הרשות הפלסטינית ופתח “מאמצות” הרוגים פלסטינים שביצעו פיגועים נגד ישראל ואת אלה שנהרגו בעימותים עם כוחות ביטחון ישראלים

טקס הסיום (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 29 ביוני 2022)

טקס הסיום (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 29 ביוני 2022)

"תעודת נאמנות" מוענקת לבן משפחתו של אלזבידי מוועדת השביבה בבתי הספר התיכון בסניף פתח במחוז ג'נין (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 16 באוגוסט 2022)

טקס הסיום של המחנה.

טקס הסיום של המחנה.

משתתפי המחנה יוצאים למחנה בנעימה. בידיהם שלט שעליו כתוב

משתתפי המחנה יוצאים למחנה בנעימה. בידיהם שלט שעליו כתוב "המחנה ע"ש השהיד אבראהים אלנאבלסי" ועל ראשיהם סרטי מצח צהובים עם הכיתוב "השהיד הגיבור אבראהים אלנאבלסי" (דף הפייסבוק של ועדת השביבה בבתי הספר התיכון בנציבות הגיוס והארגון ב פתח, 19 באוגוסט 2022)

משתתפי המחנה והבכירים בתצלום קבוצתי כשברקע תמונתו של אבראהים אלנאבלסי (דף הפייסבוק של כוחות הבטח

משתתפי המחנה והבכירים בתצלום קבוצתי כשברקע תמונתו של אבראהים אלנאבלסי (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 20 באוגוסט 2022)

הלוויה צבאית להרוג הפלסטיני בכפר אלמע'יר (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)

הלוויה צבאית להרוג הפלסטיני בכפר אלמע'יר (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)

סגן יו

סגן יו"ר תנועת פתח, מחמוד אלעאלול, בהלווייתו של אבו אלתין בג'נין (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות ב פתח, 14 באוקטובר 2022).

מחמד אשתיה נואם כשלצדו פתחי חאזם. מאחוריהם נראים פעילים במנגנוני הביטחון לצד חמושים רעולי פנים (דף הפייסבוק של הוועדה העממית לשירותים במ

מחמד אשתיה נואם כשלצדו פתחי חאזם. מאחוריהם נראים פעילים במנגנוני הביטחון לצד חמושים רעולי פנים (דף הפייסבוק של הוועדה העממית לשירותים במ"פ ג'נין, 16 באוקטובר 2022)

מביקור התנחומים של מושל מחוז שכם וראשי המנגנונים הבטחוניים בעקבות מותו של תאמר אלכילאני (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 23 באוקטובר 2022)

מביקור התנחומים של מושל מחוז שכם וראשי המנגנונים הבטחוניים בעקבות מותו של תאמר אלכילאני (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 23 באוקטובר 2022)

עזאם אלאחמד בסוכת האבלים בג'נין (ופא, 22 באוקטובר 2022)

עזאם אלאחמד בסוכת האבלים בג'נין (ופא, 22 באוקטובר 2022)

מביקור התנחומים (דף הפייסבוק של כוחות הבטח

מביקור התנחומים (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 6 בספטמבר 2022)

