בית חולים נאצר בח’אן יונס שבדרום הרצועה

הבניין והכניסה הראשית של בית החולים נאצר

הבניין והכניסה הראשית של בית החולים נאצר

ד

ד"ר נאהצ' אבו טעימה, מנהל בית החולים נאצר.

ד

ד"ר מחמד קנדיל, מנהל חדר המיון בבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)

הכניסה הראשית לבית החולים נאצר, מבט מבחוץ ומבפנים

הכניסה הראשית לבית החולים נאצר, מבט מבחוץ ומבפנים

ד

ד"ר אשרף אלקדרה מתראיין לכתב ערוץ אלע'ד מבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 20 בנובמבר 2023)

כלי רכב של משטרת חמאס מאחורי גבו של כתב ערוץ אלע'ד (ערוץ אלע'ד, 23 בנובמבר 2023)

כלי רכב של משטרת חמאס מאחורי גבו של כתב ערוץ אלע'ד (ערוץ אלע'ד, 23 בנובמבר 2023)

פינוי חולים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה לבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 בנובמבר 2023).

פינוי חולים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה לבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 בנובמבר 2023).

עיקרים
 • בית החולים נאצר בח’אן יונס הוא בית חולים ממשלתי השייך למשרד הבריאות ברצועת עזה אשר בשליטת חמאס. הוא נחשב כבית החולים הגדול ביותר בדרום רצועת עזה, השני בגודלו ברצועה לאחר בית החולים אלשפאא’ בעיר עזה, והוא מעניק שירותים רפואיים לכ-800 אלף תושבים. בית החולים הוקם בשנת 1960 ועם השנים עבר מספר שיפוצים והרחבות. כיום הוא כולל בתוכו שלושה בתי חולים: בית החולים נאצר, יאסין ואלתחריר.
 • מאז תחילת המלחמה ובמהלכה קלט בית החולים מספר רב של נפגעים. זאת, לצד תושבים רבים שהוא משמש להם כמתקן מחסה. בית החולים נמצא כיום בתפוסה מלאה וזו גם הסיבה לכך שירדן הקימה בית חולים שדה באזור ח’אן יונס במטרה להוריד את העומס מבית החולים. עם תחילת הפסקת האש בעזה (24 נובמבר 2023) קלט בית החולים נאצר חולים ופצועים שפונו מבתי חולים בעיר עזה ובצפון הרצועה. כמו כן, בשל פעילות כוחות צה”ל בבית החולים אלשפאא’ בעיר עזה, העתיק ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה, את פעילותו לבית החולים נאצר בח’אן יונס. יתכן גם מחשש שייעצר ע”י כוחות צה”ל בעזה, כפי שנעצר לאחרונה ד”ר מחמד אבו סלמיה, מנהל בית החולים אלשפאא’.
 • מאז תחילת המלחמה ועוד טרם הפסקת האש, קיבל בית החולים מספר משלוחי סיוע רפואי מטעם הצלב האדום הבינלאומי שכלל ציוד רפואי עבור חדרי הניתוח וחדר המיון. נראה, כי בית החולים קיבל עדיפות מצד ארגונים בינלאומיים בשל היותו בית החולים הגדול ביותר בדרום הרצועה.
 • מצפייה בסרטונים ומשידורים חיים מבית החולים נאצר במהלך המלחמה ניתן להצביע בברור על נוכחות של אנשי משטרה של חמאס בכניסה הראשית לבית החולים. במקום נמצאים באופן קבוע מספר כלי רכב מסוג טויוטה, ככל הנראה, כדי לאבטח את המקום ולשמור על הסדר הציבורי.
 • נכון לרגע זה, לא ברור האם ואיזה שימושים עשה בעבר, ועושה כיום, חמאס במתקני בית החולים נאצר. אולם, בעקבות חשיפת כוחות צה”ל בבתי חולים בצפון הרצועה ובית החולים אלשפאא’ בעיר עזה, של מנהרות, חדרי שליטה ואמצעי לחימה רבים, אין לשלול אפשרות כי חמאס מנצלת גם מתקן אזרחי זה לצרכיה הצבאיים.[1]
פירוט המידע

