חלופות, בראיית הפלסטינים, לניהול רצועת עזה ב”יום שאחרי”

חסין אלשיח' ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית (חשבון X של חסין אלשיח', 27 בפברואר 2024)

חסין אלשיח' ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית (חשבון X של חסין אלשיח', 27 בפברואר 2024)

חסין אלשיח' ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית (חשבון X של חסין אלשיח', 27 בפברואר 2024)

חסין אלשיח' ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית (חשבון X של חסין אלשיח', 27 בפברואר 2024)

משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק נפגשת במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב (PALINFO, 19 בינואר 2024)

משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק נפגשת במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב (PALINFO, 19 בינואר 2024)

מחמד דחלאן (סוכנות וטן, 14 בפברואר 2024)

מחמד דחלאן (סוכנות וטן, 14 בפברואר 2024)

עיקרים
 • בימים אלה, עיקר העיסוק ברצועת עזה הוא בדרכים להעברת סיוע לתושבים. אולם, כלי התקשורת הפלסטינים והבינערביים עוסקים בימים אלה בהרחבה גם בסוגיית “היום שאחרי” ברצועת עזה, ומוזכרות מספר אפשרויות באשר לגורמים לניהול הרצועה “ביום שאחרי”.
  • הרשות הפלסטינית: רואה עצמה כגורם המועדף לניהול הרצועה. מבחינתה, המלחמה ברצועת עזה היא בגדר “חלון הזדמנויות” להשבת שליטתה, אשר נגדעה בשנת 2007 עם ההפיכה של חמאס והשתלטותה על הרצועה. הרשות רואה בשליטה ברצועה צעד נוסף בדרך לקידום היעד של הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. בכירי הרשות מנהלים מגעים בנושא עם גורמים בינלאומיים וערביים ומדגישים כי הרשות היא הנציגה הרשמית והבלעדית של הפלסטינים, וכי הם מתנגדים לתוכניות ישראל לניתוק רצועת עזה משטחי הרשות. במקביל, פועלת הרשות לניהול עתידי של פרויקט שיקום הרצועה וגיוס כספים לצורך זה. על רקע הרצון לקבל את השליטה, ונוכח ביקורת שהושמעה על חולשת ממשלת הרשות, החלו לאחרונה תהליכי רה-ארגון במוסדות השלטון של הרשות, כולל הרכבת ממשלה של אנשי מקצוע.
  • חמאס: רואה עצמה כמי שלוקחת חלק מרכזי בניהול הרצועה גם “ביום שאחרי”. בכירי התנועה מדגישים, כי הפתרון יהיה פנים פלסטיני וכי הם מתנגדים נחרצות להתערבות בינלאומית בסוגיה. בכירי חמאס מדברים על הקמת ממשלת הסכמה לאומית והשתלבות חמאס במוסדות אש”ף. חמאס גם רואה בהחלטת אבו מאזן למנות את ד”ר מחמד מצטפא לתפקיד ראש הממשלה החדש כצעד חד צדדי שלא נעשה בהסכמה עמה אלא נועד לרצות את ארה”ב.
  • מנהיגי חמולות והמשפחות הגדולות ברצועה: הרעיון הועלה לראשונה על ידי ישראל. ראשי החמולות הוכיחו עצמן כגורם כוח ובעל השפעה בזמן בו משילות חמאס נפגעה בצפון הרצועה ובעיר עזה כאשר הן הצליחו להעביר חלק מהסיוע לעיר עזה ולצפון הרצועה. אולם, זהו פתרון קשה ליישום שכן קשה למצוא ראשי חמולות שיסכימו לקבל על עצמם את השליטה היות וחלק ניכר מאותן חמולות מזוהות עם חמאס ועם גורמי טרור אחרים. זאת ועוד, הפתרון עלול להיות פתח לאנרכיה מאחר וחלק מהחמולות מעורבות בפלילים ובמעשי אלימות.
