חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (15-9 בפברואר 2022)

 • הריגת שלושת פעילי גדודי חללי אלאקצא ב-8 בפברואר 2022 בשכם על ידי כוחות ביטחון ישראליים, המשיכה גם השבוע לעורר הדים ותגובות. בלטו התגובות החריגות בהיקפן ובתכניהן של בכירי הרשות ופתח, אשר אימצו לחיקם את ההרוגים והכריזו עליהם כגיבורי העם הפלסטיני. חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין האשימו את הרשות בשיתוף פעולה עם ישראל וקראו להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. מוקד חיכוך נוסף היה השבוע בשכונת שיח’ ג’ראח במזרח ירושלים לאחר שעל רקע הצתת בית בו התגורר יהודי בשכונה, החליט חבר הכנסת איתמר בן גביר למקם בה את לשכתו.
 • כוחות צה”ל הרסו קומה בבית בו התגורר המחבל מחמוד ג’ראדאת בסילה אלחארת’יה סמוך לג’נין. ג’ראדאת היה חבר בחוליה שביצעה את פיגוע הירי ב-16 בדצמבר 2021 בו נהרג יהודה דימנטמן ז”ל ונפצעו שניים נוספים. עם כניסת הכוחות לאזור התפתחו עימותים אלימים בין כוחות הביטחון ופלסטינים. בעימותים נהרג צעיר פלסטיני.
 • על רקע המתיחות בשטח גברו השבוע אירועי יידוי האבנים והשלכת בקבוקי תבערה ברחבי יהודה ושומרון. על חלק מהאירועים קיבל אחריות חמ”ל משותף של גדודי חללי אלאקצא והג’האד האסלאמי בפלסטין בג’נין.
 • דווח, כי בעקבות האירועים העבירה חמאס מסר תקיף למתווך המצרי לפיו המשך האירועים עלול להביא לחידוש ההתנגדות העממית בגבול רצועת עזה, ובראש ובראשונה את פעילות יחידת ההטרדה הלילית. גורמים בג’האד האסלאמי בפלסטין העבירו מסר תקיף יותר ואיימו בפתיחת “מבצע שומר החומות 2”.
 • מחמד אשתיה ראש ממשלת הרשות, ערך ביקור רשמי בלוב.
 • בתום שלושה ימים ננעל כינוס המועצה המרכזית של אש”ף. בהודעת הסיום התפרסמו מספר החלטות כולל הסרת ההכרה בישראל, עד שישראל תכיר במדינה פלסטינית, והשעיית התיאום הביטחוני עמה בכל המישורים. יש לציין כי כל ההחלטות דורשות את אישורו של אבו מאזן וכי גם בעבר התקבלו החלטות שכאלה אשר לא מומשו.
 • קורונה: ביהודה ושומרון אותרה השבוע ירידה במספר החולים בנגיף. מנגד, ברצועת עזה נמשכת העלייה במספר החולים.
הדים נוספים לחיסול שלושת פעילי הטרור בשכם
 • הריגת שלושת פעילי גדודי חללי אלאקצא ב-8 בפברואר 2022 בשכם על ידי כוחות ביטחון ישראליים, המשיכה גם השבוע לעורר הדים ותגובות. ברחבי יהודה ושומרון, כמו גם ברצועת עזה, התקיימו הפגנות וצעדות מחאה. בעת מסע ההלווייה ובחלק מההפגנות תועדו דגלי חמאס ומפגינים קראו קריאות הזדהות עם חמאס ומחמד צ’יף ראש הזרוע הצבאית שלה. בשכם הוכרז על שביתה כללית ובשלטים שהודבקו על דלתות החנויות נכתב “אין דבר יקר יותר מדם השהידים” (שהאב, 9 בפברואר 2022). במפגן פעילים חמושים שהתקיים בשכם קראו גדודי חללי אלאקצא לגיוס כללי וקראו לרשות הפלסטינית לבטל את הסכם אוסלו בטענה כי הוא הגורם שאיפשר את הריגתם של השלושה (אלאקצא, 10 בפברואר 2022).
 • נהג מונית ישראלי שנכנס לעיר שכם נרגם באבנים. הנהג שנפצע באורח קל, הצליח להגיע למחסום צבאי שם קיבל טיפול רפואי. לדבריו הוא נכנס לשכם כדי לתקן את המונית שברשותו. בשלב מסוים זוהה כאזרח ישראלי על ידי מקומיים ואלו החלו ליידות לעברו אבנים וחפצים נוספים, פצעו אותו וגרמו נזק למונית (דוברות המשטרה, 8 בפברואר 2022).

המונית שנפגעה בשכם
(חשבון הטוויטר של שהאב, 8 בפברואר 2022)
המונית שנפגעה בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 8 בפברואר 2022)
 • בלטו תגובות, חריגות בהיקפן ובתכניהן, של בכירי הרשות ופתח, אשר אימצו לחיקם את ההרוגים והכריזו עליהם כגיבורי העם הפלסטיני. בדברים שכתב אבו מאזן, אשר הושמעו בסוכת האבלים שהוקמה בשכם, ציין שהסיכול הוא “פשע מכוון” שביצעה ישראל (“הכובש הציוני העושק”) וכי הרג השלושה לא יעבור בשתיקה (קדס, 10 בפברואר 2022). מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, ומאג’ד פרג’, ראש מנגנון המודיעין הכללי, ערכו ביקור תנחומים אצל משפחות ההרוגים ( 11 בפברואר 2022)[1].
 • החמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין שיבחו את ההרוגים ופועלם והאשימו את הרשות בשיתוף פעולה עם ישראל. אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שיבח את פועלם של השלושה ואמר כי מותם מדגיש שוב לעם הפלסטיני את אכזריותה של ישראל ואת הנחישות להמשיך “בהתנגדות” עד השחרור (שהאב, 11 בפברואר 2022). בשיחה שקיים ח’אלד משעל חבר הלשכה המדינית של חמאס, עם משפחות ההרוגים ציין כי הריגתם “לא תכבה את אש ההתנגדות ביהודה ושומרון” (שהאב, 9 בפברואר 2022).
 • בראיון שהעניק ג’אסר אלברע’ות’י, אחראי תיק היחסים הבינלאומיים של חמאס ביהודה ושומרון, הוא תקף את הנהגת הרשות הפלסטינית ואת מנגנוני הביטחון שלה והאשים אותם באחריות לאירועים בשכם. לדבריו, ישראל אינה נכנסת לשום שטח הנתון לשליטת הרשות הפלסטינית ללא תיאום מלא עם מנגנוני הביטחון שלה. במקרה זה לדבריו, לא עשו מנגנוני הביטחון דבר כדי למנוע האירוע ועל כן הם נושאים באחריות. “התיאום הביטחוני מעצים את הכיבוש ומאפשר לו להתנקש בחיי צעירים הלוחמים במרכז שכם” (צות אלאקצא, 9 בפברואר 2022).
 • זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, שוחח עם משפחות שלושת ההרוגים. בדבריו הוא ציין שדמם של “השהידים של שכם” מהווה דלק להמשך העימות ולמאבק מתמשך עם ישראל בכל מקום. הוא ציין שפעולות הג’האד ביהודה ושומרון לא תפסקנה בעקבות הריגתם (פלסטין אליום, 10 בפברואר 2022).
 • בעת הלווית השלושה בשכם הונפו דגלי פתח כמו גם דגלי חמאס. מנגנוני הביטחון של הרשות פעלו להסרת דגלי חמאס. על התנהלות מנגנוני הביטחון בעת ההלווייה נמתחה ביקורת מצד גורמים המזוהים עם חמאס. לטענתם בזמן שהרשות מתעסקת בהורדת דגלי חמאס מבצעת ישראל פשעים נגד העם הפלסטיני (שהאב, אלרסאלה, 8 בפברואר 2022).
פיגועים על רקע הריגת שלושת המחבלים בשכם
 • בימים שלאחר הריגת שלושת המחבלים, קיבלו גדודי חללי אלאקצא אחריות על מספר אירועי ירי ותקיפה נגד כוחות הביטחון הישראליים. גם הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין באזור ג’נין קיבלה אחריות על מספר אירועי ירי נגד כוחות צה”ל. מאוחר יותר התפרסמו חלק מהודעות קבלת האחריות בשם חמ”ל משותף של גדודי חללי אלאקצא והג’האד האסלאמי בפלסטין בג’נין. להלן מספר פיגועים שעליהם קיבלו אחריות:
  • 9 בפברואר 2022: החמ”ל המשותף פרסם הודעה בה קיבל אחריות על תקיפת ג’יפ של צה”ל באזור אלסילה אלחארת’יה (סמוך לג’נין). קודם לכן קיבל החמ”ל אחריות על תקיפת כוח צה”ל במעבר אלג’למה, צפונית לג’נין (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 9 בפברואר 2022). בתקשורת הישראלית דווח על ירי מכלי רכב חולף לעבר מעבר אלג’למה. לא דווח על נפגעים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: גדודי חללי אלאקצא דיווחו כי הם ביצעו ירי לעבר חיילי צה”ל במחסום חוארה שמדרום לשכם (ערוץ הטלגרם של גדודי חללי אלאקצא, 11 בפברואר 2022).
  • 13 בפברואר 2022: החמ”ל המשותף קיבל אחריות על פגיעה בחיילי צה”ל באמצעות ירי והנחת מטענים בסילה אלחארת’יה (ערוץ הטלגרם של החמ”ל, 14 בפברואר 2022)..
  • 14 בפברואר 2022: החמ”ל המשותף קיבל אחריות על ירי לעבר כוחות הביטחון סמוך למעבר אלג’למה (ערוץ הטלגרם של החמ”ל, 14 בפברואר 2022). בתקשורת הישראלית דווח על ירי מכלי רכב חולף לעבר מעבר אלג’למה. כלי הרכב נמלט לכיוון ג’נין. לא דווח על נפגעים או נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
מתיחות בשיח’ ג’ראח
 • בימים האחרונים גברה מאד המתיחות בין תושבים יהודים ותושבים ערבים בשכונת שיח’ ג’ראח במזרח ירושלים. המתיחות החלה לאחר שבקבוק תבערה הושלך לעבר בית יהודי בשכונה. בעקבות זאת הגיע לשכונה חבר הכנסת איתמר בן גביר, מלווה בפעילי ימין, והצהיר כי החליט להעביר את לשכתו לשכונה. הפלסטינים קיבלו את הדבר כהתגרות בתושבי השכונה הערבים והגעתו גרמה לעימותים אלימים בשכונה. כוחות משטרה מתוגברים שהוצבו במקום פעלו להפריד בין הצדדים (תקשורת ישראלית, דוברות המשטרה, 13 בפברואר 2022).
