חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (18-13 בספטמבר 2017)

משלחת פתח בתום אחת מפגישותיה עם הצד המצרי (חשבון הטוויטר QUDSN, 16 בספטמבר 2017)

משלחת פתח בתום אחת מפגישותיה עם הצד המצרי (חשבון הטוויטר QUDSN, 16 בספטמבר 2017)

תמונה שפורסמה בתקשורת הפלסטינית: מטען מאולתר, שפלסטינים השליכו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לאלח'צ'ר, מערבית לבית לחם (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 בספטמבר 2017)

תמונה שפורסמה בתקשורת הפלסטינית: מטען מאולתר, שפלסטינים השליכו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לאלח'צ'ר, מערבית לבית לחם (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 בספטמבר 2017)

מחמד ג'מאל אבו דלאל (פורום PALDF, 15 בספטמבר 2017)

מחמד ג'מאל אבו דלאל (פורום PALDF, 15 בספטמבר 2017)

 • השבוע לא בוצעו פיגועים משמעותיים ביהודה, שומרון ורצועת עזה. עם זאת נמשכו הפרות סדר והפגנות “שגרתיות” ביהודה שומרון ובגבול רצועת עזה-ישראל.
 • במוקד האירועים המדיניים עמדה הודעת חמאס על נכונותה לפרק את הוועדה המנהלית הממשלתית, שהקימה ברצועת עזה כחלופה לרשות הפלסטינית. ההודעה הושגה בתיווך מצרי בין משלחות חמאס ופתח ששהו במצאים (אך לא נפגשו ביניהן).
 • ברקע הודעת חמאס עומדים להערכתנו, המצב הכלכלי הקשה ברצועת עזה והסנקציות הכלכליות, שנקט אבו מאזן כלפי הרצועה. גם אם תעביר חמאס את הפונקציות הממשליות לידי הרשות, היא תמשיך לקיים את שליטתה הביטחונית והצבאית ברצועה, ולא תאפשר לרשות או לפתח לפגוע בשליטה זו. להערכתנו על רקע האינטרסים הסותרים והעוינות הקשה בין הצדדים צפוי תהליך הפיוס בין חמאס לפתח והרשות להיתקל בקשיים רבים.
פיגוע דקירה בצומת אליאס
 • ב-13 בספטמבר 2017 בוצע ניסיון פיגוע דקירה בצומת אליאס (בכניסה לקריית ארבע) לא היו נפגעים. פלסטיני התקרב לתחנת האוטובוס בצומת בה עמדו מספר בנות. חשדן של הבנות התעורר לאחר שזיהו אותו. הן קראו לחייל שהיה במקום. הפלסטיני שלף סכין ופתח בריצה לעברן. הוא נורה כל ידי החיילים המוצבים במקום ונפצע באורח קשה. בתקשורת הפלסטינית דווח, כי הפלסטיני הוא הית’ם חסן עיסא ג’ראדאת, בן 15 מסעיר, דרומית לחברון (שהאב, 13 בספטמבר 2017).
הפגנות, עימותים והפרות סדר
 • במהלך השבוע נמשכו הפרות הסדר וההפגנות ביהודה ושומרון. כמו כן נמשכו יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה. בפעילות סיכול ומנע שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון נעצרו חשודים בפעילות טרור ונתפסו אמצעי לחימה ואמצעים להפרות סדר. להלן אירועים בולטים:
  • 17 בספטמבר 2017 – בעקבות מידע מודיעיני תפסו כוחות הביטחון הישראליים חשוד, שתכנן לבצע פיגוע באזור הישוב חריש (מזרחית לואדי ערה).הפלסטיני נועבר לחקירה (דף הפייסבוק צבע אדום, 17 בספטמבר 2017).
  • 17 בספטמבר 2017 – פלסטיני ניסה להשליך רימון מאולתר לעבר מתחם קבר רחל בבית לחם. הוא זוהה על ידי כוחות הביטחון הישראליים, שביצעו לעברו ירי. הפלסטיני נפצע ופונה על ידי הפלסטינים (הצלה יהו”ש, 17 בספטמבר 2017).
  • 15 בספטמבר 2017 – בקבוק תבערה הושלך לעבר גדר הביטחון של קריית ארבע . בעקבות כך פרצה שריפה. לא היו נפגעים (דף הפייסבוק צבע אדום, 15 בספטמבר 2017).
  • 14 בספטמבר 2017 – כוחות הביטחון הישראליים, שפעלו בכפר יטא (סמוך לחברון), תפסו ברשות פעיל אגודת צדקה בלתי מורשית, השייכת לחמאס , סכום של 48 אלף שקלים שהועברו על ידי חמאס. הכספים שנתפסו יועדו ככל הנראה לבנייה מחודשת של ביתו של מחבל, שביצע פיגוע רצח בעתניאל בינואר 2016.
  • 14 בספטמבר 2017 – בעקבות מידע מוקדם עצרו כוחות הביטחון הישראליים פלסטיני תושב עיסאויה, שבמזרח ירושלים, שהתכוון לבצע פיגוע בירושלים (דף הפייסבוק צבע אדום, 14 בספטמבר 2017).
  • 14 בספטמבר 2017 – משטרת ישראל עצרה תושב מזרח ירושלים פעיל בכיר בארגון שבאב אלאקצא המזוהה עם חמאס, אשר הוצא אל מחוץ לחוק. הפעיל היה מעורב בעבר בהפרות סדר בהר הבית ופרסם דברי שבח והזדהות לפעילות הארגון ברשתות החברתיות (דף הפייסבוק צבע אדום, 14 בספטמבר 2017
פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה

ירי רקטות לעבר ישראל

 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות של רקטות בשטח ישראל.
נפילות רקטות בחתך חודשי

נפילות רקטות בחתך חודשי

נפילות רקטות בחתך שנתי

נפילות רקטות בחתך שנתי
* שש מהרקטות שנפלו בחודש פברואר היו רקטות ששוגרו מחצי האי סיני לעבר ישראל, ככל הנראה על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש.
** בחודש אפריל שוגרה רקטה אחת מחצי האי סיני שנפלה בשטח ישראל. הרקטה שוגרה על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש.

עימותים בגבול רצועת עזה – ישראל
 • ב-15 בספטמבר 2017 התחדשו ההפגנות בסמוך לגבול עם ישראל. דובר משרד הבריאות ברצועה מסר, כי שלושה פלסטינים נפצעו באורח קל מרימוני גז מדמיע שהושלכו לעבר מפגינים במזרח ג’באליא (PALINFO, 15 בספטמבר 2017; חשבון הטוויטר של דובר משרד הבריאות ברצועה, 15 בספטמבר 2017).
מצוקת החשמל ברצועה
 • מנהל יחסי הציבור וההסברה של חברת החשמל מחמד ת’אבת אמר, כי החשמל חזר במתכונת של ארבע שעות בהן יש חשמל ו-12 שעות הפסקה. הוא ציין כי שני הגנרטורים בתחנה שבו לעבוד לאחר שהגיע סולר ממצרים. הוא הודיע כי כרגע מייצרת התחנה 45 מגה ואט, שנוספים ל-70 מגה ואט המיוצרים בקווים הישראליים. לדבריו הקווים המצריים עדיין מושבתים (צפא, 16 בספטמבר 2017). מאוחר יותר מסר מחמד ת’אבת כי אם זרימת החשמל ממצרים תמשך במתכונתה הנוכחית החשמל יפעל ברצועה במשך שש שעות ו-12 שעות הפסקה (שהאב, 17 בספטמבר 2017).
 • לאור מצוקת החשמל ברצועת עזה החליטה חמאס זו לראשונה להשתתף במימון כדי להגדיל את פרק הזמן שבו מסופק חשמל לתושבים. צפוי שכמות האנרגיה שתרכוש חמאס ממצרים תעלה את שעות החשמל המסופקות לרצועה ביממה (ראי אליום, 13 בספטמבר 2017). טרם נמסר על העברת המימון בפועל.
חמאס הודיעה על נכונותה לפרק את “הוועדה המנהלית” שהקימה ברצועת עזה
 • ב-17 בספטמבר 2017 פרסמה חמאס הודעה רשמית לפיה כהיענות למאמצי מצרים להשגת פיוס פנים- פלסטיני מודיעה חמאס, כי:
  • חמאס מוכנה לפרק את הוועדה המנהלית הממשלתית שהקימה ברצועת עזה[2] .
  • חמאס קוראת לממשלת ההסכמה הלאומית להגיע לרצועת עזה, לבצע את משימותיה ולמלא את חובותיה לאלתר.
  • חמאס מביעה הסכמתה לקיים בחירות כלליות.
  • חמאס נענית לקריאת מצרים לדון עם פתח על מנגנוני יישום הסכם קהיר משנת 2011 ונספחיו להרכיב ממשלת אחדות לאומית. זאת, במסגרת שיח בו ישתתפו כל הארגונים הפלסטינים החתומים על ההסכם[3] (אתר חמאס הרשמי, 17 בספטמבר 2017).

