העצרת הכללית של האו”ם החליטה להעניק לרשות הפלסטינית זכויות נוספות באו”ם

ההצבעה בעצרת הכללית (אתר האו

ההצבעה בעצרת הכללית (אתר האו"ם, 11 במאי 2024)

עיקרים
 • ב-10 במאי 2024 אישרה העצרת הכללית של האו”ם ברוב של 143 מדינות, הצעת החלטה להעניק לרשות הפלסטינית זכויות נוספות באו”ם. כמו כן אישרה לרשות להגיש פעם נוספת את הבקשה להתקבל כחברה מלאה למועצת הביטחון של האו”ם.
 • משמעות ההחלטה היא שנציגי הרשות הפלסטינית, שמאז שנת 2012 הייתה במעמד של “מדינה משקיפה שאינה חברה”, יוכלו מעתה להשתתף בדיוני העצרת הכללית, להעלות הצעות לדיונים ולהשתתף בפורומים של ארגונים ובוועדות האו”ם ובתהליכי בחירת הנציגים בוועדות השונות של האו”ם. יחד עם זאת מציינת ההצעה במפורש כי “מדינת פלסטין” כמדינה-משקיפה, לא יכולה להצביע בעצרת הכללית, או להיבחר כמדינה חברה בפורומים הללו. ברשות הפלסטינית ובחמאס ברכו על ההחלטה והם רואים בה הבעת תמיכה בינלאומית בסוגיה הפלסטינית.
 • מדובר במהלך תקדימי ושנוי במחלוקת, שכן לא ברור אם בסמכות העצרת הכללית להעניק לרשות הפלסטינית, המוגדרת כמשקיפה, זכויות של מדינה חברה מלאה באו”ם. בהקשר זה יוזכר כי רק מועצת הביטחון של האו”ם יכולה להכיר במדינה כחברה, ובאפריל 2024 ארה”ב הטילה וטו על הצעה לשדרג את הרשות הפלסטינית למעמד של חברה.
 • אין ספק שההצבעה בעצרת הכללית מהווה הישג מדיני משמעותי עבור הרשות הפלסטינית. השגת רוב בהצבעה בעצרת הכללית, והצבעת מדינות כדוגמת צרפת בעד הצעת ההחלטה, מעידה על הקונצנזוס הרחב הקיים בימים אלה בקרב מדינות העולם לגבי הצורך בהכרה במדינת פלסטין. צעד זה עשוי גם לקדם הכרה במדינה פלסטינית על בסיס בילטראלי, כולל מצד מדינות חברות האיחוד האירופי. מהלך זה גם מאתגר את מדיניות ארה”ב כלפי הסוגיה הפלסטינית לאחר שנעשה ניסיון לעקוף את הווטו שהיא הטילה על הצעת ההחלטה במועצת הביטחון ואל מול האפשרות שהנושא יועלה שוב לדיון במועצת הביטחון.
פירוט
 • ב-10 במאי 2024 התקיימה בעצרת הכללית של האו”ם הצבעה על הצעת החלטה להעניק לרשות הפלסטינית זכויות נוספות באו”ם. כמו כן אישרה העצרת הכללית לרשות להגיש פעם נוספת את הבקשה למועצת הביטחון והמליצה למועצת הביטחון לשקול מחדש בחיוב את הבקשה לקבל את הרשות כחברה מלאה. ההצעה עברה לאחר ש-143 מדינות הצביעו בעד, תשע מדינות התנגדו ו-25 נמנעו (רויטרס, 10 במאי 2024). בין המתנגדות להצעה היו ארה”ב, הונגריה, צ’כיה וארגנטינה. בריטניה וגרמניה נמנעו, בעוד צרפת הצביעה בעד הצעת ההחלטה. טרם ההצבעה הודיע דובר הנציגות האמריקנית באו״ם כי ארה״ב תצביע נגדה בטענה, שיש להקים מדינה פלסטינית רק במסגרת מימוש פתרון שתי המדינות, וכי לדעת ארה”ב הרשות הפלסטינית עדיין לא עומדת בקריטריונים של האו״ם להחשיבה כמדינה.