 • כלי תקשורת פלסטינים ובינערביים עקבו אחר הנעשה בשכונה ותיעדו את האלימות והאווירה המתוחה בין הצדדים. נביל אבו רדינה, דובר לשכת אבו מאזן, פרסם הודעה המאשימה את ישראל במצב. לדברי ההודעה, המשך “הטרור היהודי” בשיח’ ג’ראח ובשאר הערים והכפרים מייצג החלטה פוליטית ישראלית ומשקף את האמת לגבי ישראל הקוראת תגר על החוק הבינלאומי ובמיוחד על ממשל ארה”ב, שהכריז על התנגדותו לפינוי תושבים פלסטינים מהמקום. עוד ציין אבו רדינה כי אלימות המתנחלים תחת הגנת הצבא הגיעה לרמות חסרות תקדים והיא דורשת התערבות בינלאומית דחופה. אבו רדינה גם ציין ש”ההתנגדות העממית הבלתי אלימה” תישאר הנשק החשוב והיעיל ביותר להשבת הזכויות הפלסטיניות (ופא, 14 בפברואר 2022).
 • אבו מאזן גינה בדף הפייסבוק שלו את פעולות ישראל בשיח’ ג’ראח והזהיר מפני ההשלכות. הוא ציין שהנושא יעלה לדיון בכינוס הקרוב של הוועד הפועל של אש”פ בראמאללה (המתוכנן ב-17 בפברואר 2022) (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 13 בפברואר 2022). ב-13 בפברואר 2022, שוחח אבו מאזן בטלפון עם תושבת השכונה פאטמה סאלם, אשר ביתה מייועד לפינוי ע”י ישראל והביע את תמיכתו במאבקה נגד ישראל (ופא, 13 בפברואר 2022).
 • מחמד אשתיה, ראש הממשלה הפלסטיני, תאר את האירועים כ”פשעי מלחמה, דיכוי וטיהור אתני” ודרש מהקהילה הבינלאומית להתערב כדי להפסיק את פעולות ההרג, ההתעללות, הרס הבתים והטלת האימה על חפים מפשע (ופא, 14 בפברואר 2022). משרד החוץ ברשות הפלסטינית הטיל על ישראל את האחריות המלאה על האירועים. בהודעה שפרסם צוין ש”הפשעים הישראלים” כלפי ירושלים, אזרחיה והמקומות הקדושים הולכים וגוברים. משרד החוץ הזהיר שמעשיה של ישראל במזרח ירושלים יסכלו כל אפשרות לפתרון מדיני של הסכסוך. אחמד אלרויצ’י, יועץ אבו מאזן לענייני ירושלים, קרא לקהילה הבינלאומית להגן על תושבי מזרח ירושלים מפני “התעמרות ישראלית”. הוא גם ציין שאבו מאזן עוקב מקרוב אחר האירועים (דניא אלוטן, 14 בפברואר 2022). חסין אלשיח’, יו”ר הרשות לעניינים אזרחיים וחבר הוועד הפועל של אש”ף, אמר כי ישראל מסלקת בכוח תושבים פלסטינים מהשכונה ומרוקנת את שכונות מזרח ירושלים מתושביהם המקוריים. הוא ציין שההנהגה הפלסטינית מנהלת מגעים אינטנסיביים עם כל מדינות העולם כדי להפעיל לחץ על ישראל  (חשבון הטוויטר של חסין אלשיח’, 13 בפברואר 2022).
מימין: תיעוד האלימות בין הצדדים (אלשרק אלאוסט, 14 בפברואר 2022). משמאל: קריקטורה ביומון הפלסטיני אלקדס (אלקדס, 15 בפברואר 2022)
מימין: תיעוד האלימות בין הצדדים (אלשרק אלאוסט, 14 בפברואר 2022).
משמאל: קריקטורה ביומון הפלסטיני אלקדס (אלקדס, 15 בפברואר 2022)
 • דווח, כי בעקבות האירועים בשיח’ ג’ראח קיימה הנהגת חמאס מגעים עם המתווכים המצרים, וציינה, כי ממשלת ישראל שוב משחקת באש וכי מה שקורה בשיח’ ג’ראח הוא בבחינת הסלמה מסוכנת שאי אפשר לסבול אותה (אלמיאדין, 14 בפברואר 2022). חמאס הבהירה שהתגובה המעשית לאירועים תהיה הסלמת “ההתנגדות” על כל צורותיה וכי העלייה בתוקפנות גניבת האדמות, תקיפת המבנים וגירוש המשפחות מבתיהן בשיח’ ג’ראח ובנגב יהיו “הדלק שיצית את המהפכה” (ערוץ הטלגרם של חמאס, 14 בפברואר 2022).
