חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (8-3 באפריל 2019)

מפגינים פלסטינים על גדר המערכת במזרח העיר עזה, מניפים עליה דגלים ומציתים צמיגים (דף הפייסבוק של

מפגינים פלסטינים על גדר המערכת במזרח העיר עזה, מניפים עליה דגלים ומציתים צמיגים (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 6 באפריל 2019)

מפגינים מבעירים צמיגים סמוך לגדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 5 באפריל 2019)

מפגינים מבעירים צמיגים סמוך לגדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 5 באפריל 2019)

מפגינים מבעירים צמיגים סמוך לגדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 5 באפריל 2019)

מפגינים מבעירים צמיגים סמוך לגדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 5 באפריל 2019)

אסמאעיל רצ'ואן מקריא את הודעת הסיכום של

אסמאעיל רצ'ואן מקריא את הודעת הסיכום של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה" בתום הפעילויות (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 5 באפריל 2019)

הפגנות תמיכה באסירים

הפגנות תמיכה באסירים

מפגש הניה עם ההאינטלקטואלים והפובליציסטים

מפגש הניה עם ההאינטלקטואלים והפובליציסטים

אסמאעיל הניה נושא את דרשת יום השישי במסגד שיח' סלים אבו מסלם בבית לאהיא.

אסמאעיל הניה נושא את דרשת יום השישי במסגד שיח' סלים אבו מסלם בבית לאהיא.

