המחיר אותו משלמים תושבי הרצועה – ניצני ביקורת על התנהלות חמאס

קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל

קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל"מגן אנושי" ועושה שימוש צבאי בבית החולים אלשפאא' בעזה (חשבון הטוויטר של azdy, 11 בנובמבר 2023)

קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל

קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל"מגן אנושי" ועושה שימוש צבאי בבית החולים אלשפאא' בעזה (חשבון הטוויטר של azdy, 11 בנובמבר 2023)

מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023)

מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023)

מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר רוסיה אליום, 27 באוקטובר 2023)

מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר רוסיה אליום, 27 באוקטובר 2023)

מסיבת העיתונאים של דובר משרד הפנים מאחוריו תושב עזה מגדף את חמאס (חשבון X של ערוץ אלערביה, 7 בנובמבר 2023)

מסיבת העיתונאים של דובר משרד הפנים מאחוריו תושב עזה מגדף את חמאס (חשבון X של ערוץ אלערביה, 7 בנובמבר 2023)

ילדה עזתית מדברת בראיון בגנות חמאס (חשבון X של אביחי אדרעי, 10 בנובמבר 2023)

ילדה עזתית מדברת בראיון בגנות חמאס (חשבון X של אביחי אדרעי, 10 בנובמבר 2023)

