האם תופעת חדירת מחבלים חמושים מהרצועה לשטח ישראל משקפת שינוי במדיניות חמאס?

אמצעי לחימה וציוד צבאי, שנתפסו ברשות ארבעת המחבלים, שניסיון הפיגוע שלהם סוכל ע

אמצעי לחימה וציוד צבאי, שנתפסו ברשות ארבעת המחבלים, שניסיון הפיגוע שלהם סוכל ע"י כוחות צה"ל (צילומים: דובר צה"ל, 10 באוגוסט 2019).

כללי

מאז תחילת אוגוסט 2019 אירעו שלושה ניסיונות חדירה של מחבלים חמושים מרצועת עזה לשטח ישראל (ראו נספח). ניסיונות חדירה לשטח ישראל מתבצעים כמעט מידי שבוע אולם האירועים האחרונים היו להערכתנו, יוצאי דופן. זאת, בשל התדירות הגבוהה של החדירות, ומשום שהמחבלים החודרים היו פעילים חמושים, שהשתייכו (או שעודם משתייכים) לזרוע הצבאית של חמאס. המחבלים עשו במהלך ניסיונות החדירה שימוש באמצעי הלחימה של חמאס, הגם שפעילותם לא התבצעה מטעם חמאס או על דעתה. ניסיון החדירה הבולט מבין השלושה היה של ארבעה מחבלים, שברשותם נמצאו כלי נשק וציוד צבאי רב, שהעידו על כוונה לשהייה ממושכת בשטח לשם ביצוע פיגוע נגד חיילי צה”ל או אזרחים. במקרה אחר חצה מחבל את גדר הגבול, ביצע ירי לעבר חיילי צה”ל ופצע שלושה מהם באורח קל ובינוני.

 

 • תגובות חמאס לשלושת האירועים הללו היו אמביוולנטיות: מחד גיסא, בכירים בחמאס, וביניהם יחיא סנואר, שיבחו את הפעולות הללו והתייחסו אליהם כ”פעולות הירואיות”. דוברי חמאס האשימו את ישראל בהריגתם והביעו הבנה למניעיהם. מאידך, נמנעה חמאס מלקחת אחריות על הפעולות הללו או להצהיר כי המחבלים הללו פעלו בהתאם למדיניותה. חמאס גם לא הגיבה על הריגת המחבלים ע”י צה”ל והכילה את האירועים. במישור הפומבי יוחסה פעילותם ל”צעירים זועמים”, שביצעו “פעולות אינדיבידואליות” על סמך החלטתם האישית, שלא במסגרת הזרוע הצבאית של חמאס.
 • בו בזמן, על פי דיווחי כלי התקשורת, פעלה חמאס מאחורי הקלעים כדי לבלום את התופעה. במסגרת זאת הגבירה חמאס את פריסת מנגנוני הביטחון שלה בקרבת הגבול ואף עצרה פלסטינים, שניסו להתקרב לגדר ולהסתנן לשטח ישראל. זאת ועד, על פי כתבה באתר החדשות אלמוניטור (13 באוגוסט 2019) העבירה חמאס מסר למצרים לפיו היא החליטה לעשות “בדק בית” בכל הנוגע לאופן תפקודו של כוח הריסון, שמטרתו למנוע פעולות בלתי מתואמות נגד ישראל (אך בפועל לא עלה בידו למנוע את ניסיונות החדירה).
 • להערכתנו, תופעת חדירות מחבלים חמושים לשטח ישראל, אינה מסמנת שינוי במדיניות חמאס. מדיניות זאת, מאז סוף מרץ 2018, חותרת להפעיל על ישראל אלימות מבוקרת במתווים הכוללים, בין השאר, את צעדות השיבה, הפעלת אלימות סמוך לגדר (השלכת מטעני חבלה ורימונים, חבלה בגדר), שיגור עפיפונים ובלוני תבערה ונפץ ושיגור רקטות לעבר ישראל בסבבי ההסלמה השונים. כל זאת, להערכתנו, כדי לחלץ מישראל ומהעולם הערבי תמורות, שעיקרן “הסרת המצור” וקבלת סיוע כלכלי מאסיבי, שיקל על חיי היום-יום של תושבי הרצועה. עד כה הניבה מדיניות זאת כמה הישגים אך דומה כי הללו עדיין אינם עונים על ציפיות חמאס והציבור ברצועת עזה[1].
 • החדרת חוליות חמושות לשטח ישראל לביצוע פיגועים נגד צה”ל ונגד האוכלוסייה האזרחית לא נכללה עד כה ב”תפריט” האלימות המבוקרת שמאפשרת חמאס. עם זאת אין לחמאס, להערכתנו, מוטיבציית יתר לבצע פעולות סיכול ומנע אפקטיביות שתשמנה קץ לחדירות, משתי סיבות עיקריות: האחת, אהדה הבסיסית למבצעי החדירות (הן בקרב הציבור ואף בקרב חמאס) המלווה בביקורת כלפי חמאס; השנייה, תחושה שהחלה לקנות לה אחיזה ברצועה (ומצאה ביטויו בקרב יריבי חמאס, ברשתות החברתיות, ואף אצל חמאס), כי צעדות השיבה אינן מניבות את ההישגים המצופים וכי יש למצוא דפוסי פעולה חלופיים נגד ישראל[2].

