חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (26 בדצמבר 2018 – 1 בינואר 2019)

ח'ליל אלחיה בצעדת השיבה (חשבון הטוויטר של תנועת ההתנגדות העממית, 28 בדצמבר 2018)

ח'ליל אלחיה בצעדת השיבה (חשבון הטוויטר של תנועת ההתנגדות העממית, 28 בדצמבר 2018)

‏‏מקום פיגוע הדריסה (דף הפייסבוק של כפר קליל, 26 בדצמבר 2018)

מקום פיגוע הדריסה (דף הפייסבוק של כפר קליל, 26 בדצמבר 2018)

‏‏פגישת שמח'אני עם משלחת הג'האד האסלאמי (סוכנות mojnews, 30 בדצמבר 2018)

פגישת שמח'אני עם משלחת הג'האד האסלאמי (סוכנות mojnews, 30 בדצמבר 2018)

משלחת הג'האד האסלאמי בראשות המזכ

משלחת הג'האד האסלאמי בראשות המזכ"ל זיאד אלנח'אלה בפגישה עם עלי ח'אמנהאי, המנהיג הרוחני של איראן (אתרו של עלי ח'אמנהאי, 31 בדצמבר 2018)

‏‏מזכ

מזכ"ל הג'האד האסלאמי זיאד אלנח'אלה בראיון לערוץ אלעאלם האיראני (אתר ערוץ אלעאלם, איראן, 30 בדצמבר 2018

כתבת ערוץ ALARABY TV מול בית מועצת המשפט העליונה בראמאללה, מדווחת על גזר הדין (ALARABY TV, 31 בדצמבר 2018).

כתבת ערוץ ALARABY TV מול בית מועצת המשפט העליונה בראמאללה, מדווחת על גזר הדין (ALARABY TV, 31 בדצמבר 2018).

כוחות צה

כוחות צה"ל פועלים באזור מנהרת חזבאללה בגבול הצפון (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2018)

