חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני ( 9-3 ביולי 2019)

מפגינים במרכז הרצועה (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 5 ביולי 2019)

מפגינים במרכז הרצועה (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 5 ביולי 2019)

מפגינים פלסטיניים בצעדת השיבה במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק אעלאם ח'אן יונס, 5 ביולי 2019).

מפגינים פלסטיניים בצעדת השיבה במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק אעלאם ח'אן יונס, 5 ביולי 2019).

ציוד צבאי של צה

ציוד צבאי של צה"ל שלטענת הפלסטינים נלקח לאחר שהצליחו לחצות את הגדר ולהגיע לעמדת צ"ל במזרח ח'אן יונס (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 5 ביולי 2019)

הרחפן ששוגר מהרצועה לעבר ישראל (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 8 ביולי 2019)

הרחפן ששוגר מהרצועה לעבר ישראל (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 8 ביולי 2019)

 • ביום שישי 5 ביולי 2019 התקיימה צעדת השיבה בהשתתפות כ-7,000 מפגינים (כמו בשבוע שעבר). רף האלימות היה נמוך יחסית, בדומה לשבועות האחרונים: השלכת מטענים, חבלה בגדר הביטחון, ניסיונות חדירה לישראל והפרחת בלונים שברובם נשאו תמונות (בשטח ישראל אותרו שתי שריפות). (הערה: במהלך השבוע נעצרו מספר פלסטינים, שחצו את גדר הביטחון. ברשותם נמצאו רימון רסס, חומרי הצתה וסכין).
 • בשבוע שחלף פחת באופן משמעותי שיגור בלוני התבערה והנפץ לעבר ישראל. על פי דיווחים פלסטינים פחת היקף השיגורים בתמורה להכנסת סולר לרצועה והגדלת מרחב הדיג. עם זאת שוגרו מספר בלוני תבערה/נפץ ומשגרי הבלונים מאיימים לחדש את השיגורים ואף לשגר “דברים חדשים” (רחפני נפץ ?).
 • ביקור המשלחת המצרית ברצועה שב ונדחה. נמסר כי המשלחת המצרית תבקר בימים הקרובים בראמאללה ואחר כך ברצועה. בכירים בחמאס טוענים כי ישראל אינה מיישמת את מה שהתחייבה עליו במסגרת ההסדרה ומאיימים להסלים מחדש את המצב הביטחוני.
 • במהלך העבודות לבניית המכשול התת קרקעי ברצועה נחשף תוואי מנהרה חודרת בדרום רצועת עזה. מדובר, ככל הנראה, במנהרה ישנה. זוהי המנהרה ה-18 שנחשפה על ידי כוחות הביטחון הישראליים.
 • במוקד הפיגועים ביהודה ושומרון עמד פיגוע דריסה נגד לוחמי צה”ל, צפונית מערבית לירושלים. חמישה לוחמים נפצעו, שלושה באורח בינוני ושניים באורח קל. השבוע פורסם על ידי שירות הביטחון הכללי על מעצר פעילי חוליות חמאס ביהודה ושומרון. פעיל מאחת החוליות הוכשר להקים מעבדת חומרי חבלה ולהדריך פעילים ביהודה ושומרון . פעילי חוליות אחרות תודרכו על ידי חמאס לבצע פיגועי התאבדות וירי נגד ישראלים.
צעדת השיבה ברצועת עזה ( 5 בילי 2019)
 • ביום שישי 5 ביולי 2019 התקיימה צעדת השיבה תחת הסיסמא “באחדותנו נפיל את המזימה” (קרי, “עסקת המאה”). בצעדה השתתפו כ-7,000 מפגינים, שרובם התרכזו בחמשת מחנות השיבה. רף האלימות שהופגן במהלך הצעדה היה דומה לזה של השבועות האחרונים. כמה עשרות מפגינים ניסו להתקרב לגדר הביטחון הבעירו צמיגים והשליכו מטענים. כמה מהמפגינים ניסו לטפס על הגדר ולחבל בה. כמה מהם ניסו לחצות לשטח ישראל. במהלך הצעדה הופרחו בלונים, שברובם נשאו תמונות. בשטח ישראל אותרו שתי שריפות.
ציוד צבאי של צה"ל שלטענת הפלסטינים נלקח  לאחר שהצליחו לחצות את הגדר ולהגיע לעמדת צ"ל במזרח ח'אן יונס (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 5 ביולי 2019)   ציוד צבאי של צה"ל שלטענת הפלסטינים נלקח  לאחר שהצליחו לחצות את הגדר ולהגיע לעמדת צ"ל במזרח ח'אן יונס (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 5 ביולי 2019)
ציוד צבאי של צה”ל שלטענת הפלסטינים נלקח לאחר שהצליחו לחצות את הגדר ולהגיע לעמדת צ”ל במזרח ח’אן יונס (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 5 ביולי 2019)
 • דובר משרד הבריאות ברצועה דיווח על ארבעים פצועים (חשבון הטוויטר של אשרף אלקדרה, 5 ביולי 2019). הרשות העליונה לצעדות השיבה הודיעה, כי ביום שישי 12 ביולי 2019 תתקיים צעדה תחת הסיסמא “לא למשא ומתן…לא לפיוס… לא להכרה בישות [הציונית]” (ערוץ אלאקצא, 5 ביולי 2019).
טרור הבלונים
 • במהלך השבוע שחלף פחת באופן משמעותי היקף שיגור בלוני התבערה והנפץ לעבר ישראל. על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית הוסכם כי חמאס תפסיק את שיגור הבלונים לעבר ישראל בתמורה להכנסת סולר לרצועה והגדלת מרחב הדיג. ב-8 ביולי 2019 פרסמה יחידת בני אלזוארי ברפיח כי היא ממשיכה בהכנות להמשך שיגור בלוני תבערה/נפץ לעבר ישראל. לדבריהם גם מתבצעות הכנות לשיגור “דברים חדשים” בתמונה הנלווית לאיומים נראים רימוני יד מוצמדים לסוג של רחפן (רמז לרחפני נפץ?).