עיקרים
 • על רקע ריבוי הפיגועים בחודשים האחרונים ופעילות סיכול אינטנסיבית של כוחות ביטחון ישראלים ביהודה ושומרון במסגרת מבצע “שובר גלים”, בולטת התופעה של “אימוץ” ההרוגים הפלסטינים והאדרתם (בעיקר פעילי פתח ומנגנוני הביטחון של הרשות) כולל אלה שביצעו פיגועים נגד ישראל או שנהרגו במהלך עימותים עם כוחות ביטחון ישראלים. בכירי הרשות ופתח מכריזים עליהם כעל גיבורים ומשמיעים האשמות חריפות נגד ישראל על הריגתם. בכירים רבים ברשות ובפתח, כולל מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות וחסין אלשיח’ מזכ”ל הועד הפועל של אש”ף ומי שממונה על היחסים עם ישראל, נוהגים לבקר בסוכות האבלים ולנחם את המשפחות על מות יקיריהם. יש לציין שגם אבו מאזן עצמו מעלה את תמונותיהם של השהידים לרשתות החברתיות ולעיתים מתקשר למשפחותיהם כדי לנחמן, אם כי לא ידוע על ביקור שערך בסוכת אבלים.
 • “אימוץ” השהידים מתבטא במספר מישורים: קיום הלוויות צבאיות רשמיות בהן משתתפים פעילי מנגנוני הביטחון, בכירי הרשות ופתח. פרסום הודעות אבל רשמיות מטעם המנגנונים ופתח והעלאת פוסטים בדפים רשמיים של פתח והרשות לזכרם ברשתות החברתיות; ביקור בכירי הרשות ופתח בסוכות האבלים; דרשות במסגדים בימי שישי של דרשנים המזוהים עם אבו מאזן והרשות הפלסטינית (אם כי לאחרונה חלה התמתנות מה); האדרה רשמית של המחבלים (לדוגמא קריאת מחנות קיץ על שמם) ועוד.
 • הרשות הפלסטינית פועלת בין שני קווי פעולה סותרים לכאורה, מצד אחד היא מביעה רצון להכיל את האלימות בשטח או לכל הפחות להפגין כלפי חוץ שהיא משקיעה בכך מאמצים, ומצד שני היא מנסה לשמור על הלגיטימציה שלה בתקופה אלימה בה ישנם הרוגים רבים בקרב מבצעי פעולות הטרור ואלו הנוטלים חלק באלימות והעימותים עם ישראל. יש לציין שהצהרתית פתח והרשות הפלסטינית עדיין דבקות במה שהן מכנות “התנגדות עממית בדרכי שלום” אולם בפועל הם משבחים ומהללים פעילים אשר דוגלים בהתנגדות חמושה ובאופציה הצבאית.
 • נראה שמדיניות זו של האדרה והנצחה של ההרוגים נועדה בעיקר לזכות באהדת הציבור הפלסטיני ולהוכיח כי גם הרשות ופתח לא זנחו את דרך “ההתנגדות”. תגובות אלה משקפות את גם הצורך של הרשות לתת מענה לביקורת הפנימית החריפה המופנית כלפיה מצד הציבור ומצד חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין לפיה היא משתפת פעולה עם ישראל בעיקר במישור הביטחוני (מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית המשיכו בתיאום הביטחוני עם ישראל). יתכן שהתגובות גם משקפות את הכעס, בעיקר בקרב אנשי פתח ומנגנוני הביטחון על הפגיעה באנשיהם (נפגעים רבים הם בעלי זיקה לתנועה או פעילי מנגנונים), הנתפסים כגיבורים בעיני הפלסטינים.
 • יצוין כי ביטויים אלה אינם עולים בקנה אחד עם הצהרותיו הפומביות של אבו מאזן בכינוסים בינלאומיים (למשל העצרת הכללית של האו”ם, ספטמבר 2022) שידו מושטת לשלום וכי ישראל היא זו שהורסת את מאמצי הפתרון לסוגיה הפלסטינית.
פעילות פתח והרשות
התבטאויות בכירים
 • במקרים רבים כאשר מחבל פלסטיני נהרג על ידי כוחות הביטחון הישראליים בעת ביצוע פיגוע או בעת פעילות סיכול, מאשימים בכירי הרשות וכלי התקשורת הפלסטינים את ישראל בהריגה במכוון של “חפים מפשע” תוך קריאה למדינות ולמוסדות בינלאומיים לבצע חקירה. על פי רוב נמשכת ההכחשה גם לאחר שמתבררות נסיבות הפיגוע והמניעים שהיו למחבל לבצע אותו. לעתים גם מועלה טיעון כוזב, לפיו מותו של הפלסטיני נגרם בנסיבות אחרות (תאונת דרכים למשל במקרה של פיגוע דריסה). במהלך החודשים האחרונים, כמעט בכל פעם בה נהרג פלסטיני, פרסמו בכירים ודוברי הרשות ופתח גינויים והאשמות כלפי ישראל שכללו ביטויים כמו “הוצאה להורג” “פשע מלחמה”, “פשעים נגד האנושות”, “הפרה של זכויות אדם” וכדומה.
 • בראיון שהעניק אבראהים רמצ’אן, מושל מחוז שכם, ב-19 באוקטובר 2022 לרדיו עלם בחברון הוא נשאל על עמדת אבו מאזן לגבי המתרחש ביהודה ושומרון ובעיקר בשכם ובג’נין. רמצ’אן ציין בתשובתו כי אבו מאזן “הוא לא כמו שהוא נראה… הוא רוצה התנגדות”…. “הנשיא רוצה התנגדות. פעם, פעמיים ושלוש הוא אמר שהוא רוצה התנגדות”. אבל לדבריו, ידיו כבולות מבחינה בינלאומית בהסכמים מדיניים, והוא אינו יכול לצאת ולומר את הדבר הזה בפומבי (דף הפייסבוק של המראיין מחמד אלאטרש, 19 באוקטובר 2022).
