חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (26-20 בדצמבר 2017)

מפגינים בחברון (חשבון הטוויטר PALINFO, 22 בדצמבר 2017).

מפגינים בחברון (חשבון הטוויטר PALINFO, 22 בדצמבר 2017).

שריפת דגל ישראל וארה

שריפת דגל ישראל וארה"ב בהפגנת ילדים, שארגן הג'האד האסלאמי בפלסטין מול מטה אונר"א בעזה (פאלטודי, 19 בדצמבר 2017)

יחיא אלסנואר במפגש עם צעירים ברצועה (PALINFO, 21 בדצמבר 2017)

יחיא אלסנואר במפגש עם צעירים ברצועה (PALINFO, 21 בדצמבר 2017)

הצגת גן הילדים: הילדים משתלטים על כוחות הביטחון הישראלים בהר הבית, לוקחים את נשקם והורגים אותם (דף הפייסבוק של גן אלהדא האסלאמי, 19 בדצמבר 2017)

הצגת גן הילדים: הילדים משתלטים על כוחות הביטחון הישראלים בהר הבית, לוקחים את נשקם והורגים אותם (דף הפייסבוק של גן אלהדא האסלאמי, 19 בדצמבר 2017)

קריקטורות, שפורסמו בתקשורת הפלסטינית בעקבות ההצבעה באו

קריקטורות, שפורסמו בתקשורת הפלסטינית בעקבות ההצבעה באו"ם (חשבון הטוויטר PALINFO, 22, 23 בדצמבר 2017)

כרזה של חמאס הקוראת להמשך האנתיפאדה:

כרזה של חמאס הקוראת להמשך האנתיפאדה: "האנתיפאדה נמשכת" (חשבון הטוויטר PALINFO, 23 בדצמבר 2017)

