דאעש קורא לביצוע פיגועים נגד נוצרים ברחבי העולם במיוחד באירופה

הפוליטיקאי הדני-שבדי מעלה ספר קוראן באש.

הפוליטיקאי הדני-שבדי מעלה ספר קוראן באש.

הדובר בסרטון קורא לסוחרים להשתמש באקדח מסמרים,

הדובר בסרטון קורא לסוחרים להשתמש באקדח מסמרים, "כדי למסמר את ראשי הכופרים" (טלגרם, 1 בפברואר 2023)

עיקרים
 • גורמי ההסברה של דאעש פתחו בימים האחרונים בקמפיין הסתה הקורא לבצע פיגועים נגד נוצרים ברחבי העולם.  ההכרזה על הקמפיין באה בעקבות שרפת ספר קוראן בשבדיה, על-ידי רסמוס  פלודאן (Rasmus Paludan), פוליטיקאי דני-שבדי, מנהיג מפלגת ימין קיצוני, במחאה נגד תורכיה והאסלאם.
 • במסגרת הקמפיין, שנועד לעודד את פעילי הארגון לבצע פיגועים, הופצו ברשתות החברתיות, סרטונים ופוסטים הקוראים לפעילי הארגון לבצע פיגועים ברחבי העולם, ובמיוחד באירופה. יצוין כי בפעילות דאעש באירופה בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית. בשנת 2022 לא ביצעו פעילי דאעש פיגועים במדינות המערב, גם לא פיגועי השראה, בשנת 2021 בוצעו שני פיגועי השראה בלבד.
 • זאת ועוד, על רקע הקמפיין ניתן להבחין כי פעילות מערך ההסברה של הארגון הופכת מבוזרת יותר מבעבר וכי זרועות הסברה לא רשמיות של תומכי הארגון ברחבי העולם ממלאות תפקיד מרכזי יותר על חשבון מערך ההסברה הרשמי של הארגון.
קמפיין עידוד הפיגועים במערב
כללי
 • ב-21 בינואר 2023 התקיימו בשטוקהולם בירת שבדיה, הפגנות נגד תורכיה על רקע הקשיים שמערימים התורכים על בקשת שבדיה להצטרף לברית נאט”ו. באחת ההפגנות, מול שגרירות תורכיה בשטוקהולם, הצית עורך הדין רסמוס פלודן (Rasmus Paludan), פוליטיקאי דני-שבדי מנהיג מפלגת הימין הקיצוני Stram Kurs (קו נוקשה) בדנמרק, ספר קוראן. הצתת הקוראן עוררה זעם בתורכיה ובקרב מדינות מוסלמיות נוספות. גם דאעש הצטרפו למחאות ופתחו בקמפיין ברשתות החברתיות שנועד לעודד את פעילי הארגון לבצע פיגועים ברחבי העולם, ובמיוחד באירופה.
פוסטים בערוץ הטלגרם המעודדים פגיעה בנוצרים
 • בעקבות הצתת ספר הקוראן פרסם ערוץ טלגרם, המזוהה עם דאעש, פוסטים התומכים בפגיעה בנוצרים ברחבי העולם הנושאים הבולטים שהועלו בפוסטים:
  • קריאה למוסלמים ברחבי העולם לראות במעשה שרפת הקוראן עלבון לדת האסלאם ו”לשפוך את דמו” של מבצע המעשה. הודגש, כי חובה על כל מוסלמי להגן על דתו, אם הוא רוצה להגיע לגן עדן.
  • עידוד מוסלמים באירופה, ובשבדיה בפרט, לפעול על-פי העיקרון של “מידה כנגד מידה” ולהעלות באש, במרכזי הערים, את הדגל המזוהה עם קהילת הלהט”ב.
  • קריאה למוסלמים ברחבי העולם שלא להסתפק רק בגינויים, הפגנות, חרם על מוצרים תוצרת שבדיה והאשטאגים ברשתות החברתיות.
