חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (12-6 ביוני 2018)

תפילת יום השישי האחרון של חודש רמצ'אן בהר הבית (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 8 ביוני 2018).

תפילת יום השישי האחרון של חודש רמצ'אן בהר הבית (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 8 ביוני 2018).

הפרחת עפיפוני תבערה (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018)

הפרחת עפיפוני תבערה (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018)

הספינה חריה עוזבת את ברייטון (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 8 ביוני 2018)

הספינה חריה עוזבת את ברייטון (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 8 ביוני 2018)

אבו מאזן חותם בנוכחות ריאצ' אלמאלכי שר החוץ הפלסטיני על הצטרפות הרשות הפלסטינית לשבע אמנות בינ

אבו מאזן חותם בנוכחות ריאצ' אלמאלכי שר החוץ הפלסטיני על הצטרפות הרשות הפלסטינית לשבע אמנות בינ"ל נוספות (ופא, 7 ביוני 2018)

אבו מאזן מארח בלשכתו את ג'בריל רג'וב ומודה לו על המהלך (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 8 ביוני 2018).

אבו מאזן מארח בלשכתו את ג'בריל רג'וב ומודה לו על המהלך (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 8 ביוני 2018).

מסיבת עיתונאים שקיים ג'בריל רג'וב, בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה (ופא, 6 ביוני 2018)

מסיבת עיתונאים שקיים ג'בריל רג'וב, בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה (ופא, 6 ביוני 2018)

