חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (22-16 בינואר 2019)

"צעדת השיבה" במזרח ג'באליא (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 18 בינואר 2019)

"צעדת השיבה" במזרח העיר עזה.

פעילי

פעילי "יחידת ההטרדה" במחנה השיבה במרכז הרצועה נושאים ארון קבורה עליו דגל ישראל ומגן דוד (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 18 בינואר 2019)

פעילי

פעילי "יחידת ההטרדה" במחנה השיבה במרכז הרצועה נושאים ארון קבורה עליו דגל ישראל ומגן דוד (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 18 בינואר 2019)

משתתפי הוועידה הכלכלית של הליגה הערבית בבירות (דף הפייסבוק של ראמי חמדאללה, 20 בינואר 2019)

משתתפי הוועידה הכלכלית של הליגה הערבית בבירות (דף הפייסבוק של ראמי חמדאללה, 20 בינואר 2019)

ראיון צאא'ב עריקאת לטלוויזיה הפלסטינית (דף הפייסבוק של הטלוויזיה הפלסטינית, 19 בינואר 2019)

ראיון צאא'ב עריקאת לטלוויזיה הפלסטינית (דף הפייסבוק של הטלוויזיה הפלסטינית, 19 בינואר 2019)

 • בשבוע החולף הופגן רף אלימות נמוך יחסית ב”צעדת השיבה” (כ-14,000 מפגינים). בתקשורת העזתית נמסר, כי המשתתפים בצעדה הונחו לשמור על ריסון ומשמעת. ברקע הריסון עומדים להערכתנו הגעתה הצפויה של “הפעימה השלישית” של כספי המשכורות מקטר. בתקשורת הערבית דווח, כי חמאס שיגרה מסרים מאיימים לישראל לפיהם עליה לעמוד בהתחייבויות הרגיעה (העברת כספים, הרחבת מרחב הדיג, הכנסת חומרים לרצועה), אחרת היא תסלים את האירועים בשטח.
 • השבוע סוכל פיגוע דקירה סמוך לעמדת בידוק של צה”ל מדרום לשכם. הדוקר נורה ונהרג. ביהודה ושומרון נמשכים יידויי האבנים ובקבוקי התבערה.
 • ב-3 בפברואר 2019 עומד להיכנס לתוקפו חוק בארה”ב הקובע, כי כל גורם המקבל סיוע מארה”ב יהיה כפוף לערכאות השיפוט שלה. נמסר כי בהתאם להוראות אבו מאזן שלחו הפלסטינים מכתב רשמי לממשל ארה”ב לפיו הם יסרבו לקבל סיוע ביטחוני מארה”ב כד שימצא פתרון לחוק המוצע.
“צעדת השיבה” (18 בינואר 2019)
 • ב-18 בינואר 2019 נערכה “צעדת השיבה” ה- 43 במספר. באירועים השתתפו כ-14,000 מפגינים. מקורות פלסטינים מסרו, כי הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה נקטה מספר צעדים כדי לשמור על ביטחון המשתתפים בפעילויות הצעדה ועל האופי הבלתי אלים של האירועים. זאת, כדי למנוע מישראל לפגוע המשתתפים בצעדה.
 • דאוד שהאב, חבר הרשות העליונה לצעדות השיבה ציין כי הרשות העליונה נקטה במספר צעדים כדי לשמור על ביטחון המפגינים ולהגן עליהם מפני “טרור הכיבוש” כמו כן התקיימה היערכות מקדימה שמטרתה להפחית בכמות הנזקים והאבדות בנפש (Pal Sawa, 17 בינואר 2019). בכיר הרשות העליונה לצעדת השיבה ציין כי הרשות הנחתה בצורה ברורה את כל הוועדות והיחידות הפועלות בחמשת מחנות השיבה לשמור על הריסון ועל המשמעת במהלך ההפגנות. בנוסף ביקשה לדבריו הרשות להרחיק את המפגינים מנקודות העימות והסכנה וממקומות חשופים לפגיעה (פלסטין אליום, 18 בינואר 2019).
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועה, מסר, כי ב”צעדות השיבה”, שהתקיימה ב-18 בינואר 2019, נפצעו שלושים פלסטינים מירי צה”ל, כמו כן נפצעו שני עיתונאים ושלושה פרמדיקים מפגיעות רימוני גז מדמיע (דף הפייסבוק של ד”ר אשרף אלקדרה, 18 בינואר 2019; סוכנות אנטוליה, 18 בינואר 2019).
 • בכירי חמאס שהשתתפו באירועים ציינו כי הצעדות תמשכנה ואיימו כי צעדיהם יחריפו אם ישראל לא תמלא את חלקה בהבנות:
 • פתחי חמאד, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הפלסטינים נחושים להשיב את כל כפריהם ועריהם באמצעות “צעדת השיבה”. הוא הוסיף, כי הם מדגישים את הצורך ביישום ההבנות, ואם ההבנות לא תיושמנה, תחזורנה בצעדות הבאות “הפעילויות הקשות” ובכלל זה בלונים, הטרדה לילית, צמיגים וכל מה שקשור לכך (סרטון בדף הפייסבוק של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה”, 19 בינואר 2019) .

