הנצפים ביותר

השבוע ביצע דאעש רצף של פיגועים בזירות שונות במזרח התיכון ומחוצה לו, בהמשך לפיגוע ההרג בנמל התעופה הבינלאומי של איסטנבול הבולט מבין הפיגועים היה פיצוץ מכונית תופת במרכז קניות הומה אדם בשכונה שיעית בלב בגדאד. מתקפת הטרור, שמבצעים דאעש ותומכיו, מתחוללת במקביל להגברת הלחצים על דאעש ב"אזורי הליבה" שלו בעיראק, בסוריה ובלוב.
מבט לג'האד העולמי (30 ביוני – 6 ביולי 2016)
לפני כשנה, הרצאתי בפני הכנס למודיעין וליחידות מיוחדות על המערכה, שמנהלות ארה"ב ומדינות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש. "השורה התחתונה" בהרצאה הייתה, כי המערכה עדיין לא הצליחה לפגוע ביכולותיו הצבאיות והממשלתיות של דאעש, וכי הארגון הולך ומתחזק.
דאעש: תמונת מצב ומגמות להמשך*
נמשכת מתקפת הפיגועים בגרמניה ובצרפת: בשני המקרים המדובר להערכתנו בפיגועים שבוצעו בהשראת דאעש כהיענות לקריאות דאעש להרוג אזרחים במדינות המערב. בשני המקרים קיבל דאעש אחריות לפיגועים. במקביל ממשיך דאעש במתקפת הטרור והגרילה בזירות נוספות במזרח התיכון ומחוצה.
מבט לג'האד העולמי (27-21 ביולי 2016)
במוקד האירועים עמדה השבוע המערכה על העיר חלב, המכותרת ע"י צבא סוריה ובעלי בריתו. אבו מחמד אלג'ולאני, מנהיג ג'בהת אלנצרה (שלוחת אלקאעדה בסוריה), הודיע על הקמת מסגרת חדשה, שתיקרא חזית פתח אלשאם. ברחבי סוריה ועיראק המשיך דאעש לבצע פעולות טרור וגרילה קטלניות.
מבט לג'האד העולמי (28 ביולי- 3 באוגוסט 2016)

מבט לג'האד העולמי * (28-22 בספטמבר 2016)

פורסם: 28/09/2016 סוג: מאמר
בעקבות קריסת הפסקת האש פתח חיל האוויר הסורי, בסיוע רוסי, בתקיפות אוויריות אינטנסיביות על שכונות המגורים, שבשליטת המורדים, במזרח העיר חלב. במישור הדיפלומטי לא חלה שום התקדמות משמעותית מאז קריסת הפסקת האש. ארה"ב ורוסיה כשלו בניסיונותיהן לשקם את הפסקת האש והן ממשיכות להאשים זו את זו באחריות לקריסתה.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני* ( 27-21 בספטמבר 2016)

פורסם: 27/09/2016 סוג: מאמר
גל הטרור העממי, שהתפרץ בשבוע שעבר, נמשך גם השבוע אף כי בעצימות נמוכה יותר. אבו מאזן נשא נאום בפני באי העצרת הכללית של האו"ם בו תקף בחריפות את ישראל. בנאומו האשים אבו מאזן את ישראל בהכשלת תהליך השלום, בהתחמקות מליטול חלק ביוזמה הצרפתית ובהפרת החלטת החלוקה של האו"ם.
קרא עוד

מבט לאיראן (11-25 בספטמבר, 2016)

פורסם: 25/09/2016 סוג: מאמר
בכירים איראנים האשימו את ארצות-הברית בקריסת הפסקת האש בסוריה. סגן שר החוץ האיראני לענייני ערב ואפריקה, ג'אברי אנצארי, ביקר בסוריה. במהלך הביקור נפגש אנצארי עם הנשיא אסד ועם מנהיגי הקבוצות הפלסטיניות בסוריה. איראן דחתה בתוקף האשמות סעודיות בנוגע להעברת נשק איראני לכוחות הלוחמים בתימן.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (21-15 בספטמבר 2016)

פורסם: 21/09/2016 סוג: מאמר
ההסדר האמריקאי-רוסי להפסקת מעשי האיבה קרס למעשה, לאחר שקרטע במשך שבוע. בשבוע האחרון ארעו שתי תקריות חמורות שהעלו את רף המתיחות בין רוסיה לארה"ב. ב-19 בספטמבר 2016 הכריז צבא סוריה באופן פורמאלי על סיום הפסקת האש, שנקבעה בהסדר האמריקאי-רוסי לשבעה ימים.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני ( 20-14 בספטמבר 2016)

פורסם: 20/09/2016 סוג: מאמר
לאחר כחמישה חודשי רגיעה יחסית התפרץ השבוע גל חדש של פיגועי טרור עממי. במשך חמישה ימים (20-16 בספטמבר 2016), בוצעו שמונה פיגועים. שבעה מהם היו פיגועי דקירה ופיגוע דריסה אחד. מוקדי הפיגועים היו במרחב חברון, גוש עציון ומזרח ירושלים, כפי שהיה בגל הטרור הקודם. בפיגועים נפצעו שישה ישראלים. שמונה מחבלים שביצעו את הפיגועים נהרגו.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (14-8 בספטמבר 2016)

פורסם: 15/09/2016 סוג: מאמר
ב-9 בספטמבר 2016 הודיעו ג'ון קרי וסרגי לברוב, שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה, על השגת הסדר להפסקת מעשי האיבה בסוריה. ההסדר נכנס לתוקפו ב-12 בספטמבר (תחילת חג הקורבן המוסלמי) שעה 1900. בשעות הראשונות, שלאחר כניסתו לתוקף, דווח על תקיפות אוויריות סוריות בחלב ובחמאה, ועל התנגשויות בכמה מקומות נוספים. כמה מארגוני המורדים הפועלים ברמת הגולן, ובתוכם חזית פתח אלשאם, הכריזו ב-10 בספטמבר על פתיחת מבצע צבאי נרחב במרחב הכפרי של קניטרה ("מערכת קאדסיה הדרומית").
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.