 • ביומון הרשות אלחיאת אלג’דידה התפרסם מאמר מערכת המשבח את עדי אלתמימי שביצע את פיגוע הירי בשעפאט בו נהרגה לוחמת צה”ל והיה מבוקש כעשרה ימים ומציגו כגיבור שהוכיח פטריוטיות פלסטינית (23 באוקטובר 2022). לדברי המאמר, עדי אלתמימי הוא גיבור טראגי בפרק החדש הזה של הסיפור האפי הפלסטיני והוא אחת מדמויות המפתח במחזה. הוא לא השתייך לפתח אלא ללאומיות הפלסטינית לחינוך הפטריוטי שלו ולמוסר המאבק שלו… זה מה שמספק את פלסטין זה מה שהיא דורשת. אין ספק שמי שפלסטין נמצאת בלבו ובנפשו, ובמותו מבקש רק מה שפלסטין מבקשת התנהגות טובה ופטריוטיות עד שהיא תחלץ מהכיבוש ותוקם מדינה חופשית ועצמאית שבירתה ירושלים המזרחית (אלחיאת אלג’דידה, 23 באוקטובר 2022).
האדרת השהידים
 • האדרת מחבלים, שביצעו פעולות טרור הינה תופעה נפוצה ברשות הפלסטינית ובפתח, והיא מהווה מרכיב מרכזי במורשת הפלסטינית וחלק ממדיניות הרשות הפלסטינית. השהידים מונצחים בדרכים שונות וביניהן קריאת רחובות, כיכרות, בתי ספר ומוסדות ציבור על שמם. תשומת לב מיוחדת ניתנת להאדרת שהידים בקרב הדור הצעיר במטרה להפוך אותם למודל לחיקוי. תופעה זאת מעניקה לגיטימציה ציבורית לפיגועים ולמבצעיהם ובכך תורמת להגברת המוטיבציה של צעירים פלסטינים ללכת בדרכם של השהידים ולבצע פיגועים נגד ישראל. נראה, כי פעילות ההאדרה תפסה תאוצה מאז פיגוע הירי בת”א ב-7 באפריל 2022, שמבצעו היה בנו של קצין בכיר לשעבר במנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית. אחריו היו בנים נוספים של פעילי מנגנונים ואף כאלה ששירתו במנגנונים.
 • בדברים שאמר עטאא’ אבו רמילה, מזכיר פתח בג’נין, לאחר הריסת ביתו של רעד חאזם שביצע את הפיגוע בתל אביב, בערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרשות הפלסטינית (6 בספטמבר 2022) :”תחילה דברי רחמים על עטאא’ אלזכארנה ומחמד סבאענה וכל השהידים הטהורים שלנו … שאללה יעניק סבלנות ותנחומים לאחינו המפקד אבו רעד (אביו של המחבל) על הריסת דירת בנו אשר הטיל מורא וגרם לאויב ליפול על ברכיו והטיל עוצר בהתנחלות הקולוניאליסטית הגדולה ביותר בפלסטין תל רביע (תל אביב) … הדור הנוכחי הם הנכדים של הלוחמים הבנים של השהידים והאסירים האמיצים שבבתי הכלא של הכיבוש אלו שניצחו את הכיבוש לפני עשרים שנה.
 •   לאחרונה הועלה פוסט בדף הפייסבוק הרשמי של פתח בו צוין: “הבה נזכור את השהידים שלנו יחד, את השהידים של המנגנונים הביטחוניים הלאומיים הפלסטינים שהחלו את מהומות מנהרת הכותל ואת אינתיפאדת אלאקצא והשתתפו בהיתקלות פנים מול פנים עם הכיבוש עד היום. בפוסט הועלה גם סרטון שבו נראים אחמד עאבד, דאוד אלזבידי, תיסיר אלעיסה, ואדהם עליוי (שנהרגו לאחרונה). כמו כן נראים פעילים במנגנוני הביטחון כשהם מתלבשים ומתחמשים, ויוצאים למשימותיהם, ופעילי מנגנונים במארבים. בסיום הסרטון נכתב “המנגנונים הביטחוניים הפלסטיניים – הקרבה עצמית ותהילה” (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 18 בספטמבר 2022).
תמונות מהסרטון (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 18 בספטמבר 2022)   תמונות מהסרטון (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 18 בספטמבר 2022)
תמונות מהסרטון (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 18 בספטמבר 2022)
 • להלן מספר דוגמאות להאדרה של שהידים שנהרגו לאחרונה.
 • במהלך פעילות כוחות הביטחון הישראלים בברקין (בו נהרג לוחם ימ”מ), נפצע דאוד אלזבידי, פעיל פתח, אחיו של זכריא אלזבידי (אחד מששת האסירים הנמלטים מכלא גלבוע). ב-15 במאי 2022 הוא מת מפצעיו בבית חולים בישראל אליו פונה. דאוד אלזבידי, בן 43 ממחנה הפליטים בג’נין, אסיר לשעבר, אשר ריצה 12 שנות מאסר בישראל (מען, צפא, 15 במאי 2022).
 • ב-29 ביוני 2022 נערך טקס סיום של קורס קציני מנגנון הבטחון המסכל שנקרא על שם השהיד דאוד אלזבידי. הטקס התקיים במעמד מושל מחוז שכם, אבראהים רמצ’אן; ממלא מקום מפקד מנגנון הביטחון המסכל, לואא’ (אלוף) עבד אלקאדר אלתעמרי, וראשי המנגנונים הבטחוניים במחוז שכם (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 29 ביוני 2022).

