חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (19-6 בנובמבר 2019)

מחמד אלהנדי מתראיין מאיסטנבול לערוץ אלאקצא (ערוץ אלאקצא, 18 בנובמבר 2019)

מחמד אלהנדי מתראיין מאיסטנבול לערוץ אלאקצא (ערוץ אלאקצא, 18 בנובמבר 2019)

אסמאעיל הניה בסוכת האבלים של משפחת אבו מלחוס (אלסוארכה). מאחוריו כרזה משותפת לג'האד האסלאמי ולפתח המקדמת בברכה את המנחמים.

אסמאעיל הניה בסוכת האבלים של משפחת אבו מלחוס (אלסוארכה). מאחוריו כרזה משותפת לג'האד האסלאמי ולפתח המקדמת בברכה את המנחמים.

הניה בסוכת האבלים של ח'אלד פראג' אחד מפעילי הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי שנהרג בסבב הלחימה (אתר חמאס, 17 בנובמבר 2019)

הניה בסוכת האבלים של ח'אלד פראג' אחד מפעילי הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי שנהרג בסבב הלחימה (אתר חמאס, 17 בנובמבר 2019)

בקבוק תבערה מתלקח על ג'יפ צה

בקבוק תבערה מתלקח על ג'יפ צה"ל במזרח מחנה הפליטים אלבריג' (דף הפייסבוק של הצלם Mohammad Mhawish, 8 בנובמבר 2019)

תיעוד שיגור הבלונים ב-1 בנובמבר 2019

תיעוד שיגור הבלונים ב-1 בנובמבר 2019

שיגור רקטות לעבר ישראל (דף הפייסבוק של העיתונאי חסן אצליח, 12 בנובמבר 2019)

שיגור רקטות לעבר ישראל (דף הפייסבוק של העיתונאי חסן אצליח, 12 בנובמבר 2019)

ב-12 בנובמבר 2019 לפנות בוקר ביצע צה”ל סיכול ממוקד במהלכו נהרג בהאא’ אבו אלעטא, מפקד החטיבה הצפונית של הג’האד האסלאמי ברצועת עזה. במקביל התבצעה תקיפה בשכונת אלמזה בדמשק, שבמהלכה נהרג בנו של אכרם עג’ורי, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין. ישראל לא קיבלה אחריות על התקיפה אך הג’האד האסלאמי בפלסטין כרך אותה עם הסיכול הממוקד ברצועה. בעקבות הסיכול החל הג’האד האסלאמי בפלסטין לשגר רקטות לעבר דרום ישראל ומרכזה. במשך כימיים של סבב ההסלמה (12 ו-13 בנובמבר 2019) שוגרו לשטח ישראל כ-560 רקטות ופצצות מרגמה. צה”ל הגיב בתקיפת יעדי הג’האד האסלאמי בפלסטין[1].

 • מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו הכריז כי ארה”ב מכירה בכך שההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מהוות הפרה של החוק הבינלאומי . לדבריו פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני יושג במשא ומתן בין שני הצדדים ולא בוויכוח משפטי. בכירים ברשות הפלסטינית ובאש”ף תקפו את ההודעה בהדגישם, כי היא פוגעת בחוק הבינלאומי וכי לממשל האמריקאי אין סמכות להכריז על לגיטימיות של ההתנחלויות. לדברי צאא’ב עריקאת מזכ”ל הועד הפועל של אש”ף, הרשות הפלסטינית תפעל נגד ההחלטה כפי שפעלה בנוגע להכרה בירושלים כבירת ישראל.
 • לאחר סיום סבב ההסלמה התייחסו בכירים רבים בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין לנושא שיתוף הפעולה בין הארגונים השונים במהלכו. מקורות מסרו לאלג’זירה.נט כי חמאס והג’האד האסלאמי מתכוונים לערוך מפגשי הנהגה בדרג מדיני וצבאי כדי להעריך את סבב ההסלמה ולהתגבר על המחלוקות ביניהם. לטענתם, המגעים בין דרגי ההנהגה בשני הארגונים לא פסקו, גם בימי ההסלמה. כמו כן, הכוחות המשתתפים בחדר המבצעים המשותף החלו לפעול לחיזוק יכולתו לקבל ההחלטות צבאיות (אלג’זירה.נט, 17 בנובמבר 2019).
 • בסכמו את סבב ההסלמה ציין מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, כי סבב ההסלמה לא היה “מערכה” אלא תגובה “בעלת גבולות ברורים” על ההתנקשות שביצעה ישראל באבו אלעטא. הוא הדגיש כי הם אינם מעוניינים במערכה נגד ישראל אך כל פעולות התנקשות שתבצע ישראל תעננה בתגובה שתדרוש ממנה תשלום כבד. אלהנדי טען, כי שאר הארגונים לא השתתפו בתגובה כדי שהיא לא תתפתח לכדי מערכה גדולה וארוכה . אלהנדי הדגיש כי המערכה מול ישראל נמשכת וכי כעת הם מכינים עצמם לעימות הבא (אלאקצא, 18 בנובמבר 2019).
 • במהלך ביקור בסוכת האבלים של בני משפחת אלסוארכה בדיר אלבלח אמר אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס כי הסבב הנוכחי עם ישראל הסתיים אך המערכה הכוללת לא הסתיימה ולא תסתיים עד שישראל תיסוג מכל השטחים הפלסטינים. הניה הדגיש כי “ההתנגדות” ניצחה את ישראל והרתיעה אותה באמצעות 500 רקטות ששיגרה לעבר יישובי עוטף עזה. לדבריו יחסי חמאס עם הג’האד האסלאמי עברו שינוי אסטרטגי והם ימשיכו לפעול עם הג’האד האסלאמי ועם הארגונים הנוספים בחמ”ל המשותף (אתר חמאס, 17 בנובמבר 2019).
צעדות השיבה
 • ביום שישי 15 בנובמבר 2019 , יממה לאחר סיום סבב ההסלמה, הודיעה הרשות העליונה לצעדות השיבה כי החליטה לדחות את פעילויות הצעדה לשבוע שלאחר מכן (ערבי 21, 15 בנובמבר 2019). למרות ביטולה הרשמי של צעדת השיבה הו מספר התקהלויות במוקדים הקבועים. ב-19 בנובמבר 2019 פרסמה הרשות הלאומית העליונה הודעה כי הצעדה שאמורה הייתה להתקיים ב-22 בנובמבר לא תתקיים וב-29 בנובמבר 2019 תתקיים צעדה שתעמוד בסימן “תכנית החלוקה ” (הכוונה לתוכנית האו”ם מ-29 בנובמבר 1947).
צעדת יום שישי (8 בנובמבר 2019)
 • ביום שישי 8 בנובמבר 2019 התקיימה צעדת השיבה תחת הסיסמא “ממשיכים”. בצעדה השתתפו כ-5,500 מפגינים. רף האלימות שהופגן במהלך צעדה היה דומה לזה שהופגן בשבועות האחרונים. במהלך האירועים ניסו כמה עשרות מפגינים להתקרב לגדר הביטחון ולפגוע בה. כמו כן הושלכו מטענים, רימונים, בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוחות צה”ל. כמה מפגינים אף ניסו לטפס על הגדר. משרד הבריאות ברצועת עזה דיווח על 69 פצועים (חשבון הטוויטר שלא שרף אלקדרה, 8 בנובמבר 2019).
פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס מכווינים את הפלסטינים המגיעים להפגנות ומסייעים בפינוי הפצועים 
(אתר משרד הפנים בעזה, 8 בנובמבר 2019)
     פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס מכווינים את הפלסטינים המגיעים להפגנות ומסייעים בפינוי הפצועים 
(אתר משרד הפנים בעזה, 8 בנובמבר 2019)
פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס מכווינים את הפלסטינים המגיעים להפגנות ומסייעים בפינוי הפצועים (אתר משרד הפנים בעזה, 8 בנובמבר 2019)
תמונה מסרטון המתעד התלקחות בקבוק תבערה על כלי רכב צה"ל לפיזור הפגנות במזרח רפיח (דף הפייסבוק של Toka Soliman, 8 בנובמבר 2019 ).     בקבוק תבערה מתלקח על ג'יפ צה"ל במזרח מחנה הפליטים אלבריג' (דף הפייסבוק של הצלם Mohammad Mhawish, 8 בנובמבר 2019)
מימין: תמונה מסרטון המתעד התלקחות בקבוק תבערה על כלי רכב צה”ל לפיזור הפגנות במזרח רפיח (דף הפייסבוק של Toka Soliman, 8 בנובמבר 2019 ). משמאל: בקבוק תבערה מתלקח על ג’יפ צה”ל במזרח מחנה הפליטים אלבריג’ (דף הפייסבוק של הצלם Mohammad Mhawish, 8 בנובמבר 2019)
 • בדף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה התפרסמה לאחרונה פנייה לציבור הפלסטיני המשתתף בצעדות למלא שאלון עבור סקר שנועד, לדבריהם, לערוך ניתוח פסיכולוגי של המשתתפים ולבדוק מה גורם להם להשתתף באירועי הצעדות (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה, 10 בנובמבר 2019). אפשר והסקר התפרסם על רקע חשש מארגני הצעדות מירידה במידת היענות הציבור להשתתף באירועים המעמידה את המשך פרויקט הצעדות בסכנה ובמסגרת ניסיון למצוא דרכים חדשות לעניין את הציבור באירועים (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה, 10 בנובמבר 2019).