בית החולים נאצר

 • בית החולים בח’אן יונס נקרא על שמו של נשיא מצרים לשעבר ג’מאל עבד אלנאצר והוא ממוקם ברחוב אלבחר (הים) בח’אן יונס (רחוב ראשי בח’אן יונס החוצה את העיר ממזרח למערב). קרוב למחנה הפליטים ח’אן יונס.
 • הלוגו של בית החולים
מיקום בית החולים נאצר במערב העיר ח'אן יונס (ויקימפיה, 27 בנובמבר 2023).      
מימין: מיקום בית החולים נאצר במערב העיר ח’אן יונס (ויקימפיה, 27 בנובמבר 2023). משמאל: הלוגו של בית החולים.
הבניין והכניסה הראשית של בית החולים נאצר     זווית נוספת של הכניסה הראשית לבית החולים (דף הפייסבוק של יאסר אלאע'א, 3 בפברואר 2022)
מימין: הבניין והכניסה הראשית של בית החולים נאצר. משמאל: זווית נוספת של הכניסה הראשית לבית החולים (דף הפייסבוק של יאסר אלאע’א, 3 בפברואר 2022)
 • בית החולים נאצר נחשב לגדול ביותר בדרום הרצועה והוא מעניק שירותים רפואיים לאוכלוסייה של כ-800 אלף תושבים (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 4 במרץ 2020). בית החולים שייך למשרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס). שמו הוסב בשנים האחרונות למתחם נאצר הרפואי הממשלתי (אולם עדיין הוא נקרא בפי כל בית החולים נאצר). בנייתו החלה בשנת 1957 והוא החל להיות פעיל בשנת 1960 כאשר המצרים ניהלו את הרצועה. בשנת 1994 הוקם בבית החולים מבנה חדש בן שלוש קומות אשר נקרא בית חולים אלתחריר. בשנת 2016 שופץ בית החולים הודות לתרומות של תושבים בעיר ובשנת 2017 עבר שיפוץ נוסף והוקמה בו מחלקה קרדיולוגית, מחלקת לב בעלות של 284 אלף דולר תרומת הסהר האדום של קטר (אתר ויקיפדיה בערבית, 27 בנובמבר 2023). מנהל בית החולים הוא ד”ר נאהצ’ אבו טעימה ומנהל חדר המיון הוא ד”ר מחמד קנדיל.
ד"ר נאהצ' אבו טעימה, מנהל בית החולים נאצר.      ד"ר מחמד קנדיל, מנהל חדר המיון בבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)
מימין: ד”ר נאהצ’ אבו טעימה, מנהל בית החולים נאצר. משמאל: ד”ר מחמד קנדיל, מנהל חדר המיון בבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)
 • מתחם בית החולים כולל בתוכו שלושה בתי חולים :
  • בית החולים נאצר: בו מחלקות פנימיות ומחלקה עבור חולי דיאליזה.
  • יאסין: בו מחלקות כירורגיה וניתוחים, טיפול נמרץ, מעבדות ורנטגן.
  • אלתחריר: ובו מרפאות חוץ, חדרי ניתוח, מחלקת נשים ויולדות ומחלקת פגים.
אולם הקבלה של מחלקת נשים ויולדות בבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 16 בנובמבר 2023)
אולם הקבלה של מחלקת נשים ויולדות בבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 16 בנובמבר 2023)
 • עפ”י נתוני בית החולים משנת 2019, עובדים בו 993 איש, והוא מכיל 456 מיטות. במהלך שנה זו הוא ביצע מעל ל-733 אלף בדיקות מעבדה, התאשפזו בו מעל ל-37 אלף חולים, ובוצעו בו ל-8,000 ניתוחים ומעל לעשרת אלפים לידות (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 4 במרץ 2020).
 הכניסה הראשית לחדר המיון בבית החולים נאצר (מימין: אתר חדשות LIVE בערבית, 20 בנובמבר משמאל: (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 בנובמבר 2023)    הכניסה הראשית לחדר המיון בבית החולים נאצר (מימין: אתר חדשות LIVE בערבית, 20 בנובמבר משמאל: (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 בנובמבר 2023)
הכניסה הראשית לחדר המיון בבית החולים נאצר (מימין: אתר חדשות LIVE בערבית, 20 בנובמבר משמאל: (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 25 בנובמבר 2023)
הכניסה הראשית לבית החולים נאצר, מבט מבחוץ ומבפנים     הכניסה הראשית לבית החולים נאצר, מבט מבחוץ ומבפנים
הכניסה הראשית לבית החולים נאצר, מבט מבחוץ ומבפנים
 • לאחרונה התראיין ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה, בפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה לכתב ערוץ אלע’ד מבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 20 בנובמבר 2023). נראה כי הדבר קרה לאחר פעילות כוחות צה”ל בבית החולים אלשפאא’ בעיר עזה ולאחר מעצר ד”ר מחמד אבו סלמיה, מנהל בית החולים אלשפאא’.
ד"ר אשרף אלקדרה מתראיין לכתב ערוץ אלע'ד מבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 20 בנובמבר 2023)
ד”ר אשרף אלקדרה מתראיין לכתב ערוץ אלע’ד מבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 20 בנובמבר 2023)
נוכחות משטרת חמאס בכניסה הראשית לבית החולים
 • מצפייה בסרטונים ומשידורים חיים מבית החולים נאצר מאז תחילת המלחמה, אפשר להבחין בנוכחות אנשי משטרת חמאס בכניסה הראשית לבית החולים. מלבד שוטרים במדים ניתן להבחין במספר כלי רכב מסוג טויוטה החונים שם באופן קבוע, ככל הנראה, כדי לאבטח את המקום ולשמור על הסדר הציבורי. כך, למשל, בדיווחים של אבראהים קנן, כתב ערוץ אלע’ד, המדווח לעיתים קרובות מהכניסה הראשית לבית החולים, ניתן להבחין מאחורי גבו בכלי רכב של משטרת חמאס (ערוץ אלע’ד, 23 בנובמבר 2023).


מימין: כתב ערוץ אלע’ד מדווח מהכניסה הראשית. מאחוריו מימין אנשי משטרת חמאס בכניסה למיון (ערוץ אלע’ד, 28 בנובמבר 2023). משמאל: כלי רכב של משטרת חמאס מאחורי גבו של כתב ערוץ אלע’ד (ערוץ אלע’ד, 23 בנובמבר 2023)
 • גם בסרטון שפרסם משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) שתיעד פינוי חולים מצפון הרצועה לבית החולים ניתן לראות בבירור את כלי הרכב המשטרתיים הנמצאים מצדה הימיני של הכניסה הראשית (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 21 בנובמבר 2023).
הכניסה הראשית לבית החולים נאצר בח'אן יונס עם הגעת חולים ומפונים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 21 בנובמבר 2023)     הכניסה הראשית לבית החולים נאצר בח'אן יונס עם הגעת חולים ומפונים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 21 בנובמבר 2023)
הכניסה הראשית לבית החולים נאצר בח’אן יונס עם הגעת חולים ומפונים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 21 בנובמבר 2023)
בית החולים נאצר במהלך הפסקת האש
 • ד”ר נאהצ’ אבו טעימה, מנהל בית החולים מסר, כי במהלך הפסקת האש קלט בית החולים מאות חולים ופצועים שהגיעו בעקבות פינוי בתי החולים בעיר עזה ובצפון הרצועה. בנוסף, שוהים במקום מספר רב של חוסים, אשר הגיעו מצפון הרצועה. הוא ציין שבית החולים נמצא בתפוסה שהיא מעבר לקיבולת שהוא יכול להכיל (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 27 בנובמבר 2023).
פינוי חולים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה לבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 בנובמבר 2023).     פינוי חולים מבית החולים כמאל עדואן בצפון הרצועה לבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 26 בנובמבר 2023)
מימין : פינוי חולים מבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה לבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 25 בנובמבר 2023). משמאל : פינוי חולים מבית החולים כמאל עדואן בצפון הרצועה לבית החולים נאצר (דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 26 בנובמבר 2023)
תושבים רבים חוסים במתחם בית החולים נאצר 
(דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 באוקטובר 2023)
     תושבים רבים חוסים במתחם בית החולים נאצר 
(דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח'אן יונס, 25 באוקטובר 2023)
תושבים רבים חוסים במתחם בית החולים נאצר
(דף הפייסבוק של בית החולים נאצר בח’אן יונס, 25 באוקטובר 2023)
סיוע לבית החולים
 • ב-24 בנובמבר 2023, יומה הראשון של הפסקת האש, העביר הצלב האדום הבינלאומי משאית סיוע לבית החולים שכללה 19 משטחים של ציוד רפואי שנועד לטיפול חירום בפצועים ועבור חדרי ניתוח של הבית החולים (דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ”ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023).
 פריקת ציוד רפואי (דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ"ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023).     העברת סיוע רפואי (ערוץ היוטיוב של AlQAheraNews, 9 בנובמבר 2023)
מימין: פריקת ציוד רפואי (דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ”ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023).
משמאל: העברת סיוע רפואי (ערוץ היוטיוב של AlQAheraNews, 9 בנובמבר 2023)

[1] להרחבה בנושא ראו פרסום מרכז המידע מ-17 בנובמבר 2023: "שימוש שעושה חמאס באוכלוסייה כ”מגן אנושי” ובמתקנים אזרחיים לצרכים צבאיים".