הודעת חמאס (אתר חמאס הרשמי, 17 בספטמבר 2917)
הודעת חמאס (אתר חמאס הרשמי, 17 בספטמבר 2917)

 • ההודעה פורסמה לאחר שמשלחת פתח הגיעה למצרים. בראש המשלחת עמד עזאם אלאחמד, חבר הועד המרכזי והאחראי לנושא הפיוס, רוחי פתוח, חבר הועד המרכזי ואחראי הקשרים הבינלאומיים וחסין אלשיח’, חבר הוועד המרכזי וראש הרשות הכללית לעניינים אזרחיים (ופא, 15 בספטמבר 2017; אלקדס, 16 בספטמבר 2017). חברי המשלחת נועדו שלוש פעמים עם בכירי המודיעין המצרי ודנו עימם בפתרונות שהציעה מצרים לסיום הפילוג והשגת אחדות לאומית (ופא, 15 בספטמבר, קדס.נט, 17 בספטמבר 2017). המשלחת לא נפגשה ישירות עם משלחת בכירי חמאס ששהתה במצרים ודחתה את שובה לרצועה. לדברי חסאם בדראן, דובר מטעם חמאס, משלחת חמאס דחתה את עזיבתה כדי לתת למצרים אפשרות לשכנע את פתח להגיע למצרים ולדון עמה ברצינות בנושא הפיוס (אתר חמאס, 16 בספטמבר 2017).
תגובות להודעת חמאס
 • עזאם אלאחמד, שעמד בראש משלחת פתח לשיחות בקהיר, בירך על היענות חמאס. לדבריו ייערך בקרוב מפגש בין פתח לחמאס ובעקבותיו מפגש של כל הארגונים הפלסטיניים כדי להתחיל בצעדים מעשיים ליישום ההסכם (ופא, 17 בספטמבר 2017). אלאחמד ציין, כי הצעד המעשי הראשון יהיה הגעתם של נציגי ממשלת ההסכמה לרצועה. הוא גם הדגיש, כי אין הסכם חדש ואין צורך בהסכם חדש (ערוץ ה-YOUTUBE של טלוויזית DMC המצרית, 17 בספטמבר 2017). בראיון נוסף אמר כי לאחר שממשלת ההסכמה תגיע לעזה ותחל לפעול במשרדים, במוסדות הציבוריים ובמעברים “בצורה טבעית” וללא מכשולים, יופסקו הצעדים שנקט אבו מאזן כלפי הרצועה, אשר, לדבריו, רק 20% מהם יושמו בפועל (דף הפייסבוק של ערוץ הטלוויזיה פלסטין, 17 בספטמבר 2017).
 • הרשות הפלסטינית הכריזה כי היא רואה בהצהרת חמאס צעד חשוב אך דרשה ממנה הסברים כיצד היא עומדת לבצע את הדברים שעליהם היא הכריזה. אבו מאזן הביע את שביעות רצונו מההסכם שהושג, המאפשר לממשלת ההסכמה לממש את סמכויותיה ברצועה ולערוך בחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת. אבו מאזן מסר, כי יכנס את ההנהגה הפלסטינית עם שובו מניו-יורק כדי לעקוב אחר הנושא (ופא, 17 בספטמבר 2017 ).
 • סוכנות הידיעות הרשמית המצרית פרסמה הודעה לפיה מצרים מברכת על עמדות תנועות פתח וחמאס ועל ההיענות שגילו שתי המשלחות למאמצים המצריים, שמתבצעים במסגרת שקידתו של הנשיא אלסיסי על אחדות העם הפלסטיני, סיום הפילוג והשגת האחדות הלאומית הפלסטינית. ההודעה מדגישה, כי מצרים תמשיך במאמציה ובמגעיה עם אבו מאזן וכל גורמי הכוח הפלסטיניים באופן שישרת את האינטרס העליון ואת הסוגיה הפלסטינית (פורטל אלאהראם, 17 בספטמבר 2017).
 • הארגונים הפלסטיניים בירכו על הודעת חמאס בציינם כי “הכדור נמצא עתה במגרשו של אבו מאזן” וקראו לו לבטל את הצעדים שנקט נגד הרצועה (מען, 17 בספטמבר 2017; שהאב, 17 בספטמבר 2017). ארגון הג’אהד האסלאמי בפלסטין ברך על ההחלטה של חמאס (אלרסרלה.נט, 16 בספטמבר 2017).
   