 • השבוע נמשכו ההפגנות והפרות הסדר כשברקע הצהרת טראמפ והחלטת כינוס החירום של העצרת הכללית של האו”ם. נראה כי במספר המשתתפים (כ-3,000 במספר מוקדים בירושלים, ביהודה ושומרון וכ-4,000 במספר מוקדים ברצועת עזה) חלה ירידה קלה , עם זאת, המחאות הפלסטיניות, שהחלו לאחר ההצהרה, לא הגיעו לסיום.
 • השבוע פסק ירי הרקטות מרצועת עזה בעוד שביהודה ושומרון בוצע ניסיון פיגוע דקירה. מאמצי חמאס להפוך את הכעס הפלסטיני לכדי אנתיפאדה חדשה נחלו עד כה כישלון (בין השאר הודות לפעילות סיכול מוצלחת של שירות הביטחון הכללי).
 • בזירה הבינלאומית תפסו הפלסטינים את תוצאות ההצבעה באו”ם כהישג מרשים. בדעתם להמשיך בפעילות מדינית אינטנסיבית , שתתבטא, בין השאר, בהצטרפות לארגונים בינלאומיים ופנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) .
 • יחיא סנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, הזהיר את צה”ל מפגיעה בפלסטינים מפגינים ואיים לפגוע בראשו של כל חייל ישראלי שיירה על פלסטיני. הוא גם מסר כי הזרוע הצבאית של חמאס נמצאת בקשר עם קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה האיראניים, וטען כי כל משאביה הצבאיים של איראן עומדים לרשות חמאס כדי להגן על ירושלים.
פיגועים/ניסיונות לפיגועים
 • 20 בדצמבר 2017 – ניסיון פיגוע דקירה: פלסטיני הגיע לעמדת בידוק סמוך למערת המכפלה בחברון . לאחר שהעלה את חשדם של כוחות הביטחון התבקש לעבור בדיקת גלאי מתכות. הגלאי התריע על עצם מתכתי בכיסו של הפלסטיני. הוא סירב להוציא אותו מכיסו, שלף סכין ואיים לפגוע בכוחות. אנשי כוחות הביטחון עצרו אותו. בחקירה ראשונית עלה, כי הוא בן עשרים, תושב דהאריה וכי הגיע לעמדה כדי לבצע פיגוע (דוברות המשטרה, 20 בדצמבר 2017).
סיכול פיגועים
 • בסקירה בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר נדב ארגמן, ראש שירות הביטחון הכללי, כי במהלך השנה האחרונה ירד היקף הפיגועים. זאת, ככל הנראה, לאור הגידול בכמות הסיכולים. לדבריו במהלך השנה סוכלו על ידי שירות הביטחון הכללי 400 “פיגועים משמעותיים”. בין הפיגועים שסוכלו:
 • שמונה פיגועי חטיפה, 13 פיגועי והתאבדות , 94 פיגועי הקרבה (דקירה או דריסה). כמו כן סוכלו 228 פיגועי ירי וחמישים פיגועי מטעני חבלה.
 • במקביל פעל שירות הביטחון הכללי נגד 1,100 מפגעים בודדים פוטנציאליים. במרבית המקרים היו אלה פלסטינים, שפרסמו פוסטים מעוררי חשד ברשתות החברתיות או ניהלו שיחה שנקלטה על ידי מערכת הביטחון ממנה עלה חשש, כי בכוונתם לבצע פיגוע. רק כ-20% מהם נעצרו. חלק מהחשודים הועברו לטיפול מנגנוני הביטחון הפלסטיים. נדב ארגמן הזהיר מפני ניסיונות חמאס לבצע פיגועים ביהודה ושומרון. הוא ציין כי הזירה הפלסטינית, ברצועה וביהודה ושומרון, בלתי יציבה. עוד ציין, כי “השקט מתעתע” ומתחת לפני השטח הזירה רוחשת (הארץ, 24 בדצמבר 2017).
הפגנות, עימותים והפרות סדר
 • במהלך השבוע נמשכו ההפגנות ופעולות המחאה ביהודה, שומרון, ירושלים ורצועת עזה על רקע הכרזת ירושלים כבירת ישראל על ידי נשיא ארה”ב דונלד טראמפ. כמו בשבועות הקודמים, שיאם של האירועים היה ביום שישי לאחר התפילות. כדי לאפשר לרבים לקחת חלק באירועים הוכרז על הפסקת העבודה במשרדי הממשלה ועל הפסקת לימודים בחלק ממוסדות החינוך (עאג’ל מן פלסטין, 19 בדצמבר 2017). יו”ר איגוד התחבורה הציבורית בראמאללה ואלבירה הודיע, כי יתבצעו הסעות חינם למוקד המחאה במחסום קלנדיא (פאל די אף 19 בדצמבר 2017). בחלק מההפגנות השתתפו גם בכירים בפתח.