 • דוברי חמאס פרסמו מסרי הסתה ואיומים על ישראל:
  • מחמד חמאדה, דובר חמאס לענייני ירושלים, אמר, כי מה שמתרחש בשיח’ ג’ראח הוא תוקפנות בוטה וכי אסור לאפשר תקיפות של המתנחלים נגד העם הפלסטיני. לדבריו, הציבור הפלסטיני ביהודה, שומרון ובמזרח ירושלים מוכן להתעמת עם כוחות הביטחון הישראלים ולהסלים את העימותים עם חיילי צה”ל בנקודות החיכוך. זאת ועוד, אם תקיפות אלו תמשכנה גם הארגונים בעזה לא יהססו להגיב . לכל הסלמה שכזאת תשובת חמאס היא ברורה שכן, ירושלים היא מבחינתה “קו אדום” (אתר חמאס, 14 בפברואר 2022)
  • אסמאעיל רצ’ואן, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הצהיר כי חמאס לא תשב בחיבוק ידיים. הוא ציין שישראל “משחקת באש”, וכדאי לה ללמוד ממה שקרה בחודש מאי שעבר (“מבצע שומר החומות”). הוא קרא למתווכים ולקהילה הבינלאומית להתערב כדי לבלום את התוקפנות וסיכם באומרו כי כל האפשרויות יישארו פתוחות כדי להגן על המקומות הקדושים ועל העם הפלסטיני (אתר חמאס, 14 בפברואר 2022)
 • בג’האד האסלאמי בפלסטין ציינו שישראל נושאת באחריות למה שקורה בשיח’ ג’ראח והזהירו מפני פיצוץ המצב. הם קראו לפלסטינים לנקוט בצעדים מעשיים, להתגייס, לצאת לימי זעם, להגיע לשכונת שיח’ ג’ראח כדי להגן עליה ולהיאבק ב”טרור המתנחלים והחיילים” (פלסטין אליום, 14 בפברואר 2022). ח’אלד אלבטש, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין איים, כי אם לא תפסק התוקפנות הישראלית בשכונה, “ההתנגדות” מוכנה לתחילת “שומר החומות 2” כדי להגן על שיח’ ג’ראח. הוא גם ציין כי הם ערכו שיחות עם בכירים מצרים בנוגע למצב (קול פלסטין, 14 בפברואר 2022).
פעילות סיכול ומנע
 • בעקבות מידע מודיעיני, עצרו כוחות ביטחון ישראלים ב-10 בפברואר 2022 בכפר קוד, סמוך לג’נין, פלסטיני שהחזיק באמצעי לחימה. בחיפוש שערכו הכוחות בביתו נמצאו רובה מסוג 16-M משקפת צבאית ושלוש מחסניות טעונות בתחמושת. הפלסטיני הועבר לחקירה (דוברות המשטרה, 10 בפברואר 2022). בתקשורת הפלסטינית דווח כי העצור הוא סאא’ד אבו עביד פעיל הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין . אבו עביד ישב בעבר 12 שנה בכלא הישראלי. עוד דווח כי הוא הצליח להימלט מחמישה ניסיונות מעצר קודמים (פלסטין אליום, 10 בפברואר 2022).
יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ואירועים נוספים
 • במהלך השבוע על רקע המתיחות בשטח בעקבות הרג שלושת המחבלים בשכם והאירועים בשכונת שיח’ ג’ראח גברו אירועי יידוי האבנים והשלכת בקבוקי תבערה ברחבי יהודה ושומרון. אלה כוונו בעיקר לעבר כלי רכב, עמדות צה”ל וגדרות ישובים ישראלים. שיאם של האירועים היה ב-8 בפברואר 2022 היום בו נהרגו השלושה. להלן אירועים בולטים:
  • 14 בפברואר 2022: אבנים יודו מכלי רכב חולף לעבר כלי רכב סמוך לבית אריה. לא היו נפגעים. נגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: צמיג בוער הוצת סמוך לגדר הביטחון של גבעון החדשה (צפונית לירושלים), כאשר כוח משמר הגבול הגיע לאזור הושלכו לעברו בקבוקי תבערה. לא דווח על נפגעים או נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: בקבוקי תבערה הושלכו לעבר כביש ירושלים-גוש עציון בין צומת אלח’צ’ר לצומת אפרת (מערבית לבית לחם). לא דווח על נפגעים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022:בקבוקי תבערה הושלכו לעבר עמדת צה”ל סמוך לגדר הישוב פסגות (מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב באזור חווארה (דרומית לשכם). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: בקבוקי תבערה הושלכו לעבר עמדת צה”ל סמוך לאלפואר (דרומית מערבית לחברון). לא דווח על נפגעים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס וכלי רכב סמוך לגבעת אסף (מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לעפרה (צפונית מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: אבנים יודו מכלי רכב חולף באזור בית אריה (מזרחית לאלעד).לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 14 בפברואר 2022: אבנים יודו מכלי רכב חולף לעבר כלי רכב באזור רחלים (מזרחית לאריאל). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 בפברואר 2022).
