ערוץ אלמנאר של חזבאללה החל להפיץ שידוריו גם באמצעות לווין התקשורת THAICOM


שידורי של לווין התקשורת של Thaicom
(המקור: אתר האינטרנט של החברה www.mlesat.com)

1. בתחילת ינואר 2008 נקלטו שידורי ערוץ אלמנאר של חזבאללה באמצעות לווין THAICOM , לווין תקשורת תאילנדי . לווין זה משדר בעיקר למדינות דרום מזרח אסיה, אבל שידוריו מכסים תחום נרחב הרבה יותר והוא נקלט לטענת החברה ברוב מדינות אסיה, בחלק מאוסטרליה, באפריקה, במזרח התיכון ובמרכז אירופה (ראו תרשים בעמוד השער). שידורי אלמנאר באמצעות לווין התקשורת החדש מרחיבים בצורה ניכרת את התהודה לה זוכים מסרי ההסברה והתעמולה של הארגון ברחבי העולם המוסלמי ובקרב קהלי יעד שאינם מוסלמים.

2. בשנים האחרונות, שידורי ערוץ אלמנאר ברחבי העולם הוגבלו באופן משמעותי, בעקבות הקמפיין העולמי לדה-לגיטימציה של השידורים והמהלכים המשפטיים להפסקת שידורי התחנה, שננקטו ע"י ארה"ב ומדינות אירופה. במסגרת זו, גם הופסקה באוגוסט 2005 פעילותו של לווין התקשורת Asiasat שהפיץ את שידורי הערוץ באמצעות לווייני תקשורת למדינות אסיה. בנוסף לכך, הוטלו מגבלות על שידורי הערוץ בארה"ב, במדינות אירופה ובדרום אמריקה 1.

3. צעדי המנע של הקהילה הבינלאומית הביאו לכך ששידורי אלמנאר הופצו בשנתיים האחרונות באמצעות לוויני תקשורת ערביים בלבד ובשל כך צומצמה תפוצתם . חברות הלווין באמצעותם הועברו השידורים הם
Nilesat - חברת שידורי לוויין בבעלות מצרית המשדרת למזה"ת, צפון אפריקה ונקלטת גם בכמה מדינות דרום אירופה; חברת Arabsat - חברת שידורי לוויין בין-ערבית המשדרת למדינות המזה"ת, צפון אפריקה ונקלטת גם בכמה ממדינות אירופה (כשליש ממניותיה הן בבעלות סעודית). השימוש שעושה עתה חזבאללה בלווין התקשורת התאילנדי יחזיר לארגון חלק מיכולות השידור שנפגעו ויביאו להרחבה של טווח השידורים למדינות רבות, שעד כה היו מחוץ לטווח קליטת השידורים שלו.

נספח

פרטים על החברה המספקת שירותי לווין לערוץ הטלוויזיה אלמנאר

1. חברת התקשורת Shinawatra Computer and Communications Co. Ltd. שבבעלותה לווין התקשורת היא חברה פרטית הפועלת בתאילנד. בשנת 1991 קיבלה החברה ממשרד התחבורה והתקשורת התאילנדי רישיון להפעלת לווייני תקשורת עבור המדינה למשך 30 שנה. לאחר שהחברה קיבלה את הרישיון, חתמה על חוזה בשווי של 100 מיליוני דולרים עם חברת Hughes Space and Communications Company שסיפקה לה את ציוד החלל, ציוד הקרקע והאימון של העובדים ואשר משמשת כמפקחת על הלוויינים. שמה של המערכת THAICOM הוענק לה על ידי מלך תאילנד כסמל לקשר שבין תאילנד לבין טכנולוגיית התקשורת המודרנית.

2. לווין התקשורת הראשון של החברה שוגר בדצמבר 1993, השני באוקטובר 1994 והשלישי באפריל 1997. השקתו של הלוויין השלישי מאפשרת, לדברי החברה, לספק שירותי תקשורת בינלאומיים על פני שטח נרחב המכסה את מזרח אסיה, מרכז אירופה, אפריקה, המזרח התיכון ואוסטרליה.

פרטים טכניים אודות לווין התקשורת
(המקור: ,www.mlesat.com אתר האינטרנט של החברה)

Launch dates:

  • Thaicom 1: December 17, 1993
  • Thaicom 2: October, 1994

Current orbital locations:

  • Thaicom 1: 120 East
  • Thaicom 2: 78.5 East

Mission Lifetime:

13.5 years

Contractors:

  • Hughes Space & Communications (prime)
  • Telespace Ltd. (technical support)

Platform:

Lightweight version of Hughes HS-376 spin stabilised

Dimensions:

2.16 meters in diameter, 6.6 m in height with solar array drum extended

C-band Transponders:

Ten plus two transponders backup; 11-watt solid state power amplifiers

C-band Transponder bandwidth:

36 MHz

Ku-band Transponders:

Two plus one transponder backup: 47-watt travelling wave tube amplifiers

Ku-band Transponder bandwidth:

54 MHz


1 מרכז המידע עקב אחר תהליך זה מראשיתו. ראו למשל לקט מידע: "נמשכות המגבלות על הפצת שידורי ערוץ הטלוויזיה של אלמנאר: ספרד הורתה להפסיק את שידורי הטלוויזיה של חזבאללה לדרום אמריקה באמצעות חברת הלוויינים שבשליטתה Hispasat " (3 ביולי 2005). "נמשכים המאמצים של הקהילה הבינלאומית להפסקת הפצת שידורי ערוץ הטלוויזיה אלמנאר של חזבאללה" (15 באוגוסט 2005).

לראש העמוד