על רקע זה אנו סבורים כי הגם שחמאס לא שינתה את מדיניותה, צפויים ניסיונות לאתגר מדיניות זאת ע”י ביצוע פיגועים, שאינם מתואמים עם חמאס (ע”י בודדים או “ארגונים סוררים”). פיגועים שכאלו עלולים להתבצע הן בקרבת גדר הגבול (במהלך צעדות השיבה או בנפרד) והן בשטח ישראל (ע”י חוליות חודרות). תופעה אפשרית זאת עלולה להעלות את רף המתיחות ברצועה ולהוות מאיץ להידרדרות, שלהערכתנו חמאס אינה מעוניינת בה.

עמדת חמאס כלפי ניסיונות החדירה
 • במישור הפומבי נמנעה חמאס מלגנות את ניסיונות החדירה הללו. נהפוך הוא, בכירים בחמאס וביניהם יחיא סנואר שיבחו את ניסיונות החדירה הללו והטילו על ישראל את האחריות להם. תגובתם זאת נבעה להערכתנו מהלך הרוח ברצועה, התומך בניסיונות החדירה ובמבצעיהם[3], כשבמקביל מועלים סימני שאלה באשר ליעילותן של צעדות השיבה.
 • העיתון הלבנוני אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, מצטט “מקורות בחמאס” לפיהם חקירות פנימיות שערכה חמאס העלו כי “שלושת פעולות החדירה לישראל בוצעו בידי פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בתכנון עצמאי רגעי, וללא הוראות מההנהגה הצבאית והמדינית .לדברי אותם מקורות, המתווכים ממצרים ומהאו”ם יצרו קשר עם הנהגת חמאס בעזה לפני חג הקורבן וביקשו הבהרה לגבי הפעולות. חמאס הדגישה בתשובתה כי הפעולות הללו בוצעו באופן אינדיבידואלי. המקורות הללו הוסיפו, כי חמאס ניצלה את הפעולות האחרונות כדי להגביר את הלחצים על המתווכים, ובאמצעותם על ישראל. חמאס הדגישה שהיא לא נושאת בשום אחריות עליהן ואין ביכולתה להתמודד עמן לאור המצב בו חיים תושבי הרצועה. חמאס דרשה מהמתווכים לזרז את הכנסת הכספים לטובת המשפחות הנזקקות ולהחיש את ביצוע הפרויקטים בתחום החשמל (אלאח’באר, 14 באוגוסט 2019).
 • מעבר לניסיון לנצל את החדירות לשם הגברת הלחצים על ישראל דיווחו מקורות פלסטינים, כי חמאס ומנגנוני הביטחון שלה פועלים בשטח למניעת הישנות אירועים מסוג זה:
  • מקור מקורב לחמאס מסר, כי לאחר שלושת פעולות החדירה לישראל בה נהרגו שישה פלסטינים, התקבלה החלטה בקרב מנגנוני הביטחון להגביר את פריסתם באזור הגבול ולמנוע כל ניסיונות של חמושים להתקרב לגדר הביטחון (אמד, 13 באוגוסט 2019).
  • בפועל, דווח כי מנגנוני הביטחון של חמאס עצרו ב-12 באוגוסט 2019 פלסטיני חמוש בעת שניסה להתקרב לגדר מזרחית למחנה הפליטים אלבריג’ (אתר 24 המאע”מי, 12 באוגוסט 2019; דף הפייסבוק של אתר אלחדת’, 12 באוגוסט 2019). עוד נמסר, כי כוח הריסון של חמאס, הממונה על הפיקוח הביטחוני בקרבת הגבול, עצר שני צעירים שניסו להסתנן מזרחית לדיר אלבלח, לאחר שכוחות צה”ל ירו עליהם (חשבון הטוויטר alklaanews, 12 באוגוסט 2019; חשבון הטוויטר של כתב רוסיה אליו בעזה – סאא’ד אלסוירכי, 12 באוגוסט 2019; אתר ע’זה אלא’ן, 12 באוגוסט 2019).