 • עם תום תפילות יום השישי (22 בדצמבר 2017) פרצו עימותים במוקדים רבים ביהודה ושומרון ובירושלים. מוקדי ההפגנות היו בית לחם סמוך לקבר רחל, חברון, בכניסה למחנה הפליטים אלערוב, כיכר איו”ש, צפונית לראמאללה, נבי צאלח ובית אומר. כמו כן היו עימותים במספר מוקדים במזרח ירושלים. על פי הדיווחים השתתפו בהפגנות כ-3,000 מפגינים בירושלים וביהודה ושומרון, מספר נמוך יחסית ממספר המפגינים בשבועות הקודמים.
 • ברצועת עזה הפגינו ביום שישי כ-4,000 פלסטינים במספר מוקדים בגבול ישראל רצועת עזה. כמו כן התקיימו תהלוכות בבית לאהיא, ג’באליא, אלנציראת, דיר אלבלח ורפיח. שני פלסטינים נהרגו בגבול רצועת עזה. האחד נהרג בג’באליא והשני, ככל הנראה פעיל פתח, במזרח העיר עזה (סוכנות הידיעות אנטוליה, 22 בדצמבר 2017; דף הפייסבוק של דובר משרד הבריאות ברצועה, 22 בדצמבר 2017). משרד הבריאות מסר על שני מפגינים נוספים שנפצעו בעימותים קודמים שמתו מפצעיהם. אחד מהם היה, ככל הנראה, פעיל הג’האד האסלאמי בפלסטין (אלרסאלה.נט, 23 בדצמבר 2017). כמו כן נמסר על מספר פצועים.
עימותים עם כוחות צה"ל סמוך לגדר הביטחון מזרחית לח'אן יונס (חשבון הטוויטר PALINFO, 22 בדצמבר 2017).     שריפת דגל ישראל וארה"ב בהפגנת ילדים, שארגן הג'האד האסלאמי בפלסטין מול מטה אונר"א בעזה (פאלטודי, 19 בדצמבר 2017)
מימין: עימותים עם כוחות צה”ל סמוך לגדר הביטחון מזרחית לח’אן יונס (חשבון הטוויטר PALINFO, 22 בדצמבר 2017).
משמאל: שריפת דגל ישראל וארה”ב בהפגנת ילדים, שארגן הג’האד האסלאמי בפלסטין מול מטה אונר”א בעזה (פאלטודי, 19 בדצמבר 2017)
 • במקביל נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות הביטחון ומטרות אזרחיות. בפעילות סיכול ומנע, שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון, נעצרו חשודים בפעילות טרור ונתפסו אמצעי לחימה ומחרטה לייצור אמצעי לחימה. להלן אירועים בולטים:
  • 26 בדצמבר 2017 – בפעילות כוחות הביטחון הישראליים במחנה הפליטים אלעאידה (מצפון לבית לחם) הושלכו לעבר הכוחות בלוקים. לא היו נפגעים (דף הפייסבוק צבע אדום, 26 בדצמבר 2017).
  • 22 בדצמבר 2017 – אבנים יודו לעבר אוטובוס ושלושה כלי רכב כ-500 מ’ מזרחית לאריאל. אדם אחד נפגע באורח קל בראשו. נגרמו נזקים לכלי הרכב (דף הפייסבוק צבע אדום, 22 בדצמבר 2017).
  • 21 בדצמבר 2017 – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לתקוע (מערבית לבית לחם). לא היו נפגעים, נגרם נזק לכלי הרכב (דף הפייסבוק צבע אדום, 21 בדצמבר 2017).
  • 21 בדצמבר 2017 – שני בקבוקי תבערה הושלכו לעבר הכביש סמוך למעלה אדומים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (דף הפייסבוק צבע אדום,21 בדצמבר 2017).
  • 21 בדצמבר 2017 – עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים באלערוב (גוש עציון). חייל צה”ל נפגע באורח קל מאבנים וטופל במקום (דף הפייסבוק צבע אדום,21 בדצמבר 2017).
פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה

גילויים נוספים לגבי רצח החייל בערד
 • מחקירתו של ח’אלד אבו ג’ודה אחד העצורים בחשד לרצח החייל בערד (30 בנובמבר 2017) עלה, כי הוא הזדהה עם ארגוני טרור והחזיק בדעות קיצוניות. עוד עלה בחקירה, כי הפיגוע בוצע כנקמה על פעילות צה”ל ביהודה ושומרון וברצועת עזה. בתחילה תכנן ח’אלד לחטוף חייל כדי לקדם שחרור אסירים פלסטינים. לצורך החטיפה הוא תכנן להשתמש בחומרי הרדמה שלקח ממקום עבודתו בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בהמשך תכנן לרצוח חייל ולחטוף את נשקו כדי שישמש בעתיד לביצוע פיגועים נוספים. ח’אלד רכש כלי רכב, שישמש אותו בעת המילוט. כמו כן הוא הסתיר כספים לשימוש בעת שהייתו במקום מסתור לאחר הרצח.
 • בחודשים אוקטובר נובמבר 2017 יצא ח’אלד עם זאהי אבו ג’ודה, שותפו למעשה הרצח, לסיורים באזור ערד כשברשותם סכין. במהלך נסיעה ברחבי העיר ערד ב-30 בנובמבר 2017 נתקל ח’אלד בחייל דקר אותו למוות וחטף את נשקו. לאחר הרצח פגש את זאהי השניים הסתירו את כלי הנשק, שהוסגר מאוחר יותר במהלך חקירתם (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 22 בדצמבר 2017) .
ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות בשטח ישראל. פצצת מרגמה ששוגרה ב-21 בדצמבר 2017 לעבר ישראל פגעה בבית בשכונת עבסאן הגדולה בח’אן יונס.
פגיעת פצצת מרגמה שכוונה לעבר ישראל בבית פלסטיני באזור ח'אן יונס (PALDF, 21 בדצמבר 2017)   פגיעת פצצת מרגמה שכוונה לעבר ישראל בבית פלסטיני באזור ח'אן יונס (PALDF, 21 בדצמבר 2017)
פגיעת פצצת מרגמה שכוונה לעבר ישראל בבית פלסטיני באזור ח’אן יונס (PALDF, 21 בדצמבר 2017)
 • “מקורות מקורבים לחמאס” מסרו כי ב-18 בדצמבר 2017 יצרו אנשי המודיעין הכללי המצרי קשר עם חמאס וביקשו ממנה למנוע מארגונים קטנים לשגר רקטות לעבר ישראל. זאת, בטענה כי הדבר מפעיל לחצים על ממשלת ישראל העלולים לגרום לפרוץ מלחמה חדשה. לדברי המקורות השיבה חמאס, כי היא אינה אחראית על הרצועה מכיוון שהסמכויות עברו לידי ממשלת ההסכמה הלאומית (אלאח’באר, 19 בדצמבר 2017).
נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך חודשי

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך חודשי
*שש מהרקטות שנפלו בחודש פברואר היו רקטות ששוגרו מחצי האי סיני לעבר ישראל, ככל הנראה על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש. בחודש אפריל שוגרה רקטה אחת מחצי האי סיני שנפלה בשטח ישראל. הרקטה שוגרה על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש. בחודש אוקטובר 2017 שוגרו שתי רקטות מצפון חצי האי סיני ע”י שלוחה של דאעש בסיני. הרקטות נפלו בשטח המועצה האזורית אשכול.

