חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (31-25 בדצמבר 2019)

התלקחות בקבוק תבערה על ג'יפ של צה

התלקחות בקבוק תבערה על ג'יפ של צה"ל (דף הפייסבוק של העיתונאי חסן אצליח, 27 בדצמבר 2019)

מפגינים פלסטינים מטפסים על גדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (חשבון הטוויטר PALINFO, 19 בדצמבר 2019).

מפגינים פלסטינים מטפסים על גדר הביטחון במזרח ח'אן יונס (חשבון הטוויטר PALINFO, 19 בדצמבר 2019).

פעילות אלימה של יידוי אבנים לעבר חיילי צה

פעילות אלימה של יידוי אבנים לעבר חיילי צה"ל במזרח מחנה הפליטים אלבריג' (דף הפייסבוק של Abu Wattan, 28 בדצמבר 2019)

פעילות אלימה של יידוי אבנים לעבר חיילי צה

פעילות אלימה של יידוי אבנים לעבר חיילי צה"ל במזרח מחנה הפליטים אלבריג' (דף הפייסבוק של Abu Wattan, 28 בדצמבר 2019)

 • ב-20 בדצמבר 2019 התקיימה צעדת השיבה במתכונת מצומצמת, בעיקר בשל מזג האוויר הגשום. נכחו בצעדה כ-2,700 פלסטינים. כמה עשרות מפגינים יידו אבנים, השליכו בקבוקי תבערה וטיפסו על גדר הביטחון.
 • הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה פרסמה את תכנית הצעדות לשנת 2020. הצעדה הבאה תתקיים ב-30 במרץ 2020 (יום האדמה ומלאת שנתיים לתחילת הצעדות). אחר כך תתקיים הצעדה אחת לחודש או “במועדים לאומיים”. עם זאת ציינה הרשות כי היא תבצע מעקב אחר ההתפתחויות בשטח ובהתאם להן היא תקבע האם לחרוג מהמתכונת שצוינה לעיל.
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין מסר, בתום ישיבת הלשכה המדינית שלו, כי הוא ימשיך לנקוט במדיניות של הפעלת לחץ על ישראל כדי לאלץ אותה להסיר את “המצור” מהרצועה. הארגון גם קרא להסלמה בפיגועים ביהודה ושומרון. ההודעה מצביעה להערכתנו, כי לג’האד האסלאמי בפלסטין סדר יום משלו שאינו תואם בהכרח את זה של חמאס.
 • שר הביטחון נפתלי בנט הורה השבוע כי רישום הקרקעות של המתיישבים הישראלים ביהודה ושומרון לא יהיה באחריות המנהל האזרחי אלא יעשה בטאבו במשרד המשפטים הישראלי. החלטה זאת עוררה גל של גינויים מצד הפלסטינים הרואים בה ניסיון לספח חלקים משטחי C וקריאת תגר על בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC). צו ישראלי נוסף לקיזוז סכום של 149 מיליון ₪ מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית, נתקל גם היא בגינויים מצד בכירי הרשות. חסין אלשיח’ השר לענייני אזרחים ברשות הפלסטינית, מסר כי הרשות תמשיך לשלם לשהידים ולפצועים את משכורותיהם.
צעדות השיבה
 • ב-27 בדצמבר 2019 התקיימה צעדת השיבה תחת הכותרת “דם השהידים מתווה את הדרך לחירות”. האירועים התקיימו במתכונת מצומצמת, בעיקר עקב מזג האוויר הגשום. באירועים נכחו כ-2,700 פלסטינים. “מקור בלעדי” מסר שבשל תנאי מזג האוויר ששררו בשטח עלתה הצעה לבטל את הצעדה אך הוחלט לקיימה בכל זאת לאחר שנטען כי זוהי אחת הצעדות האחרונות. האירועים התקיימו בארבעה מוקדים, בשל ביטול האירועים במחנה השיבה מזרחית למחנה הפליטים אלבוריג’ (אמד, 27 בדצמבר 2019). למרות ביטול הפעילות הרשמית במזרח מחנה הפליטים אלבריג’, עשרות פלסטינים התאספו במקום ויידו אבנים לעבר כוחות צה”ל (דף הפייסבוק של Abu Wattan, 28 בדצמבר 2019). דווח על 39 פלסטינים שנפצעו (אתר הועדה המשפטית והקשרים הבינלאומיים ברשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה, 27 בדצמבר 2019; אתר המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, 27 בדצמבר 2019).
 • בניגוד לשבועות קודמים לא פרסמה הרשות העליונה לצעדות השיבה עדכון באשר לצעדה הבאה. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתום האירועים קרא נציג מטעם הרשות לציבור לקחת חלק באירועי 30 במרץ 2020 שיהוו נקודת פתיחה חדשה לצעדות (אלאקצא, 27 בדצמבר 2019). אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, שהשתתף בצעדה אמר, כי “ההתנגדות” תמשיך בצעדות עד שהן תשגנה את מטרותיהן. רצ’ואן הדגיש שהצעדות רשמו לא מעט הישגים לאחר שהן הביאו להכרה מחודשת בסוגיה הפלסטינית והעלו על סדר היום את סוגית הסרת “המצור” מעל רצועת עזה (אלאקצא, 27 בדצמבר 2019).