  • כתב אלמוניטור ציטט מקור ישראלי, שמסר כי לאחר הריגתו של פעיל כוח הריסון שניסה לחדור לשטח ישראל (1 באוגוסט 2019)[4], העבירה חמאס מסר למצרים לפיו היא החליטה לעשות “בדק בית” בכוח הריסון. חמאס התחייבה שאנשי הכוח יעברו בדיקה במטרה לאתר פעילים בעלי כוונות סמויות לבצע פיגועים בישראל. אף שהדברים לא נאמרו במפורש, ניתן לשער שפעילים שבן משפחתם נהרג בעבר מאש כוחות צה”ל יוצאו ממצבת כוח האדם של כוח הריסון (כתבתו של שלומי אלדר, אלמוניטור, 8 באוגוסט 2019)[5].
 • אתר אלמוניטור דיווח על בעיות פנים בחמאס בעקבות ניסיונות החדירה (אלמוניטור, 13 באוגוסט 2019):
  • לדברי יחיא מוסא, בכיר חמאס, אי-ההכרה של “ההתנגדות” בפעולות החדירה היא בלתי שגרתית והיא קשורה בתקופה הלא רגילה הפוקדת אותם לאור המאמצים לייצוב הסכם ההרגעה. הוא הוסיף, כי חמאס השעתה את פעולותיה הצבאיות נגד ישראל בעת הנוכחית כדי להעניק הזדמנות להצלחת המאמצים הללו, הדבר לדעתו המסביר מדוע היא לא קיבלה אחריות לניסיונות החדירה.
  • בכתבה שפרסם איאד אלקרא, פרשן מדיני ופובליציסט בעיתון פלסטין של חמאס, אמר כי חמאס אינה מעוניינת בפעילות הצבאית האינדיבידואלית ואינה מעודדת אותה. לדבריו, חמאס לא רוצה לקחת אחריות על הפעולות הללו מחשש לעימות מחודש עם ישראל. אלקרא ציין כי ברור ש שהפעולות הללו אינן רצויות לאור מאמצים מצריים מתמשכים להשלמת ההרגעה. אלקרא העריך, כי פעילי “התנגדות” נוספים יבצעו פעולות אינדיבידואליות נגד ישראל, משום הארגונים לא הגיבו על הירי הבלתי פוסק מצד צה”ל על המפגינים בצעדות השיבה.
  • בכיר בגדודי אלקסאם בעיר ח’אן יונס, שהעדיף להישאר בעילום שם, אמר כי קיימת מורת רוח בקרב חלק מהפעילים בגדודי אלקסאם כלפי דבקות הדרג המדיני באופציית ההרגעה עם ישראל. זאת במיוחד לאור המשך ה”התחמקות” של ישראל מלקיים את התחייבויותיה בהסכם ההרגעה. לדבריו, גברה מורת הרוח לאחר שחמאס לא הגיבה על הרג פעיל הזרוע הצבאית, מחמוד אלאדהם, בצפון הרצועה ב-11 ביולי 2019[6]. למרות הביקורת שהשמיע הדגיש אותו בכיר, כי ההנהגה הצבאית של חמאס מחויבת לחלוטין למה שמתפרסם מטעם ההנהגה המדינית, והכחיש קיומן של מחלוקות כלשהן בגדודי עז אלדין אלקסאם בנושא ההרגעה עם ישראל. הבכיר צופה אם ישראל תמשיך בסחבת ביישום הסכם ההרגעה, פעילי התנגדות נוספים יבצעו “פעולות אינדיבידואליות” נגד ישראל, מבלי לקבל את אישור ההנהגה הצבאית,.נספח
ניסיונות חדירה לישראל של מחבלים חמושים מאז תחילת חודש אוגוסט 2019