 • באירועי “צעדת השיבה” (הארבעים במספר) חלה השבוע ירידה במספר המשתתפים. במהלך הצעדה נהרג אחד המשתתפים. למחרת היום (29 בדצמבר 2018) שוגרה רקטה לשטח ישראל כמימוש האיומים שהפנו ארגוני הטרור לישראל. בתגובה תקף מסוק קרב של חיל האוויר עמדה של חמאס בדרום הרצועה.
 • בשנת 2018 אותרו בישראל כ-1,130 נפילות רקטות ופצצות מרגמה, כמעט כולם מאז מאי 2018. ירי הרקטות, שהינו פועל יוצא מהאלימות שהופגנה ב”צעדות השיבה” שהחלו ב-30 במרץ 2018, הינו הגבוה ביותר בעשור האחרון (למעט הירי במהלך מבצע “צוק איתן” ב-2014).
 • השבוע בוצע פיגוע דריסה בשומרון (ללא נפגעים). בכך הגיע מספר הפיגועים המשמעותיים בחודש דצמבר לתשעה, שיא של שנת 2018. מספר הפיגועים הגבוה בדצמבר הינו המשך תהליך הסלמה שתחילתו לפני כשלושה חודשים. מרבית הפיגועים בוצעו על ידי מחבלים בודדים במסגרת הטרור העממי, אך יתכן מאד שבשטח פועלת גם חוליה מאורגנת (או חוליות) שעמדה מאחורי פיגועי ירי.
 • משלחת הג’האד האסלאמי בפלסטין, בראשה זיאד אלנח’אלה מזכ”ל הארגון, ערכה ביקור באיראן ונפגשה עם ההנהגה האיראנית. בהתבטאויות הבכירים האיראניים הודגשה ההתייצבות מאחורי ארגוני “ההתנגדות” (קרי, ארגוני הטרור) כעקרון יסוד חשוב במדיניות החוץ האיראנית. אלנח’אלה, בהתבטאויותיו באיראן הדגיש, כי תל אביב וכל הישובים בישראל נמצאים בטווח הרקטות של “ההתנגדות” ואם יפרוץ עימות חדש “אזי כל הערים יהיו תחת אש”. כמו כן הביע ביטחונו שבמערכה העתידית יפעלו הארגונים השונים במתואם מרצועת עזה, מהצפון ומהמרכז.
“צעדת השיבה” (28 בדצמבר 2018)
 • ב-28 בדצמבר 2018 נערכה “צעדת השיבה” ה-40 במספר תחת הכותרת “לא נתמקח על זכותנו לחיות בכבוד”. בשל אילוצי מזג אוויר, ניכרה בצעדה ירידה במספר המשתתפים. סה”כ השתתפו בה 5,500 פלסטינים (לעומת כ-8,000 בשבוע שעבר). בשל תנאי מזג האוויר לא התקיימו פעילויות ב”מחנה השיבה” במזרח ג’באליא (דף הפייסבוק של הצלם אנס ג’מאל אלשריף, 28 בדצמבר 2018) כך שהאירועים התקיימו בארבעה מוקדים. דובר משרד הבריאות ברצועה מסר כי ב”צעדת השיבה” נהרג פלסטיני אחד ונפצעו שישה (דף הפייסבוק של ד”ר אשרף אלקדרה, 28 בדצמבר 2018).
 • במהלך אירועי “צעדת השיבה” חודש שיגור בלוני התבערה והנפץ לעבר ישראל (לאחר של הפסקה של כשישה שבועות). אשכול בלונים אליהם הוצמד מטען חבלה, ששוגר לשטח ישראל, נחת סמוך לגן ילדים באחד מיישובי המועצה האזורית שדות הנגב. בלון תבערה נוסף אותר בשטח פתוח. כמו כן עצרו כוחות צה”ל חשוד שחצה את גדר הביטחון לשטח ישראל מצפון רצועת עזה (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2018).
 • בתום הפעילויות פרסמה “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה” הודעה בה הדגישה, כי צעדות השיבה ימשכו במלוא העוצמה. עוד נאמר בהודעה, כי בעקבות התייעצויות אינטנסיביות ובמגמה לשגר מסרים לישראל, היא מתכוונת להשתמש “באופציות מאבק חדשות” שמטרתן להתייצב בנחרצות מול ישראל, שנוקטת מדיניות של סחבת וחותרת “לבזבז את הזמן”. היא קראה להשתתף ב”צעדת השיבה” ב-4 בינואר 2019, שתתקיים תחת הסיסמא “יום השישי של ההתנגדות לנורמליזציה” (דף הפייסבוק של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה”, 28 בדצמבר 2018).
 • כבכל שבוע נכחו באירועים בכירי חמאס ביניהם: אחמד בחר, סגן יו”ר המועצה המחוקקת ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ועוד. הדוברים הדגישו, כי על ישראל לעמוד ביישום ההסכמות לגבי שבירת “המצור” מעל רצועת עזה. דוברים רבים הדגישו את היענות הציבור למרות מזג האוויר הקשה. להלן עיקרי דברים שנאמרו:
 • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ישראל נתונה ל”מבחן של ארגוני ההתנגדות ברצועה” גם המתווכים נתונים למבחן לגבי מידת יכולתם לרסן את התנהגותה של ישראל וליישם את ההבנות שהוסכמו לשבירת המצור (פלסטין און ליין, 29 בדצמבר 2018).
ח'ליל אלחיה בצעדת השיבה (חשבון הטוויטר של תנועת ההתנגדות העממית, 28 בדצמבר 2018)    ח'ליל אלחיה בצעדת השיבה (חשבון הטוויטר של תנועת ההתנגדות העממית, 28 בדצמבר 2018)
ח’ליל אלחיה בצעדת השיבה (חשבון הטוויטר של תנועת ההתנגדות העממית, 28 בדצמבר 2018)
 • אחמד בחר, סגן יו”ר המועצה המחוקקת, שנשא נאום ב”מחנה השיבה” במזרח ח’אן יונס, הדגיש בדבריו, כי “צעדות השיבה” ימשכו עד לסיום המצור. אחמד בחר הדגיש כי “ההתנגדות” תגיב תגובה קשה על כל הפרה של ההרגעה או מעשי תוקפנות נגד האזרחים ב”צעדות השיבה” וקרא להמשך הפעילות בערי הגדה נגד “הכיבוש” במקביל ל”צעדות השיבה” (דניא אלוטן, 28 בדצמבר 2018).