נפילת רקטות בחתך שנתי

נפילת רקטות בחתך שנתי

תהליך העברת הסמכויות לממשלת ההסכמה
 • נמשך הקיפאון בתהליך הפיוס. פקידי רצועת עזה ערכו עצרת מול מטה הממשלה בעזה במחאה על התעלמות הממשלה מזכויותיהם (אלאקצא, 21 בדצמבר 2017). ח’ליל אלזיאן, דובר איגוד העובדים, קרא לממשלה לשלם את משכורות הפקידים ולקיים את התחייבויותיה. לדבריו הפקידים לא יוותרו על זכויותיהם הוא קרא לאבו מאזן וראמי חמדאללה למצוא פתרון לסוגיה (ערוץ אלאקצא, 25 בדצמבר 2017). חברי הארגונים הרפואיים, שקיימו עצרת מחאה, דרשו ממשלת ההסכמה להסיר את הסנקציות מעל רצועת עזה. הם הטילו על הממשלה את האחריות לכל משבר רפואי או הומניטארי עתידי (אלאקצא, 21 בדצמבר 2017).
 •  ח’ליל אלחיה, בכיר חמאס, תלה את המשך תהליך הפיוס במציאת פתרון לתשלום המשכורות לפקידי חמאס. לדבריו חמאס לא תכיר בהחלטות של הועדה המנהלתית משפטית שהקימה הממשלה והדגיש כי הם לא מוכנים לוותר בנושא העובדים ברצועה. הוא ציין כי כל עוד לא יהיה פתרון לבעיה לא יהיה פתרון לבעיות בתפקוד הממשלה ולפיוס. אלחיה ציין שמצרים ממשיכה לתווך בתהליך והיא אף קיימה שיחות עם בכירי חמאס בנושא אך, לדבריו, טרם קבעה מועד לפגישה נוספת של הצדדים במצרים (פלסטין אלא’ן, 25 בדצמבר 2017).

קריקטורה של חמאס המאשימה את ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה באפליה בין פקידי רצועת עזה לעובדי הרשות (חשבון הטוויטר של PALINFO, 19 בדצמבר 2017)
קריקטורה של חמאס המאשימה את ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה באפליה בין פקידי רצועת עזה לעובדי הרשות (חשבון הטוויטר של PALINFO, 19 בדצמבר 2017)