אירוע מספר 1: סיכול חדירת מחבל חמוש בדרום רצועת עזה (1 באוגוסט 2019)

 • ב-1 באוגוסט 2019 בשעה 0200 זיהו חיילי צה”ל חשוד מתקרב לגדר הביטחון בדרום רצועת עזה. בעקבות הזיהוי הוכרזה כוננות וכוחות נשלחו לאזור. הכוחות זיהו פלסטיני שחצה את גדר הביטחון מזרחית לח’אן יונס. הפלסטיני ביצע ירי לעבר חיילי צה”ל. מהירי נפצעו שלושה חיילי צה”ל באורח קל ובינוני. המחבל נורה ונהרג. במהלך האירוע ירה טנק של צה”ל לעבר עמדה של חמאס (דובר צה”ל, 1 באוגוסט 2019).
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו כי ההרוג הוא האני חסן אבו צלאח, בן 20, מח’אן יונס. פעיל הזרוע הצבאית של חמאס (סוא, 1 באוגוסט 2019). ההרוג היה ככל הנראה פעיל בכוח הריסון של חמאס (אלמוניטור, 8 באוגוסט 2019). אחיו, פאדי אבו צלאח, נכה קטוע גפיים, שהשתתף בקביעות בצעדות השיבה, נהרג ב-14 במאי 2018 במהלך הצעדה (דף הפייסבוק שהאב, 1 באוגוסט 2019).
 האני אבו צלאח לבוש מדים ואוחז בנשק (חשבון הטוויטר של אמין אלואפי מעזה, 1 באוגוסט 2019).    האני אבו צלאח במסגד (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה מעזה, 1 באוגוסט 2019)
מימין: האני אבו צלאח לבוש מדים ואוחז בנשק (חשבון הטוויטר של אמין אלואפי מעזה, 1 באוגוסט 2019). משמאל: האני אבו צלאח במסגד (חשבון הטוויטר של מעתז אבו רידה מעזה, 1 באוגוסט 2019)
 עמדת תצפית של חמאס מזרחית לח'אן יונס, שעליה נורתה אש ע"י טנק של צה"ל (דף הפייסבוק שהאב, 1 באוגוסט 2019).    סוללות חול, שהציב צה"ל סמוך לגדר הביטחון כדי למנוע ירי נ"ט מעזה לעבר ישראל (אתר אמד, 29 ביולי 2019). מאחורי אחת מהן הסתתר האני אבו צלאח.
מימין: עמדת תצפית של חמאס מזרחית לח’אן יונס, שעליה נורתה אש ע”י טנק של צה”ל (דף הפייסבוק שהאב, 1 באוגוסט 2019). משמאל: סוללות חול, שהציב צה”ל סמוך לגדר הביטחון כדי למנוע ירי נ”ט מעזה לעבר ישראל (אתר אמד, 29 ביולי 2019). מאחורי אחת מהן הסתתר האני אבו צלאח.

אירוע מספר 2: סיכול חדירת חולייה של ארבעה מחבלים חמושים (10 באוגוסט 2019)