השאלון שהפנתה הרשות הלאומית העליונה לציבור משתתפי הצעדות (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה, 10 בנובמבר 2019)
השאלון שהפנתה הרשות הלאומית העליונה לציבור משתתפי הצעדות (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה, 10 בנובמבר 2019)

דיווח על שיגור בלוני נפץ לעבר ישראל
 • ההתארגנות ברצועת עזה המכנה עצמה אחפאד אלנאצר, המשתייכת לאועדות ההתנגדות העממית, פרסמה בדף הפייסבוק שלה דיווחים אודות שיגור בלוני תבערה ונפץ עם “חפצים חשודים” לעבר יישובי עוטף עזה בין התאריכים 6-1 בנובמבר 2019. ב-6 בנובמבר 2019 אף דווח על ידם כי שיגרו טיסן נפץ ממזרח מחנה הפליטים אלבריג’ (דף הפייסבוק של ההתארגנות, 6 בנובמבר 2019).
 תיעוד שיגור הבלונים ב-1 בנובמבר 2019     "החפצים החשודים" 
(דף הפייסבוק של התארגנות "אחפאד אלנאצר", 1 בנובמבר 2019)
מימין: תיעוד שיגור הבלונים ב-1 בנובמבר 2019 . משמאל: “החפצים החשודים” (דף הפייסבוק של התארגנות “אחפאד אלנאצר”, 1 בנובמבר 2019)
 • יצוין כי בפועל לא אותרו לאחרונה שיגורי בלונים מרצועת עזה לישראל. יתרה מזו, בדפי הפייסבוק של יחידות שיגור הבלונים ה”מסורתיות” (בני אלזוארי) מאז ספטמבר 2019 לא אותרה פעילות הקשורה בשיגור בלוני תבערה או נפץ לעבר ישראל.
מטחי רקטות במהלך סבב הלחימה

במהלך סבב ההסלמה זוהו 562 שיגורים של רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לשטח ישראל. רוב הירי היה של רקטות לטווח קצר לדרום ישראל, שדרות, ויישובי עוטף עזה. מקצת הירי כוון לעבר נתיבות אשקלון ואשדוד. בתחילתו של סבב הסלמה בוצע ירי גם לעבר מרכז הארץ. על פי דובר צה”ל למעלה מ-90% מהשיגורים יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. כ-60% מהשיגורים נפלו בשטחים פתוחים. גם לאחר ההכרזה על הסכם הפסקת האש נמשך הירי הספורדי אם כי בעצימות פחותה בהרבה.

 • להלן פירוט היקף הירי בימים השונים:
  • 12 בנובמבר 2019: מיד לאחר הריגתו של בהאא’ אבו אלעטא שיגרו פעילי הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין מטחי רקטות לעבר ישראל. בתחילה שוגרו הרקטות לעבר הדרום אך לאחר זמן קצר הורחב הירי גם לאזור מרכז ישראל. מטחי הרקטות לא פסקו במהלך כל היום. סה”כ שוגרו כ-250 רקטות.
  • 13 בנובמבר 2019: שיאו של סבב ההסלמה במהלך היום שוגרו כ-290 רקטות. במהלך שעות היום רוכז רוב מאמץ הירי מרצועת עזה לאזור עוטף עזה. בשעות הערב הורחב טווח הירי גם לאזור אשקלון, אשדוד, רחובות ויבנה.
  • 14 בנובמבר 2019: גם לאחר ההכרזה על הפסקת האש נמשך “טפטוף” ירי הרקטות. סה”כ שוגרו במהלך היום למעלה מעשרים רקטות לעבר ישראל, רובן לעבר יישובי עוטף עזה.
 • ליל 16 בנובמבר 2019: זוהו שני שיגורים מרצועת עזה לעבר אזור באר שבע. השיגורים יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. נראה כי מאחורי שיגור הרקטות לעבר באר שבע עמדו פעילי חמאס, שבמהלך סבב הלחימה נמנעו מלבצע ירי לעבר ישראל.
ירי רקטות בחתך יומי במהלך ההסלמה

