הרשות הפלסטינית מתכוונת להקים מוסד בנקאי שיאפשר להעביר תשלומים לאסירים ולמשפחות שהידים ובכך להסדיר מנגנון עוקף להמשך התשלומים

קדרי אבו בכר, יו

קדרי אבו בכר, יו"ר הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, בראיון טלפוני בו מסר פרטים על המוסד הבנקאי שיוקם (ערוץ וטן ביוטיוב, 1 ביוני 2020)

קדרי אבו בכר, יו

קדרי אבו בכר, יו"ר הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, בראיון טלפוני בו מסר פרטים על המוסד הבנקאי שיוקם (ערוץ וטן ביוטיוב, 1 ביוני 2020)

עיקרי תמונת המצב
 • בעקבות כניסתו לתוקף של צו מטעם אלוף פיקוד המרכז (9 למאי 2020), האוסר לספק שירותים בנקאיים ביהודה ושומרון למשפחות שהידים ולמחבלים האסירים הודיעו מספר בנקים פלסטינים וערביים על הקפאת הפעילות בחשבונות משפחות השהידים ואסירים. הודעתם גרמה למחאה אלימה נגד כמה סניפי בנקים ביהודה ושומרון. בלחץ הרשות הפלסטינית הסכימו הבנקים לחזור בהם ולבטל את הקפאת הפעילות עד שהנושא יוסדר מהבחינה המשפטית. לצורך כך הקימה הרשות וועדה לבחינת פתרונות, שיגנו על משכורות האסירים ועל הבנקים ויבטיחו את המשך ההעברה הסדירה של כספי הרשות.
חזית סניף בנק קהיר עמאן בג'נין מנותצת לאחר ירי, במסגרת המחאות האלימות נגד הבנקים (חשבון הטוויטר QUDSN, 8 במאי 2020).     כרזות שנתלו על דלתות בנק קהיר עמאן בראמאללה לפיהן הקפאת חשבונות האסירים הינה אות קלון (חשבון הטוויטר QUDSN, 7 במאי 2020)
מימין: חזית סניף בנק קהיר עמאן בג’נין מנותצת לאחר ירי, במסגרת המחאות האלימות נגד הבנקים (חשבון הטוויטר QUDSN, 8 במאי 2020). משמאל: כרזות שנתלו על דלתות בנק קהיר עמאן בראמאללה לפיהן הקפאת חשבונות האסירים הינה אות קלון (חשבון הטוויטר QUDSN, 7 במאי 2020)

בעקבות הצו והקפאת הפעילות בחשבונות ניסתה הרשות הפלסטינית למצוא מנגנון עוקף כדי להעביר את התשלומים לאסירים ולמשפחות השהידים. ב-1 ביוני 2020 הודיע קדרי אבו בכר, ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, כי הוחלט להקים מוסד בנקאי שיטפל בחשבונות הבנק של האסירים ומשפחות השהידים. הבנק לא יהיה קשור לגופים בישראל או לגופים בינלאומיים. ההחלטה אושרה ע”י ממשלת הרשות הפלסטינית (1 ביוני 2020) אך דורשת אישורו של אבו מאזן. עד שיוקם מוסד זה ימשיכו הבנקים לשלם את משכורות האסירים ומשפחות השהידים כרגיל (דף הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, 1 ביוני 2020). לדברי קדרי אבו בכר העבירה ישראל לרשות הפלסטינית את כספי הסילוקין בחודשים מרץ ואפריל 2020 ללא קיזוז משכורות השהידים והאסירים[1] כפי שקרה בשנה וחצי האחרונות. קדרי אבו בכר מסר, כי טרם ידוע האם ישראל תעביר לרשות את הכספים של חודש מאי (דף הפייסבוק של ידידי קדרי אבו בכר, 2 ביוני 2020).