  • מחמד דחלאן: בכיר פתח המודח, יליד ח’אן יונס, השוהה כיום באבו ט’בי שבמאע”מ ומשמש כיועץ בכיר לנשיא מאע”מ. לאחר שלא הצליח לחזור להנהגה הפלסטינית, דחלאן רואה במצב הזדמנות לחזור לפעילות, מגבש תכנית לשיקום הרצועה ומגייס לשם כך הון ערבי ואבטחה של כוחות ערביים. על רקע פעילות זו, הוא לא פוסל אפשרות להכשיר את הקרקע לקראת היום שאחרי אבו מאזן ברשות הפלסטינית. יש לציין שדחלאן מכיר את השטח וזוכה לאהדה ברצועה. כמו כן יש לו קשרים הדוקים עם בכירי הממשל במאע”מ, גורמים סעודיים ונשיא מצרים אלסיסי.
  • פתרונות נוספים: במקביל, הועלו פתרונות נוספים כגון הקמת משטר ביניים אזורי, בהובלת ארה”ב ובהשתתפות מדינות האזור: מצרים, ירדן, איחוד האמירויות וסעודיה שישלוט ברצועה מספר שנים עד למסירת השלטון לידי הרשות הפלסטינית. הצעה נוספת שעלתה היא פריסה של כוח שמירת שלום ערבי ברצועת עזה לאחר יציאת כוחות צה”ל, אשר יהיה אחראי לניהול החיים האזרחיים מתוקף מנדט של האו”ם. לאחר מכן תוקם מועצת מעבר משותפת שעד קיום בחירות תהיה אחראית על שיקום הרצועה. יש לציין שהמתווה הזה אינו שולל השתתפות נציגים מטעם חמאס והג’האד האסלאמי בגוף השלטוני.
 • לפי שעה אין פתרון מוסכם על כולם ובכל ההצעות יש חסרונות. אבו מאזן והרשות אינם אהודים במיוחד על תושבי הרצועה כמו כן לא ברור כיצד תוכל הרשות, החלשה במילא, לשלוט על מעל לשני מיליון תושבים נוספים ולנהל את תהליכי השיקום ברצועה. כמו כן לא ברור כיצד תשתלב חמאס במסגרת זו ומה יהיה תפקידה. לגבי מנהיגי חמולות קיים קושי בגיוס החמולות שכן רובן תומכות בחמאס. כמו כן טמון בפתרון סיכון של פיצול הרצועה לתתי אזורים על פי חמולות. לגבי כוחות ערביים ובינלאומיים מדובר בפתרון ביניים בלבד. יש לציין כי בכל פתרון “ליום שאחרי”, נוכחות חמאס, האהודה על רוב תושבי הרצועה, לא תעלם וכי היא תפעל להשפיע על התהליכים ואף להיות חלק מכל ממשל עתידי.
פירוט
הרשות הפלסטינית
 • הרשות רואה עצמה כיורשת הטבעית של ממשל חמאס והיא מקדמת את הנושא מול גורמים ערביים ובינלאומיים. בכירי הרשות מדגישים כי הרשות הפלסטינית ואש”ף הם הנציגים הרשמיים של הפלסטינים. לכן, הם הגורם המתאים ביותר לניהול הרצועה ביום שאחרי המלחמה. הרשות אשר תמיד ראתה ברצועת עזה חלק בלתי נפרד מהמדינה הפלסטינית העתידית מתנגדת לתוכנית ממשלת ישראל לבידול וניתוק רצועת עזה, ואף רואה בכך מהלך מתוכנן של ישראל לסיכול הקמת מדינה פלסטינית והמשך “הכיבוש הישראלי”. כדי לקדם את הרעיון, ערך לאחרונה חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, סבב פגישות במדינות המפרץ, שכללו את מאע”מ, בחרין וסעודיה.
 • במקביל, החלה הרשות לבצע רה ארגון בממשלה ובמוסדות השלטון, מהלך שנועד בעיקר לרצות את ארה”ב וגורמים אירופאיים. אבו מאזן פיזר את הממשלה ומינה את ד”ר מחמד מצטפא, לראש ממשלה אשר אמור בקרוב להקים ממשלת מומחים. כמו כן מינה מושלי מחוזות חדשים בשטחי הרשות,[1] מפקד וסגן למנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני.[2]
חסין אלשיח' ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית (חשבון X של חסין אלשיח', 27 בפברואר 2024)      חסין אלשיח' ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית (חשבון X של חסין אלשיח', 27 בפברואר 2024)
חסין אלשיח’ ושכרי בשארה, שר האוצר, נפגשים עם משלחת בינלאומית
(חשבון X של חסין אלשיח’, 27 בפברואר 2024)