‏‏בכיר חמאס פתחי חמאד במהלך צעדת השיבה (דף הפייסבוק של "הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה", 19 בינואר 2019)
בכיר חמאס פתחי חמאד במהלך צעדת השיבה (דף הפייסבוק של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה”, 19 בינואר 2019)

 • אחמד בחר, סגן ראש המועצה המחוקקת, אמר בנאום במחנה השיבה במזרח העיר עזה, כי האחדות הלאומית היא הדרך לניצחון ולשחרור וכי הפלסטינים מלוכדים סביב “ההתנגדות”. הוא הוסיף כי הפלסטינים מאוחדים בנחישותם להמשיך ב”צעדות השיבה” (אלרסאלה.נט, 18 בינואר 2019; דף הפייסבוק של המועצה המחוקקת הפלסטינית ברצועה, 18 בינואר 2019).

אחמד בחר נואם במזרח עזה (דף הפייסבוק של המועצה המחוקקת הפלסטינית ברצועה, 18 בינואר 2019)
אחמד בחר נואם במזרח עזה (דף הפייסבוק של המועצה המחוקקת הפלסטינית ברצועה, 18 בינואר 2019)

 • עצאם אלדעאליס, בכיר בחמאס, טען, כי ישראל מתנערת מהתחייבויותיה, שהושגו לאחרונה בתיווך מצרים האו”ם וקטר. לדוגמא הוא הציג את מניעת מעבר הכספים לרצועה. הוא קרא למתווכים להפעיל לחץ על ישראל. לדבריו הארגונים הפלסטינים מחויבים להבנות כל עוד ישראל תהיה מחויבת אליהן וישראל חייבת לעמוד בהתחייבויותיה כדי להימנע מעימות חדש (פלסטין אליום, 19 בינואר 2019).
 • בסיום ההפגנות קראה הוועדה לציבור להשתתף בצעדת יום שישי הבא (25 בינואר 2019) תחת הסיסמא: “פשע המצור- מזימה שלא תעבור” (קדס פרס, 18 בינואר 2019). גם השבוע הודיעה “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה” על דחיית הפעילות הימית השבועית, שהייתה אמורה להתקיים ב-21 בינואר 2019. זאת, ככל הנטען, בשל הקושי בהגעה לאזור (דף הפייסבוק של “הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה”, 20 בינואר 2019).
ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות של רקטות בשטח ישראל.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בסבבי ההסלמה ובתקופה שביניהם[1]