 • במוקד אירועי השבוע עמדה צעדת השיבה שבה השתתפו כ-10,000 פלסטינים. רף האלימות שהופגן בצעדה היה נמוך יחסית, המשך למגמה שהופגנה גם בשבוע שעבר (התעדה שהתקיימה ביום השנה לתחילת הצעדות). אחד מדוברי הרשות הלאומית העליונה לצעדות שיבה התבטא כי קיימת הסכמה לא רשמית להפסקת פעילות יחידת ההטרדה הלילית והפרחת בלוני התבערה.
 • בכירים בחמאס הרבו להתבטא השבוע על ההבנות שהושגו באמצעות התיווך המצרי במגעי ההסדרה. לדבריהם ישראל כבר נקטה במספר צעדים חיוביים כמו הרחבת מרחב הדייג ל-15 מיילים ימיים, החלה בהעברת תרומה כספית להעסקת 20,000 מתושבי הרצועה והסירה איסור להכנסת סחורות שעד כה נאסרה הכנסתם. לדברי אסמאעיל הניה נדונים נושאים נוספים ובהם אספקת מים, חשמל, המעברים, נמל ימי , שדה תעופה , תעסוקה , חופש תנועה ועוד.
 • האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל הודיעו, כי החל מ-7 באפריל 2019 הם יחלו בשביתת רעב. נראה כי השביתה מוכוונת על ידי חמאס . משרד ההסברה של האסירים מטעם חמאס הודיע, כי בשלב הראשון ישבתו רעב חברי ההנהגה העליונה של האסירים ובשלב השני, אם לא תושגנה הבנות עם שירות בתי הסוהר, יצטרפו לשביתה 1,400 אסירים מחמישה בתי כלא. בינתיים הודיע משרד ההסברה על עיכוב בתחילתה של השביתה בשל מה שכינה “התפתחויות המשא ומתן” .
צעדת השיבה
 • ביום שישי 5 באפריל 2019 התקיימה צעדת השיבה השבועית ה-53 במספר. הצעדה התקיימה תחת הסיסמא “ניצחון הכבוד”. בצעדה השתתפו ב-10,000 פלסטינים. רף אלימות שהופגן במהלך האירועים היה נמוך יחסית ורוב המפגינים התרכזו בחמשת מחנות השיבה, כמה מאות מטרים מגדר הגבול. עם זאת היו כמה מקרים בהם התקרבו פעילים לגדר הביטחון השליכו השלכת מטענים , יידו אבנים והבעירו צמיגים. כמה פלסטינים אף ניסו לחצות את הגדר לשטח ישראל. באירוע בודד הצליח פלסטיני לחצות את גדר הביטחון ולהגיע לשטח ישראל אולם זמן קצר לאחר מכן הוא שב על עקבותיו.
מפגינים פלסטינים על גדר המערכת במזרח העיר עזה, מניפים עליה דגלים ומציתים צמיגים (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 6 באפריל 2019)    מפגינים פלסטינים על גדר המערכת במזרח העיר עזה, מניפים עליה דגלים ומציתים צמיגים (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 6 באפריל 2019)
מפגינים פלסטינים על גדר המערכת במזרח העיר עזה, מניפים עליה דגלים ומציתים צמיגים (דף הפייסבוק של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה”, 6 באפריל 2019)
 • דובר משרד הבריאות ברצועה דיווח על 83 פצועים (חשבון הטוויטר של אשרף אלקדרה, 5 באפריל 2019). הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה הודיעה, כי צעדת השבוע הבא (12 באפריל 2019) תתקיים תחת הסיסמא “יחד נאבק בנורמליזציה” (אלאקצא, 5 באפריל 2019).
 • בכירי חמאס שנכחו באירועים (ביניהם ח’ליל אלחיה; פתחי חמאד מחמאס; ח’אלד אלבטש מהג’האד האסלאמי בפלסטין). ציינו בדבריהם, כי ההקלות שהושגו ברצועת עזה הם בזכות צעדות השיבה וכי הצעדות לא תפסקנה עד להסרת המצור מעל הרצועה. ח’ליל אלחיה אף ציין, כי הצעדות נערכות במסגרת מדיניות ברורה שמטרתה להפעיל לחץ על ישראל להיענות לדרישות העם הפלסטיני. לדבריו ישראל בורחת מכל ההסכמים וההבנות ולכן העם הפלסטיני אינו סומך עליה (אלאקצא, 5 באפריל 2019). פתחי חמאד, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בעת שהשתתף ב”צעדת השיבה” במזרח רפיח, כי הפלסטינים נחושים להמשיך בצעדות השיבה עד להשגת זכויותיהם, וכי הם קרובים מאד לשחרור אדמתם  (חשבון הטוויטר של ערוץ אלאקצא, 5 באפריל 2019; palsawa, 5 באפריל 2019).
אחמד אלמדלל מהג'האד האסלאמי (מימין) ולצדו פתחי חמאד ב"מחנה השיבה" במזרח רפיח (דף הפייסבוק של סואעד אלאנתפאצ'ה במחוז רפיח, 5 באפריל 2019).     אסמאעיל רצ'ואן מקריא את הודעת הסיכום של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה" בתום הפעילויות (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 5 באפריל 2019)
מימין: אחמד אלמדלל מהג’האד האסלאמי (מימין) ולצדו פתחי חמאד ב”מחנה השיבה” במזרח רפיח (דף הפייסבוק של סואעד אלאנתפאצ’ה במחוז רפיח, 5 באפריל 2019). משמאל: אסמאעיל רצ’ואן מקריא את הודעת הסיכום של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה” בתום הפעילויות (דף הפייסבוק של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה”, 5 באפריל 2019)
הפרחת בלוני התבערה ופעילות ההטרדה הלילית
