חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (14-8 בנובמבר 2017)

כלי רכב ישראלי שנפגע מאבן סמוך לדיר נט'אם, מערבית לראמאללה (דף הפייסבוק שהאב, 13 בנובמבר 2017)

כלי רכב ישראלי שנפגע מאבן סמוך לדיר נט'אם, מערבית לראמאללה (דף הפייסבוק שהאב, 13 בנובמבר 2017)

תקיפת ג'יפ של צה

תקיפת ג'יפ של צה"ל בבית פוריכ, מזרחית לשכם (דף הפייסבוק בית פוריכ אוולן, 10 בנובמבר 2017)

סכינים וספר קוראן שנמצאו בתיקו של הפלסטיני שנעצר (מען, 8 בנובמבר 2017)

סכינים וספר קוראן שנמצאו בתיקו של הפלסטיני שנעצר (מען, 8 בנובמבר 2017)

קריקטורה שפרסם אתר אינטרנט המזוהה עם זרם מחמד דחלאן בפתח . הקריקטורה מותחת ביקורת על אבו מאזן הכופה פרישה מוקדמת של פקידי חמאס ברצועה בערבית נכתב :

קריקטורה שפרסם אתר אינטרנט המזוהה עם זרם מחמד דחלאן בפתח . הקריקטורה מותחת ביקורת על אבו מאזן הכופה פרישה מוקדמת של פקידי חמאס ברצועה בערבית נכתב : "פרוש (לגמלאות) ! " (אתר כראמה פרס, 5 בנובמבר 2017)

קריקטורה לפיה הסחבת במימוש הסכם הפיוס משאירה את עזה כלואה וללא אוויר:

קריקטורה לפיה הסחבת במימוש הסכם הפיוס משאירה את עזה כלואה וללא אוויר: "היציאה מצוואר הבקבוק...", "סחבת" (דף הפייסבוק של אסמאעיל אלבזם, 12 בנובמבר 2017).

 • על רקע איומי הג’האד האסלאמי בפלסטין להגיב על פיצוץ מנהרת הטרור ומות הפעילים, הזהיר האלוף פולי מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כי אם יבצע הארגון פיגוע נגד ישראל, תגיב ישראל בעוצמה ובנחישות. תגובתה תופנה לא רק נגד הג’האד האסלאמי אלא גם נגד חמאס.
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין הגיב בהודעה בה מסר, כי זכותו של הארגון להגיב על כל “תוקפנות” וכי איומי ישראל הינם בגדר “הכרזת מלחמה”. חמאס הגיבה באומרה, כי דברי המתאם משקפים את הבהלה והבלבול בישראל מפני תגובת “ההתנגדות”. תגובת חמאס נעדרה איומים והתלהמות כגון אלה שהופיעו בתגובת הג’האד האסלאמי בפלסטין.
 • נמשך תהליך העברת הסמכויות ברצועת עזה בהתאם להסכם הפיוס בין פתח לחמאס. בתוך כך צצות ועולות על פני השטח סוגיות יסוד המקשות על ההתקדמות וגורמות למתחים ולחילוקי דעות . במרכז המחלוקות עומדות סוגיות פירוק חמאס מנשקה והעברת מנגנוני הביטחון לשליטה אפקטיבית של הרשות. בעוד שדוברי הרשות תובעים “רשות אחת ונשק אחד” ממשיכים דוברי חמאס להביע סירוב מוחלט להתפרק מנשקם ולהעביר את מנגנוני הביטחון לשליטת הרשות.
הפגנות, עימותים והפרות סדר
 • נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה. בפעילות סיכול ומנע, שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון, נעצרו חשודים בפעילות טרור ונתפסו אמצעי לחימה וכספים שהיו מיועדים לפעילות טרור. להלן אירועים בולטים:
  • 13 בנובמבר 2017 – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראלי סמוך לדיר נט’אם, מערבית לראמאללה. לא היו נפגעים כלי הרכב נפגע (דף הפייסבוק שהאב, 13 בנובמבר 2017)
  • 11 בנובמבר 2017- בקבוק בתערה הושלך לעבר מתחם קבר רחל בבית לחם. לא היו נפגעים. נגרם נזק (דף הפייסבוק צבע אדום, 11 בנובמבר 2017).
  • 10 בנובמבר 2017 – כוח צה”ל עצר מספר פלסטינים שניסו לחדור לישוב נווה דניאל בגוש עציון (דף הפייסבוק צבע אדום, 10 בנובמבר 2017).
  • 10 בנובמבר 2017 – כוח צה”ל הותקף באבנים בכניסה לכפר בית פוריכ, מזרחית לשכם (דף הפייסבוק בית פוריכ אוולן, 10 בנובמבר 2017)
  • 9 בנובמבר 2017 – כוחות הביטחון הישראליים עצרו פלסטיני, שהיה בדרכו לבצע פיגוע סמוך לכוכב יעקב (אזור בנימין). בתיקו של הפלסטיני נמצא ספר קוראן ושתי סכינים (דף הפייסבוק צבע אדום, 9 בנובמבר 2017).
פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה

ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות בשטח ישראל.
נפילות רקטות בחתך חודשי

נפילות רקטות בחתך חודשי
שש מהרקטות שנפלו בחודש פברואר היו רקטות ששוגרו מחצי האי סיני לעבר ישראל, ככל הנראה על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש. בחודש אפריל שוגרה רקטה אחת מחצי האי סיני שנפלה בשטח ישראל. הרקטה שוגרה על ידי פעילי מחוז סיני של דאעש. בחודש אוקטובר 2017 שוגרו שתי רקטות מצפון חצי האי סיני ע”י שלוחה של דאעש בסיני. הרקטות נפלו בשטח המועצה האזורית אשכול.

נפילת רקטות בחתך שנתי

נפילת רקטות בחתך שנתי

ישראל מזהירה את הג’האד האסלאמי מפני ביצוע פיגוע נקם
 • על רקע איומי הג’האד האסלאמי בפלסטין להגיב על מותם של הפעילים במנהרת הטרור, שפוצצה על ידי ישראל, הזהיר האלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, בסרטון בשפה הערבית, את בכירי הג’האד האסלאמי בפלסטין וחמאס כי אם הג’האד האסלאמי יבצע פיגוע נגד ישראל תגיב ישראל בעוצמה ובנחישות לא רק כלפי הג’האד האסלאמי אלא גם כלפי חמאס. הוא ציין, כי ישראל פוצצה את מנהרת הטרור בשטח ריבוני של מדינת ישראל. הוא הוסיף, כי ישראל ערה לתוכנית הג’האד האסלאמי לנקום בישראל ואמר: “אנחנו מייעצים להנהגת הג’האד האסלאמי בפלסטין בדמשק ומנהיגי הארגון, רמצ’אן שלח וזיאד נחלה: קחו את העניינים לידיים כי אתם אלו שתישאו באחריות (אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 10 בנובמבר 2017).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין הגיב בהודעה רשמית בה מסר, כי זכותו של הארגון לתגובה על כל תוקפנות ובכלל זה פיצוץ המנהרה. עוד צוין בהודעה כי איומי ישראל לפגוע בהנהגת הארגון הם בגדר “הכרזת מלחמה” (פלסטין אליום, 12 בנובמבר 2017). גורמים בכירים בג’האד האסלאמי בפלסטין המשיכו לאיים כי יגיבו בחריפות :
 • ח’אלד אלבטש, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי האיומים המתמשכים נגד בני העם הפלסטיני נגד מפקד הג’האד האסלאמי, המזכ”ל וסגנו אינם מפחידים. לטענתו ישראל רוצה להרתיע את הג’האד האסלאמי במטרה לגרום לו לשקול מחדש את ההחלטה להעניש את ישראל. אולם, ישראל אינה מכירה שפה אחרת מלבד שפת הכוח ו”ההתנגדות” וכל האיומים לא ימנעו מהם להמשיך בתכניתם (אלמיאדן, 12 בנובמבר 2017). בהתבטאות נוספת אמר ח’אלד אלבטש, כי הם לא יעמדו בחיבוק ידיים לנוכח חיסול אנשיהם וכי הזרוע הצבאית של הארגון היא בעלת הסמכות להכריע בעניין התגובה (אלמיאדין, 13 בנובמבר 2017).
 • דאוד שהאב, דובר הג’האד האסלאמי, אמר כי הם יגיבו על “פשע המנהרה” לדבריו התגובה תתבצע במקום ובזמן המתאימים (פאל טודיי, 12 בנובמבר 2017).