 • להצבעה בעצרת הכללית קדמה הצבעה, שנערכה ב-18 באפריל 2024, במועצת הביטחון של האו”ם, בנוגע לבקשת הרשות הפלסטינית לקבל חברות מלאה. בהצעה תמכו 12 מדינות, בריטניה ושוויץ נמנעו. ההחלטה הפלסטינית נפלה לאחר שארה”ב הטילה עליה וטו (רויטרס, 18 באפריל 2024).
ההצבעה בעצרת הכללית (אתר האו"ם, 11 במאי 2024)
ההצבעה בעצרת הכללית (אתר האו”ם, 11 במאי 2024)
משמעויות ההחלטה
 • משמעות ההחלטה היא שנציגי הרשות הפלסטינית (“מדינת פלסטין” כנוסח ההחלטה), שעד כה הייתה במעמד של מדינה-משקיפה, אשר נציגיה לא יכולים להצביע בעצרת הכללית, או להיבחר לפורומים בינלאומיים, יוכלו עתה להשתתף בדיוני העצרת הכללית ואף להעלות הצעות לדיונים גם אם הם לא נוגעים לענייני המזרח התיכון, להשתתף בפורומים של ארגונים ובוועדות האו”ם ולהשתתף בתהליכי בחירת הנציגים בוועדות השונות של האו”ם. יחד עם זאת מציינת ההצעה במפורש כי “מדינת פלסטין” כמדינה-משקיפה, לא יכולה להצביע בעצרת הכללית, או להיבחר כמדינה חברה בפורומים הללו.
 • ההחלטה של העצרת הכללית נחשבת מהלך תקדימי ושנוי במחלוקת, שכן לא ברור אם בסמכות העצרת הכללית להעניק לרשות הפלסטינית זכויות של מדינה חברה מלאה באו”ם מאחר שרק מועצת הביטחון של האו”ם יכולה להכיר במדינה כחברה. העצרת הכללית העניקה לרשות הפלסטינית מעמד של “מדינה משקיפה שאינה חברה” כבר ב-2012, ומאז פועלת הרשות הפלסטינית באינטנסיביות לשנות את מעמדה לחברה מהמניין, אולם עד כה כל מאמציה נתקלו בהתנגדות ישראל ומדינות נוספות ובווטו אמריקאי במועצת הביטחון.
 • עם זאת, ההצבעה בעצרת הכללית ב-10 במאי 2024 וההחלטה לשדרוג מעמדה של הרשות, מהווה הישג מדיני משמעותי עבור הרשות הפלסטינית. השגת רוב בהצבעה בעצרת הכללית מעידה על הקונצנזוס הנרחב הקיים בימים אלה בקרב מדינות העולם לגבי הצורך בהכרה במדינת פלסטין אשר עשוי להביא מדינות שונות לקדם במקביל גם הכרה בילטרלית במדינה פלסטינית.
 • בהקשר זה אמר ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, כי ספרד, אירלנד, סלובניה ומלטה צפויות להכיר במדינה פלסטינית ב-21 במאי. הוא ציין כי מדובר בצעד סמלי בעל אופי פוליטי שנועד להפגין את הרצון של המדינות בדבר הקמתה של מדינה פלסטינית. הוא הוסיף כי הוא מעריך שמדינות נוספות ינקטו בצעד דומה בהמשך (רויטרס, 10 במאי 2024).
 • מהלך זה גם מאתגר את מדיניות ארה”ב כלפי הסוגיה הפלסטינית לאחר שנעשה ניסיון לעקוף את הוטו שהיא הטילה על הצעת ההחלטה במועצת הביטחון ואל מול האפשרות שהנושא יועלה שוב לדיון במועצת הביטחון.