אסמאעיל רצ'ואן, מתראיין במחנה השיבה במזרח העיר עזה
 (חשבון הטוויטר של ערוץ אלאקצא, 27 בדצמבר 2019)
אסמאעיל רצ’ואן, מתראיין במחנה השיבה במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של ערוץ אלאקצא, 27 בדצמבר 2019)

תכנית הצעדות לשנת 2020
 • במסיבת עיתונאים שכינסה הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה היא פרסמה את תכנית הצעדות לשנת 2020. לדברי הרשות הצעדה הבאה תתקיים ב-30 במרץ 2020 (יום האדמה, ומלאת שנתיים לתחילת הצעדות). לאחריה תתקיימנה הצעדות במתכונת חודשית או במועדים לאומיים (יום הנכבה, יום האדמה, יום האסיר, יום ירושלים וכו’). עוד צוין, כי עד לצעדה הבאה ב-30 במרץ 2020, ינוצל הזמן להכנות (אלאקצא, 26 בדצמבר 2019)[1].

מסיבת העיתונאים שערכה הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה 
(ערוץ YOUTUBE של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2019)
מסיבת העיתונאים שערכה הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה (ערוץ YOUTUBE של אלג’זירה, 26 בדצמבר 2019)

 • ח’צ’ר חביב, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין וחבר הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה, אמר, כי קיום הצעדות אחת לחודש עשוי להביא לתנופה מחודשת שלהן. לדבריו “המצב הטבעי” יהיה לקיים את הצעדות אחת לחודש אולם הרשות העליונה תבצע מעקב אחר ההתפתחויות בשטח ובהתאם להן היא תקבע באם לקיים את הצעדות ומתי. הוא דחה את הטענה לפיה נפלה ההחלטה בעקבות לחצים מצריים להשגת רגיעה בין ישראל לחמאס (אלאקצא, 26 בדצמבר 2019). אחמד אלמדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי 30 במרץ 2020 יהווה התחלה חדשה של צעדות השיבה (סוא, 29 בדצמבר 2019).
 • גורמים בפתח מתחו ביקורת על שינוי מתכונת הצעדות בטענה, כי זוהי כניעה לישראל ולארה”ב. מאג’ד אלפתאני, מזכיר המועצה המהפכנית של פתח, קרא לארגונים שלא להיענות לקריאת חמאס ולהמשיך לקיים את הצעדות (סוא, 29 בדצמבר 2019).
ההסדרה עם חמאס
 • על פי כתבה באלקדס, המצטטת “מקורות פלסטינים יודעי דבר”, בעקבות השעיית הצעדות החליטה ישראל להעניק בימים הקרובים סדרה של הקלות כלכליות לרצועת עזה. במסגרת זאת, לדברי המקורות, אישרה ישראל הכנסה לרצועה של צמיגים, ציוד דיג, פיברגלס וגדרות תיל. כמו כן בימים הקרובים יורשה להגדיל את כמויות התוצרת החקלאית המותרת ליצוא מהרצועה.
 • פאיז אבו שמאלה, פובליציסט מח’אן יונס המזוהה עם חמאס, פנה בחשבון הטוויטר שלו להנהגת חמאס בקריאה שלא להחמיץ את ההזדמנות להרגעה עם ישראל. הוא קרא להנהגת חמאס להיות בטוחים יותר ונועזים יותר, שכן ההזדמנות להרגעה משרתת את תושבי עזה ואת העניין הפלסטיני בכלל (חשבון הטוויטר של אבו שמאלה, 29 בדצמבר 2019). במאמר שפרסם בנושא כתב אבו שמאלה, כי על-פי חמאס אין פירושה של ההרגעה ויתור על נשק “ההתנגדות”, אלא מדובר בהרגעה זמנית הכרוכה בשיפור מצב המחייה של תושבי הרצועה. יתרה מזו, ההרגעה גם אינה מונעת מחמאס מלהתכונן לסבב הבא (פלסטין און ליין, 30 בדצמבר 2019).
