גינויים בעקבות החלטת בריטניה להוציא מחוץ לחוק את הזרוע המדינית של חמאס

כללי
 • ב-26 בנובמבר 2021 אישר הפרלמנט הבריטי את הצעת שרת הפנים והכריז על הזרוע המדינית של חמאס כארגון טרור. בהודעה רשמית שפרסמה ממשלת בריטניה נאמר, כי החברות בחמאס או התמיכה בה נחשבות מעתה כבלתי חוקיות ודינן עונש של עד 14 שנות מאסר (אתר ממשלת בריטניה, 26 בנובמבר 2021). הזרוע הצבאית של חמאס הוצאה מחוץ לחוק בבריטניה כבר במרץ 2001. אולם, לאור הערכה חדשה החליטה הממשלה להוציא מחוץ לחוק גם את הזרוע המדינית של הארגון.
 • יצוין, כי ההפרדה בין הזרוע הצבאית של חמאס לבין הזרוע המדינית שלה היא מלאכותית ואין לה כל בסיס, שכן הזרוע הצבאית של חמאס והזרוע המדינית שלה שלובות זו בזו והגבול בין הפעילות הפוליטית-חברתית של חמאס לבין הפעילות הצבאית הוא מטושטש. הלשכה המדינית של חמאס, ובראשה אסמאעיל הניה, הם שקובעים את מדיניות חמאס, כולל בכל הקשור לפעילות טרור והפעילות הפוליטית והחברתית של חמאס מנוצלת לחיזוק הזרוע הצבאית, ובכלל זה זרוע הטרור של התנועה.
 • בחמאס מתחו ביקורת קשה על החלטת בריטניה אותה הם רואים ככניעה לישראל ותמיכה בה, וניכר כי צמרת הארגון מודאגת מאד מהפגיעה שהמהלך הבריטי גורם לדימוי של התנועה, למאמציה לזכות בלגיטימציה בינלאומית וליכולתה לנצצל את סניפיה בחו”ל, ובבריטניה בפרט לגיוס תמיכה ומשאבים. טאהר אלנונו יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, אמר כי הניה הינחה להשיק קמפיין כדי לעמוד מול ההחלטה הבריטית ולגייס תמיכה ערבית, אסלאמית ובינלאומית נגדה. אלנונו ציין שההחלטה לא תגרום לחמאס לשנות את עמדותיה כלפי ירושלים והסוגייה הפלסטינית (אלאקצא, 27 בנובמבר 2021). מנגד, היו שטענו כי להחלטה אין כל משמעות עבור חמאס וכי דבר לא השתנה בבריטניה בעקבות אישור ההחלטה בפרלמנט, שכן אין כל נוכחות של חמאס בבריטניה (אלע’ד, 27 בנובמבר 2021). גורמים המזוהים עם חמאס בבריטניה הדגישו גם הם, בראיונות לתקשורת, כי לחמאס אין כל נוכחות במדינה.
 • לחמאס אכן אין נציגות רשמית בבריטניה. אולם, במהלך השנים התבססו בבריטניה מוסדות ופעילים המזוהים עם חמאס, בעיקר תחת מסווה של פעילות במסגרת תנועת האחים המוסלמים או תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם התומכים בזכויות הפלסטינים. פעילות חמאס בבריטניה באה לידי ביטוי בעיקר בניהול מוסדות, עמותות וקרנות צדקה המעבירות כספים, בעיקר לרצועת עזה, פעילות דיפלומטית שנועדה להציג את חמאס בפני דעת הקהל הבריטית (והמערבית) כארגון לגיטימי המייצג את הפלסטינים ולכרסם בדימוי שלה כארגון טרור, פעילות הסתה והחרמה של ישראל באמצעות כלי תקשורת המזוהים עם חמאס, ארגון שיירות ומשטים, לוחמה משפטית, ארגון פעולות מחאה בבריטניה ועוד. פעילות זו מתבצעת במעורבות מספר פעילי חמאס שנמלטו מישראל היושבים דרך קבע בבריטניה, חלקם נחשבים פעילי חמאס בכירים, אשר מנסים להסתיר את זיקתם הישירה לתנועה (ראו נספח). דווקא הזדעקותם של פעילים אלה להכחיש את קיומה של פעילות חמאס בבריטניה היא בבחינת עדות נוספת לזיקתם בפועל לחמאס.

