הנצפים ביותר

במסגרת פרויקט בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" (שעדיין לא הסתיים) בדק מרכז המידע למודיעין ולטרור את רשימת 17 העיתונאים, שפרסמו אגודת העיתונאים הפלסטינים ומשרד ההסברה.
ממצאי בדיקת רשימת שמות 17 עיתונאים, שהפלסטינים טוענים כי הם נהרגו במבצע "צוק איתן" (השלמה מס' 8) *
השבוע נורו 2 פצצות מרגמה מאזור רפיח ונפלו בשטח הרצועה, בקרבת גדר המערכת. חיל הים סיכל השבוע ניסיון של הברחת חומי גלם דרך הים, שנועדו עבור חמאס לשם ייצור עצמי של רקטות ופצצות מרגמה. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו גילויי אלימות במתכונת השגרתית במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". בשטחי הרשות הפלסטינית נמשך הקמפיין להחרמת מוצרים ישראלים, בעידוד אישים בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (11 – 17 בפברואר 2015)
בדרום ישראל נשמר השקט. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו האלימות והטרור. השבוע קיימו פעילי החזית הדמוקרטית אימון, שכלל השתלטות על מוצב צה"ל וחטיפת חייל ישראלי. פרופסור ויליאם שייבאס הודיע על התפטרותו מתפקיד יו"ר ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם. מרי מגוון דיוויס (Mary McGowan Davis) מונתה במקומו. אבו מאזן פרסם השבוע צו המורה על הקמת ועדה לאומית עליונה למעקב אחר הפנייה לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג (ICC) בראשה עומד צאא'ב עריקאת. אחת מוועדות המשנה של הוועדה אחראית על הכנת "תיק ההתנחלויות" ו"תיק התוקפנות בעזה" (קרי, תיק מבצע "צוק איתן").
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (4 – 10 בפברואר 2015)
ג'ימס קלאפר (James R. Clapper) ראש המודיעין הלאומי האמריקאי (DNI) הציג ב-26 בפברואר 2015 לפני חברי ועדת המודיעין של הקונגרס את הערכת האיומים הגלובאלית השנתית לשנת 2015 של קהילת המודיעין האמריקאית (Worldwide Threats Assessment of the US Intelligence Community).
איום הטרור האיראני: בהערכת איומי הטרור של המודיעין הלאומי של ארה"ב לשנת 2015 נפקד מקומן של איראן וחזבאללה, שהוצגו בעבר בפרסומי הממשל האמריקאי כמחולל מרכזי של טרור, אזורי ובינלאומי.

סיוע איראני לטרור הפלסטיני: העברת כספים למשפחות מחבלים (חללים ואסירים) ברצועת עזה באמצעות אגודת הצדקה אלאנצאר, המזוהה עם הג'האד האסלאמי בפלסטין

פורסם: 29/04/2015 סוג: מאמר
ברצועת עזה פועלת אגודת צדקה בשם אלאנצאר, המזוהה עם ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין. אגודה זאת, שנוסדה בתקופה האנתיפאדה השנייה (2001), משמשת עבור האיראנים צינור לתמיכה כספית בטרור ברצועת עזה ואמצעי להגברת ההשפעה האיראנית בקרב האוכלוסייה.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (29-23 באפריל 2015)

פורסם: 29/04/2015 סוג: מאמר
השבוע נמשכו בעיראק הקרבות בין דאעש לבין צבא עיראק והמליציות השיעיות במחוז הסוני אלאנבאר (הערים רמאדי, אלבע'דאדי). כמו כן תקף דאעש מעברי גבול שבין עיראק לירדן (טריביל) ובין עיראק לסעודיה (ערער). במחוז אדלב, שבסוריה הצליחו ארגון ג'בהת אלנצרה ובעלי בריתו להשתלט על העיר ג'סר אלשע'ור. ארגון דאעש ממשיך להתבסס בלוב בסעודיה נחשפה התארגנות של דאעש, שהתכוונה לבצע פיגועים נגד יעדי ממשל סעודיים ונגד שגרירות ארה"ב בריאד.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (28-22 באפריל 2015)

פורסם: 28/04/2015 סוג: מאמר
השבוע שחלף , בו חל יום העצמאות, התאפיין בריבוי פיגועי טרור בגבולותיה הדרומיים והצפוניים של ישראל ובמרחב ירושלים: מרצועת עזה נורו במוצאי יום העצמאות שתי רקטות. במרחב ירושלים ובמערת המכפלה בחברון בוצעו שני פיגועי דקירה ופיגוע דריסה. באזור הכפר הדרוזי מג'דל שמס, שבצפון רמת הגולן, סוכל ניסיון הנחת מטען.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (22-16 באפריל 2015)

פורסם: 22/04/2015 סוג: מאמר
דאעש ממשיך במאמציו להתבסס בפאתים הצפוניים והדרומיים של העיר דמשק. במחנה הפליטים אלירמוכ נמשכים הקרבות. בעיראק נמשכים הקרבות במתחם בתי הזיקוק של העיר ביג'י, מצפון לבגדאד. אינדיקציות נוספות מצביעות, כי השלטונות התורכים הגבירו את צעדי הסיכול והמנע נגד פעילים ג'האדיסטים המגיעים לשטחם.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (21-15 באפריל 2015)

פורסם: 22/04/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נמשך השקט. ביהודה ושומרון נמשכו האלימות והטרור במוקדי החיכוך המסורתיים. בלט פיגוע דריסה בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים. במסגרת אירועי "יום האסיר הפלסטיני" התבטאו בכירי חמאס, כי הארגון מתכוון לחטוף חיילים ו"מתנחלים". ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו לפשרה, שתאפשר לסיים את המחלוקת בעניין כספי המיסים.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (15-2 באפריל 2015)

פורסם: 15/04/2015 סוג: מאמר
בתחילת אפריל 2015 תקף כוח של דאעש, את מחנה הפליטים אלירמוך. בעיר תכרית, שבעיראק, נחל דאעש את המפלה הקשה ביותר מאז רצף ניצחונותיו ביוני 2014. הקואליציה של המורדים בראשות ג'בהת אלנצרה ("צבא אלפתח"), שהשתלטה על העיר אדלב שבצפון מערב סוריה, נערכת לביסוס מנגנוני שליטה על העיר.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.