ירי רקטות בחתך יומי במהלך ההסלמה

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך רב שנתי

אירועים נוספים
 • ב-7 בנובמבר 2019 נמלט פלסטיני מרצועת עזה, שקיבל אישור שהייה בישראל, מאוטובוס ההסעה שהחזירו לרצועה. לאחר כשלוש שעות של חיפושים ולאחר שתושבי האזור התבקשו להישאר בבתיהם, נתפס הפלסטיני בשטח ישראל (כלי תקשורת ישראליים, 7 בנובמבר 2019).
 • ב-9 בנובמבר 2019 עצרו חיילי צה”ל חשוד פלסטיני שחצה את גדר הביטחון לדרום רצועת עזה. החשוד הועבר לחקירת כוחות הביטחון (דובר צה”ל, 9 בנובמבר 2019) .
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי ב-9 בנובמבר 2019 בשעות הבוקר הצליחו מספר פלסטינים לחצות את גדר הביטחון באזור עבסאן מזרחית לח’אן יונס. לדברי כלי התקשורת הם הרסו את השער שבגדר והשתלטו על ציוד של צה”ל . לאחר מכן נמלטו מהמקום (צפא, 9 בנובמבר 2019)
פלסטיני נהרג בעימותים עם כוחות הביטחון הישראליים
 • פלסטיני נהרג מירי במהלך עימותים עם כוחות הביטחון הישראליים סמוך למחנה הפליטים אלערוב צפונית לחברון. העימותים פרצו לאחר כניסת כוחות הביטחון למחנה הפליטים. כמה עשרות פלסטינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה. כוחות הביטחון השיבו באמצעים לפיזור הפגנות אחד הלוחמים שחש לדבריו סכנה לחייו ירה באש חיה לעבר מידי האבנים. כתוצאה מכך נפצע הפלסטיני באורח קשה ומת מפצעיו מאוחר יותר. נמסר, כי צה”ל חוקר את האירוע (כלי תקשורת ישראליים).
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו, כי ההרוג הוא עמר הית’ם אלבדאוי ממחנה הפליטים אלפואר (חשבון הטוויטר דניא אלוטן, 11 בנובמבר 2019). משרד החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית גינה את הריגתו ומסר שמדובר ב”פשע”. משרד החוץ קרא למזכ”ל האו”ם להקים מנגנון הגנה בינלאומי שיגן על הפלסטינים (ופא, 11 בנובמבר 2019). חמאס שיבחה את ההרוג וקראה להמשך דרך “ההתנגדות” (אתר חמאס, 11 בנובמבר 2019).
אירועים נוספים
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות הביטחון ולעבר מטרות אזרחיות (בעיקר כלי רכב). בפעילות סיכול ומנע, שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון, נעצרו חשודים בפעילות טרור. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה תקניים ומאולתרים וכספים שהיו מיועדים למימון טרור.
 • להלן מספר אירועים בולטים נוספים :
  • 17 בנובמבר 2019 – אבנים יודו לעבר כלי רכב בין מעלה לבונה לסינג’יל צפונית מזרחית לראמאללה. לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי רכב (הצלה ללא גבולות יו”ש 17 בנובמבר 2019).
  • 16 בנובמבר 2019 – במחסום יזום שהקימו לוחמי משמר הגבול בכניסה לחברון נעצר כלי רכב חשוד שהיה עליו סימן ירי. בחיפוש בכלי הרכב נמצאו מטען צינור, כדוריות רסס ומסכות . נהג כלי הרכב נעצר לחקירה (דוברות המשטרה, 16 בנובמבר 2019).
  • 10 בנובמבר 2019 – אבנים יודו לעבר כלי רכב באזור ג’ניה, מערבית לטלמון. לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי רכב. אבנים יודו לעבר כלי רכב צפונית לחזמא (סמוך לירושלים). לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי רכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 בנובמבר 2019).
  • 10 בנובמבר 2019 – במהלך שעות הלילה פעלו שוטרים בעיסאויה. כמה עשרות פלסטינים תקפו באלימות את השוטרים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים. שוטר נפגע בראשו מאבן ( דוברות משטרת ירושלים 10 בנובמבר 2019).
  • 7 בנובמבר 2019 – בקבוק תבערה הושלך לעבר אוטובוס סמוך לנווה צוף. לא היו נפגעים. נזק לאוטובוס (הצלה ללא גבולות יו”ש, 7 בנובמבר 2019).
  • 7 בנובמבר 2019 – במהלך פעילות כוחות הביטחון הישראליים בכפר כובר (אזור ראמאללה) ובטול כרם תפסו הכוחות כספים בשווי של כמה אלפי שקלים שיועדו ככל הנראה למימון טרור (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2019).
פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון[2]