טקס הסיום (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 29 ביוני 2022)
טקס הסיום (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 29 ביוני 2022)

 • ב-16 באוגוסט 2022 התקיים במתקן חרש אלסעאדה של כוחות הביטחון המסכל בג’נין מחנה שארגנה תנועת פתח במחוז ג’נין לפעילי השביבה בבתי הספר התיכוניים. המחנה שנמשך שלושה ימים נקרא על שם דאוד אלזבידי. בטקס הסיום הוענקה לבני המשפחה תעודת הוקרה (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 16 באוגוסט 2022).
 טקס הסיום של המחנה. משמאל: מוענקת לבן משפחתו של אלזבידי "תעודת נאמנות" מוועדת השביבה בבתי הספר התיכון בסניף פתח במחוז ג'נין (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 16 באוגוסט 2022)  טקס הסיום של המחנה. משמאל: מוענקת לבן משפחתו של אלזבידי "תעודת נאמנות" מוועדת השביבה בבתי הספר התיכון בסניף פתח במחוז ג'נין (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 16 באוגוסט 2022)
טקס הסיום של המחנה. “תעודת נאמנות” מוענקת לבן משפחתו של אלזבידי מוועדת השביבה בבתי הספר התיכון בסניף פתח במחוז ג’נין (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 16 באוגוסט 2022)
 • אחמד אימן אבראהים אלעאבד, פעיל מנגנון המודיעין הצבאי ברשות הפלסטינית ובוגר אוניברסיטת אלאסתקלאל, האקדמיה הצבאית של הרשות ביריחו, נהרג, יחד עם בן דודו עבד אלרחמן עאבד, בליל 14-13 בספטמבר 2022 בעת שניסו לבצע פיגוע סמוך למעבר ג’למה, צפונית לג’נין.
 • אבראהים אלנאבלסי: פעיל גדודי חללי אלאקצא בשכם. היה מבוקש מזה מספר חודשים בשל פיגועי ירי אותם ביצע, ביניהם ירי לעבר קבר יוסף בשכם, וסוכל ב-9 באוגוסט 2022. אביו, עלאא’ עזת אלנאבלסי, הוא אסיר משוחרר, שהיה עצור מספר שנים בבתי הכלא בישראל והוא קצין בדרגת עקיד (אל”מ) במנגנון הביטחון המסכל. אביו אמר בהלווייתו: השבח לאללה, אבראהים, מהיום שרדפו אחריו, הוא רדף (مُطَارِد) את הישראלים ולא היה נרדף (مُطَارَد). בכל מקום שהוא שמע שיש צבא ישראלי, הוא היה הולך להתעמת איתו, וזה גורלו, השבח לאללה. המסר שלי לדור העולה הוא לשמור על המורשת של השהידים (אתר ערוץ אלע’ד, 9 באוגוסט 2022).
 • ועדת השביבה בבתי הספר התיכון, שכפופה לנציבות הגיוס והארגון של סניף פתח במחוז ראמאללה ואלבירה, קיימה מחנה צבאי (במקור: מעסכר) שנקרא על שמו של אבראהים אלנאבלסי. מחנה הקיץ התקיים במחנה של מנגנון הביטחון הלאומי באלנעימה שבמחוז יריחו. המחנה נמשך שלושה ימים, ובמהלכו קיבלו משתתפיו הרצאות הכשרה, הם ביצעו תרגילים סמי צבאיים ואף ירו בכדורי סרק. בטקס הסיום של המחנה השתתפו לואא’ (אלוף) ג’האד אבו אלעסל מושל מחוז יריחו; עקיד (אל”מ) איאד אלבזארי, סגן ראש מנהלת יחסי הציבור וההסברה במנגנון הבטחון הכללי ; עקיד (אל”מ) ע’אלב אלאשקר, מפקד מחנה נויעמה ומופק סחויל, מזכיר סניף פתח במחוז ראמאללה ואלבירה (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 20 באוגוסט 2022).
משתתפי המחנה יוצאים למחנה בנעימה. בידיהם שלט שעליו כתוב "המחנה ע"ש השהיד אבראהים אלנאבלסי" ועל ראשיהם סרטי מצח צהובים עם הכיתוב "השהיד הגיבור אבראהים אלנאבלסי" (דף הפייסבוק של ועדת השביבה בבתי הספר התיכון בנציבות הגיוס והארגון ב פתח, 19 באוגוסט 2022)    משתתפי המחנה יוצאים למחנה בנעימה. בידיהם שלט שעליו כתוב "המחנה ע"ש השהיד אבראהים אלנאבלסי" ועל ראשיהם סרטי מצח צהובים עם הכיתוב "השהיד הגיבור אבראהים אלנאבלסי" (דף הפייסבוק של ועדת השביבה בבתי הספר התיכון בנציבות הגיוס והארגון ב פתח, 19 באוגוסט 2022)
משתתפי המחנה יוצאים למחנה בנעימה. בידיהם שלט שעליו כתוב “המחנה ע”ש השהיד אבראהים אלנאבלסי” ועל ראשיהם סרטי מצח צהובים עם הכיתוב “השהיד הגיבור אבראהים אלנאבלסי” (דף הפייסבוק של ועדת השביבה בבתי הספר התיכון בנציבות הגיוס והארגון ב פתח, 19 באוגוסט 2022)
משתתפי המחנה והבכירים בתצלום קבוצתי כשברקע תמונתו של אבראהים אלנאבלסי 
(דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 20 באוגוסט 2022)
(דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 20 באוגוסט 2022) משתתפי המחנה והבכירים בתצלום קבוצתי כשברקע תמונתו של אבראהים אלנאבלסי
 • גם בבתי הספר מאדירים את השהידים. כך למשל, בית הספר התיכון אלט’אהריה בחברון נוהג בחודשים אחרונים להנציח באמצעות פעילויות שונות מחבלים שהבולטים בהם עדי אלתמימי שביצע את הפיגוע במעבר שועפאט בו נהרגה לוחמת צה”ל ופיגוע סמוך למעלה אדומים, אבראהים אלנאבלסי ורעד חאזם מבצע הפיגוע בתל אביב. בין הפעילויות קריאת טורניר הכדורגל השנתי על שמו של אבראהים אלנאבלסי צוין כי בית הספר החליט לקרוא את הטורניר על שמו מכיוון “שהשהידים מכובדים יותר מכולנו” (דף הפייסבוק של בית הספר, 29 בספטמבר 2022).
 • גם במבחנים בבתי הספר מוזכרים מבצעי הפיגועים. ברשתות החברתיות עלה כי מחמד עודה וח’ליל אבו שרח’, שני מורים לפיזיקה המשתייכים למנהלת החינוך של דרום חברון של הרשות הפלסטינית, הכניסו למבחן בפיזיקה שערכו לתלמידי כתה י’ בבית הספר התיכון לבנים באלט’אהריה שאלה הקשורה בעדי אלתמימי והפיגוע שביצע בכניסה למעלה אדומים. התלמידים התבקשו להשיב על שאלות חישוביות הקשורות למסלול ההיפותטי שעבר עדי אלתמימי ממחנה הפליטים שעפאט למעלה אדומים (חשבון הטוויטר של Mahmoud kabhaa, 27 באוקטובר 2022; דניא אלוטן, 27 באוקטובר 2022).
השאלה על עדי אלתמימי במבחן (חשבון הטוויטר של Mahmoud kabhaa, 27 באוקטובר 2022)
השאלה על עדי אלתמימי במבחן (חשבון הטוויטר של Mahmoud kabhaa, 27 באוקטובר 2022)
