גדודי חזבאללה: דיוקנה של מיליציה שיעית-עיראקית, המופעלת ע”י כוח קדס, כזרוע מרכזית לקידום האינטרסים האיראנים בעיראק

סמל גדודי חזבאללה: מעל היד האוחזת ברובה, העולה מתוך מפת עיראק, מופיע פסוק מהקוראן שבו נכתב

סמל גדודי חזבאללה: מעל היד האוחזת ברובה, העולה מתוך מפת עיראק, מופיע פסוק מהקוראן שבו נכתב "הילחמו במנהיגי הכפירה, שכן אין בהם אמונה" (סורת אלתובה, פסוק 12). סמל זה שואב השראתו מהסמלים של כוח קדס וארגון חזבאללה הלבנוני (ראו להלן).

עיקרי הדברים

גדודי חזבאללה (כתאא’ב חזבאללה) הינם מיליציה שיעית רדיקלית, בעל אופי אנטי-אמריקאי מובהק ואידיאולוגיה ח’מיניסטית, שהוקמה ע”י כוח קדס בדרום עיראק ב-2007 במטרה להילחם בצבא ארה”ב ולהביא לסילוקו מעיראק.. מיליציה זאת הינה הבולטת מקרב המיליציות השיעיות המופעלות ע”י איראן והיא זוכה להעדפה בסיוע צבאי וכספי מצד כוח קדס של משמרות המהפכה האיראנים[1]. גדודי חזבאללה מילאו תפקיד מפתח בלחימה נגד צבא ארה”ב בעיראק בשנים 2011-2007. לאחר יציאת צבא ארה”ב מעיראק מצא להם כוח קדס ייעודים אחרים והוא ממשיך להפעיל אותם לקידום מטרותיה האסטרטגיות של איראן בעיראק ובסוריה. נראה לנו, כי בעיתוי הנוכחי מופעלים גדודי חזבאללה ע”י כוח קדס בראש ובראשונה לשם קידום המטרה של הוצאת הצבא האמריקאי מעיראק באופן חד-צדדי, תוך שיבוש הדיאלוג האסטרטגי המתקיים בין עיראק לארה”ב.

פעילי גדודי חזבאללה נושאים את תמונתו של האיאתאללה ח'מיני במצעד צבאי לרגל "יום ירושלים העולמי" (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בנובמבר 2018).     מעילי גדודי חזבאללה נושאים את תמונתו של האיאתאללה ח'מיני המבטאת נאמנותם לאיראן ולאידיאולוגיה הח'מיניסטית של שלטון חכם ההלכה (אתר האינטרנט של גדודי חזבאללה).
מימין: פעילי גדודי חזבאללה נושאים את תמונתו של האיאתאללה ח’מיני המבטאת נאמנותם לאיראן ולאידיאולוגיה הח’מיניסטית של שלטון חכם ההלכה (אתר האינטרנט של גדודי חזבאללה). משמאל: פעילי גדודי חזבאללה נושאים את תמונתו של האיאתאללה ח’מיני במצעד צבאי לרגל “יום ירושלים העולמי” (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בנובמבר 2018).
 • עיראק הייתה ונותרה זירה חשובה ביותר במדיניותה האזורית של איראן ונדבך מרכזי בתפיסת הביטחון הלאומי שלה[2]. במרכז מטרותיה האסטרטגיות של איראן בעיראק עומדים פגיעה בהשפעתה הפוליטית והפסקת נוכחותה הצבאית והשפעתה הפוליטית של ארה”ב בעיראק; חיזוק ההשפעה האיראנית על הממשל העיראקי והפיכת עיראק למדינה בעלת אוריינטציה איראנית; הגברת ההשפעה האיראנית בקרב העדה השיעית בעיראק תוך צמצום תפקידן של ארה”ב והקואליציה במערכה נגד דאעש; מטרות נוספות הן החלשת דאעש ע”י פעילות משולבת של המיליציות השיעיות וכוחות הביטחון העיראקים; החלשת הזרם השיעי הלאומי, שאינו מעוניין לקבל תכתיבים מאיראן; אבטחת נתיב האספקה היבשתי, שבין איראן לסוריה, העובר דרך עיראק (“המסדרון היבשתי”); ושימוש במיליציות השיעיות לחיזוק “ציר ההתנגדות” שבהנהגת איראן, בין השאר ע”י הפעלת מיליציות שיעיות עיראקיות בזירה הסורית.
 • גדודי חזבאללה, והמיליציות השיעיות האחרות המופעלות על ידם, נתפסים ע”י האיראנים כארגוני חסות (Proxies), שבהם נעשה שימוש לקידום המטרות האסטרטגיות הללו, תוך הימנעות ממעורבות ישירה או מצעדים מתריסים העלולים לסבך את איראן ואת המיליציות השיעיות בעימות ישיר עם ארה”ב. הפעלת גדודי חזבאללה ומיליציות שיעיות נוספות ע”י איראן יוצרת מתח מובנה בין איראן והמיליציות שהיא מפעילה, לבין אותם גורמים בממשל העיראקי ובעדה השיעית בעיראק החותרים לשמור על עצמאותה וריבונותה של עיראק.

