הנצפים ביותר

השבוע ספג דאעש שתי מהלומות נוספות במרחב האסטרטגי החשוב של משולש הגבולות עיראק-סוריה-ירדן. דאעש מצידו הגביר את מתקפת הטרור נגד יעדים שיעים בבגדאד.
מבט לג'האד העולמי (18-11 במאי 2016)
דאעש ממשיך לעמוד בפני לחצים צבאיים בעיראק ובסוריה: בעיראק נפתח מבצע לשחרור העיר אלפאלוג'ה. המענה של דאעש ללחצים המופעלים עליו הינו הגברת פעולות הטרור והגרילה בסוריה ובעיראק. במוקד האירועים עמדה השבוע סידרה של פיגועי התאבדות, במקומות הומי אדם בג'בלה ובטרטוס. עם התקרב חודש רמצ'אן יצא דאעש בקמפיין הסברתי נרחב, שכלל איומים בביצוע פיגועים נגד מדינות המערב (ארה"ב ואירופה) ונגד ישראל והיהודים.
מבט לג'האד העולמי (25-19 במאי 2016)
גם השבוע נמשכו ההתקפות על מעוזי דאעש בסוריה, בעיראק ובלוב, ללא שינויים משמעותיים בשטח: בארה"ב בוצע פיגוע הרג, החמור מסוגו בתולדותיה (49 הרוגים). הפיגוע בוצע ע"י אזרח אמריקאי ממוצא אפגאני, שפעל ככל הנראה בהשראת דאעש; בצרפת נרצחו בביתם קצין משטרה בכיר ובת זוגו ע"י פעיל אסלאמי קיצוני, שפעל גם הוא בהשראת דאעש.
מבט לג'האד העולמי (15-9 ביוני 2016)
השבוע ביצע דאעש רצף של פיגועים בזירות שונות במזרח התיכון ומחוצה לו, בהמשך לפיגוע ההרג בנמל התעופה הבינלאומי של איסטנבול הבולט מבין הפיגועים היה פיצוץ מכונית תופת במרכז קניות הומה אדם בשכונה שיעית בלב בגדאד. מתקפת הטרור, שמבצעים דאעש ותומכיו, מתחוללת במקביל להגברת הלחצים על דאעש ב"אזורי הליבה" שלו בעיראק, בסוריה ובלוב.
מבט לג'האד העולמי (30 ביוני – 6 ביולי 2016)

מבט לג'האד העולמי (27-21 ביולי 2016)

פורסם: 27/07/2016 סוג: מאמר
נמשכת מתקפת הפיגועים בגרמניה ובצרפת: בשני המקרים המדובר להערכתנו בפיגועים שבוצעו בהשראת דאעש כהיענות לקריאות דאעש להרוג אזרחים במדינות המערב. בשני המקרים קיבל דאעש אחריות לפיגועים. במקביל ממשיך דאעש במתקפת הטרור והגרילה בזירות נוספות במזרח התיכון ומחוצה.
קרא עוד

האיסוף המודיעיני מול דאעש: הזדמנויות ואתגרים*

פורסם: 26/07/2016 סוג: מאמר
תמונת המצב של ההתמודדות נגד דאעש, נכון לקיץ 2016, הינה מורכבת: מחד גיסא, דאעש סופג אבידות בתקיפות של הקואליציות מהאוויר. הוא גם מאבד חלק מהשטחים שכבש, בסוריה, בעיראק, ובלוב, כתוצאה מהתקפות קרקעיות המבוצעות ע"י הצבאות והמיליציות המקומיים. מאידך, דאעש הגיב ללחצים המופעלים נגדו באמצעות שורה של התקפות טרור קטלניות ברחבי העולם, ובכלל זה במדינות אירופה, בהוכיחו כי יכולותיו המבצעיות-טרוריסטיות והמוטיבציות שלו ושל תומכיו לא נפגעו כתוצאה מהמהלומות שספג במדינות הליבה שלו.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (26-20 ביולי 2016)

פורסם: 26/07/2016 סוג: מאמר
השבוע נמשכו אירועי השלכת בקבוקי התבערה, יידוי אבנים וירי מכלי רכב חולף. עם זאת לא בוצעו השבוע פיגועים משמעותיים. גם השנה מנוצלת חופשת הקיץ על ידי חמאס ושאר ארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה להעברת אימונים צבאיים לילדים ולבני נוער. ריאצ' אלמאלכי, שר החוץ בממשלת הרשות הפלסטינית, נשא נאום בו אמר כי בכוונת הרשות לתבוע את בריטניה בשל הצהרת בלפור ודרש ממדינות ערב לסייע בנושא.
קרא עוד

פיגועי דריסה: דפוס פיגועים קטלני, פשוט יחסית לביצוע, המתבצע לרוב ע"י מחבלים בודדים, שאינם משתייכים לארגוני הטרור, אך לעיתים פועלים בהשראתם.

פורסם: 24/07/2016 סוג: מאמר
פיגוע הדריסה, שבוצע ב-14 ביולי בטיילת בניס בעת חגיגות יום הבסטיליה, גבה מחיר דמים של 84 הרוגים וכמאתיים פצועים. הפיגוע בניס היה פיגוע הדריסה הקטלני ביותר שבוצע אי-פעם. רמת הקטלניות שלו אינה נופלת מזאת של מרבית פיגועי ההרג, שבוצעו בשנה האחרונה באירופה. אולם בניגוד לפיגועים אחרים שביצע דאעש, הפיגוע בניס היה פשוט יחסית.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (20-14 ביולי 2016)

פורסם: 20/07/2016 סוג: מאמר
במוקד אירועי השבוע עמדו שני פיגועים בצרפת ובגרמניה, שבוצעו ע"י מחבלים בודדים: בשני המקרים קיבל דאעש אחריות על התקיפות. לפני כחודשיים קרא דאעש לתומכיו במדינות המערב לבצע פיגועים שמטרתם להרוג אזרחים ללא אבחנה ("דעו, כי בארצם של הצלבנים...אין דבר כזה שנקרא חפים מפשע..."). בעקבות קריאות דאעש בוצעו שורה של "פיגועי השראה" בצרפת, ארה"ב ישראל ועתה בגרמני.
קרא עוד

דאעש: תמונת מצב ומגמות להמשך*

פורסם: 20/07/2016 סוג: מאמר
לפני כשנה, הרצאתי בפני הכנס למודיעין וליחידות מיוחדות על המערכה, שמנהלות ארה"ב ומדינות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש. "השורה התחתונה" בהרצאה הייתה, כי המערכה עדיין לא הצליחה לפגוע ביכולותיו הצבאיות והממשלתיות של דאעש, וכי הארגון הולך ומתחזק.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.