הנצפים ביותר

השבוע נפלה רקטה באזור אשקלון. את האחריות לירי קיבל ארגון ג'האדיסטי, המזוהה עם דאעש. במהלך חודש יוני 2015 חלה ירידה במספר הפיגועים ביהודה, שומרון וירושלים אולם עלתה רמת הקטלניות שלהם וגברה התעוזה של מבצעיהם. בשבוע האחרון חשפו כוחות הביטחון הישראליים שתי התארגנויות האחת של חמאס והשנייה של פתח, שביצעו מספר פיגועי ירי בהם נהרגו שני ישראלים.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (21-15 ביולי 2015)
במוקד אירועי השבוע עמדה רציחתו של תינוק פלסטיני ופציעת שלושה מבני משפחתו כתוצאה מהצתת בית בכפר דומא (סמוך לשכם). ראש ממשלת ישראל ונשיא המדינה גינו בחריפות את הפיגוע. הרשות הפלסטינית הטילה את האחריות לפיגוע על ממשלת ישראל. במהלך השבוע שוגרו כמה רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (29 ביולי- 4 באוגוסט 2015)
במוקד אירועי השבוע עמדו שלושה פיגועי דקירה נגד כוחות הביטחון במחסומים, שניים מהם בצומת תפוח, שמדרום לשכם ואחד בכביש 443. נמשך "טפטוף" ירי הרקטות מהרצועה. השבוע שוגרה רקטה לעבר ישראל, שנפלה סמוך לגדר הביטחון. העציר המנהלי מחמד עלאן, פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין, איבד את הכרתו לאחר 59 ימי  שביתת רעב. צוות בית החולים ביצע בו פעולות החייאה והוא שב להכרתו לאחר מספר ימים.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (18-12 באוגוסט 2015)
במוקד אירועי השבוע עמד ירי שלוש רקטות לעבר הנגב המערבי מחצי האי סיני. הירי בוצע ע"י ארגון תומכי ירושלים, שהינו מחוז סיני של דאעש. ביהודה ושומרון נמשך "גל" פיגועים במסגרת "ההתנגדות העממית" (הטרור העממי), בלט אירוע מדרום לראמאללה בו נהרג פלסטיני בעת שיידה סלעים לעבר רכבו של מפקד החטיבה המרחבית בנימין.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (7-1 ביולי 2015)

דאעש פתח בקמפיין תקשורתי התוקף בריחת תושבים מוסלמים למדינות המערב, במיוחד משטחי מדינת הח'ליפות האסלאמית שבשליטתו

פורסם: 24/09/2015 סוג: מאמר
על רקע גל הפליטים השוטף את מדינות אירופה פתח לאחרונה דאעש בקמפיין תקשורתי המותח ביקורת חריפה על התופעה של בריחת תושבים מוסלמים מסוריה, מלוב ובמשתמע גם מעיראק למדינות המערב (אירופה וארה"ב). לקמפיין גויסו פעילים ואנשי דת של דאעש באמצעות כלי התקשורת של דאעש באנגלית ובערבית.
קרא עוד

מבט לאיראן (13 - 24 בספטמבר 2015)

פורסם: 24/09/2015 סוג: מאמר
באירועים לציון יום השנה ה-35 לפרוץ מלחמת איראן-עיראק שבו בכירים איראנים והדגישו את מחויבות איראן להמשך הסיוע למדינות האזור "במאבקן בטרור". סגן שר החוץ האיראני קיים ביקור במוסקבה ודן עם עמיתו הרוסי במשבר הנמשך בסוריה. איראן מכחישה דיווחים בנוגע לסגירת השגרירות שלה בתימן בעקבות המתקפות הצבאיות הסעודיות במדינה. גינוי איראני ותהלוכות מחאה נגד ישראל על רקע העימותים הנרחבים בהר הבית בירושלים.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (21-10 בספטמבר 2015) *

פורסם: 21/09/2015 סוג: מאמר
במסגרת הלחצים, שמפעילים ג'בהת אלנצרה ודאעש על שדות התעופה של חיל האוויר הסורי, עלה בידי ג'בהת אלנצרה להשתלט על שדה התעופה אבו אלצ'הור, שמדרום מזרח לאדלב. דאעש ממשיך להפעיל לחצים על שדה התעופה הצבאי דיר אלזור. דאעש פתח בקמפיין תקשורתי, בו מופיעים פעילים ואנשי דת מסוריה, עיראק ותימן, המותח ביקורת קשה על בריחת תושבים מוסלמים למדינות אירופה.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (20-9 בספטמבר 2015) *

פורסם: 20/09/2015 סוג: מאמר
במוקד האירועים בשבועיים האחרונים עמדה החרפת "הטרור העממי" בהר הבית, בשכונות התפר ובשכונותיה המזרחיות של ירושלים. במהלך יידוי אבנים נהרג אזרח תושב ירושלים כתוצאה מתקיפת כלי רכבו באבנים. ראש ממשלת ישראל כינס דיון מיוחד על המצב בירושלים וסביבותיה בעקבותיו הוחלט על נקיטה במספר צעדים להחמרת האכיפה, המניעה והענישה. מרצועת עזה היו בימים האחרונים מספר שיגורי רקטות לעבר ישראל.
קרא עוד

מחמד עלאן, פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין, נעצר בצו מנהלי מיד עם שחרורו מבית החולים ושב לשבות רעב*

פורסם: 18/09/2015 סוג: מאמר
מחמד עלאן, פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין, שב ונעצר ב-16 בספטמבר 2015 ע"י משטרת ישראל בצו מעצר מנהלי. זאת, עם שחרורו מבית החולים ברזילי באשקלון שם היה מאושפז העקבות התדרדרות במצבו ללאחר שקיים שביתת רעב, שנמשכה 65 ימים.
קרא עוד

שני תרגילים צבאיים, שביצעו כוחות הביטחון הלאומי, שבחסות חמאס מאז מבצע "צוק איתן", דימו כיבוש מוצב ישראלי וחטיפת חיילי צה"ל. התרגילים המחישו, כי המדובר בכוח צבאי לכל דבר ולא רק במנגנון ביטחון-פנים

פורסם: 10/09/2015 סוג: מאמר
יחידה של כוחות הביטחון הלאומי ברפיח ביצעה ב-6 בספטמבר 2015 , במהלך קורס שקיימה, תרגיל צבאי באש חיה. התרגיל, השני מסוגו, דימה תקיפה לילית של בסיס צה"ל בשטח ישראל. בתרגיל נכחו נעים אלע'ול, מפקד כוחות הביטחון הלאומי וסגנו טארק אבו האשם.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.