סמל גדודי חזבאללה: מעל היד האוחזת ברובה, העולה מתוך מפת עיראק, מופיע פסוק מהקוראן שבו נכתב "הילחמו במנהיגי הכפירה, שכן אין בהם אמונה" (סורת אלתובה, פסוק 12). סמל זה שואב השראתו מהסמלים של כוח קדס וארגון חזבאללה הלבנוני (ראו להלן).
סמל גדודי חזבאללה: מעל היד האוחזת ברובה, העולה מתוך מפת עיראק, מופיע פסוק מהקוראן שבו נכתב “הילחמו במנהיגי הכפירה, שכן אין בהם אמונה” (סורת אלתובה, פסוק 12). סמל זה שואב השראתו מהסמלים של כוח קדס וארגון חזבאללה הלבנוני (ראו להלן).

 • גדודי חזבאללה הוקמו ע”י ג’מאל ג’עפר מחמד עלי אבראהימי, המכונה אבו מהדי אלמהנדס, עיראקי שיעי בעל עבר עשיר של פעילות טרוריסטית (הוא היה מעורב בשורה של פיגועי טרור בכווית, שבוצעו ע”י ארגון חזבאללה הלבנוני כחלק ממתקפת טרור איראנית). בעקבות פעילותו הטרוריסטית בכווית הוא נמלט לאיראן, שהה בה כעשרים שנה וחזר לעיראק לאחר נפילת משטר צדאם חסין. במהלך מלחמת עיראק הוא הקים את גדודי חזבאללה בהפעלה ובסיוע של כוח קדס. “התמחותם” של גדודי חזבאללה הייתה ירי רקטות והנחת מטעני צד קטלניים לאורך הצירים שבהם נעו הכוחות האמריקאים, ובירי רקטות שגרמו לאבדות רבות בקרב צבא ארה”ב והחישו את יציאתו מעיראק (2011). גדודי חזבאללה נתפסו ע”י האמריקאים כמיליציה האנטי-אמריקאית, הפרו-איראנית והמסוכנת ביותר מקרב המיליציות השיעיות שפעלו בעיראק.
 • אבו מהדי אלמהנדס המשיך לעמוד בראש גדודי חזבאללה גם לאחר יציאת הכוחות האמריקאים מעיראק ב-2011. ביוני 2014 הוא מונה כסגן מפקד הגיוס העממי, מסגרת-על של עשרות מיליציות שיעיות, חלקן פועלות בחסות איראן, וחלקן עצמאיות או שנאמנותן נתונה לאיאתאללה עלי סיסתאני, הסמכות הדתית העליונה בקרב השיעים בעיראק (הגם שבאופן פורמאלי כפוף הגיוס העממי לממשל העיראקי). ברקע הקמת הגיוס העממי עמדה השתלטות דאעש על מוצול והאיום מצידו שנשקף באותה העת לבירה בגדאד. איום זה הוביל לפסק הלכה שהוציא את האיאתאללה עלי סיסתאני שקרא לג’האד של תושבי עיראק נגד דאעש ובכך העניק למעשה לגיטימציה פנים-עיראקית להקמת הגיוס העממי ולקיומן של המיליציות השיעיות המזוינות. עד להריגתו היה אבו מהדי אלמהנדס היה הדמות הדומיננטית בגיוס העממי בעוד שהמפקד הפורמלי, פאלח אלפיאצ’, שימש כדמות בעלת אופי ייצוגי.
 • ב-2 בינואר 2020 נהרג אבו מהדי אלמהנדס בסיכול ממוקד שביצעו כלי טיס אמריקאים. יחד עימו נהרג ידידו (ומפעילו) מפקד כוח קדס קאסם סלימאני. במקומו מונה לתפקיד מפקד גדודי חזבאללה אחמד אלמחמדאוי (אבו פדכ), ממקימי גדודי חזבאללה ומי שמילא בארגון שורה של תפקידים צבאיים ומדיניים. ב-26 בפברואר 2020 הוכלל אלמחמדאוי ברשימת הטרור של ארה”ב והוגדר כפעיל טרור בינלאומי בשל מעורבותו בביצוע פיגועי טרור נגד כוחות אמריקאים ואזרחים עיראקים חפים מפשע (קודם לכן, בשנת 2009, הוכרזו גדודי חזבאללה כארגון טרור). נראה כי עד כה לא מונה אלמחמדאוי באופן פורמלי כסגן מפקד הגיוס העממי בשל מחלוקות פנימיות בין המיליציות פרו-איראניות לבין תומכי האיאתאללה סיסתאני.

