הנצפים ביותר

בידי חמאס, הג'האד האסלאמי בפלסטין ושאר ארגוני טרור הפועלים ברצועת עזה אלפים רבים של רקטות, שהטווח המכסימלי שלהן מגיע עד גוש דן.
איום הרקטות על ישראל מרצועת עזה – תמונת מצב
להלן ממצאי בדיקה ראשונית וחלקית של רשימת פלסטינים, אשר נהרגו במבצע "צוק איתן" . זאת במגמה לברר את זהותם של פעילי טרור ושל האזרחים הבלתי מעורבים, ולבחון את היחס ביניהם.
בדיקה ראשונית וחלקית של שמות הרוגים פלסטינים במבצע "צוק איתן" ובחינת היחס בין פעילי טרור לבין אזרחים בלתי מעורבים, שנהרגו בשוגג
השבוע נמשכה ההסלמה בירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. צה"ל הגיב בתקיפות מהאוויר. בליל 8-7 יולי 2014 הותקפו כ-50 יעדי טרור ברצועה. ב-8 ביולי נמשכו התקיפות הישראליות וירי הרקטות. ב-2 ביולי 2014 נחטף ונרצח באכזריות נער פלסטיני בן 16, חסין אבו ח'צ'יר משכונת שעפאט שבצפון ירושלים. משטרת ישראל עצרה שישה צעירים ישראליים החשודים בביצוע הרצח.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (8-2 ביולי 2014)
גופותיהם של שלושת הנערים, שנחטפו ונרצחו, נמצאו באזור חלחול (צפונית מערבית לחברון) בתום 18 ימי חיפושים אינטנסיביים. במקביל למבצע "שובו אחים" הסלימו ארגוני הטרור את ירי הרקטות לעבר הנגב המערבי (52 נפילות אותרו מאז תחילת המבצע, לא כולל ירי פצצות מרגמה ונפילות רקטות בשטח הרצועה). צה"ל מצידו הגיב בסיכולים ממוקדים של פעילי טרור ובתקיפות של למעלה משישים יעדי טרור ברצועה.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (25 ביוני – 1 ביולי 2014)

"מלחמת האבידות": בבחינת הרוגי מבצע "צוק איתן" התגלו מקרים בהם נוצלו ילדים ונערים כסייענים או כפעילים במסגרת ארגוני הטרור ומקרים של מניפולציות בפרסום גילם ע"י משרד הבריאות הנשלט ע"י חמאס. היקפה של תופעה זאת עדיין אינו ברור לנו.

פורסם: 17/09/2014 סוג: מאמר
במהלך בדיקת כשליש משמות ההרוגים הפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן", נתקלנו בכמה מקרים המעידים על מעורבותם של ילדים ונערים בפעילות הצבאית של ארגוני הטרור. כמו כן נתקלנו בדוגמאות למניפולציות, שנעשו בגילאי פלסטינים הרוגים ברשימות, שהוצאו ע"י משרד הבריאות הפלסטיני ברצועה, הנשלט ע"י חמאס. במסגרת זאת נתקלנו במקרה של ניצול ילד בן תשע כסייען טרור תוך "העלאת" גילו ל-24; בשילוב נערים בני 17-15 כפעילים בארגוני הטרור; ובהצגה של פעיל טרור מבוגר (בשנות העשרים) כילד בן 13.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (16-10 בספטמבר 2014)

פורסם: 16/09/2014 סוג: מאמר
ברצועת עזה נשמר השקט. בכירים בחמאס התבטאו, כי חמאס אינה מתכוונת לחדש את הלחימה. ברצועת עזה מתנהלת פעילות השיקום לפי שעה בעצלתיים. הדגש מושם בשלב זה למילוי צריכה המיידיים של האוכלוסייה (מגורים, מזון) בעוד שפעולת שיקום התשתיות עדיין לא החלה. בירושלים נמשכים האירועים האלימים. "על הכוונת" נמצאת הרכבת הקלה העוברת בין שני חלקי העיר.
קרא עוד

"מלחמת האבידות": הג'האד האסלאמי בפלסטין פרסם, כי 123 מאנשיו נהרגו במבצע "צוק איתן" ובהם כמה מפקדים בכירים. חמאס ממשיכה במדיניות הסתרת מספר הרוגיה*

פורסם: 14/09/2014 סוג: מאמר
ב-29 באוגוסט 2014, שלושה ימים לאחר ההכרזה על פסקת האש, שהביאה לסיומו של מבצע "צוק איתן", דיווח הג'האד האסלאמי בפלסטין, כי 123 פעילי הארגון נהרגו במבצע (אתר פלוגות ירושלים, 29 באוגוסט 2014). כמו כן פרסם הארגון צילומים של 96 פעילים, שנהרגו כמה מהם בתפקידים צבאיים (ראו נספח א'). ב-9 בספטמבר 2014 דווח, כי הרוג נוסף של הארגון מת מפצעיו בבית חולים מצרי (אתר פלוגות ירושלים, 9 בספטמבר 2014). עם זאת עדיין קיים להערכתנו פער בין מספר ההרוגים, שדווח ע"י הג'האד האסלאמי בפלסטין, לבין מספר ההרוגים בפועל, הגבוה לדעתנו בכמה עשרות.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (9-3 בספטמבר 2014)

פורסם: 09/09/2014 סוג: מאמר
הפסקת האש, שהושגה בתום מבצע "צוק איתן" נשמרת. הפלסטינים נערכים למו"מ בהמשך. חמאס הצהירה על התנגדותה לדרישות, שהועלו לגבי ההמשך, כגון פירוז הרצועה או הצבת כוח פיקוח בינלאומי. מוקד הפעילות האלימה בתקופה האחרונה הינו ירושלים. חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין מנהלות קמפיינים תקשורתיים לביסוס "מיתוס הניצחון" .
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (26 באוגוסט - 2 בספטמבר 2014)

פורסם: 02/09/2014 סוג: מאמר
ב-26 באוגוסט 2014, בתום חמישים ימי לחימה, נכנסה לתוקפה הפסקת אש בלתי מוגבלת בזמן. מאז נשמרת הרגיעה ברצועת עזה. ברצועת עזה וברחבי יהודה ושומרון החלו עצרות הניצחון. במקביל החלו במאמצים לשיקום הרצועה. במהלך חודש אוקטובר אמורה להתקיים ועידה בינלאומית בנושא בקהיר.
קרא עוד

בדיקה של שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" – השלמה מספר 3 *

פורסם: 26/08/2014 סוג: מאמר
מסמך זה הינו רביעי בסדרת פרסומים של מרכז המידע למודיעין ולטרור, במסגרת פרויקט הבוחן את רשימת ההרוגים הפלסטינים, במבצע "צוק איתן". מטרת הפרויקט הינה לברר את זהותם של ההרוגים הפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן", לקבוע מי מהם פעילי הטרור ומי מהם אזרחים בלתי מעורבים, ולבחון את היחס ביניהם.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.