הנצפים ביותר

מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2011 מוביל כוח קדס של משמרות המהפכה, בפיקודו של קאסם סלימאני, את המאמץ האיראני, שמטרתו למנוע את נפילת דמשק ומאחזים אסטרטגים בצפון סוריה לידי המורדים ואת קריסת המשטר הסורי.
ניתוח פרופיל ההרוגים בקרב משמרות המהפכה האיראנים בסוריה, שספגו אבידות קשות בחודש האחרון (עדכני ל-16 בנובמבר 2015) - ד"ר רז צימט*
במהלך שנת 2015 הצליח דאעש לבנות שני מאחזים איתנים מחוץ לבסיס כוחו בעיראק ובסוריה: הראשון בצפון-חצי האי סיני שם הוא מקיים נוכחות ביטחונית ומשם הוא חותר להשתלט על חצי-האי כולו ולכרסם בכוחו ובמשילותו של המשטר המצרי; השני במרחב העיר סרת, שמרכז לוב, שם ביסס דאעש אזור שליטה טריטוריאלי.
התבססות דאעש בלוב: איום אזורי ובינלאומי
עבד אלחמיד אבעוד (אבו עוד) הינו פעיל טרור בלגי, אשר עמד בראש ההתארגנות, אשר ביצעה את מתקפת הטרור בפאריס. בעקבות הפיגוע בפאריס התנהל אחריו מצוד ע"י שירותי הביטחון הצרפתיים. ב-18 בנובמבר 2015 פשטו כוחות משטרה צרפתיים על בניין בפרבר סן דניס, שמצפון לפריס, שם הוא אמור היה להימצא. במקום הסתתרה חוליית מחבלים, שניהלה קרב יריות עם השוטרים הצרפתיים, שבמהלכו פוצצה עצמה מחבלת מתאבדת.
קוים לדמותו של עבד אלחמיד אבעוד, מחבל בלגי, אשר עמד בראש ההתארגנות, שביצעה את מתקפת הטרור של דאעש בפאריס
בחודשיים האחרונים מתקיימת מתקפת טרור ואלימות פלסטינית, שהחלה במהלך חגי תשרי ועדיין נמשכת בכל עוזה. את ראשיתה ניתן להערכתנו לראות בפיגועי ידויי האבנים שבו נהרג אלכסנדר לבלוביץ, סמוך לארמון הנציב שבדרום ירושלים, ב-14 בספטמבר 2015. מתקפת הטרור והאלימות החלה בהר הבית ובירושלים, בהמשך, התפשטה ל"פנים" ישראל וליהודה ושומרון תוך התמקדות בעיר חברון וסביבותיה.
ממצאי בדיקת ביניים של פרופיל מבצעי פיגועים ביהודה ושומרון בגל הטרור הנוכחי * (14 בספטמבר – 15 נובמבר 2015)

מבט לג'האד העולמי (28 בינואר-3 בפברואר 2016)

פורסם: 03/02/2016 סוג: מאמר
במרכז אירועי השבוע עמד פיגוע התאבדות מורכב, שבוצע באזור קבר אלסת זינב, הקדוש לשיעים, שמדרום לדמשק. בעוד שבג'נבה החלו שיחות הסדרה בין המשטר הסורי לאופוזיציה נמשכת הלחימה "השגרתית" בעיראק ובסוריה, ללא שינויים משמעותיים בשטח. במקביל נמשכת פעילות הטרור והגרילה של שלוחת דאעש במדינות ערביות נוספות, מחוץ לסוריה ולעיראק.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (27 בינואר -2 בפברואר 2016)

פורסם: 02/02/2016 סוג: מאמר
נמשכת מתקפת הטרור הפלסטינית. השבוע בוצעו פיגועי דקירה, דריסה וירי בצד יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה. בלט השבוע פיגוע ירי במחסום סמוך לבית-אל, שבוצע על ידי מחבל מהמשטרה הפלסטינית. השבוע נהרגו שבעה פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בעת קריסת מנהרה בצפון העיר עזה.
קרא עוד

הרשתות החברתיות כמקור השראה וחיקוי למבצעי הפיגועים: המקרה של אמג'ד ג'אסר סכרי, פעיל במשטרה הפלסטינית, שביצע את פיגוע הירי בבית אל

פורסם: 02/02/2016 סוג: מאמר
ב-31 בינואר 2016 בוצע פיגוע ירי במחסום צה"ל סמוך לבית-אל. מחבל הגיע בכלי רכב ל"מחסום פוקוס" הסמוך לרמאללה, אשר משמש למעבר בכירים בלבד ברשות הפלסטינית ("מחסום VIP"). כאשר עצר במחסום, הוא התבקש להציג את תעודת הזהות שלו ואז שלף אקדח וירה לעבר החיילים.
קרא עוד

הרשתות החברתיות כמקור השראה וחיקוי למבצעי הפיגועים: המקרה של עבאדה אבו ראס המחבל, שביצע את פיגוע הדקירה בגבעת זאב

פורסם: 31/01/2016 סוג: מאמר
ב-27 בינואר 2016 נפצע ישראלי באורח קשה לאחר שנדקר בפלג גופו העליון סמוך לשכונת גבעת זאב בירושלים. מחבל, שהגיע לתחנת הדלק הסמוכה לשכונה, זיהה בני זוג, שהגיעו למקום, ועקב אחריהם. לפני שנכנסו לאחת מחנויות המזון המצויות במתחם, דקר המחבל את הגבר ונמלט מהמקום .
קרא עוד

מבט לאיראן (31-17 בינואר 2016)

פורסם: 31/01/2016 סוג: מאמר
מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג'עפרי, הצהיר כי אחד ההישגים הגדולים מבחינת איראן כתוצאה מההתפתחויות באזור הוא גיוסם של למעלה מ-200 אלף לוחמים במסגרת מיליציות עממיות, שהוקמו בסוריה, בעיראק ובלוב. הוא אמר, כי איראן תסכל את "התוכנית הציונית-אמריקאית לחלוקת עיראק וסוריה”. הופעה פומבית ראשונה של מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, מאז הדיווחים על פציעתו לכאורה בסוריה.
קרא עוד

פיגוע הדקירה בבית חורון מהווה "עליית מדרגה" מבחינת המורכבות היחסית, התעוזה והתכנון המוקדם

פורסם: 27/01/2016 סוג: מאמר
ב-25 בינואר 2016 בוצע פיגוע דקירה בישוב בית חורון (סמוך לכביש הראשי 443, המוביל לירושלים). שני סטודנטים פלסטינים, שהכירו, ככל הנראה, זה את זה באוניברסיטת ביר זית, קפצו מעל הגדר המקיפה את הישוב וחדרו אליו. הם הגיעו למכולת של הישוב שם דקרו צעירה, שעמדה סמוך למקום.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.