אחמד בחר נואם במזרח ח'אן יונס (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 28 בדצמבר 2018)
אחמד בחר נואם במזרח ח’אן יונס
(דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 28 בדצמבר 2018)

 • לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסמה הודעה המשבחת את השתתפות הציבור בצעדת השיבה, למרות מזג האוויר הסוער ולמרות איומי “הכיבוש”. הדבר מוכיח, לדברי ההודעה, את ביטחונם של הפלסטינים ב”התנגדות”, ואת הנחישות להמשיך במאבק “עד השיבה והשחרור” (אתר הג’האד האסלאמי, 28 בדצמבר 2018).
המשט השבועי
 • “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה” הודיעה ב-29 בדצמבר על דחיית המשט השבועי, שהיה אמור להתקיים ב-31 בדצמבר 2018. זאת, בשל מזג האוויר הגשום (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 29 בדצמבר 2018). למרות זאת עשרות מפגינים הבעירו צמיגים סמוך למעבר קרני. מפגין אחד נפגע (פאתח גזה, 31 בדצמבר 2018).
מתן משרות ממשלתיות לפצועי צעדות השיבה
 • אחמד אלכרד, חבר הנהגת חמאס ויו”ר הועדה העליונה למעקב אחר פצועי צעדות השיבה, הודיע כי כל פצועי צעדות השיבה שאיבדו אברים, שותקו או התעוורו, ייקלטו עם תחילת השנה במשרות ממשלתיות. לדבריו בתחילה המשרות יהיו זמניות ולאחר מכן יפכו לקבועות. לדבריו יש לספק לפצועי אלה את כל הצרכים הבסיסיים (דניא אלוטן, 30 בדצמבר 2018).
 • ב-29 בדצמבר 2018 אותרה נפילת רקטה בשטח ישראל. הרקטה נפלה באזור המועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. זהו שיגור ראשון של רקטה מאז סבב ההסלמה האחרון ב-13-11 בנובמבר 2018. גורמים פלסטינים דיווחו על ירי מבלי לציין מי עומד מאחוריו (שבכה קדס, 29 בדצמבר 2018). יצוין כי על רקע מותם של ארבעה מפגינים בהפגנות השבוע שעבר שיגרו הזרועות הצבאיות של ארגוני הטרור ברצועת עזה איומים מרומזים לפיהם יום שישי הקרוב יהווה “מבחן מכריע בנוגע להתנהגות הכיבוש וכוונותיו” (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 23 בדצמבר 2018).
 • בתגובה לירי הרקטה תקף מסוק קרב של חיל האוויר עמדה של חמאס בדרום רצועת עזה (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2018) . כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי מסוק קרב תקף עמדה מזרחית לדיר אלבלח (מרכז הרצועה) וגרם להריסתה . לא נמסר על נפגעים (פאל די אף, ופא, 29 בדצמבר 2018).
ירי רקטות ופצצות מרגמה בסבבי ההסלמה ובתקופה שביניהם[1]