 • ב-3 ביוני 2020, הודיעה ישראל לרשות הפלסטינית כי על פי החלטת שר הביטחון, בני גנץ, היא משהה צו האלוף למשך 45 יום. גורמים במערכת הביטחון אישרו את הדבר ואמרו כי ההחלטה התקבלה לאור המלצת גופים במערכת הביטחון, ולצורך בחינה מחדש של הנושא וקבלת חוות דעת לגבי משמעות הצו, על רקע הרגישות והמתיחות הקיימים בשטח. בין השאר התבקשו גופים במערכת הביטחון לקיים עבודת מטה מסודרת לגבי מידת האפקטיביות של הצו ולבחון האם ישנן דרכים נוספות למנוע העברת כספים לטרור. אותם גורמים הוסיפו, כי לא מן הנמנע שהצו ייכנס לתוקף מחדש בתום תקופה של 45 ימים (כאן 11, 3 ביוני 2020).
 • התמיכה הכספית של הרשות במחבלים הפלסטינים הכלואים בישראל ובמשפחות שהידים הינה פועל יוצא של אתוס פלסטיני, שתפיסת המאבק המזוין נגד ישראל היא מרכיב מרכזי בו. תמיכה זאת מוענקת למחבלים מכלל הארגונים, העברת התשלומים מעוגנת בחקיקה והם מהווים חלק ניכר מהתקציב השנתי של הרשות. דרישה של ישראל וארה”ב להפסיק את התשלומים לאסירים ולמשפחות שהידים כמו גם קיזוז התשלומים מכספי הסילוקין שמעבירה ישראל לרשות הפלסטינית לא השפיעו על עמדה זו. גם בעתות משבר כלכלי מועברים הכספים מידי חודש באופן קבוע.
 • אבו מאזן, ראש הרשות הפלסטינית, התבטא בפתיחת כינוס המועצה המרכזית של אש”ף, ב-28 באוקטובר 2018:”משכורות השהידים והאסירים הן ‘קו אדום’ והן מקודשות. גם אם יישאר בידנו גרוש אחד הוא עבור משפחות השהידים ולא החיים” (AlarabyTV, 28 באוקטובר 2018). אבו מאזן חזר על מחויבותה של הרשות להעביר את התשלומים לאסירים ולמשפחות השהידים. בנאומו ב-19 במאי 2020, בו הודיע כי הרשות רואה עצמה משוחררת מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל: “אנו מתחייבים לשהידים שלנו המכובדים ביותר, ולאסירנו האמיצים, ולפצועים הגיבורים שלנו, כי נמשיך להיות נאמנים למחויבות ולשבועה עד [להשגת] הניצחון, החירות, העצמאות [וזכות] השיבה, כדי שנניף עימם את דגל פלסטין מעל מסגד אל אקצא וכנסיית הקבר…” (ופא, 19 במאי 2020).
תיקון לצו האלוף ההופך את מנהלי הבנקים ועובדיהם לשותפים לדבר עבירה אם ימשיכו לנהל חשבונות אסירים הכלואים בישראל
 • בחודש פברואר 2020 פרסם אלוף נדב פדן, אלוף פיקוד המרכז, את התיקון מספר 67 לצו שפרסם. התיקון קובע כי בנקים שדרכם יועברו משכורות עבור אסירים פלסטינים ומשפחות שהידים עוברים על חוק הטרור ומנהלי הבנקים ועובדיהם יהפכו לשותפים לדבר עבירה אם יאפשרו המשך ניהול חשבונות האסירים הכלואים בישראל מכיוון שהיא נחשבת למימון טרור שעליה עונש של עד עשר שנות מאסר. משמעות התיקון היא, כי אסור לספק שירותים בנקאיים למחבלים האסורים בישראל ולאסירים משוחררים. תיקון זה חשף את הבנקים, המנהלים חשבונות אסירים, ואת עובדיהם לעונשי מאסר וסנקציות כלכליות (תקשורת ישראלית, 9 במאי 2020) .
 • ב-9 במאי 2020 אמור היה התיקון להיכנס לתוקפו. מספר ימים קודם לכן שיגרה המחלקה המשפטית של מכון המחקר הישראלי מבט לתקשורת הפלסטינית (PMW) מכתבי התראה למנהלי הבנקים הפועלים ברשות הפלסטינית. במכתבים צוין, כי על פי התיקון לצו אם ימשיכו מנהלי הבנקים והפקידים לנהל את חשבונות האסירים בבתי הכלא בישראל ואסירים משוחררים ,הם יהפכו לשותפים לדבר עבירה ויהיו חשופים לתביעות.
