הסתה לטרור: זיאד אלנח’אלה, המזכ”ל החדש של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין, נשא נאום מוקלט בעצרת שהתקיימה באלבירה בו קרא לתושבי הגדה המערבית להוביל את ההתנגדות המזוינת נגד ישראל

כללי

ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין ערך ב-10 בנובמבר 2018 עצרת לציון יום השנה לקמת הארגון ומות מייסדו פתחי שקאקי. העצרת התקיימה באולם אירועים באלבירה ובמהלכה הושמע נאום מוקלט של זיאד אלנח’אלה, שנבחר לאחרונה כמזכ”ל הארגון ומתגורר בלבנון[1]. בנאומו הדגיש אלנח’אלה את חשיבות המאבק המזוין נגד ישראל וקרא לתושבי הגדה המערבית “להוביל את ההתנגדות המזוינת נגד ישראל, כפי שעשו באנתיפאדה [השנייה שהחלה] בשנת 2000″ ( שבמהלכה היה הג’יהאד האסלאמי בפלסטין אחד הארגונים הבולטים בביצוע פיגועי התאבדות)[2].

 • אל בירה השוכנת סמוך לראמאללה (כ-15 ק”מ צפונית לירושלים) מהווה מרכז שלטוני חשוב של הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, וחלק ממשרדי הרשות הפלסטינית ממוקמים בה. ניתן להניח כי, נאום ההסתה באלבירה לא היה מתקיים ללא אישורם או לכל הפחות ידיעתם המוקדמת של מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. הג’האד האסלמי בפלסטין טוען, כי הרשות הפלסטינית וישראל לחצו על ערוץ פאלטודיי, של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין, שלא לשדר את האירוע בשידור חי. בסופו של דבר פרסם ערוץ פאלטודיי בדף הפייסבוק שלו סרטון קצר על העצרת, לאחר שהסתיימה. בסרטון נאמר, כי הג’יהאד האסלאמי בפלסטין “מחדש את התחייבותו למנהיגיו ולשהידים שלו, מלב הגדה המערבית” (חשבון הטוויטר ודף הפייסבוק של ערוץ פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).
 • זיאד אלנח’אלה משמש כמזכ”ל הג’יהאד האסלאמי בפלסטין מאז 28 בספטמבר 2018. אלנח’אלה, שהיה בין מקימי הזרוע הצבאית של הארגון, החליף בתפקידו את ד”ר רמצ’אן עבדאללה שלח, שחדל לתפקד בחצי השנה האחרונה בשל תרדמת בה הוא שרוי. הג’האד האסלאמי בפלסטין הינו הארגון השלוח ((Proxy המועדף של איראן בזירה הפנים-פלסטינית. זיאד אלנח’אלה, המקיים קשרים הדוקים עם קאסם סלימאני מפקד כוח קדס, ממלא מקום מרכזי בטיפוח שיתוף הפעולה ההדוק עם איראן. נראה כי בעקבות היבחרו לתפקיד מזכ”ל מעונין אלנח’אלה להרחיב את פעילות הארגון ביהודה ושומרון, שעד כה דוכאה על ידי כוחות הביטחון הישראליים ומנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. זאת בשאיפה להניע את תושבי יהודה ושומרון לחידוש פעילות הטרור של הג’יהאד האסלאמי במטרה לחולל תהליך הסלמה עם ישראל, במקביל להסלמה המתחוללת ברצועת עזה.

על בימת אולם האירועים באלבירה הונפו דגלי הג'יהאד האסלאמי בפלסטין. ברקע על הקיר תלוי שלט גדול בו מופיעים תמונותיהם של מייסד הארגון פתחי שקאקי, המזכ"ל הקודם רמצ'אן שלח, והמזכ"ל הנוכחי זיאד אלנח'לה. לצידם תמונות שהידים מהם זוהו שניים: המחבל מהנד אלחלבי (אשר ביצע פיגוע דקירה ב-3 באוקטובר 2015 בעיר העתיקה, אחד הפיגועים שבישרו את גל הטרור העממי. כתוצאה מכך נהרגו שני ישראלים); המחבל מחמד עאצי, אשר תכנן את פיגוע האוטובוס בתל אביב במהלך מבצע "עמוד ענן" בשנת 2012 (כתוצאה מכך נפצעו 26 ישראלים, אחד מהם באורח קשה)[3] (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).
על בימת אולם האירועים באלבירה הונפו דגלי הג’יהאד האסלאמי בפלסטין. ברקע על הקיר תלוי שלט גדול בו מופיעים תמונותיהם של מייסד הארגון פתחי שקאקי, המזכ”ל הקודם רמצ’אן שלח, והמזכ”ל הנוכחי זיאד אלנח’לה. לצידם תמונות שהידים מהם זוהו שניים: המחבל מהנד אלחלבי (אשר ביצע פיגוע דקירה ב-3 באוקטובר 2015 בעיר העתיקה, אחד הפיגועים שבישרו את גל הטרור העממי. כתוצאה מכך נהרגו שני ישראלים); המחבל מחמד עאצי, אשר תכנן את פיגוע האוטובוס בתל אביב במהלך מבצע “עמוד ענן” בשנת 2012 (כתוצאה מכך נפצעו 26 ישראלים, אחד מהם באורח קשה)[3] (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).