עיקרים
 • מאז תחילת הלחימה ברצועת עזה ובעיקר מאז כניסת כוחות צה”ל לרצועה, גבר משמעותית הלחץ על תושבי הרצועה. הציבור העזתי מנסה להתמודד עם המחיר שהוא נאלץ לשלם בשל המלחמה ו”לעכל” את ממדי ההרס שנגרם בעקבות התקיפות המאסיביות של צה”ל ברחבי הרצועה. חלק ניכר מהציבור נאלץ לעזוב את ביתו אם למחסות או לדרום הרצועה ומספר הנפגעים עולה מדי יום.
 • למרות שנראה לפי שעה שרוב הציבור לא מעז לצאת נגד הנהגת חמאס, לאחרונה ניכר כי לאט לאט חודרות תחושות בקרב הציבור לפיהן הנהגת חמאס דואגת לעצמה ולתדמיתה וכי לא אכפת לה ממצבם וגורלם. לתחושות אלה מתווספות מספר התבטאויות בכירים המעידות על התנערות מכל אחריות למצב האוכלוסייה המקומית. העובדה שחלק גדול מהנהגת התנועה כלל לא נמצא ברצועה ולא חווה את האירועים מעצימה אף יותר תחושות אלה.
 • לפי שעה ניתן להבחין בניצנים בלבד של גילויי מחאה בקרב הציבור. אין להם בינתיים ביטוי בכלי תקשורת ממוסדים. אלה הם בעיקר ביטויים של יחידים, לא רשמיים, אשר מתנהלים רובם ככולם ברשתות החברתיות, בעיקר של גורמים המזוהים עם פתח ברצועה ולא ברורה מידת התפוצה שלהם מחוץ למעגל זה.
 • למרות זאת, יתכן שלאור המשך המערכה ברצועה, היקף האבדות הגבוה בנפש, הנזקים הכבדים לתשתיות ברצועה, חשיפת השימוש שעושים חמאס ושאר הארגונים באוכלוסייה כמגן אנושי, וחולשתה של חמאס, יפנים הציבור ברצועת עזה את “מחיר ההפסד” והביקורת אולי תצבור תאוצה ואף תגיע לביטויים פומביים מפי גורמים מוסמכים ובעלי השפעה.
פירוט המידע
פעילות מקוממת של חמאס
 • מאז תחילת התמרון הקרקעי של צה”ל בעזה וכניסת כוחות צה”ל למרכזי הערים בצפון הרצועה, נחשפות שוב שיטות חמאס המוכרות משנים עברו בשימוש באוכלוסייה אזרחית כ”מגן אנושי”.[1] במסגרת זו, עושה חמאס שימוש צבאי במתקנים אזרחים ורפואיים כמו בתי חולים,[2] בתי ספר, כנסיות ומסגדים תוך סיכון חיי התושבים. בנוסף, שיבשה חמאס התפנות תושבים מצפון הרצועה לדרום הרצועה, היא סירבה לקבל דלק להפעלת מחלקות בבית החולים אלשפאא’ ואף היו שמועות כי פעילי חמאס גנבו דלק מאונר”א, שנועד לטובת הציבור ברצועה.
 • בנוסף, ובניגוד למצב ברצועה, נחשף הציבור לחיי הפאר שמנהלים חברי הנהגת חמאס שרבים מהם שוהים בחו”ל (קטר, לבנון, תורכיה) אל מול המחיר הכבד שהם מאלצים אותו לשלם בשל המלחמה. לכך מתווספות מספר התבטאויות בכירי חמאס המחזקות את התחושה שמנהיגי התנועה מתנערים מאחריות לשלום האוכלוסייה והם דואגים לפן הצבאי בלבד. כל אלה רק מגבירים את תחושת הנטישה של הציבור ומעלים את רמת הביקורת והזעם כלפי חמאס.
קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל"מגן אנושי" ועושה שימוש צבאי בבית החולים אלשפאא' בעזה (חשבון הטוויטר של azdy, 11 בנובמבר 2023)      קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל"מגן אנושי" ועושה שימוש צבאי בבית החולים אלשפאא' בעזה (חשבון הטוויטר של azdy, 11 בנובמבר 2023)
קריקטורות שפורסמו בעולם הערבי בגנות חמאס המנצלת ילדים ל”מגן אנושי” ועושה שימוש צבאי בבית החולים אלשפאא’ בעזה (חשבון הטוויטר של azdy, 11 בנובמבר 2023)
התבטאויות בכירי חמאס המתנערות מאחריות לתושבים
 • בראיון שהעניק מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, לרשת BBC בערבית, הוא התבקש להתייחס לכך שחמאס נלחמת מתוך רשת מנהרות “עצומה ומבוצרת” בעוד תושבי הרצועה שוהים במקומות פתוחים. בתשובה לדברים אלה ציין אבו מרזוק, כי המנהרות נבנו כדי להילחם בישראל ושאל את המראיין: אתה דורש ממני לשכן 2.5 מיליון אנשים בתוך המנהרות?! (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023).
מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023)
מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023)
 •  בראיון נוסף לתוכנית Newsmaker (אתר רוסיה אליום ) הוא נשאל האם לחמאס אין אחריות להגן על תושבי הרצועה וכי יש כאלה התוהים מדוע מי שבנה 150 ק”מ של מנהרות לא בנה מקומות מקלט עבור התושבים, כדי שיסתתרו בהם מפני התקיפות. לדברים אלה ענה אבו מרזוק כי הם בנו את המנהרות כדי להגן על עצמם מתקיפות המטוסים וכי הם נלחמים מהמנהרות. אולם, 75% מתושבי רצועת עזה הם פליטים, והאחריות להגנה עליהם מוטלת על האו”ם. עוד ציין שישראל אחראית, בתוקף אמנות ג’נבה, להעניק להם את כל השירותים כיוון שהם תחת “כיבוש” וכי אחריות חמאס היא להגשים את מאוויי הפלסטינים ולהשיג את זכויותיהם (אתר רוסיה אליום, 27 באוקטובר 2023).
מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר רוסיה אליום, 27 באוקטובר 2023)
מוסא אבו מרזוק בראיון (אתר רוסיה אליום, 27 באוקטובר 2023)
ביקורת ציבורית נגד חמאס
 • על רקע כל זאת אותרו מספר סימנים של ביקורת גם מצד הציבור. אולם, זוהי ביקורת של יחידים המעזים לחלוק פה ושם את תחושותיהם, בעיקר ברשתות החברתיות מבלי שיינתן לכך הד פומבי נרחב. להלן מספר דוגמאות.
 • בתחילת מסיבת עיתונאים שערך דובר משרד הפנים בעזה, איאד אלבזם, בבית החולים אלשפאא’, עבר פלסטיני חבוש בידו מאחורי הדובר, וצעק “שאללה יבוא חשבון עם חמאס. אתלונן עלייך לאל יא חמאס” (חשבון X של ערוץ אלערביה, 7 בנובמבר 2023). יצוין שאלבזם אמנם הפסיק את דבריו אך בהמשך הוא לא התייחס לקריאות.
מסיבת העיתונאים של דובר משרד הפנים מאחוריו תושב עזה מגדף את חמאס (חשבון X של ערוץ אלערביה, 7 בנובמבר 2023)
מסיבת העיתונאים של דובר משרד הפנים מאחוריו תושב עזה מגדף את חמאס
(חשבון X של ערוץ אלערביה, 7 בנובמבר 2023)
 • במהלך הלוויה שנערכה בעזה האשימה אמו של המת את חמאס במותו וצעקה “כל זה בגלל חמאס הכלבים.” תמונת האישה כשהיא מטושטשת הועלתה לרשת X (חשבון X של עבד אלעזיז אלח’מיס, 1 בנובמבר 2023).
פלסטינית מאשימה את חמאס במות בנה (חשבון X של עבד אלעזיז אלח'מיס, 1 בנובמבר 2023)
פלסטינית מאשימה את חמאס במות בנה
(חשבון X של עבד אלעזיז אלח’מיס, 1 בנובמבר 2023)
 • בסרטון נוסף שהועלה לרשת X תועדו תושבים המתפנים מצפון הרצועה לדרומה. אחת הנשים בקבוצת המתפנים תועדה כשהיא אומרת “יצאנו מהמוות, תודה לאל”. אדם אחר, שהוצג כאבו חמזה ממחנה הפליטים אלשאטי בעזה, אשר צעד עם התושבים המתפנים, יצא גם הוא נגד בכירי חמאס ואמר: “אבו אלעבד (אסמאעיל הניה) הרס את עזה. אתה המרגל הגדול ביותר, אתה ומשעל מרגלים” (חשבון X של OrientNews, 9 בנובמבר 2023).
ביקורת נוקבת מצד תושבים המתפנים לדרום הרצועה נגד חמאס וראשיה (חשבון X של OrientNews, 9 בנובמבר 2023)       ביקורת נוקבת מצד תושבים המתפנים לדרום הרצועה נגד חמאס וראשיה (חשבון X של OrientNews, 9 בנובמבר 2023)
ביקורת נוקבת מצד תושבים המתפנים לדרום הרצועה נגד חמאס וראשיה
(חשבון X של OrientNews, 9 בנובמבר 2023)
 • בערוץ אלמיאדין, המזוהה עם חזבאללה, התראיינה ילדה מרצועת עזה שנשאלה: “מה את רוצה להגיד להתנגדות הפלסטינית?” (חמאס וארגוני הטרור בעזה). הילדה השיבה: “הם נמצאים למטה במנהרות ואנחנו, האזרחים קורבנות. צעירים, ילדים ונשים”. לאחר שהקטע שודר בשידור ישיר נמנע הערוץ מלפרסם אותו ברשתות החברתיות (חשבון X של אביחי אדרעי, 10 בנובמבר 2023).
ילדה עזתית מדברת בראיון בגנות חמאס (חשבון X של אביחי אדרעי, 10 בנובמבר 2023)
ילדה עזתית מדברת בראיון בגנות חמאס (חשבון X של אביחי אדרעי, 10 בנובמבר 2023)
