חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (22-16 במאי 2018)

מפגינים פלסטינים ב-18 במאי 2018 סמוך לגדר הביטחון (דף הפייסבוק שהאב, 18 במאי 2018)

מפגינים פלסטינים ב-18 במאי 2018 סמוך לגדר הביטחון (דף הפייסבוק שהאב, 18 במאי 2018)

מפגינים פלסטינים ב-18 במאי 2018 סמוך לגדר הביטחון (דף הפייסבוק שהאב, 18 במאי 2018)

מפגינים פלסטינים ב-18 במאי 2018 סמוך לגדר הביטחון (דף הפייסבוק שהאב, 18 במאי 2018)

כינוס מועצת זכויות האדם של האו

כינוס מועצת זכויות האדם של האו"ם בג'נבה

ראמי חמדאללה במסיבת עיתונאים משותפת באיסטנבול עם נשיא תורכיה ארדואן במהלך כינוס החירום של ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי (ופא, 19 במאי 2018)

ראמי חמדאללה במסיבת עיתונאים משותפת באיסטנבול עם נשיא תורכיה ארדואן במהלך כינוס החירום של ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי (ופא, 19 במאי 2018)

ראמי חמדאללה במסיבת עיתונאים משותפת באיסטנבול עם נשיא תורכיה ארדואן במהלך כינוס החירום של ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי (ופא, 19 במאי 2018)

ראמי חמדאללה במסיבת עיתונאים משותפת באיסטנבול עם נשיא תורכיה ארדואן במהלך כינוס החירום של ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי (ופא, 19 במאי 2018)

הספינות לפני צאתן מבירת דנמרק (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 22 במאי 2018)

הספינות לפני צאתן מבירת דנמרק (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 22 במאי 2018)