העצרת באלבירה ונאומו של אלנח’אלה
 • ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין ערךב-10 בנובמבר 2018 עצרת באולם האירועים סלים אפנדי באלבירה לציון יום השנה לקמת הארגון ומותו של מייסד הארגון פתחי שקאקי. האולם קושט בתמונותיהם של ראשי הג’יהאד האסלמי בפלסטין בעבר ובהווה. בעצרת השתתפו עשרות משתתפים ביניהם נציגי ארגוני טרור פלסטינים הפועלים ביהודה ושומרון. בין הנציגים שנכחו באירוע היו אחמד אלעורי, בכיר הג’האד האסלאמי; שיח’ חסן יוסף, בכיר חמאס ביהודה ושומרון; ואצל אבו יוסף (חזית השחרור הפלסטינית), וקייס אבו לילא (החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין) חברי הועד הפועל של אש”ף; עמר שחאדה, בכיר בחזית העממית לשחרור פלסטין (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).
 • במהלך העצרת הושמע בפני המשתתפים, נאום מוקלט של זיאד אלנח’אלה, שנבחר לאחרונה כמזכ”ל הארגון. להלן כמה נושאים שעלו בנאומו (פאל טודיי, 10 בנובמבר 2018):
  • צעדות השיבה” ברצועת עזה: אלנח’אלה הדגיש את הצורך להמשיך ב”צעדות השיבה” עד להשגת כל מטרותיהן. לדבריו, “צעדת השיבה” היא אחד האמצעים שבהם משתמשת “ההתנגדות” (קרי ארגוני הטרור).
  • “ההתנגדות המזוינת” (קרי, פעולות הטרור): אלנח’אלה הדגיש, כי “צעדות השיבה” אינם מהוות תחליף ל”התנגדות המזויינת”. הוא הדגיש כי “ההתנגדות” בעזה מסלימה וכופה [על ישראל] “משוואות חדשות” למרות המאמצים האזוריים והבינלאומיים החותרים להכילה, ל”ביית אותה” ולרוקן אותה ממטרותיה.
  • קריאה לעימות מזוין עם ישראל: ההתנחלויות, שמתפשטות כסרטן בשטחי הגדה המערבית, ייעצרו רק באמצעות “ההתנגדות”. אלנח’אלה קרא לתושבי הגדה “להוביל את העימות עם ישראל כפי שעשו זאת באנתיפאדה [השנייה] בשנת 2000”.
 • דובר נוסף בעצרת היה חסן יוסף, בכיר חמאס ביהודה ושומרון, שנשא דברים בשם חמאס. בדבריו הדגיש חסן יוסף, כי אין בכוונתם לשאת ולתת על אף זכות מזכויות הפלסטינים “תמורת מעות בודדות”. הוא הוסיף, כי הפלסטינים לא יוותרו על “זכות השיבה” ויילחמו עד הכדור האחרון כדי לממשה (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).
בכיר חמאס ביהודה ושומרון השיח' חסן יוסף נואם בעצרת הג'יהאד האסלאמי באלבירה.     קהל המשתתפים בעצרת (דף הפייסבוק של אגודת מהג'ת אלקדס בעזה, 10 בנובמבר 2018).
מימין: בכיר חמאס ביהודה ושומרון השיח’ חסן יוסף נואם בעצרת הג’יהאד האסלאמי באלבירה. משמאל: קהל המשתתפים בעצרת (דף הפייסבוק של אגודת מהג’ת אלקדס בעזה, 10 בנובמבר 2018).
האדרת שהידים והשתתפות משפחת שהיד שביצע פיגוע דקירה קטלני בירושלים
 • בכרזת הרקע שמאחורי הפודיום (למעלה מימין) הופיעו צילומי שהידים. בכרזת הרקע זוהו תמונותיהם של מחמד עאצי, פעיל הארגון שהיה ממתכנני פיצוץ האוטובוס בתל אביב (בסמוך לקריה) במהלך מבצע “עמוד ענן” בו נפצעו 26 ישראלים (21 בנובמבר 2012); ומהנד אלחלבי, שביצע פיגוע דקירה ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים בו נהרגו שני ישראלים ושניים נוספים נפצעו (3 באוקטובר 2015). הוריו של מהנד אלחלבי נכחו בעצרת וקיבלו מגן הוקרה מאת אחסאן סאלם, מתאם הפלגים הפלסטינים ביהודה ושומרון (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).
 (משמאל לימין) אביו ואמו של המחבל המחבל מהנד אלחלבי, שביצע פיגוע דקירה בעיר העתיקה שבו נהרגו שני ישראלים (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018)     אביו של המחבל (במרכז במעיל בהיר) מהנד אלחלבי מקבל מגן הוקרה. על הבמה עומדים המשתתפים הבכירים באירוע (נציגי הג'האד האסלאמי בפלסטין, חמאס, הועד הפועל של אש"ף והחזית העממית לשחרור פלסטין) (דף הפייסבוק של אגודת מהג'ת אלקדס בעזה, 10 בנובמבר 2018)
מימין: (משמאל לימין) אביו ואמו של המחבל המחבל מהנד אלחלבי, שביצע פיגוע דקירה בעיר העתיקה שבו נהרגו שני ישראלים (פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018) משמאל: אביו של המחבל (הרביעי משמאל) מהנד אלחלבי מקבל מגן הוקרה. על הבמה עומדים המשתתפים הבכירים באירוע (נציגי הג’האד האסלאמי בפלסטין, חמאס, הועד הפועל של אש”ף והחזית העממית לשחרור פלסטין) (דף הפייסבוק של אגודת מהג’ת אלקדס בעזה המזוהה עם הג׳האד האסלאמי, 10 בנובמבר 2018)