 • טרם הצעדה אמר טלאל אבו ט’ריפה, חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטינית וחבר הרשות העליונה לצעדות השיבה, כי קיימת הסכמה לא רשמית לפיו יופסק השימוש באמצעים אלימים בגבולות הרצועה. במסגרת זאת אמר תופסק פעילות יחידת ההטרדה הלילית והפרחת בלוני התבערה. הוא ציין כי טרם התקיים שיח בנושא המשך פעילויות המשטים וכי מזג האוויר הוא שיכריע בסוגיה. לדבריו הפסקה זו מהווה הזדמנות למצרים להשלים את עבודתם על ההבנות שהוסכמו עם ישראל (דניא אלוטן, 4 באפריל 2019). זאת ועוד, בכתבה בעתון אלקדס פורסם, כי על רקע ההתקדמות בתהליך הרגיעה הורו חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין לפעיליהם להפסיק באופן מלא את הפרחת הבלונים ואת הפעילויות הליליות לאורך הגבול (אלקדס, 4 באפריל 2019).
חמאס מונים את הישגי צעדות השיבה
 • חמאס בתיאום הרשות העליונה לצעדת השיבה ארגנה פגישה לציון שנה לצעדות ולציון יום האדמה. בפגישה השתתפו אסמאעיל הניה, יחיא אלסנואר חברי הרשות העליונה לצעדת השיבה ובכירים נוספים. ח’אלד אלבטש בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין העומד בראש הרשות העליונה מנה את ההישגים הבולטים של צעדות השיבה אותן כינה “אירוע מיוחד בהיסטוריה הפלסטינית”. לדבריו החזירו הצעדות את הסוגיה הפלסטינית לאור הזרקורים במיוחד את סוגית הפליטים (דניא אלוטן, 2 באפריל 2019).
מגעים להרגעה
 • על רקע הצעדות נמשכים המגעים להגיע לרגיעה. בכיר “הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה” שביקש להישאר בעילום שם חשף פרטים בקשר להבנות עם ישראל. לדבריו ההבנות הן הומניטאריות בלבד ואינן נוגעות לתחום הפוליטי. הוא הבהיר כי ההבנות אינן באות על חשבון הפיוס הפנים-פלסטיני אך ציין, כי הצורך בהבנות נוצר בשל הסנקציות שהטילה הרשות הפלסטינית על הרצועה. לדבריו, בין ההבנות שהושגו: הרחבת מרחב הדיג, הכפלת היקף המסחר באמצעות הפעלת המעברים, החייאת התעשייה והחקלאות, הכשרה מחדש של אזורי תעשיה ושל אדמות חקלאיות, יצירת מקומות עבודה חדשים לצעירי, פיתוח התשתיות ופתרון משבר החשמל. לדבריו יישום ההבנות צפוי להימשך זמן מה (ערבי21, 4 באפריל 2019).
 • מקורות בחמאס חשפו פרטים על ההרגעה ומסרו, כי לאור בקשה של ישראל, שהועברה דרך המשלחת המצרית, השיגו המצרים התחייבויות ברורות מצד הנהגת חמאס לפיהן הם לא יבצעו התקפות או פעולות איכותיות בתקופה הקרובה (אלערבי אלג’דיד,3 באפריל 2019).
 • להלן מספר התייחסויות למגעים להרגעה וההבנות שהושגו:
  • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר, כי חמאס הגיעה להבנות עם ישראל במסגרת מגעי הרגיעה וכי הם קיבלו מישראל תשובות חיוביות. לדבריו הגורמים הפועלים בנושא הם מצרים, קטר והאו”ם באמצעות ניקולאי מלדנוב, השליח המיוחד למזרח התיכון (אנטוליה, 5 באפריל 2019).
  • יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, הביע הערכה למצרים וקטר על תפקידן בהסרת “המצור” מעל הרצועה והדגיש, כי להבנות עם ישראל לא יהיה מחיר מדיני וכי הן לא תבואנה על חשבון זכות “ההתנגדות” (אתר חמאס, 6 באפריל 2019).
  • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בשולי השתתפותו ב”צעדת השיבה” במזרח העיר עזה, כי ישנה התקדמות חיובית בהבנות ההרגעה ושבירת המצור, וכי חלק מההבנות הללו והדרישות מתבצע בשטח אם כי באיטיות. הוא הדגיש כי צעדת השיבה נמשכת תוך שינוי האמצעים כדי להפעיל לחץ על ישראל להיענות לדרישות הפלסטינים וכי לישראל אין ברירה אלא להיענות לדרישות. לדבריו עוקבים הארגונים אחר מידת מחויבותה של ישראל והם גם קיבלו מהגורמים נותני החסות אישורים להסכמתה של ישראל ומחויבותה לסעיפים רבים מהדרישות בהתאם ללוח זמנים מוגדר במסגרתו ייושמו תנאי ההבנות בזה אחר זה (פלסטין און ליין, 6 באפריל 2019). בראיון נוסף הדגיש אלחיה כי ההבנות הן רק במישור ההומניטרי ואמר, כי חמאס והארגונים דרוכים ונשמרים שלא לשלם לישראל מחיר מדיני כלשהו. אלחיה גם הדגיש כי למרות ההתקדמות בהבנות, אופציית העימות עם ישראל עדיין מונחת על השולחן (אלאסתקלאל, 7 באפריל 2019).
  • עבד אללטיף אלקאנוע דובר חמאס, ציין כי ההבנות בנוגע להסרת המצור מתקדמות על פי לוח זמנים ובהדרגה. לדבריו במסגרת ההבנות ישראל כבר הרחיבה את תחום הדיג ל-15 מייל ימי, היא החלה להעביר תרומה כספית להעסקת 20,000 תושבי הרצועה. כמו כן הוסר האיסור על הכנסה של יותר משמונים סחורות שהיו עד כה אסורות להעברה לרצועת עזה (חשבון הטוויטר של עבד אללטיף אלקאנוע, 4 באפריל 2019).
  • אחמד מדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין, כי לא קיים הסכם מדיני כתוב אין הרגעה ואין הדנה, אלא ייצוב של תנאי הפסקת האש שנחתמו בשנת 2014 (סיום מבצע “צוק איתן”). לדבריו על פי הבנות אלה המשוואה המתבקשת היא “רגיעה תמורת הרגעה” (ערוץ אלאקצא, 6 באפריל 2019).
ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

