הנצפים ביותר

מדובר בדו"ח של מכון גרמני בשם "The Mideast Freedom Forum Berlin" (MFFB), אשר חרת על דיגלו את קידום הדמוקרטיה וזכויות האדם במזרח התיכון ובצפון אפריקה ואת המאבק נגד האנטישמיות והעוינות לישראל. נושא הדו"ח מ-12 במרץ 2016 הוא "ניתוח הצגת ישראל והיהודים בספרי הלימוד הפלסטיניים"**.
אודות מחקר שערך מכון גרמני על ספרי הלימוד ברשות הפלסטינית מאת: תא"ל (בדימוס) עמוס גלבוע*
השבוע ספג דאעש שתי מהלומות נוספות במרחב האסטרטגי החשוב של משולש הגבולות עיראק-סוריה-ירדן. דאעש מצידו הגביר את מתקפת הטרור נגד יעדים שיעים בבגדאד.
מבט לג'האד העולמי (18-11 במאי 2016)
נמשכת מתקפת הטרור הפלסטינית. השבוע בלטו פיגועי דקירה באזור בית אל, מעלה אדומים וגוש עציון. בפיגוע דקירה בגוש עציון נהרג בשוגג קצין מילואים מירי של כוח צה"ל. כוחות הביטחון הישראליים עצרו שני אחים בחברון, שביצעו שורה של פיגועי ירי צלפים לעבר אזרחים וחיילים באזור חברון.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (24 בפברואר – 1 במרץ 2016)
הסכם הפסקת האש בסוריה מתקיים זה השבוע השמיני במאפייניו המוכרים. שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה שבו והביעו תמיכה בהסכם והדגישו את הצורך לשמר אותו. בסוריה נמשכו העימותים בין צבא סוריה ובעלי בריתו לבין הארגונים, שאינם נכללים בהפסקת האש. נראה, כי דאעש מנסה להפעיל לחצים על המשטר הסורי מדרום לדמשק וממזרח לה. בעיראק השלים צבא עיראק את השתלטותו על העיר הית.
מבט לג'האד העולמי (14- 20 באפריל 2016) *

המודיעין הטכנולוגי למה ואיך? - עזריאל לורבר

פורסם: 25/05/2016 סוג: מאמר
במסגרת המכון לחקר מודיעין ומדיניות בחרנו להוציא לאור גרסה מעובדת לספרו של ד"ר עזריאל לורבר: "טכנולוגיה צבאית, אמצעי לחימה ומודיעין". בהקדמה לספרו מציע ד"ר לורבר כי סכנת ההפתעה במישור הטכנולוגי "גדולה בהרבה מסכנתה של הפתעה מבצעית".
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (25-19 במאי 2016)

פורסם: 25/05/2016 סוג: מאמר
דאעש ממשיך לעמוד בפני לחצים צבאיים בעיראק ובסוריה: בעיראק נפתח מבצע לשחרור העיר אלפאלוג'ה. המענה של דאעש ללחצים המופעלים עליו הינו הגברת פעולות הטרור והגרילה בסוריה ובעיראק. במוקד האירועים עמדה השבוע סידרה של פיגועי התאבדות, במקומות הומי אדם בג'בלה ובטרטוס. עם התקרב חודש רמצ'אן יצא דאעש בקמפיין הסברתי נרחב, שכלל איומים בביצוע פיגועים נגד מדינות המערב (ארה"ב ואירופה) ונגד ישראל והיהודים.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (24-18 במאי 2016)

פורסם: 24/05/2016 סוג: מאמר
השבוע סוכל פיגוע דקירה במחסום בידו שמצפון לירושלים. כמו כן בוצע ירי מכלי רכב חולף לעבר אוטובוס סמוך לישוב תקוע. מינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון גרר תגובות נרחבות ברשות הפלסטינית וברצועת עזה.
קרא עוד

האם גל הטרור הפלסטיני הגיע לסיומו?*

פורסם: 24/05/2016 סוג: מאמר
ב-13 בספטמבר 2015 החל גל טרור עממי (המכונה "ההתעוררות העממית" ע"י הרשות הפלסטינית). גל הטרור הנוכחי החל בעימותים אלימים בהר-הבית ובירושלים בעת חגי תשרי (במחצית השנייה של ספטמבר 2015) ונמשך במתקפת פיגועים, שהגיעה לשיאה בחודש אוקטובר 2015 (59 פיגועים).
קרא עוד

מבט לאיראן (22-9 במאי 2016)

פורסם: 22/05/2016 סוג: מאמר
תגובות חריפות מצד בכירים איראנים למתקפת המורדים בח'אן טומאן שמדרום לחלב. בכירים איראנים הגיבו בחריפות למותו של בכיר חזבאללה, מצטפא בדר אלדין. דובר משמרות המהפכה, הצהיר במסיבת עיתונאים, כי משמרות המהפכה ניצבים בפני גל גובר של מתנדבים צעירים המעוניינים להישלח להילחם בסוריה ובעיראק.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (18-11 במאי 2016)

פורסם: 18/05/2016 סוג: מאמר
השבוע ספג דאעש שתי מהלומות נוספות במרחב האסטרטגי החשוב של משולש הגבולות עיראק-סוריה-ירדן. דאעש מצידו הגביר את מתקפת הטרור נגד יעדים שיעים בבגדאד.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.