ירי רקטות ופצצות מרגמה בסבבי ההסלמה ובתקופה שביניהם

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי בחתך רב שנתי

ירי בחתך רב שנתי

פיגוע דריסה בשומרון
 • ב-26 בדצמבר 2018 הגיע מחבל שנהג בכלי רכב מכיוון העיר שכם וניסה לדרוס אזרחים ולוחמים שאבטחו תחנת הסעה סמוך לכיכר החטיבה המרחבית “שומרון”. הלוחמים הגיבו בירי ופצעו את הדורס (חשבון הטוויטר של צה”ל, 26 בדצמבר 2018). אמצעי התקשורת הפלסטיניים דיווחו, כי מבצע פיגוע הדריסה הוא ראא’ד עמר ד’יאב, בן 35, מכפר קליל שמדרום לשכם (ופא, 26 בדצמבר 2018).
אירועים נוספים
 • נמשך המרדף אחר המחבל שביצע את פיגוע הירי בגבעת אסף. במסגרת הפעילות נסרקו מוקדים רבים ונעצרו חשודים מכפרים שונים באזור (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2018). במקביל המשיכו כוחות הביטחון הישראליים בפעילות סיכול ומנע.במסגרת זאת נעצרו חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה. ברחבי יהודה ושומרון נמשכו אירועי יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לכלי רכב רבים. להלן מספר אירועים:
  • ב-31 בדצמבר 2018 : במהלך סריקות לאיתור אמצעי לחימה בלתי חוקיים בכפר יטא, דרומית לחברון, תפסו כוחות הביטחון הישראליים רובה מסוג M16 ותחמושת. באזור שכם נמצאו אמצעי לחימה מייצור עצמי (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2018).
  • ב-28 בדצמבר 2018: פלסטינים יידו בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראלים סמוך לעזון, מזרחית לקלקיליה. לא דווח על נפגעים (דף הפייסבוק צבע אדום, 28 בדצמבר 2018).
  • ב-26 בדצמבר 2018: במהלך סריקות שביצעו כוחות הביטחון הישראליים במחנה הפליטים עסכר שבפאתי שכם, אותרו כספים שהיו מיועדים לפעילות טרור (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2018).
פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון[2]

פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון

משלחת הג’האד האסלאמי ביקרה באיראן
 • משלחת בכירי הג’האד האסלאמי בפלסטין בראשות זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הארגון ערכה ביקור רשמי באיראן. במהלך הביקור נועדו חברי המשלחת עם מחמד ג’ואד ט’ריף, שר החוץ האיראני. במהלך הפגישה ציין ט’ריף כי איראן תתייצב תמיד לצד הפלסטינים כאחד מעקרונות היסוד של מדיניות החוץ שלה. לדברי אלנח’אלה “ההתנגדות” חזקה יותר מבעבר והדבר בא לידי ביטוי ב”צעדות השיבה” ובכישלון “התוקפנות” האחרונה של ישראל, שבעקבותיו (כך נטען) הוכרז על בחירות מוקדמות בישראל. הוא הדגיש כי הפלסטינים נחושים היום יותר מתמיד להמשיך בדרך “ההתנגדות” עד להשגת ניצחון (אירנה בערבית, 29 בדצמבר 2018).
פגישת ט'ריף עם משלחת הג'האד האסלאמי. משמאל נראים בכירי הג'האד האסלאמי שנכחו בפגישה (מימין: סוכנות פארס בערבית, 30 בדצמבר 2018, משמאל: סוכנות mojnews, 29 בדצמבר 2018)    ‏‏פגישת ט'ריף עם משלחת הג'האד האסלאמי. משמאל נראים בכירי הג'האד האסלאמי שנכחו בפגישה (מימין: סוכנות פארס בערבית, 30 בדצמבר 2018, משמאל: סוכנות mojnews, 29 בדצמבר 2018)
פגישת ט’ריף עם משלחת הג’האד האסלאמי. משמאל נראים בכירי הג’האד האסלאמי שנכחו בפגישה (מימין: סוכנות פארס בערבית, 30 בדצמבר 2018, משמאל: סוכנות mojnews, 29 בדצמבר 2018)
 • פגישות נוספות שקיימה המשלחת:
  • ב-30 בדצמבר 2018 נועדו חברי המשלחת עם עלי שמח’אני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי. שמח’אני הדגיש אף הוא את המשך הסיוע ל”התנגדות הפלסטינית” כאחד מעקרונות היסוד של מדיניות החוץ האיראנית עד לניצחון המלא של “ההתנגדות” (אירנה, 30 בדצמבר 2018).
  • ב-31 בדצמבר 2018 נפגשו חברי המשלחת עם עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן. בפגישה דיבר ח’אמנהאי בפני חברי המשלחת על משוואה ברורה בעניין הפלסטיני ולפיה אם הפלסטינים מבצעים “התנגדות” (קרי, טרור) אזי הם ינצחו, ואם אינם “מתנגדים” (מבצעים פעולות התנגדות), הם יפסידו. אלנח’אלה סקר בפגישה את ההתפתחויות ב”פלסטין”. לדבריו תושבי הרצועה, למרות כל הלחצים, פועלים נגד “הישות הציונית” ו”עסקת המאה”, והדוגמה הטובה ביותר לכך היא המשך “צעדות השיבה” בכל יום שישי. אלנח’אלה העלה על נס את הניצחון האחרון של “ההתנגדות” נגד “הישות הציונית”, שלדבריו ביקשה הפסקת אש לאחר 48 שעות. הוא ציין, כי היכולות והכוח של “ההתנגדות” חזקים היום יותר מאי פעם, כך שאם תפרוץ מלחמה, אזי תל אביב וכל הישובים יהיו בטווח רקטות של “ההתנגדות” (אירנה בערבית, 31 בדצמבר 2018).
משלחת הג'האד האסלאמי בראשות המזכ"ל זיאד אלנח'אלה בפגישה עם עלי ח'אמנהאי, המנהיג הרוחני של איראן (אתרו של עלי ח'אמנהאי, 31 בדצמבר 2018)     משלחת הג'האד האסלאמי בראשות המזכ"ל זיאד אלנח'אלה בפגישה עם עלי ח'אמנהאי, המנהיג הרוחני של איראן (אתרו של עלי ח'אמנהאי, 31 בדצמבר 2018)
משלחת הג’האד האסלאמי בראשות המזכ”ל זיאד אלנח’אלה בפגישה עם עלי ח’אמנהאי, המנהיג  של איראן (אתרו של עלי ח’אמנהאי, 31 בדצמבר 2018)