 • בהפגנות יום שישי (8 ביוני 2018), שנועדו לציין את “יום ירושלים העולמי” ו”יום הנכסה”, השתתפו למעלה מ-10,000 מפגינים (הרבה פחות מציפיותיה של חמאס). האירועים המשיכו להתאפיין בהתנהלות אלימה, בהנהגת חמאס. במהלך ההפגנות היו ניסיונות לפגוע בחיילי צה”ל ובשטח ישראל באמצעות ירי נשק קל, השלכת מטענים ושיגור עפיפוני תבערה , כולל עפיפונים ובלונים שאליהם הוצמדו מטעני חבלה. במהלך ההפגנות נהרגו ארבעה פלסטינים (שניים מהם מזוהים עם חמאס) וכ-600 נפצעו.
 • השבוע בלט פיגוע דקירה בעפולה. צעירה בת 18 נפצעה. הפיגוע בוצע על ידי צעיר מג’נין, שוהה בלתי חוקי בישראל. מעיון בתכני הפוסטים, שהעלה לדף הפייסבוק שלו עולה, כי הדוקר היה דתי ונהג לאזכר את ירושלים (“ירושלים- קו אדום” ; “ירושלים בירתנו”; .
 • בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין מפגינים בפומבי סיפוק מהישגי צעדות השיבה”, שהעלו את הנושא הפלסטיני על סדר היום הבינלאומי. בהתבטאויותיהם מדגישים ראשי חמאס ובכירים מארגונים נוספים כי הפעילויות לאורך הגדר תמשכנה וכי אין הם שוללים שימוש במקביל בנשק . על רקע זה, ובהעדר הישגים מעשיים לחמאס, ניתן להעריך, כי יימשכו הצעדות לעבר הגדר והאלימות והפיגועים המלווים אותן.
פיגוע דקירה בעפולה
 • ב-11 ביוני 2018 בשעות הצהרים נדקרה צעירה בת 18 בעפולה. הצעירה נדקרה כאשר המתינה לאוטובוס ונפצעה באורח קשה. בעקבות הדקירה החל מרדף אחר הדוקר. לאחר כשעה איתרו כוחות הביטחון את החשוד בדקירה, הוא נורה, נפצע ונתפס על ידי כוחות הביטחון. הדוקר הוא מג’נין ששהה בישראל באורח לא חוקי. ברשותו נמצאה סכין (תקשורת ישראלית, 11 ביוני 2018).
 • בתקשורת הפלסטינית דווח, כי מבצע פיגוע הדקירה הוא נור אלדין אלשנאוי, בן 22, מג’נין. אלשנאוי למד באוניברסיטת אלקדס הפתוחה. קרובי משפחה וחברים סיפרו, כי היה דתי (למרות שלפי תמונותיו העדכניות ברשתות החברתיות הוא לא נראה כך), תמך ב”התנגדות” (קרי, בטרור) ואף קרא לכך. לטענתם, הוא ביצע את הפיגוע כנקמה על פעולות ישראל בירושלים ובהר הבית (פאלאינפו, 11 ביוני 2018).
 • לנור אלדין אלשנאוי, היה דף פייסבוק פעיל בו העלה פוסטים שונים. מעיון בתכני הפוסטים בדף הפייסבוק שלו עולה, כי היה דתי וקרא להתפלל בירושלים. בין הפוסטים שהעלה : “ירושלים קו אדום”, קריאה להתפלל לאל ולכרוע ברך, תמונות של הקוראן, תמונות משותפות שלו עם חברים על רקע הר הבית, פוסט המאדיר את גיבורי “ההתנגדות” בג’נין ועוד (דף הפייסבוק של נור אלשנאוי).
זירת פיגוע הדקירה בעפולה (דף הפייסבוק QUDSN, 11 ביוני 2018).    נור אלדין אלשנאוי, שביצע את פיגוע הדקירה (דף הפייסבוק ג'נין אלחדת', 11 ביוני 2018)
מימין: זירת פיגוע הדקירה בעפולה (דף הפייסבוק QUDSN, 11 ביוני 2018). משמאל: נור אלדין אלשנאוי, שביצע את פיגוע הדקירה (דף הפייסבוק ג’נין אלחדת’, 11 ביוני 2018)
פוסט שפרסם נור אלשנאוי בדף הפייסבוק שלו בו כתב: "אם אינך יכול לעשות דברים גדולים...עשה דברים קטנים בדרכים גדולות".    תמונה של אלשנאוי וחבריו על רקע כרזה בה נכתב: "ירושלים קו אדום", # ירושלים_בירתנו (דף הפייסבוק של נור אלשנאוי, 6 בדצמבר 2017)
מימין: פוסט שפרסם נור אלשנאוי בדף הפייסבוק שלו בו כתב: “אם אינך יכול לעשות דברים גדולים…עשה דברים קטנים בדרכים גדולות”. משמאל: תמונה של אלשנאוי וחבריו על רקע כרזה בה נכתב: “ירושלים קו אדום”, # ירושלים_בירתנו (דף הפייסבוק של נור אלשנאוי, 6 בדצמבר 2017)
אירועים נוספים
 • יום שישי 8 ביוני 2018 היה יום שישי האחרון של צום רמצ’אן. לתפילות בהר הבית הגיעו אלפי מוסלמים. לא נרשמו אירועים מיוחדים. ביהודה ושומרון נמשכו אירועי יידויי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות הביטחון ולעבר מטרות אזרחיות. בפעילות סיכול ומנע, שביצעו כוחות הביטחון הישראליים ברחבי יהודה ושומרון, נעצרו חשודים בפעילות טרור.
 • במהלך עימותים עם כוחות צה”ל בכפר נבי צאלח נהרג פלסטיני שנורה לאחר שיידה אבן לעבר החיילים. האבן פגעה בראשו של אחד החיילים והוא בתגובה ירה ופגע בו. המשטרה הצבאית פתחה בחקירת נסיבות מותו (דף הטוויטר של דובר צה”ל, 6 ביוני 2018).
 • הפלסטינים דיווחו, כי ההרוג הוא עז אלדין עבד אלחפיט’ אלתמימי, בן 21. החזית הדמוקרטית פרסמה הודעת אבל על מותו בה נאמר, כי אלתמימי הצטרף לחזית הדמוקרטית בשנת 2014. על פי ההודעה ריצה אלתמימי עונשי מאסר בישראל של שישה חודשים ושל שנה. זאת, באשמת השתייכות להתאחדות הנוער הדמוקרטי ולחזית הדמוקרטית ובשל השתתפותו בפעילויות “ההתנגדות”. בחודשים האחרונים היה מבוקש בשל פעילותו במסגרת “ההתנגדות העממית” (דף הפייסבוק של סניף ג’נין של החזית הדמוקרטית, 6 ביוני 2018; אלאיאם, 7 ביוני 2018).
 • הממשלה הפלסטינית האשימה את ישראל ב”הוצאה להורג” של אלתמימי. יוסף אלמחמוד, דובר הממשלה אמר, כי האירוע מעיד על רמת האימונים של החיילים הישראליים וניסיונם בהרג התושבים הפלסטינים. לדברי צאא’ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש”ף, האירוע לא יעבר בשתיקה ובכוונתם לפנות בנושא לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) (ערוץ הטלוויזיה הפלסטיני הממסדי, 7 ביוני 2018).