 • גם בחמאס הגיבו לדברי מתאם פעולות הממשלה בשטחים. פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי האיומים של “מה שמכונה מתאם פעולות ממשלת הכיבוש” יואב מרדכי על “ההתנגדות” משקפים את הבהלה והבלבול בישראל (“הישות הציונית”) מפני תגובתה של “ההתנגדות” על פשע הפגיעה באנשי ההתנגדות הפלסטינים (דף הפייסבוק של פוזי ברהום, 12 בנובמבר 2017). תגובה זאת נעדרת התלהמות ואיומים שהופיעו בתגובת הג’האד האסלאמי בפלסטין.
ביקור משלחת חמאס בלבנון
 • משלחת בכירי חמאס בראשות עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ביקרה בלבנון. במהלך הפגישה נועדו חברי המשלחת עם בכירי ממשל וצבא בלבנון ביניהם נשיא לבנון מישל עון, יו”ר הפרלמנט נביה ברי (אלאקצא, 9 בנובמבר 2017). כמו כן נפגשו חברי המשלחת עם לואא’ (אלוף) עבאס אבראהים, ראש מנהלת הביטחון הכללי. במוקד הפגישות עמד נושא הפיוס הפנים הפלסטיני והתפתחויות בזירה הפלסטינית (קדס פרס, 8 בנובמבר 2017).
משלחת חמאס בפגישה עם נשיא לבנון מישל עון (חשבון הטוויטר של עזת אלרשק, 10 בנובמבר 2017).    פגישת חברי המשלחת עם ראש מנהלת הביטחון הכללי בלבנון, "לואא'" עבאס אבראהים (אתר עאצמת אלשתאת, 8 בנובמבר 2017)
מימין: משלחת חמאס בפגישה עם נשיא לבנון מישל עון (חשבון הטוויטר של עזת אלרשק, 10 בנובמבר 2017). משמאל: פגישת חברי המשלחת עם ראש מנהלת הביטחון הכללי בלבנון, “לואא'” עבאס אבראהים (אתר עאצמת אלשתאת, 8 בנובמבר 2017)
תהליך הפיוס בין פתח לחמאס
 • תהליך העברת הסמכויות ברצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית נמשך. במקביל נמשכים חילוקי דעות בין הצדדים בנושאי מפתח שונים המקשים על יישום ההסכם. למרות חילוקי הדעות ממשיכה חמאס להצהיר על נכונותה לקיים את הסכם הפיוס. ב-21 בנובמבר 2017 אמורה להתקיים בקהיר פגישה בין כל הצדדים שנועדה לבסס את ההסכם (פלסטין אליום, 8 בנובמבר 2017). מצרים שלחה הזמנות רשמיות לכל נציגי הארגונים הפלסטינים. גם אסמאעיל, הניה ראש הלשכה המדינית של חמאס, קיבל מהמצרים הזמנה רשמית לקחת חלק בפגישה (אתר חמאס, 9 בנובמבר 2017).
 • ח’ליל אלחיה, בכיר חמאס, אמר כי הצעדים הרבים שביצעה חמאס למען הפיוס נבעו מתוך הבנת מצוקתו של העם הפלסטיני והבנת חשיבותה של האחדות להצלת הפרויקט הלאומי הפלסטיני ולמאבק בכיבוש. הוא הגדיר את ההתקדמות לקראת הפיוס כמוצלחת. לדבריו שני השלבים הראשונים של קבלת האחריות על משרדי הממשלה והעברת השליטה על המעברים עברו בהצלחה. הצלחת השלבים הראשונים מוכיחה לדבריו שניתן להגיע לפתרון הסוגיות המשמעותיות האחרות בהמשך. הוא הדגיש כי כל מחלוקת בין הצדדים תיפתר במסגרת שיח בחסות מצרית (אלאקצא, 8 בנובמבר 2017).
פירוק מנגנוני הביטחון של חמאס