ניסיון חדירה לישראל
 • ב-4 באפריל 2019 ירו לוחמי צה”ל לעבר שלושה פלסטינים שחצו בחסות החשיכה את גדר הביטחון בדרום רצועת עזה. ברשות השלושה נמצאו סכינים. השלושה פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים (דובר צה”ל, 4 באפריל 2019).
ניסיון פיגוע דקירה
 • ב-3 באפריל 2019 הגיע פלסטיני חמוש בסכין למחסום סמוך לחוארה (דרומית לשכם). הוא ניגש לכלי רכב בו נסעו אב ובתו וניסה לדקור אותם באמצעות סכין שהייתה ברשותו. האב ונהג משאית שנסע אחריו ירו לעבר הפלסטיני ופצעו אותו באורח קשה. מאוחר יותר הוא נפטר בבית החולים (דובר צה”ל, 3 באפריל 2019).
 • אמצעי התקשורת הפלסטיניים דיווחו כי ההרוג הוא מחמד עבד אלמנעם עבד אלפתאח, בן 23, מח’רבת קיס בסלפית (אזור אריאל), המתגורר בעיירה ביתא שם עבד באחת המחצבות. בתקרית גם נפצע ח’אלד צלאח רואג’בה, בן 23, מהכפר רוג’יב שבמזרח שכם (ופא, 3 באפריל 2019; מען, 3 באפריל 2019). סניף פתח בסלפית פרסם בדף הפייסבוק שלו הודעת אבל על מות “בנה השהיד הגיבור” (דף הפייסבוק של פתח בסלפית, 3 באפריל 2019). משרד החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית גינה את “טרור המתנחלים” הוא הטיל על ראש ממשלת ישראל את האחריות המלאה על “פשעי המתנחלים” (ופא, 3 באפריל 2019). חמאס מסרה, כי הריגתו היא חלק מ”הפשעים” שמבצעת ישראל בגדה (אלרסאלה.נט, 3 באפריל 2019).

