות.
  • אולם, לצד רשתות אלה, מצליחה חמאס להעביר את אותם תכני הסתה גם באמצעות פלטפורמות תאגיד meta (פייסבוק ואינסטגרם), בהן מתקיימים פיקוח והסרה של תכנים מסיתים.
    אמצעות פלטפורמות אלה, מעבירה הנהגת החאמס מסרים מסיתים המשרתים את קו ההסברה והתעמולה שלה. ובחלק מהמקרים מדובר גם בפלטפורמות חלופיות לאלו שהוסרו בשל תכנים לא ראויים. כל זאת, חרף הפיקוח והמאמצים להסרת התכנים המסיתים.
  • יש לציין שבהשוואה לתכנים בפלטפורמות שאינן מפוקחות, ניכר כי בקרב פעילי חמאס המפעילים את הרשתות הללו קיימת מודעות לצורך להסוות את תכני ההסתה בפייסבוק ובאינסטגרם כדי שלא לעמוד בסכנת סגירה. את זה הם עושים באמצעות העברת המידע תחת מסגרת של “סיקור עיתונאי” ו”העברת שידורים ישירים”. כמו כן הם מדגישים לעיתים כי זהו ציטוט מידע ממקורות ישראליים אולם הדברים נערכים באופן מגמתי שנועד לשרת את הנרטיב של חמאס.
  • להלן דוגמאות לתכנים שהועלו על ידי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין בפייסבוק ואינסטגרם שזוהו כפעילות נכון ל- 8 במאי 2022.