הרשות הפלסטינית ממשיכה להדגיש את חשיבות פירוק הזרוע הצבאית של חמאס מנשקה ובשליטה על מנגנוני הביטחון שלה. כדי שתוכל לממש את אחריותה על הרצועה בכלל ועל המעברים בפרט (“רשות אחת ונשק אחד”). מנגד ממשיכים בכירי חמאס להביע סירוב מוחלט להתפרק מנשקם פעולה המוגדרת על ידם כ”קו אדום”.

עמדת הרשות הפלסטינית
 • ראמי חמדאללה, ראש ממשלת ההסכמה הלאומית, אמר כי לא תתכן הפעלה של המעברים על ידי הרשות מבלי שתהיה להם שליטה מעשית על מנגנוני הביטחון ברצועה. הוא קרא לארגונים למהר למצוא פתרון לסוגיה. לדבריו הממשלה לא תוכל לקדם את תכניותיה לשיפור מצב האזרחים ללא פתרון הסוגיה הביטחונית (דף הפייסבוק הרשמי של ראמי חמדאללה, 6 בנובמבר 2017). בראיון שהעניק לערוץ אלערביה אמר חמדאללה, כי נושא (מנגנוני) הביטחון או הנשק בעזה צריך להיות במסגרת רשות אחת ושלטון לגיטימי אחד, ובמסגרת פיקוח של ההנהגה המדינית, לרבות ההחלטה על שלום ומלחמה (אלערביה.נט, 10 בנובמבר 2017; סוכנות וטניה, 10 בנובמבר 2017).
 • עדנאן אלצ’מירי, דובר מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, אמר כי דבריו של חמדאללה הם תיאור מדויק של המצב. לדבריו הצהרתו של חמדאללה בנושא היא הפצרה בארגונים לפתור את נושא (מנגנוני) הביטחון כדי שהממשלה תוכל לפעול ולשאת באחריותה ללא לחץ ואיום. הוא ציין כי בנושא הביטחון אין מכסות או שותפות של פלגים, ומה שקובע הוא חוק שירות כוחות הביטחון משנת 2005 (דף הפייסבוק של עדנאן אלצ’מירי, 7 בנובמבר 2017).
 • חאזם עטאאללה, מפקד המשטרה הפלסטינית, הדגיש, במפגש עם עיתונאים זרים, כי כדי להביא להצלחת הפיוס על חמאס לפרק את נשקה. לדבריו הם מדברים על רשות אחת, חוק אחד ונשק אחד. בתשובה לשאלה האם יאפשר לזרוע הצבאית של חמאס לשמור על נשקה כאשר יקבל את הפיקוד על המשטרה ברצועה, השיב עטאאללה בשלילה. הוא ציין, כי אין זה אפשרי מבחינתו לפקח על הביטחון כאשר כל הרקטות, הרובים ושאר אמצעי הלחימה נמצאים ברצועת עזה. לדבריו 9,000-8,000 אנשי משטרה שפעלו ברצועה לפני השתלטות חמאס ישובו לעבודתם (רויטרס בערבית, 8 בנובמבר; swissinfo, 8 בנובמבר 2017; אלקדס, 8 בנובמבר 2017).
עמדת חמאס
 • בכירי חמאס מתחו ביקורת על דברי ראשי הרשות והם ממשיכים להגדיר את נושא ההתפרקות מנשקם כ”קו אדום”:
 • אסאמעיל הניה ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר בפגישה עם סטודנטים באוניברסיטה האסלאמית בעזה, כי האסטרטגיה של חמאס היא לשמור על תכנית “ההתנגדות” (קרי, הטרור) ולבנותה. הוא הדגיש שלא תתכן נסיגה מתוכנית “ההתנגדות” או מקח וממכר עליה. לדבריו, קיומה של “ההתנגדות” הוזכר בהסכם קהיר מ-2011 ובפרוטוקול שנחתם לאחרונה בקהיר, ועל כן איש אינו יכול לפרק את נשק “ההתנגדות” (פאל אינפו, 12 בנובמבר 2017).