 • בדף הפייסבוק הרשמי של פתח פורסם פוסט ובו שיר בצד תמונה של אחמד אלעאבד. בו נכתב כי היה גיבור אשר ביום היה פעיל מנגנון בטחון ובלילה אחד מפעילי גדודי חללי אלאקצא. צוין כי הלך בעקבות מורשת קודמיו הגיבורים אלכרמי (ראא’ד אלכרמי, שהיה קצין במודיעין הכללי הפלסטיני ומפקד גדודי חללי אלאקצא ונהרג בסיכול ממוקדב-14 בינואר 2002) עד דאוד (דאוד אלזבידי) (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 14 בספטמבר 2022).
אחמד עאבד : (למעלה מימין) בן המודיעין הצבאי. הרג קצין ציוני ונהרג; (במרכז) אביר המנגנונים הביטחוניים אחמד אימן עאבד; (למטה) נהרג בעת התקלות עם צבא הכיבוש בפעולה איכותית נגד החיילים במחסום אלג'למה בג'נין, דבר שהוביל להרג קצין ציוני מצבא הכיבוש (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 14 בספטמבר 2022)
אחמד עאבד : (למעלה מימין) בן המודיעין הצבאי. הרג קצין ציוני ונהרג; (במרכז) אביר המנגנונים הביטחוניים אחמד אימן עאבד; (למטה) נהרג בעת התקלות עם צבא הכיבוש בפעולה איכותית נגד החיילים במחסום אלג’למה בג’נין, דבר שהוביל להרג קצין ציוני מצבא הכיבוש (דף הפייסבוק הרשמי של פתח, 14 בספטמבר 2022)
הענקת מגני הוקרה למשפחות
 • על-פי הנחיותיו של לואא’ נצ’אל אבו דח’אן, מפקד כוחות הביטחון הלאומי, ושל עמיד מחמד סלאמה, מפקד מרחב שכם, ביקרה משלחת ממטעם מחלקת יחסי הציבור וההסברה ויחידת התמיכה הנפשית והסוציאלית בבית משפחתו של אבראהים אלנאבלסי, והעניקה לאמו מגן מכוחות הביטחון הלאומי לאות הוקרה לעמידתה האיתנה שמהווה מודל וסמל לחיקוי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי , 16 באוקטובר 2022).
 הענקת מגן הוקרה לאמו של אלנאבלסי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 16 באוקטובר 2022)     הענקת מגן הוקרה לאמו של אלנאבלסי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 16 באוקטובר 2022)
הענקת מגן הוקרה לאמו של אלנאבלסי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 16 באוקטובר 2022)
 • משלחת נוספת ביקרה בבית משפחתו של אסלאם צבוח, שנהרג יחד עם אלנאבלסי, והעניקה לאמו מגן מכוחות הביטחון הלאומי לאות הוקרה לעמידתה האיתנה שמהווה מודל וסמל לחיקוי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 18 באוקטובר 2022).
הענקת מגן הוקרה לאמו של אסלאם צבוח (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 18 באוקטובר 2022)
הענקת מגן הוקרה לאמו של אסלאם צבוח (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 18 באוקטובר 2022)
 • משלחת גם ביקרה בבית משפחתו של פעיל מנגנון הביטחון המסכל בלאל רואג’בה , בעיירה רוג’יב, והעניקה לאמו מגן ממנגנון הביטחון (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 19 באוקטובר 2022).
הענקת מגן הוקרה לאמו של בלאל רואג'בה (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 19 באוקטובר 2022)
הענקת מגן הוקרה לאמו של בלאל רואג’בה (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 19 באוקטובר 2022)
 • על פי הנחיותיו של מפקד מנגנון הביטחון הלאומי לואא’ נצ’אל אבו דח’אן, והוראותיו של מפקד מרחב שכם, עמיד מחמד סלאמה, ביקרה משלחת בבית משפחתו של מחמד יונס שנורה למוות ב-6 בדצמבר 2021 בעת שביצע פיגוע דריסה בעמדת הבידוק בכניסה למעבר תאנים שבשומרון, והעניקה לאמו מגן מכוחות מנגנון הביטחון הלאומי (דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי, 19 באוקטובר 2022).
הענקת מגן הוקרה לאמו של מחמד יונס (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 19 באוקטובר 2022)
הענקת מגן הוקרה לאמו של מחמד יונס (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 19 באוקטובר 2022)
עריכת הלוויות צבאיות רשמיות
 • רבים מההרוגים באירועים האחרונים היו גם פעילי מנגנוני הביטחון או בנים לפעילים (כולל בכירים) במנגנוני הביטחון של הרשות. להרוגים אלה נערכו הלוויות צבאיות רשמיות בהם השתתפו פעילי מנגנונים במדים. להלן מספר דוגמאות.
 •   בליל 28-27 באוקטובר 2022 בוצע ירי מכלי רכב פלסטיני לעבר עמדה צבאית במחסום חוארה (דרומית לשכם). כוח צה”ל, שהיה בפעילות יזומה בסמוך, זיהה את כלי הרכב ממנו נורתה האש וכלי רכב נוסף שהיה עימו, וירה לעבר שני כלי הרכב, אשר ניסו להימלט לתוך שכם. חשבון הטוויטר הרשמי של צה”ל, 28 באוקטובר 2022). משרד הבריאות ברשות מסר על מותו של עמאד אבו רשיד, בן 47 ושל רמזי סאמי זבארה, בן 35. דווח כי שני ההרוגים הם ממחנה הפליטים עסכר, והם פעילי מנגנון ההגנה האזרחית ברשות הפלסטינית. אבו רשיד היה קצין (ופא, 28 באוקטובר 2022).
מודעות אבל רשמיות מטעם מנגנון ההגנה האזרחית. מימין: עמאד אבו רשיד ומשמאל: רמזי סאמי זבארה (דף הפייסבוק של מנגנון ההגנה האזרחית, 28 באוקטובר 2022)
מודעות אבל רשמיות מטעם מנגנון ההגנה האזרחית. מימין: עמאד אבו רשיד ומשמאל: רמזי סאמי זבארה (דף הפייסבוק של מנגנון ההגנה האזרחית, 28 באוקטובר 2022)
ההלוויה הצבאית שנערכה לשניים (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 28 באוקטובר 2022)
ההלוויה הצבאית שנערכה לשניים (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 28 באוקטובר 2022)
 • משרד הבריאות ברשות הודיע ב-7 באוקטובר 2022 על מותו של עאדל אבראהים עאדל דאוד, בן 14, שמת בבית החולים הממשלתי בקלקיליה מפצעיו, לאחר שנורה בראשו במהלך עימותים עם כוחות צה”ל באזור אלבירין ליד גדר ההפרדה בדרום קלקיליה (ופא, 7 באוקטובר 2022). לטענת צה”ל, ההרוג השליך בקבוקי תבערה לעבר כוח צה”ל שפעל באזור קלקיליה. לפיכך הכוח הגיב בירי ממנו הוא נפגע (ישראל היום, 7 באוקטובר 2022). לדאוד נערכה ב-8 באוקטובר הלוויה עם טקסים צבאיים, בהשתתפותו של מושל מחוז קלקיליה ברשות (דף הפייסבוק של מושל מחוז קלקיליה, 8 באוקטובר 2022).