  • 13 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בכביש תקוע-הר חומה (דרומית לירושלים). לא היו נפגעים. נגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 13 בפברואר 2022).
  • 13 בפברואר 2022: בקבוקי תבערה הושלכו מכלי רכב חולף לעבר השער הדרומי של הישוב מגדל עוז. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. יום קודם לכן דווח על אירוע דומה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 13 בפברואר 2022).
  • 13 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס בתקוע הערבית. לא היו נפגעים. נגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 13 בפברואר 2022).
  • 13 בפברואר 2022: אבנים יודו סמוך לסנג’ל (צפונית מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק, (הצלה ללא גבולות יו”ש, 13 בפברואר 2022).
  • 13 בפברואר 2022: אבנים יודו סמוך לעזון (מזרחית לקלקיליה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 13 בפברואר 2022).
  • 12 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לדיר שרף (צפונית מערבית לשכם). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: בקבוקי תבערה הושלכו לעבר עמדת צה”ל סמוך לגדר הישוב פסגות. לא היו נפגעים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: בקבוק תבערה הושלך לעבר מוצב צה”ל סמוך למערת המכפלה בחברון. בקבוק התבערה התלקח בתוך המוצב. לא דווח על נפגעים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בין ברוכין לעלי זהב (מערבית לאריאל). לא היו נפגעים. נגרם נזק. יום קודם לכן אותר אירוע דומה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך למכמש (מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בצומת זיף בהר חברון. לא היו נפגעים. נגרם נזק לאוטובוס ולמספר כלי רכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בפברואר 2022).
  • 11 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס סמוך לחזמא (צפונית מזרחית לירושלים). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בפברואר 2022).
  • 9 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בין חזמא לענתא (צפונית מזרחית לירושלים). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בפברואר 2022).
  • 9 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס באזור גשר חלחול (צפונית לחברון). בקבוק צבע הושלך לעבר ניידת משטרה. לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בפברואר 2022).
  • 9 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר שער הכניסה לישוב מעלה לבונה (דרומית מזרחית לאריאל). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בפברואר 2022).
  • 9 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לקדומים (מזרחת לקלקיליה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בפברואר 2022).
  • 9 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב באזור תרמסעיא (צפונית מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: שני בקבוקי תבערה הושלכו לעבר בתים בישוב שערי תקווה (סמוך לאריאל). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס בכביש גוש עציון-חברון בין בית אמר לאלערוב. לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב ואוטובוס באזור חוארה (דרומית לשכם). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס באלפנדק (מזרחית לקלקיליה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר מגרש משחקים בבית הדסה (חברון). לא דווח על נפגעים או נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב צבאי סמוך למבוא דותן (מערבית לג’נין). לא דווח על נפגעים או על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בכביש 60 בין לבן אלשרקיה למעלה לבונה (דרומית מזרחית לאריאל). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בתקוע הערבית. לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בשירות כיבוי סמוך לקרית ארבע. לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי הרכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
  • 8 בפברואר 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לדומא (דרומית מזרחית לשכם). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בפברואר 2022).
פיגועים משמעותיים ביהודה ושומרון[2]

פיגועים משמעותיים ביהודה ושומרון

הריסת ביתו של מחבל בסילה אלחארת’יה
 • כוחות צה”ל הרסו קומה בבית בו התגורר המחבל מחמוד ג’ראדאת בסילה אלחארת’יה סמוך לג’נין. ג’ראדאת היה חבר בחוליה שביצעה את פיגוע הירי ב-16 בדצמבר 2021 בו נהרג יהודה דימנטמן ז”ל ונפצעו שניים נוספים. עם כניסת הכוחות לאזור התפתחו עימותים אלימים בין כוחות הביטחון לבין פלסטינים שיידו לעברם אבנים והשליכו בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים. במהלך העימותים גם בוצע ירי לעבר הכוחות אשר ירו בתגובה לעבר חמושים שאותרו באזור. במהלך ההכנות לביצוע ההריסה נפצע חייל צה”ל באורח בינוני (דובר צה”ל, 14 בפברואר 2022).
 • גורמי רפואה פלסטינים דיווחו על עשרים פצועים. אחד הפלסטינים שנפצע באורח קשה, מת מאוחר יותר מפצעיו . כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי ההרוג הוא מחמד אכרם עלי טאהר אבו צלאח, בן 17 מיאמון, פעיל גדודי חללי אלאקצא שהגיע מכפרו כדי להשתתף בעימותים עם כוחות ביטחון ישראליים בסילה אלחארת’יה (מען, חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 14 בפברואר 2022).
     C:\Users\לוי\Desktop\GG2.jpg
מימין : בית המחבל לאחר ההריסה (ופא, 14 בפברואר 2022). משמאל: מחמד אבו צלאח אשר נהרג במהלך העימותים עם כוחות צה”ל (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 14 בפברואר 2022)
 • טרם הריסת הבית, גדודי חללי אלאקצא והזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין בג’נין פרסמו אזהרה לישראל מפני כל ניסיון לפגוע או להרוס את בתי מבצעי הירי. עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הריסת בתים היא “פשע נגד האנושות” שרק יגביר את זעמו של העם הפלסטיני ובירך את “הגיבורים אשר נלחמים באלשיח’ ג’ראח, בירושלים ובאלסילה אלחארת’יה”. טארק עז אלדין, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי הארגון מצדיע ללוחמי “ההתנגדות” בסילה אלחארת’יה אשר עומדים איתן מול כוחות הכיבוש (פלסטין אליום, 14 בבפרואר 2022). זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, שוחח עם בני משפחתו של מחמוד ג’ראדאת ובירך אותם (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי, 10 בפברואר 2022).