ירי רקטות ופצצות מרגמה בסבבי ההסלמה ובתקופה שביניהם

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי בחתך רב שנתי

ירי בחתך רב שנתי

 • ב-18 בינואר 2019 עצרו לוחמי צה”ל פלסטיני שחצה את גדר הביטחון בצפון רצועת עזה והגיע לשטח ישראל . הוא נעצר והובא לחקירה. בחקירה ראשונית עלה כי הוא פעיל חמאס (דובר צה”ל, 18 בינואר 2019).
ירי לעבר כוחות צה”ל
 • ב-22 בינואר 2019 בוצע ירי לעבר כוחות צה”ל סמוך לגדר הביטחון. בתגובה ירה טנק של צה”ל לעבר עמדה של חמאס בצפון רצועת עזה (דובר צה”ל, 22 בינואר 2019).
פיגוע דקירה
 • ב-21 בינואר 2019 בשעות הערב הגיע פלסטיני בכלי רכב מכיוון שכם לעמדת בידוק של צה”ל סמוך לכיכר החטיבה המרחבית “שומרון” (דרומית לשכם). במהלך בדיקה שנערכה לו התבקש הפלסטיני להזדהות. הוא יצא מהמכונית וניסה לדקור לוחם צה”ל. לוחם נוסף שהיה במקום ירה לעברו והוא נהרג (דובר צה”ל, 21 בינואר 2019).
 • הדוקר הוא מחמד פוזי עדוי, בן 36, מוצאו הכפר עזון עתמה בנפת קלקיליה והוא מתגורר עתה בכפר רוג’יב במחוז שכם. עובד במחלקת התחבורה בסלפית (ופא, 21 בינואר 2019; דף הפייסבוק של ראש לשכת ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של ‘פתח’, מניר אלג’אע’וב, 21 בינואר 2019).
הסכין עמה התכוון המחבל לבצע את פיגוע הדקירה (חשבון הטוויטר של צה"ל, 21 בינואר 2019)    מחמד עדוי (דף הפייסבוק של ראש לשכת ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של פתח, מניר אלג'אע'וב, 21 בינואר 2019).
מימין הסכין עמה התכוון המחבל לבצע את פיגוע הדקירה (חשבון הטוויטר של צה”ל, 21 בינואר 2019): משמאל : מחמד עדוי (דף הפייסבוק של ראש לשכת ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של פתח, מניר אלג’אע’וב, 21 בינואר 2019).
אירועים נוספים
 • כוחות הביטחון הישראליים המשיכו בפעילות סיכול ומנע. במסגרת זאת נעצרו כמה עשרות חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה וכספים המיועדים למימון פעולות טרור. במקביל, נמשך יידוי האבנים ובקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ברחבי יהודה ושומרון נגרם נזק למספר כלי רכב. להלן מספר אירועים בולטים:
  • בליל 21-20 בינואר 2019 כוחות הביטחון הישראליים אבטחו כניסת כ-1,500 מתפללים למתחם קבר יוסף בעיר שכם. במהלך כניסת המתפללים יודו אבנים לעבר כוחות הביטחון . שני לוחמים נפצעו באורח קל (דובר צה”ל, 21 בינואר 2019).
  • 20 בינואר 2019: כוחות הביטחון הישראליים עצרו ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן שלושים מבוקשים החשודים בפעילות טרור (דובר צה”ל, 21 בינואר 2019).
  • 18 בינואר 2019 : כוחות הביטחון הישראליים הרסו את הדירה בה התגורר המחבל ח’ליל יוסף עלי ג’בריו בכפר יטא (דרומית לחברון). המחבל ביצע ב-16 בספטמבר 2018 פיגוע דקירה בצומת גוש עציון בו נרצח ישראלי. במהלך הפעילות היו הפרות סדר במהלכן יודו אבנים לעבר כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 18 בינואר 2019).
  • 16 בינואר 2019 : כוחות הביטחון הישראליים החרימו שש מחרטות שנמצאו בבית מלאכה לייצור אמצעי לחימה בעיר שכם (דובר צה”ל, 16 בינואר 2019).
  • 16 בינואר 2019 : במהלך סריקות שביצעו כוחות הביטחון הישראליים נתפסו כספי טרור בשווי של כ-10,000 שקלים (דובר צה”ל, 16 בינואר 2019).
פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון[2]

פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון

הפעימה השלישית של כספי התרומה מקטר
 • מחמד אלעמאדי, יו”ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, דיווח, כי הפעימה השלישית של כספי המשכורות מקטר בשווי 15 מיליון דולר תגיע לעזה ב-23 בינואר 2019. לדבריו דחתה ממשלת ישראל את הפעימה הזו בשל האלימות בגדר הביטחון. הוא ציין כי העברת הכספים מותנית בכך שלא תהיה אלימות. אלעמאדי ציין כי הפעם הוא לא יביא את הכספים בעצמו לעזה, כפי שהיה בפעמיים הקודמות, אלא אושרה שיטה חדשה להעברת הכספים. הוא סירב למסור עליה פרטים (רויטרס, 20 בינואר 2019).
 • קודם להחלטת ישראל שלא לאשר את העברת הכספים נשמעו איומים מחמאס כלפי ישראל. על פי דיווח באלשרק אלאוסט שלחה חמאס מסרים מאיימים דרך מתווכים שונים לישראל כי במידה ולא תעמוד ישראל בהתחייבויות הרגיעה (אישור העברת הכספים הקטרים, הרחבת מרחב הדיג ואישר הכנסת חומרים לרצועה) היא תסלים את האירועים בשטח. ברקע דווח באלג’זירה כי ישראל הסכימה להכניס את התרומה הקטרית לאחר הירידה המשמעותית בגילויי האלימות במהלך הפגנת יום שישי האחרונה (אלג’זירה, 19 בינואר 2019).
 • עצאם אלדעליס, סגן ראש המחלקה המדינית בחמאס,כתב כי מי שמעכב את הגעת המענק הקטרי עד כה היא ישראל. לטענתו זוהי הפרה של ההבנות לסיום “המצור” על עזה, שהושגו בחסות המתווכים (חשבון הטוויטר של עצאם אלדעליס, 19 בינואר 2019). בראיון לרדיו צות אלשעב הוסיף אלדעליס כי “הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה” תחליט על מהלך הצעדות לאור התחמקותה של ישראל מההבנות, וכי “האופציות של עמנו רחבות ופתוחות”. הוא קרא לישראל לשוב להבנות “כדי שלא נמצא עצמנו בעימות חדש” (פאלטודיי, 20 בינואר 2019).

קריקטורה מאת הקריקטוריסט העזתי אסמאעיל אלבזם לפיה הכספים הקטריים קונים את השקט והרגיעה בעזה: "אנו מבקשים שקט", "אה בסדר" (דף הפייסבוק של אסמאעיל אלבזם, 10 בינואר 2019)
קריקטורה מאת הקריקטוריסט העזתי אסמאעיל אלבזם לפיה הכספים הקטריים קונים את השקט והרגיעה בעזה: “אנו מבקשים שקט”, “אה בסדר” (דף הפייסבוק של אסמאעיל אלבזם, 10 בינואר 2019)

מעבר רפיח
 • מאז 6 בינואר 2019 מועד בו עזבו פקידי הרשות את מעבר רפיח בעקבות החלטת אבו מאזן, פועל המעבר בצד אחד בלבד ודרכו מתאפשרת כניסה ממצרים לרצועה בלבד. מאז נמסרו דיווחים סותרים בתקשורת בכל הקשור לפתיחת המעבר לשני הכיוונים:
  • מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי המעבר אינו סגור מסיבות מדיניות אלא מסיבות ביטחוניות, ומשום שההנהלה החדשה של המעבר, שהוקמה בידי חמאס, עורכת הכנות לפתיחתו (שהאב, 17 בינואר 2019).
  • עצאם אלדעאליס, בכיר חמאס, הביע תמיהה לגבי המשך סגירתו של המעבר שכן לדבריו המשלחת המצרית שביקרה לאחרונה ברצועה הבטיחה שמעבר רפיח ייפתח תוך מספר ימים. הוא הביע תקוה שהמעבר יפתח בקרוב (פלסטין אליום, 19 בינואר 2019).
  • טאהר אלנונו, דובר חמאס, אמר כי המצרים הדגישו שמעבר רפיח יהיה סגור זמנית בשל המצב הביטחוני בסיני אך בקרוב הוא יפתח לשני הצדדים (אלרסאלה.נט, 21 בינואר 2019).
  • וליד אלקטטי, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי המודיעין הכללי המצרי הודיע להנהגת הארגון כי מצרים החליטה לפתוח את מעבר רפיח משני הכיוונים במהלך הימים הקרובים. לדבריו ההחלטה התקבלה בדרגים הגבוהים ביותר במצרים כולל נשיא מצרים עבד אלפתאח אלסיסי. לטענתו פתיחת המעבר תתבצע בין אם ישובו פקידי הרשות למעבר ובין אם לאו (פלסטין אליום, 19 בינואר 2019).
  • מנגד, אתר פלסטיני בעזה מסר, כי הידיעות שפורסמו בעניין פתיחת מעבר רפיח אינן נכונות וכי המצב כיום מסובך לנוכח המחלוקות בין הרשות הפלסטינית לחמאס בנוגע למעבר. עוד הבהיר כי המצרים אינם מעוניינים בסגירת המעבר אולם הם אינם רוצים להביע תמיכה בצד זה או אחר במחלוקת (אלוטניה, 21 בינואר 2019). מקורות פלסטינים מסרו כי מצרים איננה מתכוונת לפתוח את המעבר אלא אם עובדי הרשות הפלסטינית יחזרו אליו (אלערבי אלג’דיד, 17 בינואר 2019).
אספקת חשמל
 • מחמד אלעמאדי, יו”ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, אמר כי קטר תפעל לקדם פרויקט חשמל בעלות של כשמונים מיליון דולר, שיאפשר לה לנהל את אספקת החשמל ברצועה ביעילות באמצעות קניית חשמל מישראל, חלוקתו ברחבי הרצועה, וגביית כספים מהפלסטינים תמורתו. הוא ציין כי מימון הפרויקט יבוא מקטר וכי בכוונתו להבטיח את השליטה על החשמל כדי להבטיח את החזרת כספי ההשקעה (רויטרס, 20 בינואר 2019).
התיווך המצרי
 • גורמים בכירים בחמאס מסרו כי בקרוב תצא משלחת חמאס למצרים כדי להיפגש עם בכירי המודיעין הכללי המצרי להמשך השיחות (פלסטין אליום, 19 בינואר 2019). על פי אלראי אליום, הופסק ערוץ התקשורת הישיר בין יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, לבין המודיעין הכללי המצרי זאת בעקבות החלטה של חמאס להרחיק את סנואר מניהול הקשרים עם מצרים. על פי העיתון המניע העיקרי להחלטה הוא חוסר הערכה בדבר יכולתו של אלסנואר להגיע לתוצאות במסגרת קשריו עם מצרים בעיקר בכל הנוגע לתהליך הפיוס ופתיחת מעבר רפיח באופן סדיר (אלראי אליום, 19 בינואר 2019).