 • יחיא סנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס בעזה, הצהיר במהלך פגישה עם נציגי מוסדות חברה אזרחית, כי חמאס לא תשוב לשלוט ברצועת עזה או לנהל אותה. לדבריו החלטת חמאס בנושא היא אסטרטגית והיא לא תחזור בה ממנה. הוא ציין כי הפילוג פגע בחמאס כתנועת “התנגדות”, פגע בעם הפלסטיני ובפרויקט השחרור הלאומי ולכן הוא חייב להסתיים. לדבריו חמאס עשתה את כל הוויתורים האפשריים והיא מוכנה להמשיך לפעול במרץ בדרך הפיוס (וטן, 20 בדצמבר 2017). בפגישה עם צעירים פלסטינים ברצועת עזה התריע סנואר מפני קריסת תהליך הפיוס וקרא להצלתו. הוא פנה לצעירים שנכחו בפגישה בהצעה להקים ועדה שתעקוב אחר תהליך הפיוס והדגיש, כי חמאס תעמיד לרשותם את כל המסמכים והאמצעים שלה (צפא, 21 בדצמבר 2017).
המצב ההומניטארי
 • מעבר רפיח נסגר לאחר ארבעה ימים בהם היה פתוח לתנועת אזרחים בשני הצדדים ולהעברת משאיות דלק. תנועת האזרחים הייתה דלה יחסית. סה”כ יצאו מהרצועה כ-2,500בני אדם ונכנסו אליה כאלף. נמסר כי המעבר הופעל הפעם על ידי הרשות הפלסטינית שקיבלה את השליטה עליו במסגרת הפיוס וכי מנגנוני הביטחון של חמאס היו שותפים באבטחה ובשמירה על הביטחון והסדר (אלוטן, 19 בדצמבר 2017).
יציאת אוטובוס נוסעים ממעבר רפיח.   פעיל מנגנוני הביטחון של חמאס משגיח על הסדר סמוך לאולם הנוסעים בח'אן יונס טרם הגעתם למעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 18 בדצמבר 2017)
מימין : יציאת אוטובוס נוסעים ממעבר רפיח. משמאל : פעיל מנגנוני הביטחון של חמאס משגיח על הסדר סמוך לאולם הנוסעים בח’אן יונס טרם הגעתם למעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 18 בדצמבר 2017)
 • מחמד ת’אבת, דובר חברת החשמל ברצועה מסר, כי אספקת החשמל עומדת על ארבע שעות אספקת חשמל ו-12 שעות הפסקה. לדבריו אספקת החשמל היומית עומדת על 139 מגה ואט מהקווים המצריים ומתחנת הכוח. הוא ציין, כי הרצועה זקוקה ל-600-550 מגה ואט כך שהחוסר עומד עתה על כ-400 מגה ואט (דניא אלוטן, 22 בדצמבר 2017).
סיוע קטר לשיקום רצועת עזה
 • בטקס שנערך בשכונת שיח’ חמד ח’אן יונס לרגל היום הלאומי של קטר, אמר מחמד אלעמאדי, יו”ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, כי קטר הקציבה 11 מיליון ריאל ( יותר משלושה מיליון דולרים), לתמיכה בתושבי הרצועה. לדבריו יופנו הכספים לבריאות וחינוך ולתוכניות הומניטריות. כמו כן הודיע, כי קטר החליטה לפטור את תושבי השכונה מהתשלומים החודשיים של כל שנת 2018 (אלרסאלה.נט, 19 בדצמבר 2017). אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, שהשתתף בטקס, אמר כי קטר ניצבה לצד עזה שעה שרבים הפנו את גבם אליה והדגיש כי חמאס ניצבת לצד קטר. הוא קרא להקים קרן לתמיכה בירושלים ובמגנים על אלאקצא, כפי שהציעה קטר בפסגה הערבית (אתר תנועת חמאס, 19 בדצמבר 2017).
הטקס לרגל החג הלאומי של קטר בהשתתפות אסמאעיל הניה (דף הפייסבוק של הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, 19 בדצמבר 2017)    הטקס לרגל החג הלאומי של קטר בהשתתפות אסמאעיל הניה (דף הפייסבוק של הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, 19 בדצמבר 2017)
הטקס לרגל החג הלאומי של קטר בהשתתפות אסמאעיל הניה (דף הפייסבוק של הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, 19 בדצמבר 2017)
דברי יחיא סנואר במפגש עם צעירים
 • מאז נבחר לתפקידו מרבה יחיא סנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, לערוך מפגשים עם צעירים תושבי הרצועה. בפגישה שערך ב-21 בדצמבר 2017 התייחס למספר נושאים שעל הפרק וענה תשובות לשאלות שהופנו אליו מקהל המשתתפים.
 • להלן מספר נושאים אליהם התייחס סנואר (פלסטין אליום, 21 צפא, בדצמבר 2017):
  • עימותים עם כוחות הביטחון הישראליים בגבול הרצועה: סנואר הזהיר את חיילי “הכיבוש הישראלי” בגבול המזרחי של רצועת עזה מפגיעה בפלסטינים מפגינים . לדבריו הם [פעילי חמאס] יפגעו בראשו של כל צלף ישראלי שיירה על צעיר פלסטיני. בתשובה לשאלה מדוע אין כוח פלסטיני שישמור על המפגינים אמר סנואר כי שאלה זו תופנה ישירות למחמד צ’יף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, כדי שתתורגם למעשים . במקביל קרא סנואר לכל הצעירים לצאת להפגנות.
  • מלחמה עם ישראל: חמאס איננה מעוניינת במלחמה אך אם כל הדרכים לפתור את סוגית ירושלים והאנתיפאדה העממית יכשלו אזי חמאס תהיה מוכנה לתגובה צבאית נגד ישראל .
 • יחסים עם איראן : קאסם סלימאני מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה האיראניים נמצא בקשר עם הזרוע הצבאית של חמאס. סלימאני אמר כי כל משאביה הצבאיים של איראן עומדים לרשות חמאס כדי שתוכל להגן על ירושלים. עוד ציין סנואר, כי האיראנים לא הציבו כל תנאים בפני “ההתנגדות”.
 • בהקשר ליחסים עם איראן, בראיון טלפוני שהעניק דאוד שהאב, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי תמיכתה של איראן בעם הפלסטיני וב”התנגדות הפלסטינית” ברורה במיוחד בתקופה האחרונה. הוא ציין כי קאסם סלימאני, מפקד כוחות קדס במשמרות המהפכה, נמצא בקשר עם הנהגת הזרוע הצבאית של חמאס והזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין. לדבריו אמר להם סלימאני, שאיראן מוכנה לנקוט בכל האמצעים למען האנתיפאדה ובמטרה להגן על השטחים הפלסטינים ועל ירושלים (אלמיאדין, 25 בדצמבר 2017).
תרגיל צבאי של הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין
 • גדודי אבו עלי מצטפא, הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין, ערכו לרגל יום השנה החמישים לייסוד החזית תרגיל צבאי נרחב בשם “שחר הנשרים 1”. התרגיל נערך על חוף הים בדרום הרצועה. בתרגיל השתתפו כמה מאות פעילים מיחידות שונות ביניהן: יחידת הרקטות, הארטילריה, הצלפים, הרגלים, הקומנדו, וההנדסה. במהלך התרגיל הודגמו, בין היתר, ירי רקטות והסתערות לעבר עמדה וג’יפ של צה”ל. כמו כן הוצגה לראשונה רקטה חדשה. דובר הזרוע המכונה אבו ג’מאל אמר, כי התרגיל נועד לבחון את מוכנותה של הזרוע הצבאית לעימות ולהדגיש את ההתנגדות להכרזת טראמפ (אתר גדודי אבו עלי מצטפא , 22 בדצמבר 2017; דף הפייסבוק של לשכת ההסברה של החזית העממית לשחרור פלסטין ברצועת עזה, 22 בדצמבר 2017).
הסתערות ותקיפת ג'יפ ועמדת צה"ל (דף הפייסבוק של גדודי השהיד אבו עלי מצטפא, 23 בדצמבר 2017).     הכנה וירי רקטה לעבר חוף הים של עזה (דף הפייסבוק של גדודי השהיד אבו עלי מצטפא, 23 בדצמבר 2017)
מימין: הסתערות ותקיפת ג’יפ ועמדת צה”ל (דף הפייסבוק של גדודי השהיד אבו עלי מצטפא, 23 בדצמבר 2017).
משמאל: הכנה וירי רקטה לעבר חוף הים של עזה (דף הפייסבוק של גדודי השהיד אבו עלי מצטפא, 23 בדצמבר 2017)

