הנצפים ביותר

במסגרת פרויקט בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" (שעדיין לא הסתיים) בדק מרכז המידע למודיעין ולטרור את רשימת 17 העיתונאים, שפרסמו אגודת העיתונאים הפלסטינים ומשרד ההסברה.
ממצאי בדיקת רשימת שמות 17 עיתונאים, שהפלסטינים טוענים כי הם נהרגו במבצע "צוק איתן" (השלמה מס' 8) *
ב-30 בינואר 2015 פרסם דאעש סרטון וידאו בו הודה לראשונה, כי אנשיו נסוגו מהעיר קובאנה (עין אלערב), שבצפון סוריה, וכי השליטה בה חזרה לידי הכוחות הכורדים. בקלטת הודו שני פעילי דאעש, שנלחמו בעיר קובאנה נגד הכוחות הכורדים, כי אנשיהם נסוגו מהעיר.
בתום כארבעה חודשי לחימה נחל דאעש מפלה במערכה בעיר הכורדית קובאנה (עין אלערב), שבצפון סוריה. זוהי המכה הקשה ביותר, שספג דאעש מאז תחילת המערכה של ארה"ב והקואליציה נגדו.
בדרום ישראל נשמר השקט. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו האלימות והטרור. השבוע קיימו פעילי החזית הדמוקרטית אימון, שכלל השתלטות על מוצב צה"ל וחטיפת חייל ישראלי. פרופסור ויליאם שייבאס הודיע על התפטרותו מתפקיד יו"ר ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם. מרי מגוון דיוויס (Mary McGowan Davis) מונתה במקומו. אבו מאזן פרסם השבוע צו המורה על הקמת ועדה לאומית עליונה למעקב אחר הפנייה לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג (ICC) בראשה עומד צאא'ב עריקאת. אחת מוועדות המשנה של הוועדה אחראית על הכנת "תיק ההתנחלויות" ו"תיק התוקפנות בעזה" (קרי, תיק מבצע "צוק איתן").
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (4 – 10 בפברואר 2015)
השבוע נורו 2 פצצות מרגמה מאזור רפיח ונפלו בשטח הרצועה, בקרבת גדר המערכת. חיל הים סיכל השבוע ניסיון של הברחת חומי גלם דרך הים, שנועדו עבור חמאס לשם ייצור עצמי של רקטות ופצצות מרגמה. ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים נמשכו גילויי אלימות במתכונת השגרתית במסגרת מה שמכונה "ההתנגדות העממית". בשטחי הרשות הפלסטינית נמשך הקמפיין להחרמת מוצרים ישראלים, בעידוד אישים בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (11 – 17 בפברואר 2015)

מבט לג'האד העולמי (26 במרץ-1 באפריל 2015) *

פורסם: 01/04/2015 סוג: מאמר
במרכז אירועי השבוע עמד כיבוש העיר אדלב, שבצפון מערב סוריה ע"י קואליציה של קבוצות ג'האדיסטיות\אסלאמיות, שבקרבן בולט ארגון ג'בהת אלנצרה. כיבוש העיר אדלב, מהווה כישלון משמעותי של משטר אסד והישג חשוב לארגון ג'בהת אלנצרה. בעיר תכרית מתקרבת הלחימה לנקודת סיום.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (31-25 במרץ 2015) *

פורסם: 31/03/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נמשך השקט. ביהודה ושומרון וברצועת עזה צוין יום האדמה ללא אירועים חריגים. ישראל הודיעה על הפשרת כספי המיסים, שהיא גובה עבור הפלסטינים, אותם הקפיאה בארבעת החודשים האחרונים. ריאצ' אלמאלכי, הודיע כי ב-1 באפריל 2015 הוא ישתתף בטקס, שיתקיים בבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC). שיציין את הצטרפותה של הרשות הפלסטינית באופן רשמי לבית הדין.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (25-19 במרץ 2015)

פורסם: 25/03/2015 סוג: מאמר
בעיר תכרית ובסביבותיה נמשכים הקרבות בין דאעש לבין צבא עיראק והמליציות השיעיות. בתוניסיה ביצעו מספר חמושים פיגוע הרג במוזיאון בארדו, הסמוך לבניין הפרלמנט בבירה תוניס. בתימן בוצעו פיגועים בו זמנית בשלושה מסגדים בבירה צנעא ובעיר סעדה, שבצפון המדינה.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (24-17 במרץ 2015)

פורסם: 24/03/2015 סוג: מאמר
בקלקיליה נחשפה חוליית חמאס, שהוכוונה מרצועת עזה, אשר תכננה לבצע פיגועים בישראל. דוברים רשמיים של הרשות הפלסטינית התבטאו, כי תוצאות הבחירות הינם עניין פנימי של ישראל וכי הפלסטינים מחויבים לנהל משא ומתן עם כל ממשלה, שתקום על בסיס פיתרון שתי מדינות לשני עמים.
קרא עוד

המלצות ביטחוניות מעודכנות, שהוציא דאעש לפעילים המגיעים לסוריה

פורסם: 23/03/2015 סוג: מאמר
המלצות ביטחוניות מעודכנות, שהוציא דאעש לפעילים המגיעים לסוריה, נועדו לתת מענה לניסיונות מדינות אירופה ותורכיה לבלום את התופעה. עם זאת זרם הפעילים הזרים המצטרפים לשורות דאעש עודנו נמשך.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (18-12 במרץ 2015)

פורסם: 18/03/2015 סוג: מאמר
צבא עיראק והמליציות השיעיות המשיכו בהתקפה על העיר תכרית, ועל מחוז צלאח אלדין (שמצפון לבגדאד) כולו. דאעש ממשיך במאמץ לכבוש כיסי התנגדות במחוז אלאנבאר, שממערב לבגדאד, מעוז כוחו. דאעש קיבל השבוע באופן רשמי את שבועת האמונים של ארגון בוקו חראם בניגריה וקרא למוסלמים להגיע למערב אפריקה כדי להשתתף בג'האד.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.