בכירי חמאס מדברים על העימות הבא עם ישראל

 • בנאומים שנשאו בכירי חמאס בטקסי אזכרה לפעילי הזרוע הצבאית של חמאס העלו הדוברים על נס את דרך הג’האד וה”התנגדות”:
  • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, נשא נאום בטקס אזכרה שערכה הזרוע הצבאית של חמאס לאחמד סמיח אלפיומי, שנהרג מפליטת כדור בעת שעסק בפעילות ביטחונית בקרבת הגבול. לדברי אלחיה אין חלופה ואין דרך אחרת לשחרור האדמה והמקומות הקדושים זולת “ההתנגדות”, ואין לחימה וניצחון על האויב ללא אימונים והכנות. הוא ציין כי הבחירה שלהם והדרך שלהם הן דרך הג’האד, וכי הם לא יזנחו דרך זאת ולמרות הקורבנות הרבים שהיא גובה. “יהיו הקורבנות רבים ככל שיהיו ויהיה המצור קשה ככל שיהיה, לא נזנח את ההתנגדות, ונשלח את בנינו פעילי אלקסאם להפוך את האדמה לגיהנום עבור המתנחלים והכובשים“(אתר חמאס, 19 בינואר 2019).

בכיר חמאס ח'ליל אלחיה נואם בטקס (אתר חמאס, 19 בינואר 2019)
בכיר חמאס ח’ליל אלחיה נואם בטקס (אתר חמאס, 19 בינואר 2019)

 • משיר אלמצרי, בכיר חמאס, דיבר בטקס אזכרה שערכה חמאס לפעיל צבאי שלה במזרח עזה, חמדי חג’אזי, שמת ב-17 בינואר 2019 מפצעים שבהם נפצע ב”תאונה” בעת שהיה בפעילות ביטחונית סמוך לגבול. לדבריו פעילי גדודי אלקסאם ממשיכים בהכנות למערכה המכרעת עם “הכיבוש”, וכי הקהל המשתתף בטקס הוא הוכחה לדבקותם של הפלסטינים בדרך “ההתנגדות” ולהליכתם בדרכם של גדודי אלקסאם (אתר חמאס, 20 בינואר 2019) .