 • נמשכות “צעדות השיבה” גם לאחר שיא האירועים ב-14 במאי 2018. עם זאת חלה ביום שישי האחרון ירידה במספר המשתתפים (כמה אלפים) וברמת האלימות של ההפגנות. אירועי יום שישי הסתיימו ללא הרוגים. ביהודה ושומרון עדיין היענות דלה של הפלסטינים לקריאות חמאס להצטרף לצעדות ולמעשי האלימות המלווים אותן, גם לאחר תחילת חודש רמצ’אן.
 • בכירי חמאס מעודדים את המפגינים להמשיך בהפגנות ואף למות במהלכן כ”שהידים”. יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, הדגיש כי בנוסף לצעדות “השגרתיות” של ימי שישי יתקיימו אירועים מיוחדים ב”יום הנכסה” (5 ביוני, לציון תבוסת מדינות ערב במלחמת ששת הימים) ו“ביום ירושלים” (8 ביוני עליו הכריזה איראן ). מועצת זכויות האדם של האו”ם הצביעה (18 במאי 2018) בעד הקמת ועדת חקירה על פעילות ישראל באירועים האחרונים ברצועה. הועדה תמונה על-ידי נציב האו”ם לזכויות אדם והיא אמורה להגיש את הדו”ח עד מרץ 2019.
 • מחמוד עבאס, יו”ר הרשות הפלסטינית, אושפז בבית החולים בראמאללה . על פי דיווחי מקורביו הוא סובל מדלקת ריאות אולם בקרב הפלסטינים פשטה חרושת שמועות לפיה המידע האמתי מוסתר מהציבור. בריאותו הרופפת של מחמוד עבאס מגבירה את חוסר הוודאות לגבי “היום שאחרי” והיא עלולה להמריץ מאבקי כוח בין בכירים בפתח הרואים עצמם ראויים לרשת את אבו מאזן.
אירועי יום שישי 18 במאי 2018
 • נמשכות “צעדות השיבה” לעבר גדר הגבול. עם זאת, ביום שישי ה- 18 במאי 2018, יום שישי הראשון של צום רמצ’אן, לאחר שיא האירועים ב-14 במאי 2018, חלה ירידה משמעותית בכמות המפגינים ובאלימות. כמה אלפי מפגינים פלסטינים התכנסו בחמישה מוקדים לאורך גבול ישראל רצועת עזה. כמה אלפים נוספים התאספו באוהלי המחאה שבעורף, עסקו בתפילה ולא התעמתו עם כוחות צה”ל. מוקד ההפגנות העיקרי היה סמוך לשכונת שג’אעיה. ניכר כי אופי ההפגנות היה רגוע יותר. המפגינים בעיקר יידו אבנים והבעירו צמיגים סמוך לגדר אולם לא נעשו ניסיונות לחצות את הגבול. כוחות צה”ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר המפגינים. כמה שריפות פרצו בשטח ישראל בשל עפיפוני תבערה ששוגרו משטח רצועת עזה (תקשורת ישראלית, דובר צה”ל, 18 במאי 2018).
נפגעים
 • בצעדת יום שישי ה-18 במאי 2018 לא היו הרוגים. על פי דיווח אשרף אלקדרה דובר משרד הבריאות ברצועה נפצעו באירועים 56 פלסטינים מירי ושאיפת גז (דף הפייסבוק של אשרף אלקדרה, 18 במאי 2018). צה”ל דיווח על העברת שבעה פצועים מרצועת עזה, המחזיקים באזרחות ירדנית, לטיפול רפואי בירדן. הפצועים הועברו, באמצעות אמבולנסים ירדניים, דרך מעבר ארז לשטח ישראל ומשם למעבר אלנבי ולירדן. העברת הפצועים נעשתה לבקשת עבדאללה מלך ירדן ותואמה עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים. במקביל נכנסו במהלך הימים האחרונים לרצועת עזה, דרך מעבר ארז, מספר משאיות שנשאו ציוד רפואי עבור תושבי הרצועה. חלק מהציוד הישראלי, שהוכנס הוחזר על ידי חמאס (דובר צה”ל, 18 במאי 2018).
התבטאויות בכירים
 • בכירי חמאס אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חאמס, יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, ח’ליל אלחיה ואחמד בחר הגיעו למוקדי ההפגנות כדי לעודד את הפעילים. בדברים שנשאו בפני המפגינים הם עודדו אותם להמשיך בהפגנות ואף למות בהן כ”שהידים”. בדרשת הצהרים שנשא אסמאעיל הניה הוא שיבח את ההרוגים (“השהידים”) בציינו, כי למות כשהיד הינו כבוד מהאל והוקרה להורים ולפלסטין. הוא הכחיש את השמועה לפיה קראו הארגונים להפסיק את הצעדות והדגיש, כי צעדת השיבה תמשך “בדרכי שלום” עד שתושג מטרתה העיקרית. הוא גם ציין כי מות השהידים הביא לתגובות בינלאומיות התומכות בהסרת המצור והדגיש, כי הצעדות איחדו את העם (וטן, 18 במאי 2018). בדברים שנשא יחיא אלסנואר בפני המפגינים הוא קרא להם להמשיך את פעולות המחאה וציין, הצעדות תמשכנה עד להשגת כל המטרות (18 במאי 2018).

אסמעיל הניה בצעדת השיבה הגדולה במזרח עזה (יוטיוב, 18 במאי 2018)
אסמעיל הניה בצעדת השיבה הגדולה במזרח עזה (יוטיוב, 18 במאי 2018)

 • מאהר צלאח, בכיר חמאס ב”חוץ” אמר, כי צעדת השיבה הגדולה שולחת מסר לעולם כולו לפיו לעם הפלסטיני “זכות חוקית” לשוב לאדמתו. לדבריו הכניסה לשטח ישראל אפילו לזמן מוגבל מהווה סמל לזכות זאת (אלקדס, 17 במאי 2018).
נמשכת ההיענות הדלה ביהודה ושומרון
 • ביהודה ושומרון נמשכה ההיענות הדלה לקריאות לתושבים להפגין. במהלך יום שישי עברו 40,000 פלסטינים מיהודה ושומרון לתפילות בירושלים במעברים השונים מיהודה שומרון . תפילות יום שישי הראשון של רמצ’אן בהר הבית, שהתקיימו בהשתתפות עשרות אלפים מתפללים, הוקדשו להרוגים ברצועת עזה. התפילות עברו בשלום ללא אירועים מיוחדים. גם התפילות במערת המכפלה בחברון עבור ללא אירועים מיוחדים (דובר צה”ל, תקשורת ישראלית, 18 במאי 2018).