חשיפת דגם של רקטה חדשה (אתר גדודי השהיד אבו עלי מצטפא, 22 בדצמבר 2017)
חשיפת דגם של רקטה חדשה (אתר גדודי השהיד אבו עלי מצטפא, 22 בדצמבר 2017)

הסתה לאלימות בגן ילדים ברצועת עזה
 • גן הילדים אלהדא בעזה, המופעל על ידי אגודת דאר אלהדא האסלאמית המזוהה עם הג’האד האסלאמי בפלסטין, הציג מופע של ילדי הגן המתעד תפילה של מוסלמים בהר הבית תחת אבטחת כוחות ביטחון ישראלים. במהלך ההצגה משתלטים המוסלמים על כלי הנשק של כוחות הביטחון, הורגים אותם ולאחר מכן מנופפים בדגלי פלסטין ובשלטים עליהם נכתב: “ירושלים לנו” (דף הפייסבוק של גן אלהדא האסלאמי, 19 בדצמבר 2017).
 • אין זו הפעם הראשונה בה מציג הגן מיצגים המעודדים הרג אנשי ביטחון ואזרחים ישראלים. במסיבת סיום שנת הלימודים ביוני 2017 הציגו ילדי הגן מיצג שדימה תקיפה והריגה של יהודים חרדים במחסום על ידי כוחות העילית הפלסטינים (אלנח’בה), משום שהחרדים, על פי סיפור העלילה, הרגו פלסטיני ואחותו טקסי סיום דומים נערכו גם בשנים קודמות.[2]
חמישה פעילי דאעש מעזה נהרגו בסוריה
 • מקורות סלפים ברצועה דיווחו על מותם של חמישה פעילי דאעש שמוצא בעזה אשר הגרו בשנים האחרונות לסוריה. על פי המקורות ארבעה מהם נהרגו יחד עם עשרה מחבריהם בתקיפת כוחות הקואליציה נגד מתחם של הארגון באזור דיר אלזור. פעיל נוסף מעזה מצא את מותו באירוע אחר. ארבעה מההרוגים הם תושבי רפיח ואחד תושב ג’באליא (סהם, 24 בדצמבר 2017). מקורות ברצועה דיווחו, כי אחד ההרוגים הוא אחיו של מצטפא כלאב שבאוגוסט 2017 פוצץ עצמו בגבול רפיח והרג פעיל של הזרוע הצבאית של חמאס (paldf, 24 בדצמבר 2017).
תגובות פלסטיניות להחלטת העצרת הכללית של האו”ם
 • במסגרת הפעילות הבינלאומית במחאה על הכרזת נשיא ארה”ב טראמפ על ירושלים כבירת ישראל נערך לבקשת הפלסטינים ב-21 בדצמבר 2017 כינוס חירום של העצרת הכללית של האו”ם לדיון בהצעת החלטה בנושא ירושלים. הצעת ההחלטה קוראת למדינות לפעול בסוגית ירושלים על פי החלטות קודמות של העצרת הכללית המדגישות את מעמדה המיוחד של ירושלים ושוללות אפשרות להעברת נציגויות רשמיות של המדינות לירושלים. על פי ההחלטה עתידה של העיר ייקבע במסגרת הסכם קבע בין הצדדים. ההחלטה אומצה ברוב גדול : 128 מדינות הצביעו בעד, תשע מדינות התנגדו ו-35 מדינות נמנעו. נוסח ההחלטה שהוצג בפני העצרת דומה מאד לנוסח ההחלטה במועצת הביטחון של האו”ם שנדחתה בעקבות וטו אמריקאי.
ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם ותוצאותיה (אתר האו"ם באנגלית, 21 בדצמבר 2017)    ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם ותוצאותיה (אתר האו"ם באנגלית, 21 בדצמבר 2017)
ההצבעה בעצרת הכללית של האו”ם ותוצאותיה (אתר האו”ם באנגלית, 21 בדצמבר 2017)
 • הפלסטינים רואים בתוצאות ההצבעה, שנערכה בעקבות בקשתם, הישג מרשים. לשכת אבו מאזן ברכה על ההחלטה והודתה לקהילה הבינלאומית שלא נכנעה ללחצים שהופעלו עליה .נביל אבו רדינה, דובר הנשיאות, אמר כי ההחלטה מבטאת שוב את עמדת הקהילה הבינלאומית לצד הפלסטיני הוא הוסיף שהרשות הפלסטינית תמשיך במאמציה באו”ם ובכל הפורמים הבינלאומיים (ופא, 21 דצמבר 2017) . צאא’ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש”ף, הודה למדינות העולם אשר הביעו את התנגדותן להחלטת הנשיא טראמפ הוא הגדיר את ההחלטה כהיסטורית ואמר כי היא מוכיחה שהחלטתו של טראמפ בטלה (הטלוויזיה הפלסטינית, 21 בדצמבר 2017).
 • גם בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין הגיבו בחיוב על החלטת העצרת הכללית:
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית, של חמאס בירך, במהלך כינוס בנושא ירושלים שנערך בעזה, את תוצאות ההצבעה באו”ם והביע שביעות רצון מעמדתן של רוב המדינות שעמדו לצד “הצדק והאמת ההיסטוריים”. עוד ציין הניה, כי ירושלים היא מאוחדת “לא מזרחית ולא מערבית” וכי היא בירתה הנצחית של פלסטין. לדבריו סוגית ירושלים לא תהיה מונחת על שולחן המשא ומתן. עוד ציין כי מכיוון שלא קיים מושג כזה מדינת ישראל לא יכולה ירושלים להיות בירתה (אלג’זירה, 23 בדצמבר 2017).
 • משיר אלמצרי, בכיר חמאס, בירך על ההצבעה באו”ם והגדיר אותה בניצחון מהותי בסוגיה הפלסטינית. לדבריו בעקבות ההצבעה נותרה ארה”ב מבודדת. הוא קרא לעם הפלסטיני למנף את הניצחון ולהמשיך באנתיפאדה כדי להכשיל את החלטתו של נשיא ארה”ב (אלמיאדין, 22 בדצמבר 2017).
 • דאוד שהאב, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין , אמר כי הם מברכים את כל המדינות שעמדו נגד ארה”ב. הוא ציין שההצבעה באו”ם מהווה הזדמנות לבודד את “הישות הציונית” ולהחרימה וכן להתנגד להשתלטות האמריקאית על עמי האזור (אלמיאדין, 21 בדצמבר 2017).

כרזה של חמאס הקוראת להמשך האנתיפאדה: "האנתיפאדה נמשכת" (חשבון הטוויטר PALINFO, 23 בדצמבר 2017)
כרזה של חמאס הקוראת להמשך האנתיפאדה: “האנתיפאדה נמשכת” (חשבון הטוויטר PALINFO, 23 בדצמבר 2017)