מימין: קריקטורה שפרסמה חמאס המדגישה את הקלות שבה הניה פותר בעיות לעומת אבו מאזן (אלרסאלה נט, 18 בספטמבר 2017). משמאל: קריקטורה של אמיא ג’חא המזוהה עם חמאס המבטאת את רצון העם הפלסטיני להצלחת מהלך הפיוס: “הוי אלוהים. הפעם הזאת (שזה) יסתדר” (אלרסאלה נט, 18 בספטמבר 2017)

ברקע הודעת חמאס עומדים להערכתנו, המצב הכלכלי הקשה ברצועת עזה והסנקציות הכלכליות, שנקט אבו מאזן כלפי הרצועה. דומה , כי לנוכח קשיי היום-יום הגוברים הגיעה חמאס למסקנה, כי העיסוק בפונקציות הממשליות הופך לנטל, שעדיף להעבירו לידי הרשות. בו בזמן, להערכתנו, תמשיך חמאס לקיים את שליטתה הביטחונית והצבאית ברצועה ולא תאפשר לרשות או לפתח לפגוע בשליטה זאת. על רקע האינטרסים הסותרים והעוינות בין הצדדים, שהצטברה במשך שנים, דומה כי יישום הודעת חמאס הלכה למעשה צפוי להיתקל בקשיים רבים.

פתיחת לשכה מדינית של חמאס במצרים (?)