פיגועים משמעותיים שבוצעו ביהודה ושומרון

סיכול טרור ביהודה ושומרון
 • בהרצאה שנשא נדב ארגמן, ראש שירות הביטחון הכללי, אמר כי בשנה האחרונה סיכל שירות הביטחון הכללי יותר מ-450 פיגועים “משמעותיים”. לדבריו לטכנולוגיה המתקדמת בה עושה שימוש מערכת הביטחון היה תפקיד מרכזי בסיכולים אלה (ידיעות אחרונות, 8 בנובמבר 2019).
המצב ההומניטארי ברצועה

חלוקת סיוע לנפגעי סבב ההסלמה

 • תת שר העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה מסר כי ניתן מענק סיוע חירום בסך 1,000 דולר לכל משפחה שביתה נהרס כליל בסבב הלחימה האחרון. הכספים יחולקו באמצעות משרד ההקדשים בתיאום עם ועדות הצדקה (זכאת במקור. כמו כן יחלק משרד הפיתוח החברתי סיוע חירום (סוכנות אלראי שהוקמה בידי ממשל חמאס, 17 בנובמבר 2019). איהאב אלע’צין, מזכיר איגוד מוסדות הצדקה, הודיע על חלוקת סיוע החירום. בהודעה מסר, כי האיגוד מיפה את כל הבתים ההרוסים בתיאום עם המשרד לפיתוח חברתי ומשרד השיכון והעבודות הציבוריות, והגיע לכל הבתים שניזוקו (דף הפייסבוק של איהאב אלע’צין, 14 בנובמבר 2019).

הקמת מרכזים רפואיים ברצועה

 • אונר”א חנכה בית חולים חדש במחנה הפליטים דיר אלבלח. בית החולים נבנה במימון סעודי (דניא אלוטן, 7 בנובמבר 2019). נמסר כי משלחת אמריקאית לא ממשלתית תגיע לרצועת עזה כדי לבנות בית חולים שדה סמוך למעבר ארז בפון רצועת עזה (אנטוליה, 17 בנובמבר 2019).
 • בסאם אלחמאדין, ראש מחלקת ההנדסה והתחזוקה במשרד הבריאות ברצועת עזה, אמר כי הועבר מענק בסכום של חמישה מיליון דולרים להקמת מרכז רפואי רפיח. לדבריו מענק זה צפוי לגדול בהמשך לסכום של שבעה מיליון דולרים (דנירא אלוטן, 5 בנובמבר 2019).

