דאעש קורא לביצוע פיגועים נגד יהודים ברחבי העולם

נוסח המאמר

נוסח המאמר "הרגו את היהודים" (טלגרם, 2 בפברואר 2023)

עיקרים
 • שבועון דאעש, אלנבא’, קורא במאמר המערכת שלו לפעילי הארגון ותומכיו לבצע פיגועים נגד יהודים ברחבי העולם, במיוחד בישראל ובאירופה.
 • המאמר, נוטף אנטישמיות ארסית, כולל דמוניזציה של היהודים וטוען כי בין המוסלמים ליהודים קיים קונפליקט נצחי שיימשך עד ליום הדין, ולכן על המוסלמים להתרחק מהיהודים, להילחם בהם ולבצע נגדם פיגועים.
 • הסכסוך הישראלי – פלסטיני מתואר כסכסוך דתי ולא לאומי, והדרך היחידה לפתור אותו היא באמצעות ג’האד אלים. בהקשר זה משבח הכותב את מבצע הפיגוע המשולב בירושלים (23 בנובמבר 2022), אסלאם פרוח’, שפעל בהשראת הארגון, וקורא לאחרים ללכת בדרכו ואף להשיב את פיגועי ההתאבדות לרחבי ישראל.[1]
 • במאמר גם נמתחת ביקורת על המשטרים בעולם הערבי והאסלאמי, כמו צ’אד, איחוד האמירויות וקטר, המקיימים קשרים עם ישראל, חותמים איתה על הסכמים, והם מכונים “משומדים” וחלק מה”כופרים”.
 • יצוין כי המאמר מתפרסם תוך כדי קמפיין שמנהלים תומכי דאעש נגד הנוצרים הכולל קריאה לפגוע בנוצרים ברחבי העולם, ובמיוחד באירופה.[2] להערכתנו, הרקע לעידוד פעילי הארגון לפגוע ביהודים ובנוצרים הינו הירידה חסרת התקדים בהיקף פעילות הארגון ברחבי העולם בחודשים האחרונים.
 • הארגון מנסה גם למנף את המתיחות הגוברת בשנה האחרונה בין ישראל לפלסטינים, שהתחדדה על רקע כינונה של ממשלת ימין בישראל.[3] נראה כי הארגון תולה את תקוותו בביצוע פיגועי השראה בקרב ערביי ישראל, זאת לאחר שבשנה האחרונה בוצעו מספר פיגועים בישראל במתווה זה.
פירוט
 • ב-2 בפברואר 2023 פורסם בשבועון דאעש, אלנבא’, מאמר מערכת תחת הכותרת “הרגו את היהודים”, הקורא למוסלמים ברחבי העולם לבצע פיגועים נגד יהודים (טלגרם, 2 בפברואר 2023).
 •  למאמר צורפה תמונתו של אסלאם פרוח’, המחבל שביצע פיגוע מורכב בהשראתו של דאעש, שכלל הנחת מספר מטענים בזירות נפרדות בכניסה לירושלים, ב-23 בנובמבר 2022. תמונת המחבל מופיעה על רקע צילומים מזירות הפיגוע שביצע. עם זאת, דאעש לא קיבל אחריות על הפיגועים בירושלים ולא טען שפרוח’ הוא אחד מאנשיו, אך במשתמע, בראיית הארגון הפיגוע בוצע בהשראתו.
נוסח המאמר "הרגו את היהודים" (טלגרם, 2 בפברואר 2023)
נוסח המאמר “הרגו את היהודים” (טלגרם, 2 בפברואר 2023)
 • המסרים המרכזיים במאמר:
  • תכונותיהם הנלוזות של היהודים מוזכרות בקוראן פעמים רבות. אללה ציין זאת בקוראן כדי להדריך את המוסלמים שלא לנהוג כמותם וכדי שהמוסלמים יתכוננו להילחם בהם. האירועים בעבר ובהווה בזירה הפלסטינית משקפים את עוינותם של היהודים כלפי המוסלמים ואת תכונותיהם הרעות. על המוסלמים להתרחק מהיהודים ומדרכיהם הנלוזות ולהיות ערים לתככנותם.