 • בראיון שהעניק זיאד אלנח’אלה לערוץ אלעאלם האיראני ציין כי ה”התנגדות” מכינה הפתעות לישראל בעימותים עתידיים. לגבי העימותים הקודמים אמר אלנח’אלה כי אם היו נמשכים, אזי כל הערים בישראל היו תחת אש. הוא הוסיף כי “ההתנגדות” מסוגלת להגן על הפלסטינים: “נצא להם מתחת האדמה ומעל האדמה; בכל מקום על הציוני לצפות לנו, בעמדות הצבאיות ובאתרים אזרחיים”. עוד ציין כי חזבאללה, הג’האד האסלאמי, חמאס, כל כוחות ההתנגדות בציר, נמצאים בקשר רציף ויש להם השקפה משותפת בנוגע להתנגדות למפעל הציוני, קווי שיתוף הפעולה פתוחים ללא גבולות וללא קוים אדומים, התיאום קיים ונמשך, כך שבכל מערכה עתידית “יהיה כל ציר ההתנגדות במערכה בצפון, בדרום ובמרכז… ציר ההתנגדות היום הוא ציר אחד וגוף אחד נגד ישראל”. (אתר ערוץ אלעאלם, 30 בדצמבר 2018).
אסמאעיל הניה צפוי לבקר במוסקבה
 • סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, מסר ב-28 בדצמבר 2018 כי אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, יגיע לביקור רשמי ברוסיה ויערוך שיחות עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ב-15 בינואר 2019. לדבריו, השיחות יעסקו במצב במזרח התיכון, בהסדר הישראלי-פלסטיני, במצב בשטחים ובפרט ברצועה, ובהשבת האחדות הפלסטינית (TASS, 28 בדצמבר 2018) הניה קיבל הזמנה רשמית ממשרד החוץ הרוסי לבקר במוסקבה כבר ב-28 בנובמבר 2018 , במהלך פגישתו עם חידר רשיד, שגריר רוסיה ברשות הפלסטינית (אתר חמאס, 28 בנובמבר 2018).
אירועי יום השנה להקמת פתח
 • ברשות הפלסטינית ציינו את יום השנה ה-54 להקמת פתח, החל ב-1 בינואר, בשורה של אירועים ביהודה ושומרון. לרגל יום השנה נשא אבו מאזן שני נאומים:
 • בנאום שנשא בטקס שנערך סמוך לקבר יאסר ערפאת חזר והביע התנגדות ל”עסקת המאה” אותה כינה “קונספירציה”. אבו מאזן ציין כי ירושלים אינה “מוצעת למכירה” וכי היא תישאר לנצח בירת “פלסטין”. עוד ציין כי והם לא יאפשרו לאמריקאים למכור אותה לישראל.
 • בנאום נוסף שנשא בלשכתו האשים אבו מאזן את ארה”ב בנטייה ברורה לטובת ישראל והדגיש, כי האמריקאים לא יצליחו למנוע מהפלסטינים להשיג את זכויותיהם. לדבריו במסגרת זכויות אלה נחשבת ירושלים המזרחית לבירת המדינה הפלסטינית. הוא האשים את ישראל ב”פשעים” דוגמת חדירות, מעצרים וחנק כלכלי ואיים, כי אלה רק ירחיבו את מעגל האלימות והקיצוניות. אבו מאזן הכריז שהפלסטינים ימשיכו להצטרף לארגונים ואמנות בינלאומיים וכי הם החלו ליישם בפועל את הצעדים למעבר ממעמד של רשות למדינה (הטלוויזיה הפלסטינית, 31 בדצמבר 2018).
 • ברצועת עזה ניסו מנגנוני הביטחון של חמאס לרסן באלימות את האירועים לציון יום השנה ליסוד פתח, שנערך בכיכר החייל האלמוני בעיר עזה. טרם האירועים עצרו מנגנוני הביטחון מספר פעילי פתח כדי להרתיעם ולהזהירם. לדברי עאטף אבו סיף, דובר פתח, פשטו מנגנוני הביטחון של חמאס על בתים של מאות פעילי פתח. כמו כן איימו כוחות הביטחון על בעלי בתי דפוס שלא להדפיס כרוזים הקשורים לאירוע (ופא, 31 בדצמבר 2018). מחמוד אלעאלול, סגן יו”ר פתח, אמר כי מעשי חמאס פוגעים במאמצי הפיוס הפנים-פלסטינים (הטלוויזיה הפלסטינית, 30 בדצמבר 2018). איאד אלבאזם, דובר משרד הפנים ברצועת עזה, טען כי חמאס אינה מחזיקה עצורים מפתח וקרא לפעילי פתח להפסיק לתקוף את מנגנוני הביטחון ברצועה (אצר משרד הפנים, 31 בדצמבר 2018).
פעילות בינלאומית של הרשות הפלסטינית
 • ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית, אמר כי, במהלך ביקורו בניו-יורק במחצית ינואר 2019, הוא עומד להגיש בקשה למועצת הביטחון לקבל את “פלסטין” כחברה מלאה באו”ם. זאת, על פי הנחיות אבו מאזן. לדבריו, הגשת הבקשה מחייבת התייעצויות ומגעים מקדימים עם המדינות החברות במועצת הביטחון כדי לוודא שבבקשה יתמכו לפחות תשע מדינות חברות מועצה. לאחר מכן הם יתמודדו עם הווטו האמריקני. לדברי אלמאלכי במידה ולא ישיגו את תשעת הקולות הללו, הם לא יגישו את הבקשה להצבעה במועצת הביטחון. עוד ציין כי על פי הנחיית אבו מאזן עליהם להגיש את הבקשה שוב ושוב (דף הפייסבוק של הטלוויזיה הפלסטינית, 26 בדצמבר 2018).
הרשעת עצאם עקל
 • בית המשפט לפשעים חמורים בראמאללה הרשיע ב-31 בדצמבר 2018 את עצאם עקל (המכונה בגזר דין ע”ע) ודן אותו למאסר עולם עם עבודות פרך באשמת מכירת קרקעות ליהודים -“העברת קרקעות פלסטיניות למדינה זרה” (אתר מועצת המשפט העליונה ברשות הפלסטינית, 31 בדצמבר 2018). עצאם עקל, תושב מזרח ירושלים המחזיק גם באזרחות אמריקאית, נעצר על ידי הרשות הפלסטינית לפני כחודשיים בעת ששהה בראמאללה. בתקשורת נמסר כי לאחר מעצרו ניסתה ישראל ללחוץ על הפלסטינים לשחררו, כולל באמצעות מעצר מושל ירושלים ברשות הפלסטינית ומניעה ממנו להיכנס לשטחי הרשות וכן מעצר עשרות תושבי מזרח ירושלים שהועסקו במנגנוני הביטחון הפלסטינים. לטענת פרשנים פלסטינים, גזר הדין נגד עצאם עקל נועד להעביר מסר ברור לישראל, כי כל מי שעוסק במכירת קרקעות פלסטיניות לגורמים ישראלים חשוף לענישה קשה (ALARABY TV, 31 בדצמבר 2018) .
כתבת ערוץ ALARABY TV מול בית מועצת המשפט העליונה בראמאללה, מדווחת על גזר הדין (ALARABY TV, 31 בדצמבר 2018).     עצאם עקל (וטן, 28 בנובמבר 2018)
מימין : כתבת ערוץ ALARABY TV מול בית מועצת המשפט העליונה בראמאללה, מדווחת על גזר הדין (ALARABY TV, 31 בדצמבר 2018). משמאל : עצאם עקל (וטן, 28 בנובמבר 2018)
 • ב-26 בדצמבר 2018, פוצץ צה”ל את מנהרת הטרור החמישית של חזבאללה, אשר אותרה מספר ימים קודם לכן באזור עיתא אלשעב (מזרחית למושב זרעית). לפני פיצוץ המנהרה קרא צה”ל לתושבי הכפר להתפנות מהמקום (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2018). ב-27 בדצמבר 2018, דווח על נטרול והשמדה של מנהרות התקפיות החוצות את הגבול ממרחב כפר כילא שבלבנון לעבר שטח ישראל. לדבריו, נטרול המנהרות ארך מספר ימים ובוצע בשיטה הנדסית, שכללה שימוש במגוון אמצעים, מפיצוץ ועד להחדרת חומרים כגון מים, בנטונייט[3] ומלט (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2018)[4].
 • על-פי דובר צה”ל, זוהתה זרימת החומרים שהוחדרו מהצד הישראלי של הגבול לנטרול המנהרות, דרך מבנה אזרחי בכפר כילא, אשר בו נמצא פיר אחת המנהרות. כמו כן זוהתה זרימה ממפעל הבלוקים שעליו הצביע צה”ל כמקום שממנו נחפרה מנהרה נוספת  לדברי דובר צה”ל “עובדה זו מצביעה על השימוש שעשה חיזבאללה במבנים אזרחיים בלב שטח בנוי בדרום לבנון, תוך הפרה חמורה של החלטה 1701 ותוך סיכון האזרחים (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2018).

[1] הסטטיסטיקה כוללת שיגורי רקטות ופצצות מרגמה על פי הערכות דובר צה"ל.
[2]
פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[3]
חומר כימי המתרחב במגע עם מים. משמש בין השאר לצרכי איטום.
[4]
לרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-31 בדצמבר 2018 :" מבצע "מגן צפוני" לאיתור מנהרות חזבאללה בגבול הצפון ונטרול (תמונת מצב עדכנית ל-30 בדצמבר 2018)".