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת המעבר, אמר בפתח ישיבת הממשלה השבועית, כי הם דוחים כל נוכחות זרה על אדמת רצועת עזה “ביום שאחרי” לא משנה מטעם איזה לאום, תוך כפיית מציאות חדשה. לדבריו, יש מי שרוצה אוטונומיה לרצועת עזה, ויש מי שפועל להביא חברות אבטחה פרטיות לפעול בה. הוא ציין שמשמעות הדבר היא פגיעה ברצונם של הפלסטינים (ופא, 18 במרץ 2024).
 • חסין חמאיל, דובר פתח, קרא לחמאס, הדוחה את נוכחות הרשות ברצועת עזה, לשים את האינטרס הפלסטיני הלאומי מעל לאינטרס התנועה וביקש ממנה לתת לרשות הזדמנות לספק סיוע לפלסטינים ברצועת עזה. הוא ציין כי הקהילה הבינלאומית מקבלת את נוכחות הרשות ברצועה (ערוץ אלערביה, 15 במרץ 2024).
 • מתוך מגמה של הרשות להתחיל לקבל דריסת רגל ברצועה, עלה שמו של מאג’ד פרג’, ראש המודיעין הכללי ברשות הפלסטינית, כמועמד לניהול הרצועה. פרג’, בן ה-62, נחשב למקורבו של אבו מאזן ולאחד האנשים החזקים ביותר ברשות. “מקורות ביטחוניים” פלסטיניים דיווחו, כי מאג’ד פרג’ מוביל בימים אלה מאמץ לבניית כוח ביטחוני של הרשות הפלסטינית, אשר יגיע לרצועת עזה וייקח מידי ממשלת חמאס את השליטה בצדו הפלסטיני של מעבר רפיח. עפ”י הדיווח, יישלחו לצורך כך לרצועה 500 אנשי משמר הנשיאות כדי לאבטח את מי שיפעילו את מעבר רפיח. בנוסף, דיווח גורם במודיעין הכללי כי על פי התוכנית הנרקמת יישלחו לרצועה 7,000-5,000 פעילי מנגנוני הביטחון, המשרתים בהווה או שיצאו לגמלאות, כדי לסייע בחלוקת הסיוע ההומניטרי והמזון לכל תושבי הרצועה (ערבי פוסט, 21 במרץ 2024).
מאג'ד פרג' (ערבי פוסט, 21 במרץ 2024).      קריקטורה פלסטינית בגנות "הצנחת" מאג'ד פרג' לניהול הרצועה. בערבית: "ניסיונות הכיבוש (קרי ישראל) למצוא מנהל חליפי לרצועת עזה !" (ערבי21, 13 במרץ 2024)
מימין: מאג’ד פרג’ (ערבי פוסט, 21 במרץ 2024). משמאל: קריקטורה פלסטינית בגנות “הצנחת” מאג’ד פרג’ לניהול הרצועה. בערבית: “ניסיונות הכיבוש (קרי ישראל) למצוא מנהל חליפי לרצועת עזה !” (ערבי21, 13 במרץ 2024)
חמאס
 • למרות המלחמה והשחיקה בכוחה, חמאס רואה עצמה כמי שלוקחת חלק מרכזי בניהול ובשליטה ברצועה ב”יום שאחרי”. בכירי חמאס עורכים פגישות עם גורמים בינלאומיים בנושא. כך, למשל, עלה הנושא בפגישה שקיימו לאחרונה בכירי חמאס במוסקבה עם בכירי משרד החוץ הרוסי וגם עם בכיר במשרד החוץ הסיני. המסרים המרכזיים העולים מהתבטאויות בכירי חמאס בנדון הם: חמאס לא תיעלם מרצועת עזה וסוגיית היום שאחרי היא עניין פנים פלסטיני והם לא יקבלו שום גורם זר שיבוא וינהל את הרצועה.
משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק נפגשת במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב (PALINFO, 19 בינואר 2024)
משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק נפגשת במוסקבה עם סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב (PALINFO, 19 בינואר 2024)
 • בחמאס מדברים בעיקר על פתרון פלסטיני בו חמאס משולבת בממשלת הסכמה לאומית. להלן התבטאויות בכירי חמאס בנושא:
  • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, התייחס בנאום שנשא בין היתר לסוגיית “היום שאחרי”, ואמר כי חמאס עוקבת אחר הסידורים של המצב הפנים-פלסטיני ומעוניינת יותר מתמיד באחדות העם הפלסטיני ובבנייה מחדש של המרכיבים הפוליטיים שלו על בסיס יסודות נכונים ותקינים. עמדתה הברורה של חמאס בנושא מתבססת על שותפות, דמוקרטיה ובחירות. הם רוצים להסדיר את המצב בשלושה מישורים: חידוש מקור הסמכות הלאומי במסגרת אש”ף באמצעות בחירות למועצה לאומית פלסטינית; הקמת ממשלת הסכמה לאומית עם משימות מוגדרות ולתקופה מוגבלת עד שיתקיימו הבחירות הכלליות למועצה המחוקקת, לנשיאות ולמועצה הלאומית הפלסטינית; להסכים על תכנית מדינית עבור העם הפלסטיני (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 10 במרץ 2024).
  • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי “היום שאחרי” ברצועת עזה יהיה פלסטיני ולא ישראלי או של “הסוכנים” שישראל בוחרת לניהול הרצועה (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’דיד, 13 במרץ 2024). בהתבטאות נוספת הדגיש חמדאן כי ניהול הנושא הפלסטיני הוא החלטה לאומית פנים-פלסטינית, והפלסטינים לא יקבלו שום הנהגה שתגיע אליהם על גבי טנק ישראלי או אמריקאי, או בחסות הטנק הזה. הוא הדגיש כי הפלסטינים רוצים הנהגה לאומית הנושאת את פרויקט השחרור, ומחויבת להתנגדות על כל צורותיה כדי להשיג את המטרות הלאומיות, ובפרט ההתנגדות המזויינת (PALINFO, 28 בדצמבר 2023; אתר ערוץ אלג’זירה, 28 בדצמבר 2023).
  • חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי הם בעד הקמת ממשלת הסכמה לאומית פלסטינית לזמן מוגדר שיהיו לה משימות ברורות (ערוץ הטלגרם של אלג’זירה מבאשר, 12 במרץ 2024).
  • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס ויו”ר המשרד לקשרים בינלאומיים, ציין כי חמאס לא ראתה בשלטון מטרה בשום שלב והיא ניסתה יותר מפעם אחת למסור את מפתחות השלטון לרשות הפלסטינית. לדבריו הם בעד ממשלת מומחים עצמאית, בהסכמה פלסטינית, שתנהל את יהודה ושומרון ואת הרצועה, ושמקור הסמכות שלה יהיה אש”ף, אבל רק לאחר שהוא יקלוט את כל הארגונים, ובכללם חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. הוא גם הדגיש כי כניסת חמאס לאש”ף לא צריכה להיות מלווה בתנאים (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלע’ד, 22 בפברואר 2024).
  • באסם נעים, בכיר חמאס, אמר כי מעצמות המערב עושות נפשות ל”יום שאחרי” המלחמה וההסדרים לאחר המערכה ומגבשות תוכניות ותרחישים, אבל המצב ברצועת עזה וב”פלסטין” באופן כללי הוא עניין פלסטיני פנימי, ולאף אחד אין זכות להתערב בו ולגבש תכניות תוך התעלמות מהפלסטינים. הוא הוסיף כי כל התוכניות במישורים המדיני והביטחוני עבור עזה שאינן בהסכמה עם הפלסטינים לא יצליחו, והפלסטינים יתנגדו להן (אלערבי אלג’דיד, 13 בינואר 2024; סוכנות אנטוליה, 13 בינואר 2024; אתר תחנת הרדיו התוניסאית Jawhara FM, 13 בינואר 2024).
ראשי חמולות והמשפחות הגדולות
 • נושא גיוס ראשי החמולות והמשפחות הגדולות להנהגת הרצועה במקום חמאס הועלה לראשונה על ידי ישראל. על רקע זה התפרסמו דיווחים לפיהם ישראל מנהלת מגעים עם ראשי חמולות ברצועת עזה במטרה שהם יהוו תחליף להנהגת חמאס וינהלו, את חלוקת הסיוע ואולי אף יהפכו לגוף שלטוני “ביום שאחרי”. יצוין שרוב ראשי החמולות לא נענו לקריאה בעיקר בשל זיקתן לחמאס. כך למשל דיווח העיתונאי מחמד הניה, כי שוחח עם המח’תאר סלמאן אלמע’ני, יו”ר רשות החמולות ברצועת עזה, אשר ציין בפניו כי החמולות אינן גורם ממשל או גורם שלטוני וכי הן מתנגדות באופן ברור לנהל את חלוקת הסיוע. אלמע’ני הדגיש, כי הם לא יבגדו “בהתנגדות” (חשבון X של העיתונאי מחמד הניה, 13 במרץ 2024).