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • ב-25 בדצמבר 2019 שוגרה רקטה מצפון רצועת עזה לעבר אשקלון. הרקטה יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הרקטה שוגרה בעת שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שהה בעיר במסגרת קמפיין הבחירות. אף ארגון טרור לא קיבל אחריות לביצוע הירי[2].
 • בתגובה לירי הרקטה תקפו כלי טיס של צה”ל יעדי חמאס ברצועת עזה, ביניהם מתחמים צבאיים (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2019). בתקשורת הפלסטינית דווח על תקיפת עמדת תצפית של “ההתנגדות” צפונית לבית לאהיא, תקיפת “מוצב אשקלון” מערבית לבית לאהיא (שהאב, 25 בדצמבר 2019), מוצב של “ההתנגדות” מערבית לח’אן יונס (חשבון הטויטר דניא אלוטן, 25 בדצמבר 2019) ומוצב בדר בצפון העיר עזה ( דניא אלוטן, 25 בדצמבר 2019).
 • בתגובה לתקיפות אמר פוזי ברהום, דובר חמאס, כי ישראל אחראית למה שכינה “המשך ההסלמה נגד תושבי הרצועה ותקיפת עמדות ההתנגדות”. ברהום ציין, כי התקיפה משקפת את עומק המשברים ו”התסכול” של ישראל לנוכח כישלונה להתמודד עם “הכללים החדשים”, שגדודי עז אלדין אלקסאם כפו עליה. הוא הוסיף שחמאס ושאר הארגונים ימשיכו להגן על עמם ולא ישלימו עם “המשוואות” (קרי, כללי המשחק) של ישראל (מען, שהאב, 26 בדצמבר 2019). בדבריו נמנע פוזי ברהום מלהתייחס לשיגור הרקטה, שגרם לתגובה הישראלית.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

אירועים בשטח
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות הביטחון ולעבר מטרות אזרחיות (בעיקר כלי רכב). להלן מספר אירועים בולטים נוספים:
  • 30 בדצמבר 2019 – אבנים יודו לעבר כלי רכב בין עזון למעלה שומרון (מזרחית לקלקיליה). לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי הרכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 30 בדצמבר 2019).
  • 30 בדצמבר 2019 –בליל 30-29 בדצמבר אבטחו כוחות הביטחון הישראליים כניסה של כ-250 ישראלים להדלקת נרות בחרבת צור בחלחול (סמוך לחברון). במהלך האירוע התפתחו עימותים עם מספר פלסטינים, שיידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2019).
  • 26 בדצמבר 2019 – אבנים יודו לעבר מיניבוס בכביש גוש עציון-חברון, סמוך לבית אומר. לא היו נפגעים. נזק נגרם לשמשת כלי הרכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 26 בדצמבר 2019).
פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון[3]

פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון

מסעות אסמאעיל הניה
 • אסמאעיל הניה ראש, הלשכה המדינית של חמאס, עדיין נמצא בקטר. בכתבה עיתונאית נמסר, כי חמאס ביקשה משלטונות לבנון לאפשר את ביקור אסמעאיל הניה בלבנון ולקיים מפגשים עם גורמים פלסטינים ועם בכירים לבנוניים אולם שלטונות לבנון התמהמהו בהחזרת התשובה. מקור שצוטט בכתבה אמר, כי לבנון ניסתה להתחמק מתשובה וטענה כי בשל המצב הפוליטי והביטחוני הרעוע במדינה כמו גם ההפגנות, לא ניתן לערוך את הביקור. מקור המקורב להניה ציין כי במהלך ביקורו בלבנון תכנן הניה להיפגש עם חסן נצראללה מזכ”ל חזבאללה ובכירים לבנוניים נוספים (לבנון 24, 29 בדצמבר 2019).