תפילת יום השישי הראשון של חודש רמצ'אן בהר הבית הוקדשה להרוגים ברצועת עזה (ופא, 18 במאי 2018)
תפילת יום השישי הראשון של חודש רמצ’אן בהר הבית הוקדשה להרוגים ברצועת עזה (ופא, 18 במאי 2018)

צפי להמשך
 • הרשות הלאומית לצעדת השיבה הגדולה קראה לציבור להשתתף באירועי יום שישי 25 במאי 2018 שיתקיימו תחת הסיסמא “ממשיכים למרות המצור” והדגישה, כי הפעילות תמשך גם במהלך חודש רמצ’אן (צפא, 19 במאי 2018). יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הדגיש, כי בנוסף יתקיימו אירועים מיוחדים ביום הנכסה (5 ביוני יום בו מציינים את תבוסת מדינות ערב במלחמת ששת הימים) וביום ירושלים שיזמה איראן (8 ביוני) (אלמיאדין, 21 במאי 2018).
תגובות בינלאומיות
 • על רקע אירועי 14 במאי 2018, הצביעה מועצת זכויות האדם של האו”ם ביום שישי 18 במאי 2018 בעד הקמת ועדת חקירה ( Commission of Inquiry) שתעסוק בחקירת פעילות ישראל באירועים האחרונים ברצועה. 29 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, שתיים נגד ו-14 מדינות נמנעו. הועדה תמונה על ידי נציב האו”ם לזכויות אדם והיא אמורה להגיש את הדו”ח עד מרץ 2019. בסיום הישיבה קרא הנציב למדינת ישראל לפעול על פי התחייבויותיה הבינלאומיות, לכבד ולהגן על זכותם של הפלסטינים לחיים לביטחון לחופש הביטוי וההתאגדות (וושינגטון פוסט, ופא, 18 במאי 2018).
 כינוס מועצת זכויות האדם של האו"ם בג'נבה.   תוצאות הצבעת כינוס המועצה על הקמת ועדה שתחקור את פעילות ישראל באירועים האחרונים ברצועה (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 20 במאי 2018)
מימין : כינוס מועצת זכויות האדם של האו”ם בג’נבה. משמאל : תוצאות הצבעת כינוס המועצה על הקמת ועדה שתחקור את פעילות ישראל באירועים האחרונים ברצועה (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 20 במאי 2018)
 • כינוס הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי באיסטנבול שבתורכיה, בו השתתף ראמי חמאדאללה, ראש ממשלת ההסכמה, (שהחליף את אבו מאזן בשל מצבו הרפואי), היווה אף הוא במה להתקפות תעמולתיות קשות על ישראל. נשיא תורכיה טאיפ ארדואן הגדיר בנאומו בפני באי הכינוס את פעולות ישראל “בריוניות וזוועתיות” וטען כי על ישראל לעמוד לדין בשל “הטבח” שביצעה בבני אדם תמימים (אנטוליה, 18 במאי 2018). על פי הודעת הסיכום של הכינוס יש לגנות בחומרה את “הפעילות הפלילית” של ישראל נגד אזרחים לא חמושים המנצלים את זכותם לערוך “מחאה בדרכי שלום”. כמו כן הוחלט לקרוא למועצת הביטחון של האו”ם ולמועצת זכויות האדם להקים ועדת חקירה בינלאומית לחקירת האירועים ברצועה ולהקים מנגנון שיטיל אשמה על הבכירים הישראליים הרלוונטיים (סוכנות הידיעות הירדנית, 18 במאי 2018). במקביל התאספו אלפים באיסטנבול לעצרת המונית לתמיכה וסולידריות עם הפלסטינים בה נאם נשיא תורכיה טאיפ ארדואן (אנטוליה, 18 במאי 2018).
פיגועים ביהודה ושומרון
 • פיגוע ירי: ב-22 במאי 2018 בוצע ירי לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לנעמה (מערבית לראמאללה) לא היו נפגעים. כוחות צה”ל החלו לסרוק את השטח (דובר צה”ל, 22 במאי 2018).
 • להלן אירועים בולטים נוספים ביהודה ושומרון:
  • 20 במאי 2018 – אבנים הושלכו לעבר כוחות משטרה המוצבים בשער שכם בעיר העתיקה בירושלים. שוטר נפצע והועבר לטיפול רפואי. כמו כן הושלך חפץ לעבר אוטובוס נוסע שהיה באוטובוס נחבל. המשטרה פעלה לאיתור החשודים (דף הפייסבוק צבע אדום, 20 במאי 2018).
  • 18 במאי 2018 – היו עימותים קשים בין כוחות צה”ל לבין פלסטינים שיידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה בשכונת עסאויה במזרח ירושלים. כוחות צה”ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא היו נפגעים (דף הפייסבוק צבע אדום, 20 במאי 2018).
  • 18 במאי 2018 – מספר בקבוקי תבערה הושלכו לעבר גדר הביטחון של הישוב בית אל. לא היו נפגעים. נגרם נזק (דף הפייסבוק צבע אדום, 18 במאי 2018).

