המענה של דאעש להצהרת הנשיא טראמפ: דאעש לא הובס והוא נחוש להמשיך במערכה בסוריה, בעיראק וברחבי העולם

 

שבועון אלנבא’ של דאעש פרסם במהדורה האחרונה שלו, שיצאה לאור ב-3 בינואר 2019 (מס’ 163), מענה רשמי ראשון להצהרת הנשיא טראמפ בדבר הוצאת החיילים האמריקאים מסוריה. המסר המרכזי במאמר שכותרתו “ואחר-כך הם יובסו[1]” היינו, שדאעש לא חוסל, ושהמערכה נגדו לא הסתיימה אלא היא רק מתחילה. על-פי המאמר האויבים שרצו לחסל את המדינה האסלאמית קיבלו את התפשטותה לאזורים נוספים ברחבי העולם ואת ההתקפות המתבצעות ע”י תומכי דאעש במדינות המערב (בקרב ה”צלבנים”).

 

הפיסקה הפותחת של המאמר (שבועון אלנבא' של דאעש, מהדורה מספר 163, 3 בינואר 2019).
הפיסקה הפותחת של המאמר (שבועון אלנבא’ של דאעש, מהדורה מספר 163, 3 בינואר 2019).

עיקרי המאמר
  • בפתיחת המאמר נכתב, כי חלפו 15 שנים מאז נכנסו הכוחות האמריקאים לעיראק ומאז התפשט הג’האד במדינה זו. הנשיא האמריקני לשעבר ג’ורג’ בוש (המכונה במאמר “הטיפש של אמריקה”) הכריז כי המשימה של הכוחות האמריקאים בעיראק הסתיימה, בעוד שהיא רק החלה. בדומה לו חוזר הנשיא טראמפ (המכונה במאמר הרודן החדש של ארה”ב) ומכריז על סיום המלחמה וחיסול המדינה האסלאמית של דאעש בסוריה.
  • האמריקאים אינם לומדים מטעויות. לכן קיים דמיון בין תוצאות פעולותיהם, שאינן משיגות דבר, במדינות שונות בעולם. אי-הלמידה מהטעויות משתקפת, לדברי כותב המאמר, גם בהחלטת הנשיא אובאמה לצאת מעיראק בשלהי 2011. עתה באופן דומה, האמריקאים משלים את עצמם שיביסו את המדינה האסלאמית, כפי שהשלו את עצמם בעבר שיביסו את לוחמי הג’האד (בעיראק).
  • מדיניות האשליה העצמית אינה מאפיינת רק את ארצות-הברית, אלא את כל רודני המדינות שבהן לוחמי הג’האד מכים ב”כופרים”. המאמר מציין כי ה”כופרים” דבקים בחיים בעולם הזה, בעוד שלוחמי הג’האד שואפים להחלת השריעה (ההלכה האסלאמית) ברחבי העולם. לטענת כותב המאמר, לתפיסה זו השלכות נרחבות על המערכה בין חיילי הח’ליפות של דאעש לבין יריביהם שכן, בשל אמונתם העמוקה, ללוחמי הג’האד יכולת לעמוד בניסיון מול עוינות ה”כופרים”.
  • מי שרוצה לדעת לאן יוביל העימות עם “הכפירה”, כדאי לו להיזכר בהבטחתו של אבו מצעב אלזרקאוי (האב המייסד של דאעש), במהלך הימצאות הכוחות האמריקניים בעיראק. אלזרקאוי הבטיח להקים אמירות אסלאמית ואחר-כך ח’ליפות אסלאמית. ארצות-הברית וגרורותיה ניסו אז בכל אמצעיהם לחסל את לוחמי הג’האד והשקיעו מיליארדים לשם כך, אך כשלו.
  • לקראת סוף המאמר שואל הכותב: “האם המאמין יכול, אחרי כל זאת, לפקפק בניצחונו של אללה? האם ניתן לשכוח את לקחי העבר?” לטענתו, האויבים שרצו לחסל את המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה, קיבלו כתוצאה מכך התפשטות של המדינה האסלאמית במחוזות נוספים, כגון: ח’ראסאן, סומליה, מרכז אפריקה ומקומות אחרים. הלחימה של לוחמי הג’האד במערב אפריקה, המתקיימת לאחרונה, הינה עדות לכך, קרי- לניצחון האסלאם ולהתפשטותו. המאמר מסיים במילים “מה שאנחנו רואים היום הוא הקציר של תומכי הח’ליפות שמתבצע בקרב הצלבנים במרכז בתיהם [רמז ל”פיגועי ההשראה” במערב]. אלה שרצו להבטיח את עתידם, כפי שטענו, באמצעות הרס חיי המוסלמים (בסופו של דבר) ההווה שלהם ועתידם יאבדו, באמצעות כוחו של אללה”.

[1] כותרת המאמר "ואחר-כך הם יובסו" (ת'ם יע'לבון), הינה ציטוט מהקוראן, סורת אלאנפאל, פסוק 36: "הכופרים מבזבזים את ממונם כדי להרחיק [את הבריות] מדרכו של אללה. הם יוסיפו לבזבז [את ממונם], אולם לבסוף הוא יהפוך להיות עבורם מקור דאבה, אחר-כך הם יובסו, והכופרים יתקבצו בגיהינום".