הודעת האבל שפרסמה החזית הדמוקרטית על מותו של עז אלדין אלתמימי (דף הפייסבוק של סניף ג'נין בחזית הדמוקרטית, 6 ביוני 2018)
הודעת האבל שפרסמה החזית הדמוקרטית על מותו של עז אלדין אלתמימי (דף הפייסבוק של סניף ג’נין בחזית הדמוקרטית, 6 ביוני 2018)

 • להלן אירועים בולטים נוספים:
  • ב-10 ביוני 2017 – לוחמי משמר הגבול, שפעלו באחת העמדות הסמוכות למערת המכפלה בחברון זיהו חפץ חשוד. לאחר הבדיקה התברר, כי היה זה מטען אליו חוברו שני מיכלי גז קטנים. המטענים נוטרלו (דף הפייסבוק צבע אדום, 10 ביוני 2018).
  • ב-7 ביוני 2018 – במהלך ביקור קבוצת תיירים במתחם הר הבית יודו לעבר אנשי הקבוצה אבנים, כיסאות וחפצים שונים. מספר תיירים נפגעו. במהלך פעילות השוטרים במקום נפגע שוטר מאבן שנזרקה לעברו . שני חשודים נעצרו (דף הפייסבוק צבע אדום, 7 ביוני 2018).
  • ב-7 ביוני 2017 – במהלך סריקות שביצעו כוחות צה”ל בכפר חוסאן (דרומית מערבית לבית לחם) תפסו הכוחות אלפי שקלים, שנועדו למימון פעילות חמאס (דף הפייסבוק צבע אדום, 10 ביוני 2018).
  • ב-7 ביוני 2018 – במהלך פעילות כוחות הביטחון הישראליים בשכם אירעו הפרות סדר אלימות. מאות פלסטינים יידו אבנים ובלוקים לעבר הכוחות. הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות . חייל נפצע באורח קל (דף הפייסבוק צבע אדום, 7 ביוני 2018).
פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה[1]

פיגועים משמעותיים שבוצעו בשנה האחרונה

“צעדת השיבה” 8 ביוני 2018
 • אירועי יום שישי 8 ביוני 2018 על גבול רצועת עזה ישראל נועדו לציין את יום ירושלים העולמי (המצוין מידי שנה ע”י איראן) ואת “יום הנכסה” (יום השנה למפלת מדינות ערב במלחמת ששת הימים). האירועים השבוע המשיכו להתאפיין בהתנהלות אלימה של המפגינים בהנהגה ובעידוד חמאס. בהפגנות יום שישי השתתפו למעלה מ-10,000 מפגינים, מספר דומה לזה של הפגנות השבוע שעבר, מספר נמוך בהרבה מציפיות חמאס. המפגינים פעלו בחמישה מוקדים עקריים לאורך גדר הביטחון. הם יידו אבנים, הבעירו צמיגים וניסו לחבל בגדר.
 • במהלך ההפגנות גם היו מספר ניסיונות לפגוע בחיילי צה”ל והשטח ישראל באמצעות ירי מנשק קל, השלכת מטענים, שיגור עפיפוני תבערה כמו גם עפיפונים ובלונים, שאליהם הוצמדו מטעני חבלה. במהלך ההפגנות נהרגו ארבעה פלסטינים (שניים מזוהים עם חמאס ושיוך ארגוני של שניים נוספים אינו ידוע לנו) ונפצעו כ-600. הפגנות יום שישי האחרון זכו לעידוד תעמולתי ומעשי מצד איראן: יום לפני הצעדה נאם יועצו של ח’אמנהאי באמצעות מסך וידאו בטקס שנערך בעיר עזה ואיראן אף חילקה סיוע כספי למשפחות הרוגי הצעדות בסכום של 500$ לכל משפחה[2].
טרור העפיפונים
 • במהלך השבוע נמשך ואף גבר השימוש בעפיפוני תבערה. עפיפונים רבים שוגרו לשטח ישראל במהלך השבוע ובמהלך הצעדה ב-8 ביוני 2018. רבים מהם גרמו לשריפות בעשרות מוקדים ולנזק רב ברכוש (במהלך הפגנות יום שישי אותרו 45 שריפות). חמאס ושאר ארגוני הטרור מודעים לנזק הכלכלי המוראלי ואף התדמיתי, הנגרם לישראל כתוצאה משיגור העפיפונים והם מעודדים שימוש בכלי זה. הפעילים המשגרים את העפיפונים מכנים עצמם “יחידות אלזוארי” או “יחידות בני אלזוארי”, על שמו של מהנדס התעופה התוניסאי מחמד אלזוארי, שפעל עבור חמאס ונהרג בתוניס.[3] לאור “הצלחת” עפיפוני התבערה החלו הפלסטינים לשגר גם עפיפונים ובלוני הליום, שאליהם חוברו מטעני חבלה.
 • ב-9 ביוני 2018 ביצע כלי טיס של חיל האוויר לראשונה ירי אזהרה לעבר חוליה שעסקה בהכנת בלוני נפץ באזור בית חאנון (צפון רצועת עזה). ב-10 ביוני 2018 הוזעקו חבלני משטרה לטיפול במנגנון מאיץ תבערה שהוצמד לעפיפון ואותר על ידי ילדים באחד מיישובי עוטף עזה. לדברי המשטרה מטרת החפץ הייתה ככל הנראה לפגוע בחיי אדם. תושבי יישובי עוטף עזה הוזהרו שלא להתקרב לעפיפונים ולא לגעת בהם.
הפרחת עפיפוני תבערה (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018)    הפרחת עפיפוני תבערה (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018)
הפרחת עפיפוני תבערה (דף הפייסבוק של הרשות העליונה של צעדת השיבה הגדולה, 8 ביוני 2018)
ניסיונות לחצות את הגדר
 • גם בימים שבהם לא מתקיימות צעדות נעשים ניסיונות מצד פלסטינים לחצות את גדר הביטחון ולהגיע לשטח ישראל. התקשורת הפלסטינית דיווחה, כי נערים פלסטינים הצליחו לפרוץ את מעבר קרני ושרפו עמדת תצפית וציוד של צה”ל (אלג’זירה, 9 ביוני 2018). ב-10 ביוני 2018 תפסו כוחות צה”ל שלושה פלסטינים שניסו לחצות את גדר הביטחון: אחד מהם נתפס באזור זיקים ושניים נוספים באזור נחל עוז. הפלסטינים לא היו חמושים והם הועברו לחקירה (דף הפייסבוק צבע אדום, 10 ביוני 2018).
ירי רקטות[4]
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