 • מספר בנקים פלסטינים וערבים, הפועלים בתחומי הרשות הפלסטינית, הגיבו על ההתפתחויות הללו. חלקם סגרו בפועל חשבונות של אסירים וחלקם רק הקפיאו את הפעילות בחשבונות. גורמים ברשות הפלסטינית מסרו כי כל הבנקים הודיעו שהחל מהחודש הבא (קרי, יוני) לא יתאפשר להם להפקיד כספים, שהרשות הפלסטינית מעבירה לחשבונות המיועדים לאסירים. על פי הרשות מדובר בכ-12,000 אסירים ביטחוניים ואסירים משוחררים המקבלים שכר חודשי מהרשות הפלסטינית (כתבה של גל ברגר חדשות כאן, 8 במאי 2020).
 • בכירי הרשות הפלסטינית הגיבו בכעס על הצו. ברשות הודיעו כי כל היענות של בנקים לאיומים הישראלים תחשב לעבירה על החוקים הפלסטינים ועל תנאי הרישוי המוענקים לבנקים על ידי הרשות המוניטארית (ופא, 7 במאי 2020). קדרי אבו בכר, ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, הדגיש כי שכרם וקצבאותיהם של האסירים ומשפחותיהם ושל האסירים המשוחררים ישולמו מידי חודש ללא קשר לעמדה הישראלית או לפעילותם של הבנקים (דף הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים, 8 במאי 2020).
 • ההחלטה גם גררה תגובות נזעמות בקרב הציבור הפלסטיני, כולל תגובות אלימות נגד סניפי בנקים: בג’נין ירו אלמונים לעבר סניף בנק קהיר עמאן. בקבאטיה ירו חמושים לעבר סניף בנק ירדן (חשבון הטוויטר שהאב, 10 במאי 2020). עשרות אסירים משוחררים ארגנו עצרות מחאה (צפא, 11 במאי 2020). ברשתות החברתיות התנהל קמפיין תחת ההאשטאג #פשע הבנקים ו#בנקים ללא לאומיות הדורשים מבעלי הבנקים שלא להיכנע ללחצים הישראליים .
הסדרת מנגנון עוקף לתשלום הכספים לאסירים ולמשפחות השהידים
 • ברשות הפלסטינית ניסו למצוא פתרון למשבר. מחמד אשתיה ראש הממשלה ברשות הפלסטינית, הודיע כי לאחר שיחות שניהל עם הנהלות הבנקים ועם רשות המטבע הפלסטינית הם הגיעו להסכם על הקפאת הצעדים בנוגע לחשבונות הבנק של האסירים. לדבריו על סמך ההסכם יוכלו משפחות האסירים להפעיל מחדש את החשבונות (ופא, 8 במאי 2020). בדברים שנשא מחמד אשתיה בפתח ישיבת הממשלה אמר, כי הוקמה ועדה שתעסוק בנושא ותגיש את המלצותיה (הטלוויזיה הפלסטינית, 11 במאי 2020).
 • רשות המטבע הפלסטינית פרסמה הודעה בה הדגישה שזכויות משפחות האסירים והאסירים המשוחררים שמורות אצל הבנקים, וכי היא תתאם עם הממשלה הסדרים שיבטיחו המשכיות קבלת הכספים המגיעים להם. היא הוסיפה כי הוועדה, שהוקמה בהחלטת ראש הממשלה, החלה לפעול בשיתוף פעולה עם הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, אגודת הבנקים, משרד האוצר, והרשות המוניטרית לבחינת הסכנות הנשקפות לכספים המגיעים למשפחות האסירים והשלכות הצו הצבאי הישראלי על הבנקים (אתר רשות המטבע הפלסטינית, 8 במאי 2020).
