ההתמודדות ההסברתית של דאעש לנוכח נפילתו הקרובה של אזור העיירה אלבאע’וז

כללי

בעוד הלחימה באזור אלבאע’וז מתקרבת לסיומה מנהל דאעש מאמץ תקשורתי שמטרתו לעודד את פעילי הארגון ותומכיו ולהטמיע את המסר, שדאעש הפסיד בקרב אך לא במערכה[1]. למאמץ זה הצטרף דובר הארגון אבו חסן אלמהאג’ר שפרסם קלטת שמע ובה השמיע קריאה לפעילי הארגון בכל המחוזות להמשיך בדרך הג’יהאד ולהרחיב את פעילותם נגד “אומות הכפירה” ובמרכזם ארה”ב “אויבת האסלאם והמוסלמים”.

 • אבו חסן אלמהאג’ר הינו הדמות המרכזית במערך ההסברה של דאעש, שירש את מקומו של אבו מחמד אלעדנאני, הדובר הקודם. ב-18 במרץ 2019 פרסם מוסד אלפרקאן של דאעש קלטת שמע בה נשמע אבו חסן אלמג’האר, שאורכה 45 דקות. הקלטת פורסמה תחת הכותרת “בהיותו כנה בפני אללה, אללה קיים את הבטחתי אליו ” (כלומר העניק לו חיי נצח בגן העדן). כותרת זו מבוססת על מסורת חדית’ העוסקת בלוחם ג’האד מסור בראשית האסלאם שנהרג במלחמת ג’האד וזכה להיות “שהיד”, שזכה לחיי נצח בגן העדן. הכותרת מרמזת על אחד המסרים המרכזיים בקלטת, שהינו קריאה ללוחמי הארגון לדבוק בדרך הג’האד וקריאה לפעילי כל המחוזות להרחיב את פעילותם.

התמונה שמלווה את ההקלטה תחת הכותרת: "בהיותו כן בפני אללה, אללה קיים את הבטחתו אליו [כלומר העניק לו חיי נצח בגן העדן]" (שבכת שמוח', 18 במרץ 2019).
התמונה שמלווה את ההקלטה תחת הכותרת: “בהיותו כן בפני אללה, אללה קיים את הבטחתו אליו [כלומר העניק לו חיי נצח בגן העדן]” (שבכת שמוח’, 18 במרץ 2019).

המסרים המרכזיים של אבו אלחסן אלמהאג’ר
 • להלן המסרים המרכזיים שהעביר אבו אלחסן אמהאג’ר:
  • חשיבות מילוי חובת הג’האד וגילוי אורך רוח בדרך לניצחון: בתחילת הקלטת הדגיש אלמהאג’ר את חשיבות הג’האד באסלאם ואת חובת הג’האד, אליה הוא מתייחס כמצווה אישית המוטלת על כל מוסלמי. הוא הדגיש את חשיבות אורך הרוח כדי להשיג את הניצחון וציין כי אללה אמר, שאם המאמינים ינהגו באורך רוח, למרות הקשיים, אזי הניצחון יהיה מובטח. הוא הוסיף, כי גם יתאחדו “אומות הכפירה” נגד לוחמי הג’האד, דבר לא ייפגע בהם, והם (הלוחמים) ימשיכו לדבוק באמונתם עד לניצחון המובטח.
  • לוחמי הג’האד יזכו להגיע לגן עדן: אלמהאג’ר הדגיש, כי ללוחמי הג’האד מובטח שכר בגן עדן. הוא הזכיר את המסורת מראשית האסלאם על לוחם ג’האד מסור שנהרג וזכה להיות שהיד, בהדגישו כי זה יהיה גם שכרם של לוחמי המדינה האסלאמית של דאעש. ההגעה לגן העדן הינה לדבריו, “הניצחון הגדול”ולא הניצחון בעולם הזה. לעומת זאת גורלם של כל אלו הפועלים נגד דאעש יהיה עינויים וייסורים בגיהנום.
  • לוחמי הג’האד של דאעש מגנים על המוסלמים ומהווים מקור לגאווה: אלמהאג’ר הזכיר את פעילי דאעש שלחמו במוצול (שהייתה “עיר הבירה” של דאעש בעיראק), אלרקה (שהייתה “עיר הבירה” של דאעש בסוריה) וסרת (שהייתה “עיר הבירה” של דאעש בלוב). פעילים אלו, ופעילי שאר המחוזות, הם מקור גאווה לאסלאם, שכן הם פועלים כדי שמילתו של אללה היא שתהיה הקובעת בעולם הזה, ומילתם של ה”כופרים” תהיה חסרת חשיבות.

הטמעת המסר של דאעש כמגן המוסלמים: פעיל דאעש ב"כיס" באלבאע'וז נושא דברים נגד "הצלבנים" 
(הנוצרים, חברי הקואליציה) ומציין כי דאעש מגן על המוסלמים.
הטמעת המסר של דאעש כמגן המוסלמים: פעיל דאעש ב”כיס” באלבאע’וז נושא דברים נגד “הצלבנים” (הנוצרים, חברי הקואליציה) ומציין כי דאעש מגן על המוסלמים.