כרזה שפרסמו בני אלזוארי המאיימת להחליף את שיגור הבלונים בשיגור רחפנים
 (דף הפייסבוק של יחידת "בני אלזוארי" ברפיח, 8 ביולי 2019)
כרזה שפרסמו בני אלזוארי המאיימת בשיגור רחפנים (דף הפייסבוק של יחידת “בני אלזוארי” ברפיח, 8 ביולי 2019)

סוגיית ההרגעה
 • ביקור המשלחת המודיעין הכללי המצרי ברצועת עזה נדחה לפי שעה למועד לא ידוע. ב-2 ביולי 2019 הודיעה המשלחת הביטחונית באופן רשמי על דחיית ביקורה ברצועה בשל “סיבות הנוגעות למשלחת עצמה ללא קשר לצד הפלסטיני” (דניא אלוטן, 2 ביולי 2019). בימים לאחר מכן פורסמו הודעות דחיה נוספות (פאל אינפו, 4 ביולי 2019). מקור בחמאס מסר, כי הסיבה לדחייה היא התשובה השלילית שקיבלה המשלחת המצרית מתנועת פתח בנוגע לפיוס (אלאח’באר, 5 ביולי 2019). ב-7 ביולי 2019 נמסר כי המשלחת המצרית תבקר בימים הקרובים בראמאללה ולאחר מכן ברצועת עזה. מקורות דיפלומטיים מסרו כי חברי המשלחת ביקשו מהפלסטינים לשמור על השקט הנוכחי ולהימנע מעימות עם הצד הישראלי. הם גם והבטיחו שבדיונים עם הצד הישראלי ידונו בסוגית הירי לעבר המפגינים בצעדות יום שישי וכי המשלחת תמשיך במאמציה להחזיר את ספינות הדיג שישראל החרימה (דאר אלחיה, 7 ביולי 2019).
 • “מקור בחמאס” מסר, כי הארגונים ברצועה איימו להסלים את המצב הביטחוני אם ישראל תתעכב בהכנסת הפעימה החדשה של המענק הקטרי שעתידה להיכנס בשבוע הבא. לדבריו במהלך הימים האחרונים התקיימו שיחות בין חמאס למתווכים בנוגע להבנות אולם חמאס סירבה לניסיונה של ישראל להמיר את המענק הכספי לבניית תשתיות עבור פרויקטים של תעשיה וביקשה שלשם כך יוקצו כספים בנפרד(אלאח’באר, 5 ביולי 2019). גם מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, האשים את ישראל כי טרם יישמה את כל הדברים אליהם התחייבה. לדבריו במהלך התקופה האחרונה מתקיים שיח בצד הישראלי בהקשר לתוקפנות חדשה ברצועת עזה כמענה למצוקות הפנימיות של ההנהגה הישראלית.
 • מאהר מזהר, חבר הלשכה המדינית של החזית העממית לשחרור פלסטין, הכחיש את הפרסומים בתקשורת הישראלית לפיהם ניתנו הקלות לתושבי רצועת עזה (במסגרת הסכם ההרגעה) . לדבריו עד כה טרם הוסרו ההגבלות. מאהר מזהר אף קרא להמשיך את צעדות השיבה ואף להרחיבן לשטחי יהודה ושומרון כדי להפעיל לחץ על ישראל להפסיק את “הסחבת” שהיא נוקטת מול הרצועה (אלקדס, 7 ביולי 2019).
ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותר ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