מפקד גדודי חזבאללה, אבו מהדי אלמהנדס (משמאל) וקאסם סלימאני (מימין). השניים היו מקורבים מאד עד שמצאו מותם בסיכול ממוקד ע"י ארה"ב (ערוץ אלערביה, 30 בדצמבר 2019).
מפקד גדודי חזבאללה, אבו מהדי אלמהנדס (משמאל) וקאסם סלימאני (מימין). השניים היו מקורבים מאד עד שמצאו מותם בסיכול ממוקד ע”י ארה”ב (ערוץ אלערביה, 30 בדצמבר 2019).

 • מאפייני הפרופיל של גדודי חזבאללה בעיתוי הנוכחי:
  • הזרוע הצבאית של גדודי חזבאללה כוללת שלוש מסגרות חטיבתיות המונות כ-10,000-9,000 לוחמים. מרבית הלוחמים מוצבים בעיראק או פועלים נגד דאעש במסגרת הגיוס העממי ומקצתם מוצבים בסוריה (בעיקר באזור אלבוכמאל).
  • מימון פעילות הזרוע הצבאית של גדודי חזבאללה מגיע בחלקו ממשלת עיראק, באמצעות הגיוס העממי. חלק מהסיוע מגיע ישירות מאיראן והוא מוערך בכמה מיליוני דולרים לחודש.
  • לגדודי חזבאללה יש רשת נרחבת של מוסדות אזרחיים על פי הדגם, שיישמה איראן בארגון חזבאללה בלבנון (אף כי בהיקף קטן יותר). רשת זאת כוללת תשתית הסברה, מוסדות דתיים, מוסדות נשים, זרוע סטודנטים באקדמיה ותנועת נוער.
  • גדודי חזבאללה מקיימים קשר הדוק עם ארגון חזבאללה הלבנוני מאז הקמתם (2007). הקשר בין השניים מוצא ביטויו, בין השאר, בסיוע פעילי ארגון חזבאללה הלבנוני לאימון פעילי גדודי חזבאללה (ומיליציות שיעיות פרו-איראניות אחרות).
  • גדודי חזבאללה אימצו את האידאולוגיה האיראנית של שלטון חכם ההלכה, ומטפחים את פולחן האישיות של האיאתאללה ח’מיני ושל המנהיג הנוכחי עלי ח’אמנהא’י. בו בזמן הם משתמשים גם בסממנים עיראקים-שיעיים על מנת להדוף טענות כי הם שלוחה איראנית המשרתת את האינטרסים של איראן.