החלטת בריטניה

 • פריטי פטאל, שרת הפנים של בריטניה, הודיעה ב-19 בנובמבר 2021, כי בריטניה תכריז על הזרוע המדינית של חמאס כעל ארגון טרור. משמעות ההכרזה היא שכל מי שיביע תמיכה, יניף את דגל חמאס או ישתתף בפגישות המאורגנות על ידי חמאס בבריטניה יעבור על החוק. לדברי פטאל, ההחלטה מתבססת על מידע נרחב ומודיעין הקושרים גם את הזרוע המדינית של חמאס לפעילות טרור. שרת הפנים גם ציינה שההחלטה תסייע למלחמה באנטישמיות (הגרדיין, 19 בנובמבר 2021). בחשבון הטוויטר שלה ציינה פטאל, כי היא נקטה פעולה זו כדי לאסור על פעילות חמאס בשלמותה וכי ממשלת בריטניה מחויבת להתמודד עם קיצוניות וטרור בכל מקום בו הם מתרחשים (חשבון הטוויטר של Priti Patel, 19 בנובמבר 2021).
 • בנאום, שנשאה שרת הפנים, בפרלמנט ציינה כי לחמאס יש יכולות משמעותיות, לרבות גישה לאמצעי לחימה מתוחכמים ומתקני אימון טרור וכי היא מעורבת בפעילות טרור משמעותית. עוד ציינה בדבריה שהזרוע הצבאית של חמאס נאסרה בבריטניה כבר במרץ 2001 אולם באותה עת העריכה הממשלה שיש לעשות אבחנה בין הזרוע המדינית והצבאית. הערכה זו נראית כעת כמלאכותית כאשר חמאס כולה מעורבת בפעילות טרור (אתר ממשלת בריטניה 19 בנובמבר 2021).
 • ב-26 בנובמבר 2021 אישר הפרלמנט הבריטי את המהלך ללא הצבעה והכריז על הזרוע המדינית והזרוע הצבאית של חמאס כאחת, כעל ארגון טרור. ההחלטה נכנסה לתוקף מיד. בהודעה שפורסמה באתר ממשלת בריטניה נאמר כי התמיכה בחמאס נחשבת מעתה כבלתי חוקית וחברות בחמאס או תמיכה בה עלולות להוביל לעונש של עד 14 שנות מאסר. לדברי הממשלה פעולה זו תתמוך במאמצים להגן על הציבור הבריטי ועל הקהילה הבינלאומית במאבק העולמי בטרור (אתר ממשלת בריטניה, 26 בנובמבר2021).
תגובות להחלטת בריטניה
 • הצהרת שרת הפנים הבריטית והחלטת הפרלמנט בעקבותיה עוררו תגובות חריפות בקרב הפלסטינים. בכירים ברשות הפלסטינית, בחמאס ובארגונים נוספים הביעו זעם על ההחלטה. נציגות אש”ף בבריטניה פרסמה גינוי בציינה כי זוהי הטיה בוטה כלפי ישראל (“הכיבוש”) והפרה בוטה של החוק הבינלאומי. הנציגות קראה לממשלת בריטניה להימנע מצעד זה (סוא, 19 בנובמבר 2021).
 • בהודעה שפרסמה חמאס נמסר, כי בריטניה ממשיכה בעמדתה הבוגדת במקום להתנצל ולתקן את “חטאיה ההיסטוריים”. עוד נמסר, כי לעם הפלסטיני יש זכות להתנגד ל”כיבוש” בכל האמצעים, כולל אמצעים מזוינים וכי “הכיבוש” הוא טרור שמבצע פשעי מלחמה נגד האנושות (שהאב, 19 בנובמבר 2021).
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ציין כי ההחלטה היא בבחינת מתקפה חדשה על העם הפלסטיני ועל זכויותיו (דניא אלוטן, 20 בנובמבר 2021). בהתבטאות נוספת ציין אסמאעיל הניה, כי המניעים להחלטה הם תמיכה בישראל לאור “מצבה השברירי” וניסיונות לפגוע בסולידריות הגוברת כלפי הסוגיה הפלסטינית והתנגדות העם הפלסטיני.
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר, כי חמאס מנסה להילחם נגד החלטת בריטניה באמצעות מאבק משפטי. לדבריו, הם פועלים באמצעות עורכי דין בריטיים לגבש אסטרטגיה לביטול ההחלטה. הוא קרא לתנועת פתח ולרשות הפלסטינית להצטרף אליהם למאבק משותף למען העם הפלסטיני (אנטוליה, 28 בנובמבר 2021). אסמאעיל רצ’ואןבכיר חמאס, קרא לעם הבריטי להתנגד להחלטה (אלג’זירה, 19 בנובמבר 2021).
 • טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, אמר כי הניה הנחה לפעול לגיוס תמיכה ערבית אסלאמית ובינלאומית כדי לעמוד מול ההחלטה הבריטית נגד חמאס. אלנונו ציין כי הדבר מצער בשל העובדה שדווקא בשנים האחרונות השיגה חמאס הישגים בכל הקשור לתמיכה בינלאומית בה (אלאקצא, 27 בנובמבר 2021). חאזם קאסם, דובר חמאס בעזה, אמר, כי החלטת בריטניה נגד חמאס הינה טעות פוליטית, משפטית ומוסרית מצד בריטניה ומהווה פשע נגד הפלסטינים. לדבריו, החלטה זו מוכיחה כי בריטניה נוטה לטובת ישראל. קאסם הדגיש, כי חמאס תמשיך בדרכה ובמאבקה למרות כל החלטות אלו (ערוץ RT בערבית, 25 בנובמבר 2021).
חאזם קאסם מתראיין לערוץ RT בערבית (ערוץ RT בערבית, 25 בנובמבר 2021)
חאזם קאסם מתראיין לערוץ RT בערבית (ערוץ RT בערבית, 25 בנובמבר 2021)
 • ב-24 בנובמבר2021, ביקרה ברצועת עזה משלחת מהאיחוד האירופי המונה עשרים נציגים ושגרירים. במהלך הביקור, ביקשו בכירי חמאס מחברי המשלחת ללחוץ על בריטניה לשנות את החלטתה (אנטוליה, מען, 24, 25 בנובמבר 2021).
 • לדברי מנצור אבו כרים, פרשן פוליטי מעזה, החלטת בריטניה נגד חמאס הינה תוצאה של השפעה ישירה מצד ארה”ב על בריטניה, אשר פרשה מהאיחוד האירופי. הוא ציין שהחלטה שכזו מסכנת גם ארגונים פלסטיניים נוספים (ערוץ RT בערבית, 25 בנובמבר 2021).
 • גם בג’האד האסלאמי בפלסטין גינו את ההחלטה בציינם, כי זוהי החלטה שגויה שכן “ההתנגדות” היא זכותו הלגיטימית של העם הפלסטיני ועל בריטניה לכפר על הטעויות שלה ולא לצאת בהצהרות הפוגעות במאבקו הלגיטימי של העם הפלסטיני (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 19 בנובמבר 2021).
 • עוד טרם החלטת הפרלמנט קיימו הארגונים הפלסטינים ברצועת עזה ישיבת חירום בסופה הזהירו את בריטניה מפני השלכות ההחלטה נגד חמאס אותה הם רואים כפגיעה בעם הפלסטיני כולו וציינו כי על בריטניה לחזור בה מהחלטתה. הארגונים ציינו כי הם החליטו לפתוח בקמפיין בינלאומי בו הם קוראים לאו”ם ולליגה הערבית לדחות את ההחלטה (אלאקצא, 20 בנובמבר 2021).
מסיבת עיתונאים של הארגונים הפלסטינים בעזה
(Gaza Post, 20 בנובמבר 2021)
מסיבת עיתונאים של הארגונים הפלסטינים בעזה
(Gaza Post, 20 בנובמבר 2021)