כרזה בדף הפייסבוק של פתח בסלפית על מות "בנה השהיד הגיבור" מחמד עבד אלמנעם עבד אלפתאח (דף הפייסבוק של הפתח בסלפית, 3 באפריל 2019)
כרזה בדף הפייסבוק של פתח בסלפית על מות “בנה השהיד הגיבור” מחמד עבד אלמנעם עבד אלפתאח (דף הפייסבוק של הפתח בסלפית, 3 באפריל 2019)

אירועים בשטח
 • ביהודה ושומרון נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות הביטחון ולעבר מטרות אזרחיות. בפעילות סיכול ומנע, שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון, נעצרו חשודים בפעילות טרור, נתפסו אמצעי לחימה תקניים ומאולתרים. להלן אירועים בולטים:
  • 8 באפריל 2019 – במהלך סריקות שביצעו כוחות הביטחון ישראליים באזור קלקיליה תפסו הכוחות אמצעי לחימה מייצור עצמי וכספים למימון טרור בשווי של עשרות אלפי שקלים (דובר צה”ל, 8 באפריל 2019).
  • 7 באפריל 2019 – אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לגבעת אסף (דרומית לבית אל). לא היו נפגעים נזק נגרם לשמשת כלי הרכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 7 באפריל 2019).
  • 4 באפריל 2019 – במהלך סריקות שביצעו כוחות הביטחון הישראליים נמצאו בכפר חרבת אלאדיר (אזור בית לחם) אמצעי לחימה ביניהם אקדח ותחמושת (דובר צה”ל, 4 באפריל 2019).
  • 4 באפריל 2019 – במהלך סריקות שביצעו כוחות הביטחון הישראליים בחברון ובקבטיה תפסו הלוחמים כספים בשווי של כמה עשרות אלפי שקלים שיועדו למימון פעילות טרור (דובר צה”ל, 4 באפריל 2019).
  • 3 באפריל 2019 – אבנים יודו לעבר אוטובוס שהסיע תלמידים באל פואר, דרומית מערבית לחברון. לא היו נפגעים (הצלה ללא גבולות, 4 באפריל 2019).
  • 3 באפריל 2019 – בקבוק תבערה הושלך לעבר כלי רכב ישראלי בין “צומת הפרסה” ל”צומת הדואר” , מערבית לראמאללה. לא היו נפגעים (הצלה ללא גבולות, 3 באפריל 2019).
פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון

שביתת האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל
 • האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל הודיעו, לראשונה מזה כשנתיים, כי החל מ-7 באפריל 2019 הם יחלו בשביתת רעב המכונה על ידם “מערכת הכבוד השנייה”. שביתת הרעב תתקיים כמחאה על תנאי כליאתם ובמיוחד מערכות המיסוך הסלולארי שהוחלט להתקין בתאיהם (שהאב, 6 באפריל 2019).
 • על פי משרד ההסברה של האסירים (מטעם חמאס) הציבו האסירים ארבע דרישות בסיסיות: לאפשר להם להתקשר למשפחותיהם וקרוביהם באמצעות התקנת טלפון ציבורי; להסיר את מיסוך הטלפונים הסלולאריים (המוברחים לבתי הכלא); להשיב את ביקורי המשפחות לסדרם ולבטל את הצעדים הקודמים ואת הסנקציות שהוטלו לאחרונה על האסירים (צפא, 7 באפריל 2019).
 • נאהד אלפאח’ורי, מנהל משרד ההסברה של האסירים פירט את שלבי שביתת הרעב המתוכננת:
  • בשלב הראשון ישבתו רעב חברי ההנהגה העליונה של תנועת האסירים בבתי הכלא . השביתה תהיה ללא הגבלת זמן. במידה ולא יגיעו להבנות עם שירות בתי הסוהר, ינקטו צעדים נוספים בימים הקרובים. ההנהגה העליונה של תנועת האסירים בבתי בכלא מסרה כי בשלב זה תכלול השביתה כשלושים אסירים בכירים (פאל דיאף, 7 באפריל 2019)
  • בשלב השני אמורים להצטרף לשביתה 1,400 אסירים מכל הארגונים מחמישה בתי כלא. אם שירות בתי הסוהר ימשיך להתעלם מדרישות האסירים הם מתכוונים לנקוט בצעד חסר תקדים שיכלול שביתה ללא הגבלת זמן שבמהלכה לא ישתו מים החל מ-14 באפריל 2019 (אלרסאלה.נט, 7 באפריל 2019).
 • בערב 7 באפריל 2019 מועד תחילת השביתה הודיע משרד ההסברה על עיכוב בתחילתה של השביתה בשל מה שכינו “התפתחויות במשא ומתן” עם שירות בתי הסוהר בנוגע ליישום דרישות האסירים (פאל די אף, 7 באפריל 2019). בפגישה שערך עם נציגי הארגונים אמר יחיא אלסנואר, כי חמאס תעביר לישראל דרך מצרים את דרישותיה בנוגע לאסירים. לדבריו מתקיים משא ומתן בין הנהלת בתי הכלא בישראל לבין האסירים כדי להגיע להסכמה מצרים שתעקוב אחר ההתפתחויות תעדכן את חמאס (אלאקצא, 7 באפריל 2019).
הפגנות תמיכה באסירים     הפגנת תמיכה בחברון (דף הפייסבוק QUDSN, 7באפריל 2019)
הפגנות תמיכה באסירים: מימין: : הפגנת תמיכה בשכם (ופא, 6 באפריל 2019). משמאל : הפגנת תמיכה בחברון (דף הפייסבוק QUDSN, 7 באפריל 2019)
מעבר רפיח
 • ב-7 באפריל 2019 יצאה למצרים, דרך מעבר רפיח, הקבוצה השישית של תושבי הרצועה המבקשים לקיים את מצוות ה”עמרה” בסעודיה (עלייה לרגל למכה שלא בתקופת החג’). היציאה ל”עמרה” מהרצועה התחדשה בתחילת מרץ 2019 לאחר ארבע שנים שבהן נמנע מתושבי הרצועה לקיימה בשל סגירת מעבר רפיח (סוכנות וטן, 7 באפריל 2019).
פרויקטים לשיפור התנאים ברצועה
 • אסמאעיל הניה ראש הלשכה המדינית של חמאס מסר, כי חמאס מקדמת פרויקט של התפלת מי ים בשווי של 550 מיליון דולרים. לדבריו תחנת ההתפלה תחל לפעול בספטמבר 2019. הוא הוסיף כי חמאס מתמקדת בקליטת 15,000 בוגרי לימודים בפרויקטים במימון קטר, הבנק העולמי ו-UNDP וכי הוא מקווה שמספר זה עוד יגדל. כמו כן מסר הניה, כי ביקש מקטר להגדיל את המענק החודשי ולהאריך אותו עד סוף 2019 . עוד ציין הניה שישראל תאפשר הכנסה של 30% מהחומרים הדו-שימושיים שנאסר עד כה להכניסם לרצועה (אלשרק אלאוסט, 3 באפריל 2019).
התבטאויות בכירים בחמאס
