חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (7-1 בדצמבר 2021)

פיגוע הדריסה (רשות המעברים במשרד הביטחון, 6 בדצמבר 2021)

פיגוע הדריסה (רשות המעברים במשרד הביטחון, 6 בדצמבר 2021)

המון פלסטיני במרכז ראמאללה תוקף ושורף את כלי הרכב הישראלי (ח'בר ניוז, SABA NET, 2 בדצמבר 2021)

המון פלסטיני במרכז ראמאללה תוקף ושורף את כלי הרכב הישראלי (ח'בר ניוז, SABA NET, 2 בדצמבר 2021)

הנזק שנגרם לאוטובוס מיידויי האבנים (ביטחון מעלה עמוס, 1 בדצמבר 2021)

מסיבת העיתונאים בה הושקה הפעילות.

אבו מאזן בפגישה עם נשיא אלג'יריה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 5 בדצמבר 2021)

אבו מאזן בפגישה עם נשיא אלג'יריה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 5 בדצמבר 2021)

 • במהלך השבוע בוצעו שלושה פיגועים: פיגוע דריסה במעבר תאנים ושני פיגועי דקירה סמוך לשער שכם ובמעבר אלג’יב. בפיגועים נפצעו שני בני אדם. הפלסטינים מתייחסים למבצעי הפיגועים שנהרגו כשהידים שהוצאו להורג על ידי ישראל, תוך הוצאת האירועים מהקשרם. חמאס מברכת על הפיגועים וקוראת לפלסטינים להמשיך ולבצעם ביתר שאת. הפיגועים השבוע הם ביטוי לעליה שחלה לאחרונה בכמות הפיגועים כשמתחילת נובמבר 2021 בוצעו שבעה פיגועים, מהם שלושה פיגועים בעיר העתיקה בירושלים. במקביל, נמשכו אירועי יידוי האבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב הנעים בכבישי יהודה ושומרון.
 • ב-1 בדצמבר 2021 נכנסו בשוגג שני אזרחים ישראליים, עם כלי רכבם, לשטחי הרשות והגיעו לכיכר מנארה במרכז ראמאללההשניים הותקפו על ידי המון פלסטיני וכלי רכבם הוצת. זמן קצר לאחר מכן הם חולצו ללא פגע על ידי אנשי מגנוני הביטחון הפלסטינים והועברו לישראל. התקשורת הפלסטינית סיקרה באופן נרחב את האירועים וחמאס שיבחה את תגובת הצעירים הפלסטינים ומתחה ביקורת על מנגנוני הביטחון של הרשות, בטענה כי תפקידם הוא להגן על הפלסטינים ולא לסייע לישראל.
 • “גורמים בחמאס” הצהירו במספר כלי תקשורת, כי לנוכח העיכוב מצד מצרים בתהליך שיקום הרצועה, הציבו חמאס והארגונים הפלסטינים ברצועה בפני המצרים תאריך יעד לתחילת השיקום (עד סוף השנה הנוכחית) ואיימו כי הם יחלו בהסלמה הדרגתית החל מהשבוע הקרוב. במקביל, החל תשלום משכורות פקידי החמאס. חמאס הודיעה כי בעקבות ההסדר החדש הם יקבלו משכורות גבוהות יותר. הזרוע הצבאית של חמאס דיווחה, על מותו של אחד מפעיליה בקריסת מנהרה (של “ההתנגדות”) ברצועה.
 • אבו מאזן הגיע לאלג’יריה לביקור רשמי, בן שלושה ימים, בהזמנת נשיא אלג’יריה. הביקור מתקיים במסגרת ההכנות לכינוס הליגה הערבית הצפוי להתקיים באלג’יריה במרץ 2022 בו צפויה הסוגיה הפלסטינית להיות הסוגיה המרכזית. במהלך הביקור הבטיחה אלג’יריה להעביר לרשות הפלסטינית מאה מליון דולר. משרד האוצר ברשות מסר כי בעקבות קיזוז כספי הסילוקין על ידי ישראל יקוצצו משכורות הפקידים לחודש נובמבר 2021.
 • ביהודה ושומרון חלה עלייה משמעותית במספר החולים בקורונה אם כי טרם נמצא חולה הנושא את הווריאנט החדש. ברצועת עזה נמשכת הירידה בתחלואה.