בכיר חמאס משיר אלמצרי נואם בטקס במזרח עזה (אתר חמאס, 20 בינואר 2019)
בכיר חמאס משיר אלמצרי נואם בטקס במזרח עזה (אתר חמאס, 20 בינואר 2019)

ראיון מחמוד אלזהאר
 • בראיון שהעניק מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס התייחס למספר סוגיות (שהאב, 17 בינואר 2019):
  • הבחירות בישראל: תקופת קדם הבחירות היא תקופה מסוכנת משום שממשלת ישראל עלולה לנקוט במהלכה בצעדים פזיזים העלולים לפגוע בעם הפלסטיני. ממשלת ישראל מנסה להפעיל לחצים על “ההתנגדות” אך היא אינה לוקחת בחשבון את כוחה של “ההתנגדות” שהוא גדול ומשמעותי יותר מאשר ישראל מתארת לעצמה.
  • ההבנות עם ישראל בנוגע לרצועה : ההבנות עם ישראל מתבססות על המשוואה “רגיעה בתמורה להסרת המצור” אולם טבעם של היהודים הוא להפר הבטחות ולא ניתן להסתמך על הבטחות ממשלת ישראל ולכן על “ההתנגדות” להיות בכוננות מתמדת. ישראל מנסה להפעיל לחץ על רצועת עזה מתוך תקווה שהרחוב הפלסטיני יתקומם ויפיל את ממשל חמאס.
  • אפשרות לעימות עם ישראל: כעת הארגונים ברצועה מתמודדים עם אתגרים פנימיים הנובעים ממדיניות אבו מאזן ולכן עליהם לדאוג, בראש ובראשונה, לחיזוק שיתוף הפעולה הפנים-פלסטיני ורק לאחר מכן להיאבק בצורה מסודרת ב”כיבוש”. הוא ציין כי “ההתנגדות” היא היחידה שהצליחה לעמוד איתן מול ישראל ולרשום הישגים.
  • היחסים עם מצרים: בין הארגונים הפלסטינים לבין מצרים מתקיים שיח רצוף ומשמעותי ומצרים מודעת לחשיבות הטיפול בסוגיות המשכורות והחשמל .
פעילות במוסדות האו”ם
 • אבו מאזן השתתף בטקס שנערך בניו יורק במהלכו קיבל לידיו את ראשות קבוצת G-77 וסין. אבו מאזן הודה לחברי הקבוצה, לנשיא מצרי, לשר החוץ המצרי ונציג מצרים באו”ם על שבחרו בו לעמוד בראש הקבוצה. הוא הבהיר כי “פלסטין” מתחייבת לפעול על-פי המשפט הבינלאומי ולפתור את הסוגיה הפלסטינית בדרכי שלום. עוד ציין אבו מאזן, כי יש לפתור את סוגיית הפליטים הפלסטינים ואת סוגיית האסירים וציין, כי הרשות הפלסטינית חתמה על 88 פרוטוקולים עם מדינות חברות בקבוצה כדי להילחם בטרור (פלסטין אליום, 15 בינואר 2019).
 • ריאצ’ אלמלאכי שר החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית אמר כי הובלת הקבוצה מהווה הישג גדול לעם הפלסטיני ובפרט ליו”ר הרשות אבו מאזן. לדבריו משמעות העמידה בראש קבוצה G-77 וסין היא שהרשות תוכל להגיש הצעות החלטה לעצרת הכללית של האו”ם מטעם הקבוצה אולם לא לקדם הצעות החלטה או להצביע להחלטות מטעמה של הרשות (הטלוויזיה הפלסטינית, 16 בינואר 2019).
 אבו מאזן מקבל במהלך טקס רשמי באו"ם את תפקיד יו"ר "קבוצת ה-77 וסין" מידי שר החוץ המצרי, זאת בהשתתפות מזכ"ל האו"ם ויו"ר העצרת הכללית של האו"ם (ופא, 15 בינואר 2019)   אבו מאזן מקבל במהלך טקס רשמי באו"ם את תפקיד יו"ר "קבוצת ה-77 וסין" מידי שר החוץ המצרי, זאת בהשתתפות מזכ"ל האו"ם ויו"ר העצרת הכללית של האו"ם (ופא, 15 בינואר 2019)
אבו מאזן מקבל במהלך טקס רשמי באו”ם את תפקיד יו”ר “קבוצת ה-77 וסין” מידי שר החוץ המצרי, זאת בהשתתפות מזכ”ל האו”ם ויו”ר העצרת הכללית של האו”ם (ופא, 15 בינואר 2019)
משלחת פלסטינית בפסגה הכלכלית בלבנון
 • ראמי חמדאללה, ראש ממשלת הפיוס הלאומי, הגיע ללבנון בראש משלחת כדי להשתתף בפסגה הכלכלית הערבית. המשלחת התקבלה על ידי סעד חרירי, ראש ממשלת לבנון (ופא, 19 בינואר 2019). בדברים שנשא חמדאללה במושב הפתיחה של הפסגה הדגיש את חשיבות הסוגיה הפלסטינית עבור העולם הערבי והדגיש, כי לא יכולה להיות נורמליזציה עם ישראל ללא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 בהתאם ליוזמה הערבית משנת 2002. הוא האשים את ישראל ב”מדיניות כיבוש” הכוללת ניצול משאבי טבע ביהודה ושומרון והטלת “מצור” על הרצועה כחלק ממדינות מכוונת של שיתוק כלכלי שנועד לדבריו למנוע הקמתה של מדינה פלסטינית. עוד אמר כי החרמת חברות ועסקים ישראליים היא הדרך הלגיטימית ל”התנגדות” שאינה אלימה לכיבוש ולהתנחלויות וקרא למוסדות ולחברות ממדינות ערב שלא לעשות עסקים עם ישראל במישרין או בעקיפין (אלג’זירה, 20 בינואר 2019).