נזק שנגרם לכלי רכב כתוצאה מיידוי אבנים סמוך לבית אל (INN, 16 במאי 2018)
נזק שנגרם לכלי רכב כתוצאה מיידוי אבנים סמוך לבית אל (INN, 16 במאי 2018)

פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה

ירי רקטות [2]
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות בשטח ישראל. עד כה לא לוו אירועי “צעדת השיבה הגדולה” בירי רקטות או פצצות מרגמה.
נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך חודשי

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך חודשי

נפילת רקטות בחתך שנתי

נפילת רקטות בחתך שנתי

פיגועים בחסות ההפגנות
 • בחסות ההפגנות בגבול רצועת עזה בוצעו במהלך השבוע מספר ניסיונות פיגועים. כמו כן הופרחו עפיפוני תבערה, שגרמו לשריפות בשדות יישובי עוטף עזה.
 • להלן מספר אירועים בולטים:
  • ב-22 במאי 2018 מספר פלסטינים התקרבו לגדר הביטחון באזור מחנה הפליטים אלבוריג’ (מרכז רצועת עזה) ליד קיבוץ כיסופים. הפלסטינים הצליחו ככל הנראה לפרוץ את הגדר והציתו עמדה נטושה של צה”ל . כוח צה”ל ירה לעברם והם חזרו לשטח הרצועה. בתגובה לחדירה ירה טנק של צה”ל לעבר עמדת תצפית חמאס בדרום רצועת עזה (דובר צה”ל, 22 במאי 2018).
  • ב-16 במאי 2018 בוצע ירי לעבר חיילי צה”ל. לא היו נפגעים. בתגובה לירי הטנק (בעקבות החדירה) בוצע ירי ממקלע כבד לעבר העיר שדרות ומספר פעמים לעבר חיילי צה”ל. מספר קליעים פגעו במבנים בעיר שדרות. בתקשורת הפלסטינית דווח כי “ההתנגדות” ירתה לעבר שדרות באמצעות מקלעים כבדים (חשבון הטוויטר פאל אינפו, 17 במאי 2018). בתגובה תקף טנק של צה”ל עמדה של חמאס בצפון רצועת עזה. בתקשורת הפלסטניית דווח על שתי עמדות תצפית מזרחית לג’באליא שהותקפו. לא דווח על נפגעים .
  • בתגובה לירי לעבר שדרות תקפו ב-17 במאי 2018 כלי טיס של חיל האוויר מספר “מטרות טרור” של חמאס בצפון רצועת עזה ובעיר עזה. על פי דובר צה”ל הותקפו ארבעה יעדים שונים ביניהם מתקן לייצור אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 17 במאי 2018). בתקשורת הפלסטינית דווח עת תקיפה של מספר מוצבים בצפון רצועת עזה ובמערב העיר עזה (פאל אינפו, דניא אלוטן, 17 במאי 2018).
  • ב-16 במאי 2018 בחסות ההפגנות שנערכו, הונחו מספר מטענים סמוך לגדר הביטחון מול קיבוץ כפר עזה. כוח צה”ל נטרל את המטענים.
מעבר כרם שלום
 • ב-17 במאי 2018 חודשה אספקת הגז והסולר לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. מעבר כרם שלום, היה מושבת בשל פגיעה חמורה שפגעו מפגינים (שלוש פעמים) בתשתיות במקום, בעיקר צינורות המשמשים להעברת דלק וגז לשימוש תושבי רצועת עזה. יצוין, כי המערכות נמצאות עדיין בתיקון ויכולת העברת הגז והסולר היא חלקית בלבד.
 • ב-16 במאי 2018 סירבה חמאס להכניס לרצועה, דרך מעבר כרם שלום, שתי משאיות שנשאו ציוד רפואי ישראלי, שנועד לסייע לבתי החולים להתמודד עם הפצועים הרבים. שתי המשאיות שבו על עקבותיהן (אלרסאלה.נט, 16 במאי 2018).
