“דרמה בלב ים” סרט העוסק בתפיסת אוניית הנשק “קארין A”, שנשלחה מאיראן לרשות הפלסטינית

  • ב-3 בינואר 2002, בתחילת האינתיפאדה השנייה, השתלטו לוחמי שייטת 13 של חיל הים על האונייה “קארין A”, שהובילה אמצעי לחימה מאיראן עבור הרשות הפלסטינית. תפיסתה מנעה הגעת כלי נשק רבים ואיכותיים לשטחי הרשות הפלסטינית, שעלולים היו להביא להסלמת האינתיפאדה השנייה. לתפיסתה הייתה גם חשיבות מדינית רבה באשר היא חשפה בפני ארה”ב את חוסר אמינותו של ערפאת, את קשרי הרשות הפלסטינית עם איראן ואת כוונת הרשות להוביל להידרדרות בעימות האלים נגד ישראל.
  • באוגוסט 2017 יצא ע”י עמותת המל”מ ספרו של תא”ל (בדימוס) עמוס גלבוע, מבכירי קהילת המודיעין בישראל: “הדרמה בים האדום, תפיסת קארין A, אוניית הנשק הפלסטינית”. הספר עוסק בפרשת ה”קארין A” משני היבטים. בהיבט המודיעיני מתאר הספר כיצד חשף המודיעין הישראלי את ה”קארין A”, זיהה כי המדובר באונייה המבריחה נשק מאיראן לרשות הפלסטינית, וסיפק מודיעין איכותי, שאפשר את תפיסת האונייה. בהיבט המבצעי עוסק הספר בתכנון ובביצוע של המבצע, בקשרי הגומלין שבין הדרג הצבאי המחליט לבין המודיעין, ובתהליך קבלת ההחלטות בדרג הצבאי העליון.

בעקבות הספר הפיק ערוץ “כאן 11” סרט בשני חלקים בשם “דרמה בלב ים”. הסרט, עוסק בהיבט המודיעיני והמבצעי של פרשת ה”קארין A” ובסיומו הוא אף בוחן את השלכותיה המדיניות. מרכז המידע מודה לחברת “סלוצקי הפקות תקשורת” ולמפיק רן גולן על שאפשרו לפרסם את הסרט באתר האינטרנט של המרכז.