תגובות
 • יו”ר הרשות, אבו מאזן, בירך על ההחלטה וציין שההצבעה היא הוכחה לכך שהעולם תומך בצדק הפלסטינים ומתנגד “לפשעי הכיבוש”. הוא ציין כי הם ימשיכו לפעול להשגת חברות מלאה באו”ם באישור מועצת הביטחון. הוא קרא לארה”ב לחזור בה בתמיכתה בישראל (“הכיבוש”) והביע הערכה למדינות שהצביעו בעד ההחלטה. (ופא, 11 במאי 2024).
 • כזכור, בעקבות הווטו האמריקני במועצת הביטחון של האו”ם מתחו הפלסטינים ביקורת חריפה על ארה”ב. אבו מאזן ציין כי הם עומדים בפני שלב חדש וקשה וכי הם יבחנו מחדש את יחסיהם עם ארה”ב (מען, 20 באפריל 2024). לשכת אבו מאזן האשימה כי הווטו אינו מוסרי ובלתי מוצדק וכי הוא מתגרה ברצון הקהילה הבינלאומית התומכת בהענקת חברות מלאה לרשות הפלסטינית באו”ם. עוד, צוין בהודעה מטעמו של אבו מאזן, כי הווטו חושף את הסתירות במדיניות ארה”ב, אשר מצד אחד טוענת לתמיכה בפתרון שתי המדינות אך מצד שני היא מונעת מהמוסד הבינלאומי ליישם פתרון זה (ופא, 18 באפריל 2024).
 • גורמים בממשלת הרשות אף מסרו, כי בשל הווטו האמריקני, סירב אבו מאזן להיפגש עם מזכיר המדינה אנתוני בלינקן בראמאללה ובשולי הפורום הכלכלי בריאצ’. לטענתם, אבו מאזן רוצה לבטא את הכעס הפלסטיני מעמדות ארה”ב הנוטות לישראל (חשבון X של אלשרק ניוז, 1 במאי 2024).
 • עמראן אלח’טיב, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, אמר כי החלטת העצרת הכללית של האו”ם היא אישור לתמיכה בינלאומית בעם הפלסטיני בהגדרתו העצמית ובהקמת מדינתו העצמאית. הוא ייחס את ההחלטה להצלחתו הפוליטית של אש”ף, בראשות אבו מאזן (ופא, 10 במאי 2024).
קריקטורה פלסטינית בעקבות הווטו של ארה"ב במועצת הביטחון (אלקדס אלערבי, 20 באפריל 2024)
קריקטורה פלסטינית בעקבות הווטו של ארה”ב במועצת הביטחון
(אלקדס אלערבי, 20 באפריל 2024)
 • גם בחמאס בירכו על החלטת העצרת הכללית של האו”ם. בהודעה שפורסמה מטעמה נאמר שחמאס רואה בכך הכרה בצורך של העם הפלסטיני להשיג את זכויותיו. חמאס קראה למדינות העולם להגביר את מאמציהן לתמיכה בעם הפלסטיני ולמועצת הביטחון של האו”ם להכיר במדינת פלסטין כחברה מלאה באו”ם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 11 במאי 2024).
 • סעודיה, תורכיה, מצרים וירדן בירכו אף הן על החלטת העצרת הכללית. מצרים קראה לכל המדינות שלא קיבלו עדיין החלטה להכיר במדינה פלסטינית להתקדם לעבר נקיטת הצעד החשוב והחיוני לתמיכה בסוגיה הפלסטינית (חשבון X של משרד החוץ המצרי, 11 במאי 2024). בירדן ציינו כי אישור ההחלטה ברוב של 143 קולות משקף את ההסכמה הבינלאומית בנוגע לזכות של “מדינת פלסטין” לחברות מלאה באו”ם (חשבון X של משרד החוץ הירדני, 11 במאי 2024). סעודיה מסרה כי ההחלטה מביעה את ההסכמה הבינלאומית לזכות העם הפלסטיני להגדרה עצמית (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 11 במאי 2024). בתורכיה ציינו כי ההחלטה מאשרת מחדש את התמיכה החזקה של הרוב המכריע של הקהילה הבינלאומית בזכות של העם הפלסטיני למדינה משלו (חשבון X של משרד החוץ התורכי, 11 במאי 2024).