* מספר מינימאלי של רקטות ופצצות מרגמה. בשלב זה אין ביכולתנו להפריד בין ירי רקטות לירי פצצות מרגמה.

נפילת רקטות בחתך שנתי

* מספר משוער של רקטות ופצצות מרגמה, ששוגרו במהלך שני סבבי הסלמה.

צה”ל תקף לראשונה מנהרת חדירה תת ימית של חמאס
 • הותר לפרסום, כי חיל האוויר תקף ב-3 ביוני 2018 לראשונה מנהרת חדירה תת ימית בצפון רצועת עזה ששימשה את צוללני כוח העילית של חמאס לצאת אל הים מבלי להיחשף. מדובר במנהרה הדומה לזו הנבנית עבור צנרת ביוב. המנהרה יצאה מתוך מבנה, ששימש מוצב של חמאס הממוקם כשלושה ק”מ דרומית לקו הגבול עם ישראל. תוואי המנהרה נמשך מתחת לאדמה כמה עשרות מטרים לכיוון הים ומשם בתעלה נסתרת עד לעומק רדוד של 3-2 מטרים מתחת למים. בנקודה זו יכלו צוללני חמאס לצאת אל הים מבלי שיזוהו על ידי תצפיות צה”ל (דובר צה”ל, 10 ביוני 2018).
 • בחיל הים העריכו, כי פעילי חמאס התאמנו באזור המנהרה מספר פעמים וכי הם תכננו להשתמש בה כדי להפעיל לוחמים לצאת לעבר חוף זיקים או אשקלון ולתקוף ישוב ישראלי או אתר אסטרטגי סמוך כגון קו צינור הנפט העובר בסמוך או תחנת הכוח של אשקלון. קצין בכיר בחיל הים ציין, כי בצה”ל ידעו על קיומה של המנהרה מזה כמה חודשים וכי עיתוי התקיפה נקבע משיקולים מבצעיים. לדבריו יתכן שבידי הכוח הימי של חמאס מנהרות דומות נוספות (ynet, 10 ביוני 2018). כוח הקומדו הימי של חמאס נחשף לראשונה במהלך מבצע “צוק איתן” (יולי 2014) במהלך ניסיון שביצעו פעיליו לבצע פיגוע בחוף זיקים.

מנהרת הטרור הימית של חמאס בצפון הרצועה, שהותקפה על-ידי צה"ל (אתר דובר צה"ל, 10 ביוני 2018)
מנהרת הטרור הימית של חמאס בצפון הרצועה, שהותקפה על-ידי צה”ל (אתר דובר צה”ל, 10 ביוני 2018)