ַמימין: קריקטורה המבליטה את סולידריות הארגונים הפלסטינים עם חמאס. החלטת בריטניה נגד חמאס נגרסת כמו הצהרת בלפור (דף הפייסבוק של קריקטורת פלסטיניות, 21 נובמבר 2021). משמאל: קריקטורה נוספת בעקבות הכרזת בריטניה (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 20 בנובמבר 2021)
מימין: קריקטורה המבליטה את סולידריות הארגונים הפלסטינים עם חמאס. החלטת בריטניה נגד חמאס נגרסת כמו הצהרת בלפור (דף הפייסבוק של קריקטורת פלסטיניות, 21 נובמבר 2021). משמאל: קריקטורה נוספת בעקבות הכרזת בריטניה (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 20 בנובמבר 2021)

C:\Users\itic1234\Desktop\ברט.jpgקריקטורה בגנות החלטת בריטניה נגד חמאס "הסיוע הבריטי למדינת הכיבוש". על גבו של המתאגרף נכתב: "הצהרת בלפור, הפללת ההתנגדות" (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 28 בנובמבר 2021)
קריקטורה בגנות החלטת בריטניה נגד חמאס “הסיוע הבריטי למדינת הכיבוש”. על גבו של המתאגרף נכתב: “הצהרת בלפור, הפללת ההתנגדות” (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 28 בנובמבר 2021)
 • תגובות המגנות את החלטת בריטניה נרשמו גם מצד שר החוץ האיראני, החות’ים בתימן וחזבאללה בלבנוןח’אלד אלקדומי, נציג חמאס בטהראן, נועד עם חמישים פעילים ונציגים בכירים של ארגונים איראניים אשר ביקשו להביע תמיכה והזדהות עם חמאס (אתר חמאס, 28 בנובמבר 2021).