שיגור רקטות
 • במהלך השבוע לא אותרו שיגורי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות בחתך שנתי

ירי רקטות בחתך שנתי

ניסיון הצתה של כלי רכב
 • כוחות צה”ל זיהו שני חשודים שחצו את גדר הביטחון בדרום רצועת עזה והגיעו למרחב המכשול. חשוד נוסף זוהה כאשר התקרב לגדר. החשודים התקדמו לעבר משאית ריקה אשר שימשה לעבודות אחזקת הגדר. הם הציתו אותה וחזרו לרצועה מבלי שחצו את המכשול (דובר צה”ל, 9 בפברואר 2022). יחידת הפרחת הבלונים המכנה עצמה “וחדאת אלצאעק” קיבלה אחריות על הצתת דחפור של צה”ל בגבול רצועת עזה ובהודעה צוין כי ההצתה הייתה נקמה על הריגת שלושת המבוקשים בשכם וכי הצעירים שהציתו את הדחפור שבו בשלום (ערוץ הטלגרם של שהאב, 9 בפברואר 2022).
שיבוש פעילות כוחות צה”ל
 • בתקשורת הישראלית דווח כי במהלך פעילות צבאית במזרח ח’אן יונס, התקרבו מספר פלסטינים, שלבשו אפודים כתומים, אל כוחות צה”ל, נגעו בכלי הנדסי של הכוחות וניסו להפריע לפעילות שביצעו במקום, הכוחות הגיבו בגז מדמיע והרחיקו אותם, לא דווח על נפגעים לכוחותינו (גלי צה”ל, 14 בפברואר 2022).
פלסטינים מתקרבים סמוך לכוחות צה"ל בדרום הרצועה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 14 בפברואר 2022)    פלסטינים מתקרבים סמוך לכוחות צה"ל בדרום הרצועה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 14 בפברואר 2022)
פלסטינים מתקרבים סמוך לכוחות צה”ל בדרום הרצועה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 14 בפברואר 2022)
חידוש האיומים של חמאס
 • נמסר כי בעקבות האירועים בשכם ובשיח’ ג’ראח העבירה חמאס מסר תקיף למתווך המצרי לפיו מה שקורה בשיח’ ג’ראח עלול להביא להסלמה. לדברי חמאס “ההסלמה הישראלית” כלפי הפלסטינים, ובכלל זה הפעולה האחרונה בשכם עלולות להוביל את חמאס לשנות את גישתה ולאלץ אותה לחדש את כל צורות ההתנגדות העממית בגבול רצועת עזה, ובראש ובראשונה את פעילות יחידות ההטרדה הלילית, שנפסקה לפני מספר חודשים, בעקבות הבנות עם מצרים (אלרא’י אליום, 12 בפברואר 2022).
חמאס-איראן
 • משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה השתתפה בקבלת פנים שארגנה איראן בשגרירותה בדוחה שבקטר לרגל יום החג הלאומי של איראן. בארוע השתתפו גם ח’אלד משעל ומוסא אבו מרזוק, חברי הלשכה המדינית של חמאס (אתר חמאס, 9 בפברואר 2022).
פגישה עם שרת החוץ של גרמניה
 • אבו מאזן נועד עם אנאלה ברבוק, שרת החוץ של גרמניה. בפגישה הם דנו במצב בשטחים הפלסטינים ובהחלטות שקיבלה המועצה המרכזית של אש”ף בכינוס האחרון, כולל הדרישה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. אבו מאזן הדגיש בפניה שהעם הפלסטיני לא יקבל את המשך המצב הנוכחי ולא יסבול את “התנהלותה הגזענית” של ישראל בשטחים שנכבשו בשנת 1967. אבו מאזן הודה לשרת החוץ על הסיוע שגרמניה מעניקה לעם הפלסטיני באמצעות בניית מוסדות ותשתיות בשטחי הרשות הפלסטינית (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 10 בפברואר 2022). בפגישה שערכה שרת החוץ הגרמנית עם מחמד אשתיה דרש ממנה אשתיה להפעיל לחץ על ישראל לעמוד בהסכמים שנחתמו עימה (ופא, 10 בפברואר 2022).
