הנצפים ביותר

לאחר כחמישה חודשי רגיעה יחסית התפרץ השבוע גל חדש של פיגועי טרור עממי. במשך חמישה  ימים (20-16 בספטמבר 2016), בוצעו שמונה פיגועים. שבעה מהם היו פיגועי דקירה ופיגוע דריסה אחד. מוקדי הפיגועים היו במרחב חברון, גוש עציון ומזרח ירושלים, כפי שהיה בגל הטרור הקודם. בפיגועים נפצעו שישה ישראלים. שמונה מחבלים שביצעו את הפיגועים נהרגו.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני ( 20-14 בספטמבר 2016)
נמשכת המתקפה הסורית, בסיוע אווירי רוסי מאסיבי, נגד ארגוני המורדים בחלב. צבא סוריה ממשיך לצבור הישגים במוקדי הלחימה השונים בעיר.  נראה, כי ארגוני המורדים נדחקים אל מרכז השטח הנצור, הגם שהם טוענים, כי בלמו את צבא סוריה בכמה חזיתות. במקביל ממשיך המצב ההומניטארי בחלב להידרדר על רקע האירועים בחלב גברה השבוע המתיחות בין ארה"ב לרוסיה.
מבט לג'האד העולמי (29 בספטמבר- 9 באוקטובר 2016)*
בעקבות קריסת הפסקת האש פתח חיל האוויר הסורי, בסיוע רוסי, בתקיפות אוויריות אינטנסיביות על שכונות המגורים, שבשליטת המורדים, במזרח העיר חלב. במישור הדיפלומטי לא חלה שום התקדמות משמעותית מאז קריסת הפסקת האש. ארה"ב ורוסיה כשלו בניסיונותיהן לשקם את הפסקת האש והן ממשיכות להאשים זו את זו באחריות לקריסתה.
מבט לג'האד העולמי * (28-22 בספטמבר 2016)
גל הטרור העממי, שהתפרץ מחדש לאחר כחמישה חודשי רגיעה יחסית, נמשך גם השבוע. במוקד האירועים עמד פיגוע ירי ממכונית, שבוצע על ידי פלסטיני תושב סילואן, שבמזרח ירושלים. ב-5 באוקטובר 2016 אותרה נפילת רקטה בתוך העיר שדרות, בפעם הרביעית מאז תום מבצע "צוק איתן".
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני ( 27 בספטמבר- 9 באוקטובר 2016)*

מבט לג'האד העולמי (7-1 בדצמבר 2016)

פורסם: 07/12/2016 סוג: מאמר
ממשלת ההסכמה הלובית הודיעה, כי העיר סרת שוחררה (הגם שעדיין נמשכים בה חילופי אש ספוראדיים). בחלב המשיכו הכוחות הסורים לכבוש שכונות נוספות, בחלק הדרום מזרחי של העיר. בהתקפה על מוצול לא חלה השבוע התקדמות משמעותית לנוכח לחימה עיקשת של דאעש.
קרא עוד

משמעויות מפגן הכוח הצבאי, שקיים חזבאללה בעיר הסורית אלקציר

פורסם: 06/12/2016 סוג: מאמר
ב-13 בנובמבר 2016 קיים חזבאללה מפגן כוח צבאי, חריג בהיקפו וראשון מסוגו. המפגן התקיים סמוך לעיר הסורית אלקציר, שבצפון בקעת הלבנון (כ-15 ק"מ מהגבול עם לבנון). במפגן הכוח באלקציר נתן חזבאללה ביטוי פומבי למקצת מעוצמתו הצבאית. במפגן הוצגו יחידות עילית של חזבאללה, אשר חלקן לפחות משתתפות בלחימה בסוריה. בין היחידות שהוצגו היו פוג' השריון, פוג' הארטילריה, יחידת העילית אלרצ'ואן (הנוטלת חלק בקרבות בחלב) ויחידת אופנועי שטח. יחידות אלו, על פי הדיווחים בתקשורת הלבנונית, מהווים את "חוד החנית" של הכוח הצבאי של חזבאללה.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (30 בנובמבר – 6 בדצמבר 2016)

פורסם: 06/12/2016 סוג: מאמר
שבוע נמשכו גילויי הטרור העממי ביהודה ושומרון ללא אירועים חריגים. בראמאללה התקיימה השבוע הוועידה השביעית של פתח אבו מאזן נבחר מחדש למנהיג התנועה. בנאומו הציג אבו מאזן את עיקרי התוכנית המדינית של פתח ובה המשך המאבק נגד ישראל בזירה הבינלאומית וחיזוק "ההתנגדות העממית" המתבצעת, לטענתו, בדרכי שלום.
קרא עוד

מבט לאיראן (20 בנובמבר – 4 בדצמבר, 2016)

פורסם: 04/12/2016 סוג: מאמר
מחמד-עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה, אמר, כי כוחות איראנים אינם נוטלים חלק בלחימה הנמשכת במוצול שבעיראק, משום שהמיליציות השיעיות הפועלות במדינה אינן זקוקות ללוחמים איראנים. רמטכ"ל איראן, מחמד חסין באקרי, הצהיר, כי איראן עשויה להקים בעתיד בסיסים צבאיים בחופי תימן או סוריה כדי להרחיב את יכולותיה הימיות במים רחוקים מגבולותיה. שלושה לוחמי משמרות המהפכה נהרגו בשבועיים האחרונים בסוריה.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (30-24 בנובמבר 2016)

פורסם: 30/11/2016 סוג: מאמר
וחות צבא סוריה בסיוע אווירי רוסי המשיכו השבוע להשתלט על שכונות, שבידי ארגוני המורדים בחלקה הצפוני של מזרח חלב. במערכה לכיבוש מוצול לא חלו התפתחויות משמעותיות. בדרום רמת הגולן ארעה השבוע תקרית ראשונה מסוגה בין כח צה"ל לבין פעילים מחטיבת שהדאא' אלירמוכ המזוהה עם דאעש. דאעש ממשיך לעודד את תומכיו להוציא לפועל פיגועים ברחבי העולם.
קרא עוד

תגובות בזירה הפלסטינית לגל השריפות בישראל (עדכני ל-30 בנובמבר 2016)

פורסם: 30/11/2016 סוג: מאמר
במשך שישה ימים, בין 22 ל-27 בנובמבר 2016, התחולל ברחבי ישראל ובחבל יהודה ובנימין גל רחב היקף של שריפות. על פי דיווחי המשטרה פרצו בששת הימים הללו למעלה מתשעים שריפות. בלטו ביניהן השריפות ברכס הכרמל (זיכרון יעקב וחיפה) ושורת שריפות בהרי יהודה.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.