בחינת דפוסי פעולתו של ארגון גדודי חזבאללה בעשור האחרון מעלה, כי הארגון משמש בידי איראן ככלי מרכזי לקידום מטרותיה האסטרטגיות של איראן בעיראק, כפי שפורטו לעיל. כך למשל מילאו גדודי חזבאללה תפקיד חשוב בדיכוי ברוטלי של המחאה השיעית נגד ממשלת עיראק בסוף 2019; היו הכוח המרכזי בהפגנה האלימה מול שגרירות ארה”ב בבגדאד, שבמהלכה נגרמו למתחם השגרירות נזקים קשים (31 בדצמבר 2019). בנוסף לכך הם נטלו חלק בלחימה בסוריה על מנת לסייע למשטר הסורי והשתלבו בלחימה נגד דאעש במערב עיראק ובצפונה (במסגרת הגיוס העממי, מסגרת-העל של המיליציות השיעיות). גדודי חזבאללה מהווים מרכיב חשוב במיליציות השיעיות המאבטחות את אזור הגבול העיראקי-סורי במרחב אלקאא’ם-אלבוכמאל, שהאיראנים מייחסים לו חשיבות אסטרטגית (דרך מרחב זה עובר “המסדרון היבשתי” שהאיראנים חותרים לבסס מאיראן לסוריה).