המצב ההומניטארי ברצועת עזה
 • חברת החשמל ברצועת עזה הודיעה, כי אספקת החשמל עומדת עתה על ארבע שעות אספקה ו-16 שעות הפסקה (פלסטין אליום, 10 ביוני 2018). כתוצאה מהשבתת המשאבות, בשל משבר החשמל, דווח כי בכל יום מוזרמים 150,000 מטרים מעוקבים של מי שופכין ליבשה ולים (חשבון הטוויטר אמאמה, 10 ביוני 2018). בתי החולים דיווחו על מחסור ב-230 סוגי תרופות עבור חולים באורח קל וחוסר מלא בציוד בסיסי וציוד רפואי בכל בתי החולים (חשבון הטוויטר אמאמה, 10 ביוני 2018).
 • במהלך השבוע הגיעו מספר משלחות שהביאו עמן סיוע הומניטארי לרצועת עזה. כמו כן הועברו לרצועה תרומות וחבילות מזון . עיקרי הפעילות ההומניטארית:
  • ב-9 ביוני 2018 הגיעה לרצועה משלחת סיוע ממלזיה (מען, 9 ביוני 2018).
  • משלחת ממרוקו בראשות שגריר מרוקו במצרים, הגיעה לרצועה דרך מעבר רפיח. יחד עם המשלחת, המונה 165 בני אדם, הגיעו 13 משאיות עמוסות בציוד המיועד להקמת בית חולים שדה (פאל אינפו, 8 ביוני 2018). אחמד בונעים, ראש משלחת הרופאים ממרוקו, אמר כי הצוות הרפואי כולל 13 רופאים ו-21 אחים, טכנאים, פקידים מנהלתיים ואנשי לוגיסטיקה. לדברו יכול בית החולים להכיל שלושים מיטות ובמקרי חירום אף שישים (רדיו אלטוניה, 10 ביוני 2018).
  • משרד האיחוד האירופאי הודיע על העברת תרומה של 15 מיליון יורו עבור משפחות ברצועת עזה וביהודה ושומרון (ופא, 11 ביוני 2018).
  • TIKA, סוכנות התיאום ושיתוף הפעולה התורכית, הודיעה כי העבירה 15,000 חבילות מזון לרצועה. הסוכנות ממשיכה במשלוחי תרופות וחומרי ניקוי לבתי החולים הפועלים תחת משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית ואף השיקה יוזמה חדשה שמטרתה לספק ציוד רפואי ותרופות ל-15,000 פלסטינים שנפצעו במהלך “צעדות השיבה” (אנטוליה, 10 ביוני 2018).
התבטאויות בכירים ברצועה
 • בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין הביעו סיפוק מ”צעדות השיבה” אשר לדעתם רשמו הישגים רבים עבור הפלסטינים ובעיקר העלו את הנושא הפלסטיני חזרה לסדר היום הבינלאומי. בהתבטאויותיהם מדגישים ראשי חמאס וארגונים נוספים, כי הפעילויות לאורך הגדר יימשכו עד “לשחרור פלסטין” וכי הם אינם שוללים במקביל שימוש בנשק. להלן מספר התבטאויות:
  • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגדיר בטקס הלוויה של אחד ההרוגים באירועי ה-8 ביוני 2018 את צעדת השיבה כ “ניצחון העם הפלסטיני, ניצחון אסטרטגית התודעה וניצחון אסטרטגיית היציבות והעמידה האיתנה”. לדברי הניה נמצאת סוגית פלסטין, בזכות הצעדות, בראש סדר העדיפויות של ארגונים בינלאומיים. הוא הוסיף, כי עד כה התכנסה מועצת הביטחון של האו”ם ארבע פעמים לדון בנושא (אלג’זירה, 9 ביוני 2018).
  • אסמאעיל הניה נשא דברים בטקס בעיר עזה לציון יום ירושלים העולמי וכהוקרה למשפחות ההרוגים במהלך הצעדות. הוא אמר, כי למרות שהפלסטינים מקריבים את בניהם בצעדות זוהי “דרך המאבק המתאימה ביותר בשלב זה”. הניה ציין כי הצעדות הביאו לפריצת דרך מדינית ותקשורתית בכל הנוגע לניהול המאבק עם ישראל, לשחרור פלסטין והכרה ב”זכות השיבה”. הצעדות לדבריו גם הוכיחו כי למרות ה”מצור” יש עם פלסטיני אשר יכול לקחת על עצמו יוזמות ולהעלות את הסוגיה הפלסטינית לראש סדר היום (אלאקצא, 7 ביוני 2018).
  • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בדברים שנשא במסגרת פעילות חכמי הדת המטיפים בעיר עזה, כי תפקידם של אנשי הדת והמטיפים היא להפיץ את רעיון הג’האד בקרב משתתפי הצעדות . הוא ציין כי זהו הזמן המתאים ביותר להסית את המאמינים נגד הכיבוש ולהטמיע את רעיון “ההתנגדות” (קרי, הטרור). לדבריו “נשק ההתנגדות” הוא “השריון של הצעדות” ואם יהיה צורך לעשות שימוש בנשק חם הם יעשו זאת (אלאקצא, 6 ביוני 2018).