אירועים נוספים
חדירת רחפן לשטח ישראל
 • ב-8 ביולי 2019 זיהה כוח צה”ל רחפן שחדר מרצועת עזה לשטח ישראל. הרחפן הופל ונתפס על ידי כוחות צה”ל באזור זיקים והועבר לבדיקה (דובר צה”ל, 8 ביולי 2019).

הרחפן ששוגר מהרצועה לעבר ישראל
 (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 8 ביולי 2019)
הרחפן ששוגר מהרצועה לעבר ישראל
(חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה, 8 ביולי 2019)

חשיפת תוואי מנהרה
 • במהלך העבודות לבניית המכשול התת-קרקעי בגבול ישראל רצועת עזה נחשף תוואי מנהרה חודרת בדרום רצועת עזה. לוחמי צה”ל בודקים את תוואי המנהרה (דובר צה”ל, 8 ביולי 2019). מדובר ככל הנראה במנהרה ישנה ולא במנהרה שנחפרה בתקופה אחרונה. זוהי המנהרה ה-18 שנחשפה על ידי כוחות הביטחון הישראליים.
ניסיונות לחצות את גדר הביטחון
 • בליל 7-6 ביולי 2019 עצרו כוחות הביטחון שלושה חשודים שחצו את גדר הביטחון בדרום רצועת עזה. ברשות החשודים נמצאו רימון רסס וחומרי הצתה. הם נשלחו לחקירה (דובר צה”ל, 7 ביולי 2019). ב-5 ביולי 2019, בעת צעדת השיבה ברצועת עזה, עצרו לוחמי צה”ל שני פלסטינים שחצו את גדר הביטחון בדרום רצועת עזה ברשות אחד מהשניים נמצאה סכין. השניים נעצרו והועברו לחקירה (דובר צה”ל, 5 ביולי 2019).
פיגוע דריסה
 • ב-7 ביולי 2019 פגע כלי רכב פלסטיני בכמה לוחמי צה”ל שהיו בפעילות מבצעית לצד הדרך בין חזמא (סמוך לשכונת פסגת זאב צפונית לירושלים) לענתות. הפלסטיני שנסע בכלי הרכב זיהה את הלוחמים פגע בהם ונמלט. לאחר שנסע מספר קילומטרים הוא נטש את כלי הרכב עלה על כלי רכב נוסף ונסע צפונה. כתוצאה מפגיעת כלי הרכב נפצעו חמישה לוחמים, שלושה באורח בינוני ושניים נוספים באורח קל. בתום פעילות מודיעינית ומבצעית של כוחות הביטחון הישראליים נעצר החשוד בדריסה (דובר צה”ל, 7 ביולי 2019).
 • בחמאס שיבחו את פיגוע הדריסה ואת מבצעו. חאזם קאסם, דובר חמאס, אמר כי הפעולה שנערכה בירושלים נגד כוחות צה”ל מהווה המשך ההתקוממות של העם הפלסטיני בירושלים. לדבריו “ההתנגדות” היא שתקבע את גבולות העיר בדרך לשחרורה המלא (פלסטין אליום, 7 ביולי 2019).
אירועים בשטח
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות הביטחון ולעבר מטרות אזרחיות. בפעילות סיכול ומנע, שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון, נעצרו חשודים בפעילות טרור, נתפסו אמצעי לחימה תקניים ומאולתרים. להלן מספר אירועים בולטים :
  • 9 ביולי 2019 – פלסטיני השליך מספר בקבוקי תבערה לעבר עמדת לוחמי משמר הגבול בכניסה לבית המשפט הצבאי שומרון (סמוך לכפר סאלם) . הפלסטיני נורה על ידי לוחמי משמר הגבול ונפגע (דוברות המשטרה, 9 ביולי 2019).
  • 7 ביולי 2019 – פלסטינים יידו אבנים לעבר כלי רכב בסנג’ל (צפונית מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק לשמשת כלי הרכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 7 ביולי 2019).
  • 8 ביולי 2019 – פלסטינים השליכו שני בקבוקי תבערה מכלי רכב חולף לעבר עמדת צה”ל סמוך לצומת אריאל . לא היו נפגעים (הצלה ללא גבולות, 8 ביולי 2019)
  • 7 ביולי 2019– כוחות הביטחון הישראליים עצרו פלסטיני במעבר רחל בדרום ירושלים. ברשות הפלסטיני נמצאה סכין. הפלסטיני הועבר לחקירה לאחר שעלה חשד כי התכוון לפגוע בכוחות הביטחון (דוברות המשטרה, 7 ביולי 2019).
  • 4 ביולי 2019– לוחמי צה”ל זיהו כמה פלסטינים שהשליכו בקבוקי תבערה ומטענים לעבר עמדה צבאית באבו דיס (ממזרח לירושלים). לוחמי צה”ל ירו לעבר התוקפים. אחד מהם נפצע (דובר צה”ל, 4 ביולי 2019).
פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון

סיכול ניסיונות חמאס לבצע פיגועים בישראל
 • בעקבות שורה של מעצרים שביצעו כוחות הביטחון הישראליים בחודשים האחרונים סוכלו ניסיונות של חמאס להקים תשתיות ברחבי יהודה ושומרון שמטרתן לתכנן ולבצע פיגועים. להלן פרטי הפעילות שתוכננה ע״י אחד העצורים (שירות הביטחון הכללי, 3 ביולי 2019):
 • גיוס: פאדי אבו אלסבח בן 35, תושב מחנה הפליטים נציראת, גויס לזרוע הצבאית של חמאס ביולי 2018 על ידי אשרף צבאח, פעיל חמאס אשר השתחרר מהכלא בישראל בשנת 2015 . זאת, לאחר שריצה 12 שנות מאסר בשל מעורבות בפיגועי הנחת מטען נגד כוחות צה”ל בגבול הרצועה ופיגועים נוספים. גיוסו של אבו סבח נעשה לאחר שנודע כי הוא נמצא בתהליך הוצאת אישור כניסה לישראל לטיפול רפואי ביהודה ושומרון.
 • אימונים: לאחר גיוסו ביולי ספטמבר 2018 עבר פאדי אימונים צבאיים אינטנסיביים על ידי פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. מטרת האימונים להכשיר אותו להקים מעברת חומרי נפץ ומטעני החבלה ולהדריך בנושא פעילים מיהודה ושומרון. במהלך האימונים הוא גם תודרך כיצד לעמוד בתחקור במעבר ארז ובחקירת שירות הביטחון הכללי ולהכחיש כל היכרות עם מגיסיו ומאמניו ברצועה. הפגישות נערכו בביתו של מצעב השלמון פעיל הזרוע הצבאית, שגורש לרצועת עזה במסגרת “עסקת שליט”.
 • הפעלה: טרם יציאתו לטיפול רפואי קיבל פאדי מעיל שהוסלקה בו פיסת בד עליה רשומות מילות קוד לצורך תקשורת מוצפנת בין פעילי הזרוע הצבאית של חמאס לבין המגויסים ביהודה ושומרון. את המעיל התבקש פאדי להעביר כבר בספטמבר 2018 בעת שיצא, דרך מעבר ארז, לטיפול רפואי בירדן. אולם הוא לא הצליח במשימתו.
 • יציאה לטיפול רפואי בישראל : במאי 2019 הוא פנה לרופאה ברצועת עזה ושילם לה כדי שתזייף עבורו מסמכים רפואיים שיעידו כי הוא אינו יכול לקבל טיפול רפואי ברצועת עזה. ב-15 במאי הגיע פאדי למעבר ארז שבידו תיק ומעיל בו פיסת הבד. הוא ניצל את האישור שבידו ויצא לטיפול רפואי בחברון. בפועל הוא לא הגיע לבית החולים אלא חבר לגורמי חמאס בחברון. פאדי נעצר ב-18 במאי זמן קצר לאחר שנכנס לאזור טיבה בישראל.