דגל גדודי חזבאללה מונף על חומת השגרירות האמריקאית (בע'דאד אליום, 31 בדצמבר 2019).     חומת השגרירות האמריקאית מועלות באש (יוטיוב, 31 בדצמבר 2019).
מימין: דגל גדודי חזבאללה מונף על חומת השגרירות האמריקאית (בע’דאד אליום, 31 בדצמבר 2019). משמאל: חומת השגרירות האמריקאית מועלות באש (יוטיוב, 31 בדצמבר 2019).
 • לאחר הריגת קאסם סלימאני ואבו מהדי אלמהנדס פתחו גדודי חזבאללה (ומיליציות שיעיות נוספות המופעלות ע”י איראן) בקמפיין איומים נגד ארה”ב, אשר לווה בירי ספורדי של רקטות לעבר בסיסים/מתקנים אמריקאים ללא נטילת אחריות פורמלית. קמפיין זה נועד למנוע הידברות עיראקית-אמריקאית אודות אופן יציאת צבא ארה”ב מעיראק ולהביא ליציאה חד-צדדית של צבא ארה”ב מעיראק ללא הסכם אמריקאי-עיראקי. פעילי גדודי חזבאללה היו המיליציה השיעית העיקרית, שביצעה שיגורי מטחי רקטות לעבר בסיסים שבהם נמצאים חיילים ומתקנים של ארה”ב והקואליציה (ובכלל זה בסיס תאג’י, שמצפון לבגדאד, נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד “האזור הירוק” שבמרכז בגדאד[3]). ירי הרקטות אילץ את האמריקאים לפנות מספר בסיסים ולהסיט חלק מהקשב ומהמאמצים שלהם להתמודדות נגד איראן והמיליציות השיעיות על חשבון הלחימה נגד דאעש.
 • במחצית השנייה של יוני 2020 בוצעו מספר אירועי ירי לעבר יעדים אמריקאים/מערביים במרחב בגדאד ובבסיס תאג’י. להערכתנו, גדודי חזבאללה הינה המיליציה השיעית המרכזית, שעמדה מאחורי ירי הרקטות בהכוונה איראנית, במטרה לשבש את “הדיאלוג האסטרטגי” המתקיים בין ארה”ב לעיראק האמור לקבוע את עתיד הנוכחות הצבאית האמריקאית בעיראק. אירועי ירי אלו, שלא גרמו לנפגעים, התבצעו ללא נטילת אחריות פורמלית מצד גדודי חזבאללה או כל מיליציה שיעית אחרת, על מנת שלא להביא לתגובות אמריקאיות חריפות נגד איראן או נגד המיליציות השיעיות בעיראק.
 • בעקבות ריבוי אירועי ירי הרקטות פשט ב-25 ביוני 2020 כוח היחידה ללוחמה בטרור של ממשלת עיראק על מפקדת גדודי חזבאללה בדרום בגדאד. במהלך הפשיטה נעצרו כ-14 פעילי גדודי חזבאללה, ששוחררו לאחר ארבעה ימים. הפשיטה נועדה לשגר מסר מאיים לגדודי חזבאללה, שמטרתו להניע אותם להפסיק את ירי הרקטות לעבר הבסיסים/מתקנים האמריקאים. גדודי חזבאללה הגיבו באיומים נגד ראש ממשלת עיראק מצטפא אלכאט’מי ובהצהרה, כי פעילותם המזויינת בעיראק היא “חוקית לחלוטין”. מאבק הכוח בין הריבונות העיראקית לבין גדודי חזבאללה ושאר המיליציות השיעיות הפועלות לקידום האינטרסים האיראנים, הינו איפא רחוק מאוד מסיום.
מבנה העבודה
 • עבודה זאת כוללת את הפרקים הבאים:
  • רקע היסטורי: תקופת אבו מהדי אלמהנדס
  • האידיאולוגיה של גדודי חזבאללה.
  • דיוקנו של ארגון גדודי חזבאללה:
   • התשתית הצבאית.
   • הנהגת גדודי חזבאללה.
   • מימון גדודי חזבאללה.
   • התמיכה הפוליטית בזירה הפנים-עיראקית.
  • התשתית האזרחית:
   • כללי
   • המערכת הדתית
   • מוסדות הנשים
   • מערכת מחקרית/תעמולתית
   • המערכת הסטודנטיאלית
   • תנועת הצופים
  • התשתית ההסברתית:
   • מאפייני מערכת ההסברה.
   • ערוץ אלאתג’אה (“הכיוון” בערבית).
   • אתר האינטרנט.
   • הרשתות החברתיות.
   • ההסברה הקרבית.
   • פלטפורמות הסברתיות נוספות שאינן כפופות ישירות לגדודי חזבאללה
  • שיתוף הפעולה של גדודי חזבאללה עם ארגון חזבאללה הלבנוני.
   • הסיוע של ארגון חזבאללה הלבנוני
   • הדמיון בסמלים
  • אבני דרך בפעילות גדודי חזבאללה בעשור האחרון:
   • הלחימה בצפון סוריה נגד ארגוני המורדים.
   • הלחימה נגד דאעש במסגרת הגיוס העממי.
   • אבטחת מרחב הגבול העיראקי-סורי.
   • דיכוי המחאה השיעית נגד ממשלת עיראק.
   • הפגנה אלימה מול שגרירות ארה”ב בבגדאד.
   • קמפיין האיומים נגד ארה”ב והממשל העיראקי.
   • ירי רקטות לעבר בסיסים/מתקנים אמריקאים.
   • הפעלת לחצים על ארה”ב במהלך “הדיאלוג האסטרטגי” בין עיראק לארה”ב.
  • פעילות מנע של הממשל העיראקי: תמונת מצב
   • עיקרי האירוע
   • תגובת גדודי חזבאללה
   • תגובת איראן

[1] שתי מיליציות שיעיות נוספות הזוכות לעדיפות בהקצאת המשאבים האיראנים הן "חבורות אנשי האמת" ו"תנועת האצילים". ראו פרסום מרכז המידע מה-8 בינואר 2020: ""חבורות אנשי האמת", דיוקנה של מיליציה שיעית-עיראקית המופעלת ע"י כוח אלקדס האיראני". ראו גם פרסום מרכז המידע מה-20 בדצמבר 2017: "תנועת האצילים (חרכת אלנג'באא'): דיוקנה של מיליציה שיעית-עיראקית המופעלת בעיראק ובסוריה ע"י איראן ומיועדת למלא בעתיד משימות אסטרטגיות מטעמה".
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מה-8 ביולי 2020: "איראן ניצבת בפני אתגרים גוברים בעיראק אך נחושה לקדם את האינטרסים החיוניים שלה", מאת ד"ר רז צימט.
[3]
האזור הירוק": אזור מאובטח בקפידה הנמצא במרכז בגדאד, שם מרוכזת הנוכחות האמריקאית והבינלאומית בעיראק, כולל שגרירות ארה"ב.