 עאדל דאוד עם דגל חמאס (חשבון הטוויטר של PALDF, 8 באוקטובר 2022).   פעילי הביטחון הלאומי נושאים את גופתו של עאדל דאוד (דף הפייסבוק של מושל מחוז קלקיליה, 8 באוקטובר 2022)
מימין: עאדל דאוד עם דגל חמאס (חשבון הטוויטר של PALDF, 8 באוקטובר 2022). משמאל: פעילי הביטחון הלאומי נושאים את גופתו של עאדל דאוד (דף הפייסבוק של מושל מחוז קלקיליה, 8 באוקטובר 2022)
 • ב-29 ביולי 2022, דיווח צה”ל על מאות מפרי סדר פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים והשליכו בקבוקי תבערה על הכביש הראשי ליד הישוב כוכב השחר, מזרחית לראמאללה. בעקבות ההתפרעות האלימה הציר נחסם. כוחות צה”ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי מדויק לעבר משליכי אבנים שסיכנו ישראלים. בתקשורת הפלסטינית דווח על מותו של אמג’ד נשא’ת אבו עליא, בן 16 מאלמע’יר. נערכה לו הלוויה צבאית בכפרו, גופתו נישאה על כתפיהם של פעילי מנגנון הביטחון הלאומי ונעטפה בדגל פלסטין. המשתתפים בהלוויה הניפו דגלי פתח צהובים וגם דגלי חמאס ירוקים (מען, 30 ביולי 2022). אבו מאזן התקשר ב-31 ביולי 2022 לאביו של ההרוג הפלסטיני ומסר לו את תנחומיו. אביו של אבו עליא הודה לאבו מאזן על שיחת הטלפון (ופא, 31 ביולי 2022).
מימין : אמג'ד אבו עליא (קדס פרס, 29 ביולי 2022). משמאל : הלוויה צבאית להרוג הפלסטיני בכפר אלמע'יר (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)
הלוויה צבאית להרוג הפלסטיני בכפר אלמע’יר (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)
 • מחמד אלעראישי היה פעיל פתח תושב העיר העתיקה בשכם, שנפצע באורח אנוש במהלך עימותים עם כוחות צה”ל ב-9 באוגוסט 2022 (באירוע בו נהרגו אבראהים אלנאבלסי ואסלאם צבוח). הוא מת מפצעיו ב-23 באוגוסט 2022. על פי הנחיות של מפקד מרחב שכם במנגנון הביטחון הלאומי, עמיד (תא”ל) מחמד סלאמה לאלעראישי, נערכה הלוויה צבאית רשמית שכללה טקסים צבאיים (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 23 באוגוסט 2022).
הלווייתו הצבאית של אלעראישי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 23 באוגוסט 2022)
הלווייתו הצבאית של אלעראישי (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 23 באוגוסט 2022)
 • וסים נאצר אבו ח’ליפה, פעיל פתח, ממחנה הפליטים בלאטה בשכם, נהרג בליל 18-17 באוגוסט 2022 במהלך עימותים אלימים עם כוחות צה”ל בעת ליווי מתפללים יהודים לקבר יוסף. נערכה לו הלוויה צבאית רשמית בה השתתפו פעילי מנגנוני הביטחון במחוז שכם (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 18 באוגוסט 2022).
גופתו של וסים ח'ליפה נישאת בידי פעילי מנגנון הביטחון.     כלי רכב רשמיים של המנגנונים במסע ההלוויה (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 18 באוגוסט 2022)
מימין: גופתו של וסים ח’ליפה נישאת בידי פעילי מנגנון הביטחון. משמאל: כלי רכב רשמיים של המנגנונים במסע ההלוויה (דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 18 באוגוסט 2022)
ביקור בכירי הרשות ופתח בסוכות אבלים
 • עבדאללה אחמד אבו אלתין, בן 43, רופא, ראש יחידת הרישוי במשרד הבריאות, נהרג בעימותים סמוך לבית החולים הממשלתי בג’נין (ופא, 14 באוקטובר 2022). גדודי חללי אלאקצא, פרסמו הודעת אבל על מותו בה הוצג כאחד ממפקדי גדודי חללי אלאקצא ומבכירי הנהגת פתח בג’נין (ערוץ הטלגרם של גדודי חללי אלאקצא, 14 באוקטובר 2022). משרד הבריאות ברשות פרסם הודעת אבל מטעמו בה צוין, כי הוא שימש כראש יחידת הרישוי במשרד הבריאות (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 14 באוקטובר 2022). חטיבת השהידים של גדודי חללי אלאקצא בג’נין פרסמה גם היא הודעת אבל שבה נמסר כי הוא היה אחד ממייסדי החטיבה לצד השהיד טה אלזבידי (אלקדס, 14 באוקטובר 2022). אבו מאזן התקשר למשפחתו ומסר להם את תנחומיו (ופא, 14 באוקטובר 2022).
 • בהלווייתו השתתף מחמוד אלעאלול, סגן יו”ר תנועת פתח. משרד הבריאות בראמאללה פתח סוכת אבלים לזכרו. בין המבקרים בסוכת האבלים בראמאללה היה גם חסין אלשיח’, מזכ”ל הוועד הפועל של אש”ף וחבר הוועד המרכזי של פתח (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 18 באוקטובר 2022).
סגן יו"ר תנועת פתח, מחמוד אלעאלול, בהלווייתו של אבו אלתין בג'נין (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות ב פתח, 14 באוקטובר 2022).      חסין אלשיח' מבקר בסוכת האבלים במשרד הבריאות בראמאללה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 18 באוקטובר 2022)
מימן: סגן יו”ר תנועת פתח, מחמוד אלעאלול, בהלווייתו של אבו אלתין בג’נין (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות ב פתח, 14 באוקטובר 2022). משמאל: חסין אלשיח’ מבקר בסוכת האבלים במשרד הבריאות בראמאללה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 18 באוקטובר 2022)
 • במחנה הפליטים בג’נין נפתחה סוכת אבלים לזכרו של עבדאללה אבו אלתין ושני פעילים נוספים שנהרגו עימו. מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, ערך ביקורי תנחומים אצל משפחות שלושת ההרוגים. בדברים שנשא במקום ציין אשתיה כי דם השהידים לא היה לשווא. לדבריו המאבק הוא תהליך מצטבר, דור אחר דור וקורבנות אחר קורבנות, וכי ג’נין מימשה את האחדות הלאומית בשטח (ופא, 16 באוקטובר 2022; דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 16 באוקטובר 2022).
 מחמד אשתיה לוחץ את ידו של המבוקש פתחי חאזם (דף הפייסבוק של הוועדה העממית לשירותים במחנה הפליטים ג'נין, 16 באוקטובר 2022).     מחמד אשתיה נואם כשלצדו פתחי חאזם. מאחוריהם נראים פעילים במנגנוני הביטחון לצד חמושים רעולי פנים (דף הפייסבוק של הוועדה העממית לשירותים במ"פ ג'נין, 16 באוקטובר 2022)
