חילופי הבהרות בין ICC לבין הרשות הפלסטינית בעקבות הצהרת אבו מאזן, כי הרשות רואה עצמה משוחררת מכל ההסכמים וההבנות

כללי

ב-5 ביוני 2020 השיבה הרשות הפלסטינית על בקשת ההבהרה של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) בנוגע להצהרת אבו מאזן, כי הרשות הפלסטינית רואה עצמה משוחררת מכל ההסכמים וההבנות עם ממשלות ארה”ב וישראל. עמדת הרשות הפלסטינית היא כי ההצהרה אינה משפיעה בשום אופן על השאלה המשפטית העומדת להכרעה בפני מותב קדם המשפט, ואף לא הייתה לה כל כוונה להשפיע. הרשות ציינה גם שההצהרה לא נעשתה כחלק מההליכים הפורמליים בבית הדין.  בתשובתה (8 ביוני 2020) הסכימה התובעת עם עמדת הרשות וציינה שהיא אינה סבורה שלהצהרה של אבו מאזן יש השפעה כלשהו על הסטטוס של פלסטין כחברה לאמנת רומא, ועל סמכותו השיפוטית של בית הדין ביחס למצב בפלסטין. התובעת חזרה על עמדתה שהסכמי אוסלו אינם מונעים את מימוש סמכותו של בית הדין בפלסטין ועמדתה בעניין זה נותרה בעינה. כמו כן הביעה התובעת דאגתה מכוונתה של ישראל לספח באופן מידי חלקים מ”אדמה פלסטינית כבושה”. היא חזרה על כך שלכל סיפוח חד-צדדי של שטחים ע”י “כוח כובש” אין תוקף חוקי וכי מבחינה משפטית המדובר בכיבוש (אתר ה-ICC, 8 ביוני 2020).

 אבו מאזן נושא את נאומו בפני ההנהגה הפלסטינית. בנאום הכריז, כי מדינת "פלסטין" משוחררת מכל ההסכמים וההבנות עם ממשלות ארה"ב וישראל (ופא, 19 במאי 2020).    פאטו בנסודה, התובעת הראשית של ICC  : הודעת הרשות אודות ביטול ההסכמים אינה משפיעה על שאלת סמכות ICC (אתר ICC).
מימין: אבו מאזן נושא את נאומו בפני ההנהגה הפלסטינית. בנאום הכריז, כי מדינת “פלסטין” משוחררת מכל ההסכמים וההבנות עם ממשלות ארה”ב וישראל (ופא, 19 במאי 2020). משמאל: פאטו בנסודה, התובעת הראשית של ICC : הודעת הרשות אודות ביטול ההסכמים אינה משפיעה על שאלת סמכות ICC (אתר ICC).
פניית ICC
  • ד”ר עמר עוצ’אללה, ראש מחלקת האו”ם והסוכנויות המיוחדות [של האו”ם] במשרד החוץ הפלסטיני, מסר כי ב-26 במאי 2020 המשרד קיבל בקשת הבהרה מ-ICC בנוגע להצהרת אבו מאזן לפיה הרשות משוחררת מכל ההסכמים עם ישראל. בית הדין ביקש מהרשות להעביר מידע נוסף בעניין זה, ובכלל זה מידע הנוגע להסכמי אוסלו. עוצ’אללה הוסיף, כי הרשות תעביר תשובתה ל-ICC ב-10 ביוני 2020 וכי תגובתה התבסס על הודעת אבו מאזן [הערה: אבו מאזן בנאומו מה-19 במאי 2020 ציין כי “מדינת פלסטין” ואש”ף משוחררים מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל וארה”ב, אך נמנע מלנקוב במפורש בהסכמי אוסלו].
  • ד”ר עמר עוצ’אללה הוסיף, כי הסמכות החוקית שיש [לטענת הרשות] ל-ICC ב”פלסטין” לא תשתנה לאחר נאומו של אבו מאזן. הוא הוסיף, כי נאום אבו מאזן לא ישפיע על מעמדה של פלסטין כמדינה בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים. היא גם לא תשנה את מעמדה כחברה משקיפה באו”ם משנת 2002 (ופא, 27 במאי 2020).
תשובת הרשות הפלסטינית
  • שר החוץ הפלסטיני ריאצ’ אלמאלכי הודיע, כי “פלסטין” הגישה ב-5 ביוני 2020 את תשובתה לפניית ICC . אלמאלכי ציין, כי תגובת “פלסטין” נמסרה במסגרת ההליכים המשפטיים הקשורים לתחום הסמכות השיפוטית של ICC , ללא קשר למצב המדיני של הפלסטינים ולהסכמי אוסלו (ופא, 5 ביוני 2020).
  • אלמאלכי הדגיש, כי נאום אבו מאזן [מ-19 במאי 2020] אינו משפיע על מעמדם של “השטחים הפלסטינים הכבושים” וכי ישראל נושאת באחריות עליהם בהתאם לאמנת ג’נבה ולמשפט הבינלאומי. אלמאלכי הדגיש, כי תגובת “פלסטין” הבהירה, שהסיבה להכרזת ההנהגה הפלסטינית על כך ש”פלסטין” משוחררת מההסכמים עם ישראל, הינה תכניות ממשלת ישראל לספח את השטחים הפלסטינים תוך הפרה של המשפט הבינלאומי. בתגובת “פלסטין” נאמר, כי תכניות ישראל הינן פשע לפי אמנת רומא[1], שכן הן פוגעות בזכות הבלתי-מעורערת של הפלסטינים להגדרה עצמית, וכיוון שהן מפרות החלטות רבות של האו”ם. לדברי אלמאלכי התגובה הפלסטינית הדגישה, כי לעם הפלסטיני יש זכות היסטורית לריבונות, וכי זכות זאת מגובה בהחלטות המוסדות הלגיטימיים הבינלאומיים, ובחוות הדעת המשפטית של
    ICJ[2].
  • אלמאלכי הוסיף, כי בהסתמך על אמנת ז’נבה הרביעית, התוקף המשפטי של ההגנה המסופקת לעם הפלסטיני, כעם הנמצא תחת כיבוש, אינו מושפע משום הסכם שנערך עם “הגורם הכובש”. תגובתה של פלסטין מתבססת על העמדה הפלסטינית החד-משמעית שלפיה השטחים הפלסטינים הינם שטחים כבושים, ול-ICC יש סמכות שיפוטית בהם הכוללת את הגדה, ובכלל זה מזרח ירושלים, ואת הרצועה. אלמאלכי סיים הודעתו באומרו, כי “פלסטין” תמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם ICC עד שיושג הצדק ועד שיידרש דין וחשבון מ”פושעי המלחמה הישראלים”.

[1] אמנת רומא הינה אמנה בינלאומית, המהווה את מקור הסמכות לפעולות בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) בהאג.
[2]” The International Court of Justice (ICJ) is the principal judicial organ of the United Nations (UN). It was established in June 1945 by the Charter of the United Nations and began work in April 1946."
"The Court’s role is to settle, in accordance with international law, legal disputes submitted to it by States and to give advisory opinions on legal questions referred to it by authorized United Nations organs and specialized agencies."
(
אתר ICJ, 8 ביוני 2020)