 • בדברים שנשא ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית, האשים את ישראל בנקיטה בצעדים שיטתיים שמטרתם לחנוק את הכלכלה הפלסטינית באמצעות גזל משאבי טבע והטלת “המצור” על הרצועה. הוא הדגיש, כי בכוונתם לפתוח ולשנות את פרוטוקול פריז וקרא למדינות ערב לתמוך בוועידת האו”ם לסחר ופיתוח. זאת, בעקבות ההחלטה להטיל על ישראל את האחריות הכלכלית לפגיעה בעם הפלסטיני (אלמיאדין, 18 בינואר 2019).
ראמי חמדאללה נושא נאום בוועידה הכלכלית של הליגה הערבית בבירות.    משתתפי הוועידה הכלכלית של הליגה הערבית בבירות (דף הפייסבוק של ראמי חמדאללה, 20 בינואר 2019)
מימין : ראמי חמדאללה נושא נאום בוועידה הכלכלית של הליגה הערבית בבירות. משמאל : משתתפי הוועידה הכלכלית של הליגה הערבית בבירות (דף הפייסבוק של ראמי חמדאללה, 20 בינואר 2019)
כספי הסיוע של ארה”ב לרשות הפלסטינית
 • ב-3 בפברואר 2019 עומד להיכנס לתוקפו חוק בארה”ב הקובע כי כל גורם המקבל סיוע ביטחוני מארה”ב יהיה כפוף לסמכות ערכאות שיפוט בארה”ב. בהקשר הרשות הפלסטינית משמעות הדבר כי עלולה להיות חשופה לתביעות נגדה מצד אזרחים אמריקאים. בעקבות זאת אמר צאא’ב עריקאת, מזכ”ל הועד הפועל של אש”ף, כי בהתאם להוראות אבו מאזן שלח ראמי חמדאללה, ראש ממשלת הפיוס, מכתב רשמי לממשל ארה”ב לפיו הם יסרבו לקבל סיוע ביטחוני מארה”ב עד שיימצא פתרון לחוק המוצע (Anti- Terrorism Clarification Act of 2018) לדבריו עדיין לא התקבלה תגובה רשמית למכתב (הטלוויזיה הפלסטינית, 19 בינואר 2019).
 • במקביל מסר עריקאת כי החל מ-1 בפברואר 2019 יסגור ממשל ארה”ב את כל משרדי סוכנות הסיוע USAID ברשות הפלסטינית ויחזיר לארה”ב את כל העובדים. לדבריו מעיד צעד זה כי ארה”ב לא ראויה לדבר על שלום ומחזיקה באידיאולוגיה של “מדינת אפרטהייד” והפרדת עזה מיהודה ושומרון . עריקאת ציין כי בשנה האחרונה קיצץ ממשל ארה”ב סכום של 844 מיליון דולרים מהסיוע שהוא מעניק לרשות הפלסטינית ביניהם 359 מיליון לאונר”א ו-231 מיליון לפרויקטים תשתיתיים של USAID (הטלוויזיה הפלסטינית, 19 בינואר 2019).
 • תיסיר ח’אלד, חבר הוועד הפועל של אש”ף, קרא לנתק את כל הקשרים עם ארה”ב ובכלל זה את התיאום הביטחוני עם ה-CIA. לדבריו, מאז כניסת הנשיא טראמפ לתפקידו הוא עצר את כל הסיוע של ארה”ב לפלסטינים למעט את הסיוע הביטחוני, זאת במטרה שמנגנוני הביטחון הפלסטינים ישרתו את האינטרסים של ישראל במאבק נגד הטרור. לכן, על רקע החוק שאושר בקונגרס בארה”ב, יש לסרב קבלת כל סיוע מארה”ב (מען, 21 בינואר 2019).
הסגרת עצאם עקל לארה”ב
 • “מקורות ביטחוניים” פלסטינים מסרו כי הרשות הפלסטינית העבירה לארה”ב את עצאם עקל, פלסטיני בעל אזרחות אמריקאית, שהואשם במכירת אדמות פלסטיניות לישראל. זאת בעקבות לחצים כבדים שהפעילו ארה”ב וישראל על הרשות הפלסטינית (אלערבי אלג’דיד, 17 בינואר 2019). פוזי ברהום דובר חמאס גינה את ההחלטה של הרשות והטיל על אבו מאזן ועל ראמי חמדאללה ראש הממשלה את האחריות להסגרתו (אתר חמאס, 20 בינואר 2019).
האדרת מחבלים: טקס שארגנה פתח בג’נין לזכר אחמד ג’ראר
 • סניף ג’נין של תנועת פתח ערך טקס אזכרה לשלושה מחבלים וסייענים: אחמד נצר ג’ראר (פעיל הזרוע הצבאית של חמאס וראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח מחוות גלעד בפיגוע ירי ב-9 בינואר 2018; אחמד אסמאעיל ג’ראר (בן דודו וסייענו של אחמד נצר ג’ראר); ואחמד סמיר אבו עביד (נהרג בפעילות צה”ל בכפר ברקין לאיתור אחמד ג’ראר)
 • הטקס נערך בבית משפחת ג’ראר בואדי ברקין. בטקס השתתפו אכרם אלרג’וב, מושל מחוז ג’נין מטעם הרשות הפלסטינית, “עמיד” מהנד אבו עלי (שהינו ראש הביטחון המסכל במחוז ג’נין); חבר המועצה המהפכנית של פתח, ג’מאל חויל; וסגן מזכיר סניף פתח, עטא אבו ארמילה. מושל המחוז נשא דברים שבהם הדגיש כי פשעי “הכיבוש” וטרור המתנחלים לא יפחידו את הפלסטינים והם ימשיכו ללכת בדרכם של השהידים, ב”התנגדות”, כדי להשיג את המטרות הלאומיות (ופא, 21 בינואר 2019; אתר נציבות הגיוס והארגון ב’פתח’, 22 בינואר 2019).