פאדי אבו אלסבח שגוייס לזרוע הצבאית של חמאס, ונכנס לישראל תוך ניצול היתר לקבלת טיפול רפואי. בתמונה הוא נראה כשהוא אוחז  פיסת בד שהייתה מוסלקת בתוך מעילו ואשר עליה רשומות מילות קוד 
(שירות הביטחון הכללי, 3 ביולי 2019)
פאדי אבו אלסבח שגוייס לזרוע הצבאית של חמאס, ונכנס לישראל תוך ניצול היתר לקבלת טיפול רפואי. בתמונה הוא נראה כשהוא אוחז פיסת בד שהייתה מוסלקת בתוך מעילו ואשר עליה רשומות מילות קוד (שירות הביטחון הכללי, 3 ביולי 2019)

 • מעצר חוליות נוספות:
  • כוחות הביטחון הישראליים עצרו בחודשים האחרונים מספר פלסטינים ביהודה ושומרון שגויסו לחמאס והתבקשו לבצע פיגועים. כל הפעילים עמדו בקשר עם נורי אלדין, פעיל הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה. בין העצורים היה גם פארס חמראן בן 30, המשרת במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, אשר הסכים לבצע פיגוע התאבדות . פארס חמראן הודרך כיצד להכין מטעני חבלה ואף ניסה לגייס פעילים נוספים.
  • במרץ מאי 2019 עצרו כוחות הביטחון הישראליים 11 פלסטינים בני הכפר זואיה (אזור קלקיליה). העצורים היו חלק מתשתית פעילי טרור שהתכוונו לבצע פיגועי התאבדות וירי נגד ישראלים. ברשות העצורים נמצאו גם אמצעי לחימה
  • באפריל מאי 2019 עצרו כוחות הביטחון הישראליים מספר פלסטינים שגויסו על ידי פעילי חמאס מרצועת עזה. העצורים התכוונו להכין מטעני חבלה בהתאם לחומר הדרכה שנשלח אליהן. כמו כן הם התכוונו לגייס פלסטיני, רוכב אופנוע, כדי שיבצע פיגוע התאבדות.
חמש שנים למבצע “צוק איתן”
 • ברצועת עזה ציינו חמש שנים למבצע “צוק איתן” (יולי אוגוסט 2014). לרגל האירוע פרסמה חמאס הצהרה לעיתונות בה מסרה כי תוצאות המבצע “היוו ציון דרך חשוב”. חמאס קראה לישראל לקרוא את ההצהרה היטב והבהירה כי “ההתנגדות” לא תהסס להגיב על השתלטות ישראל על ירושלים ועל מסגד אלאקצא (אצר חמאס, 7 ביולי 2019).
 • הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה שבו היא פרטה את מספר החדירות מעבר לקווי האויב במהלך המערכה. כמו כן פרטה את האמצעים שעמדו לרשותה ובכלל זה כלי טיס בלתי מאוישים מסוג אבאביל, רקטות מייצור מקומי ורובי צלפים מדגם ע’ול. הזרוע הצבאית ציינה כי ברשותה יכולות טובות יותר, כולל מספר רב יותר של רקטות מאשר בעבר ורקטות מדויקות יותר. בהודעה נאמר, כי חמאס מוכנה לכל עימות אפשרי (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 7 ביולי 2019).
 • בנוסף, פרסמה חמאס קריאה לציבור להעלות את הציוץ #המוץ _הנאכל” (השם בערבית שנתנה חמאס למבצע “צוק איתן”. העלאת הציוץ אמורה הייתה להתבצע ב-8 ביולי 2019, שעה 19:00 בערב לציון חמש שנים למבצע (חשבון הטוויטר מקואמה פרס, 8 ביולי 2019).