 • במהלך פגישה שערך יחיא אלסנואר במלאת שנה לצעדות השיבה, עם נציגי הרשות העליונה לצעדת השיבה, נציגי ארגונים ונכבדים ברצועה הדגיש כי “ההתנגדות” חזקה כיום עשרות מונים בהשוואה למצבה בשנת 2011 . לדבריו אם תכפה עליהם מלחמה הוא מתחייב שישראל תפנה את אזרחיה לא רק מהישובים הסמוכים לגדר מהנגב ומאשקלון, אלא גם מתל אביב. להלן מספר נושאים אליהם התייחס אלסנואר בדבריו (אתר חמאס, 6 באפריל 2019):
 • ההבנות בנושא הרגיעה: אלסנואר מנה את הבנות הרגיעה והדגיש, כי חמאס ביקשה מהמשלחת המצרית להעביר לישראל שורה של דרישות ובכלל זה ייצוב הפסקת האש על בסיס הבנות 2014 (סוף מבצע “צוק איתן”), בקשה שלא להערים מכשולים על הפיוס, לחדול מתקיפות בירושלים ובמסגד אלאקצא ולהסיר את כל המחסומים מסביב לערים ולכפרים ביהודה ושמרון.
 • צעדות השיבה: הוא בירך את הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה ואת העומד בראשה ח’אלד אלבטש (פעיל הג’האד האסלאמי בפלסטין) על מאמציו להצלחת הצעדות. הוא ציין כי הצעדות יצרו משוואה חדשה מול ישראל. הוא קרא לקיום הפגנות מקבילות בכל מוקדי החיכוך ביהודה ושומרון ואף במידת האפשר לבצע שם פיגועים .
 • מצרים: אלסנואר שיבח את מצרים על מאמציה להסרת “המצור” מרצועת עזה וציין כי חמאס חיזקה את קשריה עם מצרים וכי למצרים יש חלק גדול בכל הקשור להקלה על תושבי הרצועה .
יחיא אלסנואר במפגש עם חברי הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה בפגישה נכחו גם אישי ציבור, מח'תארים ואנשי אקדמיה (אתר חמאס, 6 באפריל 2019)    יחיא אלסנואר במפגש עם חברי הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה בפגישה נכחו גם אישי ציבור, מח'תארים ואנשי אקדמיה (אתר חמאס, 6 באפריל 2019)
יחיא אלסנואר במפגש עם חברי הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה בפגישה נכחו גם אישי ציבור, מח’תארים ואנשי אקדמיה (אתר חמאס, 6 באפריל 2019)
 • אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, נועד עם קבוצת אינטלקטואלים ופובליציסטים פלסטינים ברצועה ועדכן אותם בהתפתחויות המדיניות. המפגש נערך במלון קומודור בעזה וארך שלוש שעות (פלסטין און ליין, 2 באפריל 2019). במהלך המפגש התייחס הניה לשורה של נושאים שעל הפרק ביניהם (אתר חמאס, 2 באפריל 2019) :
 • ירי רקטות לעבר ישראל וסבב ההסלמה: הרקטה שנפלה בשרון היא תוצאה של תקלה טכנית, אך היא דוגמא קטנה לתגובת חמאס אם תחשוב ישראל לבצע “מעשה טיפשות. שתי הרקטות ששוגרו בעת פגישתו של אלסנואר עם המשלחת המצרית היו בשל טעות אנוש. בעקבות זאת ישראל ביצעה מעשה תוקפנות, למרות שהארגונים, ובכללם חמאס, הודיעו כי לא הייתה להם כל כוונה לעימות. הארגונים הגיבו בירי פגזים על עוטף עזה לאחר התקיפה של מטה יו”ר תנועת חמאס, ולאחר מכן השתרר שקט. לדברי הניה הוא הפעיל לחצים אישיים על הזרוע הצבאית שלא להרחיב את התגובה לאחר תקיפת מטהו כדי שלא יגידו כי התגובה הייתה מסיבות אישיות.
 • צעדות השיבה: הצעדות הן פעילות מאבק במסגרת “ההתנגדות העממית”, הן אינן מצומצמות לארגון כלשהו ומטרתן אינה להשיג יעדים מידיים. הניה הדגיש את חשיבות מטרתן של הצעדות לשבור את המצור, אך הוסיף כי הסוגיה הפלסטינית על כל היבטיה מונחת על השולחן. הוא הוסיף כי שני ההישגים החשובים ביותר שהם גאים עליהם, הם הקמת “הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה ושבירת המצור” וחדר המבצעים המשותף של “ההתנגדות”.