אסמאעיל הניה, ולצדו ח'ליל אלחיה, במפגש עם סטודנטים באוניברסיטה האסלאמית בעזה (אתר תנועת חמאס, 12 בנובמבר 2017)
אסמאעיל הניה, ולצדו ח’ליל אלחיה, במפגש עם סטודנטים באוניברסיטה האסלאמית בעזה (אתר תנועת חמאס, 12 בנובמבר 2017)

 • מוסא אבו מרזוק אמר, בעת שהותו בתורכיה, כי אין לחשוש לגורלו של נשק “ההתנגדות” בעקבות הפיוס. לדבריו “ההתנגדות” ואחזקת הנשק היא זכותו של העם הפלסטיני. עוד ציין, כי נשק ההתנגדות לא היה נושא לדיון מלכתחילה. הוא ציין כי ניסיון העבר לימד שהנשק הוא ששומר על הזכויות ולא שולחן המשא ומתן עם האויבים (ערבי 21, 11 בנובמבר 2017).
 • משיר אלמצרי, בכיר חמאס, אמר, כי במסגרת הסכמי קהיר משנת 2011 נקבע שמנגנוני הביטחון ברצועה ימשיכו בפעילותם תוך מיזוג 3,000 מפעילי מנגנוני הרשות לאחר שנה מחתימת ההסכם. לדבריו דברי חמדאללה מנוגדים לעיקרון השותפות הלאומית ושיתוף הפעולה בין הצדדים (שהאב 6 בנובמבר 2017).
סוגיית העברת המעברים
 • מעבר רפיח אמור להיפתח במחצית נובמבר 20017. “מקור ביטחוני פלסטיני” מסר, כי צוותי משטרה, צוותים ביטחוניים ואזרחיים האמורים להפעיל את המעבר החלו לפקח על הפעולות הנעשות ובכללן הקמת עמדות תצפית, רשתות תקשורת מתקדמות והצבת מצלמות מעקב. כמו כן מתקיימים מגעים עם האיחוד האירופאי כדי שישלח, פעם נוספת, משקיפים שיפקחו על ניהול המעבר (אלקדס אלערבי, 6 בנובמבר 2017).
 • העברת השליטה על המעברים לידי הרשות הפלסטינית העלתה שוב על הפרק את נושא פירוק הנשק של חמאס ושל הארגונים ברצועת עזה ואת הכפפת מנגנוני הביטחון לרשות. ממשלת ההסכמה הלאומית הדגישה בישיבתה השבועית את חשיבות החלת השליטה וריבונות המלאה שלה על כל מעברי הרצועה. הודעת הממשלה קבעה, כי המעברים לא יוכלו לפעול ללא שליטה אפקטיבית של מנגנוני הביטחון וקראה לארגונים הפלסטינית למצוא פתרון מהיר לסוגיה (ופא, 7 בנובמבר 2017).
 • בהודעה שפרסם איאד אלבזם, דובר משרד הפנים ברצועה, נאמר, כי המעברים ברצועה הועברו במלואם לרשות המעברים והגבולות של הרשות. לדבריו בעת הדיון בסידורי ההעברה, הוצע לרשות המעברים להשאיר את המנגנונים הביטחוניים (שמונו על ידי חמאס) במעברים, כדי לסייע לרשות בעבודתה ולאפשר לה להפעיל את המעברים בקלות, באופן זמני עד לסיום הסידורים של נושא הביטחון בהתאם להסכם קהיר. הוא ציין כי רשות המעברים דחתה את ההצעה ודרשה שלא יישאר שום עובד בטענה כי אין לה צורך באף אחד מעובדי המעברים בעזה (אתר משרד הפנים ברצועה, 7 בנובמבר 2017).
 • פתיחתו הצפויה של מעבר רפיח גרמה למחלוקת נוספת בשל התנגדות חמאס לכוונת הרשות הפלסטינית להפעיל את מעבר רפיח, על בסיס הסכם 2005 המאפשר דריסת רגל לישראל במעבר. משיר אלמצרי, בכיר חמאס, תקף את עמדת הרשות ואמר כי היא מהווה “פשע לאומי” ופותחת פתח למעורבות ישראלית ישירה ובלתי ישירה בעניין הפלסטיני (סמא, 6 בנובמבר 2017). בהודעה משותפת עליה חתמו תשעה ארגונים פלסטינים ברצועת עזה (בינהם חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין ) נאמר , כי מעבר רפיח הינו מעבר פלסטיני מצרי וקראו לערוך דיון לגבי הסכם מצרי פלסטיני שיעמוד לצד הסכם המעברים שהושג בשנת 2005 (קדס.פרס, 8 בנובמבר 2017).