 • חמאס ברכה את החמולות שסירבו לשתף פעולה עם “התוכניות הזדוניות של הכיבוש”. לטענת חמאס, ישראל מנסה ליצור גופי תיאום מתוך העם הפלסטיני וסירובן של המשפחות מדגיש את תמיכתן בהתנגדות, בממשל חמאס ובגופי הביטחון של העם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 14 במרץ 2024).
 • בפועל, לקחו על עצמם מספר ראשי חמולות בצפון הרצועה את תפקיד הפיקוח על חלוקת הסיוע. ב-17 במרץ 2024 דווח על כניסת שש משאיות סיוע לצפון הרצועה ושבע לעיר עזה, לראשונה מאז נובמבר 2023, מבלי שדווח על נפגעים בנפש. דווח כי ועדת המשפחות הגדולות, המח’תארים ונכבדי המשפחות פיקחו על חלוקה צודקת של הסיוע (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 17 במרץ 2024).
משאיות סיוע נכנסות בפעם הראשונה לצפון הרצועה בסיוע ופיקוח ראשי החמולות (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 17 במרץ 2024)
משאיות סיוע נכנסות בפעם הראשונה לצפון הרצועה בסיוע ופיקוח ראשי החמולות (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 17 במרץ 2024)
מחמד דחלאן
 • מחמד דחלאן, יליד ח’אן יונס, בכיר פתח המודח, בן ה-62, נמצא בימים אלה באבו ט’בי ומשמש כיועץ לנשיא מאע”מ השיח’ מחמד בן זאיד. נראה שדחלאן מנסה לחזור למרכז העניינים בזירה הפלסטינית תוך ניצול קשריו ברצועת עזה. לפי תכנית אותה חשף בראיון שהעניק לניו יורק טיימס, הוא ציין כי ישראל וחמאס יאלצו למסור את ניהול רצועת עזה למנהיג פלסטיני עצמאי המסוגל לשקם את רצועת עזה. לדבריו, הוא מנסה להשפיע על חמאס שתמסור לידיו את האחראיות לניהול הרצועה והוא אף נפגש לאחרונה עם כמה מבכירי התנועה לדון בנושא (ניו יורק טיימס, 14 בפברואר 2024). יצוין כי דחלאן זוכה לתמיכה וגיבוי מצד סעודיה, מאע”מ ומצרים. לדברי הפרשן הפלסטיני ג’אהד חרב, מחמד דחלאן הינו פוליטיקאי פלסטיני בולט הנהנה מרשת קשרים רחבה ומיכולת גיוס כספים רבים באיחוד האמירויות לטובת שיקום רצועת עזה (סוכנות וטן, 14 בפברואר 2024).
מחמד דחלאן (סוכנות וטן, 14 בפברואר 2024)
מחמד דחלאן (סוכנות וטן, 14 בפברואר 2024)
 • על פי עיתון אלאח’באר הלבנוני שציטט “מקורות פלסטיניים יודעי דבר”, דווח כי במפגש של נציגי הארגונים הפלסטיניים שהתקיים לאחרונה ברפיח השתתפו לראשונה נציגים מהזרם של מחמד דחלאן, לאחר שהתקיימו מגעים בינו לבין הנהגת חמאס בחו”ל, בהם הדגיש כי הוא רוצה לתרום להגעת הסיוע וכי הוא לא עושה זאת ממניעים פוליטיים. לדברי המקורות, כולם פועלים על יסוד זה שנוכחות דחלאן ואנשיו מעניקה קו תקשורת הכרחי בשטח עם כוחות צה”ל, המצרים או הגופים הבינלאומיים האחראים על הכנסת הסיוע (אלאח’באר הלבנוני, 18 במרץ 2024).
 • על רקע פעילות זו, נראה כי דחלאן לא פוסל אפשרות להכשיר את הקרקע לקראת היום שאחרי אבו מאזן ברשות הפלסטינית ולקחת חלק מרכזי בעתיד בהנהגת הרשות הפלסטינית.

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-18 במרץ 2024:" מינוי מושלי מחוזות חדשים ברשות הפלסטינית". ↑
[2] יצוין, כי מינוי ד"ר מחמד מצטפא ראש הממשלה זכה לביקורת נוקבת מצד חמאס. לדבריה, מינוי זה נעשה ע"י אבו מאזן באופן חד צדדי וללא כל הסכמה עימם. מה עוד שמינוי זה בא בעקבות לחצים מצד ארה"ב ונועד לרצותה בלבד. ↑