המודיעין באינתיפאדה הראשונה

דברים שנישאו בסדנה לציון שלושים שנה לפרוץ המהומות  
  • לפני שלושים שנים וכמה חודשים פרצו מהומות סוערות בעקבות תאונת דרכים קטלנית שבה פגעה משאית הנהוגה בידי נהג ישראלי בארבעה מתושבי עזה והרגה אותם. המהומות התרחבו בימים שלאחר מכן לערים נוספות ברצועת עזה, ובהמשך גם ליהודה ושומרון. בימים ובשבועות הראשונים לא העריכה מערכת הביטחון את מלוא עוצמתן של המהומות ואת משמעותן האסטרטגית.
  • נשאלת השאלה: מדוע לא ראינו ולא הערכנו מה עתיד להתרחש? אבי בניהו היה אז הכתב הצבאי של העיתון ‘על המשמר’ וכחודש לאחר פרוץ המהומות כתב: “…שאלה אחרת שחייבת להישאל היא, כיצד הצליחו תושבי השטחים ובעיקר מנהיגים חדשים להפתיע את מערכת הביטחון וצה”ל. שוב שכחו לצלצל בפעמוני האזהרה. יש כאן מחדל מודיעיני קטן: מערכת הביטחון לא התריעה בזמן אמת”.
  • להלן דברים שנישאו בסדנה, שהתקיימה בפברואר 2018 במל”ם, אשר עסקה בסוגיות המודיעיניות בפרוץ האירועים האלימים בשטחים שכונו מאוחר יותר “האינתיפאדה הראשונה”.

רון כתרי,

ראש המכון לחקר המורשת

 

המכון לחקר המורשת במל”ם

המכון לחקר המורשת במרכז למורשת המודיעין )מל”ם( חותר לשפוך אור על אירועים ופעילויות של קהילת המודיעין הישראלית ופרקים נבחרים במודיעין בעולם .יעדנו הוא לתרום לכך שפעילותם של שירותי המודיעין ואנשיהם ישמשו מצע ראוי להפקת לקחים, מסקנות ותובנות כדי להפיצם בקרב אנשי המודיעין, חברי המל”ם ובעלי עניין נוספים.