קריקטורה שפרסם אתר אינטרנט המזוהה עם זרם מחמד דחלאן בפתח . הקריקטורה מותחת ביקורת על אבו מאזן הכופה פרישה מוקדמת של פקידי חמאס ברצועה בערבית נכתב : "פרוש (לגמלאות) ! " (אתר כראמה פרס, 5 בנובמבר 2017)
קריקטורה שפרסם אתר אינטרנט המזוהה עם זרם מחמד דחלאן בפתח . הקריקטורה מותחת ביקורת על אבו מאזן הכופה פרישה מוקדמת של פקידי חמאס ברצועה בערבית נכתב : “פרוש (לגמלאות) ! ” (אתר כראמה פרס, 5 בנובמבר 2017)

העברת משרדים נוספים לידי הרשות הפלסטינית
 • משרד הבריאות: ג’ואד עואד, שר הבריאות ברשות הפלסטינית, הגיע לרצועת עזה כדי לדון במצב הבריאותי ברצועה (פאל אינפו, 10 בנובמבר 2017). ראמי חמדאללה ראש ממשלת ההסכמה אמר כי בהוראת אבו מאזן הועברו 22 משאיות של תרופות ושל עזרים רפואיים לתושבי הרצועה (ופא, 7 בנובמבר 2017).
ראמי חמדאללה מקיים מסיבת עיתונאים בראמאללה עם שר הבריאות הפלסטיני, עם שיגור סיוע רפואי לרצועת עזה (ופא, 8 בנובמבר 2017)    ראמי חמדאללה מקיים מסיבת עיתונאים בראמאללה עם שר הבריאות הפלסטיני, עם שיגור סיוע רפואי לרצועת עזה (ופא, 8 בנובמבר 2017)
ראמי חמדאללה מקיים מסיבת עיתונאים בראמאללה עם שר הבריאות הפלסטיני, עם שיגור סיוע רפואי לרצועת עזה (ופא, 8 בנובמבר 2017)
 • רשות המקרקעין: בראיון לערוץ אלערביה אמר ראמי חמדאללה, ראש ממשלת ההסכמה, כי אירעו מספר בעיות במהלך העברת המשרדים ברצועה. אחד המשרדים הללו הוא רשות המקרקעין. לדברי חמדאללה קיימות אדמות מדינה ברצועת עזה, שחולקו בעת הפילוג באופן לא חוקי ויש לפתור את הנושא (סוכנות וטניה, 10 בנובמבר 2017).
ביקורת של דוברים מחמאס על הרשות הפלסטינית
 • דוברי חמאס ממשיכים לדרוש מאבו מאזן להסיר את הסנקציות על הרצועה באופן מידי כחלק מתהליך הפיוס. ח’ליל אלחיה, בכיר חמאס קרא לממשלת ההסכמה לבטל את הסנקציות באומרו כי אם הנשיא לא מזרז את העניינים הם אלה שיזרזו אותם. צלאח ברדאויל, בכיר חמאס, אמר כי הם ממתינים לפגישה במצרים ב-21 בנובמבר 2017 כדי להבין איזה “תירוץ” יהיה לאבו מאזן להשארת הסנקציות גם לאחר פירוק הועדה לניהול הרצועה על ידי חמאס (ערוץ אלאקצא, 13 בנובמבר 2017).
 • גורמי חמאס גם מתחו בקורת על המשך המעצרים של פעילי חמאס ביהודה ושומרון. ח’ליל אלחיה, ציין כי הפיוס אינו משתקף ביהודה ושומרון, ואמר כי אם העם לא יאמץ לחיקו את הפיוס, מצבו של הפיוס יהיה קשה. לדבריו הם הפיוס הוא לא בעזה בלבד, ואחד הגורמים להצלחתו יהיה שכולם ייהנו מפירותיו. אלחיה הדגיש, כי על פעילי חמאס בגדה להרגיש חופשיים, כפי שחשים פעילי פתח ברצועה (אתר ערוץ אלאקצא, 8 בנובמבר 2017).
 • לדברי פוזי ברהום, דובר חמאס, המפגש בקהיר הוא דיון לאומי מקיף שנעשה כדי להסכם על פרטי הסוגיות הקשורות לעתיד הפלסטינים. לדברי ברהום נמשכים “המעצרים הפוליטיים” שמבצעת הרשות (קרי, מעצר פעילי חמאס בשטחי הרשות הפלסטינית). הדבר גורם להתמרמרות התושבים אשר אינם חשים ב”תוצאות החיוביות” של תהליך הפיוס (שהאב, 12 בנובמבר 2017).