 אבו מאזן בפגישה עם שרת החוץ של גרמניה (דף הפייסבוק של אבו מאזן,10 בפברואר 2022).     מחמד אשתיה נפגש עם שרת החוץ (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 10 בפברואר 2022)
מימין: אבו מאזן בפגישה עם שרת החוץ של גרמניה (דף הפייסבוק של אבו מאזן,10 בפברואר 2022). משמאל: מחמד אשתיה נפגש עם שרת החוץ (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 10 בפברואר 2022)
ביקור מחמד אשתיה בלוב
 • מחמד אשתיה הגיע ב-13 בפברואר 2022 לביקור בן יומיים בלוב. במהלך הביקור נועד אשתיה עם עבד אלחמיד אלדביבה, ראש ממשלת לוב ובכירי ממשל נוספים. כמו כן נפגש עם נציגים מהפזורה הפלסטינית בלוב. נמסר שבמהלך הביקור נחתמו מספר הסכמי שיתוף פעולה בין הרשות הפלסטינית לבין לוב (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 13 בפברואר ופא, 14 בפברואר 2022).
 מחמד אשתיה עם הגעתו לטריפולי בירת לוב     אשתיה נפגש עם ראש ממשלת לוב (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה 13, 14 בפברואר 2022)
מימין: מחמד אשתיה עם הגעתו לטריפולי בירת לוב . משמאל: אשתיה נפגש עם ראש ממשלת לוב (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה 13, 14 בפברואר 2022)
החלטות המועצה המרכזית של אש”ף
 • בתום שלושת ימי כינוס המועצה המרכזית של אש”ף, אשר הוגדר על ידי רוחי פתוח, יו”ר המועצה הלאומית הפלסטינית, כמוצלח (ופא, 13 בפברואר 2022), התפרסמה הודעת הסיכום הכוללת שורה של החלטות שהתקבלו במהלכו, כולל הסרת ההכרה בישראל עד שישראל תכיר במדינה פלסטינית והשעיית התיאום הביטחוני עמה. יש לציין כי כל ההחלטות דורשות את אישורו של אבו מאזן וכי מניסיון העבר החלטות אלה הן סמליות בלבד. גם בכינוסים קודמים של המועצה המרכזית פורסמו הצהרות ניציות אשר לא מומשו.
 • בין ההחלטות שהתקבלו (ופא, 9 בפברואר 2022):
  • סיום התחייבויות אש”ף כלפי מדינת ישראל, ובראשן ההכרה במדינת ישראל. זאת, עד שישראל תכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים ותפסיק את הבנייה בהתנחלויות.
  • השעיית התיאום הביטחוני עם ישראל בכל המישורים.
  • גיבוש מפת דרכים להמשך תהליך המעבר מרשות למדינה ריבונית.
  • התנגדות לתוכנית השלום הכלכלי ולצעדים בוני האמון שמציעה ישראל כחלופה לשלום צודק וקבוע.
  • קריאה לממשל האמריקאי ליישם את הבטחותיו של הנשיא ביידן בדבר מחויבות הממשל לפתרון שתי המדינות, עצירת ההתנחלויות ומדיניות הגירוש של הפלסטינים מירושלים. כמו כן קריאה לפתיחתן מחדש של הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים ושל נציגות אש”ף בוושינגטון.
  • דרישה מהקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ישראל כדי שזו תפסיק את הצעדים שהיא נוקטת להריסת הכלכלה הפלסטינית, השתלטות על אדמותיהם של הפלסטינים ומשאביהם הטבעיים, החזקת כספיהם, והפסקת הפעולות לשינוי זהות ירושלים.
  • קריאה לקיום ועידת שלום בינלאומית בהתאם לחוק הבינלאומי וההחלטות הבינלאומיות בחסות בינלאומית כוללת.
  • התנגדות לנורמליזציה של מדינות ערביות ואסלאמיות עם ישראל תוך התניה כי מהלך שכזה יהיה אך ורק לאחר סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.
 • בתגובה להחלטות אמר חאזם קאסם, דובר חמאס, כי כרגיל, מתפרסמות הודעות הסיכום, וההחלטות נשארות על נייר, ולא מוצאים את דרך ליישם אותן בפועל (אתר חמאס, 9 בפברואר 2022)
 • ב-17 בפברואר 2022 אמור להתכנס הוועד הפועל של אש”פ לדיון בהחלטות שהתקבלו, וזאת בהתאם לאיוש עליו הוסכם בכינוס האחרון (ופא, 13 בפברואר 2022).
התבטאויות חסין אלשיח’
 • בסדרת ראיונות שהעניק חסין אלשיח’ לכלי תקשורת פלסטינים וערבים התייחס למספר נושאים שעל הפרק. לגבי היחסים עם ארה”ב אמר אלשיח’ כי הדיאלוג בין הרשות הפלסטינית לארה”ב שחודש לאחרונה, לאחר הנתק ששרר בתקופת ממשל טראמפ, הוא אינטנסיבי וכי מתקיימות פגישות עם ממשל ארה”ב בכל הדרגים. עוד ציין כי קיים תיאום בין הפלסטינים לבין מצרים, ירדן וסעודיה. הוא קרא ליצירת אופק מדיני בין ישראל לבין הפלסטינים אך יחד עם זאת ציין כי לדעתו אין פרטנר בצד הישראלי. הוא גם הביע התנגדות לרעיון השלום הכלכלי עם ישראל. באשר ליחסים הפנים-פלסטינים אמר כי יורשו של אבו מאזן ייבחר רק באמצעות בחירות ולא באמצעות לחץ ישראלי או החלטה בינלאומית. הוא קרא לקיום דיאלוג פנימי בין כל הארגונים וציין כי ישראל שואפת להנציח את הפילוג כדי לחסל את רעיון המדינה הפלסטינית (אלשרק, סבק24, 14 בפברואר 2022).