מימין: מחמד אשתיה לוחץ את ידו של המבוקש פתחי חאזם (דף הפייסבוק של הוועדה העממית לשירותים במחנה הפליטים ג’נין, 16 באוקטובר 2022). משמאל: מחמד אשתיה נואם כשלצדו פתחי חאזם. מאחוריהם נראים פעילים במנגנוני הביטחון לצד חמושים רעולי פנים (דף הפייסבוק של הוועדה העממית לשירותים במ”פ ג’נין, 16 באוקטובר 2022)
 • עזאם אלאחמד, חבר הוועד הפועל של אש”ף והוועד המרכזי של פתח; צברי צידם חבר הוועד המרכזי של תנועת פתח, , וחברי המועצה המהפכנית של פתח, ערכו ב-15 באוקטובר 2022 ביקורי תנחומים אצל משפחות ההרוגים בג’נין ביניהם הרופא עבדאללה אלאחמד אבו אלתין. בדברים שנשא עזאם אלאחמד ציין כי הפלסטינים מוכיחים בקורבנותיהם ומאבקם המתמשך כי הם כמהים לחירות, והדגיש כי תנועת פתח הוקמה למען שחרור פלסטין, וכדי לבטא את רצונם של הפלסטינים בחופש ועצמאות, ריקון בתי הכלא (מאסירים ביטחוניים) ומימוש כל הזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים (אתר הטלוויזיה הפלסטינית, 15 באוקטובר 2022).
 עזאם אלאחמד (עם מסכה על סנטרו) ולידו צברי צידם (מחזיק במסכה בידו) ומזכיר תנועת פתח במחוז ג'נין, עטא אבו רמילה (עם סמארטפון בידו) בביקור התנחומים (דף הפייסבוק של צברי צידם, 15 באוקטובר 2022).     מודעת האבל רשמית מטעם פתח (חשבון הטוויטר פדאא'יין, 14 באוקטובר 2022)
מימין: עזאם אלאחמד (עם מסכה על סנטרו) ולידו צברי צידם (מחזיק במסכה בידו) ומזכיר תנועת פתח במחוז ג’נין, עטא אבו רמילה (עם סמארטפון בידו) בביקור התנחומים (דף הפייסבוק של צברי צידם, 15 באוקטובר 2022). משמאל: מודעת האבל רשמית מטעם פתח (חשבון הטוויטר פדאא’יין, 14 באוקטובר 2022)
 • תאמר אלכילאני, פעיל בכיר בהתארגנות “גוב האריות”, נהרג ב-23 באוקטובר 2022 בסיכול ממוקד בשכם באמצעות אופנוע ממולכד(אתר Snd News, 23 באוקטובר 2022). אלכיאלני, היה מעורב בשיגור המחבל שנתפס ביפו בספטמבר 2022 אשר התכוון לבצע פיגוע ירי המוני בתל אביב. כמו כן היה מעורב בפיגוע בו נהרג חייל צה”ל ב-11 באוקטובר 2022. החזית העממית לשחרור פלסטין פרסמה כרזת אבל מטעמה. בכירי מנגננוני הביטחון של הרשות הפלסטינים ביניהם אבראהים רמצ’אן מושל מחוז שכם; סגן מפקד מרחב שכם, מחמד אלרג’וב; ומפקדי המנגנונים הבטחוניים, ערכו ביקור תנחומם (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 23 באוקטובר 2022; דף הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי, 23 באוקטובר 2022).
מביקור התנחומים של מושל מחוז שכם וראשי המנגנונים הבטחוניים בעקבות מותו של תאמר אלכילאני (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 23 באוקטובר 2022)    מביקור התנחומים של מושל מחוז שכם וראשי המנגנונים הבטחוניים בעקבות מותו של תאמר אלכילאני (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 23 באוקטובר 2022)
מביקור התנחומים של מושל מחוז שכם וראשי המנגנונים הבטחוניים בעקבות מותו של תאמר אלכילאני (דף הפייסבוק של מושל מחוז שכם, 23 באוקטובר 2022)
 • עדי אלתמימי ביצע שני פיגועים טרם הריגתו. פיגוע ירי ב-8 באוקטובר 2022 במעבר שעפאט בו נהרגה לוחמת צה”ל ופיגוע ירי ב-19 באוקטובר 2022 בכניסה למעלה אדומים שם נהרג . מחמד אלמדני, חבר הוועד המרכזי של פתח ונציב הגיוס והארגון בתנועה, עמד בראש משלחת חברי המועצה המהפכנית והנהגת נציבות הגיוס והארגון, שהגיעה למסור תנחומים למשפחתו בענאתא. עבד אלמנעם חמדאן,סגן נציב הגיוס והארגון, שדיבר בשם המשלחת, הדגיש כי תנועת פתח “ממשיכה בדרך המאבק לצד הכוחות ובני החורין הפלסטיניים עד לניצחון, לשחרור ולהקמת מדינת פלסטין העצמאית שבירתה ירושלים” (ופא, 22 באוקטובר 2022). במקביל, פתחה פתח במחוז שכם סוכת אבלים לזכרו (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות של
 •   פתח, 22 באוקטובר 2022). סוכת אבלים נוספת נפתחה על ידי פתח בג’נין (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 22 באוקטובר 2022). עזאם אלאחמד הגיע אף הוא לסוכת האבלים הג’נין למסור את תנחומיו (ופא, 22 באוקטובר 2022).
ביקור של מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה, לילא ע'נאם, בסוכת האבלים באזור ירושלים (דף הפייסבוק של לילא ע'נאם, 21 באוקטובר 2022).     מימין: עזאם אלאחמד בסוכת האבלים בג'נין 
(ופא, 22 באוקטובר 2022)
מימין: ביקור של מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה, לילא ע’נאם, בסוכת האבלים באזור ירושלים (דף הפייסבוק של לילא ע’נאם, 21 באוקטובר 2022). משמאל: עזאם אלאחמד בסוכת האבלים בג’נין
(ופא, 22 באוקטובר 2022)
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין דיווח, כי פעיל הארגון, יונס ע’סאן תאיה, בן 21, ממחנה הפליטים אלפארעה, נהרג מאש צה”ל בעימותים במחנה הפליטים (אתר הג’האד האסלאמי בפלסטין, 7 בספטמבר 2022). ברשתות החברתיות דווח כי תאיה השתייך לגדוד טובאס של פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי, (ערוץ הטלגרם שבכת טובאס אלג’האדיה, 7 בספטמבר 2022). אבו מאזן התקשר (ב-8 בספטמבר 2022) לאחיו של יונס אלתאיה, ח’אלד, ומסר לו את תנחומיו על מותו. אבו מאזן ביקש גם למסור את תנחומיו לבני משפחתו ולכל תושבי מחנה הפליטים הפליטים אלפארעה (ופא, 8 בספטמבר 2022).