  • טענה כי הריגת למעלה מעשרים אזרחים נוצרים בפאב במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ב-23 בינואר 2023 ומספר תקיפות שבהן נהרגו חיילי צבא מוזמביק לאחרונה, היו למעשה פעולות תגמול על שרפת הקוראן בשבדיה, שכן “נוצרים בכל מקום נחשבים כאחים של פלודאן” (MEMRI, 26 בינואר 2023).[1]
סרטונים של גורמים המזוהים עם דאעש המעודדים ביצוע פיגועים באירופה
 • ב-1 בפברואר 2023 פרסם מוסד מת’אני, המזוהה עם דאעש, סרטון תחת הכותרת “הירגו אותם היכן שאתם פוגשים בהם”, הקורא לבצע פיגועים במדינות המערב. על-פי הסרטון, הכולל קטעים המתעדים את אירוע שרפת הקוראן, צוין שהפוליטיקאי שביצע את השריפה פגע בכלל המוסלמים אך קיבל הגנה משלטונות שבדיה, שסיפקו לו אבטחה (ערוץ הטלגרם, 1 בפברואר 2023). הצגת הפרשה בצורה זו נועדה להערכתנו לא רק ללבות את העוינות כלפי הפוליטיקאי, אלא גם כלפי שלטונות שבדיה.
השקופית שהתלוותה לסרטון (טלגרם, 1 בפברואר 2023)
השקופית שהתלוותה לסרטון (טלגרם, 1 בפברואר 2023)
 • בהמשך הסרטון מופיע פעיל דאעש דובר אנגלית רהוטה (ככל הנראה בריטי), הנמצא ככל הנראה בסוריה. אשר קרא לפגוע ב”כופרים” בכל דרך אפשרית (במשתמע באירופה), כשהוא מונה כלי עבודה ומשאיות ככלי נשק וכל כלי אחר בנמצא בידי האזרחים: “הירגו אותם היכן שאתם פוגשים בהם. אם אתה סוחר, השתמש באקדח מסמרים, כדי למסמר את ראשם של הכופרים וצלוב אותם על גבי מבנה מעץ שיצרת [במקור: woodwork]. אם אתה נהג משאית, דרוס אותם עד אשר רחובותיהם ישטפו בדמם המזוהם או שפוך נפט על בתיהם, כשהם ישנים, והצת אותם, וכך המסר [שלא לפגוע במוסלמים ובאסלאם] ייצרב במוחם”.
 • בהמשך הסרטון מושמעת הקלטה ישנה בקולו של אבו מחמד אלעדנאני, דובר הארגון בין השנים 2016-2014, שבלט בקריאות שהפנה למוסלמים במערבלהרוג אזרחים במדינות שבהן הם מתגוררים. בהקלטה ציין אלעדנאני כי דמם של כל “הכופרים” מותר, וכי יש לתקוף אותם מבלי לעשות אבחנה בין אזרחים לבין אנשי ביטחון. בסרטון מועלים גם קטעי וידאו המתעדים פיגועים, שבוצעו על-ידי פעילי הארגון או בהשראתו על אדמת אירופה. בסיומו נשמע פיוט בצרפתית, המעודד פיגועים נגד ה”כופרים” במסגרת הג’האד (ייתכן כי הסרטון הופק בצרפת או בלגיה).
 הפוליטיקאי הדני-שבדי מעלה ספר קוראן באש.     הדובר בסרטון קורא לסוחרים להשתמש באקדח מסמרים, "כדי למסמר את ראשי הכופרים" (טלגרם, 1 בפברואר 2023)
מימין: הפוליטיקאי הדני-שבדי מעלה ספר קוראן באש. משמאל: הדובר בסרטון קורא לסוחרים להשתמש באקדח מסמרים, “כדי למסמר את ראשי הכופרים” (טלגרם, 1 בפברואר 2023)
