הנצפים ביותר

מטרת עבודה זאת הינה לבחון את דיוקנו של ארגון המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה-רבתי (דאעש). דאעש הוא ארגון טרור אסלאמי סלפי ג'האדיסטי, שהוקם לפני כעשור כשלוחה של אלקאעדה בעיראק, התבסס במהלך הלחימה נגד ארה"ב באזורים הסונים של מערב עיראק, והתפשט למזרח סוריה ולצפונה במהלך מלחמת האזרחים הסורית.
דאעש: דיוקנו של ארגון טרור
ב-5 בנובמבר 2014  בוצע פיגוע דריסה נוסף בירושלים. כתוצאה מהפיגוע נהרג אדם אחד, לוחם משמר הגבול ו-13 בני אדם נפצעו, חלקם באורח קשה. חמאס מיהרה להודיע, כי מבצע הפיגוע בירושלים הוא פעיל התנועה וקראה לבצע פיגועים נוספים מסוג זה.
פיגוע דריסה נוסף במסגרת גל האלימות והטרור של הפלסטינים במזרח ירושלים אירע בירושלים
מסמך זה הינו השביעי בסדרת פרסומי מרכז המידע למודיעין ולטרור, במסגרת פרויקט הבוחן את זהות ההרוגים הפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן". מטרת הפרויקט הינה לקבוע מי מההרוגים הינם פעילי טרור ומי מהם אזרחים בלתי מעורבים ולבחון את היחס ביניהם. ממצאי הבדיקות עד כה (על בסיס בדיקה של כ-54% מכלל שמות ההרוגים) מעלים, כי פעילי הטרור מהווים כ-52% מההרוגים, שזוהו וכי האזרחים הבלתי מעורבים מהווים כ-48%. יחס זה עשוי להשתנות בהמשך.
בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" – השלמה מספר 6*
בדרומה של ישראל אותרה ב-31 באוקטובר 2014 נפילה של רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. ישראל הגדירה את הירי כהפרה בוטה של ההסכמה על ההרגעה ובתגובה סגרה את המעברים. ב-28 באוקטובר 2014 בוצע בירושלים ניסיון התנקשות בחייו של יהודה גליק,. אבו מאזן שלח מכתב תנחומים למשפחתו בו הוא מגנה את הריגתו אך נמנע מלהזכיר את פיגוע הירי שביצע נגד יהודה גליק.
חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (29 באוקטובר- 4 בנובמבר 2014)

מבט לג'האד העולמי (28-22 בינואר 2015)

פורסם: 28/01/2015 סוג: מאמר
בבוקר ה-27 בינואר 2015 בוצע פיגוע ירי במלון קורינטיה בטריפולי שבלוב,. שלוחת דאעש בלוב ("מחוז טריפולי") הודיעה על אחריותה לפיגוע. אחד מבני הערובה היפנים, שצילומו הופץ ע"י דאעש בשבוע שעבר, הוצא להורג. בידי דאעש בן ערובה יפני נוסף. דאעש איים להוציא את בן הערובה היפני הנוסף , ואת הטייס הירדני. מקורות כורדים מסרו, כי עלה בידי מליציות ה-YPG לשחרר לחלוטין את העיר קובאנה (עין אלערב). דאעש לא הגיב עד כה.
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (27-21 בינואר 2015)

פורסם: 27/01/2015 סוג: מאמר
במוקד אירועי השבוע עמד פיגוע דקירה באוטובוס בתל-אביב. תשעה בני אדם נפצעו, ארבעה מהם באורח קשה. המחבל הינו פלסטיני מטול כרם, שביצע את הפיגוע לבדו. מסקר דעת קהל, שערך המכון הפלסטיני למחקרים מדיניים וסקרי דעת קהל, עלתה תמיכה ברורה בחמאס ובדרכו.
קרא עוד

פיגוע דקירה באוטובוס בתל-אביב גרם לפציעתם של 21 בני אדם, חלקם באורח קשה. פיגועי הדקירה הינם דפוס פעולה נפוץ יחסית, וקל לביצוע, המהווה חלק מפעולות "ההתנגדות העממית" ביהודה ושומרון אך זולג גם לישראל.