קריקטורה לפיה הסחבת במימוש הסכם הפיוס משאירה את עזה כלואה וללא אוויר: "היציאה מצוואר הבקבוק...", "סחבת" (דף הפייסבוק של אסמאעיל אלבזם, 12 בנובמבר 2017).
קריקטורה לפיה הסחבת במימוש הסכם הפיוס משאירה את עזה כלואה וללא אוויר: “היציאה מצוואר הבקבוק…”, “סחבת” (דף הפייסבוק של אסמאעיל אלבזם, 12 בנובמבר 2017).

ביקורת חמאס על חידוש התיאום הביטחוני עם ישראל
 • על רקע ידיעות בדבר חידוש התיאום הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לישראל השמיעו בכירים בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין ביקורת חריפה על הרשות הפלסטינית:
 • פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי חמאס מופתעת מהחלטת הרשות הפלסטינית . לדבריו מדובר בסכנה גדולה עבור העם הפלסטיני, אחדותו וזכויותיו . לדבריו פוגע התיאום הביטחוני עם ישראל במוניטין של העם הפלסטיני מאבקו וההיסטוריה שלו. הוא קרא להפעיל לחץ על הרשות הפלסטינית להפסקת התיאום (שהאב, 9 בנובמבר 2017).
 • מחמד אלהנדי, בכיר הג’האד האסלאמי בעזה, גינה בחריפות את “התעקשות הרשות על התיאום הביטחוני עם ישראל”. לדבריו מי שמאמץ מדיניות זו צריך להתבייש (אלאסתקלאל, 11 בנובמבר 2017; דף הפייסבוק של “מרכז רא’יה לפיתוח פוליטי”, 11 בנובמבר 2017).
 • “גורם ביטחוני פלסטיני בכיר” אמר בשיחה עם Ynet, כי מנגנוני הביטחון של הרשות סיכלו במהלך חודש אוקטובר 2017 שבעה פיגועים נגד יעדים ישראליים ביהודה ושומרון . לדבריו הפיגועים היו אמורים להיות במתווה של ירי, השלכת מטענים ודקירה. מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית עצרו במהלך החודש עשרות פעילי חמאס ביהודה ושומרון את למרות תהליך הפיוס בין פתח לחמאס. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת והוחרמו כספים שנועדו למימון טרור. בעקבות הפעילות דרשה חמאס בפומבי מראמי חמדאללה ראש ממשלת ההסכמה להורות למנגנוני הביטחון להפסיק את המעצרים שאותם כינתה “פשעים” (ynet, 7 בנובמבר 2017).
ישראל עצרה פעיל בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין בצפון השומרון
 • ב-13 בנובמבר 21017 עצרו כוחות הביטחון הישראליים את טארק קעדאןמפקד בכיר של הג’האד האסלאמי בצפון השומרון בביתו שבכפר עראבה, דרומית לג’נין[2]. הג’האד האסלאמי פרסם הודעה בה גינה את מעצרו והטיל על ישראל את האחריות המלאה לבריאותו (פאלטודי, 13 בנובמבר 2017). ח’צ’ר עדנאן בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין הגיב על מעצרו ואמר, כי המעצר נעשה במסגרת גל התקיפות וההסלמה של הכוחות הישראליים נגד הג’האד האסלאמי ונגד העם הפלסטיני (דניא אלוטן, 13 בנובמבר 2017).