דברי שגרירת הרשות באיראן
 • כלי תקשורת פלסטינים, המזוהים עם חמאס ועם הג’האד האסלאמי בפלסטין, דיווחו אודות טקס שנערך בטהראן ב-8 בפברואר 2022 שבו מסרה סלאם אלזואוי, שגרירת הרשות הפלסטינית בטהראן, שמונתה על ידי אבו מאזן, את כתב האמנה שלה לנשיא איראן, אבראהים ראיסי. הדיווחים הפלסטינים שהסתמכו על סוכנות הידיעות האיראנית, ציטטו מספר דברים שאמרה השגרירה במהלך הטקס. כך למשל היא ציינה שניצחון המהפכה האסלאמית הוא הניצחון הגדול של האומה הערבית והאסלאמית. עוד צוטטה השגרירה באומרה, כי כמה מהמשטרים הערביים והאסלאמיים, שנרמלו את היחסים עם ישראל (“הישות הציונית”), התעלמו מזכויות העם הפלסטיני והיפנו עורף לסוגיה הפלסטינית. אותם מקורות טוענים כי היא הביעה תקווה בפני הנשיא ראיסי שלאחר הניצחון הסופי והקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, הם יוכלו לקיים תפילה במסגד אלאקצא בהובלת מנהיג איראן ח’אמנהאי. יצוין כי מינויה על ידי אבו מאזן, לאחר פרישתו של אביה, עורר ביקורת ציבורית על העברת התפקיד בירושה.
הבנק העולמי הטיל על ישראל את האחריות לעיכוב פיתוח רשתות הסלולאר הפלסטיניות
 • הבנק העולמי קרא לישראל להקצות תדרים עבור רשתות תקשורת דור 4 ודור 5 בשטחי הרשות הפלסטינית. לטענתו, המגבלות שמציבה ישראל בפני הפלסטינים בייבוא ציוד תקשורת ובהקצאת תדרים לרשתות דור 4 ודור 5 מהוות גורם עיכוב מרכזי בפיתוח תשתיות תקשורת ברשות הפלסטינית ומונע מהם תקשורת עם מדינות אחרות בעולם. יצוין כי בשטחי הרשות קיימת כיום רשת דור 3 וברצועת עזה רשת דור 2 (אלקדס, 9 בפברואר 2022).
יהודה ושומרון
 • על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני (14 בפברואר 2022 (חלה ירידה במספר החולים. מספר החולים הפעילים עומד על 10,835 (לעומת 27,097 ב-7 בפברואר 2022). ביממה האחרונה בוצעו 10,686 בדיקות מהן 1,125 היו חיוביות (כ-11%). 133 חולים מאושפזים בטיפול נמרץ מהם 43 מונשמים. מספר הנפטרים הוא 3,194 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 14 בפברואר 2022).
 • פולין שלחה לרשות הפלסטינית300 אלף מנות חיסון של חברת מודרנה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 10 בפברואר 2022).
רצועת עזה
 • על פי נתוני משרד הבריאות בעזה נמשכת העלייה במספר החולים. נכון ל-15 בפברואר 2022 היו ברצועה 36,031 חולים פעילים (לעומת 30,794 ב-8 בפברואר 2022). מתוך 4,675 בדיקות שנעשו ביממה האחרונה דווח על 1,640 חולים חדשים (כ-35% חיוביים). סך כל הנפטרים ברצועה עומד על 1,847 (לעומת  1,795 ב-8 בפברואר 2022). 205 חולים מאושפזים בבתי החולים ברצועה מהם 116 חולים קשים. סה”כ מחוסנים ברצועה– 612,190 (לעומת  597,737 ב-8 בפברואר 2022) (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 15 בפברואר 2022).
 • משרד הבריאות הפלסטיני בעזה חנך בית חולים שדה מיוחד לטיפול בחולי קורונה, שנתרם ומומן על ידי איחוד האמירויות. בית החולים על שם מחמד בן זאיד אל נהיאן, ממוקם במתחם בית החולים האירופי בעזה, על שטח כשמונה דונמים. הוא כולל 272 מיטות, 56 מהן מיטות טיפול נמרץ (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 9 בפברואר 2022).
 • דווח כי זיאד שכרי אלט’אט’א, חבר הלשכה המדינית של חמאס לשעבר, נפטר מנגיף קורונה. בהלווייתו השתתף יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה (פלסטין און ליין, 9 בפברואר 2022)

מנהיג חמאס בעזה, יחיא אלסנואר, משתתף בהלווית שכרי אלט'אט'א בעזה
 (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 בפברואר 2022)
מנהיג חמאס בעזה, יחיא אלסנואר, משתתף בהלווית שכרי אלט’אט’א בעזה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 בפברואר 2022)

[1] להרחבה לגבי תגובת פתח והרשות ראו פרסום מרכז המידע מ-15 בפברואר 2022: "הרשות ופתח מחבקים את שלושת המבוקשים שנהרגו בשכם".
[2]פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידי מרכז המידע כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.