כרזת אבל מטעם הג'האד האסלאמי בפלסטין, שניתלתה מעל סוכת האבלים, שנפתחה לזכרו של מהנד חלבי (אלג'זירה נט, 5 באוקטובר 2015)
כרזת אבל מטעם הג’האד האסלאמי בפלסטין, שניתלתה מעל סוכת האבלים, שנפתחה לזכרו של מהנד חלבי (אלג’זירה נט, 5 באוקטובר 2015)

כיסוי האירוע ע”י ערוץ פאלטודיי של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין
 • בחשבון הטוויטר של ערוץ פאלטודיי של הג’האד האסלאמי בפלסטין, נכתב, כי בשל לחצי הרשות הפלסטינית וישראל על חברות השידור תשודר העצרת באמצעות דף הפייסבוק של ערוץ הטלוויזיה [ולא בשידור חי]. מבדיקת דף הפייסבוק של הערוץ עולה, כי לאחר העצרת (22:09) פורסם בדף הפייסבוק סרטון קצר המתעד את האירוע. בפוסט שצורף לסרטון נכתב, כי הג’האד האסלאמי מתגאה בכך שהצליח לקיים את האירוע מהגדה. בפוסט נכתב: “עצרת הייסוד והשהידים… ארגון הג’האד האסלאמי מחדש את התחייבותו למנהיגו ולשהידים שלו מלב הגדה המערבית” (חשבון הטוויטר ודף הפייסבוק של ערוץ פאלטודיי, 10 בנובמבר 2018).

פוסט שהועלה ביום העצרת בשעה 22:09 לדף הפייסבוק של ערוץ פאלטודיי, אליו צורף סרטון קצר אודות העצרת (דף הפייסבוק של ערוץ PALTODAY, 10 בנובמבר 2018)
פוסט שהועלה ביום העצרת בשעה 22:09 לדף הפייסבוק של ערוץ פאלטודיי, אליו צורף סרטון קצר אודות העצרת (דף הפייסבוק של ערוץ PALTODAY, 10 בנובמבר 2018)

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-28 באוקטובר 2018: "קווים לדמותו של זיאד אלנח'אלה, המנהיג החדש של הג'האד האסלמי בפלסטין"
[2]
כמה פיגועים בולטים שביצע הארגון: פיצוץ מכונית התופת בתחנה המרכזית בחדרה, 25 במאי בספטמבר 2001 (שני הרוגים ו-45 פצועים; פיצוץ אוטובוס בוואדי ערה, 20 במרץ 2002 (חמישה הרוגים ו-28 פצועים) ; פיצוץ אוטובוס בצומת יגור, 20 במרץ 2002 (שמונה הרוגים ו-15 פצועים).
[3]
ב-21 בנובמבר 2012, ביום השמיני למבצע "עמוד ענן" בעזה, פיצוץ מטען באוטובוס סמוך לקריה בתל אביב. כתוצאה מכך נפצעו 26 ישראלים, אחד מהם באורח קשה. מחמד מפארג'ה המחבל, שביצע את הפיגוע נדון ל-25 שנות מאסר. מחמד עאדי, המחבל שתכנן את הפיגוע, נהרג במהלך חלופי אש עם כוחות הביטחון במהלך ניסיון מעצרו.