 • עידוד המשך המערכה נגד “הכופרים” ובמרכזם ארה”ב:
  • פעילי דאעש במחוזות השונים עוברים תלאות אך הם אלו הניצבים בחוד החנית של האסלאם במערכה נגד “אומות הכפירה”. לדבריו בראש “אומות הכפירה” עומדת ארה”ב, “אויבת האסלאם והמוסלמים, אשר הורגת מוסלמים בדם קר”. אלמהאג’ר מאשים את ארה”ב כי העניקה את עיראק לשיעים (“הסרבנים”) ואת סוריה לכופרים (“המשטר העלוי”). אלמהאג’ר הוסיף, כי הכרזת ארה”ב על הניצחון על דאעש דומה להכרזה של מנהיגים כופרים בעבר, שבסופו של דבר הובסו. הוא ציין, כי אפילו בכירים בממשל האמריקני טוענים, כי דאעש לא הובס, והם מבינים, כי המדינה האסלאמית היא עובדה קיימת שלא ניתן להתעלם ממנה.
  • אלמהאג’ר הוסיף, כי לוחמים רבים של המדינה האסלאמית פועלים בעיראק ובסוריה, בח’ראסאן, במערב אפריקה ובמחוזות אחרים וכי 12,000 לוחמי דאעש לא יובסו בקלות. הוא ציין, כי ארצות-הברית טועה לחשוב כי באמצעות הרג הסונים, היא תצליח לכפות את עמדותיה באזור. הוא הדגיש, כי הלחימה הברוטאלית של ארצות-הברית נגד לוחמי דאעש ומשפחותיהם באלבאע’וז לא תביא לחיסול המדינה האסלאמית. אלמהאג’ר היפנה איום כלפי ארצות-הברית באומרו כי “לא יהיה לכם ביטחון, אלא איבריכם יהיו מפוזרים” (ברמזו ללחימה ולביצוע פיגועים נגדה). בהמשך הוא פנה לארצות-הברית, קרא לה להסתלק מהאזור וציין “סיוע הרודנים בחצי האי ערב לא יסייע לך”.
 • קריאה לביצוע פיגועי נקם בעקבות פיגוע ההרג בשני המסגדים בניו זילנד: אלמהאג’ר טען כי המנהיגים המערביים מזילים “דמעות תנין” על המתפללים המוסלמים שנהרגו בני זילנד, וקרא לפעילי דאעש לנקום את מותם. הוא הדגיש, כי בשל עוינותם למוסלמים מנהיגי המערב אינם בוחלים מפגיעה במסגדים בסוריה ובעיראק, ואינם מתייחסים אליהם כאל מקום קדוש. הוא תקף את המנהיגים הרודנים בעולם המוסלמי, על שאינם מגנים את מעשי הטבח של אדוניהם (קרי, מנהיגי המערב). לדבריו הפיגוע בניו זילנד הוא מקרה נוסף בשרשרת אסונות ש”הכופרים” ביצעו נגד המוסלמים, ועוד יבצעו בעתיד.
 • פנייה לסונים בעיראק להצטרף לשורות דאעש: אלמהאג’ר פנה לשבטים הסונים בעיראק בקריאה להימנע משיתוף פעולה עם השלטון השיעי המדכא את בני העדה הסונית ולהצטרף ללחימה לצד דאעש. הוא גם קרא להם להצטרף לדאעש, משום שלדבריו דאעש שיציל אותם מפני איראן. הוא הוסיף כי המדינה האסלאמית מרחיבה את פעילותה בעיראק, וכדאי להם לחזור בתשובה ולהצטרף לשורותיה בציינו, כי גם בגדאד אינה חסינה מפני דאעש.
 • אזהרה לתושבים הסונים והשבטים הסונים בסוריה, במיוחד אלו המתגוררים בעמק הפרת ובמרחב שממזרח לו: אלמהאג’ר אמר כי דאעש מזהיר אותם מפני ההצטרפות לכוחות הכורדיים ללחימה נגד דאעש וקרא להם לחזור בתשובה להצטרף לדאעש, אחרת יוכו קשות על-ידי הארגון. הוא קרא לפעילי דאעש באלחסכה ואלרקה (הנשלטות ע”י הכוחות הכורדים) לנקום את דמם של אחיהם. אלמהאג’ר קרא לפעילי הארגון בסוריה לפעול באמצעות מטענים, צלפים, ומכוניות תופת כדי לבצע התקפות נגדם (על הכורדים והאמריקאים).
 • קריאה ללוחמי הג’יהאד של דאעש במחוזות השונים להרחיב את המערכה: אלמהאג’ר פנה ללוחמי הג’האד של הארגון בעיראק, סוריה, ח’ראסאן, מזרח אסיה, מערב אפריקה, לוב, סיני, סומליה ושאר המחוזות וקרא להם להרחיב את המערכה ולהתעלם מטענות לפיהן הארגון נחלש. הוא הדגיש כי כוחם של לוחמי הג’האד באמונותיהם וקרא להם שלא להירתע בשל הקשיים, שכן המלחמה טרם הסתיימה.
 • העברת מסר ממנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי: אלמהאג’ר ציין כי מנהיג דאעש, אבו בכר אלבע’דאדי, ממליץ ללוחמי הג’האד לדבוק באמונה באללה ולהיזהר משימוש באמצעי התקשורת בשל הסיכונים הכרוכים בכך (כפי הנראה מתייחס בעיקר לטלפונים הסלולריים והאינטרנט). הוא הוסיף כי אלבע’דאדי קורא להם לשמור על כללי זהירות ולציית למפקדי הארגון. כמו-כן, הופנתה קריאה לעצורי הארגון, לשמור על אורך רוח ולהתפלל למען ניצחון המדינה האסלאמית.

[1] ראו פרסום מרכז המידע מה-11 במרץ: "המענה ההסברתי של דאעש לתבוסה ההולכת ומתקרבת בעיירה אלבאע'וז".