מעבר רפיח
 • גורמים מצריים מסרו, כי מעבר רפיח יישאר פתוח עד להודעה חדשה. המעבר היה אמור להסגר ב-17 במאי 2018 לפי שעה לא נקבע מועד לסגירתו. מצרים גם העבירה שיירת סיוע לרצועה שכללה ציוד רפואי ומזון (ופא, 19 במאי 2018). לשכת ההסברה במעבר רפיח דיווחה, כי המצרים העלו את גובה התשלום הנדרש מהעוברים במעבר לסכום של 300 לירות מצריות (דניא אלוטן, 21 במאי 2018).
ראיון יחיא אלסנואר
 • יחיא אלסנואר ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה העניק ראיון לערוץ אלמיאדין בו התייחס למספר נושאים שעל הפרק (אלמיאדין, 21 במאי 2018). :
  • צעדות השיבה ברצועה: הצעדות המתקיימות בהכוונת חמאס והן תמשכנה במתכונתן הנוכחית. הוא גם שב והעלה את המסר השקרי לפיו צביונן ימשיך להיות “בדרכי שלום”. זאת מכיוון שלדבריו קיימת תמימות דעים בין כל הארגונים הפלסטינים כי זוהי דרך ההתנגדות הטובה ביותר במציאות הנוכחית. אלסנואר טען, כי מטרת צעדות השיבה הושגה לאחר שהצליחו להחזיר את הסוגיה הפלסטינית לראש סדר העדיפויות העולמי. דבריו מספר הנפגעים הפלסטינים הגבוה באירועים העביר מסר לקהילה הבינלאומית שלפיו יש לפעול להגן על העם הפלסטיני ולאפשר לו לממש את שאיפותיו. הוא גם ציין שהצעדות שמרו על מאפיינים של “התקוממות עממית” והצליחו להשיג את רוב המטרות האסטרטגיות שהציבה חמאס מראש. לגבי ההרוגים בצעדות ציין כי הם “מקדשים את המוות” כשם שישראל מקדשת את החיים.
  • צפי אירועים: לדברי אלסנואר גיבשו כל הצדדים תכנית פעולה לחודש הקרוב להמשך הפעילות באזור גדר הביטחון. מעבר לצעדות שיתקיימו בימי שישי נקב אלסנואר בשני מועדים צפויים בהם תתקיימנה הפגנות נרחבות: “יום הנכסה” (5 ביוני המציין את התבוסה הערבית במלחמת ששת הימים) ויום ירושלים העולמי (8 ביוני ארוע פרי יוזמת איראן ביום שישי אחרון של צום רמצ’אן).
  • הסכם עם מצרים להגבלת ההפגנות: אלסנואר הכחיש קיומו של הסכם עם מצרים להגבלת ההפגנות. לדבריו השתתפות ההמונים בהפגנות האחרונות הוכיחה כי לא הושג הסכם שכזה.
  • אופציית ההתנגדות החמושה: אלסנואר מדגיש כי אופציית ההתנגדות החמושה עודנה מונחת על השולחן אך בשל הנסיבות לעת עתה היא איננה האופציה המועדפת. עם זאת צין כי חמאס תחזור לפעילות חמושה ולהפעלת כוח. אלסנואר ציין כי מאז מבצע “צוק איתן” הם פעלו לאגור אמצעי לחימה ואף הצליחו להתפתח באופן דרמטי ולהשיג יכולות משמעותיות. לדבריו, לגופים הצבאיים, ובראשם הזרוע הצבאית של חמאס, יש יכולת להגן על העם הפלסטיני.
  • יחסים עם איראן: בתשובה לשאלה אודות קשרי חמאס עם קאסם סולמאני אמר כי לחמאס קשרי תיאום על בסיס יום יומי עם חזבאללה. הוא ציין כי קשרי חמאס עם איראן, איתנים וכי איראן מספקת כספים, אמצעי לחימה וידע של מומחים לחמאס ולארגונים נוספים. כמו כן קיימים קשרים עם משמרות המהפכה ובפרט עם קאסם סלימאני. לדבריו כולם פועלים נגד ישראל (“הכיבוש”) ולמען מימוש האינטרסים הפלסטינים.