אפשרות למינוי מפקד חדש במקום בהאא’ אבו אלעטא

 • עד כה טרם פורסם רשמית מי יחליף את בהאא’ אבו אלעטא בתפקידו. התקשורת הישראלית המצטטת מקורות פלסטיניים ברצועה דיווחה, כי תיסיר אלג’עברי (אבו מחמוד) הוא שיחליף בתפקידו את אבו אלעטא כמפקד הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין בצפון הרצועה. לדברי המקורות שימש אלג’עברי כעוזרו של בהאא’ אבו אלעטא (אתר ערוץ i24NEWS, 17 בנובמבר 2019). בשנת 2012 במהלך מבצע “עמוד ענן” נעשה ניסיון סיכול ממוקד נגדו . באותו זמן דווח, בהתבסס על דובר צה”ל, כי תיסיר מחמוד מחמד אלג’עברי, יליד 1972 , תושב שכונת אלשג’אעיה בעזה, הוא חבר במועצה הצבאית העליונה של הג’האד האסלאמי, אחראי על תיק המבצעים ברצועת עזה ומקור סמכות לפעילות צבאית נגד ישראל (אתר חיל האוויר, 14 בנובמבר 2012; העיתון הבחריני אלוסט, 18 בנובמבר 2012) .
 תיסיר אלג'עברי יושב לצדו של בהאא' אבו אלעטא    תיסיר אלג'עברי נואם בטקס של הג'האד האסלאמי ו"פלוגות ירושלים" לזכרו של אחיו, יאסר מחמוד אלג'עברי, שהיה בכיר בחטיבת עזה של פלוגות ירושלים ומת משבץ ב-20 בינואר 2014 (אתר פלוגות ירושלים, 21 בפברואר 2014)
מימין: תיסיר אלג’עברי יושב לצדו של בהאא’ אבו אלעטא ומשמאל נואם בטקס של הג’האד האסלאמי ו”פלוגות ירושלים” לזכרו של אחיו, יאסר מחמוד אלג’עברי, שהיה בכיר בחטיבת עזה של פלוגות ירושלים ומת משבץ ב-20 בינואר 2014 (אתר פלוגות ירושלים, 21 בפברואר 2014)
תיסיר אלג'עברי בטקס לזכרו של אחיו, יאסר מחמוד אלג'עברי מטעם האגודה האסלאמית (אלראבטה אלאסלאמיה), המסגרת החינוכיתשל הג'האד האסלאמי, (אתר פלוגות ירושלים, 2 בפברואר 2014)    תיסיר אלג'עברי בטקס לזכרו של אחיו, יאסר מחמוד אלג'עברי מטעם האגודה האסלאמית (אלראבטה אלאסלאמיה), המסגרת החינוכיתשל הג'האד האסלאמי, (אתר פלוגות ירושלים, 2 בפברואר 2014)
תיסיר אלג’עברי בטקס לזכרו של אחיו, יאסר מחמוד אלג’עברי מטעם האגודה האסלאמית (אלראבטה אלאסלאמיה), המסגרת החינוכיתשל הג’האד האסלאמי, (אתר פלוגות ירושלים, 2 בפברואר 2014)

ביקור משלחת חמאס בתורכיה

 • מספר כלי תקשורת דווחו כי משלחת חמאס בראשות ח’אלד משעל יצאה לתורכיה ונועדה עם טאיפ ארדואן נשיא תורכיה. במשלחת היו גם מוסא אבו מרזוק ומאהר צאלח, חברי הלשכה המדינית של חמאס (ערבי 21, 9 בנובמבר 2019). לאחר פרסום דבר הפגישה פרסמה חמאס הכחשה לפיה לא נערכה פגישה בין משלחת מטעמה לבין הנשיא ארדואן (אתר חמאס, 10 בנובמבר 2019). במקביל דווח על שיחת טלפון שהתקיימה בין אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ונשיא תורכיה אדרואן. השיחה נסבה בעיקר בנושא הבחירות לרשות הפלסטינית. ארדואן הביע את תמיכתו במערכת הבחירות (אתר חמאס, 10 בנובמבר 2019).