אסמאעיל הניה בתפילת יום השישי בדוחה (פלסטין אלא'ן, 27 בדצמבר 2019)
אסמאעיל הניה בתפילת יום השישי בדוחה (פלסטין אלא’ן, 27 בדצמבר 2019)

הודעת הנהגת הג’האד האסלאמי בפלסטין
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה בתום המושב השני של ישיבת הלשכה המדינית שלו, שנערך ב-13 בדצמבר 2019 בראשות זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הארגון. על פי ההודעה ימשיך הג’האד האסלאמי בפלסטין לנקוט במדיניות של הפעלת לחץ על ישראל כדי לאלץ אותה להסיר את “המצור” מעל רצועת עזה. בהודעה גם צוין כי יש להביא להסלמה בפעילות “ההתנגדות” ביהודה ושומרון נגד מתנחלים וסיפוח האדמות. ההודעה גם הדגישה את הצורך לחזק את הקשרים עם גורמי “ההתנגדות” בשטחים ועם גורמי “ההתנגדות” בלבנון ובכל המדינות הערביות והאסלאמיות המוכנות לקחת חלק במערכה נגד ישראל (פלסטין אליום, אלקדס, 28 בדצמבר 2019).
פעילות הג’האד האסלאמי בפלסטין מחוץ לרצועת עזה
 • מספר פעילים בכירים בג’האד האסלאמי בפלסטין הנמצאים עתה בלבנון ביניהם ח’אלד אלבטש המשמש גם כיו”ר הרשות העליונה לצעדות השיבה, ערכו פגישות עם גורמים שונים בלבנון. את הפעילים ליווה בפגישות אחסאן עטאיא, נציג הג’האד האסלאמי בלבנון, המשמש גם חבר מועצת הנאמנים של גוף בשם “הליכוד הערבי והאסלאמי לתמיכה באופציית ההתנגדות” (דף הפייסבוק של אחסאן עטאיא, 25 בדצמבר 2019; אתר “הליכוד הערבי והאסלאמי לתמיכה באופציית ההתנגדות”, 25 בדצמבר 2019). ח’אלד אלבטש גם ביקר בסוריה שם נפגש (ככל הנראה ב-27 בדצמבר 2019), עם אחמד ג’בריל, מזכ”ל החזית העממית המפקדה הכללית (דף הפייסבוק של בנו של ג’בריל, ח’אלד אחמד ג’בריל, 28 בדצמבר 2019).

פגישת אלבטש וג'בריל. בתמונה העליונה נראים (משמאל לימין): אחמד ג'בריל, בנו ח'אלד, אסמאעיל אלסנדאוי "אבו מג'אהד", שהינו האחראי על הזירה הסורית בג'האד האסלאמי, ח'אלד אלבטש (דף הפייסבוק של בנו של ג'בריל, ח'אלד אחמד ג'בריל, 28 בדצמבר 2019)
פגישת אלבטש וג’בריל. בתמונה העליונה נראים (משמאל לימין): אחמד ג’בריל, בנו ח’אלד, אסמאעיל אלסנדאוי “אבו מג’אהד”, שהינו האחראי על הזירה הסורית בג’האד האסלאמי, ח’אלד אלבטש (דף הפייסבוק של בנו של ג’בריל, ח’אלד אחמד ג’בריל, 28 בדצמבר 2019)