  • ח’אלד אלבטש, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, הודיע, כי “צעדות השיבה” ימשכו. אלבטש ציין, כי צעדות אלה העלו את הסוגיה הפלסטינית מחדש לסדר היום . אלבטש גם הדגיש, כי בצד הצעדות שומרים הפלסטינים על זכותם להגיב על כל תוקפנות ישראלית וכי שתי דרכי ההתנגדות תמשכנה להתקיים במקביל מבלי שאחת תבטל את השנייה (אלאקצא, 7 ביוני 2018).
המשט לרצועת עזה
 • ספינות המשט ממשיכות בסיבוב בנמלי אירופה כדי להרחיב את היקף התמיכה במשט לפני היציאה לרצועת עזה. ב-7 ביוני 2018 הפליגו ארבע ספינות מנמל אמסטרדם ופנו לכיוונים שונים. ארבעת הספינות אמורות להיפגש במחצית חודש יוני ולהפליג יחד לכיוון רצועת עזה (דניא אלוטן, 7 ביוני 2018).
 • להלן פירוט נתיב הספינות:
  • הספינה אלעודה (השיבה), הגדולה מבין הארבע אשר על סיפונה עשרים פעילים, עגנה באי ג’רסי ולאחר מכן הגיעה לנמל לה רושה (La Rochelle) בדרום צרפת. הספינה עזבה את נמל לה רושה ב-10 ביוני (חשבון הטוויטר של קואליציית צי החירות, 10 ביוני 2018). לספינה הצטרפו חברת מועצת העיר סביליה, Cristina Honorato (חשבון הטוויטר של קואליציית צי החירות, 9 ביוני 2018) והמתאם לשעבר של פרויקט Gaza Ark, עוני פרחאת (דף הפייסבוק של עוני פרחאת, 7 ביוני 2018).
  • הספינה אלחריה ועליה 12 פעילים, הגיעה לנמל בריטון שבבריטניה משם יצאה ב-8 ביוני 2018 (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 8 ביוני 2018).
  • שתי ספינות המפרש Mairead ו-Falestine, שעל כל אחת מהם שמונה פעילים, יצאו לכיוון נמל רוטרדם ולאחר מכן יצאו לכיוון בלגיה במטרה להפליג משם לצרפת. דווח, כי הספינות מתעכבות לתיקונים בבלגיה וכי הן צפויות להגיע לפריס בין 17 ל-19 ביוני (חשבון הפייסבוק Plateforme Palestine (רשת ארגונים צרפתיים לא-ממשלתיים למען פלסטין, 11 ביוני 2018).
עוני פרחאת עם Charlie Andreasson פעיל שבדי על סיפון אלעודה (דף הפייסבוק של עוני פרחאת, 10 ביוני 2018).     הספינה חריה עוזבת את ברייטון (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 8 ביוני 2018)
מימין: עוני פרחאת עם Charlie Andreasson פעיל שבדי על סיפון אלעודה (דף הפייסבוק של עוני פרחאת, 10 ביוני 2018). משמאל: הספינה חריה עוזבת את ברייטון (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 8 ביוני 2018)
הרשות הפלסטינית בזירה הבינלאומית
 • ב-13 ביוני 2018 אמור להתקיים כינוס חירום של העצרת הכללית של האו”ם בנוגע לסוגיה הפלסטינית הכינוס נערך לבקש אלג’יריה, נציגת הליגה הערבית, ותורכיה כנציגת ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי . הכינוס יעסוק בפעילות ישראל ברצועת עזה ובהרג המפגינים על הגדר החל מ-30 במרץ 2018. במסגרת הכינוס תוגש, ככל הנראה, הצעת החלטה להעניק חסות בינלאומית לפלסטינים ברצועת עזה. ריאצ’ מנצור, נציג הרשות הפלסטינית באו”ם מסר כי סביר שהצעת ההחלטה תאושר (דניא אלוטן, 11 ביוני 2018). יצוין, נוסח דומה להצעת ההחלטה שהוגשה לעצרת הכללית נדון במועצת הביטחון של האו”ם ונדחה בשל וטו אמריקאי.
הצטרפות הרשות הפלסטינית לאמנות בינלאומיות
 • אבו מאזן חתם על הצטרפות לשבע אמנות בינלאומיות נוספות, ביניהם הפרוטוקול המיוחד לביטול עונש מוות (ופא, 6 ביוני 2018). בראיון שהעניק צאא’ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש”ף, ציין, כי הצטרפות הרשות הפלסטינית לאמנות ופרוטוקולים בינלאומיים חייבת להיות תואמת לחוקיה כדי שתוכל לעמוד בהתחייבויות הנובעות מהן. לדבריו חתימתו של אבו מאזן על אמנות אלה מהווה יישום של החלטות המועצה הלאומית הפלסטינית. עוד אמר, כי המהלך האחרון יהיה הגשת פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג (רדיו קול פלסטין, 7 ביוני 2018). בהתבטאות נוספת ציין עריקאת כי עם הצטרפות הרשות הפלסטינית להסכמים האחרונים היא מהווה עתה חלק בלתי נפרד מכ-117 הסכמים או ארגונים בינלאומיים. עריקאת ציין, כי ההסכם החשוב ביותר עליו חתם אבו מאזן הוא פרוטוקול ביטול עונש המוות (ערוץ הטלוויזיה הפלסטיני הממסדי, 7 ביוני 2018).