 • ב-14 בנובמבר 2023, פורסם בערוץ אלג’זירה סרטון בו ראיין כתב הערוץ בבית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח תושב עזה בבית החולים. התושב מתח ביקורת על חמאס באומרו : “למה הם מתחבאים בין אזרחים? שילכו לגיהנום ויתחבאו שם”. ברגע שהכתב שמע ביקורת זו הוא כמובן הפסיק את דברי התושב והרחיק ממנו את המיקרופון (חשבון X של אמג’ד טה, 14 בנובמבר 2023).
תושב עזה מותח ביקורת על חמאס בפני כתב ערוץ אלג'זירה (חשבון X של אמג'ד טה, 14 בנובמבר 2023)
תושב עזה מותח ביקורת על חמאס בפני כתב ערוץ אלג’זירה
(חשבון X של אמג’ד טה, 14 בנובמבר 2023)
 • לאחר נאום של אסמאעיל הניה, כתב מחמד יחיא תומך פתח מרפיח, שכינויו “פצוע משקר השיבה”, כי “יש הבדל בין עמידה איתנה לבין זה שנכפה עליך לחיות במצב כזה. אנשים מפחדים לדבר, מר אסמאעיל הניה…
 • (חשבון X של @Mohamedyahy 1998, 26 באוקטובר 2023). מאוחר יותר כתב: כמה קל לדבר על אורך רוח… כשהאסון לא שלך (חשבון X של @Mohamedyahy1998, 10 בנובמבר 2023). גולש נוסף כתב בעקבות נאום הניה: מלב רצח העם… רפש על כל מי שרוצה לדבר בשמנו ולא חי איתנו את רצח העם, הוא, ילדיו, ונשותיו (דף הפייסבוק של Kareem Jouda, 26 באוקטובר 2023).
 • גולש מזוהה פתח פירסם סרטון המתאר התקהלות ברחוב של תושבים שניסו למלא מים בג’ריקנים. בסיום הסרטון נראה אדם אוחז במקל/אלה מאיים על מספר נערים. על תמונה זו כתב הגולש: נוסף על כך שהם היו הסיבה להרג אנשים ולהרס רצועת עזה, הם נושאים אלות ומכים אנשים שמחפשים טיפת מים לשתות!! (חשבון X של @Hanialhasn1999, 12 בנובמבר 2023).
תצלומים מהסרטון (חשבון X של @Hanialhasn1999, 12 בנובמבר 2023)     תצלומים מהסרטון (חשבון X של @Hanialhasn1999, 12 בנובמבר 2023)
תצלומים מהסרטון (חשבון X של @Hanialhasn1999, 12 בנובמבר 2023)
 • בחשבון X נוסף המזוהה עם פתח נכתב באותו נושא: גם בהרס ובהרג, תוקפים אנשי חמאס את העקורים באלות בזמן שהם מנסים לאסוף מי שתייה (חשבון X @marasel_marasel, 12 בנובמבר 2023).
 • באסל אלשראפי, מתאם סיעת השביבה של פתח באוניברסיטה האסלאמית בעזה, שנהרג ב-12 בנובמבר, לו כמה אלפו עוקבים, כתב טרם מותו; “עמנו העצום הוא המבול האמיתי שיטביע את כולם. כל מי שסחר בו, וזלזל בזכותו לחיים, והביא אותו לדיכוי, ההשפלה והמוות האלה – לא יישכח ולא תהיה לו מחילה. אנו נבוא חשבון עם הקרוב (קרי, חמאס) לפני הכיבוש” (חשבון X של באסל אלשראפי, 8 בנובמבר 2023). ביום בו נהרג עלה פוסט בחשבון X שלו בו נכתב “(הסכם) אוסלו החזיר 750,000 פלסטינים למולדתם. חמאס שלכם גרמה להם לעקור. אבו עמאר החזיר את עזה. ההתנגדות שלכם החזירה את הכיבוש לעזה. גזרתם על עצמכם מוות כי אתם הולכים בעקבות ח’מנהאי וסוחרים בבני עמכם” (חשבון X של באסל אלשראפי, 12 בנובמבר 2023). ציוץ זה, האחרון לפני מותו, זכה לשלל תגובות ביקורת מצד גולשים ככל הנראה המזוהים עם חמאס להם ענו פעילי פתח.
 • גולש שכינויו ע’טאס הגיב לדבריה של רעיית נשיא המדינה יצחק הרצוג לפיהם כי אחד מבניה נמצא בלחימה בעזה, וכתב: “זו לא בושה שהבן שלה בעזה והילדים של הניה ומשעל נמצאים בקניון Cevahir באיסטנבול? (חשבון X של @Moraqeb2020, 13 בנובמבר 2023).
 • בציוץ אחר הוא פירסם תצלום אווירי של רצועת עזה לפני המלחמה וכתב: “תארו לעצמכם שכל זה, שבני עזה הקדישו את חייהם לבנייתו, ירד לטימיון למען תצלום בכיסופים, איום של איש האחים המוסלמים מוסווה/מעוות (במקור: ממוה) שמונע על ידי יצר הנקמה על אשתו וילדיו בשם אלצי’ף, נאומים חלולים מאדם מצועף שאינו מעז לגלות את פניו (מתכוון לאבו עבידה), ושלישי שמסתתר ולא שמענו ממנו מזה 37 יום” (חשבון X של @Moraqeb2020, 13 בנובמבר 2023).
התצלום שהתלווה לציוץ (חשבון X של @Moraqeb2020, 13 בנובמבר 2023)
התצלום שהתלווה לציוץ (חשבון X של @Moraqeb2020, 13 בנובמבר 2023)