טארק קעדאן מתראיין לרדיו צות אלקדס (המשדר מעזה ומזוהה עם הג'האד האסלאמי בפלסטין) לרגל יום השנה למותו של פתחי שקאקי יום השנה לייסוד הארגון (ערוץ היוטיוב של רדיו "צות אלקדס", 22 באוקטובר 2017)
טארק קעדאן מתראיין לרדיו צות אלקדס (המשדר מעזה ומזוהה עם הג’האד האסלאמי בפלסטין) לרגל יום השנה למותו של פתחי שקאקי יום השנה לייסוד הארגון (ערוץ היוטיוב של רדיו “צות אלקדס”, 22 באוקטובר 2017)

אירועים לציון יום השנה ה-13 למותו של יאסר ערפאת
 • יום השנה ה-13 למותו של יאסר ערפאת עמד השנה בסימן תהליך הפיוס והמשך המתח הפנימי בין תומכי אבו מאזן לתומכי דחלאן. בהתאם לבקשה שהגישה פתח למשרד הפנים ברצועת עזה התנהל שיתוף פעולה בינה לבין מנגנוני הביטחון ברצועה בנוגע לאבטחת העצרת. כל מנגנוני הביטחון ביניהם המשטרה לקחו חלק באבטחת האירוע. כמו כן הוקם חמ”ל שממנו עקבו אחר האירועים בשטח (אלאקצא, 11 בנובמבר 2017).
 • ברצועת עזה התקיימו שתי עצרות נפרדות: עצרת המרכזית של תומכי אבו מאזן ועצרת נפרדת של תומכי מחמד דחלאן שזכתה לסיקור אוהד של התקשורת המזוהה עם חמאס. בעצרת של תומכי אבו מאזן, שבה נכח קהל רב, השתתפו גם פעילי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. גם בעצרת של תומכי דחלאן השתתפו מספר בכירי חמאס ביניהם ח’ליל אלחיה ( שאף נשא דברים).
 • בדברים שנשא אבו מאזן בפני באי העצרת הוא פנה לתושבי רצועת עזה ואמר כי ביצוע מדויק של ההסכם וביסוס מוחלט של הממשלה יוביל ללא ספק להקלת סבלם ויעורר תקווה לעתיד טוב יותר. הוא הדגיש כי כולם עם אחד וכי “אין מדינה ברצועה ואין מדינה ללא הרצועה” (ופא, 11 בנובמבר 2017). אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, מתח ביקורת על דברי אבו מאזן בעצרת והגדיר את נאומו כמאכזב מכיוון שהוא לא הכריז במהלכו על ביטול הסנקציות נגד רצועת עזה .
עצרת פתח בעזה לציון יום השנה ה-13 למות ערפאת (ופא, 11 בנובמבר 2017).   בכיר חמאס ח'ליל אלחיה נואם בעצרת לזכרו של יאסר ערפאת, שנערכה בחסות מחמד דחלאן (פאלטודי, 9 בנובמבר 2017)
מימין: עצרת פתח בעזה לציון יום השנה ה-13 למות ערפאת (ופא, 11 בנובמבר 2017). משמאל : בכיר חמאס ח’ליל אלחיה נואם בעצרת לזכרו של יאסר ערפאת, שנערכה בחסות מחמד דחלאן (פאלטודי, 9 בנובמבר 2017)

[1] "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[2] טארק קעדאן, בן 45, נשוי ואב לחמישה ילדים. נעצר בעבר 15 פעמים ע"י ישראל וישב במצטבר בכלא בישראל 19 שנים. בתקופת מעצרו היה מבכירי הנהגת הארגון בבתי הכלא בישראל (פאלטודי, 13 בנובמבר 2017).