בכיר בהנהגת דאעש, בשאר אלצמידעי, נעצר בתורכיה

אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)

אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)

אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)

אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)

אלצמידעי בעת מעצרו חובש פיאה כדי להסתיר את זהותו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022).

אלצמידעי בעת מעצרו חובש פיאה כדי להסתיר את זהותו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022).

עיקרים
  • ב-8 בספטמבר 2022 הודיע נשיא תורכיה, רג’פ טאיפ ארדואן, כי כוחות הביטחון התורכיים לכדו באיסטנבול בכיר בהנהגת דאעש בשם בשאר ח’טאב ע’זאל אלצמידעי, המכונה אבו זיד ואסתאד’ זיד. בעת מעצרו נשא אלצמידעי תעודת זהות מזויפת וחזותו החיצונית הייתה שונה מזו האמיתית. ההערכה הראשונית של גורמי הביטחון התורכיים הייתה שמדובר במנהיג דאעש המכונה אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי. מחקירתו עלה כי הוא אינו מנהיג הארגון אך מילא תפקיד בכיר בארגון. על פי גורמי ביטחון תורכיים קשריו של אלצמידעי בסוריה ואיסטנבול היו תחת מעקב. (סוכנות אנטוליה, 9-8 בספטמבר 2022).
  • לאור מעצרו של אלצמידעי עולה מחדש שאלת זהותו של מנהיג דאעש הנוכחי. ההערכה הרווחת היא כי מדובר בג’מעה עואד אלבדרי, אחיו של אבו בכר אלבע’דאדי, מייסד הארגון ומנהיגו הראשון.
אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)     אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)
אלצמידעי מייד עם מעצרו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022)
נתונים ומשמעות
  • נשיא תורכיה, רג’פ טאיפ ארדואן, הודיע ב-8 בספטמבר 2022, כי מנהלת המודיעין הכללי של תורכיה, מנהלת מודיעין איסטנבול ומנגנון המודיעין התורכי לכדו בתורכיה בכיר בהנהגת דאעש בשם בשאר ח’טאב ע’זאל אלצמידעי, המכונה אבו זיד ואסתאד’ זיד. בחקירתו עלה כי שימש בתפקיד בכיר בארגון בתחום המשפט[1] וב”משרד החינוך והצדק של דאעש” (וזארת אלתרביה ואלעדל). על-פי המדווח, מהלכיו של אלצמידעי בסוריה ואיסטנבול היו תחת מעקב של השלטונות התורכיים והתקבל מידע על כוונתו להיכנס לתורכיה באופן בלתי חוקי. לאחר לכידתו התברר שהוא נושא תעודת זהות מזויפת וכי הוא שינה את הופעתו החיצונית וחבש פאה והרכיב משקפיים (סוכנות אנטוליה, 9-8 בספטמבר 2022).
  • מסתבר, כי אלצמידעי נעצר במאי 2022 (או מעט לפני-כן). בתחילה דווח בתקשורת התורכית, בהסתמך על הערכות גורמי הביטחון , כי מנהיג דאעש המכונה אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי (שזהותו הוודאית אינה ידועה) נעצר באיסטנבול ותמונתו פורסמה בתקשורת. רק בהמשך, במהלך חקירתו, התבררה זהותו האמיתית של העצור OdaTV), 26 במאי 2022).
  • ערוץ הטלוויזיה התורכי הרשמי, TRT, ציין כי אלצמידעי שהה לבדו בתורכיה במשך 7-6 חודשים בדירה בשכונת איאזאגה (Ayazağa) במערב איסטנבול וכי הוא הכווין את כל הפעילות הדתית בארגון, ושימש כמורה של המנהיג הראשון של דאעש, אבו בכר אלבע’דאדי (TRT, 9 בספטמבר 2022). עוד דווח באתר עיתון אלצבאח, המזוהה עם הממשלה התורכית, כי בהסתמך על מקורות מודיעיניים בתורכיה הוא שימש כ”מוח האידיאולוגי” של הארגון (אלצבאח, 9 בספטמבר 2022).
אלצמידעי בעת מעצרו חובש פיאה כדי להסתיר את זהותו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022).      שכונת איאזאגה (Ayazağa), במערב איסטינבול, שבה התגורר אלצמידעי (Google Maps)
מימין: אלצמידעי בעת מעצרו חובש פיאה כדי להסתיר את זהותו (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2022). משמאל: שכונת איאזאגה (Ayazağa), במערב איסטינבול, שבה התגורר אלצמידעי (Google Maps)
  • בעקבות מעצרו של אלצמיעדי עלתה שוב לסדר היום שאלת זהותו של מנהיג דאעש הנוכחי. זהותו של המנהיג הנוכחי אינה ידועה, אך בסבירות גבוהה שמו ג’מעה עואד אלבדרי, אחיו של אבו בכר אלבע’דאדי, מייסד הארגון ומנהיגו הראשון. מדובר ככל הנראה, באחיו הבוגר של אלבע’דאדי, שמהמעט שידוע עליו עולה כי הוא מקורב למייסדי הארגון ופעל במסגרות סלפיות-ג’האדיות נגד הכוחות האמריקאים בעיראק בעת הפלישה האמריקאית לעיראק (2003). כמו כן, הוא היה מבין המקורבים ביותר לאלבע’דאדי, שימש יועץ הלכתי והיה חבר במועצת השורא של דאעש, קבוצת ההנהגה של הארגון אשר קובעת את האסטרטגיה של דאעש ומחליטה גם על מינוי המנהיג לארגון (רויטרס, 11 במרץ 2022).

[1] בעבר דווח כי נשא במשרה "ראש לשכת המשפט והטיפול במקרי עושק" (מסאול דיואן אלקצ'אא' ואלמט'אלם), כלומר ראש מערך המשפט של דאעש: https://www.alaraby.co.uk/politics