  • הסכסוך הישראלי – פלסטיני הוא סכסוך דתי בלבד ולא לאומי. קריאה למוסלמים ב”פלסטין” לנהל מלחמת דת נגד היהודים ולא מלחמה על בסיס לאומי, המנוגדת לערכי האסלאם.
  • קריאה למוסלמים בכל רחבי העולם להרוג יהודים בכל דרך אפשרית ובכל אמצעי שברשותם. לפגוע בהם בשכונותיהם, בבתי-הכנסת שלהם באירופה ובשאר מדינות העולם, להפעיל עליהם לחץ וליזום “מלחמה שתשרוף את היהודים הכופרים”, לפני שרודני העולם כולו יגיעו להסכמה במטרה להפסיקה”.
  • על המוסלמים ב”פלסטין” לפגוע בבתי-כנסת ולחדש את הפיגועים באמצעות חגורות-נפץ, אשר לא נעשה בהם שימוש בפיגועים האחרונים בירושלים , אך הוזכרו על רקע הפיגוע בירושלים.[4]
  • שליטי מדינות ערב “המשומדים”, כדוגמת שליטי קטר והאמירויות, המקבלים את היהודים ותומכים בהם, הינם חלק בלתי נפרד ממעגל ה”כופרים”. גם ממשלת צ’אד, שהינה מדינה מוסלמית, ועמדה בפני ביקורת קשה מבית לאחרונה על רקע הידוק קשריה עם ישראל, הינם חלק ממעגל זה של “משומדים”.
  • האסלאם הסוני נשען על עקרון הנאמנות לשאר בני דת האסלאם תוך תחושת עוינות כלפי ה”כופרים”, והיהודים ביניהם.
 • יוזכר כי האיומים של הארגון נגד ישראל ונגד היהודים ככלל אינם חדשים, וכי הארגון מאיים בפיגועים נגד יהודים ברחבי העולם ובישראל מאז הקמתו.
 • יש לציין כי במהדורה זו של אלנבא’ הופיע תמליל של תוכן הקלטה של מייסד הארגון, אבו בכר אלבע’דאדי, בו הוא קרא לפעילי הארגון ותומכיו לבצע ג’האד אלים נגד “הכופרים”. בהקלטה הוא גם טען כי התפייסות עם היהודים, הנוצרים ושאר ה”כופרים” מנוגדת לאסלאם וכי הג’האד האלים נגדם יימשך עד יום הדין (טלגרם, 2 בפברואר 2023). אזכור ההקלטה בנוסחה המלא מעיד להערכתנו על רמת הלחץ הגבוהה של הארגון להוציא לפועל פיגועים.
נוסח ההקלטה של אבו בכר אלבע'דאדי (טלגרם, 2 בפברואר 2023)
נוסח ההקלטה של אבו בכר אלבע’דאדי (טלגרם, 2 בפברואר 2023)

[1] אודות הפיגוע ראו פרסום מרכז המידע למודיעין ולטרור מתאריך 28 בדצמבר 2022: "מבט לג’האד העולמי (28-22 בדצמבר 2022)".
[2] ראו מסמך מרכז המידע למודיעין ולטרור מתאריך 2 בפברואר 2023: "דאעש קורא לביצוע פיגועים נגד נוצרים ברחבי העולם במיוחד באירופה".
[3] עליית הממשלה הנוכחית בישראל כבר עוררה התייחסות מצד דאעש. בהקשר זה, ראו פרסום מרכז המידע למודיעין ולטרור מתאריך 22 בינואר 2023: "דאעש באפגניסטאן מתייחס להקמת הממשלה בישראל ומציין כי שחרור “פלסטין” יהיה באמצעות ג’האד".
[4] בפיגועים בירושלים היה שימוש במטענים, אך בהמשך אותרה על-ידי כוחות הביטחון הישראלים גם חגורת-נפץ, שהייתה ברשות חברו של פרוח', חאמד עת'מאן, אשר תיכנן להפעיל אותה במסגרת פיגוע נוסף, שהתכוון לבצע בתחנה המרכזית בירושלים. ראו: https://www.ynet.co.il/news/article/rkl7kmuys.