אבו מאזן חותם בנוכחות ריאצ' אלמאלכי שר החוץ הפלסטיני על הצטרפות הרשות הפלסטינית לשבע אמנות בינ"ל נוספות (ופא, 7 ביוני 2018)
אבו מאזן חותם בנוכחות ריאצ’ אלמאלכי שר החוץ הפלסטיני על הצטרפות הרשות הפלסטינית לשבע אמנות בינ”ל נוספות (ופא, 7 ביוני 2018)

תגובות פלסטיניות לאישור החוק המאפשר קיזוז מהכספים המועברים לרשות
 • ב-11 ביוני 2018 אישרה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את החוק המאפשר לקזז מהתקציב המועבר לרשות הפלסטינית כספים המועברים על ידי הרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים ותשלומי פיצויים בשל נזקי השריפות בעוטף עזה הנגרמות מעפיפוני תבערה.
 • ברשות הפלסטינית מתחו ביקורת חריפה על העברת החוק וכינו אותו “מחטף” המנוגד לכל החוקים הבינלאומיים. עוד הדגישו הדוברים, כי לא יוותרו על התשלומים למשפחות האסירים וההרוגים. להלן מספר התבטאויות:
 • יוסף אלמחמוד, דובר ממשלת הרשות, גינה את “הפיראטיות הישראלית ואת גניבת הכספים הפלסטיניים” תחת הכסות של הצעת חוק בכנסת. אלמחמוד הדגיש כי אף כוח בעולם לא יוכל לכפות על ההנהגה הפלסטינית לוותר על האסירים והשהידים שהקריבו את חייהם למען החירות והעצמאות של עמם. אלמחמוד הוסיף, כי כל הצעדים של “שלטונות הכיבוש” נגד הפלסטינים ונכסיהם בטלים ומבוטלים והם אינם יכולים להיקרא חוקים (ופא, 11 ביוני 2018).
 • אסאמה אלקואסמי, דובר פתח וחבר המועצה המהפכנית, אמר כי החוק שאישרה הכנסת הוא בבחינת מעשה “פיראטיות” המנוגד לכל ההסכמים והאמנות הבינלאומיים, ושוד מזויין נגד משאבי הפלסטינים. הוא גם ציין כי החוק תורם להסלמה ולמתיחות באזור (ופא, 11 ביוני 2018).
 • פוזי ברהום, דובר חמאס צוין, כי כספיהם של הפלסטינים הם רכושם, ולא ניתן להשלים עם גניבתם בידי ישראל. הוא קרא לפעול נגד “החוקים הגזעניים והמדיניות העושקת” באמצעות אסטרטגיה לאומית מאוחדת אפקטיבית וחזקה. בהודעה נשמעת גם קריאה לבחון מחדש את הסכם אוסלו ונספחיו, ולרשות הפלסטינית להמשיך ולשלם את ההקצבות לאסירים ולמשפחות השהידים והפצועים כצעד ראשון נגד מדיניות זו.
תגובות לביטול משחק הידידות ישראל ארגנטינה
 • ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה בירושלים הוצג על ידי הפלסטינים כהישג משמעותי שנחלו במאבק המדיני שהם מנהלים נגד ישראל. אבו מאזן אירח בלשכתו את ג’בריל רג’וב, בכיר פתח המשמש כיו”ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית והודה לו על המהלך שהוביל לביטול המשחק (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 8 ביוני 2018).
 • במסיבת עיתונאים שכינס ג’בריל רג’וב, הוא שיבח את החלטת ההתאחדות בארגנטינה שלא להגיע למשחק ואמר, כי ביטול המשחק המהווה “סטירה בפניה של ממשלת ישראל”. צאא’ב עריקאת בירך על המהלך וטען כי הוא מהווה כישלון ל”טרור המדינתי” שמפעילה ישראל (דף הפייסבוק של צאא’ב עריקאת, 6 ביוני 2018).
אבו מאזן מארח בלשכתו את ג'בריל רג'וב ומודה לו על המהלך (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 8 ביוני 2018).    מסיבת עיתונאים שקיים ג'בריל רג'וב, בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה (ופא, 6 ביוני 2018)
מימין : אבו מאזן מארח בלשכתו את ג’בריל רג’וב ומודה לו על המהלך (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 8 ביוני 2018). משמאל : מסיבת עיתונאים שקיים ג’בריל רג’וב, בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה (ופא, 6 ביוני 2018)
 • משרד החוץ הפלסטיני בירך על החלטת ארגנטינה. ממשרד החוץ נמסר כי ביטול המשחק מהווה מסר חזק וברור לחברה הישראלית לפיו הניסיון של הפוליטיקאים הישראלים לשיקום “תדמית הכיבוש” על ידי הכנסת הפוליטיקה לספורט ולתרבות לא צלחה. משרד החוץ הודה להתאחדות בארגנטינה ולשחקנים שלחצו לביטול המשחק (אמד, 6 ביוני 2018). דובר ממשלת ההסכמה שיבח את החלטת איחוד הכדורגל של ארגנטינה לבטל את משחק הכדורגל וגינה את התבטאויות הבכירים הישראליים בעקבות זאת (ופא, 6 ביוני 2018).

