הפגנה ועצרת אנטי-ישראלית במרכז לונדון לציון “יום הנכבה” בהשתתפות אישים במפלגת הלייבור ובתמיכת מנהיג המפלגה, ג’רמי קורביין. תנועת חמאס הודתה לקורביין על תמיכתו

בראש הצעדה נראים זאהר ביראוי, חסאם זמלט ועאהד אלתמימי. בצד ימין ניתן לראות שלט:

בראש הצעדה נראים זאהר ביראוי, חסאם זמלט ועאהד אלתמימי. בצד ימין ניתן לראות שלט: "ביבי, מפציץ, תינוקות, החרימו את ישראל" (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 11 במאי 2019)

הצעדה במרכז לונדון (דף הפייסבוק של חסאם זמלט, 12 במאי 2019).

הצעדה במרכז לונדון (דף הפייסבוק של חסאם זמלט, 12 במאי 2019).

Richard Burgon, חבר הפרלמנט מטעם הלייבור, בהפגנת

Richard Burgon, חבר הפרלמנט מטעם הלייבור, בהפגנת "יום הנכבה" בה הוא נושא כרזה של תמיכת הלייבור ב"פלסטין" (דף הפייסבוק שלו, 11 במאי 2019). בנאום שנשא אמר כי זכות הפלסטינים לחיות נמצאת תחת איום גובר והולך ... הפלסטינים צריכים להיות מסוגלים לחיות באופן חופשי מהתנחלויות המוקמות על אדמה גנובה (גרדיאן, 11 במאי 2019).

זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי אחד המשטים, שהתקיים בקיץ 2018 (דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018) .

זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי אחד המשטים, שהתקיים בקיץ 2018 (דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018) .

עאהד אלתמימי נושאת דברים בעצרת.

עאהד אלתמימי נושאת דברים בעצרת.

כללי

ב-11 במאי 2019 התקיימו במרכז לונדון הפגנה ועצרת לציון “יום הנכבה” הפלסטיני. האירועים אורגנו על ידי מספר ארגונים אנטי–ישראלים בבריטניה, הפועלים להכפשת ישראל ולקידום נושא ה-BDS. באירועי “יום הנכבה” במרכז לונדון השתתפו על פי ההערכות בין 3,000 ל-4,000 מפגינים. בראש ההפגנה צעדה עאהד אלתמימי, צעירה פלסטינית מנבי צאלח (סמוך לרמאללה) אשר רכשה מוניטין כפרובוקטיבית סדרתית הנוהגת להתעמת עם חיילי צה”ל. כמו כן נאמו זאהר ביראוי, פעיל המזוהה עם חמאס והאחים המוסלמים, הנוטל חלק בארגון צעדות ומשטים לרצועה, והיה שותף בוועדה המכינה של “צעדות השיבה” ברצועה; חסאם זמלט נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה, שקודם לכן סולק מארה”ב. המפגינים נשאו שלטים וקראו קריאות למימוש “זכות השיבה” שמשמעותה, בראייה הפלסטינית, חיסול אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית באמצעות חזרת הפליטים וצאצאיהם לשטחה.

 

 • למרות שמספר המשתתפים באירוע לא היה גדול, המחישה ההפגנה ב”יום הנכבה”, פעם נוספת, כי בריטניה ממשיכה לשמש כמרכז האירופאי הבולט לפעילות אנטי-ישראלית של ארגונים ואישים, שחלקם מזוהים עם חמאס והאחים המוסלמים, הללו עוסקים בבריטניה בפעילויות אנטי-ישראליות ענפה: הכפשת ישראל והפצת תעמולה ארסית נגדה (באירועי “יום הנכבה” נשמעו קריאות “ישראל מעוררת אנטישמיות”, “ישראל מדינת טרור”); פעילות למען הטלת חרם על ישראל (במסגרת ה-BDS), יוזמות לשיגור משטים וצעדות לרצועת עזה וקידום התביעה הפלסטינית ל”זכות השיבה” של הפליטים הפלסטינים וצאצאיהם לשטחה של מדינת ישראל (כאמצעי לשינוי אופייה של מדינת ישראל ולמעשה חיסולה כמדינת העם היהודי). פעילים כגון זאהר אלביראוי אף גילו מעורבות בפעילות חמאס ברצועה כגון “הפגנות השיבה” המחוללות אלימות וטרור ברצועת עזה.
 • באירועי “יום הנכבה” בלונדון השתתפו חברים במפלגת הלייבור. היא זכתה לתמיכת מנהיג הלייבור האנטי-ישראלי ג’רמי קורביין, אשר פרסם בדף הפייסבוק שלו הודעה התומכת במפגיני “יום הנכבה” המגנה את ישראל ואת מה שהוא קורא “ירי במאות מפגינים פלסטינים לא חמושים בעזה, רובם פליטים או ממשפחות של פליטים, הדורשים את זכויותיהם” (סילוף ועיוות של המציאות באשר חיילי צה”ל נוהגים בזהירות יתר כלפי מתפרעים אלימים, המשליכים מטעני נפץ, מנסים לחדור לשטח ישראל ויוזמים פרובוקציות חוזרות ונשנות כלפי מדינת ישראל). בנוסף לכך פרסם הפורום הפלסטיני בבריטניה תמונה בה נראה מנהיג הלייבור אוחז בכרזה, ששימשה את משתתפי אירועי “יום הנכבה”, בה נראה סמל מפתח המסמל את “זכות השיבה”, שמשמעותה חורבנה של מדינת ישראל[1].