 • מחמד בשאר עזיזי ועבד אלרחמן צבח נהרגו ב-24 ביולי 2022 במהלך פעילות צה”ל נגד פלסטינים שהתבצרו בתוך בית בקסבה בשכם. ב-2 בספטמבר 2022 נערך להם טקס אזכרה בעיר העתיקה של שכם, שבו צוין כי השניים היו מייסדי חוליות “גוב האריות” בשכם. לאחר מותם צייץ מניר אלג’אע’וב, כי הסהר האדום בשכם מסר שהשניים היו פעילי מנגנון הביטחון הלאומי (חשבון הטוויטר של מניר אלג’אע’וב, 24 ביולי 2022). מפקד מרחב שכם במנגנון הביטחון הכללי עמיד (תא”ל) מחמד סלאמה ראשי מנגנונים ביטחוניים, וקצינים מהמנגנונים השונים, הגיעו לסוכת האבלים שהוקמה (דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי , 24 ביולי 2022).
פעילי המנגנונים הביטחוניים בשכם בסוכת האבלים לזכרם של עזיזי וצבח 
(דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי, 24 ביולי 2022)
    פעילי המנגנונים הביטחוניים בשכם בסוכת האבלים לזכרם של עזיזי וצבח 
(דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי, 24 ביולי 2022)
פעילי המנגנונים הביטחוניים בשכם בסוכת האבלים לזכרם של עזיזי וצבח
(דף הפייסבוק של מנגנון הביטחון הלאומי, 24 ביולי 2022)
 • מחמד מוסא מחמד סבאענה פעיל פתח, נהרג במהלך הפרות סדר בעת שכוחות ביטחון ישראליים הרסו בליל 6-5 בספטמבר 2022 את הדירה בג’נין בה התגורר רעד חאזם, אשר ביצע פיגוע ירי ב-7 באפריל 2022 בתל אביב. ברשתות החברתיות ציינו גולשים כי סבאענה היה פעיל/קצין במנגנון הביטחון המסכל )חשבון הטוויטר של וג’יה צבח אלקיק, 6 בספטמבר 2022; חשבון הטוויטר של Abood Helles, 6 בספטמבר 2022). מושל מחוז ג’נין, אכרם אלרג’וב; סגן מפקד מרחב ג’נין עקיד (אל”מ) מחמד אלבזור; וראשי המנגנונים הבטחוניים, ערכו ביקורי תנחומים אצל משפחתו של סבאענה בג’נין ואצל משפחתו של טאהר זכארנה בקבאטיה (פעיל גא”פ שנהרג ב-5 בספטמבר במהלך עימותים בקבאטיה) (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 6 בספטמבר 2022).
מביקור התנחומים (דף הפייסבוק של כוחות הבטח"ל, 6 בספטמבר 2022)
מביקור התנחומים (דף הפייסבוק של כוחות הבטח”ל, 6 בספטמבר 2022)
 •  ב-20 באוקטובר 2022 דיווח משרד הבריאות ברשות הפלסטינית על מותו של מחמד פאדי נורי, בן 16, מביתוניא ממערב לראמאללה, לאחר שנפצע באורח אנוש בכניסה הצפונית לאלבירה בספטמבר 2022 (ופא, 16 באוקטובר 2022). מחמד אלמדני, חבר הוועד המרכזי של פתח ונציב הגיוס והארגון בתנועה, ערך ביקור תנחומים בביתוניא (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות בפתח, 22 באוקטובר 2022).
מחמד אלמדני, חבר הוועד המרכזי של פתח ונציב הגיוס והארגון בתנועה, מוסר תנחומים על מותו של מחמד נורי בעיירה ביתוניא (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות ב פתח, 22 באוקטובר 2022)
מחמד אלמדני, חבר הוועד המרכזי של פתח ונציב הגיוס והארגון בתנועה, מוסר תנחומים על מותו של מחמד נורי בעיירה ביתוניא (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות ב פתח, 22 באוקטובר 2022)
דרשות במסגדים
 • עמדת הרשות הפלסטינית כלפי האירועים מתבטאת גם בדרשות יום שישי במסגדים ברחבי יהודה ושומרון. בהקשר זה יצוין כי לרשות יש השפעה רבה על הדרשנים ועל תכני הדרשות והן מהוות עבורה מכשיר נוסף להשפעה על דעת הקהל. הרשות פועלת להאחדה ולשליטה על מסרי הדרשנים. במסגרת זאת מופץ במסגדים מידי שבוע, לקראת יום שישי, מזכר רשמי מטעם משרד ההקדשים ובו עיקר התכנים שיש להשמיע בדרשה בפני המתפללים. בעבר ננזפו דרשנים אשר העזו להשמיע דרשות שלא עלו בקנה אחד עם מדיניות הרשות. לדרשות יש השפעה רבה בציבור, ערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרשות משדר מידי שישי דרשה מפי בכיר בשידור ישיר ולא אחת קטעים ממנה מצוטטים ברשתות החברתיות.
 • מעקב אחר הדרשות הללו בחודשים האחרונים העלה כי בשבועות בהם היה המתח בשיאו השמיעו דרשני במסגדים ביהודה ושומרון דברי שבח והלל לשהידים ודברי נאצה והסתה נגד ישראל. נראה שבתקופת שיא ההסלמה עשתה הרשות שימוש בדרשות הללו להמחשת ההזדהות שלה עם ההרוגים הפלסטינים תוך הדגשה של נשגבות השהאדה. יצוין כי בשבועיים האחרונים, במקביל לירידה היחסית בפעילות בשטח, עולה הרושם כי גם הדרשות התמתנו במקצת.
 • מחמוד אלהבאש, יועץ אבו מאזן לענייני דת, הנושא גם בתואר השופט השרעי העליון, נשא דרשת יום שישי ב-30 בספטמבר 2022 במסגד פאטמה אלזהראא’ באלבירה אשר הועברה בשידור ישיר בערוץ הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית. בדרשה הוא השווה את שליטת ישראל בהר הבית לשלטון הנער של שבט קריש במכה במסגד הקדוש וציין כי יש לבקר בו כדי שלא יוותר בידי “עדרי בהמות של תתי אדם (הכוונה לישראל) הטוענים לזכות שליטה וזכויות דתיות והיסטוריות עליו”. בדרשה שנשא ב-7 באוקטובר 2022 במסגד אלירמוכ בראמאללה הוא דיבר בהרחבה בשבח השהידים ואמותיהם (בעקבות התבטאות מושל שכם בגנות אימהות השהידים). דרשת אלהבאש כללה דברי עידוד לשהידים תוך ציון שהשהידים אינם מתים אלא עוברים לעולם טוב יותר וכי השהאדה היא בחירה ואללה הוא אשר קובע את השהאדה ומי שנבחר על ידו לשהאדה זוכה לימים של הוקרה.
 • דרשת יום שישי 21 באוקטובר 2022 מפי מחמוד אלהבאש במסגד אלפאטמה אלזהראא’ באלבירה התאפיינה אף היא בנימה חריפה ומתסיסה. אלהבאש חזר על הטיעון לפיו האסלאם הוא דת של שלום וציין שמעשי התוקפנות של ישראל מבהירים שפניה של ישראל אינם לשלום ועל כן התגובה לישראל היא בבחינת חובה דתית. הוא ציין כי הוא מכיר בכך שיש מי שאינם אוהבים את הדברים במדינות העולם אך הפלסטינים כבר אינם יכולים להמשיך ולהפגין סבלנות לנוכח הפגיעות בהם.
 • בדרשה שנשא חאתם אלבכרי, שר ההקדשים ברשות הפלסטינית, ב-14 באוקטובר 2022 בבית סאחור הוא דיבר על נשגבות השהאדה אולם יש לציין שנימת דבריו הייתה יחסית מתונה יותר ולא עודדה את הציבור ללכת בדרכי השהידים (מה שמוכיח שהרשות יכולה לשלוט בתכני הדרשות) ומדגיש את ההקצנה שחלה לאחרונה בדברי דרשנים). ב-4 בנובמבר 2022 הוא נשא דרשה מתונה יותר שהוקדשה בעיקר ליום השנה להצהרת בלפור.