הנצפים ביותר

מסמך זה הינו השביעי בסדרת פרסומי מרכז המידע למודיעין ולטרור, במסגרת פרויקט הבוחן את זהות ההרוגים הפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן". מטרת הפרויקט הינה לקבוע מי מההרוגים הינם פעילי טרור ומי מהם אזרחים בלתי מעורבים ולבחון את היחס ביניהם. ממצאי הבדיקות עד כה (על בסיס בדיקה של כ-54% מכלל שמות ההרוגים) מעלים, כי פעילי הטרור מהווים כ-52% מההרוגים, שזוהו וכי האזרחים הבלתי מעורבים מהווים כ-48%. יחס זה עשוי להשתנות בהמשך.
בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" – השלמה מספר 6*
במסגרת פרויקט בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" (שעדיין לא הסתיים) בדק מרכז המידע למודיעין ולטרור את רשימת 17 העיתונאים, שפרסמו אגודת העיתונאים הפלסטינים ומשרד ההסברה.
ממצאי בדיקת רשימת שמות 17 עיתונאים, שהפלסטינים טוענים כי הם נהרגו במבצע "צוק איתן" (השלמה מס' 8) *
ב-30 בינואר 2015 פרסם דאעש סרטון וידאו בו הודה לראשונה, כי אנשיו נסוגו מהעיר קובאנה (עין אלערב), שבצפון סוריה, וכי השליטה בה חזרה לידי הכוחות הכורדים. בקלטת הודו שני פעילי דאעש, שנלחמו בעיר קובאנה נגד הכוחות הכורדים, כי אנשיהם נסוגו מהעיר.
בתום כארבעה חודשי לחימה נחל דאעש מפלה במערכה בעיר הכורדית קובאנה (עין אלערב), שבצפון סוריה. זוהי המכה הקשה ביותר, שספג דאעש מאז תחילת המערכה של ארה"ב והקואליציה נגדו.
בגבול ישראל עם רצועת עזה נמשכו תקריות לאורך גדר הביטחון. ביהודה ושומרון מנשכו פיגועי דקירה, דריסה ויידוי אבנים ובקבוקי תבערה. בירושלים חלה רגיעה יחסית. בחודשים האחרונים נחשפו ביהודה ושומרון שתי תשתיות צבאיות של חמאס, שהוכוונו מתורכיה.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (26 בנובמבר- 2 בדצמבר 2014)

מבט לג'האד העולמי (25-19 פברואר 2015)

פורסם: 25/02/2015 סוג: מאמר
במוקדי הלחימה השונים בעיראק ובסוריה לא חלו השבוע שינויים מהותיים. הכוחות הכורדים של YPG ממשיכים לדחוק את דאעש מהמרחב הכפרי של קובאנה. על רקע הלחימה במרחב קובאנה פינתה תורכיה השבוע מובלעת תורכית בשטח סוריה הנמצאת כ-35 ק"מ מדרום לגבול התורכי-סורי. דאעש, המצוי בתנופת התבססות בלוב.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (24-18 בפברואר 2015)

פורסם: 24/02/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נשמר השקט. בירושלים בוצע פיגוע דקירה ע"י פלסטיני, שוהה בלתי חוקי, בו נפצע עובר אורח ישראלי באורח בינוני. כוחות הביטחון הישראליים חשפו חולייה של חמאס בחברון, שחבריה תכננו לבצע פיגועים במתווים שונים, ובכלל זה פיגועי התאבדות. בשכונת אבו טור, שבירושלים, נחשפה תשתית רחבה של פעילי "התנגדות עממית" (קרי, טרור עממי).
קרא עוד

בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" – השלמה מספר 9 *

פורסם: 23/02/2015 סוג: מאמר
מסמך זה הינו העשירי בסדרת פרסומי מרכז המידע למודיעין ולטרור הבוחן את זהות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן". מטרת הפרויקט הנה לקבוע מי מההרוגים היו פעילי טרור ומי מהם אזרחים בלתי מעורבים ולבחון את היחס ביניהם. ממצאי הבדיקה עד כה (על בסיס בדיקה של כ-61% מהמספר הכולל של ההרוגים) הינם, שפעילי הטרור מהווים כ-48.7% מהשמות שזוהו וכי האזרחים הבלתי מעורבים מהווים כ-51.3%. יחס זה עשוי להשתנות בהמשך.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (12 - 18 פברואר 2015)

פורסם: 18/02/2015 סוג: מאמר
במרכז אירועי השבוע עמדו שני פיגועי ירי בקופנהגן, שבוצעו ע"י אותו מחבל. בלוב ממשיך דאעש להעמיק את אחיזתו. בתחום התודעתי "מחוז טריפולי" של המדינה האסלאמית בלוב הוציא להורג 21 מהגרי עבודה מצרים קופטים, שנחטפו בלוב. בסוריה ובעיראק לא חלו התפתחויות משמעותיות בשטח. בסוריה נמשכת נסיגת דאעש מהאזור הכפרי של קובאנה
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (11 – 17 בפברואר 2015)

פורסם: 17/02/2015 סוג: מאמר
השבוע נורו 2 פצצות מרגמה מאזור רפיח ונפלו בשטח הרצועה, בקרבת גדר המערכת. חיל הים סיכל השבוע ניסיון של הברחת חומי גלם דרך הים, שנועדו עבור חמאס לשם ייצור עצמי של רקטות ופצצות מרגמה. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו גילויי אלימות במתכונת השגרתית במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". בשטחי הרשות הפלסטינית נמשך הקמפיין להחרמת מוצרים ישראלים, בעידוד אישים בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח.
קרא עוד

ממצאי בדיקת רשימת שמות 17 עיתונאים, שהפלסטינים טוענים כי הם נהרגו במבצע "צוק איתן" (השלמה מס' 8) *

פורסם: 12/02/2015 סוג: מאמר
במסגרת פרויקט בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" (שעדיין לא הסתיים) בדק מרכז המידע למודיעין ולטרור את רשימת 17 העיתונאים, שפרסמו אגודת העיתונאים הפלסטינים ומשרד ההסברה.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.