דף הפייסבוק בו בירך קורביין את משתתפי אירועי "יום הנכבה"Times of Israel), 11 במאי 2019) (ההדגשה היא של מרכז המידע).
דף הפייסבוק בו בירך קורביין את משתתפי אירועי “יום הנכבה”
Times of Israel), 11 במאי 2019) (ההדגשה היא של מרכז המידע).

"ר הלייבור ג'רמי קורביין אוחז כרזה, ששימשה לאירועי "יום הנכבה" בה נראה המפתח המסמל את "זכות השיבה" (דף הפייסבוק של הפורום הפלסטיני בבריטניה, 11 במאי 2019).    כרזה ששימשה את אירועי "יום הנכבה" (Palestine Solidarity Campaign מאי 2019).
מימין: יו”ר הלייבור ג’רמי קורביין אוחז כרזה, ששימשה לאירועי “יום הנכבה” בה נראה המפתח המסמל את “זכות השיבה” (דף הפייסבוק של הפורום הפלסטיני בבריטניה, 11 במאי 2019). משמאל: כרזה ששימשה את אירועי “יום הנכבה” (Palestine Solidarity Campaign מאי 2019).

Richard Burgon, חבר הפרלמנט מטעם הלייבור, בהפגנת "יום הנכבה" בה הוא נושא כרזה של תמיכת הלייבור ב"פלסטין" (דף הפייסבוק שלו, 11 במאי 2019). בנאום שנשא אמר כי זכות הפלסטינים לחיות נמצאת תחת איום גובר והולך ... הפלסטינים צריכים להיות מסוגלים לחיות באופן חופשי מהתנחלויות המוקמות על אדמה גנובה (גרדיאן, 11 במאי 2019).
Richard Burgon, חבר הפרלמנט מטעם הלייבור, בהפגנת “יום הנכבה” בה הוא נושא כרזה של תמיכת הלייבור ב”פלסטין” (דף הפייסבוק שלו, 11 במאי 2019). בנאום שנשא אמר כי זכות הפלסטינים לחיות נמצאת תחת איום גובר והולך … הפלסטינים צריכים להיות מסוגלים לחיות באופן חופשי מהתנחלויות המוקמות על אדמה גנובה (גרדיאן, 11 במאי 2019).

ברכת חמאס לתמיכת ג’רמי קורביין

תמיכתו של ג’רמי קורביין באירועי “יום הנכבה” זכתה לברכת חמאס, ארגון הטרור השולט על אוכלוסיית רצועת עזה ועומד מאחורי פעילות הטרור נגד ישראל המתבצעת מהרצועה. בהודעת הברכה לקורביין שפרסמה חמאס בשם “הפלגים הלאומיים הפלסטינים” (קרי, ארגוני הטרור הפועלים ברצועה) צוטט, בין השאר, הגינוי של קורביין לחיילי צה”ל, שנטען כי הם יורים לעבר מפגינים פלסטינים בלתי חמושים בעזה. בהודעת הברכה נאמר גם, כי קורביין הדגיש, כי לא ניתן להשיג שלום כל עוד נמשך “הכיבוש הבלתי-חוקי של האדמות הפלסטיניות” (מטבע לשון זאת, בראיית חמאס, מכוונת לכל שטחה של מדינת ישראל). להלן נוסח הודעת חמאס.