 • בעקבות ההתפתחויות הללו ניסו ברשות הפלסטינית למצוא מנגנון עוקף לתשלום המשכורות. בפני הרשות עמדו מספר אופציות כמו למשל העברת הכספים במזומן או אמצעות צ’קים שיפדו ללא העברת כספים לחשבונות. ב-1 ביוני 2020 הודיע קדרי אבו בכר, ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, כי נערכו בעניין זה מספר פגישות שבהן השתתפו מחמד אשתיה, ראש הממשלה ברשות הפלסטינית; עלי מהנא, היועץ המשפטי של אבו מאזן; שכרי בשארה, שר האוצר ברשות הפלסטינית, עזאם אלשוא, יו”ר רשות המטבע הפלסטינית; כמו כן השתתפו נציגי הבנקים. בפגישות הללו הוחלט על הקמת מוסד בנקאי ייעודי לתשלום משכורות לאסירים, שתוך ארבעה חודשים יהפוך לבנק. המוסד שיוקם לא יהיה קשור לגורמים בישראל או למוסדות בינלאומיים כלשהם . לדבריו יטפל המוסד הבנקאי בחשבונות הבנק של האסירים משום שלדבריו “הפסקת התשלומים פוגעת בהיסטוריה במאבק ובהקרבתם של האסירים והשהידים”. אבו בכר ציין, כי עד שיוקם המוסד הייעודי ימשיכו הבנקים לשלם את משכורות האסירים ומשפחות השהידים כרגיל (דף הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, 1 ביוני 2020).
 • בראיון שהעניק מסר קדרי אבו בכר פרטים נוספים אודות המוסד הבנקאי שיוקם. הוא ציין כי הוא לא ישמש לא רק את האסירים ובני משפחות השהידים אלא גם את כל פקידי הרשות הפלסטינית . לדבריו הבנק יוקם תוך חודשיים עד ארבעה חודשים, הוא יהיה שייך לרשות המטבע הפלסטינית ויהיו לו סניפים במחוזות השונים ביהודה ושומרון. לבנק לא יהיה קשר עם ישראל או עם בנקים בחו”ל, והדבר ינטרל את הלחצים מצד הבנק המרכזי בישראל. הכספים יועברו לבנק ישירות ממשרד האוצר הפלסטיני (הוא לא פירט באיזו דרך). הוא ציין כי הקמת הבנק תפתור את המשבר ותסיר את הסכנה מעל הבנקים הפלסטינים בדומה לתביעות המשפטיות שהוגשו נגד הבנק הערבי (ערוץ וטן ביוטיוב, 1 ביוני 2020).
קדרי אבו בכר, יו"ר הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, בראיון טלפוני בו מסר פרטים על המוסד הבנקאי שיוקם (ערוץ וטן ביוטיוב, 1 ביוני 2020)    קדרי אבו בכר, יו"ר הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, בראיון טלפוני בו מסר פרטים על המוסד הבנקאי שיוקם (ערוץ וטן ביוטיוב, 1 ביוני 2020)
קדרי אבו בכר, יו”ר הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, בראיון טלפוני בו מסר פרטים על המוסד הבנקאי שיוקם (ערוץ וטן ביוטיוב, 1 ביוני 2020)

הקמת המוסד הבנקאי אושרה בישיבת הממשלה השבועית ב-1 ביוני 2020 על פי החלטת הממשלה יוקם בנק ממשלתי שיעניק שירותים פיננסיים/בנקאיים לכל הסקטורים ובכלל זה הלוואות קטנות ליחידם וחברות. ההמלצה תועבר לאישור אבו מאזן שאמור להודיע על הקמת הבנק באופן רשמי (ופא, 1 ביוני 2020). יצוין כי בהודעת הממשלה הרשמית לא הוזכר כי הבנק נועד לשמש צינור להעברת כספים לאסירים ומשפחות שהידים להערכתנו בשל רצון שלא “למשוך אש” ולמנוע צעדים ישראלים לטרפוד הקמתו של הבנק.

[1] ב-17 בפברואר 2019 החליט הקבינט המדיני ביטחוני בישראל ליישם את חוק קיזוז משכורות המחבלים ובני משפחותיהם, שאושר בכנסת ביולי 2018 ולא יושם מאז. במסגרת החוק החלה ישראל לקזז את הסכום שמעבירה הרשות הפלסטינית למשפחות מהכספים שמעבירה ישראל לרשות (תקשורת ישראלית).