מודעה שפרסם סניף ג'נין בפתח וגדודי חללי אלאקצא לציון שנה להריגתם של השלושה (דף הפייסבוק של Fateh Jinen, המציג עצמו כדובר 'פתח' בג'נין, 21 בינואר 2019)
מודעה שפרסם סניף ג’נין בפתח וגדודי חללי אלאקצא לציון שנה להריגתם של השלושה (דף הפייסבוק של Fateh Jinen, המציג עצמו כדובר ‘פתח’ בג’נין, 21 בינואר 2019)

תיעוד מהאירוע בהשתתפות מושל מחוז ג'נין אכרם רג'וב (דף הפייסבוק של העיתונאי מג'נין מצעב זיוד, 21 בינואר 2019)   תיעוד מהאירוע בהשתתפות מושל מחוז ג'נין אכרם רג'וב (דף הפייסבוק של העיתונאי מג'נין מצעב זיוד, 21 בינואר 2019)
תיעוד מהאירוע בהשתתפות מושל מחוז ג’נין אכרם רג’וב (דף הפייסבוק של העיתונאי מג’נין מצעב זיוד, 21 בינואר 2019)

[1] הסטטיסטיקה כוללת שיגורי רקטות ופצצות מרגמה על פי הערכות דובר צה"ל.
[2]
פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.