הנצפים ביותר

נמשכת מתקפת הפיגועים בגרמניה ובצרפת: בשני המקרים המדובר להערכתנו בפיגועים שבוצעו בהשראת דאעש כהיענות לקריאות דאעש להרוג אזרחים במדינות המערב. בשני המקרים קיבל דאעש אחריות לפיגועים. במקביל ממשיך דאעש במתקפת הטרור והגרילה בזירות נוספות במזרח התיכון ומחוצה.
מבט לג'האד העולמי (27-21 ביולי 2016)
במוקד אירועי השבוע עמדה הצלחתם של ארגוני המורדים, עימם משתף פעולה ארגון חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר), לפרוץ את המצור על העיר חלב. כוחות SDF הכורדים-ערבים הולכים ומשלימים את כיבוש העיר מנבג',. שממערב לפרת, סמוך לגבול התורכי.<br/>כוחות SDF הכורדים-ערבים הולכים ומשלימים את כיבוש העיר מנבג'. שממערב לפרת, סמוך לגבול התורכי.
מבט לג'האד העולמי (10-4 באוגוסט 2016)
במוקד האירועים עמדה השבוע המערכה על העיר חלב, המכותרת ע"י צבא סוריה ובעלי בריתו. אבו מחמד אלג'ולאני, מנהיג ג'בהת אלנצרה (שלוחת אלקאעדה בסוריה), הודיע על הקמת מסגרת חדשה, שתיקרא חזית פתח אלשאם. ברחבי סוריה ועיראק המשיך דאעש לבצע פעולות טרור וגרילה קטלניות.
מבט לג'האד העולמי (28 ביולי- 3 באוגוסט 2016)
פיגוע הדריסה, שבוצע ב-14 ביולי בטיילת בניס בעת חגיגות יום הבסטיליה, גבה מחיר דמים של 84 הרוגים וכמאתיים פצועים. הפיגוע בניס היה פיגוע הדריסה הקטלני ביותר שבוצע אי-פעם. רמת הקטלניות שלו אינה נופלת מזאת של מרבית פיגועי ההרג, שבוצעו בשנה האחרונה באירופה. אולם בניגוד לפיגועים אחרים שביצע דאעש, הפיגוע בניס היה פשוט יחסית.
פיגועי דריסה: דפוס פיגועים קטלני, פשוט יחסית לביצוע, המתבצע לרוב ע"י מחבלים בודדים, שאינם משתייכים לארגוני הטרור, אך לעיתים פועלים בהשראתם.

העוינות כלפי ישראל ממשיכה להוות יסוד חשוב ובלתי-מתפשר במדיניות החוץ האיראנית - ד"ר רז צימט

פורסם: 13/10/2016 סוג: מאמר
"מתקפת החיוכים" הדיפלומטית מאז בחירתו של חסן רוחאני לנשיאות איראן בקיץ 2013, והסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות המערב בקיץ 2015, העלו את השאלה האם תיתכן התמתנות במדיניות האיראנית ביחס לישראל.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני ( 27 בספטמבר- 9 באוקטובר 2016)*

פורסם: 09/10/2016 סוג: מאמר
גל הטרור העממי, שהתפרץ מחדש לאחר כחמישה חודשי רגיעה יחסית, נמשך גם השבוע. במוקד האירועים עמד פיגוע ירי ממכונית, שבוצע על ידי פלסטיני תושב סילואן, שבמזרח ירושלים. ב-5 באוקטובר 2016 אותרה נפילת רקטה בתוך העיר שדרות, בפעם הרביעית מאז תום מבצע "צוק איתן".
קרא עוד

מבט לאיראן (26 בספטמבר - 9 באוקטובר, 2016)

פורסם: 09/10/2016 סוג: מאמר
קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אמר בכנס לרגל יום השנה הראשון למותו של חסין המדאני, בכיר משמרות המהפכה שנהרג בסוריה, כי הלוחמים האיראנים בסוריה מגנים לא רק על סוריה אלא גם על האסלאם והרפובליקה האסלאמית. סלימאני ציין, כי הסיבה המרכזית לתמיכתה של איראן בסוריה היא תמיכת סוריה באיראן במלחמת איראן-עיראק. הדיה ח'לף עבאס, יושבת ראש הפרלמנט הסורי, ביקרה בסוף ספטמבר באיראן ונפגשה עם בכירים איראנים. עלי-אכבר ולאיתי, יועצו לעניינים בינלאומיים של המנהיג העליון, אמר בפגישתו עם עבאס, כי איראן תמשיך בתמיכתה בסוריה "עד לניצחון הסופי" בהתאם להנחיות המנהיג.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (29 בספטמבר- 9 באוקטובר 2016)*

פורסם: 09/10/2016 סוג: מאמר
נמשכת המתקפה הסורית, בסיוע אווירי רוסי מאסיבי, נגד ארגוני המורדים בחלב. צבא סוריה ממשיך לצבור הישגים במוקדי הלחימה השונים בעיר. נראה, כי ארגוני המורדים נדחקים אל מרכז השטח הנצור, הגם שהם טוענים, כי בלמו את צבא סוריה בכמה חזיתות. במקביל ממשיך המצב ההומניטארי בחלב להידרדר על רקע האירועים בחלב גברה השבוע המתיחות בין ארה"ב לרוסיה.
קרא עוד

בגל הטרור העממי, שהתפרץ מחדש לאחרונה בולטת התופעה של מבצעי פיגועים, שהינם קרובי משפחה של הרוגים מגל הטרור הקודם

פורסם: 29/09/2016 סוג: מאמר
לאחר כחמישה חודשים, שבהם שררה רגיעה יחסית וכשנה לאחר פרוץ גל הטרור העממי הקודם, התפרץ במחצית ספטמבר גל חדש של פיגועי טרור. במשך שמונה ימים (23-16 בספטמבר 2016), בוצעו עשרה פיגועים משמעותיים, מהם שמונה פיגועי דקירה.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי * (28-22 בספטמבר 2016)

פורסם: 28/09/2016 סוג: מאמר
בעקבות קריסת הפסקת האש פתח חיל האוויר הסורי, בסיוע רוסי, בתקיפות אוויריות אינטנסיביות על שכונות המגורים, שבשליטת המורדים, במזרח העיר חלב. במישור הדיפלומטי לא חלה שום התקדמות משמעותית מאז קריסת הפסקת האש. ארה"ב ורוסיה כשלו בניסיונותיהן לשקם את הפסקת האש והן ממשיכות להאשים זו את זו באחריות לקריסתה.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.