 

ברכת חמאס לתמיכת ג'רמי קורביין

נספח א’
ארגונים אנטי-ישראלים בבריטניה, אשר עמדו מאחורי אירועי “יום הנכבה”

בין מארגני אירועי “יום הנכבה” היו ארגונים אנטי- ישראלים בבריטניה המנהלים מערכה אנטי-ישראלית ובכלל זה פעילות להחרמת ישראל במסגרת קמפיין BDS. בין הארגונים הללו הוזכרו: Palestine Solidarity Campaign(PSC), Friends of Al Aqsa (FOA) , Muslim Association of Britain (MAB).

Palestine Solidarity Campaign (PSC)

Palestine Solidarity Campaign (PSC)

לוגו הארגון

 • (Palestine Solidarity Campaign (PSC ארגון אנטי-ישראלי שהוקם בשנת 1982 בבריטניה. הארגון העומד בראש הקמפיין להחרמת ישראל בבריטניה והוא פעיל גם בתחום התעמולה האנטי-ישראלית. לארגון מספר משרדים בלונדון כמו כן יש לו משרדים בסקוטלנד ובוולס. חברים בארגון בריטים, כמו גם מוסלמים ופלסטינים המתגוררים בבריטניה. כמה מפעילי הארגון השתתפו במשט ה”מרמרה”. רוב פעילות הארגון מבוססת על מתנדבים (לטענת הארגון כמה אלפים). בראש הארגון ועד מנהל נבחר המונה עשרים חברי הארגון. פעילי הארגון נוהגים לקיים פעולות מחאה נגד חברות המייבאות מוצרים מישראל ונגד מרכולים המוכרים תוצרת ישראלית.

דף הבית של אתר ארגון PSC
דף הבית של אתר ארגון PSC

Friends of Al Aqsa(FOA)

לוגו הארגון
לוגו הארגון

 • ארגון אנטי-ישראלי שהוקם, ב-1997. הארגון מציג עצמו כ-NGO, ששם לו למטרה להגן על “זכויות הפלסטינים” ולהגן על מסגד אלאקצא בירושלים. מעיון באתר ובדף הפייסבוק של הארגון הוא עוסק בעיקר בקריאה להחרמת סחורות ישראליות. כך למשל הארגון מקיים בחודש הרמצ’אן (החל עתה) קמפיין הקורא שלא לרכוש תמרים מתוצרת ישראל לשבירת צום רמצ’אן.
 קריאה לקחת חלק בפעילויות הארגון.     כרזה הקוראת להחרים תמרים תוצרת ישראל 
(אתר האינטרנט Friends of Al Aqsa)
מימין: קריאה לקחת חלק בפעילויות הארגון. משמאל: כרזה הקוראת להחרים תמרים תוצרת ישראל (אתר האינטרנט Friends of Al Aqsa)

Muslim Association of Britain (MAB)

לוגו הארגון

לוגו הארגון

 • Muslim Association of Britain (MAB) הינו ארגון המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים בבריטניה, שפעיליו נוטלים חלק בפעילות אנטי-ישראלית המתבצעת בלונדון. הארגון הוקם ע”י מחמד צואלחה, פעיל חמאס שנמלט לבריטניה (אשר עמד בראשו בין השנים 2007-1999) [2]. בשנת 2007 התגלעו חילוקי דעות בארגון, שבעקבותיהם עזבו מחמד צואלחה וכמה ממנהיגי הארגון. גם זאהר ביראוי, פעיל אנטי- ישראלי בבריטניה המזוהה עם חמאס והאחים המוסלמים, היה פעיל בארגון ואף שימש בו בתפקיד בכיר.
 • במשך שנים רבות היה MAB היה הארגון הפעיל ביותר של תנועת האחים המוסלמים בבריטניה. הוא פעל בשיתוף פעולה עם גורמי שמאל בריטים רדיקלים, בעיקר באמצעות אנשי הדור הצעיר של תנועת האחים המוסלמים.

כרזה שמניפים פעיליMAB בהפגנה בלונדון ב-28 בספטמבר 2001. הכרזה קוראת להטלת חרם על ישראל המכונה "מדינת אפרטהייד".
כרזה שמניפים פעילי MAB בהפגנה בלונדון ב-28 בספטמבר 2001. הכרזה קוראת להטלת חרם על ישראל המכונה “מדינת אפרטהייד”.