 • מקורות הקשורים לחמאס אישרו, כי מצרים נענתה לבקשת חמאס לפתוח לשכה מדינית במצרים. בראש הלשכה יעמוד רוחי משתהא, חבר הלשכה המדינית של חמאס, השוהה במצרים. אחמד יוסף, בכיר חמאס אמר, כי פתיחת הלשכה המדינית של חמאס היא תוצאה של שורה של הבנות שהושגו בין מצרים לבין חמאס. לדבריו הקמת הלשכה נועדה להקל על שיתוף הפעולה והתיאום בין מצרים לחמאס (אלמצרי אליום, 16 בספטמבר 2017).
 • דובר חמאס, עבד אללטיף אלקאנוע, הכחיש את הפרסומים בדבר פתיחת הלשכה המדינית לדבריו , הנושא כלל לא נדון (סוכנות אנטוליה, 15 בספטמבר 2017) רוחי משתהא, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הכחיש אף הוא את הידיעות בדבר פתיחת הלשכה כמו גם דבר מינויו כנציג חמאס במצרים (דניא אלוטן, 16 בספטמבר 2017).. עם זאת ציין משתהא, כי הוא יישאר בקהיר באופן זמני כדי לעקוב אחר מספר נושאים וליישם את ההבנות בנוגע ל”הקלת המצור” על הרצועה (אלאסתקלאל, 16 בספטמבר 2017).
 • בראיון שהעניק מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ליומון הפלסטיני אלקדס, היוצא לאור במזרח ירושלים ציין, כי מספר פעילי חמאס בכירים יישארו במצרים לצד אלה שכבר נמצאים בה ואשר יש להם אשרות שהייה. מטרת שהותם במצרים היא לעקוב אחר ההתפתחויות מול מצרים (אלקדס, 17 בספטמבר 2017)
שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו במנהרות ברצועה
שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו בשני אירועים של קריסת מנהרות ברצועה. בקריסת מנהרה באזור ח'אן יונס נהרג יוסף צברי אבו אלעאבד, בן 22, מבני סהילא (מזרחית לח'אן יונס) (אלאקצא, 15 בספטמבר 2017). בקריסת מנהרה בעיר עזה נהרג ח'ליל באסם אלדמיאטי, בן 32, משכונת אלשיח' רצ'ואן בעזה (פאל אינפו, 15 בספטמבר 2017).    שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו בשני אירועים של קריסת מנהרות ברצועה. בקריסת מנהרה באזור ח'אן יונס נהרג יוסף צברי אבו אלעאבד, בן 22, מבני סהילא (מזרחית לח'אן יונס) (אלאקצא, 15 בספטמבר 2017). בקריסת מנהרה בעיר עזה נהרג ח'ליל באסם אלדמיאטי, בן 32, משכונת אלשיח' רצ'ואן בעזה (פאל אינפו, 15 בספטמבר 2017).
שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו בשני אירועים של קריסת מנהרות ברצועה. בקריסת מנהרה באזור ח’אן יונס נהרג יוסף צברי אבו אלעאבד, בן 22, מבני סהילא (מזרחית לח’אן יונס) (אלאקצא, 15 בספטמבר 2017). בקריסת מנהרה בעיר עזה נהרג ח’ליל באסם אלדמיאטי, בן 32, משכונת אלשיח’ רצ’ואן בעזה (פאל אינפו, 15 בספטמבר 2017).
מימין : יוסף צברי ח’ליל אבו עאבד. משמאל : ח’ליל באסם ח’ליל אלדמיאטי (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 15 בספטמבר 2017)
פעיל דאעש מהרצועה נהרג בסיני
 • בתקשורת הפלסטינית דווח על פעיל דאעש מרצועת עזה שנהרג בחצי האי סיני ב-15 בספטמבר 2017. הפעיל הינו מחמד ג’מאל אבו דלאל, בן 24, ממחנה הפליטים נציראת, במרכז הרצועה. מחמד ג’מאל היה מבוקש ע”י חמאס בשל מעורבותו בירי רקטות לעבר ישראל ופעילות טרור נגד חמאס ברצועה. הוא נמלט לחצי האי לסיני לפני כשנה וחצי (פורום PALDF, 15 בספטמבר 2017).
פעילות בינלאומית
אבו מאזן הגיע לניו יורק להשתתף בדיוני העצרת הכללית של האו”ם
 • ב-17 בספטמבר 2017 הגיע אבו מאזן, בראש משלחת פלסטינית, לניו יורק לכינוס העצרת הכללית. במהלך שהותו בניו יורק אמור אבו מאזן לשאת נאום בפני באי העצרת הכללית . כמו כן הוא אמור להיפגש עם דונלד טראמפ נשיא ארה”ב, עם שר החוץ הרוסי ומספר מנהיגים נוספים (ופא, דניא אלוטן, 17 בספטמבר 2017). מחמד אשתיה, חבר הועד המרכזי של פתח, אמר כי במהלך כינוס העצרת הכללית של האו”ם לא יתקיים מפגש משולש בין ישראל ארה”ב והרשות הפלסטינית או פגישה בין אבו מאזן לראש ממשלת ישראל (מען, 14 בספטמבר 2017).
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת יו”ר הרשות, הגדיר את נאום אבו מאזן כ”חשוב” במהלכו הוא יתווה את נקודות הציון לקראת השלב הבא. בין המסרים בנאומו של אבו מאזן ציון כי לא תהיה מדינה זמנית, ולא מדינה בעזה בלא הגדה המערבית וירושלים, ולא מדינה בלא גבולות, כי אם מדינה עצמאית בגבולות 1967 (ופא, 17 בספטמבר 2017).