קריאה כללית לציבור להעלות את הציוץ #המוץ _הנאכל" 
(חשבון הטוויטר מקואמה פרס, 8 ביולי 2019)
קריאה כללית לציבור להעלות את הציוץ #המוץ _הנאכל”
(חשבון הטוויטר מקואמה פרס, 8 ביולי 2019)

 • הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה שני סרטוני תעמולה בהם חשפה את סוגי הרקטות שלטענתה נעשה בהן שימוש במהלך הלחימה בישראל במבצע “צוק איתן”. באחד הסרטונים טוענים פעילי הזרוע הצבאית כי במהלך המבצע נחשפו סוגי רקטות שיוצרו ברצועה, אשר הגיעו עד חיפה, נמל התעופה בן גוריון והכור הגרעיני בדימונה. כמו כן חשפה חמאס רקטה מיצור מקומי בשם J80 בעלת טווח של שמונים ק”מ שלדבריהם פגעה בתל אביב מבלי שמערכת “כיפת ברזל” הצליחה ליירטה. בסרטון גם הושמע איום כלפי ישראל לפיו העתיד טומן בחובו “הפתעות”(אתר הזרוע הצבאית, 8 ביולי 2019).

אינפוגרף לצרכי תעמולה, שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס המתאר את ירי הרקטות בהן עשתה שימוש במהלך מבצע "צוק איתן" ואת הערים בישראל שהותקפו. על פי נתוני הזרוע הצבאית שוגרו על ידה 3,621 רקטות מסוגים שונים (R160, J80, פג'ר 5, M75, סיג'יל 55, ג'ראד, קסאם 3 ) (חשבון הטוויטר של אחמד שיח' ח'ליל, 9 ביולי 2019)
אינפוגרף לצרכי תעמולה, שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס המתאר את ירי הרקטות בהן עשתה שימוש במהלך מבצע “צוק איתן” ואת הערים בישראל שהותקפו. על פי נתוני הזרוע הצבאית שוגרו על ידה 3,621 רקטות מסוגים שונים (R160, J80, פג’ר 5, M75, סיג’יל 55, ג’ראד, קסאם 3 ) (חשבון הטוויטר של אחמד שיח’ ח’ליל, 9 ביולי 2019)

תשלום לפצועי ומשפחות הרוגי צעדות השיבה
 • המשרד לפיתוח חברתי ברצועה (הנשלט בידי חמאס) הודיע ב-3 ביולי על תחילת תשלום סיוע לפצועים ולמשפחות ההרוגים בצעדות השיבה באמצעות כל סניפי בנק הדואר ברצועה. בדיקת השמות מתבצעת באמצעות קישור באתר המשרד (פאלטודיי, 3 ביולי 2019). יצוין כי בקישור באתר, שכתובתו http://query.mosa.gov.ps/injured6/, נכתב בכותרת: סיוע להרוגי ופצועי צעדות השיבה (לחודש) יוני 2019 (אתר המשרד לפיתוח חברתי ברצועה, 9 ביולי 2019).

הלינק לצורך קבלת סיוע כספי מאת המשרד לפיתוח חברתי ברצועה. בכותרת נכתב: " סיוע להרוגי ופצועי צעדות השיבה (לחודש) יוני 2019". המבקש סיוע נדרש להקליד את תעודת הזהות של ההרוג/פצוע ואת תאריך לידתו (אתר המשרד לפיתוח חברתי ברצועה, 9 ביולי 2019)
הלינק לצורך קבלת סיוע כספי מאת המשרד לפיתוח חברתי ברצועה. בכותרת נכתב: ” סיוע להרוגי ופצועי צעדות השיבה (לחודש) יוני 2019″. המבקש סיוע נדרש להקליד את תעודת הזהות של ההרוג/פצוע ואת תאריך לידתו (אתר המשרד לפיתוח חברתי ברצועה, 9 ביולי 2019)