נספח ב’
פעילים פלסטינים שהשתתפו באירועי “יום הנכבה” בלונדון

זאהר ביראוי

 •  פלסטיני תושב בריטניה המזוהה עם חמאס ותנועת האחים המוסלמים. אלביראוי הינו בעל ותק רב בפעילות בארגונים אסלאמיים ופרו- פלסטינים בבריטניה. במסגרת פעילותו הוא נושא בתואר “מתאם הועדה הבינלאומית לשבירת המצור על רצועת עזה” ומארגן צעדות ומשטים שנועדו להכפיש את ישראל ולסייע לממשל חמאס ברצועה. זאהר אלביראוי היה מעורב גם בוועדה המכינה של “צעדות השיבה” ברצועת עזה, שמאז תחילתן הן מחוללות מעשי אלימות וסבבי ירי רקטות. הוא אף נתן במה ל”צעדות השיבה” המתוכננות ברצועת עזה בערוץ אלחואר (המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים) המשדר מלונדון בו הוא משמש כמנהל התוכניות (דף הפייסבוק של ערוץ אלחואר, 9 במרץ 2018).

זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי אחד המשטים, שהתקיים בקיץ 2018 
(דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018) .
זאהר ביראוי נפרד ממשתתפי אחד המשטים, שהתקיים בקיץ 2018 
(דף הפייסבוק של הארגון המלזי MyCARE, 21 במאי 2018)[3].

 • בעת אירועי “יום הנכבה” בלונדון פרסם זאהר אלביראוי בדף הפייסבוק שלו פוסט בו העלה תמונה שבה הוא מופיע בהפגנה אנטי- ישראלית לצדו של ג’רמי קורביין יו”ר הלייבור. למיטב ידיעתנו ג’רמי קורביין לא השתתף בהפגנה ב”יום הנכבה” ב-11 במאי 2019. לפיכך יתכן כי ביראוי העלה תמונה ישנה כדי ליצור מצג שווא, כי קורביין השתתף בהפגנה (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 12 במאי 2019).

פוסט שהעלה זאהר אלביראוי ב- 12 במאי 2019, יום לאחר אירועי "יום הנכבה" במרכז לונדון. בפוסט תמונה של יו"ר הלייבור ג'רמי קורביין משתתף בצעדה אנטי - ישראלית, כשמאחוריו שלט המגנה את "פושעי המלחמה הישראליים בעזה". בפוסט הופיע ציטוט דברי התמיכה של קורביין למפגינים באירועי "יום הנכבה". למיטב ידיעתנו קורביין לא השתתף בהפגנה או בעצרת של "יום הנכבה" ולכן מדובר בתמונה ישנה, שפרסומה בהקשר לאירועי "יום הנכבה" נועד ליצור רושם מוטעה כאילו קורביין השתתף בהם
(דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 12 במאי 2019)

פוסט שהעלה זאהר אלביראוי ב- 12 במאי 2019, יום לאחר אירועי “יום הנכבה” במרכז לונדון. בפוסט תמונה של יו”ר הלייבור ג’רמי קורביין משתתף בצעדה אנטי – ישראלית, כשמאחוריו שלט המגנה את “פושעי המלחמה הישראליים בעזה”. בפוסט הופיע ציטוט דברי התמיכה של קורביין למפגינים באירועי “יום הנכבה”. למיטב ידיעתנו קורביין לא השתתף בהפגנה או בעצרת של “יום הנכבה” ולכן מדובר בתמונה ישנה, שפרסומה בהקשר לאירועי “יום הנכבה” נועד ליצור רושם מוטעה כאילו קורביין השתתף בהם (דף הפייסבוק של זאהר ביראוי, 12 במאי 2019)