קריקטורה שפורסמה ביומון אלחיאת אלג'דידה המציגה את ההישג הפלסטיני בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה (אלחיאת אלג'דידה, 10 ביוני 2018)

קריקטורה שפורסמה ביומון אלחיאת אלג’דידה המציגה את ההישג הפלסטיני בעקבות ביטול משחק הידידות בין ישראל לארגנטינה (אלחיאת אלג’דידה, 10 ביוני 2018)

הפגנות בראמאללה נגד מדיניות הסנקציות של הרשות כלפי הרצועה
 • בעיר ראמאללה נערכה הפגנת מחאה בה גינו המשתתפים את הסנקציות שמטילה הרשות הפלסטינית על רצועת עזה ודרשו הסרתן. האירועים נערכו ביוזמת פעילים פוליטיים, ביניהם מחמד אלקיק, עיתונאי המזוהה עם חמאס, (נעצר ע”י ישראל והרשות מספר פעמים), ועצאם עאבדין היועץ המשפטי של ארגון אלחק. התהלוכה יצאה מכיכר אלמנארה ועברה ברחובות הראשיים של העיר.
 • משתתפי ההפגנה הצהירו כי פעולות המחאה תימשכנה עד להסרת הסנקציות שהוטלו (אלאקצא, 11 ביוני 2018). תהלוכה נוספת מתוכננת בראמאללה ב-12 ביוני ובסיומה אמורה להיערך עצרת מול מטה אש”ף(חשבון הטוויטר של הבלוגר אחמד אלביקאוי, 10 ביוני 2018).
 • פלסטינים המזוהים עם פתח ועם מנגנוני הרשת הפלסטינית התנגדו להפגנה (שבכה קדס, 10 ביוני 2018). כרזות ענק מטעם פתח נתלו על מספר בניינים במרכז העיר ובהן נכתב כי ההפיכה של חמאס ברצועה היא מקור כל האסונות וכי במהלך השנים מאז ההפיכה הוציאה הרשות הפלסטינית 17 מיליארד דולרים ברצועת עזה (מען, 10 ביוני 2018; רויטרס בערבית, 11 ביוני 2018; אלרסאלה.נט, 9 ביוני 2018).
כרזות שנתלו על בניינים באזור כיכר אלמנארה, ככל הנראה בידי אנשי פתח.     כרזות שנתלו על בניינים באזור כיכר אלמנארה, ככל הנראה בידי אנשי פתח.  

כרזות שנתלו על בניינים באזור כיכר אלמנארה, ככל הנראה בידי אנשי פתח.
כרזות שנתלו על בניינים באזור כיכר אלמנארה, ככל הנראה בידי אנשי פתח. על הכרזה מימין נכתב: ההפיכה של חמאס היא מקור כל האסונות. בכרזה משמאל: במהלך שנות ההפיכה הוצאו 17 מיליארד דולר מצד הרשות על רצועת עזה; למטה: “ההפיכה של חמאס היא מקור כל האסונות” בכרזה נוספת נכתב: “עזה לא תשכח ולא תסלח [את] ה- 14 ביוני 2007 את ההרג, ההרס, המעצרים וההרעבה” (דף הפייסבוק הרשמי של ‘פתח’, 11 ביוני 2018; חשבון הטוויטר nnews48, 10 ביוני 2018)

[1]פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידינו כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.
[2] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-11 ביוני 2018: " "צעדת השיבה הגדולה": הפגנות יום שישי 8 ביוני 2018"
[3]
ב-15 בדצמבר 2016 דווח על הריגתו של מחמד אלזוארי, בן 49, מהנדס במקצועו, מהעיר צפאקס, שבמזרח תוניס. אלזוארי נהרג מירי לעבר כלי רכבו. אלזוארי נולד למשפחה דתית בתוניס. עם תום לימודיו ושירותו הצבאי עבר קורס טיס אזרחי שבסיומו התקבל לעבודה בחברת התעופה "תוניס אייר". בעקבות פעילותו במפלגה האסלאמית אלנהצ'ה הוא פוטר ממשרתו ונמלט לסודאן. ב-1991 עבר לסוריה והצטרף לזרוע הצבאית של חמאס. במסגרת פעילותו בחמאס עסק בפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים וטיסנים.
[4]
הסטטיסטיקה אינה כוללת נפילת רקטות בשטח רצועת עזה .