פורסם: 25/01/2015 סוג: מאמר
ב-21 בינואר 2015 ביצע מחבל פיגוע דקירה בנוסעי אוטובוס בתל- אביב. שעשה דרכו מבת ים לאוניברסיטת תל אביב. על פי דיווחי מגן דוד אדום נפגעו באירוע תשעה בני אדם ארבעה מהם באורח קשה ושלושה באורח בינוני.
קרא עוד

מבט לג'האד העולמי (21-15 בינואר 2015)

פורסם: 21/01/2015 סוג: מאמר
ארגון אלקאעדה בחצי האי ערב קיבל אחריות פורמאלית לפיגוע במערכת השבועון שרלי הבדו בפריס. ארגון דאעש פרסם סרטון וידאו חדש ובו איים להוציא להורג שני בני ערובה יפניים אם לא יועבר לארגון סכום של 200 מיליון $ תוך 72 שעות. ראש ממשלת יפן, שביקר בישראל החליט לקצר שהותו באזור ולשוב לארצו כדי לטפל בנושא. בעיראק ובסוריה נמשכו הקרבות במוקדים המוכרים, בעצימות נמוכה וללא התפתחויות משמעותיות.
קרא עוד

אחריותה של איראן לפיגועי הטרור נגד שגרירות ישראל ובניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס

פורסם: 20/01/2015 סוג: מאמר
אחריותה של איראן לפיגועי הטרור נגד שגרירות ישראל ובניין הקהילה היהודית בואנוס איירס: התובע הפדראלי הארגנטיני, שהאשים את נשיאת ארגנטינה ואת שר החוץ הארגנטינאי בטיוח מעורבותה של איראן בשל שיקולים מדיניים-מסחריים, נמצא ירוי בראשו
קרא עוד

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (20-14 בינואר 2015)

פורסם: 20/01/2015 סוג: מאמר
בדרום ישראל נשמר השקט. ביהודה, שומרון וירושלים נמשכו אירועי האלימות והטרור, אף כי בעצימות נמוכה יחסית. השבוע הודיעה התובעת הכללית של בית הדין הבינלאומי בהאג, על החלטתה לפתוח בבדיקה מקדימה בנושא המצב ב"פלסטין", שנועדה לבחון האם קיימת עילה לפתוח בחקירה של בית הדין. הרשות הפלסטינית וחמאס הגיבו בסיפוק. ב-18 בינואר 2015 הותקפה שיירה של פעילי חזבאללה בצפון רמת הגולן. שישה פעילי חזבאללה נהרגו וביניהם ג'האד מע'ניה, בנו של בכיר חזבאללה, עמאד מע'ניה שמצא מותו בדמשק (2008). כמו כן נהרג מחמד עלי אללה דאדי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראניים.
קרא עוד
לפרסומים נוספים לחץ כאן
     

 

עיקרי פעילות מרכז המידע

 

  • מרכז המידע למודיעין ולטרור ע"ש אלוף מאיר עמית חוקר  ומפיץ לקטי מידע אודות ארגוני טרור. בתחומי התעניינותו מצויים ארגוני טרור הפלסטינים והלבנונים כמו גם ארגוני טרור  ברחבי העולם (אלקאעדה והג'האד העולמי). חוקרי מרכז המידע עוקבים אחר היבטיה השונים של פעילות ארגוני טרור במזרח התיכון ומחוצה לו (פעילות טרור; הקמת תשתית טרוריסטים; אמצעי לחימה; מימון ארגוני טרור; כלי התקשורת של ארגוני טרור). כמו כן נחקר נושא ההסתה נגד ישראל ומתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל במזרח התיכון וברחבי העולם.   
     
  • בין פרסומי המרכז מצויים מחקרים העוסקים במבנה ארגוני הטרור הפלסטינים ובאמצעי הלחימה שלהם; פעילות ארגוני טרור; במגוון שיטות ואמצעים; מדינות התומכות בארגוני טרור (בדגש על איראן וסוריה); הרשות הפלסטינית ומדיניותה כלפי ארגוני טרור ופעילות הטרור; מימון ארגוני טרור; הג'האד העולמי וקשריו עם ארגוני הטרור הפלסטינים; סיכול פעילות ארגוני טרור  ועוד.