עאהד אלתמימי

 • צעירה פלסטינית מנבי צאלח, שרכשה לעצמה מוניטין כפרובוקטיבית “סדרתית” הנוהגת להתעמת עם חיילי צה”ל מאז היותה ילדה, במגמה להכפיש את ישראל[4]. היא עצמה הפכה ל”נערת תעמולה” הפועלת לקידום התעמולה הפלסטינית האנטי- ישראלית. אביה בסאם אלתמימי, נעצר פעמים רבות ע”י כוחות הביטחון הישראלים. ב-15 בדצמבר 2017 היא תועדה מכה ובועטת בחיילי צה”ל. ב-19 בדצמבר 2017, בעקבות תקיפת חייל צה”ל נעצרה עאהד אלתמימי. במרץ 2018 הורשעה בארבעה סעיפי אישום של תקיפת קצין וחייל צה”ל, הסתה והפרעה לכוחות צה”ל, ונידונה לשמונה חודשי מאסר בפועל ושמונה חודשי מאסר על תנאי. היא שוחררה ב-29 באפריל 2018 לאחר ריצוי תקופת מאסרה. עאהד אלתמימי צעדה בראש הפגנת “יום הנכבה” בלונדון ונשאה דברים בעצרת שהתקיימה אחריה.
עאהד אלתמימי נושאת דברים בעצרת.     עאהד אלתמימי צועדת לצדו של חסאם זמלט, נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה בהפגנה האנטי- ישראלית במרכז לונדון 
(דף הפייסבוק של חסאם זמלט, 12 במאי 2019)
מימין: עאהד אלתמימי נושאת דברים בעצרת. משמאל: עאהד אלתמימי צועדת לצדו של חסאם זמלט, נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה בהפגנה האנטי- ישראלית במרכז לונדון (דף הפייסבוק של חסאם זמלט, 12 במאי 2019)

חסאם זמלט

 • נציג הרשות הפלסטינית בארה”ב לשעבר וכיום נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה. נולד בשנת 1973 במחנה הפליטים שאבורה ברפיח. בוגר תואר ראשון בכלכלה ופוליטיקה באוניברסיטת ביר זית, בוגר תואר שני במחקרי פיתוח ותואר שלישי בכלכלה מדינית באוניברסיטת לונדון. ב-8 במרץ 2017 מונה ד”ר חסאם זמלט על ידי אבו מאזן לעמוד בראש נציגות הרשות הפלסטינית בארה”ב. הנציגות נסגרה ב-11 באוקטובר 2018 בהתאם להנחיית נשיא ארה”ב דונלד טראמפ. לאחר סגירת הנציגות מונה זמלט על ידי אבו מאזן לשמש כנציג הרשות הפלסטינית בבריטניה.
"ר חסאם זמלט נשבע אמונים בפני אבו מאזן עם מינויו לתפקיד יו"ר נציגות אש"פ בארה"ב 
(דף הפייסבוק של ד"ר חסאם זמלט, 7 במרץ 2017). 
     סגירת משרד אש"פ בוושינגטון 
(דף הפייסבוק QUDSN, 11 באוקטובר 2018).
מימין: ד”ר חסאם זמלט נשבע אמונים בפני אבו מאזן עם מינויו לתפקיד יו”ר נציגות אש”פ בארה”ב (דף הפייסבוק של ד”ר חסאם זמלט, 7 במרץ 2017). משמאל: סגירת משרד אש”פ בוושינגטון (דף הפייסבוק QUDSN, 11 באוקטובר 2018).

חסאם זמלט, נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה, נושא דברים בעצרת "יום הנכבה" במרכז לונדון
(דף הפייסבוק של חסאם זמלט, 12, 14 במאי 2019).
חסאם זמלט, נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה, נושא דברים בעצרת “יום הנכבה” במרכז לונדון (דף הפייסבוק של חסאם זמלט, 12, 14 במאי 2019).

[1] משמעות זאת מצאה ביטויה בכרזותFree Palestine שנשאו משתתפי ההפגנה ובקריאות המפגינים שהבהירו מה משמעות מונח זה: "From the river to the sea Palestine will be free" (The Jewish chronicle, 16 במאי 2019).
[2]
על פעילותו של מחמד צואלחה במסגרת החמאס ראו פרסום מרכז המידע מה-24 בינואר 2019: "מחמד צואלחה, פעיל בכיר בחמאס המתגורר בלונדון, ממשיך ליטול חלק בפעילות מדינית הנתמכת ע"י חמאס".
[3]
ראו פרסום מרכז המידע מה-22 ביולי 2018: "משט של ארבע ספינות קטנות צפוי להגיע לרצועת עזה בסוף יולי 2018 לאחר סבב תעמולתי שערך באירופה".
[4]
ראו פרסום מרכז המידע "עאהד תמימי- פרובוקטיבית "סדרתית" מהכפר נבי צאלח הנוהגת מאז היותה ילדה להתעמת עם חיילי צה"ל במגמה להכפיש את ישראל".