הנצפים ביותר

במסגרת פרויקט בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" (שעדיין לא הסתיים) בדק מרכז המידע למודיעין ולטרור את רשימת 17 העיתונאים, שפרסמו אגודת העיתונאים הפלסטינים ומשרד ההסברה.
ממצאי בדיקת רשימת שמות 17 עיתונאים, שהפלסטינים טוענים כי הם נהרגו במבצע "צוק איתן" (השלמה מס' 8) *
השבוע נורו 2 פצצות מרגמה מאזור רפיח ונפלו בשטח הרצועה, בקרבת גדר המערכת. חיל הים סיכל השבוע ניסיון של הברחת חומי גלם דרך הים, שנועדו עבור חמאס לשם ייצור עצמי של רקטות ופצצות מרגמה. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו גילויי אלימות במתכונת השגרתית במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". בשטחי הרשות הפלסטינית נמשך הקמפיין להחרמת מוצרים ישראלים, בעידוד אישים בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (11 – 17 בפברואר 2015)
בדרום ישראל נשמר השקט. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו האלימות והטרור. השבוע קיימו פעילי החזית הדמוקרטית אימון, שכלל השתלטות על מוצב צה"ל וחטיפת חייל ישראלי. פרופסור ויליאם שייבאס הודיע על התפטרותו מתפקיד יו"ר ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם. מרי מגוון דיוויס (Mary McGowan Davis) מונתה במקומו. אבו מאזן פרסם השבוע צו המורה על הקמת ועדה לאומית עליונה למעקב אחר הפנייה לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג (ICC) בראשה עומד צאא'ב עריקאת. אחת מוועדות המשנה של הוועדה אחראית על הכנת "תיק ההתנחלויות" ו"תיק התוקפנות בעזה" (קרי, תיק מבצע "צוק איתן").
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (4 – 10 בפברואר 2015)
בדרום ישראל נשמר השקט. בירושלים בוצע פיגוע דקירה ע"י פלסטיני, שוהה בלתי חוקי, בו נפצע עובר אורח ישראלי באורח בינוני. כוחות הביטחון הישראליים חשפו חולייה של חמאס בחברון, שחבריה תכננו לבצע פיגועים במתווים שונים, ובכלל זה פיגועי התאבדות. בשכונת אבו טור, שבירושלים, נחשפה תשתית רחבה של פעילי "התנגדות עממית" (קרי, טרור עממי).
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (24-18 בפברואר 2015)

מבט לג'האד העולמי (22-16 באפריל 2015)

פורסם: 22/04/2015 סוג: מאמר
דאעש ממשיך במאמציו להתבסס בפאתים הצפוניים והדרומיים של העיר דמשק. במחנה הפליטים אלירמוכ נמשכים הקרבות. בעיראק נמשכים הקרבות במתחם בתי הזיקוק של העיר ביג'י, מצפון לבגדאד. אינדיקציות נוספות מצביעות, כי השלטונות התורכים הגבירו את צעדי הסיכול והמנע נגד פעילים ג'האדיסטים המגיעים לשטחם.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (21-15 באפריל 2015)

פורסם: 22/04/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נמשך השקט. ביהודה ושומרון נמשכו האלימות והטרור במוקדי החיכוך המסורתיים. בלט פיגוע דריסה בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים. במסגרת אירועי "יום האסיר הפלסטיני" התבטאו בכירי חמאס, כי הארגון מתכוון לחטוף חיילים ו"מתנחלים". ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו לפשרה, שתאפשר לסיים את המחלוקת בעניין כספי המיסים.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (15-2 באפריל 2015)

פורסם: 15/04/2015 סוג: מאמר
בתחילת אפריל 2015 תקף כוח של דאעש, את מחנה הפליטים אלירמוך. בעיר תכרית, שבעיראק, נחל דאעש את המפלה הקשה ביותר מאז רצף ניצחונותיו ביוני 2014. הקואליציה של המורדים בראשות ג'בהת אלנצרה ("צבא אלפתח"), שהשתלטה על העיר אדלב שבצפון מערב סוריה, נערכת לביסוס מנגנוני שליטה על העיר.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (14-1 באפריל 2015)

פורסם: 14/04/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נמשך השקט. בשומרון היו שני אירועי דקירה במחסומי צה"ל. ביהודה, שומרון וירושלים בוצעו ידויי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים. בשבועות האחרונים חשפו שירותי הביטחון חוליה של חמאס, שתכננה לבצע פיגוע ירי לעבר חיילי צה"ל במחסום בכניסה לירושלים. ב-1 באפריל 2015 פרסם בית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) הודעה רשמית על הצטרפות הפלסטינים.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (26 במרץ-1 באפריל 2015) *

פורסם: 01/04/2015 סוג: מאמר
במרכז אירועי השבוע עמד כיבוש העיר אדלב, שבצפון מערב סוריה ע"י קואליציה של קבוצות ג'האדיסטיות\אסלאמיות, שבקרבן בולט ארגון ג'בהת אלנצרה. כיבוש העיר אדלב, מהווה כישלון משמעותי של משטר אסד והישג חשוב לארגון ג'בהת אלנצרה. בעיר תכרית מתקרבת הלחימה לנקודת סיום.
קרא עוד

תגובות ראשוניות של חמאס להצעה בדבר הסכם הרגעה ארוך טווח תמורת שיקום הרצועה והסרת המצור עליה

פורסם: 05/04/2015 סוג: מאמר
במהלך חודש מרץ 2015 פורסם בכלי התקשורת של חמאס, כי בפני חמאס הועלתה לאחרונה הצעה בדבר הסכם רגיעה ארוך טווח (עד חמש שנים) תמורת שיקום הרצועה והסרת המצור עליה (בכמה התבטאויות של אנשי חמאס דובר על הסכם הפסקת אש, הדנה).
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.