הדובר ממשיך: "אם אתה נהג משאית, דרוס אותם עד אשר רחובותיהם ישטפו בדמם המזוהם או שפוך נפט על בתיהם, כשהם ישנים, והצת אותם, וכך המסר ייצרב במוחם" (טלגרם, 1 בפברואר 2023)    הדובר ממשיך: "אם אתה נהג משאית, דרוס אותם עד אשר רחובותיהם ישטפו בדמם המזוהם או שפוך נפט על בתיהם, כשהם ישנים, והצת אותם, וכך המסר ייצרב במוחם" (טלגרם, 1 בפברואר 2023)
הדובר ממשיך: “אם אתה נהג משאית, דרוס אותם עד אשר רחובותיהם ישטפו בדמם המזוהם או שפוך נפט על בתיהם, כשהם ישנים, והצת אותם, וכך המסר ייצרב במוחם” (טלגרם, 1 בפברואר 2023)
 • מוסד ההסברה צרח אלח’לאפה, המזוהה עם דאעש, פרסם ב-31 בינואר 2023 סרטון קצר (כשתי דקות), תחת הכותרת “מסר מלוחמי הג’האד לפוליתאיסטים באירופה”, הכולל הקלטת דבריו של אסאמה בן לאדן, מנהיג אלקאעדה לשעבר, שהינו “דמות מופת” גם עבור פעילי דאעש, בה איים על מדינות אירופה בפעולות נקם על רקע פרסום קריקטורות פוגעניות נגד נביא האסלאם, מחמד (איום שבן לאדן השמיע בשנת 2006, בעקבות פרסום 12 קריקטורות פוגעניות נגד נביא האסלאם, מחמד, בעיתון סאטירי דני). בן לאדן ציין בהקלטה כי פרסום הקריקטורות הפוגעניות מהווה פגיעה קשה ביותר והתשלום על כך יהיה קשה עוד יותר. הסרטון פורסם בצירוף כתוביות באנגלית ובערבית ותמונות מזירות פיגועים, שביצע דאעש באירופה במהלך השנים (טלגרם, 31 בינואר 2023). הבחירה בדברי בן לאדן בהקשר הנוכחי נועדה לעודד פגיעה בתושבי אירופה ולקרוא לתומכי הארגון לבצע פיגועים ביבשת זו בתגובה לשרפת הקוראן, בדומה לפיגועים שבוצעו בעקבות פרסום הקריקטורות הפוגעניות בשנת 2006 והפיגוע שבוצע בעקבות פרסום קריקטורות דומות, על-ידי העיתון הסאטירי הצרפתי “שרלי הבדו” בשנת 2015 (פיגוע ירי ב-7 בינואר 2015 במשרדי העיתון  בו נהרגו 12 בני אדם).[2]
פתיח הסרטון      תיעוד של אחד הפיגועים שבוצעו באירופה בהשראת הארגון, שהופיע במהלך הסרטון (טלגרם, 31 בינואר 2023)
מימין: פתיח הסרטון ומשמאל: תיעוד של אחד הפיגועים שבוצעו באירופה בהשראת הארגון, שהופיע במהלך הסרטון (טלגרם, 31 בינואר 2023)[3]

[1] נראה כי הטענה שהפיגועים בקונגו ובמוזמביק בוצעו כנקמה על שרפת הקוראן היא חסרת בסיס, שכן מזה תקופה ארוכה מבצע הארגון פיגועים נגד אזרחים נוצרים במדינות אלה.
[2] ראו פרטים נוספים אודות פרשת "שרלי הבדו":

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%92%D7%95%D7%A2_%D7%91%D7%9E%D7%A9%D7%A8%D7%93%D7%99_%22%D7%A9%D7%A8%D7%9C%D7%99_%D7%94%D7%91%D7%93%D7%95%22
[3] מדובר בפיגוע ירי שבוצע בוינה ב-2 בנובמבר 2020, ובו נרצחו ארבעה אזרחים ונפצעו עשרים נוספים.