המצב הכלכלי ברשות הפלסטינית
 • משרד האוצר של הרשות הפלסטינית הודיע שמשכורות חודש יוני ישולמו ב-4 ביולי 2019 על פי המפתח הבא: בראש סדר העדיפויות מצויות משכורות הפצועים, משפחות השהידים, האסירים והאסירים המשוחררים שישולמו במלואן. במקום השני בסדר העדיפויות מצויות משכורות הפקידים האזרחיים והצבאיים ומשכורות הגמלאים ישולמו בשיעור של 60% ולא פחות מ-2,000 ₪ (ופא, 3 ביולי 2019).
 • על רקע מצבה הכספי הקשה של הרשות הפלסטינית אמר ח’אלד אלעסילי, שר הכלכלה הלאומית, כי ההנהגה הפלסטינית בוחנת רעיונות “מחוץ לקופסה” לפתרון המשבר הכספי ובכללם ניסיונות ללחוץ על ישראל להשיב את כספי הסילוקין שהיא מחזיקה. לדבריו כחלק מפתרון הבעיה יש ליישם את החלטות המועצה המרכזית והמועצה הלאומית ולהיפרד כלכלית מישראל, בעיקר באמצעות תמיכה בתוצרת הפלסטינית. כמו כן יש לדבריו להפסיק את מתן ההפניות הרפואיות לישראל; להגדיל את יבוא החשמל מירדן ולפתח האנרגיה הנקייה, שתחסוך לאוצר הרשות סכומי עתק (אלנג’אח, 2 ביולי 2019).
 • בהקשר לתקציב הרשות הפלסטינית אמר מחמד אשתיה ראש הממשלה כי הרשות תפנה לבוררות בינלאומית בנוגע לדרכים שבהן ישראל “גונבת” את כספה של הרשות וכי היא תעמיד אותה לדין “על כל גרוש”. לדבריו בשל החלטת ישראל לקזז את כספי הרשות, החליטה הרשות הפלסטינית לפתוח את כל התיקים המשפטיים התלויים ועומדים בינה לבין ישראל (אלממלכה, 8 ביולי 2019).
חתימה על הסכמים כלכליים עם ירדן
 • מחמד אשתיה ראש הממשלה הפלסטיני יצא לביקור רשמי בירדן. בראיון שהעניק בנודע לביקור אמר כי הביקור מתקיים בהתאם להנחיית אבו מאזן שהורה להעמיק את הקשר עם מדינות ערב בתחומי הכלכלה, הבריאות, החינוך והאנרגיה (הטלוויזיה הפלסטינית, 6 ביולי 2019). במהלך פגישה שקיים מחמד אשתיה עם עמר אלרזאז ראש ממשלת ירדן חתמו השניים על שלושה מזכרי הבנות עם ירדן בשלושה תחומים (ופא, 7 ביולי 2019):
  • תחום האנרגיה ואוצרות הטבע: מדובר בעיקר בפרויקט שנועד להגברת הזרמת החשמל לאזור יריחו ובקעת הירדן והרחבתו לאזור ירושלים, אלעזריה ואבו דיס.
  • תחום הבריאות: משרד הבריאות הפלסטיני ומשרד הבריאות הירדני הסכימו על העברת חולים לטיפול רפואי בבתי חולים בירדן במקום בישראל.
  • תחום המסחר .
 • החתימה על מזכרי ההבנות עם ירדן היא חלק מפעילות הרשות הפלסטינית להיפרד באופן הדרגתי מהתלות הכלכלית בישראל. מחמד אשתיה ראש הממשלה אמר בהקשר, זה כי האסטרטגיה של הממשלה היא הפרדות הדרגתית מישראל באמצעות חיזוק הייצור הפלסטיני ופנייה למדינות ערב (ופא, 8 ביולי 2019). בישיבת הממשלה שנערכה ב-8 ביולי 2019 אישרה הממשלה את כל ההסכמים ומזכרי ההבנות שנחתמו עם ממשלת ירדן (ופא, 8 ביולי 2019).
תרגיל של מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית
 • מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ביצעו ב-2 ביולי 2019 תרגיל מקיף בשיתוף פעולה עם גופים אזרחיים, במספר מחוזות בו זמנית. במחוז ראמאללה ואלבירה בוצע תרגיל שדימה שריפה שפרצה בבניין עיריית אלבירה ובמקביל השתלטות של חוליית טרור שהתבצרה בבית בביתוניא. באזור בית לחם התקיים תרגיל בשם “שיירת הנשיא” שדימה קבלת פנים לשיירת הנשיא במקביל להפגנת מחאה של אזרחים . בג’נין בוצע תרגיל המדמה פיזור התקהלות לא חוקית של אזרחים, שגם ביצעו מעשי אלימות . מטרת התרגילים להעלות את רמת הכוננות ולהגביר את רמת התפקוד של מגנוני הביטחון ורמת התיאום שלהם עם הגופים האזרחיים (ופא, 2 ביולי 2019).
התרגיל בבית לחם (דף הפייסבוק הרשמי של יחסי הציבור במנגנון הבמ"ס, 2 ביולי 2019).      התרגיל בג'נין (דף הפייסבוק של מחוז ג'נין, 2 ביולי 2019)
מימין: התרגיל בבית לחם (דף הפייסבוק הרשמי של יחסי הציבור במנגנון הבמ”ס, 2 ביולי 2019). משמאל: התרגיל בג’נין (דף הפייסבוק של מחוז ג’נין, 2 ביולי 2019)
סקר דעת קהל בקרב הפלסטינים
 • מכון הסקרים של ח’ליל שקאקי פרסם ממצאים ראשוניים של סקר רבעוני שערך בסוף יוני 2019. מניתוח הממצאים עולה, כי בקרב הציבור הפלסטיני קיימת התנגדות גורפת ליוזמות ארה”ב. 90% מהנשאלים אינם בוטחים בממשל ארה”ב ו-80% תומכים בהחלטת הרשות להחרים את הסדנא הכלכלית בבחריין. 80% רואים בהשתתפות מדינות ערב בסדנא אקט של נטישת הפלסטינים . בנושאים נוספים לא נרשם שינוי משמעותי בעמדות הנשאלים. 49% מהנשאלים ביהודה ושומרון ו-71% מהנשאלים ברצועה מעוניינים שאבו מאזן יפנה את כסאו; 62% תומכים בהחלטת הרשות שלא לקבל את כספי הסילוקין מישראל לעומת 29% המתנגדים להחלטה (PCPSR, 9 ביולי 2019).
כינוס בבירות נגד “עסקת המאה”
 • ב-7 ביולי 2019 נערך בירות שבלבנון כינוס תחת הכותרת “מאוחדים נגד עסקת המאה” . בכינוס, שהיוזמה לכינוסו הייתה של אש”ף, נכחו כ-300 משתתפים פלסטינים לבנוניים וערבים, ביניהם נציגי פתח וחמאס. משתתפי הכינוס דנו בגיבוש עמדה ערבית משותפת נגד “עסקת המאה” והחלטות הסדנא הכלכלית בבחריין . עזאם אלאחמד, חבר הוועד המרכזי של פתח, הדגיש את חשיבות הכינוס.
 • בסיום הכינוס פרסמו המשתתפים את “אמנת האומה נגד עסקת הבושה”, שהדגישה את ההתנגדות המוחלטת ל”עסקת המאה” על כל צעדיה – בעבר, בהווה ובעתיד. בהודעה צוין, כי יש לתמוך בהתנגדות על כל צורותיה. ובראשה תמיכה ב”התנגדות המזויינת”. עוד נאמר, כי הדבר מחייב מכל בני האומה להעניק את כל צורות הסיוע להתנגדות, ובפרט צעדות השיבה ו”המראבטון” באלאקצא . כן הודגש בצורך להתנגד לכל צורות הנורמליזציה עם “הציונים” מכיוון שהנורמליזציה היא המבוא הראשי להצלחת עסקת טראמפ וסוכניו (אתר מוסד אלקדס הבינ”ל, 8 ביולי 2019).
משתתפי הכינוס בבירות 
(אתר מוסד אלקדס הבינ"ל, 8 ביולי 2019)
    משתתפי הכינוס בבירות 
(אתר מוסד אלקדס הבינ"ל, 8 ביולי 2019)
משתתפי הכינוס בבירות
(אתר מוסד אלקדס הבינ”ל, 8 ביולי 2019)

קריקטורה המדגישה, כי הפילוג הפנים פלסטיני מקשה על המאבק נגד עסקת המאה: "הפילוג הפלסטיני והמאבק בעסקת המאה..." (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 5 ביולי 2019)
קריקטורה המדגישה, כי הפילוג הפנים פלסטיני מקשה על המאבק נגד עסקת המאה: “הפילוג הפלסטיני והמאבק בעסקת המאה…” (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 5 ביולי 2019)

[1]פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.