יחיא אלסנואר בראיון מיוחד לערוץ אלמיאדין הלבנוני (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 21 במאי 2018)
יחיא אלסנואר בראיון מיוחד לערוץ אלמיאדין הלבנוני (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 21 במאי 2018)

פעילות הרשות הפלסטינית מול בית הדין הבינלאומי וארגונים בינלאומיים
 • ואצל אבו יוסף, חבר הועד הפועל של אשף, אמר כי החלטות המועצה המרכזית של אש”ף והמועצה הלאומית הפלסטינית תיכנסנה לתוקף בימים הקרובים. במסגרת זאת הם הוחל תהליך הצטרפות למספר ארגונים בינלאומיים שארה”ב הזהירה מפני ההצטרפות אליהם. כמו כן נעשתה פנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) בנוגע למספר תיקים ביניהם “תיק ההתנחלויות” (דניא אלוטן, 19 במאי 2018). ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ והמהגרים בממשלת ההסכמה, נפגש ב-22 במאי 2018 בהאג עם פאטו בינסודה, התובעת הכללית בבית הדין, בפגישה מסר לה אלמאלכי את הפנייה הפלסטינית לבית הדין בבקשה לחקור את סוגיית ההתנחלויות ופעילות ישראל בשטחים וביקש שבית הדין ימלא את תפקידו כגורם המוסמך לחקור את הפשעים הקשורים להתנחלויות (ופא, 21 במאי 2018).
ריאצ' אלמאלכי נפגש עם פאטו בנסודה, ומוסר לה את הפנייה הפלסטינית בסוגיית ההתנחלויות ופעילות ישראל בשטחים .   אלמאלכי במסיבת עיתונאים בהאג לאחר פגישתו עם פאטו בנסודה (הטלוויזיה הפלסטינית, 22 במאי 2018)
מימין: ריאצ’ אלמאלכי נפגש עם פאטו בנסודה, ומוסר לה את הפנייה הפלסטינית בסוגיית ההתנחלויות ופעילות ישראל בשטחים . משמאל: אלמאלכי במסיבת עיתונאים בהאג לאחר פגישתו עם פאטו בנסודה (הטלוויזיה הפלסטינית, 22 במאי 2018)
משט לרצועת עזה
 • לפחות ארבע ספינות, ביניהן ספינת הדיג אלעודה הנושאת דגל נורווגי, ושלוש ספינות הנושאות דגל שבדיה (סירות המפרש אלחריה ופלסטין והספינה מריאד) יצאו ב-20 במאי 2018 בדרכן לרצועת עזה במסגרת משט “צי החירות”. על פי התוכנית, לאורך מסלול הפלגתן אמורות הספינות לעגון בכמה נמלים באירופה ולהגיע לרצועת עזה ב-27 ליולי 2018. הספינות הגיעו לנמל קופנהגן בדנמרק משם יצאו ב-22 במאי 2018 לתחנתם הבאה נמל קיל בגרמניה (דף הפייסבוק של הועדה הבינלאומית לשבירת המצור על רצועת עזה, 22 במאי 2018).
הספינות לפני צאתן מבירת דנמרק (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 22 במאי 2018)    32965894_10156619631863432_76369109842919424_n
הספינות לפני צאתן מבירת דנמרק (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 22 במאי 2018)
 • את יציאת הספינות מנמל קופנהגן ליווה זאהר ביראוי השוהה בקופנהגן מזה כמה ימים (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 22 במאי 2018). זאהר ביראוי הינו פעיל בבריטניה המזוהה עם חמאס ותנועת האחים המוסלמים. אלביראוי הינו בעל ותק רב בארגון צעדות ומשטים והוא נושא בתואר “מתאם הועדה הבינלאומית לשבירת המצור על רצועת עזה”. זאהר אלביראוי היה מעורב גם בוועדה המכינה של צעדות השיבה הגדולה ברצועת עזה ואף נתן במה לפעילות המתוכננת ברצועת עזה בערוץ אלחואר (המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים) המשדר מלונדון בו הוא משמש כמנהל התוכניות (דף הפייסבוק של ערוץ אלחואר, 9 במרץ 2018).
מימין: זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי המשט; משמאל: הספינה חריה (דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018)    מימין: זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי המשט; משמאל: הספינה חריה (דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018)
מימין: זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי המשט; משמאל: הספינה חריה (דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018)

[1]פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[2]
הסטטיסטיקה אינה כוללת נפילת רקטות בשטח רצועת עזה או ירי פצצות מרגמה לעבר ישראל.