סיכול הסתננות מהרצועה למצרים

 • לאחרונה דיווח משרד הפנים ברצועה על מספר אירועים בהם סיכלו מנגנוני הביטחון ברצועה ניסיונות של חוליות (ככל הנראה בעלות אופי ג’האדיסטי ) לעבור מרצועת עזה לשטח מצרים:
 • ב-8 בנובמבר 2019 סוכל ניסיון הסתננות למצרים של שלושה חמושים. בין כוחות הביטחון לחמושים תנהלו חילופי אש בסופם הם נעצרו וכלי נשקם הוחרמו. השלושה הועברו לחקירה (חשבון הפייסבוק של איאד אלבזם, 8 בנובמבר 2019). מקורות פלסטיניים מסרו כי הייתה זו קבוצה של חמישה פעילי דאעש שהסתננה מרפיח הפלסטינית לסיני. לאחר שהתגלו על ידי המצרים הצליחו שלושה מחברי הקבוצה לשוב לרצועה, ושם נתקלו בכוחות הביטחון הפלסטיניים (אלאח’באר הלבנוני, 9 בנובמבר 2019).
 •  ב-13 בנובמבר 2019 סוכל ניסיון הסתננות של שלושה בני אדם מרצועת עזה למצרים . אחד מהם נתפס על ידי מנגנוני הביטחון ואחר השניים הנותרים התנהל מרדף (אתר משרד הפנים ברצועה, 14  בנובמבר 2019).
פריסת פעילי מנגנון הביטחון הלאומי ברצועה לאורך גבול רצועת עזה- מצרים בעקבות ניסיון ההסתננות (חשבון הטוויטר של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 11 בנובמבר 2019)    מפקד מנגנון הביטחון הלאומי ברצועה, בביקור במוצבים בגבול הרצועה לאחר סיכול ניסיון ההסתננות ב-13 בנובמבר (חשבון הטוויטר של כוחות הבטחון הלאומי ברצועה, 14 בנובמבר 2019)
מימין: פריסת פעילי מנגנון הביטחון הלאומי ברצועה לאורך גבול רצועת עזה- מצרים בעקבות ניסיון ההסתננות (חשבון הטוויטר של כוחות הביטחון הלאומי ברצועה, 11 בנובמבר 2019) משמאל: מפקד מנגנון הביטחון הלאומי ברצועה, בביקור במוצבים בגבול הרצועה לאחר סיכול ניסיון ההסתננות ב-13 בנובמבר (חשבון הטוויטר של כוחות הבטחון הלאומי ברצועה, 14 בנובמבר 2019)
 • לדברי כפאח זבון, כתב אלשרק אלאוסט, בעקבות ניסיונות גוברים של פעילים קיצוניים להסתנן מרצועת עזה לשטח מצרים פועלת חמאס לחזק את אחיזתה בגבול מצרים-רצועת עזה במסגרת זאת עורכים פעילי חמאס סיורים לאורך הגבול ועושים שימוש במצלמות האבטחה הפרוסות באזור (אלשרק אלוסט, 18 בנובמבר 2019).
הרשות הפלסטינית בזירה הבינלאומית

חידוש מנדט אונר”א

 • הועדה הרביעית של האספה הכללית של האו”ם הצביעה בעד חידוש הסמכויות של אונר”א עד יוני 2023 . 170 מדינות הצביעו בעד ההחלטה שתי מדינות (ישראל וארה”ב) הצביעו נגד ושבע מדינות נמנעו . ריאצ’ אלמאלכי שר החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית הודה לשר החוץ הירדני על המאמצים שהשקיע לחידוש המנדט ולמדינות ערב על התמיכה הכספית שהן מעניקות לסוכנות. לדבריו לאחר ההצבעה בוועדה יעלה הנושא להצבעה בעצרת הכללית של האו”ם (הטלוויזיה הפלסטינית, 19 בנובמבר 2019).
 • ברשות הפלסטינית ובחמאס קיבלו את ההחלטה בסיפוק והציגו אותה כביטוי נוסף לתמיכה הבינלאומית בסוגיה הפלסטינית:
  • אבו מאזן בירך על ההחלטה וציין, כי ההצבעה היא הוכחה לעמדת הקהילה הבינלאומית התומכת בפליטים הפלסטינים ומעוניינת להעניק להם סיוע (ופא, 15 בנובמבר 2019).
  • מחמד אשתיה, ראש הממשלה ברשות הפלסטינית, אמר כי ההחלטה, שהתקבלה ברוב מוחץ, משקפת את ההזדהות הבינלאומית עם העם הפלסטיני (ופא, 16 בנובמבר 2019).
  • ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית, בירך על ההחלטה וציין את החשיבות בשמרה על פעילות אונר”א (ופא, 16 בנובמבר 2019).
סימון מוצרי ההתנחלויות
 • ב-12 בנובמבר 2019 פסק בית הדין האירופאי לצדק כי יש להצמיד תוויות מיוחדות למוצרי מזון המיוצרים ב”התנחלויות” הישראליות לרבות מוצרים המוצגים למכירה במדינות האיחוד האירופאי. כמו כן קבע בית הדין כי אין להצמיד תוויות ישראליות למוצרים הללו שכן מדובר בשטחים “כבושים” ולא בישות ריבונית (אידיפנדנט, 12 בנובמבר 2019).
 • גורמים בכירים ברשות הפלסטינית שיבחו את החלטת בית הדין בנוגע לסימון המוצרים. ריאצ’ אלמלאכי, שר החוץ והמהגרים ברשות הפלסטינית, הדגיש את החשיבות ההיסטורית של החלטת האיחוד האירופאי ואמר, כי כעת ניתן ליצור אסטרטגיה מקיפה לשם ניצול ההחלטה. לדבריו משרדו כבר החל לפעול בנושא בשיתוף פעולה עם משפטנים בינלאומיים. הוא ציין כי אין מניעה להפוך החלטה זו בעתיד לקרש קפיצה להחרמת מוצרי ההתנחלויות או איסור שיתוף פעולה עם ההתנחלויות (הטלוויזיה הפלסטינית , 19 בנובמבר 2019). צאא’ב עריקאת , מזכ”ל הועד הפועל של אש”ף, קרא למדינות אירופה ליישם את כל המשתמע מההחלטה. הוא הדגיש כי החלטה זו צריכה להזכיר לקהילה הבינלאומית שיש להעמיד לדין את ישראל בשל הפרה של החוק הבינלאומי (ופא, 12 בנובמבר 2019).
הכרזה אמריקאית בנוגע להתנחלויות