 • בציוץ נוסף כתב: “לא חשוב אם נתניהו משקר או אומר אמת, מה שחשוב הוא שהוא ושריו יוצאים מדי יום לענות בעצמם על שאלות הציבור. למה? כי, בפשטות, הם נותנים משקל לעם שלהם, בעוד שמי שביצע את (מתקפת) ה-7 באוקטובר לא שמענו את קולו מאז אותו יום, ומי שכינה את עצמו מנהיג עזה אפילו הפסיק לנאום בבתי המלון. האמת הכואבת” (חשבון X של @Moraqeb2020, 11 בנובמבר 2023).
 • גולש שכינויו Doha כתב לאחר נאום של “אבו עבידה”: “קיוויתי שאבו עבידה יתנצל בפני שני מיליון האנשים שנמצאים תחת הפצצות, הרס, עקירה ורעב; שהוא יתנצל בפנינו וינחם אותנו על מה שקרה ומה שקורה לנו, ושהוא מצטער על איך שהוא גרר אותנו למלחמה מבלי לספק לנו את צרכי החיים הבסיסיים. אני מעזה, ולא אכפת לי מניצחון על חשבון הדם, הבתים, הכסף והחיים שלנו. סרטון (שמתעד את פעילות “גדודי אלקסאם”) לא מרגיע אותי” (חשבון X של @Jo0Doha, 8 בנובמבר 2023).
 • גולש ששמו האני אלחסן פירסם קטע ממסיבת עיתונאים שקיים אסאמה חמדאן בבירות, וכתב: “מרגיעים את העולם שמצב ההתנגדות טוב. אבל מי מגן על העם ומי עונה על צרכיו? מי מתייחס אליו?” (חשבון X של @Hanialhasn1999, 14 בנובמבר 2023).
 • גם על המחיר שמשלמת הרצועה תמורת עסקת שבויים נמתחה ביקורת גולשים:
  • Kareem Jouda כתב: “אני מייחל לעסקת חילופין שתחזיר 4,500 ילדים לילדותם!! תחזיר 3,500 נשים לבתיהם ולנשיות שלהן! תחזיר 4,000 בני נוער לנעוריהם, לחלומות שלהם ולעתיד שלהם, ותחזיר 2,000 גברים למשפחותיהם!! תחזיר לנו שכונות שלמות על תושביהן שיושבים בבתיהם… תחזיר לנו חיים שכבר לא קיימים…!! תחזירו אותנו בבקשה! אין דבר חשוב יותר מלהחזיר אותנו!” (דף הפייסבוק של Kareem Jouda, 1 בנובמבר 2023).
  • באסל אלשראפי, מתאם סיעת השביבה של פתח באוניברסיטה האסלאמית בעזה, שנהרג ב-12 בנובמבר, כתב: “העם העזתי הוא לא סחורה בידי אף אחד…. ואם הנושא הוא שבויים… אנחנו לא רוצים שבויים.. .” (חשבון X של באסל אלשראפי, 10 בנובמבר 2023).
  • גולש שכינויו “אבו כנאן” כתב: “בגלל 5,000 אסירים נהרסו חייהם של 2.3 מיליון אנשים בעזה!!! תחזירו להם את השבויים שלהם ועצרו את המלחמה עכשיו. אלאקצא לא שייך רק לעזה, וחמשת אלפים אסירים לא שווים יותר מ-2.3 מיליון אנשים. אנחנו מתים ואף אחד לא מתייחס אלינו. הניה ומשעל נמצאים בקטר ואוכלים מנסף, ואני יוצא מהבוקר לחפש מים לשתות” (חשבון X של @hassanemad01, 13 בנובמבר 2023).
  • גולש שכינויו ע’טאס כתב: “הניה רומז לעסקה לפיה ישוחררו מאה נשים וילדים ישראליים בתמורה לשחרור כל האסירות והילדים הפלסטינים, שמספרם כ-190. האם האיש הזה יודע שהאסירים לאחר ההרפתקה ב-7 באוקטובר הם 2,070 אסירים רק בגדה המערבית?! האם הוא יודע שמספר ההרוגים בעזה עלה על 12,000?! האם הוא יודע שההרפתקה שלו היא כישלון והתאבדות בכל אמת מידה?!” (חשבון X של @Moraqeb2020, 10 בנובמבר 2023).
  • בציוץ נוסף כתב: “אישה פלסטינית פשוטה השוהה בבית החולים אלשפאא’ פונה לאבו עבידה בבקשה לשחרר את השבויים ולהפסיק את הלחימה. זו תפיסתם של החפים מפשע בעזה בנושא. באשר לנפקדים, אבו עבידה המצועף, שפוחד לחשוף את פניו גם לאחר מותם של 13,000 חפים מפשע, הוא קודש הקודשים, ומי שמדבר עליו כאילו אינו לא מאמין באללה ובאחרית הימים” (חשבון X של @Moraqeb2020, 11 בנובמבר 2023).

[1] להרחבה בנושא ראו פרסום מרכז המידע מ-17 בנובמבר 2023 : "שימוש שעושה חמאס כ"מגן אנושי" ובמתקנים אזרחיים לצרכים צבאיים".
[2] להרחבה בנושא ראו פרסום מרכז המידע מ-23 ביולי 2014: "שימושים צבאיים במתקנים רפואיים ובאמבולנסים ע”י חמאס ושאר ארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה".