אירועי “צעדת השיבה” לציון שנה לצעדות ויום האדמה

משתתפי צעדת השיבה סמוך לגדר הביטחון (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019).

משתתפי צעדת השיבה סמוך לגדר הביטחון (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019).

מפגינים פלסטינים בצפון הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 30 במרץ 2019).

מפגינים פלסטינים בצפון הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 30 במרץ 2019).

משתתפי צעדת השיבה סמוך לגדר הביטחון (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019).

משתתפי צעדת השיבה סמוך לגדר הביטחון (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019).

מפגינים פלסטינים סמוך לגדר הביטחון במזרח עזה. אחד המפגינים מניף גרזן (דף הפייסבוק שהאב, 30 במרץ 2019).

מפגינים פלסטינים סמוך לגדר הביטחון במזרח עזה. אחד המפגינים מניף גרזן (דף הפייסבוק שהאב, 30 במרץ 2019).

מפגין פלסטיני מחזיק בידו מספרי חיתוך לפריצת גדר (דף הפייסבוק QUDSN, 30 במרץ 2019).

מפגין פלסטיני מחזיק בידו מספרי חיתוך לפריצת גדר (דף הפייסבוק QUDSN, 30 במרץ 2019).

ילדים סמוך לגדר הביטחון. מזרחית לג'באליא (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019)

ילדים סמוך לגדר הביטחון. מזרחית לג'באליא (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019)

ילדים סמוך לגדר הביטחון במרכז הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 31 במרץ 2019)

ילדים סמוך לגדר הביטחון במרכז הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 31 במרץ 2019)

פריסת פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס לבושים באפודים כתומים בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של חמאס PALINFO, 31 במרץ 2019).

פריסת פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס לבושים באפודים כתומים בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של חמאס PALINFO, 31 במרץ 2019).

כללי

ביום שבת ה-30 במרץ 2019 התקיימה “צעדת השיבה”, שציינה את יום השנה לתחילת “צעדות השיבה” ואת “יום האדמה”. אירוע זה אמור היה להיות שיאה של שנת הצעדות ונעשו הכנות רבות לקראתו. טרם האירועים עשו חמאס והוועדה המארגנת את האירועים מאמצים לגייס משתתפים רבים כדי להוכיח תמיכה עממית נרחבת בצעדה. ברקע הצעדה עמדו סבב ההסלמה בעקבות ירי רקטה למרכז ישראל, הערכות כוחות רבים של צה”ל בקרבת הגבול עם הרצועה ופעילות משלחת התיווך הביטחונית המצרית, שאף הפגינה נוכחות בשטח בעת האירועים.

 

 • בפועל נכחו באירועים כ-40,000 מפגינים, הרבה מעבר לממוצע השבועי. שני בכירי חמאס, אסמאעיל הניה ומחמד סנואר, שנטלו חלק בצעדה, הביעו שביעות רצון מתוצאותיה. במהלך האירועים הופגנה רמת אלימות נמוכה יותר מזו שהופגנה בצעדות השיבה הקודמות. חמאס הקפידה הפעם לרסן את המפגינים, שהתבקשו להתרחק ממוקדי החיכוך עם צה”ל בקרבת הגדר. לשם כך נפרסו זו הפעם הראשונה כמה מאות פעילי חמאס (כנראה ממנגנוני הביטחון) שלבשו אפודים כתומים, כדי למנוע מהמפגינים להתקרב לגדר הגבול ולהתעמת עם חיילי צה”ל או לחצות את הגבול לעבר ישראל. גם לנוכחות חברי המשלחת התיווך הביטחונית מצרית ברצועה הייתה השפעה ממתנת.
 • עם זאת, לפני צעדת השיבה ולאחריה הופגנו ביטויי אלימות: בליל 29 במרץ 2019 הושלכו במשך כל הלילה מאות רימונים ומטענים לעבר גדר הגבול ונשמעו בשטח פיצוצים עזים. זאת במסגרת לוחמה פסיכולוגית שמנהלות יחידות ההטרדה הלילית (שפעילותם מוכוונת ע”י חמאס) נגד תושבי עוטף עזה ונגד חיילי צה”ל. בתגובה תקף צה”ל עמדה צבאית של חמאס (דובר צה”ל, 29 במרץ 2019). לאחר הצעדה שוגרו בליל 31-30 במרץ 2019 חמש רקטות לעבר שטח המועצה האזורית אשכול, כנראה בתגובה למותם של שלושה מפגינים במהלך הצעדה (מפגין נוסף נהרג בבוקר ה-30 במרץ 2019, לפני הצעדה). מכל מקום, בכירי חמאס הצהירו כי צעדות השיבה תמשכנה גם בשנה הבאה. מארגני הצעדה קראו לציבור להגיע לצעדה הבאה שתתקיים ביום שישי ה-5 באפריל 2019.
 • למרות ירי הרקטות נפתחו ב-31 במרץ 2019 בשעות הבוקר מעבר כרם שלום ומעבר ארז לפעילות סדירה לאחר שהיו סגורים במהלך כל השבוע (מאז ירי הרקטה לעבר מושב משמרת). כמו כן אושר לדייגים לשוב לים. כל זאת במגמה לקדם את שיחות ההסדרה המתנהלות כעת בתיווך מצרי.
“צעדת השיבה” ברצועת עזה
 • אירועי הצעדה התקיימו ביום שבת 30 במרץ 2019 משעות הבוקר ועד שעות אחר הצהרים המוקדמות, תחת גשם שוטף. בעיר עזה הוכרזה שביתה כללית. באירועים השתתפו כ-40,000 פלסטינים. מרבית המפגינים התרכזו בצפון רצועת עזה. רובם התכנסו בחמשת “מחנות השיבה” המסורתיים בעומק השטח. הסעות למחנות סודרו למשתתפים מרוב המסגדים החשובים ברחבי רצועת עזה.
 • במהלך האירועים הופגן רף אלימות נמוך יחסית. כמה אלפי מפגינים (ביניהם ילדים), התקרבו לגדר הביטחון, יידו אבנים והבעירו צמיגים במספר מוקדים לאורך הגדר. במספר אירועים הושלכו רימונים ומטענים (דובר צה”ל, 31 במרץ 2019). באחד ממוקדי ההפגנות ניסו הפלסטינים לפגוע בגדר הביטחון ולתלות עליה דגלי פלסטין. בניגוד לצעדות קודמות לא דווח על ניסיונות פריצה של הגדר (ynet, 30 במרץ 2019).

מוקדי ההתפרעויות לאורך רצועת עזה

 • על פי דובר משרד הבריאות ברצועה במהלך האירועים נהרגו ארבעה מפגינים. אחד המפגינים נהרג בבוקר 30 במרץ עוד טרם תחילת האירועים. מפגין רביעי נפטר מפצעיו כמה שעות מאוחר יותר. כמו כן נפצעו 316 מפגינים בדרגות חומרה שונות (דף הפייסבוק של אשרף אלקדרה, 30 במרץ 2019).
 • ככל הנראה בתגובה להרוגים במהלך הצעדה שוגרו בליל 31-30 במרץ חמש רקטות לעבר שטח המועצה האזורית אשכול. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה לשיגור הרקטות ירו טנקים של צה”ל לעבר כמה עמדות תצפית של חמאס סמוך לגדר הביטחון (ynet, דובר צה”ל, 31 במרץ 2019). כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על פגיעה בעמדה של כוח הריסון וארבע עמדות תצפית מזרחית לדיר אלבלח ומזרחית לעיר עזה. לא נמסר על נפגעים (שבכה קדס, דניא אלוטן, 31 במרץ 2019).
ילדים סמוך לגדר הביטחון. מזרחית לג'באליא (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019)     ילדים סמוך לגדר הביטחון במרכז הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 31 במרץ 2019)
מימין: ילדים סמוך לגדר הביטחון. מזרחית לג’באליא (חשבון הטוויטר PALINFO, 31 במרץ 2019) משמאל: ילדים סמוך לגדר הביטחון במרכז הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 31 במרץ 2019)
ויסות האלימות ע”י חמאס
 • טרם האירועים פרסמה הרשות הלאומית לצעדות השיבה הודעה בה קראה לתושבים למלא אחר ההוראות “וועדות הסדר והארגון” ולשתף פעולה עם הוועדות האחראיות, שחבריהן יהיו פרוסים בכל מחנות השיבה. היא קראה לתושבים שלא להבעיר צמיגים ולהתמקד ב”פעילויות יצירתיות להנצחת המורשת הפלסטינית” (פאל טודיי, 30 במרץ 2019).

מפגינים פלסטינים בדרכם לצעדה במרכז הרצועה 
(דף הפייסבוק שהאב, 30 במרץ 2019)
מפגינים פלסטינים בדרכם לצעדה במרכז הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 30 במרץ 2019)

 • למרות ריבוי המשתתפים בצעדה (מספר דומה לזה שהשתתפו בצעדה הראשונה ולצעדת ה-14 במאי 2018) במהלך האירועים הופגנה הפעם רמת אלימות פחותה ונשמר איפוק יחסי. הפעם ניכר כי שלא כבצעדות השיב הקודמות הקפידה חמאס לפקח באופן הדוק על המפגינים, שהתבקשו להתרחק מהגדר כמה מאות מטרים. דובר צה”ל דיווח על כמה מאות פעילים לובשי אפודים כתומים שמנעו מהמפגינים להגיע לגדר (דובר צה”ל, 30 במרץ 2019). לדברי משרד הפנים של חמאס נפרסו 8,000 אנשי מנגנוני הביטחון והמשטרה במחוזות השונים (חשבון הטוויטר שהאב, 30 במרץ 2019). כמו כן שהו באותה עת במוקדי ההפגנות חברי משלחת התיווך הביטחונית המצרית (חשבון הטוויטר שהאב, 30 במרץ 2019). נראה שגם לנוכחותם בהפגנות הייתה השפעה ממתנת. אל חברי המשלחת התלווה אסמאעיל הניה (אמאמה, 30 במרץ 2019).
פריסת פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס לבושים באפודים כתומים בצפון הרצועה 
(חשבון הטוויטר של חמאס PALINFO, 31 במרץ 2019).
    פריסת פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס לבושים באפודים כתומים בצפון הרצועה 
(חשבון הטוויטר של חמאס PALINFO, 31 במרץ 2019).
פריסת פעילי מנגנוני הביטחון של חמאס לבושים באפודים כתומים בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של חמאס PALINFO, 31 במרץ 2019).
פריסת והיערכות של אנשי ונשות משטרת חמאס (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 30 במרץ 2019)    פריסת והיערכות של אנשי ונשות משטרת חמאס (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 30 במרץ 2019)
פריסת והיערכות של אנשי ונשות משטרת חמאס (דף הפייסבוק של משרד הפנים בעזה, 30 במרץ 2019)

התבטאויות פומביות של בכירי חמאס ושל הרשות המארגנת את הצעדות

 • בכירי חמאס ביניהם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ויחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה, נכחו באירועים וסיירו במוקדי ההפגנות. בכירי חמאס הביעו שביעות רצון ממספר המשתתפים באירועים והדגישו, כי הצעדות תמשכנה גם בשנה הבאה: לדברי יחיא אלסנואר הוכיח העם הפלסטיני את כוחו באמצעות הגעת המונים לאזור הגבול. אלסנואר ציין כי העם תומך ב”התנגדות “כמו גם ב”התנגדות מזוינת”. עוד ציין כי הם עומדים בפתחה של שנת צעדות חדשה במהלכה יתמודדו עם ישראל באופן שונה (אלאקצא, 30 במרץ 2019). אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, אמר כי הצעדות תמשכנה עד שיוסר המצור ועד שיסתיים הכיבוש. בפנותו לישראל אמר כי הטרור שלה לא יביא לסיום הצעדות (ערוץ אלאקצא, 30 במרץ 2019).
 • בסיום האירועים הוקראה הודעה מסכמת של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה מפיו של מאהר מזהר, חבר הלשכה המדינית של החזית העממית לשחרור פלסטין. יצוין כי במעמד נכחו גם בכירי חמאס ביניהם אסמאעיל הניה ויחיא אלסנואר. ההודעה הודתה למשתתפים וקראה לציבור להמשיך לקחת חלק באירועי צעדות השיבה שתמשכנה. על פי ההודעה אירועי השבוע הבא (יום שישי 5 באפריל 2019) יתקיימו תחת הסיסמא “ניצחון הכבוד” (ערוץ אלאקצא, 30 במרץ 2019).
פעילות מדינית בימים שקדמו לצעדה
 • בימים שלפני הצעדה גברה המתיחות הביטחונית בגבול רצועת עזה. לאחר שמשלחת התיווך הביטחונית המצרית דחתה את הגעתה מספר פעמים בשל המצב הגיעו ב-28 במרץ 2019 חברי המשלחת ונפגשו עם בכירי חמאס. כמו כן הם נפגשו עם נציגי שאר הארגונים והנהגת הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה. במהלך הפגישות עדכנו אותם המצרים בנוגע לדיונים עם ישראל. לא נמסרו פרטים אודות מהות ההבנות אליהם הגיעו חמאס וישראל.

אתר חמאס המסתמך על מקורות בעלי נגישות מסר כי ככל הנראה הבטיחה קטר להעלות את המענק שלה לסכום של ארבעים מיליון דולרים, אשר יועבר בדרכים חלופיות ולא דרך ישראל. כמו כן הסכימה ישראל באופן עקרוני להקים אזור סחר סמוך למעבר כרם שלום; להרחיב את אזור הדיג ל-12 מיילים ימיים (החל מ-31 במרץ 2019); להכניס תרופות לרצועה (החל מ-1 באפריל 2019); ולהעביר סולר ולפתח את קווי אספקת החשמל (אלרסאלה.נט, 29 במרץ 2019). ממקור אחר שנכח בפגישה נמסר, כי חברי המשלחת המצרית ביקשו מהארגונים להפסיק להשתמש באמצעים אלימים כדי לספק להם אפשרות להפעיל לחץ על ישראל ולהגיע להסכם הרגעה. נמסר שחמאס מצדה התחייבה להביא להפסקת הפרחת בלוני התבערה והנפץ, אולם עמדה על כך שצעדות השיבה תמשכנה אך ללא סממנים אלימים. נושא המשך פעילות יחידות ההטרדה הלילית עדיין נתון לדיון (דניא אלוטן 30 במרץ 2019).

 • בפרטים שמסר אסמאעיל הניה אודות השיחות עם המצרים אמר, כי חמאס משקיעה מאמצים יחד עם המצרים כדי לפתור את המשבר ההומניטארי ברצועה באמצעות הגעה להבנות אמתיות עם ישראל. הוא ציין את הצורך להפסיק את הירי ואת ה”תוקפנות” (הישראלית) ואת הצורך בסיוע הומניטארי לרצועה. לדבריו חמאס נמצאת עתה “על פרשת דרכים” כאשר היא בוחנת ברצינות את עמדות ישראל ואת תגובותיה לדרישות שהעמידו בפניה. הוא ציין כי בהתאם לתגובת ישראל תתקבלנה ההחלטות לגבי אופיים של אירועי צעדת השיבה זאת כאשר “כל האפשרויות מונחות על השולחן” (אלוטן, 29 במרץ 2019).
פעילות יחידות ההטרדה הלילית
 • בימים שקדמו לצעדת השיבה, כשברקע שיחות התיווך עם המשלחת המצרית, נמשכו אירועי ירי הרקטות, הפרחת בלוני הנפץ ופעילות יחידות הטרדה הלילית סמוך לגדר הביטחון. שיאם של האירועים היה בליל 29 במרץ 2019 בו הושלכו במשך כל הלילה מאות רימונים ומטענים לעבר הגדר ונשמעו בשטח פיצוצים עזים. בתגובה תקף טנק של צה”ל עמדה צבאית של חמאס (דובר צה”ל, 29 במרץ 2019).
 • בליל 27 במרץ 2019 זוהה שיגור רקטה משטח רצועת עזה לעבר ישראל. הרקטה יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל באזור המועצה האזורית אשקלון (דובר צה”ל, 27 במרץ 2019).
 • בליל 26 במרץ 2019 זוהה שיגור רקטה לעבר שטח המועצה האזורית אשכול (דובר צה”ל, 26 במרץ 2019). כמו כן שוגרו בלוני נפץ והוצתה רשת ההסוואה בעמדת צה”ל. בתגובה תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה”ל מספר יעדי טרור בדרום רצועת עזה ביניהם מתחם צבאי ואתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס בח’אן יונס ואתר צבאי של חמאס ברפיח (דובר צה”ל,26, 27 במרץ 2019).
אירועי “יום האדמה” במדינות נוספות
 • מארגני צעדת השיבה קראו להשתתפות נרחבת באירועים גם מחוץ לרצועת עזה. אולם ההיענות לקריאה (כולל בקרב הפלסטינים ביהודה ושמרון) הייתה דלה יחסית ונרשמו אירועים בודדים בלבד בהם הייתה ההשתתפות מועטה:
 •  יהודה ושומרון: בצפון ראמאללה ובאלבירה התקיימה צעדה בתמיכה לצעדה ברצועת עזה שיצאה לכיוון בית אל. בצעדה השתתפו ואצל אבו יוסף, חבר הוועד הפועל של אש”ף, מצטפא אלברע’ותי’, מזכ”ל תנועת היוזמה הלאומית הפלסטינית ווליד עסאף, ויו”ר הרשות למאבק בגדר ובהתנחלויות (ופא, 30 במרץ 2019). דווח כי פלסטיני נפצע בעימותים עם כוחות הביטחון הישראליים (חשבון הטוויטר שבכה קדס, 30 במרץ 2019).
מצטפא אלברע'ות'י (משמאל) בתהלוכה (ופא, 30 במרץ 2019).    עימותים אלימים בכניסה הצפונית של אלבירה (ופא, 30 במרץ 2019).
מימין: מצטפא אלברע’ות’י (משמאל) בתהלוכה (ופא, 30 במרץ 2019)
. משמאל: עימותים אלימים בכניסה הצפונית של אלבירה (ופא, 30 במרץ 2019).
 • טובאס (אזור שכם): בטובאס התקיימה תהלוכה בהשתתפות מחמוד אלעאלול, סגן יו”ר פתח ותופיק אלטיראוי, חבר הוועד המרכזי של פתח (ופא, 30 במרץ 2019). במחוז חברון נערכה פעילות של שתילת שתילים בכפר אלתואנה ממזרח ליטא (ופא, 30 במרץ 2019). בשכונת אלשיח’ ג’ראח בירושלים ובקלנדיא נערכו עצרות במחאה על הפקעת אדמות שמבצעת ישראל (ופא, 30 במרץ 2019).
 • ערביי ישראל: התהלוכה המרכזית לציון יום האדמה נערכה בסח’נין (ערב48, 30 במרץ 2019).לא נרשמה היענות רבה.

התהלוכה בסח'נין (למעלה: ערב48, 30 במרץ 2019).
התהלוכה בסח’נין (למעלה: ערב48, 30 במרץ 2019).

 •  לבנון: ברחבי לבנון התקיימו מספר אירועי תמיכה הזדהות עם יום האדמה. עצרת המונים נערכה ב-29 במרץ 2019 בצידון (עמוד הפייסבוק מרכז ההסברה הפלסטיני, 29 במרץ 2019). המוסד הפלסטיני לנוער וספורט, אגודת הצופים אלאסראא’, והאגודה האסלאמית של הסטודנטים הפלסטינים בלבנון ערכו פעילויות ומשטים במספר נמלים תחת הסיסמא ” אנו שבים לארצנו “. בנמלי טריפולי וצור נערכו משטים סמליים, ובנמלי אלאוזאעי שבבירות וצידון נערכו פעילויות הזדהות עם צעדות השיבה (alqudsnews.net, 31 במרץ 2019).
הפעילויות בנמלי לבנון (arabi21, 30 במרץ 2019).   הפעילויות בנמלי לבנון (arabi21, 30 במרץ 2019).
הפעילויות בנמלי לבנון (arabi21, 30 במרץ 2019).
 • בעדיסה שבדרום לבנון ניטעו 248 עצים לציון שמות 248 פלסטינים שנהרגו בלבנון ובצעדות השיבה ברצועה (עלי שעיב כתב אלמנאר בדרום לבנון, 29 במרץ 2019).
הגינה לזכרם של ההרוגים בעדיסה (דף הפייסבוק של "הקמפיין העולמי לשיבה לפלסטין", 31 במרץ 2019).    הגינה לזכרם של ההרוגים בעדיסה (דף הפייסבוק של "הקמפיין העולמי לשיבה לפלסטין", 31 במרץ 2019).
הגינה לזכרם של ההרוגים בעדיסה (דף הפייסבוק של “הקמפיין העולמי לשיבה לפלסטין”, 31 במרץ 2019).
 • סוריה: במחנה הפליטים ח’אן דנון, בדרום דמשק, התקיימה הפגנה בה קראו המפגינים להחזרת הגולן כצעד ראשון להחזרת ירושלים ושאר “השטחים הכבושים” (אלמיאדין, 30 במרץ 2019).
 • מדיניות המערב: דווח על הפגנות שהתקיימו בניו יורק, פריס ובלונדון (אלמיאדין, 30 במרץ 2019). בפאריס נערכה תהלוכה מכיכר הרפובליקה לכיכר האופרה בדרישה להסרת “המצור” מעל רצועת עזה (אלערבי אלג’דיד, 30 במרץ 2019). בלונדון התקיימה ההפגנה מול שגרירות ישראל ביוזמת הפורום הפלסטיני בבריטניה (אלערבי אלג’דיד, 30 במרץ 2019).

ההפגנה בניו יורק 
(דף הפייסבוק של שהאב, 30 במרץ 2019).
ההפגנה בניו יורק (דף הפייסבוק של שהאב, 30 במרץ 2019).

ההפגנה בפריס (אתר ארגון הסולידריות europalestine, 31 במרץ 2019).     ההפגנה בלונדון (דף הפייסבוק של Zaher Birawi, 31 במרץ 2019).
מימין: ההפגנה בפריס (אתר ארגון הסולידריות europalestine, 31 במרץ 2019).
משמאל: ההפגנה בלונדון (דף הפייסבוק של Zaher Birawi, 31 במרץ 2019).