 • ב-10 באוגוסט 2019 לפנות בוקר זיהו תצפיות צה”ל ארבעה חמושים מתקרבים לגדר הביטחון במרכז רצועת עזה (מול מחנה הפליטים דיר אלבלח). לאחר שאחד המחבלים הצליח לחצות את הגדר הוזעקו למקום לוחמי צה”ל. הלוחמים פתחו באש לעבר הארבעה והרגו אותם. במהלך האירוע הושלך רימון לעבר כוחות צה”ל. לא היו נפגעים. בכלי התקשורת הפלסטינים דווח כי צה”ל תקף (בתגובה) תקיפת שתי עמדות השייכות לכוחות מגיני הספר מזרחית לדיר אלבלח (חשבון הטוויטר פאל אינפו, 10 באוגוסט 2019).
 • ארבעת ההרוגים לבשו מדים מאולתרים, שהורכבו מפרטי לבוש שונים. הם היו חמושים ברובי סער מסוג קלצ’לקוב, מטול RPG, ורימונים. ברשות הארבעה נמצאו גם תיקים שהכילו ציוד לחציית הגדר ומזון שכלל חטיפי אנרגיה ותמרים. כמו כן נמצא ברשותם תיק עזרה ראשונה (דובר צה”ל, 10 באוגוסט 2019). הממצאים בשטח מעידים, כי בכוונת החוליה היה לבצע פיגוע גדול בשטח ישראל נגד חיילים או אזרחים. נראה, כי הפיגוע תוכנן מראש וכי חברי החוליה התכוננו לשהייה ממושכת בשטח.
הציוד שנתפס ברשות ארבעת המחבלים, שניסו ככל הנראה לבצע פיגוע בישראל
 (צילומים: דובר צה"ל, 10 באוגוסט 2019).
     הציוד שנתפס ברשות ארבעת המחבלים, שניסו ככל הנראה לבצע פיגוע בישראל
 (צילומים: דובר צה"ל, 10 באוגוסט 2019).
הציוד שנתפס ברשות ארבעת המחבלים, שניסו ככל הנראה לבצע פיגוע בישראל
(צילומים: דובר צה”ל, 10 באוגוסט 2019).
 • לגבי זהות המחבלים היו דיווחים סותרים באשר למוצאם ושמותיהם. בגרסא ראשונית (להערכתנו בלתי מהימנה) נמסר, על פי אתר אמד, כי הפלסטינים שנהרגו הם פעילי חמאס אשר עקבו אחר פלסטיני סלפי, שנשא מטעני חבלה מיצור עצמי וניסה לפרוץ את גדר הביטחון מזרחית לדיר אלבלח. בהמשך היום עודכנה הכתבה ונטען, כי ארבעת המחבלים היו פעילים סלפים, אשר גורשו מהזרוע הצבאית של חמאס לפני כשלושה חודשים. בכתבה גם פורטו שמות ההרוגים (אמד, 10 באוגוסט 2019).
שניים ממבצעי הפיגוע: אחמד אלעדיני (מימין) ועבדאללה אלחמאידה (אבו מצעב) 
(דף הפייסבוק של אחמד אלעדיני, 17 באפריל 2019). 
     רשאד אלבדיני 
(דף הפייסבוק Almaghazinew, 10 באוגוסט 2019).
מימין: שניים ממבצעי הפיגוע: אחמד אלעדיני (מימין) ועבדאללה אלחמאידה (אבו מצעב)
(דף הפייסבוק של אחמד אלעדיני, 17 באפריל 2019). משמאל: רשאד אלבדיני
(דף הפייסבוק Almaghazinew, 10 באוגוסט 2019).
 עבדאללה אלע'מרי (דף הפייסבוק של אלע'מרי, 6 בפברואר 2019).     עבדאללה אלע'מרי (מימין) ואחמד אלעדיני (דף הפייסבוק של זיאד אלעראבין חנג'ורי, 10 באוגוסט 2019)
מימין: עבדאללה אלע’מרי (דף הפייסבוק של אלע’מרי, 6 בפברואר 2019). משמאל: עבדאללה אלע’מרי (מימין) ואחמד אלעדיני (דף הפייסבוק של זיאד אלעראבין חנג’ורי, 10 באוגוסט 2019)

אירוע מספר 3: סיכול חדירה של מחבל חמוש (11 באוגוסט 2019)