גורמים סלפיים בעזה יוצאים נגד סממני חגי הנוצרים
 • לקראת חגי הנוצרים ברצועת עזה קיימה מחלקת הדעווה של אגודת הצדקה אבן באז (אגודה סלפית ברצועה) סיור בחנויות לממכר פרחים ומתנות בעיר עזה במטרה להבהיר לסוחרים, כי מכירת עצי אשוח, בגדים ומתנות לחגי הנוצרים מנוגדת לאסלאם (דף הפייסבוק של אגודת “אבן באז”, 17 בדצמבר 2019). הפעילים גם הסירו קישוטים, מתנות ועצי חג המולד מהרחובות והחנויות (אתר copts-united.com, 19 בדצמבר 2019; אמד, 20 בדצמבר 2019). שיח’ חסאם אלג’זאר, סגן יו”ר אגודת הצדקה אבן באז, פרסם סרטון ובו הבהיר, בין השאר, כי חגיהם הדתיים של הנוצרים מהווים כפירה ולא ייתכן שהמוסלמים ישתתפו בהם בכל צורה שהיא, בין אם בברכות ובין אם במכירה וקנייה (PALSAWA, 20 בדצמבר 2019).
הקמפיין נגד מכירת אביזרים לחג המולד (דף הפייסבוק של אגודת "אבן באז", 17 בדצמבר 2019)    הקמפיין נגד מכירת אביזרים לחג המולד (דף הפייסבוק של אגודת "אבן באז", 17 בדצמבר 2019)
הקמפיין נגד מכירת אביזרים לחג המולד (דף הפייסבוק של אגודת “אבן באז”, 17 בדצמבר 2019)
פעילות הרשות הפלסטינית מול בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC)
 • בעקבות החלטת התובעת הכללית של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) החלה הרשות הפלסטינית בפעילות אינטנסיבית להגשת חומרים לבית הדין. צאא’ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש”ף, אמר כי הוועדה הלאומית העליונה לטיפול בענייני בית הדין הפלילי הבינלאומי תערוך בקרוב כינוס חירום שבו תקבע את קווי הפעולה שלה עד לפרסום ההחלטה בבית המשפט על תחילת התהליך (דניא אלוטן, 24 בדצמבר 2019). חסין שבאנה, ראש הוועדה המשפטית בועדה הלאומית הפלסטינית, הודיע כי הוחלט להקים ועדה משפטית מיוחדת אשר תכלול את שר המשפטים ואת יועצו המשפטי של אבו מאזן כדי לפקח על העבודה מול בית הדין הפלילי הבינלאומי (דניא אלוטן, 24 בדצמבר 2019).
 • קדרי אבו בכר, יו”ר הרשות לענייני אסירים ומשוחררים אמר, כי אבו מאזן ביקש להכין בדחיפות תיק מיוחד שיכלול את שמות האסירים החולים הכלואים בישראל כדי להגישו לבית הדין . לדברי אבו בכר, הרשות לענייני אסירים מכינה מזה תקופה ארוכה תיקים בנוגע לאסירים החולים, ו”ההזנחה הרפואית המכוונת” של ישראל נגד האסירים. כמו כן יוכן תיק אודות הקיזוזים הישראליים בכספי הסילוקין בטענה שהם משמשים לתשלום משכורות לאסירים ולמשפחות השהידים (ופא, 30 בדצמבר 2019).
אספקת חשמל לרשות הפלסטינית
 • השאם אלעמרי, מנהל חברת החשמל במחוז ירושלים, אמר כי הם הגיעו להסדר עם הבנקים לתשלום החובות לחברת החשמל הישראלית. במסגרת ההסדר ישלמו הבנקים את החוב העומד על סכום של 670 מיליון שקלים והחוב יוחזר לבנקים במשך שבע שנים. אלעמרי מסר שההסכם ייחתם בימים הקרובים (ופא, 28 בדצמבר 2019). מחמד אשתיה ראש הממשלה ברשות הפלסטינית בירך בישיבת הממשלה על הפתרון שהושג (ערוץ הטלוויזיה הפלסטיני, 30 בדצמבר 2019).
 • במקביל דיווח ט’אפר מלחם, יו”ר רשות האנרגיה ואוצרות הטבע ברשות הפלסטינית, כי תוך יומיים ייחתם הסכם עם עמיתו הירדני לרכישת אנרגיה מירדן. ההסכם יכנס לתוקף שבעה חודשים לאחר אישורו. לדבריו כיום צורכת הרשות הפלסטינית 36 מגה ואט מירדן המועבר במיוחד למחוזות ירושלים ויריחו. הוא ציין כי כמות זאת תגדל לשמונים מגה ואט בתקופה הראשונה ולאחר מכן ל- 160 מגה ואט. לדבריו יבוא האנרגיה מירדן יביא להיפרדות כלכלית מישראל בתחום האנרגיה ויעניק לרשות הפלסטינית גיוון במקורות אספקת האנרגיה (ופא, 29 בדצמבר 2019).
הבחירות ברשות הפלסטינית
 • הסחבת בקביעת מועד הבחירות ברשות הפלסטינית נמשכת. מכשול מרכזי הינו סוגיית קיום הבחירות בירושלים. בכירים ברשות הפלסטינית ובחמאס נחושים בדעתם, כי אין לקיים את הבחירות מבלי לערוך אותן גם בירושלים. להלן מספר התבטאויות בנושא:
  • בדברים שנשא אבו מאזן במסגרת כינוס המועצה המייעצת של פתח ציין, כי הבחירות הן העניין החשוב ביותר העומד בפני העם הפלסטיני ויש לקיים אותן מהר ככל האפשר. הוא הדגיש שהבחירות לא תתקיימנה ללא ירושלים. הוא גם ציין, כי צו נשיאותי בנושא הבחירות יתפרסם רק כאשר תתקבל הסכמה ותובטח הצבעתם של תושבי ירושלים (ופא, 29 בדצמבר 2019) .
  • נביל אבו רדינה, דובר אבו מאזן, הדגיש עמדת אבו מאזן וההנהגה הפלסטינית לפיה אין לקיים את הבחירות ללא ירושלים. הוא ציין כי הקריאה לערוך את הבחירות ללא קשר לעריכתן בירושלים היא ניסיון להתעלם מאחד העקרונות הפלסטינים החשובים ביותר ועולה בקנה אחד עם ניסיונות ישראל לייהד את ירושלים (ופא, 26 בדצמבר 2019).
  • גם בחמאס שוללים קיום הבחירות ללא ירושלים. במסיבת עיתונאים שכינס צלאח אלברדאויל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הוא קרא הודעה מטעם חמאס בנוגע לבחירות. על פי ההודעה אי-קיום הבחירות בירושלים הוא בבחינת “קו אדום” ויש להפוך את הבחירות בירושלים למאבק פוליטי ועממי נגד ישראל (“הכיבוש”). חמאס קראה לוועדת הבחירות המרכזית להסכים על “תכנית פעולה לאומית” שמטרתה להפוך את הבחירות בירושלים למערכה עממית ולמאבק פוליטי תקשורתי והסברתי ( אלאקצא, 25 בדצמבר 2019).
הכפפת רישום הקרקעות הפלסטיניות למשרד המשפטים הישראלי
 • שר הביטחון נפתלי בנט, קיים בימים האחרונים סדרת דיונים עם גורמי מקצוע במשרדו במטרה לבצע שינוי בעבודת המנהל האזרחי ביהודה ושומרון. במסגרת זאת הוא הורה על שינוי בעבודת קצין המטה לענייני קרקעות במנהל האזרחי ושינוי בנוהל רישום הקרקעות שהיו באחריות המנהל האזרחי. על פי ההוראה יבוצע עתה רישום הקרקעות של המתיישבים הישראלים ביהודה ושומרון בטאבו במשרד המשפטים הישראלי (תקשורת ישראלית, דף הפייסבוק של נפתלי בנט, 27 בדצמבר 2019).
 • החלטה זו עוררה גל של גינויים מצד הפלסטינים הרואים בה מהלך נוסף של ישראל לסיפוח השטחים והפרה ברורה של החלטת מועצת הביטחון 2334[4]. לשכת אבו מאזן פרסמה הודעה בה הזהירה מפני “מגמות ההתפשטות הישראליות” והביעה התנגדות וגינוי להנחיות. לדברי ההודעה מהווה הדבר ניסיון לספח חלקים משטחי C. ההודעה הוסיפה כי מגמה זו היא קריאת תגר על החלטת בית הדין הפלילי הבינלאומי, שהחל לנקוט צעדים לחקירת “פשעי המלחמה” הישראליים (ופא, 28 בדצמבר 2019). בדברים שנשא אבו מאזן במסגרת כינוס המועצה המייעצת של פתח ציין, כי החלטת שר הביטחון הישראלי היא אחת ההחלטות המסוכנות שמדינת ישראל קיבלה (ופא, 29 בדצמבר 2019)
 • משרד החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית פרסם הודעת מחאה בה הטיל על ישראל את האחריות המלאה להשלכות ההחלטה. לדברי הודעת משרד החוץ מטרת ההחלטה היא לספח לישראל חלקים נרחבים מהגדה המערבית. עוד צוין בהודעה כי בהחלטה זו מבטיח לעצמו בנט בכך סיווג כ”פושע מלחמה” בבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) (ופא, 27 בדצמבר 2019). צאא’ב עריקאת, מזכ”ל הועד הפועל של אש”ף, אמר כי צעד זה של ישראל יובא לפני בית הדין הפלילי הבינלאומי (אלחיאת אלג’דידה, 28 בדצמבר 2019).
החלטת הקבינט המדיני ביטחוני בנושא כספי המיסים
 • הקבינט המדיני ביטחוני בישראל אישר ב-29 בדצמבר 2019 החלטה לקזז 149 מיליון שקלים מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית. סכום זה, לפי חישובי מערכת הביטחון, הוא הסכום שהרשות הפלסטינית מעבירה מידי שנה למשפחות פלסטינים שנהרגו או נפצעו בעת פעילות טרור. יצוין כי בפעם האחרונה בה החליטה ישראל על קיזוז הסכום מכספי המיסים סירבה הרשות הפלסטינית לקבל את שאר הכספים ונקלעה למשבר כלכלי.
 • ברשות הפלסטינית הגיבו בזעם על ההחלטה:
 • בדברים שנשא אבו מאזן במסגרת כינוס המועצה המייעצת של פתח, הביע פליאה על כך שישראל מונעת מהרשות הפלסטינית כסף המגיע לה ובמקביל היא עורכת שיחות על הבנות לרגיעה ברצועה (ופא, 29 בדצמבר 2019). בפגישה שקיים אבו מאזן עם פדוא אלברע’ות’י, חברת המועצה המהפכנית של פתח ואשתו של האסיר מרואן אלברע’ותי, שב אבו מאזן והדגיש שנושא התשלומים למשפחות הוא מבחינת הרשות “קו אדום” והיא לא תאפשר פגיעה במשכורות השהידים והאסירים (ופא, 30 בדצמבר 2019).