מספר ימים לאחר פסיקת בית הדין האירופאי לצדק בנושא מוצרי ההתנחלויות הכריז מייק פומפאו, מזכיר המדינה של ארה”ב, בתדרוך מיוחד שקיים, כי ארה”ב מכירה בעובדה שההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מהוות הפרה של החוק הבינלאומי. פומפאו טען בהכרזתו כי מדיניות ארה”ב כלפי ההתנחלויות עד כה לא הייתה עקבית ובציינו, כי גם ממשל ריגן החזיק בעמדה דומה לזו של הממשל הנוכחי . פומפאו הדגיש בדבריו, כי ההכרזה לא נועדה לנקוט עמדה בנוגע לפתרון הרצוי לסכסוך אשר יושג באמצעות משא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולא בוויכוח משפטי. יצוין כי הכרזה זו מהווה שינוי בעמדת ארה”ב שנוסחה במחלקת המדינה לפני כארבעה עשורים.

 • הפלסטינים מתחו ביקורת על הצהרת פומפאו בטענה כי היא נוגדת לחוק הבינלאומי בהוסיפם כי היא מהווה המשך להחלטות קודמות של הממשל נגד הפלסטינים:
 • נביל אבו רדינה, דובר אבו מאזן, פרסם הודעת גינוי בה טען כי ההצהרה היא שקרית, מגונה ולא מקובלת. לדבריו ממשל ארה”ב אינו מוסמך לבטל החלטות בינלאומיות ואין לו זכות להכריז על לגיטימיות של ההתנחלויות (ופא, 18 בנובמבר 2019).
 • צאאב עריקאת, מזכ”ל הועד הפועל של אש”ף, גינה את ממשל ארה”ב ואמר כי הוא מהווה סכנה עבור הביטחון והיציבות הבינלאומיים. הוא ציין כי ממשל ארה”ב פוגע בחוק הבינלאומי. ודבריו של פומפאו מהווים לא רק חריגה מהחוק הבינלאומי אלא גם השלמה של “עסקת המאה” ושל ההכרה בירושלים כבירת ישראל. לדבריו הרשות תפעל נגד ההחלטה כפי שפעלה בנוגע להכרה בירושלים כבירת ישראל (אלג’זירה, 18 בנובמבר 2019).
 צאא'ב עריקאת, מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, מגנה את החלטת ארה"ב (ערוץ אלע'ד ביוטיוב, 19 בנובמבר 2019).     קריקטורה בתגובה להכרזתו של מזכיר המדינה פומפאו בנושא ההתנחלויות (דף הפייסבוק אסמאעיל אלבזם, 19 בנובמבר 2019)
מימין: צאא’ב עריקאת, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, מגנה את החלטת ארה”ב (ערוץ אלע’ד ביוטיוב, 19 בנובמבר 2019). משמאל: קריקטורה בתגובה להכרזתו של מזכיר המדינה פומפאו בנושא ההתנחלויות (דף הפייסבוק אסמאעיל אלבזם, 19 בנובמבר 2019)

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-17 בנובמבר 2019: "סבב ההסלמה ברצועה: ומה הלאה? (הערכה ראשונית)" ופרסום מרכז המידע מ-18 בנובמבר 2019: "סיכום ראשוני של סבב ההסלמה ברצועת עזה".
[2]
פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.