פעילות פלסטינית לטרפוד הצטרפות ישראל כחברה במועצת הביטחון

 • בתגובה לניסיונות ישראל להצטרף כחברה לא קבועה במועצת הביטחון של האו”ם אמר יוסף אלמחמוד, דובר ממשלת ההסכמה הלאומית, כי הממשלה מגנה את המאמצים שכן ישראל נוהגת באופן מרדני מבלי להיות מחוייבת לחוקים הבינלאומיים. לדבריו ישראל מייצגת את הרשע בעולם משום שהיא הכיבוש האחרון שנותר (הטלוויזיה הפלסטינית, 13 בספטמבר 2017). ריאצ’ אלמאלכי אמר, כי מועצת שרי החוץ של הליגה הערבית מינתה את אמחמד אבו אלע’יט מזכ”ל הליגה הערבית, להרכיב ועדה של שרים שתעקוב אחר ניסיונותיה של ישראל להשיג חברות במועצת הביטחון של האו”ם בשנים 2020-2019 ותכשיל אותם (ופא, 13 בספטמבר 2017). על פי הפלסטינים אחד מתפקידיה של הוועדה יהיה לשכנע את המדינות בעלות זכות ההצבעה שלא לתמוך בקבלתה של ישראל (הטלוויזיה הפלסטינית, 13 בספטמבר 2017).


קריקטורה שפרסמה חמאס לציון 24 שנים להסכם אוסלו, הקריקטורה לועגת לאבו מאזן, המנסה לתמוך ולהחזיק בהסכם אוסלו שכבר קרס. בערבית נכתב: אוסלו (ארלסאלה נט, 14 בספטמבר 2017)

[1]  "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[2] הוועדה המנהלית הוקמה לפני מספר חודשים על ידי חמאס. לדברי חמאס נועדה הועדה למלא את סמכויות ממשלת ההסכמה אשר לא עמדה במחויבויות שלה כלפי הרצועה ובעצם הותירה ואקום שלטוני. הקמתה של הועדה על ידי חמאס העצימה את הסכסוך בין חמאס ופתח והובילה את אבו מאזן לנקוט בסנקציות, בעיקר כלכליות, כלפי רצועת עזה שהחריפו את המצב ההומניטארי הגרוע במילא.
[3] במסגרת ניסיונות הפיוס בין פתח לחמאס ב-27 באפריל 2011 הודיעו נציגי שני הארגונים על הסכם, שהושג בתיווך מצרים, הכולל הקמת ממשלה משותפת לאחר בחירות למועצה המחוקקת. כמו כן דובר בהסכם על שחרור אסירים ועל הקמת ועדה ביטחונית עליונה משותפת שתורכב משרים מומחים שאינם מזוהים עם ארגון כלשהו. ההסכם נחתם ב- 4 במאי 2011 בקהיר.