 • הבנות ההסדרה המסמך שסוכם עליו עם המצרים נמסר גם לקטרים ולאו”ם, שיש להם מרחב רב לפעול בנושא. נושאי ההבנות הם המים, החשמל, המעברים, המעבר הימי, שדה התעופה, הנמל, התעסוקה, חופש התנועה. לדבריו, הם קרובים לקבל תשובות בנושא מספר פרויקטים בתחום החשמל אך התמקדותם בשלב זה הוא בקליטת 15 אלף בוגרי אוניברסיטאות בפרויקטים הממומנים ע”י קטר, הבנק העולמי ו-UNDP. הניה ציין, כי חמאס עוקבת אחר מידת המחויבות של ישראל לביצוע ההבנות אולם תפיסת חמאס היא שצריך לראות הישג מעשי יותר מאשר לשמוע (על כך). לדבריו המשלחת המצרית מסרה ב-1 באפריל 2019 לוח זמנים לביצוע נושאים רבים הקשורים בהבנות ההרגעה. המשלחת גם קיבלה לידיה שלוש דרישות העוסקות באסירים בבתי הכלא .
 • בדרשת יום שישי שנשא אסמאעיל הניה במסגד הגדול של בית לאהיא (מסגד שיח’ סלים אבו מסלם)[2] ציין כי ישנה תזוזה חיובית בשיחות הרגיעה. לדבריו פועלת חמאס בשלושה מסלולים כדי להפעיל לחץ על ישראל להיענות לדרישות. עוד ציין הניה, כי לצעדת ה-30 במרץ היה תפקיד חשוב ב”כניעה של ישראל” לדרישות הפלסטינים והיא מהווה הישג גדול לדרישות העם הפלסטיני. הניה גם הדגיש כי צעדות השיבה תמשכנה. הוא אף שיבח את חדר המבצעים המשותף של הארגונים ואמר כי הם : “אחים בדם, אחים לנשק, ואחים בתגובה על פשעי הכיבוש הישראלי נגד עמנו” ( אתר חמאס, 5 באפריל 2019).
 אסמאעיל הניה נושא את דרשת יום השישי במסגד שיח' סלים אבו מסלם בבית לאהיא.    המסגד (דף הפייסבוק של המסגד השיח' סלים אבו מסלם בבית לאהיא, 26 במרץ 2019)
מימין: אסמאעיל הניה נושא את דרשת יום השישי במסגד שיח’ סלים אבו מסלם בבית לאהיא. משמאל: המסגד (דף הפייסבוק של המסגד השיח’ סלים אבו מסלם בבית לאהיא, 26 במרץ 2019)
הרכבת הממשלה הפלסטינית
 • על פי כלי התקשורת הפלסטינים המגעים להקמת ממשלה פלסטינית חדשה עומדים להסתיים ובימים הקרובים עומד מחמד אשתיה, שנבחר לשמש כראש הממשלה הפלסטיני, להציג את ממשלתו החדשה. לדברי אשתיה כל הארגונים שהוזמנו להשתתף לממשלה הודיעו על החלטתם ובממשלה הבאה ישתתפו שישה ארגונים: פתח, פדא, חזית המאבק העממי, מפלגת העם הפלסטינית, חזית השחרור הערבית וחזית השחרור הפלסטינית. (דניא אלוטן, 3 באפריל 2019). ב-7 באפריל 2019 הודיע מאג’ד אלפתיאני, מזכיר המועצה המהפכנית של פתח, כי רשימת שרי הממשלה הפלסטינית הבאה בראשות מחמד אשתיה עדין אינה מוכנה (דף הפייסבוק QUDSN, 7 באפריל 2019).

קריקטורה של חמאס המותחת ביקורת על הרכבת הממשלה: "ממשלת כל הפלסטינים !" 
(דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 6 באפריל 2019)
קריקטורה של חמאס המותחת ביקורת על הרכבת הממשלה: “ממשלת כל הפלסטינים !”
(דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 6 באפריל 2019)

[1]פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[2]
מסגד שיח' סלים אבו מסלם נחנך ב-25 במרץ 2019. המסגד נבנה במימון חברת אלסחאא' לשירותים בקטר, באמצעות מוסד הצדקה של קטר (Qatar Charity). בראש הוועדה שפיקחה על בניית המסגד עמד משיר אלמצרי (אתר משרד ההקדשים ברצועה, 27 במרץ 2019)