פעילות פלסטינית בזירה הבינלאומית
 • לאור ההצלחה בעצרת הכללית של האו”ם פועלים הפלסטינים לקדם שורה של צעדים מדיניים בזירה המקומית והבינלאומית. לדברי מחמד אשתיה,, חבר הועד המרכזי של פתח, ההנהגה הפלסטינית לא תסתפק בפנייה למועצת הביטחון של האו”ם ולעצרת הכללית אלא תמשיך במאמצים לגייס תמיכה בינלאומית (דניא אלוטן, 23 בדצמבר 2017).
 • עזאם אלאחמד, חבר הועד המרכזי של פתח, הודיע על כינוס המועצה המרכזית של אש”ף בראמאללה לקראת מחצית ינואר 2018. המועצה תדון באפשרות להכריז על רצועת עזה ויהודה ושומרון כ”מדינה פלסטינית תחת כיבוש” וכן בהמשך היחסים עם ישראל. גם נציגי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין הוזמנו לנכוח בפגישה אולם, על פי עזאם אלאחמד, טרם השיבו האם יגיעו לפגישה (צות פלסטין, 24 בדצמבר 2017). במקביל, ממשיכה לדבריו הרשות בצעדים באו”ם, במועצת הביטחון, מועצת זכויות האדם של האו”ם, באמצעות הצטרפות לארגונים בינלאומיים ופנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) (אלע’ד, 25 בדצמבר 2017).
 • ברשות הפלסטינית מדגישים כי ארה”ב לא תוכל למלא את תפקיד המתווך במשא ומתן לשלום והם מחפשים חלופות. בהקשר זה אמר מחמוד אלעאלול, סגן ראש פתח, כי מתקיימים דיונים עם מספר מדינות במטרה לבחור גוף מתווך לתהליך השלום, שיכלול יותר מדינה אחת (סוא, 25 בדצמבר 2017). נביל שעת’, יועץ אבו מאזן לענייני חוץ ויחסים בינלאומיים, אמר במהלך פגישות שערכה המשלחת הפלסטינית עם גורמים רוסיים וסינים כי יש לערוך פגישה מכינה כדי לדון בדרך חדשה עבור תהליך השלום. לדבריו רוסיה הביעה נכונות לפעול יחד עם סין ועם מדינות אירופה כדי למצוא חלופה בינלאומית שתפקח על תהליך השלום בחסות האו”ם (מען, 24 בדצמבר 2017).
 • בכירי הרשות הפלסטינית נועדו עם כמה ראשי מדינות. במסגרת זאת נועד אבו מאזן עם נשיא צרפת עמנואל מקרון (ופא, 23 בדצמבר 2017), נביל שעת’, נפגש במוסקבה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב (דף הפייסבוק של מעריצי נביל שעת’, 21 בדצמבר 2017), ריאצ’ אלמאלכי שר החוץ הפלסטיני, נועד עם שר החוץ של מלטה (אלח’בר, ופא, 24 בדצמבר 2017)
 • ואצל אבו יוסף, חבר הועד הפועל של אש”ף, אמר כי ההנהגה הפלסטינית מגבשת דרכים מוגדרות כדי לנצל את “הניצחון” במועצת הביטחון של האו”ם ובעצרת הכללית (דניא אלוטן, 24 בדצמבר 2017). לדבריו תתקיים בקרוב פגישה עם 28 שרי חוץ אירופאים בבריסל (אלע’ד אלערבי, 24 בדצמבר 2017).
משרד החוץ של דנמרק החליט על קיצוץ בסיוע לארגוני חברה אזרחית פלסטינים
 • אנדריאס סמואלסן, שר החוץ הדני, הודיע על קיצוץ המימון למספר ארגוני חברה אזרחית פלסטינים ועל הקשחת התנאים עבור ארגונים לקבלת סיוע. במסגרת זאת הוחלט, כי החל משנת 2018 תעביר הממשלה הדנית סיוע לעשרה ארגונים פלסטינים בלבד במקוום 24 שקיבלו סיוע עד היום. ההחלטה התקבלה לאחר חקירה פנימית, שניהל משרד החוץ הדני בנושא בחודשים האחרונים בהוראת שר החוץ ולאחר שדנמרק גילתה שהכסף שהיא מעבירה לארגונים בשווי של מיליוני דולרים בשנה, לא מנוצל למען זכויות אדם אלא לקידום פעילויות נגד ישראל. החקירה נפתחה בעקבות לחצים מצד ראש ממשלת ישראל והשר לעניינים אסטרטגיים ובעקבות חשיפה כי ארגון ,WATC שקיבל חצי מיליון דולרים ממנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי בה חברה גם דנמרק, חנך מרכז לנשים על שם המחבלת דלאל אלמע’רבי (Times of Israel , 23 בדצמבר 2017)[3].

[1] "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[2] על מסיבת הסיום בגן ראו פרסום מרכז המידע מ-8 ביוני 2017: "הסתה לטרור לשנאה: הטמעת מסרי שנאה ואלימות כלפי ישראל בטקס סיום השנה בגן ילדים ברצועת עזה, המופעל על-ידי אגודת צדקה המזוהה עם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין. טקס שכזה נערך ע"י האגודה גם בשנים קודמות"
[3] על קריאת המרכז על שם דלאל אלמע'רבי ראו פרסום מרכז המידע מ-28 באוגוסט 2017: "בעקבות חשיפת הקמת מרכז נשים בכפר ברקה שבשומרון על שם המחבלת דלאל אלמע'רבי, הקפיאו מדינות אירופאיות כספי תרומות לארגון נשים פלסטיני אנטי-ישראלי שסייע להקמת המרכז".