 • ב-11 באוגוסט 2019 לפנות בוקר זיהו תצפיות צה”ל מחבל חמוש מתקרב לגדר הביטחון בצפון רצועת עזה. המחבל ירה לעבר כוח צה”ל, שהוזעק למקום. לוחמי צה”ל הגיבו באש והרגו את המחבל. במהלך האירוע ביצעו טנקים של צה”ל ירי לעבר עמדות חמאס במרחב (דובר צה”ל, 11 באוגוסט 2019). כלי התקשורת דיווחו על תקיפת עמדות תצפית של “ההתנגדות” מזרחית לבית חאנון (חשבון הטוויטר שבכה קדס, 11 באוגוסט 2019).
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו, כי ההרוג הוא מרואן ח’אלד עבד אלע’ני נאצר, בן 26, תושב בית חאנון בצפון הרצועה (עזה אלא’ן, 11 באוגוסט 2019). דווח כי היה פעיל בכוח הריסון של חמאס (arabi21, 11 באוגוסט 2019). ברשתות החברתיות דווח שהוא היה פעיל הזרוע הצבאית של חמאס, וכי גם אביו, ח’אלד נצר, היה עד מותו\, פעיל בזרוע הצבאית. בעת הלווייתו נעטפה גופתו בדגל חמאס ועל ראשו נכרך סרט של הזרוע הצבאית של חמאס (דף הפייסבוק של העיתונאי חסן אצליח, 11 באוגוסט 2019; חשבון הטוויטר של ע’זה אלא’ן, 11 באוגוסט 2019).
מרואן נאצר.     בעת הלווייתו נכרך סרט של הזרוע צבאית של חמאס על מצחו (דף הפייסבוק של העיתונאי חסן אצליח, 11 באוגוסט 2019).
מימין: מרואן נאצר. משמאל: בעת הלווייתו נכרך סרט של הזרוע צבאית של חמאס על מצחו (דף הפייסבוק של העיתונאי חסן אצליח, 11 באוגוסט 2019).

[1] על המדיניות החדשה שאימצה חמאס כלפי ישראל ראו פרסום של מרכז המידע מ-25 ביוני 2018: "המדיניות החדשה של חמאס כלפי ישראל: מריסון ורגיעה לאלימות מבוקרת ההולכת ומסלימה".
[2]
ביטוי לכך ניתן למצוא בכתבה של ד"ר חסאם אלדג'אני, ראש מחלקת יחסי הציבור והתקשורת במשרד לפיתוח חברתי ברצועה. המאמר מונה שורה של גורמים לירידה בכמות המשתתפים בצעדות השיבה, בהשוואה לתחילת הצעדות במרץ 2018. המחבר מציין, כי בשל סיבות שונות הפכו הצעדות לאחרונה לדבר שגרתי, שאין בו חדש (אתר העיתון פלסטין של חמאס, 4 באוגוסט 2019). במקביל התרבו לאחרונה התבטאויות, כי יש להעלות מחדש את רף האלימות המבוקרת כלפי ישראל.
[3]
יצוין כי בשיח גולשים ברשתות החברתיות ברצועת עזה לאחר הריגת ארבעת חברי החוליה שניסו לחדור לישראל (10 באוגוסט 2019) הובעה אהדה רבה להרוגים ובמקביל נמתחה ביקורת על הארגונים שמיאנו לתת חסות רשמית להרוגים.
[4] כוח הריסון הוא יחידה שהקימה חמאס כדי למנוע פעילות בלתי מבוקרת בקרבת הגבול על ידי ארגונים "סוררים" העלולים לסבך את חמאס בעימות לא רצוי עם ישראל.
[5] כך למשל, האני אבו צלאח, היה פעיל בכוח הריסון, שנהרג בעת ניסיון חדירה לשטח ישראל (1 אוגוסט 2019). אחיו, פאדי אבו צלאח היה נכה קטוע גפיים, שהשתתף בקביעות בצעדות השיבה, נהרג ב-14 במאי 2018 במהלך הצעדה (דף הפייסבוק שהאב, 1 באוגוסט 2019).
[6]
ב-11 ביולי 2019 זיהה כוח צה"ל מספר פלסטינים סמוך לגדר הביטחון מזרחית לבית חאנון בצפון רצועת עזה. הכוח ביצע ירי הרחקה לעבר חשודים. מהירי נפצע פלסטיני שמאוחר יותר מת מפצעיו. מתחקור ראשוני שערך צה"ל עלה, כי ההרוג היה פעיל כוח הריסון של חמאס הגיע לאזור בעקבות שני פלסטינים ששהו באזור הגדר. כוח צה"ל שהגיע לאזור זיהה בטעות את פעיל כוח הריסון כמחבל חמוש וביצע ירי לעברו (דובר צה"ל, 11 ביולי 2019).