פיגועים/ניסיונות לפיגועים

פיגוע דריסה במעבר תאנים
 • ב-6 בדצמבר 2021 לפנות בוקר הגיע כלי רכב במהירות מצדו הפלסטיני של מעבר תאנים (מעבר לכלי רכב דרומית לטול כרם) ופגע בעצמה בעמדת הבידוק בכניסה למעבר. אחד המאבטחים שעמד במקום נפגע. מאבטחים נוספים שהיו במקום ירו לעבר נהג המכונית, הוא נפצע ונפטר מאוחר יותר בבית החולים. המאבטח נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים (רשות המעברים משרד הביטחון, 6 בדצמבר 2021).
פיגוע הדריסה (רשות המעברים במשרד הביטחון, 6 בדצמבר 2021)
פיגוע הדריסה (רשות המעברים במשרד הביטחון, 6 בדצמבר 2021)
 • בתקשורת הפלסטינית דווח, כי הפלסטיני, שביצע את פיגוע הדריסה, הינו מחמד נצ’אל יונס, בן 15 משכם (אלחיאת אלג’דידה, 6 בדצמבר 2021). בראיון שהעניק מחמד יונס, דודו, אמר כי מחמד עבד עם אביו במפעל אלומיניום. הוא האשים את ישראל בהריגתו (חשבון הטוויטר של QUDSN, 6 בדצמבר 2021).
 • חמאס פרסמה הודעה בה ציינה שהפיגוע הינו חלק מ”רצף מבורך של פיגועי גבורה”. לטענתה, הפעולות ו”הפשעים” שמבצעת ישראל נגד הפלסטינים רק יגבירו את נחישותם ל”התנגדות” ולפעול למען השגת זכויותיהם. חמאס קראה לכל הגורמים הפלסטינים להסלים את פעולות “ההתנגדות” (קרי פיגועי טרור) על כל סוגיה. חאזם קאסם, דובר חמאס, אמר, כי הנוער הפלסטיני מבצע “התנגדות” להסרת הקולוניאליזם הציוני מהאדמה הפלסטינית (שהאב, 6 בדצמבר 2021). עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, ציין, כי בשטח נמשך מצב קבוע של מלחמה בישראל ובמצב זה לגיטימי לבצע פיגועי דריסה, דקירה או כל אמצעי אחר של “התנגדות” (אתר חמאס, 6 בדצמבר 2021).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין ציין, כי הפיגוע הינו “תגובה טבעית וחוקית” על הוצאתו להורג של מחמד סלימה, אשר ביצע את פיגוע הדקירה סמוך לשער שכם בירושלים (ב-4 בדצמבר 2021).
מחמד נצ'אל יונס 
(חשבון הטוויטר של QUDSN, 6 בדצמבר 2021)
מחמד נצ’אל יונס
(חשבון הטוויטר של QUDSN, 6 בדצמבר 2021)
פיגוע דקירה בירושלים
 • ב-5 בדצמבר 2021 הגיע פלסטיני לאזור שער שכם כשהוא מצויד בסכין. הוא תקף צעיר חרדי ודקר אותו. הצעיר נאבק עמו. לאחר מכן פנה הפלסטיני לעבר שני לוחמי משמר הגבול שהיו במקום. הוא ניסה לתקוף את השוטר ולאחר מכן את השוטרת. שניהם פתחו לעברו באש והוא נהרג. לאחר האירוע היו התקהלויות של עשרות פלסטינים סביב כוחות הביטחון באזור. זמן קצר לאחר האירוע, עצרה המשטרה את נהג המונית שהסיע את המחבל לשער שכם בירושלים (דוברות המשטרה, 5 בדצמבר 2021).
 • בתקשורת הפלסטינית פורסם, כי מבצע פיגוע הדקירה הוא מחמד שוכת סלימה, בן 25, מסלפית PALINFO) 4 בדצמבר 2021). עיון בדף הפייסבוק שלו מעלה כי הוא אינו פעיל משנת 2019. אך בזמנו הוא הרבה לשבח שהידים וכתב כי הוא “שהיד ברשימת ההמתנה”. בדף חדש יותר שניהל הוא שיבח את בריחת ששת האסירים הפלסטינים מ כלא גלבוע. הריגתו של המחבל עוררה תגובות נזעמות בקרב הפלסטינים. זאת, לאחר שבסרטון בו צולם האירוע נראה כי הוא נורה גם לאחר שנפצע ונפל על הקרקע. הפלסטינים טענו כי השוטרים מנעו מצוותי רפואה לגשת אליו.
 • לשכת אבו מאזן הודיעה, כי היא מגנה את “ההוצאה להורג” של מחמד שוכת סלימה בירושלים וציינה, כי “פשע” זה הוא המשך ההסלמה הישראלית נגד העם הפלסטיני. בהודעה גם צוין שעל הקהילה הבינלאומית לספק הגנה לפלסטינים ולנקוט בפעולה מידית לעצירת פעולות אלה של ישראל (ופא, 4 בדצמבר 2021). מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, גינה, את מה שכינה, “הוצאתו להורג מטווח אפס” של מחמד סלימה. אשתיה קרא לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) להוסיף מקרה זה לרשימת האירועים שהוא חוקר (ופא, 4 בדצמבר 2021).
מחמד שוכת סלימה
 (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 4 בדצמבר 2021)
מחמד שוכת סלימה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 4 בדצמבר 2021)
 • חאזם קאסם, דובר חמאס, ברך על ביצוע הפיגוע בציינו כי הפיגוע ממחיש שירושלים (“עיר הקודש”) ממשיכה להילחם לגירוש ישראל (“הכובש והעושק”) ונאבקת לשמור על זהותה כפלסטינית. הוא ציין שמדובר במערכה פתוחה עם ישראל אשר לא תסתיים אלא אם יוגשמו יעדיו של העם הפלסטיני. הוא הדגיש שחמאס תמשיך במאבק להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים בכל אמצעי נדרש (אתר חמאס, 4 בדצמבר 2021)
ניסיון פיגוע דקירה במעבר אלג’יב
 • ב-1 בדצמבר 2021 הגיע כלי רכב מכיוון יהודה ושומרון לעבר מעבר אלג’יב (סמוך לגבעת זאב), בו מוצבים לוחמי משמר הגבול. בכלי הרכב זיהו הלוחמים פלסטיני שבידו סכין. הלוחמים כיוונו לעברו את כלי נשקם והוא השליך את הסכין מידו. הפלסטיני, בן 43, תושב ג’דירה, הועבר לחקירה (דוברות המשטרה, 1 בדצמבר 2021).