פגישת אבו מאזן עם פדוא אלברע'ות'י (ופא, 30 בדצמבר 2019)
פגישת אבו מאזן עם פדוא אלברע’ות’י (ופא, 30 בדצמבר 2019)

 • תיסיר ח’אלד, חבר הועד הפועל של אש”ף, גינה את החלטת הקבינט וטען כי ישראל “שודדת ללא גבולות” במסגרת התנהלותה עם כספי הסילוקין שאותם היא גובה במיסים על סחורות פלסטיניות.
 • צאלח רפאת, חבר הועד הפועל של אש”ף, אמר כי ההחלטה היא הוכחה נוספת לפשעים של ממשלת ישראל נגד העם הפלסטיני (סוא, 29 בדצמבר 2019).
 • חסין אלשיח’, השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, אמר כי ההחלטה של ישראל היא חלק מ”המצור הכלכלי” המוטל על רשות הפלסטינית. לדבריו ההנהגה הפלסטינית בוחנת את צעדי התגובה להחלטה הישראלית והדגיש כי הרשות תמשיך לשלם לשהידים ולפצועים את משכורותיהם (חשבון הטוויטר של חסין אלשיח’, 30 בדצמבר 2019).

תגובת חסין אלשיח' בחשבון הטוויטר שלו

תגובת חסין אלשיח’ בחשבון הטוויטר שלו

צו לעיקול כספים ונכסים של משפחות מחבלים ישראלים
 • ב-25 בדצמבר 2019 חתם שר הביטחון נפתלי בנט על צו לעיקול כספים ונכסים של משפחות מחבלים ערבים ישראלים, אשר מקבלות קצבאות מהרשות הפלסטינית (דף הפייסבוק של שר הביטחון נפתלי בנט, 25 בדצמבר 2019).

הצו עליו חתם שר הביטחון בנט (דף הפייסבוק של שר הביטחון נפתלי בנט, 25 בדצמבר 2019)
הצו עליו חתם שר הביטחון בנט (דף הפייסבוק של שר הביטחון נפתלי בנט, 25 בדצמבר 2019)

 • קדרי אבו בכר, יו”ר הרשות לענייני אסירים ואסירים משוחררים, אשר כינה את ההחלטה “גניבה ושוד”, ציין, כי תשלום המשכורות לאסירים הפלסטינים נעשה לא קשר למקום מגוריהם. לדבריו מטרת ההקצבות היא לתמוך במשפחות ואין בכוונתם לזנוח חובה זאת (דף הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים ואסירים משוחררים, 25 בדצמבר 2019).

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-22 בדצמבר 2019: " צעדות השיבה: לקראת מתכונת חדשה?"
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מ-26 בדצמבר 2019: "נמשך "טפטוף" ירי הרקטות מהרצועה לעבר ישראל"
[3]
פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[4]
החלטת מועצת הביטחון 2334 שאושרה ב-23 בדצמבר 2016 קבעה שההתנחלויות הישראליות בשטחים שנכבשו בשנת 1967 בגדה המערבית ובמזרח ירושלים ("השטחים הפלסטינים הכבושים") אינן חוקיות .